Ook op je pantoffels krijg je van de koningin een lintje Idee van SGP voor besteden meevaller valt niet goed Inbraak winkel en huizen in smalstad De Jonge legt in vlekkeloos F rans eindexamen af Hulde voor muzikanten Jan Knuist en Jan op den Brouw Ons Dorpshuis wordt kleiner maar ruimten beter benut ARBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING VAN ZLM? Wat een verrassing! Tliregluren met Staatsbosbeheer Donderdag 28 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Op een ongebruikelijke plaats en tijdstip gebeurden er vrijdagavond bij muziekvereniging Euterpe verrassende zaken. In het Holland Huis te Scherpenisse kregen twee trouwe muzikanten uit Sint-Maartensdijk een koninklij ke onderscheiding. Dat het voor zowel Jan Knuist als Jan op den Brouw een volslagen verrassing was, bleek wel uit het feit dat Knuist op zijn pantoffels was gekomen. Burgemeester W. Nuis was zeer onder de indruk van de lange staat van dienst van beide muzikanten. Bijna 54 jaar blaast penningmeester Knuist op de trombone en zijn mede-bestuurslid en bugelblazer Op den Brouw is slechts 1 jaar minder actief. „U mag trots zijn op deze twee leden. De onderscheiding is dik verdiend en van harte gegund", zei de burgemeester. Gedreven Dividend Delta voor lastenverlaging Piepen en kreunen Mogelijk bouwkavels in Anna Jacobapolder Dokterskamer 'Onvergetelijk, indrukwekkend, onverdiend.' Zo noemde J. de Jonge uit Tholen donderdagavond zijn afscheid als docent Frans en biologie bij het Calvijncollege, na 40 jaar in het onderwijs te hebben gewerkt. Met toespraken, gedichten en liederen werd De Jonge uitgezwaaid door bestuur, directie, collega's en familieleden. Een aquarel pakket was één van de geschenken, waarmee hij zijn hobby tekenen verder vorm kan geven. Vroonstede akkoord, Heijboer popelt 13 De beide gedecoreerden op hun beurt waren trots op hun koninklijke onder scheiding. „ik schrok er wel even van", vertelde Knuist. „Toen de kun stenaar Anton Heijboer destijds een lintje kreeg, dacht ik: als ik er één krijg, dan weiger ik. Maar nu het zo ver is, ben je er uiteindelijk toch wel 'hröös' op. De verrassing was ook compleet. Ik dacht dat de burgemees ter voor een nieuw repetitielokaal kwam." Met de burgemeester stroomde het Holland Huis vol met familieleden, kennissen zoals oud-voorzitter M. van Damme en zijn vrouw, alsmede een delegatie van het bestuur van de vei ling Scherpenisse waarvan Op den Brouw medebestuurder is. „Je doet al dat vrijwilligerswerk niet voor een lintje", zegt Op den Brouw. „Je moet als bestuurslid gewoon je best doen en daar hoef je geen belo ning voor te krijgen. Het feit dat het zo goed gaat met de muziekvereni ging, vind ik de mooiste beloning, want in het begin hebben we veel el lende meegemaakt. Aangezien de mu ziek een verlengstuk van mijn leven is, betekent het veel voor me dat we met zoveel leden in de afdeling uit muntendheid terecht gekomen zijn. De bloei komt aan het eind van mijn periode", aldus Op den Brouw, die op zijn 65ste nog steeds aan de rondgan gen van Euterpe meedoet, al heeft hij met de bugel een klein instrument. „Maar ik weet toch niet gauw van op geven." Knuist onderschrijft de bloei van de vereniging. „We zijn drie afde lingen gestegen en van 12 naar 50 le den gestegen. De sfeer en ambiance bij Euterpe is echt uitstekend en dank zij de medewerking van de leden heb ik het zolang vol kunnen houden." De burgemeester legde uit, dat de on derscheidingen meestal voor koning innedag worden uitgereikt, maar daarvan werd vrijdagavond afgewe ken omdat Knuist binnenkort op fa miliebezoek naar Nieuw-Zeeland gaat en pas 19 januari terugkomt. En de lintjes wilde Nuis graag nog in het jubileumjaar van Euterpe - in 2004 viert de muziekvereniging het 40-ja- rig bestaan - uitreiken. „Daarom van avond al deze markante gebeurtenis, waarbij we twee heren op wel heel bijzondere wijze in het zonnetje zet ten. Dat de leden van Euteipe hun uniform moesten aantrekken voor het maken van een foto in het Holland Huis, was maar een smoes", vertelde de burgemeester. Het Holland Huis op zich kwam nog niet zo vreemd voor, want Euterpe oriënteert zich in verschillende zalen (ook de gymzaal van het Markiezaat- college) als alternatief voor de voor malige kleuterschool die de gemeente wil sluiten. En Scherpenisse behoort tenslotte ook tot het werkgebied van de fanfare. Euterpe is een voortzetting van o.a. Met Vereende Krachten, waarvan Knuist en Op den Brouw vanaf respectievelijk 1951 en 1952 tot 1964 lid waren. Knuist heeft van zijn bijna 54 jaren bij de muziekvereni ging gedurende 27 jaar bestuursfunc- Jan Knuist (66) (rechts) en Jan op den Brouw (65), beiden al meer dan een halve eeuw muzikant en allebei 27 jaar bestuurslid, kregen een koninklijke onderscheiding in het jubileumjaar van de 40-jarige muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk. Voorzitter Theo Steketee van muziekvereniging Euterpe had de uitrei king van de koninklijke onderscheidingen bijzonder goed geheim we ten te houden. Ook de echtgenotes van de twee gedecoreerden wisten van niets. „Je voelt je wel voor de gek gehouden", zegt Corrie op den Brouw, terwijl ze de felicitaties van mede-muzikanten in ontvangst neemt. „De hele familie weet het en zelf weet je nergens van. We moesten in uniform komen omdat er een foto gemaakt moest worden en dan gebeurt er dit." Mevr. Knuist geniet inmiddels met volle teugen van de hulde, die haar mede te beurt valt. „Ik voel me net een bruid. Wat een verrassing!" ties bekleed. Penningmeester van 1974 tot 1978, vice-voorzitter van 1985 tot 2000 en vanaf 1981 tot nu toe opnieuw penningmeester. „U stapte in de voetsporen van uw va der", zei de burgemeester. „U was een zeer gedreven lid, een penning meester met de hand op de knip, ja een motor achter deze schitterende muziekvereniging. U mist geen re petitie. In de tachtiger jaren werd u helaas arbeidsongeschikt, maar bij Euterpe bleef u volop actief bij de werving van donateurs en sponsors. U verzorgde de muziekbibliotheek, het kopieerwerk voor het vereni gingsblad, de jaarlijkse loterij en de braderie. Verder was u bij het opha len van hét oud papier betrokken, kortom er werd nooit tevergeefs een beroep op u gedaan. U bent een kei van een man voor de vereniging. Uw enorme inzet en doorzettingsvermo gen heeft zeker bijgedragen aan het voortbestaan van de muziekvereni ging. Gelet op de aard en de uitstra ling van dit vrijwilligerswerk krijgt u deze onderscheiding in de orde van Oranje Nassau." Nuis had de nodige moeite met het opspelden van de medaille, want het bleek er nog een uit de oude voor raad met een heel lastig, slap speld je, zodat zijn secretaresse Lien van Sprundel te hulp moest komen. Op den Brouw kreeg een lintje uit de nieuwe voorraad met een stijf speld je en daarmee ging het opspelden een stuk beter. Hij ging samen met Knuist naar de repetities en ook Op den Brouw was een trouw bezoeker. Eerst met een cornet, vanaf 1982 be speelde hij de bugel. 'Stabiel en be trouwbaar' waren volgens Nuis de kenmerken van het zeer gewaardeer de lid en bestuurslid. Van 1974 tot 1996 zat hij in het bestuur en vervol gens vanaf 1999 tot nu toe. „U regelt de instrumenten en de uniformen en als het om de inkoop gaat, onderhan delt u stevig over de prijs." Op den Brouw was nog op andere fronten actief. In het bestuur van de veilingvereniging Scherpenisse van af 1984 tot heden en nog een jaar binnen de steunfractie van de PvdA, maar dat staat nu op een laag pitje, zoals hij ook alleen lid is van de vak bond FNV en de landbouworganisa tie ZLTO. De muziekvereniging is echter nummer 1 en de burgemees ter prees de vastberadenheid en het doorzettingsvermogen van Op den Brouw. Zijn bestuurlijke activiteiten en langdurige maatschappelijke in zet ten bate van de Thoolse samenle ving waren voldoende redenen om ook hem te benoemen tot lid in de orde van Oranje Nassau. De inzet van beide gedecoreerden voor meer dan honderd procent was mede mogelijk dankzij de steun van hun vrouw. „Eigenlijk is de helft vap de onderscheiding voor u dames", zei Nuis. „Heel veel waardering dus ook voor u beiden. Mevr. Op den Brouw is lid van Euterpe, want dan ziet ze haar man ook nog eens", grapte de burgemeester, die beide dames bloemen aanbood. De beide echtparen namen vervolgens de feli citaties in ontvangst van familiele den, kennissen en mede-muzikan ten. Een mogelijk hogere dividenduitkering van Delta stoppen in de egalisatie reserve afvalstoffenheffing, daar voelt de Thoolse politiek niet voor. SGP'er H. Geluk stelde het voor in de commissie bestuurszaken, hij wil op die manier de tarieven drukken voor de inwoners. Maar de andere fracties én zijn eigen wethouder vonden het maar niets. Het heeft zoveel moeite ge kost om de begroting sluitend te krijgen, dat eventuele meevallers goed ge bruikt kunnen worden voor andere dingen, was de boodschap. De afvalstoffenheffing gaat volgend jaar met 7% omhoog. Deze belasting is kostendekkend en de gemeente drukt het tarief, door een bedrag bij te passen uit de egalisatiereserve. Dit jaar is dat 74.371 euro, volgend jaar 88.589 euro. Wethouder van financiën K.A. Heijboer hield de SGP voor, dat ze moet weten hoe de egalisatiereser ve ontstaan is. De pot is namelijk ge vormd uit de revenuen van de stort plaats van het openbaar lichaam afvalstoffenverwijdering Zeeland (Olaz). „Dat verhaal is ten einde en daarom is er geen voeding meer voor de reserve", zei Heijboer. Uit publica ties van nutsbedrijf Delta zou blijken dat de gemeenten, die aandeelhouder zijn, op 20% méér dividend mogen rekenen dan verwacht. Voor Tholen zou dat extraatje zo'n 161.800 euro zijn. Hoofd financiën J.M. Duine van de gemeente zegt desgevraagd dat het dividend over 2004 niet eerder dan mei uitgekeerd wordt. Bovendien is is volgens hem pas dan duidelijk, hoevéél Tholen krijgt. De SGP neemt alvast een voorschot op de meevaller, die overigens door burgemeester en wethouders wél in een brief aan de gemeenteraad ken baar is gemaakt. „Er zijn gezinnen die moeite hebben om de eindjes aan el kaar te knopen", motiveerde Geluk zijn voorstel. Hij verwees naar wat ABT'er J.J.P.A. Boulogne even tevo ren had gezegd over de economisch mindere tijd met veel werkloosheid. Geluk had becijferd dat het voordeel zo'n 24 euro per gezin kon zijn als de 160 mille in de reservepot gestopt zou worden. „Als u dat geld hiervoor gebruikt, kan het ergens anders niet besteed wor den. Het zou zuiverder zijn om eerst alle knelpunten op een rij te zetten en dan te beslissen", reageerde J. van den Donker (D66) op het idee. M.A.J. van der Linde (PvdA) nam zelfs de woorden 'een heel slecht voorstel' in de mond. „U moet niet alleen maar leuke dingen willen, er liggen allerlei problemen. En ik weet wel dat voor de SGP een heleboel dingen niet hoe ven, maar dit gaat ten koste van voor zieningen. U hoort toch uw eigen wethouder piepen en kreunen over de financiën." Ook Boulogne sprak van een slecht voorstel. „Dat geld nu weg geven, is niet reëel. We moeten bij voorbeeld ook een fonds voeden voor onderhoud aan gebouwen." De VVD wees de SGP op de problemen om de begroting sluitend te krijgen. „We moeten ons in allerlei bochten wrin gen", aldus G.J. Hoek. Het CDA vond dat een eenmalige meevaller niet gebruikt moet worden voor las tenverlichting. „Teruggeven is geld in de linkerjaszak stoppen en uit de rechter terughalen", aldus J.P. Bout. De CU was het daarmee eens. „Als dit bedrag volgend jaar wegvalt, is de tegenvaller voor de burgers des te gro ter", zei P. van Belzen. Geluk had nog een stap verder willen gaan, door jaarlijks een vast bedrag - bijvoorbeeld 50.000 euro - van het di vidend te gebruiken voor de egalisa tiereserve. „Bijvoorbeeld tot het jaar 2010. Dit kan dan in de kadernota worden opgenomen." Daar ging de commissie al helemaal niet op in. De wethouder hield zijn partijgenoot voor, dat er vóór 2008 nog verschil lende fondsen 'gerepareerd' moeten worden en dat er voor projecten als de scholenbouw in Sint-Annaland veel geld nodig is, zodat mogelijke mee vallers als het extra dividiend daar voor welkom zijn. Tegen de commis sie zei Heijboer, het een slechte zaak te vinden dat de raadsfracties structu reel meevallers meteen opgebruiken, in plaats van ze te reserveren. Een excursie langs het natuuront wikkelingsgebied in de Scherpe- nissepolder, dat kan zaterdagmid dag maar ook op 20 november en 29 december. Onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer - die wetenswaardigheden vertelt - kijkt men vanaf de randen naar het ge bied. Daar houden zich in de herfst en de winter duizenden ganzen, eenden en kustvogels op om zich voor te bereiden op de koude perio de. De tocht duurt ruim een uur en honden mogen aangelijnd mee. Deelnemers wordt geadviseerd een verrekijker mee te nemen en war me kleding aan te trekken. Onder de titel 'Turegluren' organiseert Staatsbosbeheer de excursies sa men met de natuurvereniging Tho len. Voor informatie en kaartver koop kunnen belangstellenden terecht bij de VVV in Sint-Maar tensdijk, tel. 0166-663771. Aan de Langeweg in Anna Jacobapolder komt na de renovatie van Ons Dorpshuis mogelijk ruimte vrij voor woningbouw. Na het herinrichten van het parkeerterrein kunnen er één of twee bouwkavels benut wor den. Die mogelijkheid noemde wethouder M.A.E. Velthuis onlangs bij de presentatie voor het renoveren van Ons Dorpshuis. het gebouw met de langerekte zaal wordt gesloopt. Er komt een door braak tussen de grote zaal en de foyer. Het vaste podium verdwijnt en wordt vervangen door een ver plaatsbaar podium. De keuken wordt gemoderniseerd en direct vanuit de zaal toegankelijk ge maakt. De verwarming wordt ver nieuwd, er komt een minder valide toilet en het dak wordt vernieuwd. Een van de uitgangspunten van de renovatie is de verscheidenheid aan gebruikers. Dat noodzaakt tot een flexibel gebruik van het gebouw, zo lichtte architect Bart-Jan Moerland uit Tholen toe. Door de doorbraak tussen foyer en zaal wordt de geza- De ruimte ontstaat omdat een deel van het gebouw wordt afgebroken. De sloop betreft een stuk van de langgerekte zaal en de ruimte die vroeger tot de kleuterschool be hoorde. Doordat de vrijgekomen ruimte benut kan worden als par keerruimte, kan een deel van het huidige parkeerterrein (tot aan de dreef naar het akkerland achter de woningen) komen te vervallen. Mocht er tot woningbouw worden besloten, dan zal er nog wel een op lossing bedacht moeten worden voor het bushokje en het kunstwerk Signaal '97 van Roel Teeuwen. Bij de renovatie krijgt het dorpshuis een andere indeling. Een deel van menlijke ruimte teruggebracht tot ongeveer 125 vierkante meter. Op de plaats van de doorbraak komt een nieuwe schuifwand. Beide ruimten kunnen dan apart worden gebruikt. Het vaste podium dat nu 'als een barrière' tussen keuken en zaal staat, verdwijnt. Via een dub bele deur wordt dan een verbinding met de keuken gemaakt. Bediening kan dan rechtstreeks de grote zaal en de foyer in. In plaats van een vast podium kan gebruik gemaakt worden van een verplaatsbaar podi um. In de grote zaal en foyer zijn ver schillende opstellingen mogelijk: ongeveer 50 zitplaatsen (cafetaria opstelling), 75 tot 80 zitplaatsen (bioscoopopstelling), en bij grote evenementen kunnen er 150 bezoe kers in staan. Niet alleen de keuken wordt vernieuwd, ook de heren- en damestoliettten. Er komt nieuw santair, nieuwe vloer- en wandte- gels, de keukeninrchting wordt op geknapt. In een deel van de zaal wordt een afsluitbare berging ge maakt. Daarnaast komt een nieuwe ruimte waar de dokter spreekuur kan houden, maar die ook gebruikt kan worden als vergaderruimte. Aan de westkant komt een nieuwe kopgevel, met een nieuwe deur. Ook in de zaal komen nieuwe deu ren aan de zuidkant, een daarvan kan ook als nooduitgang dienst doen. Een deel van de huidige dokterska mer wordt gebruikt voor de cv-in- stallatie en voor een minder-validen toilet. Het dak wordt vernieuwd en geïsoleerd. Voor de renovatie zijn 60 werkbare dagen gerekend. De gemeente denkt vlak voor of vlak na de kerst met de renovatie te beginnen. De kosten van de operatie bedragen 175.000 euro. De inbrekers gebruikten bij firma Verjaal tegels om de etalageruit in te gooien. De ravage was groot. Rond een uur of half vijf vrijdagmorgen ging het alarm af bij electro-speciaalzaak Verjaal aan de Molendijk in Sint-Maartensdijk. On bekenden gooiden twee trottoirtegels door de etalageruit links van de voordeur, stapten de winkel binnen en verdwenen met drie Icd-tele- visieschermen. De middenstander is voor en kele duizenden euro's gedupeerd. De techni sche recherche onderzoekt de inbraak. Daarbij is ook een auto weggetakeld uit de Plevierlaan. Die auto is namelijk in dezelfde nacht door onbekenden gebruikt en neergezet zo'n dertig nieter van de plek waar de eigena resse deze geparkeerd had. Er was braakscha- de aan het voertuig en het kinderzitje dat erin zat, is verdwenen. Het dievengilde had het druk in de nacht van donderdag op vrijdag, want het bezocht ook enkele woningen in het dorp. Volgens de bewo ners van twee huizen in de Tülpstraat kregen zij tussen elf uur 's avonds en half acht 's mor gens ongewenst bezoek. Er zijn gsm's en geld weggenomen. Verder is uit een woning in de Gladiolenstraat een geldbedrag gestolen als mede enkele kinderspaarpotten. In een steegje vlakbij is een meegenomen portemonnee met pasjes, maar zonder geld, teruggevonden. De afscheidsbijeenkomst in de overvolle aula werd geopend door bestuursvoorzitter C.A. Hoekman, die met het lezen van Psalm 19 over de wonderen van de natuur verwees naar het vak biologie dat De Jonge gaf. Directeur P.M. Kunst van de vestiging Tholen roemde de didacti sche en pedagogische gaven van de vertrekkende leraar, die hij maar korte tijd had meegemaakt. „Je do ceerde het vak Frans minitieus. Van af de allereerste les werden de woordjes er bij jouw leerlingen in gestampt. Je liefde voor de natuur kwam heel duidelijk naar voren in het vak biologie." Kunst bood als blijk van waardering een aquarel pakket aan. De sectie Frans van het Calvijncol lege maakte van het afscheid nog een examen. Verkleed als de inspec teur van het ministerie van onder wijs in Parijs stelde een collega uit Goes scherpe vragen aan De Jonge, maar die legde zijn examen in vlek keloos Frans af, al fluisterde één van zijn dochters hem soms een woord in. De collega's karakteriseerden de vertrekkende Tholenaar als een rus tige, nuchtere, zeer gewaardeerde collega, die didactisch zijn eigen stijl aanhield. 'Bedankt voor al je wijsheid.' Leraar C.H.P. Dickhout, leeftijdsge noot van De Jonge, droeg zijn ver trekkende collega een gedicht op: 'Je was een goed collega en een edel vakman, dat moeten wij nu missen, je paste in de groep.' Ook het gezin van de docent kwam aan bod. Mevr. De Jonge belichtte in een gedicht het persoonlijk leven van het paar en de vier dochters be lichtten in dichtvorm 'vader, leraar, een man van de natuur, allen ver enigd in pa z'n figuur.' Ter afsluiting zongen ze in het Frans de lieve lingspsalm van hun vader. Een ont roerend moment, waarvan iedereen stil werd. De kleinkinderen vertelden en zon gen over de grootste hobby van hun opa: het werken in de tuin. Aan de hand van een mini-kas op het podi um kwam iedereen te weten dat De Jonge zijn familie graag verwent met eigen gekweekte groenten en fruit. Behalve zijn dochters bleken ook de kleinkinderen muzikaal, ge zien het bespelen van een aantal in strumenten. Mevr. De Jonge bood haar man een koffer aan, waarmee hij veertig jaar geleden naar de kweekschool in Gouda ging. Die mag nu weer dienst gaan doen op reizen naar het buitenland. „Het beroep als docent heb ik niet zelf gekozen, het is mij gewezen", zei De Jonge in zijn dankwoord. Na vier jaar peutertafels, ging hij naar de reuzentafels. In veertig jaar werkte hij op twee scholen. Al die jaren kwam hij niet verder dan 150 m2, vertelde de docent met een glimlach. Trots was hij nog een kleinzoon in zijn klas te hebben. De collega's noemde hij 'een sterk team.' Zijn opvolgsters wenste hij het goede toe. Zijn kinderen en kleinkinderen werden met veel warmte toegesproken. „Het is fijn dat ze komen en nog fijnerdat ze de volgende keer weer komen", zei De Jonge onder veel hilariteit. Algemeen directeur A.J. Vogel van het Calvijncollege besloot met ge bed en samenzang uit de Avond zang: 1 en 7. Het echtpaar De Jonge kreeg heel wat cadeaus uit te pakken. De gronduitgifte van percelen in het bestemmingsplan Vroonstede in Sint-Annaland kan beginnen. De raad stelde donderdagavond una niem de berekening van grondex ploitatie vast. Maar A.L. Piet (CU) legde een stemverklaring af. Hij vroeg weer aandacht voor het aantal huurwoningen dat in de nieuwe wijk mag verrijzen. Dat moet ten minste 25 procent van het totale plan zijn, zo zei hij, verwijzend naar een raadsbesluit. Volgens Piet is dat nu 23 procent. „Dat lijkt flauw om er op te reageren, maar dat hebben we niet afgesproken. En als Castria Wonen er niet meer wil bouwen, dan kunnen we naar een andere kan didaat gaan." Wethouder K.A. Heijboer zat te po pelen om te reageren, maar burge meester W. Nuis liet dat niet toe. „Over een stemverklaring kan niet gediscussieerd worden." Desgevraagd zei de wethouder dat de bewering van Piet niet juist is. Het gaat volgens hem nu om de eer ste fase van ongeveer 50 woningen waarvan Castria er dertig voor zijn rekening neemt. „Over de tweede fase zijn nog geen afspraken ge maakt. Het zou makkelijk kunnen dat daar weer voor de sociale wo ningbouw wordt gebouwd. Als Cas tria dat niet kan of wil, dan kan het ook een andere instelling wezen." Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5