Tholen maakt met provincie afspraken over afstemming van taken jeugdzorg Zilveren Thoolse trimgroep doet mee aan recordpoging dansen Kuulefoatere mee Vera en Greta Discussie laait op over subsidie lokale omroep Donderdag 28 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De gemeenten Tholen en Goes hebben met de provincie Zeeland afspraken gemaakt over de samenwerking op het terrein van voorzieningen voor jongeren en voor ou ders die worden geconfronteerd met opgroei- en opvoed- problemen. In Rilland ondertekenden de partijen donder dagmorgen een convenant. Dat gebeurde op een bijkomst waar tevens de resultaten zijn gepresenteerd van een proefproject dat in beide gemeenten is uitge voerd met betrekking tot de aansluiting tussen jeugdzorg (0-17 jarigen) en jeugdbeleid. Consultatieteams Gedeputeerde hoopt op overname sociaal-medische teams door gemeenten De muziek van 'Reset your brain' van Soulvation klinkt door de gymzaal aan de Zoekweg in Tholen. De groep dames maakt de danspassen die Anja Lindhout hen voor doet. De een fanatiek, de ander aarzelend. De huisvrou- wentrim oefent voor een recordpoging. Ze doen op 18 november mee aan de Flash!-move, waarmee het Neder lands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB) in het Groot Guiness Recordboek wil komen. Maar eerst vie ren de dames een feestje, want de trimgroep bestaat 25 jaar. Zoekweg Fietsvierdaagse Brandwonden Vera is drachtig en Greta drie jaar. Samen staan ze zater- dagaochtend voor de cultivator op het land van Ko Brooijmans bij hoeve Candia. De stichting het werkend trekpaard Zeeland houdt weer open dag, maar 's mor gens is de animo gering. Het is zwaar bewolkt en het miezert af en toe. En niet elke bezoeker heeft het goeie schoeisel aan om op het kleiige land de verrichtigen van de paarden en menner Leonard van Dijke van dichtbij gade te kunnen slaan. De nieuwe wet op de jeugdzorg moet nog in werking treden (dat ge beurt op 1 januari), maar Zeeland loopt daar met dit project op voor uit. De, wet geeft de provincie - die een doeluitkering krijgt - meer ver antwoordelijkheden. Met name het 'recht op zorg' dat daarin wordt ge noemd, spreekt gedeputeerde G.J.R. van Heukelom aan, zei hij in Ril land. Er zal in de jeugdzorg efficiën ter gewerkt moeten worden. Alles moet erop gericht zijn om proble men bij jongeren vroegtijdig te sig naleren. „We moeten de preventie zó inrichten dat jeugdzorg niet no dig is", aldus Van Heukelom. De gedeputeerde kondigde aan dat de provincie een eigen advies- en meldpunt kindermishandeling in stelt bij het bureau jeugdzorg (BJZ). Tot nu toe maakte Zeeland hiervoor gebruik van een Rotterdamse instel ling, maar Middelburg wil een ex periment van één jaar subsidiëren. Verder is Van Heukelom van me ning dat de sociaal-medische teams (smt's) in stand moeten blijven. Hij sprak de hoop uit dat gemeenten die zullen overnemen. „Want het werk móet doorgang vinden." Wethouder mevrouw D. van Ewijk van Goes verving haar zieke collega mevrouw M.A.E. Velthuis van Tho len (tevens voorzitter samenwer kingsverband welzijnszorg Ooster- schelderegio, dat het project uitvoerde). Zij betoogde dat de nieuwe wet voor helderheid zorgt wat de taken van overheden betreft. Voor gemeenten zijn vijf basisfunc ties geformuleerd: informatie, sig nalering, toegang tot hulpaanbod, licht pedagogische hulp en coördi natie van zorg. „Helaas is er met die taken géén geld uit Den Haag meegekomen." Omdat de preventie vooral een taak wordt van de ge meenten, valt de provinciale co-fi nanciering van de sociaal-medische teams weg, stelde de Goesse wet houder vast. Ze vertelde dat het proefproject een stevige inzet van alle betrokkenen had gevergd. „Ho- penlijk is het kader wat nu is opge steld, bruikbaar voor andere ge meenten. En ik hoop dat de afstem ming in het veld er duidelijk door wordt." Het proefproject heeft een model opgeleverd met zestien onderwer pen die bij de afstemming van jeugdzorg en jeugdbeleid een rol spelen. J. Schouten van Scoop licht te ze toe. Op de eerste plaats is in de Oosterschelderegio een regionaal jeugdoverleg ingesteld. Naast het samenwerkingsverband welzijns zorg en het bureau jeugdzorg nemen de ouder- en kindzorg (consultatie bureaus), de GGD en het maat schappelijk werk daaraan deel. Het onderwijs komt daar binnenkort bij. Bij de aansluiting tussen jeugdzorg en algemene jeugdvoorzieningen is ten aanzien van het BJZ afgespro ken dat dit ingezet kan worden voor advisering en deskundigheidsbevor dering, alsmede voor toeleiding naar een indicatietraject. De alge méne jeugdvoorzieningen zijn afge bakend tot onderwijs, peuterspeel zalen/kinderopvang, jeugd- en jongerenwerk en sportorganisaties. Aanbeveling is het instellen van consultatieteams voor signalering van problemen bij 0- tot 12-jarigen. Maatschappelijk werk, GGD, ou der- en kindzorg en BJZ stemmen hun aanbod en werkwijze op elkaar af. Verder willen ze meer op locatie hun werk gaan doen, dus dat BJZ naar de cliënt toe gaat in plaats van andersom. Tijdens het experimentele jaar met één telefonisch aanmeldpunt voor BJZ en maatschappelijk werk zal bekeken worden, of verbreding met bijvoorbeeld de jeugdgezondheids zorg wenselijk is. Onder meer uit het onderwijs is er namelijk vraag naar één loket voor alle vragen met betrekking tot opvoedings- en op- groeiproblematiek alsmede sociaal- psychologische problematiek. In Wethouder W.C. van Kempen (midden), die de zieke mevrouw Velthuis verving, ondertekende evenals zijn Goese collega mevrouw Van Ewijk een convenant met de provincie. Die werd in Rilland vertegenwoordigd door gedeputeerde Van Heukelom. het proefproject is ook bekeken hoe jeugdzorg moet worden geboden aan jongeren die buiten de proyin- cie onderwijs volgen. Voor Tholen geldt immers dat - volgens het eind rapport - een meerderheid voortge zet onderwijs volgt in Noord-Bra bant. Gebleken is dat bij BJZ in Bergen op Zoom net zoveel Thool- se cliënten ingeschreven staan als in Zeeland. Afgesproken is dat van uit Brabant zonodig het Zeeuwse maatschappelijk werk of BJZ wordt ingeschakeld voor Thoolse jonge ren. Een aantal onderwerpen is te breed om daarvoor binnen het proefpro ject een oplossing' te vinden. Ge constateerd is dat 'coördinatie van zorg' van de vijf in de nieuwe wet genoemde basisfuncties in beide proefgemeenten nog het minst han den en voeten heeft gekregen. Ook is gebleken dat er voor de Ooster schelderegio liefst 24 overlegvor men bestaan (11 provinciaal, 7 re gionaal en 6 lokaal) die raken aan jeugdbeleid en -zorg. Dit aantal zou verkleind moeten worden. Geadvi seerd wordt ook dat de Zeeuwse ge meenten en de provincie samen via een project de versnippering en on voldoende afstemming van de pre ventie-activiteiten aanpakken. Ge- zinscoaching - het direct ondersteu nen van gezinnen met een meervoudige problematiek - moet geen prioriteit krijgen omdat lande lijk nog een aantal onduidelijkhe den opgehelderd moet worden. Ten aanzien van zwerfjongeren moeten gemeenten en provincie samen be kijken wat de gewenste vorm is om preventie en hulp te beiden voor de ze groep. Tenslotte zijn er de wachtlijsten bij jeugdzorg en maatschappelijk werk. Daarbij valt op dat er vooral een lange wachtlijst is voor ambu lante hulp, maar dat het aantal aan meldingen bij BJZ daalt en dat het aantal wachtenden voor screening sterk is teruggelopen. Aanbevolen wordt om de wachtlijsten te bespre ken tussen overheden en betrokken organisaties en zo mogelijk afspra ken te maken over aansluiting. De bedoeling is dat de andere Zeeuwse regio's (Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen) met de aanbevelingen aan de slag gaan. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum gaat de huisvrouwentrimgroep in de gymzaal op de foto. Rechtsvoor hurkt initiatiefneemster Leny Goorden, achter haar staat leidster Anja Eindhout. Bij de sportieve recreatie, waar voor destijds op Tholen een heuse werkgroep bestond, ligt de oor sprong van de trimgroep. In meer dere plaatsen kwamen groepen van de grond om recreatief te sporten. In Tholen pakte de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen het op. Leny Goorden was lid van de werkgroep sportieve recre atie én bestuurslid van de platte landsvrouwen. Lerares aan de toenmalige huishoudschool De Oesterschelp bovendien. Daar kon de groep dan ook in een zaal te recht. „De eerste avond kwamen er meteen vijftig dames", vertelt de inmiddels 74-jarige mevrouw Goorden. Zij regelt samen met Gré van Velzen alle zaken voor de groep. Beiden zijn leden van het eerste uur. En datzelfde geldt voor Dien de Korte, Maartje van Dui- vendijk, Nellie Moeliker, Janny Voshol en Annie Jansen. Het aantal deelnemers ligt na al die jaren ech ter nog steeds rond de vijftig. Van af het begin zijn daarom ook twee groepen gevormd. Inmiddels is het zo dat de groep van 7 uur uit de wat oudere dames bestaat, terwijl een uurtje later de gemiddelde leeftijd een stuk lager ligt. „Moe ders die eerst hun kinderen naar bed doen, bijvoorbeeld", legt Leny Goorden uit. De aanvulling van dames was er altijd, zodanig zelfs dat er weieens een ledenstop ge hanteerd moest worden. Vijf jaar lang bleef de groep in de huishoudschool, totdat die ruimte nodig was om er een kantine van te maken. „Toen zijn we naar de gymzaal aan de Zoekweg gekomen en daar zitten we nog steeds." De trimavond is op dinsdag. „We gaan altijd door, behalve in schoolva kanties. En in de zomermaanden gaan we met een groep fietsen op dinsdagavond." Het gaat er alle maal heel ongedwongen aan toe. Zo dragen de trimmers geen uni forme kleding, en er is ook geen bestuur. De deelnemers betalen maandelijks een bijdrage en daar van worden de leidster en de zaal- huur betaald. Meer kósten heeft de trimgroep niet. De contributie is gedurende 25 jaar verviervoudigd, van een rijksdaalder naar vijf euro. De deelnemers aan het gymuurtje zijn trouwens lang niet allemaal lid van de plattelandsvrouwen. Een aantal is op advies van de vorige huisarts Mellema bij de huisvrou- wentrim terecht gekomen. Natuur lijk komen de deelnemers om in beweging te zijn. „Maar het is ook gezellig, ontspanning en voor de sociale contacten", zegt Annie Jansen. De trimgroep heeft altijd een leid ster gehad die de lessen gaf. De eer ste was Laura v.d. Graaff, die zes jaar bleef. Inmiddels is Anja Lind hout, die een Cios-opleiding volgde, aan het zevende seizoen bezig. „En als ze eens een keer niet kan, dan re gelen we het gewoon zelf!", zegt mevrouw Goorden resoluut. Er wordt altijd begonnen met een war- ming-up, vervolgens zijn er grond- oefeningen en ook een balspel staat steeds op het programma. Aan de gymtoestellen wagen de dames zich niet. „We hebben weieens het wandrek gedaan, maar daar zijn we gauw mee gestopt." Ongelukjes zijn op de vingers van één hand te tellen, meer dan een heup- en een polsbles sure weet mevrouw Goorden zich uit al die jaren niet te herinneren. Doordat het fietsgroepje in de zo mer meedeed aan de fietsvierdaag se, nam de huisvrouwentrimgroep in 1993 de organisatie over omdat de toerclub ermee ging stoppen. Twaalf keer inmiddels tekenden mevrouw Goorden en haar helpers voor de organisatie. Ze blijft daar ook mee doorgaan, evenals met de trimgroep. Die blijft wat haar be treft ook bestaan als er in de toe komst jongere dames bereid zijn de leiding voor wat betreft de or ganisatorische kant over te nemen. Het zilveren jubileum vieren de le den natuurlijk op een dinsdag, want dat is de avond die ze voor de trimgroep vrij hebben. Bij Akker mans in De Heen worden op 9 no vember spelletjes gedaan en gebar becued. Het idee om aan de dansrecordpo- ging mee te doen, komt van Anja Lindhout. Zij kreeg daar bericht over. Het NISB komt met dit pro ject ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Flash-campagne, bedoeld om Nederlanders aan te zetten tot een actieve levensstijl. De bedoeling is dat op 18 novem ber om kwart over elf 's morgens gedurende vijf minuten in heel het land minimaal 200.000 mensen de 'Flash!-move' dansen. Dan zou het record gevestigd worden van 'de meeste mensen die gelijktijdig aan het dansen zijn'. De huisvrouwen trimgroep oefent er de passen drif tig voor. Maar de bedoeling is dat ook de 55-plusgroepen van gym nastiekvereniging Olympia en de Galm-groep (ouderen) uit Oud- Vos'Semeer meedoen die onder lei ding staan van Patricia van Leeu wen. De bedoeling is om de dansact in Meulvliet te houden. Startersdag. De kamer van koop handel organiseert zaterdag 6 no vember een dag voor startende on dernemers. In hotel Goes kunnen starters of zij die nog met een idee rondlopen zich tussen tien en vier uur uitgebreid oriënteren. Voor de Brandwondenstichting is in Sint-Annaland 769,04 euro gecol lecteerd en in Sint-Philipsland 711,14 euro. De discussie over subsidiëring van omroep Tholen kan in de begrotings- raad van 4 november weer oplaaien. Was er in de commissie samenleving vorige maand geen meerderheid voor continuëring van gemeentelijke steun (PdvA, ABT en CDA), in de commis sie bestuurszaken proefde voorstan der J.P. Bout dat óók de VVD er wel voor voelde. „Ik vind dat de opcenten (van de omroepbijdrage) bij omroep Tholen thuishoren", zei K.B.M. Saris namens de liberalen. Een jaar geleden besloot de gemeenteraad om een eer der besluit tot afbouw van de subsidie aan de lokale radio te handhaven. J.J.P.A. Boulogne (ABT) wist zich dat niet meer te herinneren, waarop de burgemeester een bondig overzicht toezegde van de besluitvorming rond om omroep Tholen. De PvdA wil wél de opcenten doorsluizen, maar een verdere subsidie is voor haar niet aan de orde, zei M.A.J. van der Linde. De CU wil niet beslissen alvorens de om roep cijfers heeft overlegd, wat tot nog toe niet het geval is. Wethouder K.A. Heijboer en zijn hoofd financiën J.M. Duine legden de commissie maar weer eens uit, dat de opcenten niet meer bestaan sinds de omroepbijdrage enkele jaren geleden is afgeschaft. In de algemene uitke ring uit het gemeentefonds is welis waar een deeltje opgenomen omdat er een lokale omroep in de gemeente is, maar er bestaat volgens Duine geen relatie met subsidiëring. „Dat geld is niet geoormerkt voor de lokale om roep." Partijen die op 4 november met een voorstel komen voor subsidiëring, zullen meteen de dekking van die kosten moeten aangeven, aldus de burgemeester. Pak even uw zakboekje THOLEN 30 okt. Afgifte hulpgoederen Dorcas, Regentessestraat 50,9.30-12 u. 4 nov. lezing over Roemenië door mevr. Noom-van der Jagt, Chr. Oude- renver., De Wingerd, 14.30 u. 5 nov. Roots blues Champagne Charlie, Meulvliet, 20.15 u. 6 nov. Vogelen Tholen-noord, vogel werkgroep, parkeerplaats Meulvliet, 8.30 u. 10 nov. Lezing 'Mercy Ships', De Passage, Het Visnet, 19.45 u. 10 nov. Oecumenisch avondgebed, Oudelandsestraat 11, 19.30u. 10 nov. Sint Nicolaas, wie, wat, waar, hoe en waarom, Nederl. Prot. Bond, Oudelandsestraat 11, 20 u. OUD-VOSSEMEER 13 nov. Concert Smalstads mannen koor, hervormde kerk. 5 en 6 nov. Tentoonstelling Vogel vrienden, Vossenkuil, vr 19.30-22 u„ za 13.30-19.30 u. SINT-ANNALAND t/m 30 okt. Exposities Visie op Tho len, Ondergoed in de loop der tijd, Stavenisse in beeld en de inundatie, De Meestoof, di t/m za 14-17 u. SINT-MAARTENSDIJK 30 okt. Sing-in voor jongeren door Vision, Rehobothkerk, 20 u. 4 nov. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 14 u. SCHERPENISSE 30 okt. Afgifte hulpgoederen voor Dorcas, schuur Platteweg, 9.30-12 u. 30 okt. Alpha jeugdsoos, zolder oude gemeentehuis, 20-23.30 u. POORTVLIET 20 nov. Theater 'Lijfspreuk' Kasper van Kooten, 't Ouwe Raed'uus, 20.15 u. SINT-PHILIPSLAND 6 nov. Herdenkingsavond 60 jaar bevrijding, De Wimpel, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 4 dec. Foto-expositie fotogroep Nadir, verpleeghuis ABG. 30 okt. Klucht Een dolle zaterdag, incl. 4-gangendiner, hotel de Draak, 19 u. 3 nov. Inloopspreekuur whiplash- patiënten, ziekenhuis Lievensberg, 10-12 u. 20 nov. Disco Hollywood Music Hall, De Raayberg, 22 u. +film+++film+++filin+++filin+ ROXY I: Wimbledon - do en ma t/m wo 20 u„ do en vr 21.15 u., zo 18.30 u. Yu-gi-oh (nl) - do 13.45 u„ zo 13.45 en 16 u. Ellis in glamour land - vr en za 18.45 u„ zo 20.45 u. ROXY II: Alien vs predator - do, ma en di 20 u„ vr en za 21.15 u„ zo 18.45 etl 20.45 u. White chicks - vr en za 18.45 u., zo 17 u„ wo 20 u. Haaiensnaaier - do t/m zo en wo 15.15 u. K3 het magische medail lon - do t/m zo en wo 13.45 u. CINEM'ACTUEEL: K3 het magische medaillon - do en vr 13.45 en 15.30 u., za, zo en wo 13.45 en 16 u. Alien vs predator - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 18.45 en 21.15 u. Haaiensnaaier - do en vr 13.45 en 15.30 u„ za, zo en wo 13.45 en 16 u. Shark Tale - do, di en wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 18.45 en 21.15 u. Sky captain and the world of tomorrow - do en vr 15.30 u„ za en wo 16 u. Snowfever - do 13.45 u„ vr 13.45, 18.45 en 21.30 u„ za 18.45 en 21.30 u., zo 16 en 21.15 u„ ma en wo 20 u. Garfield, de film - za, zo en wo 13.45 u. Verrassings voorpremière - do 20.30 u. do 20 u. Lost and delirious - zo 19 u. Fahren heit - ma en di 20.30 u. De 9-jarige Vera wordt door Van Dijke aangestuurd. Hij heeft één teugel in de hand om het paard te laten doen wat hij wil. Ofwel 'n ienkele liene Van Dijke: „Dat is het mooiste. Dat deden ze vroeger ook zo. Dan had je de andere hand vrij voor de ploeg. Zit je op de wa gen dan heb je altijd twee teugels in de hand, kruuslienen. Nu kan ik met een kort snokje Vera naar rechts laten lopen. Hidop roep ik dan. Als het paard naar links moet, dan trek ik aan de liene en roep ik aerop. Vorig jaar trok het veulen van Vera de aandacht. Het hengstveulen An- ko staat in de wei bij de schuur en is nu anderhalf jaar. Vorige week is het voor het eerst 'beleerd'. Het is pas het tweede veulen van Vera. „Fokken is ook leuk. Ze had er al zes kunnen geven. In juni werpt ze weer." Anko is een hengst en gaat naar een andere eigenaar. „Ik had er liefst zelf eentje gehouden. Maar een hengst moet je altijd apart in de wei zetten. Of anders vroeg laten castreren. Maar als je dat vroeg doet, groeien ze minder goed uit. Daar moet je eigenlijk vier jaar mee wachten, maar Anko gaat naar Rockanje." Bij het kuulefoatere wordt de grond los en vlak gemaakt. Tijdens de werkzaamheden blijkt de diep teregelaar niet goed meer te func tioneren. Vera trekt de cultivator aan haar kant steeds dieper en moet bijna al het werk verrichten. Ze protesteert. Van Dijke laat de paar den halt houden en Brooijmans schiet te hulp om een en ander te corrigeren. Met een touw wordt de stang voor de diepteregelaar vast gezet. De 64-jarige J.A. Dorst uit Stave nisse is met zijn twee kleinzoontjes Ad den Braber en Martien de Vos komen kijken en ziet dat het even niet goed gaat. Ook hij kent de klappen van de zweep. Tot zo'n 25, 30 jaar geleden deed hij ook al het werk op de boerderij met paarden kracht. „Er waren nog geen trek kers. En als ik een paard moest hebben dan ging ik altijd naar Brooijmans." Van Dijke die maar twee of drie keer per jaar oefent, leert er elke keer weer wat bij. Dankzij de aan wijzingen van Brooijmans, maar ook van de bezoekers die zelf veel ervaring hebben met het mennen van paarden. „Ze zeggen ook al tijd, vroeger ging het beter. En ze hebben ook altijd gelijk want ze deden het veel vaker dan ik." Guilia Priem uit Scherpenisse mag een rondje op een van de andere paarden uit de stallen van Brooij mans doen. De 8-jarige wordt door de eigenaar op de brede rug van het paard getild. Zonder zadel doet ze een rondje stapsvoets stappes- paerd over het erf. Ze mag zelf het paard aanroepen om te gaan lopen. Ze moet van Ko prrrrt roepen, maar het komt nog wat zwakjes uit haar mond. Elk begin is moeilijk, 's Middags wordt er geploegd en ver wacht Brooijmans bezoek van een 85-jarige boer uit Oud-Beijerland die ook nog graag eens wil ploe gen. Brooijmans ontvangt zijn gas ten graag. D'n êêlen dag staet 'm in de strienge: De hele dag is hij in touw. - «Öjj lp v vjfêj* cSfci&fe* irriffiffit.in, .riri.niv.riiW. TiT„ mlrTf, i-jfihirttfflft iTin V, .f" iï - 1, ft,»».Vh.ï,' 3 MAf rtTW - c,, Even rust voor Vera rechts) en Greta. Ko Brooijmans midden) maakt een praatje met J.A. Dopst uit Stavenisse, rechts Leonard van Dijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9