Ghanezen onder indruk van de kou, maar ook van schone wegen Vakantiebijbelclub besluit met spellen Zondagsschool huldigt leidster Goossen ziet kansen voor A4 34 startende ondernemers erbij Donderdag 4 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Gastgezinnen van Gereformeerde kerk in Tholen leiden bezoekers rond De kou, de schone wegen en het vele water maken in druk op de Ghanezen die deze weken Tholen en de rest van Zeeland bezoeken. Verloskundige Martha Nabla was samen met kleuterleidster Lydia Dansoa een week te gast bij Jaqueline van Os in Tholen. Deze week logeren Mar garet Atanafu en Lydia bij Henk en Ria Roggeband en Johnson Lamboh en Michael Otu bij Joop en Elly van Huizen. Blank ontmoet zwart, Europa Afrika, Ghana Ne derland. Maar ze delen hetzelfde geloof. Opvoeding Afhankelijk Capaciteit genoeg palliatieve zorg, kennis bijspijkeren Informatieavond diabetesvereniging Dropping met soep Bijl scoort hoog Stro twee keer in brand Acht mille koekverkoop Intocht sint 6,5 kilo vis Lezing natuurlijke geneesmiddelen FordFocus FUTURA €23=6451- €18.295,- Op uitnodiging van de Zeeuwse protestantse kerken doen acht Gha nezen onze provincie aan. Leden van de Gereformeerde kerk in Tho len leiden hun gasten rond, maar la ten ze ook kennis maken met onze leefgewoonten. Het uitwisselings programma heeft dan ook het motto 'meer dan de buitenkant' meegekre gen. Ze komen uit het noorden van het West-Afrikaanse land en zijn lid van de Presbyteriaanse kerk. De kust ligt op ongeveer 700 kilo meter van hun woonplaats. Hier zijn ze bijna overal omringd door de Zeeuwse stromen. Verloskundige Nabla heeft veel verschillen gezien en gevoeld, maar ook overeenkom sten, zo vertelt ze vrijdag over haar indrukken na het bezoek aan het zorgcentrum Ten Anker in Tholen. „Je ziet hier overal water, overal. Het is heel mooi. Maar het is hier ook koud. Bij ons is het juist erg warm. Het is een grote verandering om hier te zijn, maar ik vind het heel leuk. Het eten is erg anders. Er zit hier bijna overal suiker in. Er is veel snoep maar ook veel groente en fruit. De appels zijn hier heerlijk." Vooral het klimaat verschilt sterk. Alle Ghanezen hebben het koud. Is het daar 38 graden Celsius, hier komt het kwik overdag niet verder dan 14, 15 graden. Ze zijn dan ook goed ingepakt. Dragen truien, das sen, overjassen, sommigen een muts of pet. „Maar de warme soep en de thee maakt ons warm," lacht Mar garet. Een ander opvallend verschil is dat hier de huizen aan straten staan en allemaal voorzien zijn van een huisnummer. „De mensen zijn hier makkelijk te vinden. En de stra ten en wegen zijn zo schoon. Er ligt geen stof zoals bij ons. We hoeven hier niet elke dag onze schoenen te poetsen." O ja, wat ook zo opvalt zijn de vele rotondes, de round abouts En wat hetzelfde is? „Ik was uitge nodigd op de afdeling verloskunde van het ziekenhuis in Dirksland. Het werk is hetzelfde als bij ons ,maar jullie hebben hier betere ap paratuur." Voor Jaqueline van Os was het een leerzame week. „Je ziet de dingen die voor ons zo gewoon zijn op een andere manier. Door de kou moeten ze extra kleren aan. Ook handschoe nen. Dat zijn ze helemaal niet ge wend. Maar hoe krijg je die aan met al die vingers? Daar hebben we sa men erg om moeten lachen. De kle ren die ze nu dragen, doen wij aan als we gaan schaatsen." Van Os is peuterleidster op Klein Duimpje in Poortvliet. Ze kon tij dens de herfstvakantie als gast vrouw optreden: „Ik was erg be nieuwd naar hun cultuur en naar hun manier van geloven. Wat het geloof betreft, zie ik geen verschil len. We zijn samen op een bijbelstu die geweest. Ook thuis zijn we er dagelijks mee bezig." Ook als het gaat om opgroeiende kinderen, ziet Van Os geen verschillen. „De zorg over de opvoeding is hetzelfde." De verschillen zitten hem vooral in het eten. „Groente eten doen ze één keer per week. Ze eten meer vis dan vlees. We eten twee keer brood, zij twee of drie keer warm per dag." In Kamperland stonden ze samen in de keuken. De Zeeuwen maakten mos selen klaar, maar geen enkele Afri kaanse gast durfde er van te proe ven. Jaqueline at een Ghanees gerecht met bonen en cassaveballen die met de rechterhand door een saus gehaald dienden te worden. Wat ze zelf wel moeilijk vond, was om in de gesprekken dieper op de zaken in te gaan. „Maar dat ligt vooral aan mij. Ik spreek zelf onvol doende Engels. Daarom blijft het een beetje oppervlakkig." Vrijdagochtend is het hele gezel schap op bezoek in het zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Ze worden er ontvangen door vestigingsmanager M. Felius en krijgen een rondlei ding door het gebouw. Het is ook het moment dat de gasten van gast gezin wisselen. Voor Henk en Ria Roggeband is het spannend. Zij krijgen hun eer ste twee Ghanese gasten, maar zijn geen vreemden in de tropen. Ze be zochten ooit Nicaragua waar hun dochter ontwikkelingswerk ver richt. Ria: „Daar leven we toch mee mee. We wilden ook wel eens wat meer weten van Ghana. Het is geen vakantieland. We gaan samen met hun de dienst van zondag voorbereiden, maar we willen ze ook wat van Tholen laten zien." Eerst gaan ze op bezoek bij Ria's moeder in het verzorgingshuis. De gasten zijn onder de indruk van de verzorging van ouderen. In Afrika is dat een zaak van de kinderen. Margaret vindt de ouderenzorg hier goed geregeld. „Bij ons moet de familie er voor zorgen, maar als die er niet meer is, dan zijn ze afhanke lijk van vrijwilligers. Dat is moei lijk." Maandagmorgen was kleuterleid ster Lydia te gast op de CNS de Regenboog en ging Margaret in Sint-Annaland mee met wijkver pleegster Magda Kuzee. Zondag woonden ze de dienst bij in de Ichthuskerk aan de Doelweg. Voordat de Ghanezen weer vertrek ken, wordt er zondag een af- scheidsdienst in Kruiningen gehou den. Het doortrekken van de rijksweg A4 tussen Bergen op Zoom en Dintel- oord biedt volgens de Thoolse wet houder F.J. Goossen 'met behulp van de provinciebesturen van Zee land en Brabant redelijke kansen op versnelde aanleg.' Volgens de wet houder kan het verkeer vanaf de Thoolse brug via een ongelijkvloer se kruising bij de Eendrachtweg di rect aansluiten op de A4 die Rot terdam met Antwerpen verbindt. Wegens geldgebrek bij het rijk zou er gekeken worden naar private fi nanciering van het resterende stuk naar Dinteloord, want voor het deel van de A4 bij Halsteren heeft het rijk nog wél geld gereserveerd. De kunst is, om de kogel in een gat te laten vallen wat de meeste punten oplevert. De zon schijnt als donderdagmiddag de deel nemers aan de vakantiehijhelclub in Sint-An- naland buiten aan de gang zijn. Een spelletjes middag sluit de driedaagse activiteit af. Met bekende spellen als zaklopen, steltlopen, krui wagenrace, spijkerbalk en vier-op-een-rij. Maar er wordt ook een legpuzzel gemaakt van een krantenpagina, met een juk moet water gedragen worden over een wip, er is een ver- kleedspel. En een grote kogel die over twee staven rolt in een bak, wat punten oplevert. De twaalf onderdelen leveren punten op en de winnende groep krijgt een prijs. In de pauze is er limonade en een zakje chips. De ongeveer honderd basisschoolkinderen (het zijn er iets minder dan vorig jaar) vermaken zich prima, 's Ochtends is er, net als op de beide eerste da gen, in Het Trefpunt met zingen, lezen uit de Bijbel en knutselen aandacht gegeven aan het thema 'wereldnieuws'. De vakantiehijhelclub wordt georganiseerd door de Hervormde Ge meente, maar alle kinderen uit de groepen 3 t/m 8 van de basisschool mogen eraan mee doen. Zondag was de afsluiting in de Hervormde kerk, waar ds. Catsburg uit Goes preekte. De kinderen lieten op grote papieren de week- tekst zien die ze geleerd hadden en zongen een lied. In Het Trefpunt wordt dinsdag 16 novem ber een terugkomavond gehouden. In de gemeente Tholen zijn in het derde kwartaal 34 starters met een bedrijf begonnen. Daarmee deelt ons eiland in de sterke stijging van het aantal startende ondernemingen in Zeeland. Het afgelopen kwartaal waren dat er 411, terwijl dat aantal in he.t derde kwartaal van 2003 maar 274 bedroeg. Vooral de klus senbedrijven, de dames- en heren kappers, schoonheidssalons en fruitteeltpluk scoorden hoog bij de startende ondernemingen. De stij ging in de sector landbouw en vis serij is vooral het gevolg van een flink aantal Polen dat als eigen on dernemer aan de slag ging in de fruitteelt. De generatie ondernemers die direct na de oorlog is geboren, gaat het be drijf de komende jaren overdragen. In Zeeland zijn dat zo'n 2000 men sen. Honderd Zeeuwsé onderne mers hebben het informatiepakket bedrijfsoverdracht opgevraagd bij het ministerie van economische za ken. De stichting Ondernemersklank bord heeft in Zeeland het afgelopen jaar 83 ondernemers geadviseerd. In het Ondernemersklankbord zitten oud-ondernemers, oud-accountants, e.d. die zich belangeloos inzetten voor het midden- en kleinbedrijf. Twee van de drie bedrijven die on der dreiging van een faillissement bij de stichting aanklopten, wisten het hoofd boven water te houden. Bovendien verbeterden de resulta ten van twee van de drie startende ondernemingen die zich lieten bege leiden. Helpende handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van de vereniging gehandicaptenzorg van de Ger. Gem. houdt zaterdag 13 no vember een contactbijeenkomst voor mensen met een handicap en belangstellenden. De middag in ge bouw Salem te Nieuwerkerk begint om kwart over twee. Gezien het inwonertal is er op Tho len capaciteit genoeg voor palliatie ve zorg, al is de variatie in bedden soort wel eenzijdig. Er is echter een tekort aan kennis bij artsen, de thuiszorg en mantelzorgers. Dat zegt Jolanda Roelands, coördinator netwerk palliatieve zorg voor Tho len en West-Brabant naar aanleiding van een behoefte-onderzoek in dit gebied. Bij Ten Anker in Tholen zijn er op de somatische afdeling twee éénpersoonskamers ingericht voor zorg aan ernstig zieke mensen in de eindfase van hun leven. De Schutse in Sint-Annaland heeft eveneens twee bedden voor pallia tieve zorg, waaronder het hospice. Mevr. Roelands noemt de variatie in beddensoort eenzijdig. „Alle capa citeit is namelijk binnen verzor gingshuizen aanwezig en uit het on derzoek is gebleken, dat men het liefst een zelfstandig gelokaliseerd hospice wil. Overigens willen men sen het liefst thuis blijven, dat staat voorop. Wanneer dat echter niet kan, wil men naar elders, zo moge lijk naar een zelfstandig gelokali seerd hospice. Mevr. Roelands noemt het een plus dat het hospice in de Schutse, dat weliswaar in het verzorgingshuis is opgenomen, een eigen ingang heeft en op de hoek ligt. Het netwerk palliatieve zorg is nog maar 1 jaar bezig. Er ligt een scholingsplan klaar voor deskundig heidsbevordering van zorgverleners en vrijwilligers. De coördinator wijst erop, dat zowel de teams van de Schutse als Ten Anker al opge- feid zijn voor palliatieve zorg. Ook de beroepskrachten en vrijwilligers van het hospice hebben daarvoor een speciale training gehad. Gezien de sterk vergrijzende bevolking - tot 2030 zal het aantal 75-plussers met 87% toenemen en het aantal 85- plussers met bijna 100% - zal de mogelijkheid om thuis of in een hospice te sterven, vergroot moeten worden, zo concludeert mevr. Roe lands. De 28 kinderen van zondags school Samuël uit Poortvliet ston den gisterenmiddag met veertien gele en groene erebogen opgesteld op het pad naar de Nederlandse Hervormde kerk aan de Markt. Hun leidster Annet Nortier (27) uit Poortvliet trouwde met de eveneens 27-jarige Peter Fase uit Sint-Annaland. Hij is schippers zoon en zowel het binnenvaart schip Pieja van vader J.A. Fase als de Favoriet van broer A. Fase waren gisteren ook gepavoiseerd in de haven van Sint-Annaland. Bij de kerk in Poortvliet was het een hele drukte met kinderen, moeders en andere belangstellen den. Nadat het paar onder door de bogen was gelopen, gingen An net en Peter met de kinderen nog op de foto in de tuin van de kerk. Ds. J.G. Blom van de Hersteld Hervormde Gemeente wachtte het bruidspaar op voor de dienst, die volgde na de eerdere huwe lijksvoltrekking in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. In Meulvliet te Tholen vond de re ceptie plaats. Annet werkt bij sla gerij Ceilings in Tholen, Peter bij BMW-garage Admiraal in Oude Tonge. Hij leerde zijn bruid ken nen toen hij nog bij garage De Jon ge in Poortvliet werkte. Het paar gaat in Scherpenisse wonen. De diabetesvereniging afdeling Tholen/Sint-Philipsland organi seert maandag 15 november in Haestinge te Sint-Maartensdijk een informatieavond. Op deze bij eenkomst wordt gesproken over een nieuwe vorm van insuline en over het doen van zelfcontroles. De avond begint om acht uur. Meer informatie over deze bijeen komst en de diabetesvereniging is verkrijgbaar bij secretaresse Ma rieke Bolier, telefoonnummer 662161. VERVOLG VAN PAGINA 2 Voor de dropping van het activitei tencomité Poortvliet was vrijdag avond goede belangstelling. De jongste deelnemers werden gedropt bij Strijenham en bij de Pluimpot en hadden een wandeltocht van onge veer vijf kilometer te maken. De deelnemers voor de tocht van tien kilometer werden een uur later ge dropt op de Veerweg bij Tholen en in de polder bij Sint-Maartensdijk. Tijdens de wandeling moesten di verse opdrachten worden uitge voerd. Onderweg was er een contro lepost waarbij de deelnemers iets te drinken en te eten kregen. Bij terug komst in 't Ouwe Raed'uus werden de wandelaars opgewacht met war me soep. In de clubcompetitie van biljartver eniging 't Centrum maakte W. Bijl een serie van 22 caramboles. Ook scoorde hij met 3,84 het hoogste ge middelde. J. Uijl speelde met 17 beurten de kortste partij. De uitsla gen zijn: A. Schot-C. Goudzwaard 8,15-10; 2. R. Poot-J. Goudzwaard 10-10; S. de Wit-J. van Dijke 10- 8,21; M. Uijl-R. Polderman 3,21-10; M. Hage-W. Bijl 3,91-10; R. Ge- braad-A. Burgers 10-5,91; G. de Jon- ge-R. Poot 8-10; S. de Wit-R. Elings 10-5,37; J. Uijl-L. Bijl 10-7,32. Sint'Philipsland De brandweer moest donderdag twee keer in actie komen voor een hoop stro die in brand stond op een akker achter de Schelpkreekstraat. Eerst gebeurde dat aan het eind van de middag, rond een uur of vijf. Maar tegen half acht werden de spuitgasten opnieuw gealarmeerd. De brandweer weet niet of het op nieuw ontbranden een gevolg is van broei, of dat er opzet in het spel is. In ieder geval is na de tweede mel ding ook de politie op de hoogte ge steld. Leerlingen van de chr. scholenge meenschap Prins Maurits in Mid- delharnis hebben met de verkoop van koek netto ruim 8000 euro in gezameld. Het geld komt ten goede aan kinderen in India, Haïti en Gu atemala die de school financieel heeft geadopteerd. Via een Neder landse hulporganisatie ontvangen ze voedsel, kleding en onderwijs. Sinterklaas en zijn knechten arrive ren zaterdag 13 november om drie uur in de haven. Muziekvereniging Concordia zorgt voor hartelijke muzikale ontvangst. Na aankomst van het Spaanse gezelschap wordt er een rondgang gemaakt door het dorp. Aan het eind van de middag wordt er een feestelijke bijeen komst georganiseerd in De Wim pel. Rondom de intocht van sinter klaas wordt een kleurwedstrijd gehouden. Kinderen die nog geen kleurplaat hebben ontvangen, kun nen deze nog ophalen op Gladio- lenstraat 37 en vervolgens inleve ren op Deensestraat 4. De leden van hengelsportvereni ging De Makreel vingen zaterdag in totaal 6,5 kilo vis. De uitslag is: 1. Hans v.d. Ree 745 p.; 2. Pieter Verwijs 745 p.; 3. Jan van Moort 525 p.; 4. Jan Verwijs 495 p.; 5. Ronnie Breeman 455 punten. Uit slag junioren: 1Arjan van Moort 525 punten; 2. Bart de Ruijter 305 p.; 3. Dennis Moerland 175 p.; 4. Jan Lennard Kempeneers 50 pun ten. In dorpshuis De Wimpel wordt donderdag 18 november een lezing gehouden over natuurlijke genees middelen. Mevrouw A. Knops en de directeur van het bedrijf Prona- tura geven uitleg over de diverse producten die helpen bij hart- en vaatziekten, verhoogde bloeddruk, ontstekingen en hormonale proble men. De informatieavond begint om acht uur. Pak even uw zakboekje THOLEN 4 nov. lezing over Roemenië door mevr. Noom, Chr. Ouderenver., De Wingerd, 14.30 u. 5 nov. Optreden Champagne Charlie, Meulvliet, 20.15 u. 6 nov. Snuffelmarkt Step, Meulvliet, 10-15 u. 10 nov. Lezing 'Mercy Ships', De Passage, Het Visnet, 19.45 u. 10 nov. Oecumenisch avondgebed, Oudelandsestraat 11, 19.30 u. 10 nov. Ondernemersavond De Rijke en Partners, Meulvliet, 20 u. 10 nov. Sint Nicolaas, wie, wat, waar, hoe en waarom, Nederl. Prot. Bond, Oudelandsestraat 11, 20 u. 11 nov. Informatieavond borstvoe ding, Stoofstraat 8, 20 u. 13 nov. Tweedehands boekenbeurs, Meulvliet, 10-16 u. 20 nov. Vogelaarsdag Westkapelle, Natuurvereniging, Meulvliet, vertrek 7.30 u. 27 nov. Afgifte hulpgoederen Dorcas, Regentessestraat 50,9.30-12 u. OUD-VOSSEMEER 5 en 6 nov. Tentoonstelling Vogel vrienden, Vossenkuil, vr 19.30-22 u„ za 13.30-19.30 u. 13 nov. Concert Smalstads mannen koor, hervormde kerk, 20 u. 20 nov. Samenzang in de N.H. Kerk, 20 u. SINT-ANNALAND 5 nov. SGP-studiever. Calvijn over 'Zorgen in de zorg!, de Schutse, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 4 nov. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 14 u. 15 nov. Informatieavond diabetes ver. over nieuwe vorm insuline, Haestinge, 20 u. SCHERPENISSE 6 nov. Tweedehands-boekenmarkt, Ons Huis, 13.30-16.30 u. 20 nov. Alpha jeugdsoos, oude ge meentehuis, 20-23.30 u. 27 nov. Afgifte hulpgoederen Dorcas, Platteweg/boerenschuur van fam. De Groen, 9.30-12 u. POORTVLIET 20 nov. Theater 'Lijfspreuk' Kasper van Kooten, 't Ouwe Raed'uus, 20.15 u. SINT-PHILIPSLAND 6 nov. Herdenkingsavond 60 jaar bevrijding. De Wimpel. 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 4 dec. Foto-expositie fotogroep Nadir, verpleeghuis ABG. 4 nov. Thema-avond epilepsie en ouderen, blauwe zaal ziekenhuis Lievensberg, 19.30 u. 6, 13, 20 en 27 nov. Klucht Een dol le zaterdag, Hotel de Draak, 19 u. 18 nov. Concert Van Dingstee Kwartet, Markiezenhof, 20 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Wimbledon - do, di en wo 20 u„ vr en za 21.15 u„ zo 15.45 en 20.45 u. Yu-gi-oh (nl) - za 13.45 en 15.45 u.. zo en wo 13.45 u. Ellis in glamourland - vr en za 18.45 u„ zo 18.30 u„ ma 20 u. ROXY II: Alien vs predator - do. ma en di 20 u„ vr en za 21.15 u„ zo 18.45 en 20.45 u. White chicks - za 18.45 u„ zo 17 u., wo 20 u. Haaien- snaaier - vr 18.45 u„ za, zo en wo 15.15 u. K3 het magische medail lon - za, zo en wo 13.45 u. CINEM'ACTUEEL: 21 Grams - ma 20.30 u. La Mala educación - zo en di 20.30 u. Snowfever - do 18.45 en 21.15 u„ vr 18.45 en 21.30 u., za 16 en 21.15 u„ zo en ma 20 u. Verrassingsvoor première - do 20.30 u. Sky captain and the world of tomorrow - za en wo 15.30 u. Garfield, de film - za, zo en wo 13.45 u. K3 het magi sche medaillon - za en wo 13.45 en 15.30 u., zo 13.45 en 16 u. Haaien- snaaier - za en wo 13.45 en 15.30 u„ zo 13.45 en 16 u. Alien vs preda tor - do en ma t/m wo 20 u„ vr en zo 18.45 en 21.15u., za 18.45 en 21.30 u. Shark Tale - do, di en wo 20 u., vr en zo 18.45 en 2115 u„ za 18.45 en 21.30 u. Nu met €S.aso,- voordeel Dij de Ford dealer. Difoga Bergen op Zoom Bredasestraat 25 0164-25 02 OO Open tot 18.00 uur. Vrijdag tot 20.00 uur eri zaterdag tot 17.00 uur. Advertentie I.M. De groep Ghanezen met hun gastgezinnen in de tuin van het zorgcentrum in Tholen, v.l.n.r. Jacqueline van Os, Michael Otu, Martha Nabla, Elly van Huizen, Henk Roggeband, Margaret Atanafu en Ria Roggeband. Gehurkt Lydia Dansoa, Joop van Huizen en Johnson Lamboh.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11