Restaureren van schilderij technisch hoogstandje Hazenbroek en De Weert Boetseren op vakantiebijbelclub ZLM WOONHUIS- VERZEKERING? Oerlemans p, OerIemansQ-7 D66 en ABT tegen meer huur accommodaties Thoolse ridders van de weg Voedselactie van Dorcas Extra geld voor de bibliotheek Samenzang op de radio Strips geschenk in week van het Zeeuwse boek Bluesmuziek en roots in Tholen Donderdag 28 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 ABT wil geen voordeel rioolrecht grootverbruikers Fluplandse klederdracht Voorzitter buurtbus Verkoping Adullam Vrouwen zoeken kracht in reiki Vernieuwing Schoolstraat Hartdefibrillator Maria weet wat ons te wachten staat: vervangen kachel uit 1937 Hans Hazenbroek en Johan de Weert onthulden zondag tijdens de eucharistieviering het gerestaureerde altaar schilderij van de tenhemelopneming van Maria in de Rooms-Katholieke kerk in Tholen. Beiden werkten een half jaar lang samen aan het opknappen van het schilde rij. Een technisch hoogstandje in dubbele betekenis. Voor hun inspanningen kregen ze een dasspeld van het parochiebestuur. De onthulling is koud achter de rug of er staat alweer een nieuw project voor de deur: het ver vangen van de kachel uit 1937. Imposant Actieweek ABT is het er niet mee eens om bij het rioolrecht, voor de berekening van de gebruikersheffing, voor de afgevoerde hoeveelheid water 25.000 kubieke meter als maximum te stellen. Het gaat daarbij om de grootverbruikers, waarvan Delta er in de gemeente Tho- len 21 heeft geregistreerd. Wethouder Heijboer zei in de commissie be stuurszaken de inname van water te willen maximeren. „Want de inname hoeft niet de afgifte te zijn." CDA'er J.P. Bout gaf er het voorbeeld bij van een limonadefabriek. Volgens ABT- fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne kan er sprake zijn van rechtsongelijk- D66 zou gebruikers van buiten- en binnensportaccommodaties, dorps huizen en peuterspeelzalen een kos tendekkende huurprijs in rekening willen brengen én op de nota een korting willen vermelden tot de nu geldende prijs. Op die manier ont staat een inzicht over hoeveel geld de gemeente nu al bijpast. „Wat u nu doet, is de subsidies voor vereni gingen korten en tegelijk de huren omhoog gooien. Waar bent u mee bezig, want dit schept geen helder heid", aldus J. van den Donker in de commissie bestuurszaken. Hij zei dat zijn fractie en de SGP hier over vorig jaar vragen hebben ge steld, wat een dik pak papier ople- Twee Thoolse vrachtwagenchauf feurs zijn onlangs gehuldigd omdat ze al een hele periode schadevrij rij den. Ze werden onderscheiden als 'Ridder van de Weg'. J.J.A. Ponse uit Oud-Vossemeer met goud voor tien jaar schadevrij rijden, A. Elen- baas uit Poortvliet met zilver voor vijf jaar. Eerstgenoemde werkt bij W. van Egeraat Transport in Bergen op Zoom, de laatste bij transportbe drijf C.W. Bijl in Sint-Maartensdijk. De onderscheidingen 'Ridder van de Weg' worden jaarlijks uitgereikt. Het is een initiatief van TVM verze- De christelijke hulporganisatie Dorcas organiseert komende week voor de achtste keer een voedsel- actie. In een aantal supermarkten kunnen consumenten artikelen af staan voor de medemens in nood. De actie richt zich op de allerarm sten in Oost-Europa (Albanië, Roemenië, Rusland en Oekraïne) en zuidelijk Afrika. Met de ge schonken artikelen worden pak ketten samengesteld van houdbare producten: thee, suiker, rijst, macaroni, groente, cacao, droge soep, vruchtensap, zonnebloemo lie, tandpasta en tandenborstel. De VERVOLG VAN PAGINA 2 Sint-Philipsland De heemkundekring organiseert vrij dagavond in de kleine zaal van dorps huis De Wimpel een bijeenkomst over de Fluplandse klederdracht. Er worden dia's getoond waarbij de kle derdracht is te zien én die gedragen werd door de week als de dracht voor speciale dagen. Op de dia's staan diverse mensen die in het dorp hebben gewoond. Tijdens de diapresentatie zal tevens iets over het leven van de betreffende perso nen worden verteld. Alle inwoners worden uitgenodigd om deze avond, die om half acht begint, aanwezig te zijn. Oud-raadslid C. den Braber is voor zitter geworden van het buurtbusco mité. Hij volgt F.J. Goossen op, die in verband met zijn taak als wethou der geen tijd meer heeft voor deze goed lopende voorziening. Zijn echtgenote doet overigens nog steeds dienst als chauffeur en dat al weer voor het vierde jaar. een sponsor. Fysiotherapeut A.M. van Dijke heeft de aanschaf nu mo gelijk gemaakt. De vrijwilligers staan in principe gereed voor het verlenen van dringende hulp, maar ze worden voor allerhande zaken geraadpleegd, zegt Piet den Braber. Een lijst met de namen en telefoon nummers van de vijftien mensen is in het dorp verspreid. „De helft van hen is al opgeleid om het apparaat te bedienen, de anderen volgen nog." Maar daar is ook weer geld voor nodig en dat heeft de groep niet. Het team is gevormd omdat naar de mening van velen de huis artsenpost - in de avonduren en het weekeinde - te ver weg is als zich noodsituaties voordoen. In het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente wordt zaterdag een verkoping ge houden voor de stichting Adullam. Van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur worden er vele artike len te koop aangeboden, zoals taar ten, boeken, ondergoed, handwerk- artikelen, kaarten, winterstoffen, kaas en babbelaars. Ook worden er op de verkoopdag oliebollen gebak ken. De Schoolstraat is aan de beurt voor een herbestrating. Het karwei zal worden uitgevoerd door gebr. Van Vossen uit Sint-Annaland. Het eerste-hulpteam in het dorp krijgt de beschikking over een hart defibrillator, een hartmassageappa raat. De groep, die drie jaar geleden is gevormd, zocht al die tijd naar De Plattelandsvrouwen gaan dins dag 9 en woensdag 10 november een bezoek brengen aan het reiki centrum te Steenbergen, reiki is een Japans woord dat 'kracht van de zon' betekent. Het doel van rei ki is om je levensenergie te geven aan iemand die dat nodig heeft. Per avond kunnen maximaal tien personen kennismaken met de rei- ki-techniek. Deelnemers kunnen zich aanmel den bij secretaresse Wilma Goris- sen (tel. 573988). Koopzondag 7 november van 12.00-17.00 uur Gezellige koopzondag met een hapje en een drankje. Lever tij dens deze koopzondag uw kas sabon in en maak kans op een digitale fotocamera Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (0166) 612 509 Jail P.M. Ovcrbci'ki' Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Omroep Tholen begint weer met kerkelijke programma's op de woensdagavond. Ze verdwenen een aantal jaren geleden door gebrek aan mankracht, maar op 3 novem ber pakt de lokale radio de draad weer op. Tussen zes en zeven uur staat een kerkdienst geprogram meerd, van de Eben-Haëzerge- meente. Daarna volgt 'Kom aan boord', met ruimte voor gospel- en opwekkingsliederen en een over denking door ds. J. Ezinga. Tussen acht en tien uur zijn psalmen, ge zangen en andere christelijke liede ren te horen in 'Samenzang op woensdag'. Omroep Tholen is te beluisteren via de kabel op 107.6 MHz en via de FM op 106.5 MHz. Watersnood. Er is een interactief monument '1835+1' ontwikkeld voor de slachtoffers van de waters nood van 1953. De makers hebben de namen en Woonplaatsen van de omgekomenen geplaatst op de web site www.deramp.nl en het is de be doeling dat mensen die hen gekend hebben, hun herinneringen op de site achterlaten. Geen verhalen speciaal over de ramp, maar verhalen en her inneringen over het gewone dagelijk se leven van de betrokkenen. Zodat zij weer meer echte mensen worden in plaats van alleen maar een naam. heid omdat ook van particulieren niet al het ingenomen water weer via het riool afgevoerd zal worden. Hij maak te een voorbehoud. Overigens noem de Boulogne het 'heel prettig voor de burgers' dat het rioolrecht volgend jaar met 6,6% wordt verlaagd. Over de tarieven en de aanpassing van de berekeningsgrondslag neemt de ge meenteraad op 4 november een be sluit. Overigens wordt er op rijksniveau gesproken over een verbreding van het rioolrecht, waarbij het denkbaar is dat in de toekomst het bestrijden van grondwateroverlast eveneens uit deze pot betaald moet worden. SGP'er M.J. Klippel merkte in dit verband op dat er een bijdrage gehe ven zou moeten kunnen worden voor de afvoer van regenwater op bedrij venterreinen. verde waarmee tot nu toe niets is gedaan. „Er was geen steun voor", aldus M.J. Klippel (SGP). Hij zei dat vorig jaar een raadsmeerderheid (PvdA en VVD waren tegen) een motie van zijn fractie steunde om de subsidieverordening in 2005 te eva lueren en de raad te betrekken bij het stellen van de kaders. Bij die evaluatie zou ook het door D66 ge schetste probleem meegenomen kunnen worden. De SGP zat daar mee op dezelfde lijn als ABT, die hetzelfde had voorgesteld. Namens de PvdA zei M.A.J. van der Linde dat er op zich niets mee mis is om het rondpompen van geld inzichte lijk te maken. Maar wethouder He ijboer van financiën wilde er niet aan. „Dit is de uitwerking van het door de raad vastgestelde beleid", deed hij de zaak af. D66 zei vervol gens tégen de voorgestelde 10% huurverhoging te zijn en ABT sloot zich daarbij aan. keringen voor bedrijven die deelne men aan haar veiligheidsplan. De opzet is om schade te voorkomen en een bijdrage te leveren aan de ver keersveiligheid. Beloond worden chauffeurs in het beroepsgoederen- vervoer die gedurende een bepaalde aaneengesloten periode schadevrij reden of niet door eigen schuld bij een verkeersongeval betrokken wa ren. De hoogste onderscheiding is goud met diamant, voor 25 jaar. In Nij- kerk kregen dit keer 81 chauffeurs een gouden speld met certificaat (10 jaar) en 315 een zilveren speld (5 jaar). Voor drie jaar schadevrij rij den wordt een bronzen speld uitge reikt. pakketten worden verdeeld in sa menwerking met plaatselijke ker ken. De werkgroep Tholen organiseert de actie zaterdag 30 oktober in Oud-Vossmeer (Plusmarkt Rogge band) en op vrijdag 5 en zaterdag 6 november in de overige woon kernen: Tholen (Cl000 en Albert Heijn), Poortvliet (Spar Jansen), Scherpenisse (Spar Moerland), Sint-Maartensdijk (Spar Van Luyk en Nagelkerke), Stavenisse (Meer- markt), Sint-Annaland (Cl 000) en Sint-Philipsland (Meermarkt). Mensen kunnen ook een gift over maken voor de distributiekosten. Vorig jaar leverde de nationale voedselactie van Dorcas ruim 46.000 pakketten op en dat aantal wil men dit jaar evenaren. Het schilderij boven het altaar werd onthuld door Hans Hazenbroek (links) en Johan de Weert. De Week van het Zeeuwse Boek is toe aan het tweede lustrum. Van woensdag 3 tot en met zaterdag 13 november krijgen Zeeuwse boeken extra aandacht in de bibliotheken en boekwinkels in onze provincie. En wie in die periode voor tenmin ste 15 euro aan boeken koopt, krijgt een geschenk net zoals tij dens de landelijke boekenweek. Dat is dit keer 'Zeeland bestaat niet, vijftien jaar Koen Harm', een bloemlezing uit de strips van Cor de Jonge die sinds 1989 op za terdag in de PZC verschijnen. Strips die inspelen op het nieuws van de voorgaande week. Met de keuze van dit geschenk lopen de Zeeuwse boekverkopers vooruit op het thema van de landelijke boe kenweek, maart volgend jaar: ge schiedenis, met als motto 'Spiegel van de lage landen'. Een expositie van strips van De Jonge én van li teraire tekeningen van Peter van Straaten is vanaf woensdag te zien in Dé Drvkkerij te Middelburg. Tijdens de Week van het Zeeuwse Boek zien verschillende publica ties over Zeeland het licht. Zoals 'Bevrijd maar....' van Tiny Polder man en Jan Willem Antheunisse, waarin Zeeuwen vertellen over de keerzijde van de bevrijding van ze stig jaar geleden. Een ander boek is 'Sluimerend in slik' van J. Kui pers, dat gaat over de verdronken dorpen in onze provincie. Op 4 november wordt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg voor de tweede keer de Zeeuwse boekenprijs uitgereikt. Genomineerd zijn Lo van Driel, Doeke Roos, Gerard Smallegange, Ad Verbrugge en Francisca van Vloten. Advertentie I.M. Enthousiast zijn kinderen met klei aan het werken in de grote zaal van De Oesterschelp in Tholen. In andere lokalen wordt er druk ge kleurd, geprikt en geknipt. De vakantiebijbel- club slaat aan, gezien de 107 deelnemers die maandag zijn gekomen. „We hebben kinderen van alle basisscholen én ten opzichte van vori ge keren ook heel nieuwe kinderen", vertelt Erna Schot die de driedaagse club met vier an deren voor de zesde keer organiseert. „Er zijn ook kinderen uit Poortvliet en Bergen op Zoom. En ik heb zelfs een telefoontje uit Kruiningen gekregen." Wat haar betreft zijn alle kinderen welkom. „Ons doel is: het evan gelie verkondigen. Moet je dan nee verko pen?" Het programma is beide eerste dagen hetzelf de. Er wordt enthousiast gezongen, naar een bijbelverhaal geluisterd en geknutseld. Uit gangspunt is het thema 'Zit je safe'. De bood schap daarbij is, dat het belangrijk is om God te kennen in je leven, wat er ook gebeurt. Dat biedt zekerheid, zoals ook naar voren komt in het verhaal van Ruth dat maandag is verteld. Erna Schot toont de kinderen enkele voorbeel den van wat er met klei gemaakt kan worden. De begeleiders lopen er mee langs de tafels waar de kinderen driftig aan het boetseren zijn. Het creatieve onderdeel is uitgedacht en geregeld door Corina v.d. Walle en Helmya Westdorp. Er zijn heel wat vrijwilligers in touw tijdens de vakantiebijbelclub. „Gemiddeld zo'n twin tig per dag." Het combo dat de zang begeleidt bijvoorbeeld, bestaat uit jongeren tussen de elf en achttien jaar. En zo lopen er meer jongelui rond voor de begeleiding. Erna Schot is er blij mee dat die wat oudere jeugd zich op deze ma nier verdienstelijk maakt. Potentiële vrijwilli gers worden simpelweg met een briefje ge vraagd om te komen helpen en de reacties zijn veelal positief. Deelname aan de bijbelclub is gratis. De onkosten worden bestreden door bijdragen van drie kerken, sponsoring (in na tural van enkele bedrijven en het gratis be schikbaar hebben van de ruimte. „En de ou ders hebben we in een briefje gewezen op de bus die voor giften in de zaal is neergezet." Sinds vorig jaar begint de bijbelclub al meteen op maandag. „Bewust, zodat kinderen ook de mogelijkheid hebben om die week nog uit lo geren te gaan." Gisteren was de slotdag van de vakantiebijbel club. Josien Koeman uit Vlissingen verzorgde een programma. „Zij vertelde de kinderen op een creatieve manier over God. Heel kunstzin nig en met een diepe boodschap", aldus Erna Schot. Er waren op de slotdag 120 kinderen, dinsdag kwamen 112 kinderen naar de Oes terschelp. Onderdeel van de bijbelclub was een kleurwedstrijd en daar deden zestig kin deren (het dubbele aantal vergeleken met vo rig jaar) aan mee. Uit iedere groep werd een winnaar gekozen die een klein prijsje kreeg. In groep 1 was dat Simeon Groeneveld, groep 2 Myrthe Broere, groep 3 Anna-Fleur Punt, groep 4 Monica v.d. Berg, groep 5 Naomi Groeneveld, groep 6 Carlijn Kruize, groep 7 Marli v.d. Stelt en groep 8 Anco Westdorp. Advertentie I.M. Maria. Pastoor Alex Schuerman las uit het heilig evangelie volgens Lu cas 1, 39-56 over het hoogfeest van Maria Hemelvaart. Ria Rietbergen assisteerde bij de viering. Louis Sauter speelde piano om de liede ren, waaronder het Magnificat te begeleiden, en Flip Veldmans speelde aan het slot een modern werk op orgel: sortie van Louis Ja mes Alfred Lefébure-Wély. Na mens de decanale leiding en het de- canaal bestuur kreeg Jonkers na afloop een presentje van bestuurs- secretaris M. de Ruiter. Heeft het gerestaureerde schilderij grote afmetingen, ook de kachel bij de ingang van de kerk is imposant. Het vierkante massieve blok uit 1937 is iets jonger dan het schilde rij, maar volgens Jonkers hard aan vervanging toe. „Hij loopt echt op zijn eind en slurpt energie. De kos ten van vervanging zijn hoog, tus sen de 16.000 en 20.000 euro. Dat kunnen we als kleine gemeenschap op Tholen niet zelf ophoesten. Het zal behalve door collectes, met een sponsoractie moeten gebeuren. We wilden dit eigenlijk éérst doen, maar toen we in het voorjaar bezig waren om de leidingen te controle ren, ontdekten we dat het schilderij aangetast was door het vocht. We hebben toen besloten dat eerst het schilderij onder handen genomen moest worden." Roots en bluesmuziek vallen vrij dag 5 november te beluisteren in Meulvliet in Tholen. Op uitnodi ging van Uit op Tholen treedt de Zeeuwse band Champagne Charlie op. Een groep met een uniek geluid door de combinatie van de diverse snaarinstrumenten, de zang en de mix van roots-stijlen. Sjef Hermans, Theo de Koning, Geert de Heer, René Verhage en Peter Lenselink brengen ook eigen nummers - ook Nederlandstalig - ten gehore die naadloos aansluiten bij het traditio nele werk. Twee jaar geleden speel de de groep op het Northsea Jazz festival. Het optreden van Champagne Char lie begint om kwart over acht. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhandel Die- leman in Tholen en - zolang voorra dig - aan de zaal. Op de vakantiebijbelclub werken de kinderen met kleifiguren het thema uit. De Thoolse bibliotheek krijgt tóch een extra subsidie bovenop de 550.000 euro die in de begroting 2005 is opgenomen. De gemeente past 47.526 euro bij en betaalt dat uit een meevaller die ontstaat doordat de rijksuitkering uit het gemeentefonds hoger uitvalt (ook de kinderopvang kan daardoor op 33 mille extra reke nen). De rest van het begrotingste kort, 45.400 euro, realiseert de bibli otheek zelf. Het staken van de bibliobus in Stavenisse en Scherpe nisse levert een besparing van 16.000 euro op (23 mille min een eenmalige afkoopsom van 30%). Met het slui ten van de uitleenpost in Oud-Vosse- meer (inclusief kosten collectievor ming) wordt 10.400 euro bespaard. De rentekosten vallen tien mille la ger uit en de huurverhoging van de gebouwen is negen mille minder dan het bibliotheekbestuur had begroot. niet dat ze bestonden." Het werk moest op twaalf meter hoogte aanvangen. „Johan zorgde voor dit technische hoogstandje. Hij was een grote hulp voor mij." Wat stijl aangaat, past het in de stromingen die in het begin van de twintigste eeuw in zwang waren, jugendstil en art deco. Gekenmerkt door decoratie en symboliek, terug te vinden in de geometrische cir kels en sterren aan de rand en de guirlandes die daarin verwerkt zijn. Vanuit de schoot van Maria dwar relen sterren en bloemen omlaag. Volgens Hazenbroek zijn die aan gebracht met een sjabloomvorm. Maria staat centraal. Boven haar de drievuldigheid: de Vader, de Zoon en de Heilige Geest (in de vorm van een duif). De Vader en de Zoon kronen haar. Aan beide zijden van het schilderij zijn engelenkoren af gebeeld. Met vleugels die volgens Hazenbroek zeer decoratief ge schilderd zijn. „De lichte en feeste lijke kleuren maken het schilderij ook tot een feest in deze kerk. We mogen blij zijn dat we dit in onze kerk mogen hebben." Van de restauratie is een verslag gemaakt. Samen met de geschiede nis van het schilderij en een foto van het gerestaureerde doek is dat gebundeld in een boekje. De viering stond in het teken van Openingstijden winkel: Maandag 13.00 -17.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 09.00 Vrijdag 09.00 - 20.30 uur; Zaterdag 09.00 -17.00 uur Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167 - 563 430 Dat zei secretaris Dion Jonkers in zijn welkomstwoord. Hij was ver heugd met de grote opkomst. Bijna alle banken waren bezet. Zo'n hon derd bezoekers waren getuige van de onthulling. Gewoonlijk wonen er maar 25 tot 40 kerkgangers de viering bij. Jonkers vertelde dat het team van pastores en het parochie bestuur met trots naar het schilderij hebben staan kijken toen eenmaal de hoge steigers na zes maanden voor het linnen waren verwijderd. „Zelfs Maria op het doek leek even te lachen. Maar nu kijkt ze weer se rieus. Ze weet wat ons te wachten staat: het vervangen van de kachel uit 1937. Maar eerst kunnen we ge nieten van de puurheid en de warmte die dit schilderij ons geeft." Hij nodigde kunstschilder Hans Hazenbroek uit Steenbergen en Jo han de Weert uit Tholen uit om het grote blauwe doek voor het schil derij weg te halen. Het schilderstuk werd met applaus begroet. Als dank voor hun werk kregen beiden een dasspeld van het pa rochiebestuur. Jonkers kon hem bij De Weert opspelden, maar Hazen broek draagt geen stropdassen, dus kreeg hij er ook een stropdas bij. De kunstschilder vertelde daarna in het kort iets over de schilder Huib Luns (1881-1942), het doek en de restauratie. Volgens hem was de sa menwerking tussen hem en De Weert perfect geweest, als bij een pianospel waar twee pianisten de toetsen beroeren tijden een quatre- mains. Hazenbroek noemde het schilderij uit 1911 bijzonder. Niet alleen wat betreft de stijl, maar ook wat be treft de afmetingen. „Een olieverf op linnen. Enorm: 6,5 meter hoog en 4,36 meter breed. De schilder moet toen doeken van 4,5 meter ter beschikking hebben gehad. Ik wist Ook dit najaar hebben wij voor onze vaste klanten weer een grandioze actieweek van zaterdag 30 oktober t/m zondag 7 november 10,00 Korting Bij alle aankopen tussen €100,00 en €200,00 20,00 Korting Bij alle aankopen tussen 200,00 en 300,00 30,00 Korting Bij alle aankopen boven 300,00

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7