Bezwaar tegen kap boom voor voetpad De onvergetelijke datum Vision laat jongeren het geloof op een andere manier beleven Evacuatie PLEUNE Scherpenisse Pompeji Kantine met wasruimte Voor mode en wonen Bevrijding Zaterdag sing-in in Rehobothkerk Sint-Maartensdijk Wwbnturq Style Verhalen over de oorlogsjaren Y°g Donderdag 28 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Langs oostkant Hertenkamp Tholen De familie Bakker van de Zuid-Oudaan in Tholen heeft bij de gemeente geprotesteerd tegen het afgeven van een kapvergunning voor een moerascypres aan de Herten kamp. Het echtpaar vermoedt dat het gaat om de sequoia op de grens van hun perceel en dat van mevrouw De Waal, waarvan hen in september door een gemeenteamb tenaar verzekerd is dat die zou blijven staan. Ter plekke, aan de oostkant van de Hertenkamp, wordt een voetpad aangelegd. De Bakkers zijn daar fel tegen, zoals wij al eerder berichtten. Groenstrook Niet van een leien dakje, maar luctor et emergo „Het hypermoderne en super-de-luxe benzinestation is zo prachtig, dat ik voorstel Scherpenisse vandaag te her dopen tot Pompeji. Dat lijkt toch een beetje op Zeeuws voor ,een pomp heb je' en dat klopt met dit fantastisch, multifunctioneel benzinestation." Dat zei Joep de Hart, zwager van Arie Duine, donderdagmiddag bij de officië le opening van tankstation Duine aan de Spuidamstraat. Sint-Philipsland herdenkt bevrijding Marina Tichem-Geluk, Tholen. Over de kerkmuren heen kijken. Jongeren bij elkaar brengen en hen laten ervaren dat ze allemaal dezelfde God hebben. Dat beoogt Vision met de sing-in die zater dagavond wordt gehouden in de Rehobothkerk in Sint- Maartensdijk. De zeven leden tellende band maakt chris telijke muziek en de reacties zijn goed, zegt zangeres Karolien Krijger uit Poortvliet. Kunstroute A te maend november wêêr in zicht komt, dan komme d'r bie mien vaneiges de herinneringen boven an de vuufde november 1944. 't Was oor log, in vanaf februoari van dat jaer waere ons (m'n ouwers, m'n zusters in ik) geëvacueerd in Dinteloord. Op last van de Duitse bezetter was 't eiland Thole (behalve stad Thole) onder waeter gezet, dus m'n moste weg van 't durp mee 'n bitje uusraed. Inkwartiering In brand Gemeente deed niets met petitie, daarom Den Haag In een brief aan burgemeester en wethouders én de gemeenteraad schrijft Bakker dat bij graafwerk zaamheden (voor drainage bij het voetpad) wortels van de sequoia zijn afgehaald. Hij vraagt of hier voor de aannemer of de opdracht gever (de gemeente) verantwoor delijk is. Volgens de Tholenaar was te voorzien geweest, gezien de manier waarop werd gewerkt, dat de boom - die zeer oud kan worden - beschadigd zou raken. Hij voorspelt dat de boom als ge volg van de beschadiging gekapt zal moeten worden, waardoor de gemeente zijn zin krijgt. Bakker vraagt ook wat de rechtsgeldig heid is van een mondelinge af spraak met een ambtenaar 'in het bijzijn van vier getuigen'. Bij het gesprek waarin de verzekering is gegeven dat de sequoia kon blij ven staan, waren naast Bakker en zijn vrouw ook mevrouw De Waal en nog een tweede ambtenaar aan wezig. 'Zo gaat de gemeente Tho len om met haar burgers', schrijft de Tholenaar. Het vervolg van zijn brief gaat over de aanleg van het door hem verfoeide voetpad, de gevolgde procedure en uitspraken van wet houder Goossen in de pers. Bak ker stuurde aan de gemeente een kopie mee van een begin dit jaar aan b. en w. gezonden brief (met ontvangstbewijs) waarin hij zijn bezwaren uitte, een brief waarvan de wethouder zei niets te weten. Bakker zou graag een serieuze re actie krijgen op de daarin aange voerde aspecten: privacyschen- ding voor de families Bakker en De Waal, toename van de onvei ligheid voor beide families en de materiële en financiële schade die beide families moeten dragen. De voorbereidingsprocedure voor de aanleg van het pad is in de ogen van Bakker 'klungelig en bescha mend' verlopen. 'Er is nooit enige communicatie geweest tussen de gemeente en de betrokken fami lies'. Ook een uitspraak dat aan de inmiddels gedempte sloot twee keer per jaar onderhoud plaats vond, is volgens Bakker 'gejokt'. De laatste tien jaar is dat helemaal niet gebeurd, terwijl hij er meer dere keren om heeft verzocht in verband met wateroverlast. Bij het recente graafwerk bleek de aan wezige rioolbuis volledig met puin en grint verstopt te zijn. De strook grond waarop het voet pad ligt, heeft - in achtereenvol gende bestemmingsplannen - de bestemming 'groenvoorziening', aldus de briefschrijver. Hij vraagt zich dan ook af hoe hij had kun nen voorzien dat hier een voetpad aangelegd zou worden. Er ligt na melijk al een voetpad aan de west kant van de Hertenkamp, de kant waaraan ook de nieuwbouwwijk Molenhoek ligt. 'Wie is verant woordelijk? Is de wethouder ver antwoordelijk? Is een hoge ambte naar verantwoordelijk? Is de gemeenteraad verantwoordelijk? De families Bakker en De Waal hebben materiële en immateriële schade geleden. Wordt dit ver goed?' Bakker schreef over deze kwestie ook de gemeenteraadsle den aan, maar kreeg geen enkele reactie. Hij roept de raadsleden dan ook op om vragen en kritiek van burgers serieus te nemen. 'De gemeente Tholen krijgt de laatste tijd veel aandacht in de pers i.v.m. onderzoek naar de financiële haal baarheid en noodzaak van de bouw van een nieuw gemeente huis. De aandacht van de burgers ebt weg omdat men zich niet seri eus genomen voelt', aldus Bakker in zijn brief aan de gemeente. De 12-jarige Casper de Hart, neef kening kun je dan heerlijk blijven van Arie, mocht het lint doorknip pen onder het oog van familiele den, leveranciers en wethouder van economische zaken K.A. Heijboer namens de gemeente Tholen. Christian Segers felici teerde Arie en Ria Duine namens Kuwait Petroleum. Hij overhan digde daarbij een beeldje als sym bool van het Q8 beeldmerk. In een humorvolle toespraak illus treerde Joep de Hart, getrouwd met Anneke Duine, de rijke ge schiedenis van de pomp in Scher penisse, die al in 1927 begon. „Om een benzinepomp draaiende te houden, heb je drie dingen no dig: benzine, een goed huwelijk en je werk moet je hobby zijn. Als één van deze drie ontbreekt, begin er dan maar niet aan. Nu heeft Arie Duine één groot voordeel: hij komt uit een geslacht van pomp houders. Niet alleen van vaders kant. Ook de vader van zijn moe der, Dina Geuze, zat in de brand- stoffenhandel. Arie en Ria Duine moderniseerden de pomp zodanig, dat er dag en nacht getankt kon worden. Na een piepkleine af schrijving van je giro- of bankre- rondrijden in je auto. Intussen bouwde Arie de fietsenzaak van zijn vader uit tot het mooiste tweewielercentrum ten westen en ten oosten van Wladiwostok. Het voorbeeld van Arie's vrouw Ria leefde meer dan 250 jaar geleden en was één van de eerste pomp houders van Parijs met een ko ninklijke vergunning: Madame de Pompadour." Donderdagmiddag blonk het tank station in de herfstzon, maar van een leien dakje is de totstandko ming zeker niet gegaan, vertelde Joep de Hart. „Het was pompen of verzuipen, maar met de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et Emergo zijn ze boven gekomen. En hoe! Met een volledig geautomatiseerd benzinestation, waarmee we ze hartelijk kunnen feliciteren", aldus de zwager van Arie en Ria Duine. Vanuit het Chinees restaurant, waar de toespraken werden gehouden en later ook de receptie plaatsvond, stak men even de Spuidamstraat over voor de openingshandeling en bezichtiging van deze belangrijke voorziening voor Scherpenisse en omliggende dorpen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Er is ook een werkplaats voor het onderhoud aan machines en appa ratuur. Op de verdieping is ook nog plaats voor borden. Beneden is een ruime kantine voor het per soneel, een wasgelegenheid en kasten voor de kleding, eentje voor de schone en eentje" voor de vuile kleren. Buiten ligt betuiningsmateriaal voor slootkanten zoals palen, maar ook nieuwe dijpalen, schotbalken, gevulde zandzakken (bij calamitei ten), stenen en tegels, buizen voor duikers, palen voor wegafzettin- gen. Er zijn aparte vakken voor freesaf- val van takken en voor puingranu- Jaat. Er is een kuilplaats waar struiken en bomen even bewaard kunnen worden voordat ze waren uitgeplant. Er is een zoutstrooima- chine en een maaibalk, een schaaf en een bezem om de weg mee schoon te vegen. Het terrein is verhard met asfalt. Dat is mede gedaan om de groei van onkruid tegen te gaan zodat er ook geen chemische bestrijding plaats hoeft te vinden. De vloer in de loods is 'vloeistofdicht.' De wasplaats voor wagens en machi nes is nog niet gereed. De 56-jarige Geluk uit Tholen is er locatiehouder. Hij was dat ook al in Sint-Annaland, sinds vier jaar gele den. „Ik moet er voor zorgen dat al les in orde is en netjes blijft. Ik moet de afvalstromen regelen en heb de dagelijks toezicht op het terrein. Ook ben ik het aanspreekpunt." De 51-jarige Anemaet uit Scherpe nisse is opzichter waterbeheer. Hij kwam in 1978 in dienst en had zijn werkplek op het vorige steunpunt in een deel van het oude Polder huis. Ook Berkey (32) had daar zijn kantoor. Hij kwam in juli 1993 in dienst. Hij is opzichter wegen en waterkeringen. Ze zijn onge veer de helft van hun werktijd op kantoor, de andere helft zijn de 'polderjongens' in het buitenge bied te vinden. Toen het steunpunt in 't Polderhuis werd gesloten, verhuisden ze naar een tijdelijk onderkomen op de zuivering. Volgens Geluk was de ruimte te krap. „Het was echt be helpen. We hebben maanden tus sen de dozen gezeten. Hier is alles lekker ruim." 30 oktober 1944. Tholen heeft he lemaal geen licht, gas en water meer en weinig eten. Het enige dat de mensen is overgebleven, is een wanhopig verlangen naar het einde van de ellende, naar de bevrijding. Het is half elf en bommerdebom, dreunt het plotseling vlakbij. Ge weldige consternatie: mannen en vrouwen rennen de straat af, de huizen binnen, de kelders in. We worden beschoten. Het fluiten en barsten van de granaten gaat bijna gelijktijdig. Hans lóópt via de Ju- lianastraat, Noorman en De Leeuw zwenken het bosje in. Alle drie lo pen ze echter naar het Veer. De Leeuw ziet in de vlucht een meisje met een pan erwtensoep naar een kelder rennen, waarvan de ingang aan de voorkant van het huis is. Overal spettert de snert, waarom hij toch even moet grinniken. Kijk, wijzen enkele mensen, die aarze lend voor hun woningen blijven staan. Kijk, de witte vlag in de stadhuistoren. Hoe het zo vlug kon, maar nog geen vijf minuten na het eerste salvo, wappert er al iets wits uit de stadhuistoren. Het witte doek Inwoners van Tholen vieren uitgelaten de bevrijding na de overtocht van 3 Canadezen met een roeiboot over de Eendracht, 30 oktober 1944. wordt even later weer ingetrokken. Waarvoor? Het schieten herhaalt zich niet. Iets anders wordt ge hoord. Iets overweldigends, iets onbegrijpelijks, iets wat niet goed door kan dringen: 'Ze zijn er aan de overkant! Zij zijn er met onze vlag!' Niet als een lopend vuurtje, maar als een laaiende, grote brand verspreiden die woorden zich over Tholen. Niemand hoeft de vraag te stellen, wie er waren. Noorman, De Leeuw en Hans vin den elkaar even later in een roei boot, waar ook Martijn jr. al inge sprongen is. Een roeiboot die de mannen naar de overkant zal bren gen, waar de bevrijders wachten. Het geeft opschudding. Begrijpe lijk wil iedereen mee naar de over kant. De boot wordt bestormd. De districtscommandant is ook pre sent. De boot is vol, temeer daar er aan de overkant mensen mee terug genomen moeten worden. Nog pro beren er Tholenaars in te stappen, maar dat kan niet meer. 'Stoot af', commandant de dis trictscommandant. Noorman, die poogde de mensen van de boot af te houden, trok zijn revolver, wat de anderen in de boot minder pret tig, ja ellendig vonden. Het was ook een zo opgewonden moment, dat men niet wist wat te doen. De boot is van de kant. Daar gaan de mannen. Achter hen een opwinding die niet te beschrijven valt. Waar zijn die honderden Tholenaren zo vlug vandaan gekomen? Er komen er steeds meer. Een gejuich, een geschreeuw. Voor hen staan Cana dezen. Het water scheidt hen nog slechts. De boot nadert. 'De Stu dent is er ook' wordt er uit de men senmenigte geroepen. Inderdaad, naast de Canadezen staat de Stu dent, zwaaiend en roepend. Even is er stilte in de boot. Een moment slechts. Goddank! De Student, ge zond en wel. Midden op de Een dracht kijken de mannen in de boot naar hun bevrijders. Even valt ech ter hun blik op de ravage, de 's nachts opgeblazen brug. Het wordt voor allen even een bittere gedach te: hadden we dat nu vannacht maar geweten. De OD'ers voelden de pijn nog schrijnender toen er een Tholenaar tegen zijn buurman opmerkte: Ja, nou komen ze wel, maar vannacht Die man zal nooit beseft hebben, wat er bij die mannen toen knaag de, welke pijn ze toen leden. Maar dat beroerde ogenblik gaat snel voorbij. Nu zijn er immers de Ca nadezen. De boot stoot tegen de oever en gelijk springen de mannen er uit. Alsof hij zijn beste vriend na jaren terugziet, drukt Hans de Stu dent als eerste de hand. Weer is er die overweldigende vreugde. Be vrijd! Bevrijd! (Uit: Slechts een plicht) Evenals tien jaar geleden wordt er in Sint-Philipsland tijdens een herden kingsbijeenkomst stilgestaan bij de bevrijding. Op 4 november 1944 rukten soldaten van het Canadese Lake Superior regiment het dorp binnen, waarmee er een einde kwam aan de Duitse bezetting. Het gevaar was echter nog niet geweken, want het nabijgelegen Schouwen-Duive- land bleef in handen van de nazi's. De herdenking is op zaterdag 6 no vember in dorpshuis De Wimpel en wordt georganiseerd door heemkun dekring Philippuslandt. Daar zal burgemeester Nuis spreken over 'Vijf jaar oorlog, 60 jaar vrede'. Oud-verzetsman A. Allewijn ver haalt uit het dagboek dat hij bijhield voor zijn broer Piet, die comman dant was van de Sint-Philipslandse verzetsgroep. En gemeentearchiva ris H. Uil van Schouwen-Duiveland verhaalt over 'Hoe was het aan de overkant? Een blik vanuit het nog niet bevrijde Schouwen-Duiveland'. De verhalen worden afgewisseld met koorzang door VZOS en samen zang. De bijeenkomst begint om half acht en er wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de onkos ten. Bram Smits uit Stavenisse verhaalt op donderdag 11 november over zijn herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. De Stavenissenaar doet dat op uitnodiging van heem kundekring Stad en Lande van Tholen. Hij vertrouwde zijn in drukken en belevenissen - zowel in Stavenisse als later op het evacu atieadres - destijds aan het papier toe en vertelt daarover. Op de bij eenkomst in de koffiekamer van streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland zijn ook belangstel lende niet-leden welkom. De avond begint om half acht. Expositie oorlog. In het nieuwe on derkomen van heemkundekring Halchterth - de Hof van Ram aan de Beeklaan in Halsteren - is een expo sitie ingericht over de oorlogsjaren in Halsteren, Lepelstraat en Bergen op Zoom. Er worden zo'n 90 foto's geëxposeerd. De tentoonstelling duurt tot en met 7 november. Ze is op werkdagen geopend tussen 13 en 16 uur, op zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12 tot 17 uur. Een trieste maandagmorgen 60 jaar gelee De wind bracht kanongebulder van over 't water mee Dan plots een gerucht, er stonden aan d'overkant 3 Canadezen Zou dan eindelijk na 4,5 jaar onderdrukking de vrede daar wezen Ze probeerden in Tholen te komen, over de kapot gesprongen brug Maar een viertal schippers riep, ga maar terug, we komen jullie halen In een sloep over de rivier, weg was de barrière van vreemde talen Een witte vlag op de toren was het teken dat de Duitse overheersing was geweken Waar de drommen mensen zo snel vandaan kwamen, moet je me niet vragen Maar de bevrijders werden op de schouders naar het stadhuis gedragen Overmorgen is het juist 60 jaar geleden We herdenken hen die vielen en voor ons streden Ook al is na zoveel jaren de herinnering wat gesleten Dank voor alles wat jullie met Gods hulp deden We zullen het nooit vergeten. Prijzen en loven is wat de leden van Vision met hun muziek willen. Vision bestaat zo'n anderhalf jaar en kwam eigenlijk heel toevallig tot stand. „Voor de Zebradag in Zierikzee, een ontmoetingsdag van de hervormd-gereformeerde jeugd bond op tweede paasdag 2003, werden jongeren gevraagd voor de muzikale begeleiding. Dat was leuk en we hebben daarna samen ook wat gedaan bij de afsluiting van het jeugdwerk- en clubsei zoen", vertelt Karolien. Als ope ning van het nieuwe seizoen rees de gedachte voor een sing-in, waarvoor contact werd opgenomen met verschillende jeugdverenigin gen. De reacties waren positief, en bij de groepsleden nam de animo toe om door te gaan. Het idee voor een vaste band ontstond en daarbij werd de naam Vision gekozen, ont leend aan het Engelse lied 'Be Thou my vision'. Karolien Krijger vormt Vision sa men met haar broer Cris (strings), Jean-Paul Polderman (piano, bas gitaar), Mark Westdorp (gitaar, zang) en Marleen Verkamman (vi ool) uit Tholen, en de lyoers André (drum, zang) en Arco fiolluijt (gi taar, zang) uit Dinteloord. Ger- brand Kousemaker uit Tholen is de geluidsman. „We zingen opwek king en coveren nummers. Ons doel is om met onze muziek God te prijzen en te loven, en dat dan met andere mensen samen", legt de Poortvlietse studente uit. Ze woont op kamers in Ede, en ook de andere bandleden hebben zo hun bezigheden, waardoor er niet met vaste regelmaat gerepeteerd wordt. „Maar als we repeteren, dan trek ken we er ook een volle dag voor uit." Vision kan daarvoor terecht in een basisschool in Dinteloord, waar ze ook de apparatuur kan ge bruiken. „Microfoons, versterkers en mengpanelen hebben we niet zelf. Voor een optreden gebruiken we die van Polyhymnia in Oud- Vossemeer." Karolien zingt bij het jeugdkoor. Vision vertolkt onder meer nummers van de bekende gospelzanger Ralph van Maanen. „Diens muziek staat niet op papier. Dus schrijven we die zelf vanaf de cd. Dat is lastig, maar over het re sultaat zijn we erg tevreden." De groep krijgt gaandeweg meer bekendheid. Ze trad dit voorjaar op tijdens de Kunstroute in Tholen en werkte daar vorige maand mee aan een jeugddienst in de Ichthuskerk. Voor volgend jaar ligt er een uitno diging voor een jeugddienst in Oud-Vossemeer. Vorig jaar nam de groep het initiatief voor een sing- in. „Er zijn natuurlijk heel veel ko ren in Tholen. Maar bij uitvoerin gen daarvan is de rol van het publiek vaak beperkt tot luisteren. Het mooie van de sing-in is, dat de aanwezigen zélf volop - zingen. Door dat zelf meedoen, belééf je het meer", aldus Karolien Krijger. Vorig jaar was de bijeenkomst (met als thema 'Live the life') een succes en daarom krijgt het een vervolg. Het thema van de avond voor en door jongeren is 'home'. Dat kan verschillende betekenis sen hebben, geeft Karolien aan. „In de eerste plaats: thuis. Maar ook: het hiernamaals. En hoe leef je daar naar toe." Naast zang wor den ook bijbelteksten gelezen. De bandleden verzorgen het allemaal zelf. De sing-in begint zaterdag avond om acht uur, de kerk is open vanaf half acht. De toegang is vrij, maar wel is er een collecte voor de onkosten. r rir* Reacties nvt lezers op de- rubriek, zijn, urelkom, bij de- roep Tholen,, tel. 0166-602226 Eêst m'n 'n poosje in Dintel oord bie inweuners onderdak hekrege in a hauw bleek dat uusje daevoor vee te klein te wezen, oe hoed at die mén sen 't oak bedoelden. Daenae kwaemen m'n op 'n boerde- rieë in te weunen, dae was vee mêê ruumte. Toch was 't een vreemde ge dachte: je eigen dorp stond in 't water en was bijna onbe woond, op enkele mensen na die waren aangewezen om de kleine stukjes bouwland die niet onder water stonden te beboeren, en ook een smid, een wagenmaker, een bakker en een paar kantonniers van de polder. Soms mochten we met een speciale vergunning voor een paar uren terug naar het eigen dorp om nog wat nodige spullen op te halen. En daarna fietste je terug door doodstille polders die onder water stonden, je was dan blij dat je weer weg was. 't Was een vreemd jaer, mee af in toe luchtaanvallen deur jachtvliegtuugen op transpor ten van Duitse colonnes, wae bie at soms oak burgers ge- troffe wiere. Oak wier d'r 'n aevendklok ingesteld (soms al om 8 ure midden in de zeu- mer, mee razzia's op onder- duukers inzovoorten zo wier 't september in kwam 'dolle dinsdag'. M'n waere vee blieë, want m'n dochte at m'n noe zo bevrijd zouë weze. 'n Onderduuker die at bie 'onze boer' zat (een neef van m'n moeder) was êêlemael stik blieë, want ie docht: noe kan 'k zo nae m'n gezin terug, achter in Braebant. 't Fêêst gieng nie deur jammer ge- nocht. 17 september: de luchtlan dingstroepen kwaeme over, onderwegt nae Arnhem stik lêêhe, je kon de bemanning zie zitte in soms zwoaiden m'n nae mekoare, in oak de zweefvliegtuugen op sleep touw daerachter, vol mee sol- doaten in materieel. Steeds wóórden m'n gelukkig hoeie berichten van 't front, at de hallieerden flienk vooruut- gang boekten. In de loap van oktober kwaeme ze steeds dichter bie. 't Kon nóóit lang mêê duure, dochte m'n. In ééns op 'n ochend begin no vember krege m'n inkwartie ring van een kroo Duitsers mee paeren in geschutskar- ren bie d'r. Eêl d' ostie was t'r van opgelicht. D'n anderen dag. Smiddes om oallef viere 'n bericht: je mot d' ostie binnen 'n ure ver- laete. M'n krehe 'n waegen van de boer mee êên paerd (die was krepel in daerom was 'n nie gevorderd deur de Duitsers). In ie ree zelf oak mee 'n waegen mee 'n ouw paerd d'r voor dat at aok nie gevorderd was vanwege z'n leeftied, want je begriept at de boer zelf oak most vertrek- ke. Hauw een bitje van 't nöö- digste uusraed opgelaeje, zo- as bedden in wat eten* Intussen was 't a donker an t wöören, de spertied was al in- gegae. Ik moest het paard mennen dat voor onze wagen stond, hetgeen niet meeviel. Want het kreupele dier wilde steeds in de linkerwegberm lopen, maar dat kon niet want de be zetter had schuttersputten ge graven in de bermen. M'n moste ongeveer 'n kilo meter of viere varder, bie 'n broer van 'onze boer' weze, oak een boerderieë. Dae wae re al 'n paer gezinnen geëva cueerd, dus oallemael op de vloer slaepe. Daer zat oak al 'n kroo Duitsers, dus 't was t'r overbevolkt. D'n anderen dag wóórden m'n a t'r gebombardeerd wiet; in m'n zaege a gauw at Dintel oord in brand stieng. In even laeter kwaeme de êêste vluchteliengen uut Dinteloord in die vertelden at 'r vee slachtoffers waere gevalle.Te gen d'n aevend vertrokke de Duitsers inêêns in grööte pa niek. Ons blieë. D'n anderen ochend (zondag vuuf novem ber), gêên Duitser mêê te zien. M'n zuster in ik zouë te voet naer ons vorige adres gae kieke oe at 't d'r uut zag. Nae een ure loape kwaeme m'n daer, wat een-troep! Oal- les overoap g'aele in kepot getrapt, mè m'n dochte: ze bin weg in m'n bin d'r nog, m'n zie wè. Toen a 'k even la- eter nae d'n diek keek docht ik: dae loape wêêr soldoaten! In inêêns zag ik 't: 't waere gêên Duitsers mè Canadezen! Dolgelukkig gienge m'n d'r nae toe, in toen zo gauw meu- geluk terug geloape naer on ze ouwers in zuster, waer a m'n glieke mee de Canadezen ankwaeme. Op 19 december bin m'n te rug gegae nae Setalland, wa er at nog gêên electriciteit was, gêên waterleiding in gêên kolen. Mè dae gaeve m'n nie om, m'n waere TUUS. Jacob Duijzer, Tholen. Stemmen van lezers Vol verbazing las ik de Eendracht- bode van 21 oktober over mijn brief aan het ministerie van ver keer en waterstaat over de ver keersdrukte in het centrum van Sint-Maartensdijk. Journalistieke vrijheid, ja, maar ondanks dat ik zelf raadslid ben, blijf ik ook me deburger. En als burger heb ik de brief geschreven en dan ondervind je ook, hoe burgers behandeld wopden. Aanleiding voor de brief is het feit, dat wij als bewoners van de Oostvest/Dr. Tazelaarstraat en de directeur van de openbare basis school de Rieburch een petitie hadden ingediend bij de gemeente om aandacht te vragen voor de sterk toegenomen verkeersdrukte in onze buurt door veranderingen van de verkeerssituatie op de Pro- vincialeweg. Er gebeuren regel matig ongevallen en bijna-onge- vallen op de kruispunten. In juni 2003 gebeurde er een on geval op de hoek Markt/Oostvest. Een automobilist nam daar vanuit de Oostvest links de bocht en klapte daar frontaal op iemand die van de Markt kwam. Ik was er zelf getuige van met nog andere buurt bewoners. Het links nemen van dat kruispunt gebeurt nog steeds en dit was mede de aanleiding om aandacht te vragen voor de toege nomen verkeersdrukte en overlast van vrachtverkeer dat telkens ver keerd rijdt na aanleg van de roton de. Via de Oostvest willen ze dan tèrug naar de Provincialeweg. Aangezien dagelijks schoolkinde ren via de Oostvest naar Haestinge lopen om daar hun gymlessen te volgen, was het een reden te meer om bij de gemeente aandacht te vragen voor deze problemen. De gemeente wees echter alles af en dan ga je vele wegen bewandelen om informatie te krijgen, zo ook bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Uiteindelijk ben ik zelf ook nog naar de rechtbank gegaan, maar daar heb ik het niet gered omdat de gemeente toen wel een bord op kon hangen en aangaf, dat er een door de gemeenteraad goedgekeurd verkeerscirculatie plan ligt. Er werd niets aan de si tuatie veranderd. Er moeten zeker eerst doden vallen. Van de provincie had ik vernomen dat de brief die ik eerst naar het ministerie had gestuurd, was aan gekomen. Gemeente en provincie hebben over de kwestie gespro ken, zo is mij door de gemeente meegedeeld. Hopelijk is nu iets duidelijker, waarom ik de geschet ste weg heb bewandeld. Mevr. C. v.d. Horst, Oostvest, Sint-Maartensdijk. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7,4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3