Centraal steunpunt maakt eind aan jaren van schaalvergroting Waterschap beperkt verhoging tot 3,3 Tholen schaft veel vaste subsidies af 'Kijk eens, hier staat er één, en daar nog één' mm mm mm mm mm mm mm mm ///fa HEIJNEN Welgelegen tiende woonkern -yztM u-o Donderdag 28 oktober 2004 60e jaargang no. 50 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? Tholen loopt achter met huisvesten van statushouders Ondernemingsraad gemeente opgelucht 9-persoonsbus huren? Bel: Autobedrijf Maat! Tel: 0166-653625 Sobere loods van waterschap in Sint-Maartensdijk in gebruik genomen Het uitzicht voor de opzichters Rini Anemaet en Marco Berkey van het waterschap Zeeuwse Eilanden vanuit hun nieuwe kantoor aan de Oudelandseweg in Sint-Maartens dijk is prachtig. Aan de oostkant kijken ze uit op de mo len en de weg naar Sint-Annaland, aan de zuidkant op de toren van de smalstad. Het kantoor is onderdeel van het nieuwe steunpunt dat donderdagmiddag officieel in ge bruik werd genomen. Uitvalbasis Desplate indruk Huizen duurder: tarief daalt 20% Deze week HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165 304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ondanks een eerdere brief van de provincie in februari, blijft de gemeente Tholen nog steeds in ge breke bij de huisvesting van status- houders(asielzoekers). Gedeputeer de staten hebben b. en w. opdracht gegeven om de taakstelling te inten siveren. De achterstand bedraagt 16. Het gaat hier om een wettelijke taak, waarop het rijk toezicht houdt. Tot eind van dit jaar dienen nog 49 sta tushouders in Zeeland gehuisvest te worden. Tholen behoort tot de grootste achterlopende gemeenten met Terneuzen, Schouwen-Duive- land en Goes. Gedeputeerde staten willen op 1 december een aanzien lijke verbetering zien. Wie dan nog in gebreke blijft, krijgt met nadere acties te maken. Er moeten huurwo ningen beschikbaar zijn en daarvoor is de gemeente weer afhankelijk van Castria. De provincie biedt zelfs een medewerker aan om Tholen met raad en daad behulpzaam te zijn. Tholen heeft er een tiende woon kern bijgekregen. In de ogen van de rijksoverheid dan, bleek woens dag in de commissie bestuursza ken. Daar kwam de algemene uit kering uit het gemeentefonds ter sprake, de zak met rijksgeld die ge meenten ieder jaar krijgen. Allerlei factoren spelen een rol bij de bere kening van dat bedrag. Hoofd fi nanciën J.M. Duine legde uit dat de overheid daarbij het land opdeelt in blokken van 500 bij 500 meter. En als drie aaneengesloten blokken meer dan 25 adressen bevatten, is er sprake van een kern. Bij het in dustrieterrein Welgelegen doet zich dat voor. En dus ziet Den Haag dit als een woonkern. „Het is complete waanzin", aldus de gemeenteamb tenaar. Overigens is het wél zo dat de rijksuitkering voor Tholen hoger uitvalt dan was gedacht. Volgend jaar levert dat een meevaller op van 194.196 euro. Daarvan is 99.222 euro nodig om een aantal door de gemeenteraad teruggedraaide be zuinigingen te bekostigen. Onder meer voor de bibliotheek en de kin deropvang. De ondernemingsraad van de ge meente Tholen is opgelucht nu duidelijk is geworden dat het ge meentebestuur bij het besluit blijft een nieuw gemeentehuis in Tho len te bouwen. Dat zegt voorzitter Bram Boon van de o.r. in een reac tie. „Er moest dringend wat ge beuren voor het personeel. Of dat nu nieuwbouw of uitbreiding is, dat doet er voor ons niet toe. Als bestuurder zoek je natuurlijk naar de goedkoopste oplossing. En daarbij is men niet over een nacht ijs gegaan." Boon volgde donder dag de finale vanaf de publieke tribune. Volgens Boon is het al jaren be helpen met de huisvesting. „Voor al voor het ontvangen van burgers is er nauwelijks plaats. Ook wor den we vaak verstoord in ons werk omdat we met meerderen op een kamer zitten. Er zijn geen rustige ruimtes over. En dat zal straks wel het geval zijn. We kunnen nu gaan aftellen." Een van de leden van de o.r. zit in de projectgroep nieuwbouw die maandelijks bijeenkomt. Daarbo ven staat de stuurgroep met onder meer fractievoorzitters en de leden van het college. Voorzitter is wet houder E.J. Goossen: „Je zou den ken dat het gebouw trilde van de emoties na het besluit, maar het bleef buitengewoon stil. Je moet niet vergeten dat het proces al eni ge jaren speelt. Er zullen heus ambtenaren zijn die het betreuren dat ze hier weg moeten omdat ze in de buurt wonen. Maar als col lectief is er positief gereageerd." Er is een voorlopig ontwerp voor de nieuwbouw van architect Sturm. Daar is het oud archief niet in opgenomen. Volgens Goossen moeten nu de puntjes op de i wor den gezet om vaart te krijgen in de nieuwbouw. Zie ook pagina 13. Advertentie LM. Het uitzicht boven is riant, maar de loods is sober en eenvoudig. Met het nieuwe centrale onderkomen voor de opzichters en opslag van materiaal en materieel is een einde gekomen aan de vele kleine loods jes, schuren en terreinen die het wa terschap jarenlang op Tholen en Sint-Philipsland gebruikte. Kees Geluk is er locatiebeheerder. Met het verwijderen van een doek voor het paneel van de 'rijdende af zetting' door voorzitter drs. P.M. van den Dorpel van de gebiedscom- missie kwam een afbeelding van de nieuwe loods tevoorschijn. De nieuwbouw kostte ongeveer 650.000 euro. Volgens Van den Dorpel is er in december 2001 al een plan gemaakt voor het onder één dak brengen van de verschillen de loodsen in het gebied. „Het ging om het moderniseren van het be staande en het centraliseren van functies en werkplekken. Het was al snel duidelijk dat uitbreiding in Sint-Annaland niet mogelijk was. Dat zou te veel overlast geven aan de omwonenden. Het was ook al snel duidelijk dat er beter een link gelegd kon worden met de water zuiveringsinstallatie die hier al aan wezig is op het terrein dat ook me teen voor grondopslag kon worden gebruikt." De gronden lagen her en der ver spreid en worden nu op het terrein naast de loods opgeslagen. Er zijn verschillende vakken, van schoon tot licht vervuild. Het terrein krijgt een aparte slagboom, het beheer vindt vanuit het hoofdkantoor in Middelburg plaats. Volgens Van den Dorpel is de Thoolse loods een versoberde ver sie van de loods die in Grijpskerke is verrezen. In 2002/2003 werd de algehele organisatie van het water schap doorgelicht, zo lichtte hij toe. „Die moest platter en directer, maar ook de druk op het budget nam toe. Dat resulteerde in minder kantoren en werkplekken. Hier is dan ook slechts voor twee fulltime werk plekken gezorgd. Het is een loods in eenvoud die past in de natuurlij ke omgeving." Volgens de voorzitter worden aan alle functionele eisen voldaan en is het ook de uitvalbasis voor de kan- tonniers. Hij wenste hen succes en arbeidsvreugde toe. Hij bedankte ook alle mensen die hebben bijge dragen aan de bouw, de gemeente Tholen en de aannemers. Directeur waterbeheer J. Dees nam 'met een knipoog naar het illustere waterschapsverleden' de geschiede nis door. Met het openen van het centrale steunpunt wordt volgens Dees zestig jaar schaalvergroting van de waterschappen op de eilan den Tholen en Sint-Philipsland af gerond. Het waterschap Tholen (vóór Zeeuwse Eilanden) bestond uit vele tientallen polders en waterschapjes en enkele calimiteuze polders. En velen hadden hun eigen steunpun ten. „Vaak bestaande uit kleine op- slagterreintjes en eenvoudige loods jes. Her en daar neergestrooid. Die hebben nog heel lang dienst ge daan. Een aantal tot kort geleden nog." Dees nam de aanwezigen terug naar het oorlogsjaar 1944. „Op het ei land Tholen ontstond toen onder Duitse bezetting het waterschap Sint-Philipsland. Dat bestond uit het waterschap Rumoirt in het noordoosten van het gebied tot de polders in het zuidoosten van het eiland, zo'n twintig in getal. De be sturen wilden eigenlijk al in het be gin van de jaren twintig fuseren om de ringdijk te versterken. Het duur de tientallen jaren voordat de fusie plaatsvond. De provincie gaf er geen toestemming voor. Die gaf de voorkeur aan kleine waterschapjes. Het is een beetje navrant dat het in de oorlog de fusie wel toestond." Het had een belangrijk steunpunt in De Sluis, een buitendijks opslagter rein, een haventje bij het veer en een loods en een binnendijkse loods. In 1959 vond er weer een fu sie plaats, op het eiland Tholen van 23 polders. Ook toen werden er weer vele eigendommen inge bracht. Met de komst van de me chanisatie werd de handarbeid min der en vond er gestaag een sanering plaats van het aantal terreinen. In 1969 werden Tholen en Sint-Phi lipsland een geheel. En weer kwam het proces op gang. „Sommige loodsjes en terreintjes maakten een desolate indruk, anderen waren pit toresk of hadden zelfs een monu mentale uitstraling. Vaker hadden ze gemeen dat ze niet meer volde den aan de eisen van de tijd, zeker voor wat de arbeidsomstandighe den en het milieu betreft. Laatst sprak ik met een van de mannen die er gebruik van maken. Ik zei dat de loods tien jaar te laat was gebouwd. Hij zei dat de loods twintig jaar te laat kwam. Dat zegt wel wat over de oude loodsen." In de loods staat een 'calamiteiten wagen' met borden om wegen af te zetten, een tractor, handmaaiers voor het onderhoud van kunstwer ken (duikers, gemalen), een pomp om een sloot droog te zetten, zak ken met zogeheten oliedrijvers (die olie of vet absorberen, veel ver keersborden, een wagen die ge bruikt wordt als rijdende afzetting. ZIE VERDER PAGINA 3 Waterschap Zeeuwse Eilanden beperkt de verhoging van de tarieven in 2005 tot 3,3%. De omslag gebouwd daalt van 1,80 naar 1,44 euro per waarde-eenheid van 2268 euro. Deze vermindering van twintig procent is mogelijk door de sterke stijging van de huizenprijzen en bedrijfspan den, gebaseerd op taxaties per 1 januari 2003. De waardestijgingen van woningen varieert van 30 tot 60% in het werkgebied van het water schap. Van de bedrijfsgebouwen is dat een stuk minder: van 10 tot 20%. Het gewogen gemiddelde komt uit op een waardestijging van 38,5% terwijl in de perspectievennota op 20% was gerekend. Het waterschap wordt ook met tegen vallers geconfronteerd, namelijk de Torenhoge' taxatiekosten die de ge meenten doorberekenen. De hiervoor gevormde reserve van 8 ton blijkt bij lange na niet voldoende. Zeeuwse Ei landen moet 3,3 miljoen euro verwer ken, maar gehoopt wordt dat de Waar deringskamer dat bedrag bijstelt tot 2,9 miljoen euro. Door een bedrag van bijna twee miljoen euro uit de re serves te halen, is het mogelijk het ta rief voor de categorie gebouwd fors naar beneden bij te stellen. De enorme toename van de WOZ-waarde zou lei den tot een sterke stijging van de om slag gebouwd, maar met de verlaging van 20% maakt het waterschap dat grotendeels ongedaan. De ingezetenenomslag stijgt volgend jaar van 49,50 naar 51,13 euro en de omslag ongebouwd voor grondeige naren gaat van 63,00 naar 65,08 euro. De verontreinigingsheffing, waarmee de kosten van de zuivering van het af valwater betaald worden, stijgt van 58,65 naar 60,59 euro. Tot vorig jaar stegen de waterschaps tarieven met een hoger percentage. Dit vooijaar werd rekening gehouden met 5,9%. Door sterke matiging van de kosten van de bedrijfsvoering kan de stijging beperkt blijven tot 3,3%. Begin vorig jaar gaf de algemene ver gadering van Zeeuwse Eilanden aan, dat er een doelmatigheidsslag ge maakt moest worden. Dit jaar is de bezuiniging op reguliere werkzaam heden en het personeelsbestand in nog sterkere mate doorgezet. De vermin dering van het aantal medewerkers is inmiddels ruim zestig procent boven de vorig jaar geformuleerde doelstel ling uitgekomen. Aan salarissen zal in 2005 een bedrag van 15,5 miljoen eu ro worden uitgegeven tegenover ruim 16 miljoen euro in 2003. Verder zal volgend jaar circa 8 ton voor groot onderhoud van wegen en waterkeringen worden overgeheveld van de investeringen naar de exploita tie. Voor de toekomstige jaarexploita tie geeft dat een belangrijk positief ef fect. Het waterschap denkt over dit lopende jaar 2004 een exploitatievoor deel van 1,5 miljoen euro te behalen. Onzekere factor is nog een eventuele aanvulling van de stimuleringsrege ling verspreide lozingen in het buiten gebied. Tholen gaat een groot aantal subsidies afbouwen als bezuinigingsmaat regel. Het merendeel zijn waarderingssubsidies aan landelijke en regio nale instellingen. Maar ook een aantal Thoolse zaken gaat vanaf 2005 op de schop. Het comité kindervakantiespelen (908 euro), de open monumentendag (500 euro), de werkgroep woonwagenbe woners Tholen i.o. (402 euro) en de stichting Paardenwelzijn na gedane arbeid (120 euro) moeten het voortaan zonder gemeentelijke bijdrage doen, evenals de vrouwenverenigingen (sa men 1116 euro) en bejaardenreizen (2050 euro). De bejaardensociëten zouden volledig geschrapt worden, maar zijn voor 10% in de subsidielijst opgenomen (totaal 935,89). Datzelfde geldt voor meer bewegen voor oude ren (444 euro) en de beide volksdans verenigingen (samen 100,20 euro). Over heel de lijn zijn de subsidies trouwens met 10% gekort ten opzich te van dit jaar. De instellingen die op grond van de discussie in de commis sie samenleving niets meer krijgen - met tussen haakjes de bedragen die aanvankelijk voor 2005 waren opge nomen - zijn: Wereldkinderen en Woord en Daad (2587), Ned. ver. voor dierenbescherming (23), ver. Be scherming Voetgangers (110), RIMK Zeeland (720), ouders leerlingen mu ziekschool (459) en balletschool Ber gen op Zoom (459), landelijke con- tactraad voor de sport (450), steunfonds voor de Zeeuwse musea (114), Zeeuws Biologisch Museum (110), Werkend trekpaard Zeeland (110), genealogisch centrum Zeeltutd (218), Ned. klokkenspelver. (35), Hol- landsche Molen (23), Zeeuwse Molen (23), Het Zeeuwse Landschap (110), reclasseringsver. Leger des Heils (61), Bond tegen het vloeken (41), Kon. Ned. militaire bond Pro Rege (98), Ons Zeeland (196), Kindertelefoon Zeeland (326), Aidsfonds (110), Art sen zonder Grenzen (110), Ned. Lever en Darmstichting (110), Ned. ver. voor reumabestrijding (110), Astma fonds (110), Nierstichting (110), Hart stichting (110), Simavi (110), Kon. Wilhelminafonds (338), Cliëntenbond geestelijke gezondheidszorg (218), Zeeuwse Milieufederatie (250) en stichting Reinwater (110). In de commissie bestuurszaken spra ken meerdere fracties er hun tevreden heid over uit, dat de oorspronkelijk geschrapte subsidies voor ouderen deels gehandhaafd blijven. P. van Bel- zen (CU) wees nog wel op problemen die kunnen bestaan bij verenigingen die verplichtingen zijn aangegaan. Wethouder K.A. Heijboer van finan ciën gaf aan, daar individueel naar te zullen kijken. D66 en ABT waren te gen de bezuiniging. Ook de PvdA is er niet gelukkig mee, maar fractie voorzitter M.A.J. van der Linde wist niet waar hij het geld vandaan zou moeten halen. Jan Knuist en Jan op den Brouw koninklijk onderscheiden bij Euterpe Nieuw VVD-raadslid Karei Saris meteen fractievoorzitter Boetseren in Tholen op zesde vakantiebijbelclub EN VERDER... Grote meerderheid raad houdt vast aan nieuwbouw gemeentehuis in Tholen Tholen maakt afspraken over afstemming jeugdzorg Wie aan de dartsport begint, raakt eraan verknocht GEDULD IS DE SLEUTEL TOT TEVREDENHEID Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ,Ja, hier, hier staat er één." De kinderen rennen naar de vindplaats en buigen zich voorover. Ze zijn opgetogen als ze een paddestoel ontdekken. Verscholen tus sen het gras, onder de bomen en herfstbladeren is dat geen gemakkelijke klus. Maar nog moeilijker is om erachter te komen om welke paddestoel het gaat. Is het de gele stekelzwam? Nee. Is het de populierenridderzwam? Ja. Zaterdagochtend trekken in Sint-Maartensdijk zo'n 25 kinderen er op uit, samen met bege leiders van de natuurvereniging Tholen. Via het populierenbosje in de Muyepolder de dijk over naar het natuurgebied de Pluimpot. Het weer is regenachtig, maar juist bij vochtig weer gedijen de paddestoelen. Vantevoren zijn de kinderen in Scaldis Naturalis verteld waar ze op moeten letten. Niet aanraken en als het toch gebeurt, bij terugkomst handen wassen. Immers de meeste paddestoelen zijn giftig. De kinderen hebben een kaart mee waarop paddestoelen staan afgebeeld en een formulier waar ze op kunnen schrijven wat ze gevonden hebben. En krijgen kleine spiegeltjes mee zodat ze onder de hoed van de paddestoelen kunnen kijken. Ze worden in groepjes verdeeld en krijgen een gids mee die over een veldboekje beschikt. Wordt de paddestoel niet in het boekje gevonden, dan wordt het grote paddestoelenboek van Gerard Westerweel geraadpleegd. De kinderen gaan enthousiast op pad. De opkomst valt wat tegen want er zijn zo'n tachtig kinderen aangeschreven. Ze komen uit Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse, Stavenisse, Poortvliet en enkelen uit Tholen. In het populierenbosje vinden kinderen en begeleiders de eerste paddestoelen. Een ervan is de groene knolamaniet. Op een klein kaal plekje in het bos dat bezaaid is met fijne hout snippers. Lijkt een beetje op een champignon. De hoed is olijfgroen. De knolamaniet komt vooral in een loofbos voor. Dodelijk giftig, meldt het veldboekje. Dus afblijven. Op het pad naar het bosje in de Pluimpot ontdekt het groepje met begeleider Martin Woud stra een paddestoel in het hoge gras. De steel is al gebroken. Ze kunnen nu zonder spiegel onder de hoed kijken. Ze hurken zich in een halve cirkel rond het vruchtlichaam van de schimmel die het hele jaar al in de grond zit maar in het najaar deze bijzondere vorm aan neemt. „Deze heeft heel veel lamellen," zegt Woudstra wijzend op de plaatjes waartussen de sporen zich ontwikkelen, de zaadjes van de paddestoel. Ze kijken of hij op de kaart voorkomt. Nee, dan maar weer het boekje erbij gehaald. Is het de gele stekelzwam? Nee. Zo lopen ze afbeelding na afbeelding na tot ze op de populierenridderzwam stuiten. De kinderen bestuderen samen met Martin Woudstra de populierenridderzwam, v.l.n.r. Peter Roozemond, Jessica en Arwin de Ruiter, Kim van Damme en Dennis Dorst. Het personeel van het waterschap kan nu gebruik maken van het nieuwe centrale steunpunt, zittend v.l.n.r Kees Geluk, Adrie Aarnoudse en Jan Uyl, staand Gerard van der Gouwe, Jos Noorthoek, Marco Berkey, Koos Heijboer, Rini Anemaet, Jan Heijboer, Arno Lindhout en Julian de Jonge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1