Grote meerderheid raad houdt vast aan nieuwbouw in Tholen Extern bureau nodig om plannen te toetsen Doorbraak voor aannemer Bogert, maar nog geen dekking voor kosten ZLM AUTOVERZEKERING? Nieuw VVD-raadslid Saris meteen fractievoorzitter Illegaal SGP: Nood leidt tot kinderopvang Donderdag 28 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Een grote meerderheid van de raad houdt vast aan de bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen. Alleen D66 en ABT wilden het eerder genomen raadsbeluit on gedaan maken. Met een stemverhouding van zestien te gen drie werd donderdagavond in de raad een punt gezet achter de discussies over de noodzaak en vooral over de kosten van verbouw en uitbreiding in Sint-Maartensdijk of nieuwbouw in Tholen. Het oud archief blijft aan deze kant van de brug: met een nipte meerderheid van tien stemmen van SGP, CDA en CU. Ingezonden brieven leiden tot nieuwe vragen ABT over gemeentehuis Impuls Sint-Maartensdijk/Scherpenisse Op het oude gemeentehuis in Sint-Maartensdijk mag geen naambordje van een meneer Jansen komen te han gen, maar 'iets waar de hele bevolking van Sint-Maar tensdijk wat aan heeft.' Dat zei wethouder F.J. Goossen donderdag in de gemeenteraad over de impuls voor Sint- Maartensdijk en Scherpenisse. Fundamenten Recht zetten Markverkenning Onvoorzien 'Van ballenjongen, kantinebeheerder tot coach' Twee schorsingen voor motie van meerderheid van SGP, ABT, CU en D66 Het college van b. en w. gaat het bestemmingsplan van het bedrijventerrein Slabbecoorn-Welgelegen in Tholen wijzigen om het voor aannemer A. Bogert uit Oud-Vös- semeer mogelijk te maken met zijn gezin de inpandige bedrijfswoning te betrekken. De gemeenteraad nam don derdagavond na twee schorsingen een motie aan om de procedure voor het aanpassen van het plan te beginnen zodat er een bouwvergunning kan worden verleend. Door dit nieuwe raadsbesluit zullen andere plannen moe ten worden doorgeschoven. Het college zal proberen met de ondernemers in de buurt overeen te komen dat ze af zien van eventuele schadeclaims. En zal de motie 'loy aal' uitvoeren, zei wethouder K.A. Heijboer. Tussen de middag maken ambtenaren vaak een wandelingetje door het dorp, anderen blijven in de buurt zoals Nanda de Ruyter (links) van interne zaken uit Sint-Philipsland en Tamara Quist van sociale zaken uit Roosendaal. Het debat over de nieuwbouw van het gemeentehuis zal buiten de raadszaal echter niet verstommen, zo verwacht M.AJ. van der Linde (PvdA): „De investering ligt moei lijk. Er is grote onduidelijkheid over de taken die we in 2004 en la ter moeten vervullen. De uitleg heeft de mensen die wel wilden be reiken, niet bereikt. Het zal een las tig verhaal blijven." Burgemeester W. Nuis herinnerde er nog maar eens aan dat de raad op 26 juni 2000 tot nieuwbouw beslo ten had, dat er op 26 november 2001 gekozen is voor Tholen als hoofdzetel van het bestuurlijk ap paraat, dat dit op 2 juli 2003 nog eens bevestigd is, dat er op 29 ja nuari 2004 voor het behoud van het oud archief is gestemd en dat er op 9 juni 2004 in opdracht van de raad is besloten om verschillende moge lijkheden van verbouw/uitbouw in de smalstad en nieuwbouw in Tho len te vergelijken. Nieuwe ge zichtspunten leverde dat niet meer op, al wakkerden enkele ingezon den brieven het vuurtje nog even aan bij ABT. J. van den Donker (D66) zei bij zijn standpunt te blijven. Namelijk dat er eerst een herbestemming voor het bestaande gemeentehuis moet zijn. G.J. Hoek (VVD) vond de nieuwbouw in Tholen de goed koopste oplossing, maar het oud archief kon wat hem betreft, naar Bergen op Zoom. Dat zou 15 euro per inwoner goedkoper zijn, dan wanneer het in het nieuwe gemeen tehuis wordt ondergebracht. Bo vendien komen er bij plaatsing in Tholen vier ambtenaren bij, aldus Hoek. J.J.P.A. Boulogne (ABT) stelde vraagtekens bij de berekeningen van het onderzoeksbureau en wees op de cijfers in de ingezonden brie ven in deze krant (van C. Rijnberg en R. Meerman die hij 'aardig on derbouwd' vond. „Dan zit er toch iets niet goed." Ook twijfelde hij aan de noodzaak De SGP maakt geen omslag als het gaat om kinderopvang, maar wil voor noodsituaties een uizondering maken. Dat zei H.W. van Eenen- naam donderdag namens zijn frac tie in de gemeenteraad waar het voorstel op tafel kwam om de ver ordening wet kinderopvang vast te stellen. Alle fracties steunden het voorstel. Ook de SGP. Van Eenen- naam legde echter een stemverkla ring af. „We zijn altijd terughou dend geweest ten aanzien van kinderopvang. En hebben er steeds voor gepleit om de bekostiging af- het centrum voor werk en inkomen (CWI) in het gemeentehuis onder te brengen. Het huurcontract loopt pas in 2007 af. „Het CWI wil wel in het gemeentehuis, maar kan ook apart. Dat doen veel gemeenten en het is ook beter voor de privacy van de klanten." Boulogne had ook briefschrijver en timmerman Van Poppel gesproken die bij de bouw van de uitbreiding van het gemeentehuis in de Ds. de Bresstraat was betrokken. „Vol gens hem was het mogelijk om er nog een verdieping op te bouwen. Er zitten 360 heipalen in de grond. Dat is in de scenario's niet meege nomen. En wij als raad hebben daar geen rekening mee gehouden. Om de halve meter staat een paal. Het is dus gewoon een kwestie van het dak lichten." Boulogne pleitte voor uitstel van de bouw en nam nog geen standpunt in over het ar chief. M.J. Klippel (SGP) herhaalde het standpunt van zijn fractie: nieuw bouw omdat het de goedkoopste oplossing is. Voor het oud archief was de SGP van meet af tegen het uitplaatsen. „Het hoort op Tholen. Voor de bevolking en de ambtena ren is het makkelijk om er gebruik van te maken." Over de herbestem ming van de gebouwen van het hui dige gemeentehuis zei Klippel dat verkoop de beste oplossing is. Ar chitect Sturm had daar ook al een schetsplan voor gemaakt. Klippel zou dat nader uitgewerkt willen zien en stelde voor de woningstich ting Castria erbij te betrekken. J.P. Bout (CDA) was ook van me ning dat nieuwbouw in Tholen de beste oplossing is. Het gebouw moet beantwoorden aan de eisen van deze tijd, zei hij. „Het effi ciëntst is nieuwbouw dat voor de komende 20 tot 30 jaar meekan. Geen luxe maar noodzaak. Het aanpassen van het bestaande ge bouw is geen discussie meer: hoe meer je er aan verbouwt, hoe bouwvalliger het wordt." hankelijk te maken van het inko men van de ouders, In dit voorstel komt dit nu terug. Dat is een ver heugende ontwikkeling." De SGP ziet kinderopvang niet als een taak van de overheid. „Soms wel als de nood in bepaalde gezin nen of voor alleenstaande ouders groot is. Of wanneer het op soci aal-medische gronden gewenst is. Dat kan dan op kosten van de ge meente. Maar het is geen omslag. We steunen het vanuit onze begin selen, gedreven door noodsitu aties." Uitstel zou volgens hem betekenen dat de toekomstige generatie opge zadeld wordt met extra kosten. „Onze kinderen en kleinkinderen zullen profiteren van de lagere huisvestingskosten. We doen het voor het nageslacht." Volgens P. van Belzen (CU) is de discussie over nieuwbouw in 1993 al begonnen. „We hebben er al tien jaar opzitten. Het is een optelsom geworden van voorbereidingen, be- De motie werd ingediend door SGP, ABT, CU en D66. Goed voor elf van de negentien stemmen. Pv dA, VVD en CDA keerden zich met acht stemmen tegen de motie. De kaarten waren al geschud, maar er waren toch twee schorsingen voor nodig om de doorbraak te forceren en te zoeken naar een financiële dekking voor de operatie. Bogert en zijn vrouw volgden op de publieke tribune de behandeling van de mo tie die als laatste punt aan de agen da werd toegevoegd. Voor de procedure die nu moet worden ingezet, is geen budget in de begroting opgenomen. Maar het college kan Bogert vragen om de kosten te betalen die hij kwijt zou zijn geweest als hij indertijd wel een bouwvergunning had aange rekeningen, en herberekeningen. Dat is prijzig. We moeten niet ver geten wat we er al aan uitgegeven hebben. Alle mogelijkheden zijn uit de kast gehaald. Daaruit blijkt dat nieuwbouw in Tholen het goed koopst is. Elke discussie die nu nog wordt gevoerd maakt het proces langer en gaat meer kosten opleve ren." Hij bestreed het idee van Boulogne om een verdieping boven het be staande pand te bouwen. „Sint- Maartensdijk is ondertussen een beschermd dorpsgezicht geworden. vraagd, zo stelde A.L. Piet (CU) voor. Dat is echter onvoldoende om de hele procedure te kunnen bekos tigen. Volgens Piet moeten de ove rige kosten voor de planwijziging dan maar uit de post onvoorzien ko men. Het college heeft volgens hem de raad immers destijds foutief voorgelicht. De fracties herhaalden de standpun ten die ze in de commissie ruimte al naar voren hadden gebracht. Die discussie wilde P.W.J. Hoek (SGP) niet weer overdoen, zei hij. Hij was degene die uitvoerig de uitkomsten van de twee rapporten (van het ste debouwkundig bureau RBOI over de ruimtelijke onmogelijkheid de woning in te passen en het advies bureau onroerende zaken over mo gelijke planschade) met verve had Ook al lagen de fundamenten er al, we mogen hier niet meer de lucht in bouwen." Boulogne was daar echter niet ze ker van: „De vraag is of die moge lijkheid geblokkeerd is." Volgens Van Belzen is dat het geval: „Die bescherming hebben we geaccep teerd. Er liggen nu belemmerin gen." Hij zag dan ook geen reden tot uitstel. „Als we weer gaan reke nen, dan gaat de prijs de lucht in. Die houdt zich niet aan een be schermd dorpsgezicht." Het archief behouden op Tholen is voor de CU aangevochten. In de motie kwamen die aspecten terug: de vrees voor planschade is volgens de indieners niet voldoende onderbouwd, de mi lieuzonering kan niet steunen op zwaarwegende ruimtelijke en mi lieutechnische gronden en Bogert heeft voldoende aannemelijk ge maakt dat het noodzakelijk is om de bedrijfswoning te betrekken. Er werd nog een vierde punt aan toegevoegd. Namelijk dat er 'in het verleden beslissingen ter zake zijn genomen die gebaseerd waren op foutieve informatie' (van het colle ge aan de raad -red). Die zin kwam er in na een discussie tussen PvdA en SGP/CU. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) betekent het aannemen van de motie dat er op het bedrijventerrein 'overal bedrijfswoningen mogen komen.' Maar Hoek bestreed dat. Het gaat volgens hem alleen om de woning van Bogert omdat 'gezien de aard van het bedrijf en de bijzondere functie van Bogert voor de bedrijfs voering' noodzakelijk is dat hij er gaat wonen. Maar volgens Van der Linde is dat 'niet uniek voor Bo gert.' Dat argument geldt volgens Van der Linde ook voor andere on dernemers. „We spreken een be stemmingsplan af dat voor iedereen moet werken." Hoek erkende die rechtsgelijkheid. Maar in het geval van Bogert was het een 'kwestie een uitgemaakte zaak. Hij om schreef het als een 'waarborg voor de toekomst'. Na één ronde was duidelijk hoe de neuzen stonden: SGP (6), PvdA (4), VVD, CDA en CU (ieder 2 ze tels) wensten geen heroverweging van het besluit. D66 wel. Van den Donker wil eerst een herbestem ming van het bestaande gebouw zien. Ook ABT wilde terugkomen op het eerder genomen besluit en onderzocht zien of er op het be staande gebouw een verdieping kan worden gebouwd. van argumenteren'. Van der Linde: „Als de raad dit be slist, moet het wel goed onder bouwd worden." Volgens Piet kan dat omdat het verzoek van Bogert destijds op verkeerde gronden was afgewezen. Het ging toen om een geluidswaarde die verruimd had kunnen worden om de bouwver gunning te kunnen verlenen. Dat speelde al voor het nieuwe bestem mingsplan werd ingediend. „De raad moet laten zien dat ze bereid is om dat nu recht te zetten." Na enkele minuten schorsing werd de zin toegevoegd en nodigde Piet de PvdA uit om de motie mede te ondertekenen. Maar zover kwam het niet. In de motie wordt het college ver zocht om het overleg en de proce dure te starten, om in de commissie ruimte van 29 november een plan van aanpak voor te leggen voor 'een zo spoedig mogelijke afgifte van de bouwvergunning' en de raad eenmaal per twee maanden in te lichten over de stand van zaken. In zijn reactie op de motie zei wet houder K.A. Heijboer dat er geen financiële dekking voor de proce dure is. En dat er werk uitgesteld zal moeten worden. „De herziening van komplannen zal bijvoorbeeld vertraging opleveren." En mocht er Hij slaagde er in met een gloedvol betoog de meerderheid van de raad ervan te overtuigen dat het inscha kelen van een extern bureau nood zakelijk is om concrete plannen te laten toetsen. De fracties van SGP, PvdA, CDA, CU en D66 hadden daar eerst hun twijfels over, maar Goossen trok de meesten over de streep. Alleen de SGP was niet overtuigd van het 'vurige pleidooi' van de wethouder, zo liet M.J. Klip pel weten. Hij stelde voor 'een club je op te richten die het goedkoper kan doen' en er de bevolking bij be trekt. Op de vraag van burgemeester W. Nuis hoe zo'n clubje er dan uit moet zien, zei Klippel dat het kan bestaan uit bestuurders, ambtenaren en de groep die Sint-Maartensdijk en Scherpenisse op willen krikken, de 'porgroep'. (W. Brevet, J. Kloet, A. van Gurp, E. Sturris, C. van Po- peringe en J. Versluijs). Goossen zei dat er 50.000 euro is voor een eerste onderzoek. En dat het college externe bureaus uit wil nodigen offertes in te dienen. En eventueel de raad om extra geld komt vragen als het niet voldoende blijkt te zijn. „Het gaat ons om haal bare projecten. Daarvoor kunnen we geld in de kadernota van 2005 opnemen zodat we ze voor de be groting van 2006 kunnen reserve ren. We hebben nu geen mandje met geld liggen. De projecten moeten zichzelf bedruipen. We willen wel op korte termijn de impuls waarma ken, maar die moet wel eenduidig zijn." Als tijdschema had Goossen het volgende in zijn hoofd: onderzoek van december 2004 tot zomer 2005. In het najaar van 2005 een besluit nemen over de impuls (welke pro jecten). Het geld daarvoor zou eerst in de kadernota 2005 opgevoerd toch planschade worden ingediend, dan zal dat 'te allen tijde' door de gemeente betaald moeten worden. PvdA-er J. Oudesluijs had er eerder op gewezen dat Delta Glas bv van plan is over enkele jaren een groen strook naast de bestaande fabriek om te zetten in een productieruim te, waardoor het bedrijf dichter bij Bogert en Allplast komt te staan. Hij vond dat daar nu al rekening mee gehouden moest worden, ook al hadden ondernemers nü - voor de huidige bedrijfsvoering - verklaart geen schadevergoeding te eisen als Bogert er zich vestigt. Hij vroeg de indieners van de mo tie om met een voorstel te komen om de procedure te bekostigen. Hoek reageerde daar als eerste op door te stellen dat het college daar een oplossing voor moet zien te vinden omdat de afwijzing op een foutieve beslissing is genomen. Maar Oudesluijs vond dat 'te sim pel.' „U bent bestuurder, u wilt de ze beslissing nemen, dan moet u ook met een voorstel komen voor de financiering." Volgens Hoek en Piet is dat een zaak van het college. Maar Oudesluijs kreeg hulp van burgemeester W. Nuis. „Probeer hier toch uit te komen, want anders komt u uzelf later weer tegen. Het gaat om de financiële dekking en de planschade." Daarop werd er weer een schorsing ingelast. Piet stelde na de onder breking dat Bogert de kosten zou moeten betalen die golden toen het oude bestemmingsplan nog van kracht was. De meerkosten die het college nu maakt, moeten ten laste komen van de post onvoorzien. En volgens Hoek moet de uitspraak van de ondernemers geen claims in te dienen, omgezet worden in een 'tweezijdige overeenkomst' name lijk tussen ondernemers en ge meente. Maar volgens de wethouder is het moeten worden om in de meerjaren; begroting van 2006-2009 opgeno men te kunnen worden. Alle plan nen zouden op hun haalbaarheid volgens het college getoetst moeten worden aan een deskundig oordeel van buitenaf. Marktverkenning speelt daarbij volgens Goossen ook een rol. „Die kennis hebben we niet in huis. Het zou mooi zijn, als we in 2007 de nieuwbouw voor het amb telijk apparaat betrekken, dat we dan een bestemming hebben voor het oude gemeentehuis. En dan moet er geen bordje aan de gevel hangen van een meneer Jansen maar iets zijn waar de hele bevolking van Sint-Maartensdijk wat aan heeft." De PvdA vroeg om een schorsing om zich over het voorstel van Goos sen te beraden. Na de hervatting zei M.A.J. van der Linde dat Goossen zijn fractie had overtuigd. Markt verkenning voor verschillende pro jecten sprak de PvdA aan. Maar ook de middenstand en de 'porgroep' zouden er bij betrokken moeten worden. P. van Belzen (CU) maakte er niet veel woorden aan vuil. De 50 mille die voor het onderzoek is bestemd, is taakstellend, zei hij. Of het colle ge dat intern of extern wil aanpak ken, is volgens Van Belzen een zaak van het college. „Die moet het uit voeren." De gemeente Tholen krijgt van de provincie 2422,68 euro uit de pot voor stimulering verkeersveiligheid. Er wordt 2055 euro betaald voor twee coördinatoren verkeersonder- wijs voor het schooljaar 2004/2005 op het Calvijncollege en het Markie- zaatcollege, 271,35 euro voor activi teiten verkeerseducatie voortgezet onderwijs op beide scholen. En nog 96,33 euro voor dezelfde activiteit voor het schooljaar 2003/2004 op het Markiezaatcollege. eerste niet mogelijk. Het college kan geen gebruik maken van de mogelijkheid om de regels van het oude regime toe te passen (artikel 19 procedure). „Daar is geen ver ordening voor. We kunnen geen le ges heffen." Heijboer zegde toe om met de on dernemers rond de tafel te zullen gaan voordat de procedure voor wijziging van het bestemmingsplan wordt ingezet. Vervolgens ontraad de hij de motie. Piet stelde voor om met Bogert overeen te komen dat hij meebetaalt in de kosten die hij in de 'oude situatie', zou hebben moeten maken. De motie werd in stemming gebracht en aangeno men. Met zes stemmen van de SGP, twee van ABT, twee van CU en 1 van D66. En acht tegen; vier van PvdA, twee van VVD en twee van CDA. Volgens J.P. Bout (CDA) heeft Bogert de noodzaak om bij het bedrijf te gaan wonen nog niet aan kunnen tonen. Belangrijk vond Bout dat het bestemmings plan indertijd was aangenomen waarin is bepaald dat er geen bedrijfswoningen worden toege staan. Hij zei dat de 'hele raad' daar voor had gekozen, en dat de raad in het uitvoeren van de naleving nu niet thuis geeft. „Ie dereen die illegaal bouwt, kan naar Tholen komen. Is dat de weg?" Maar niet heel de raad heeft het nieuwe bestemmingsplan voor Slabbecoorn-Welgelegen om armd, zo reageerde A.L. Piet (CU). „Het was niet unaniem. Het was tien voor en negen te gen." SGP, CU en D66 maakten een voorbehoud. Maar Bout ging daar niet meer op in. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Karei Saris uit Poortvliet is donderdagavond beëdigd als het nieuwe raads lid van de VVD. De 61-jarige liberaal is meteen ook voorzitter geworden van de tweemansfractie van de VVD in de gemeenteraad. Puur uit prakti sche overwegingen. Saris heeft als vutter meer tijd om het raadswerk te doen dan zijn collega G J. Hoek die in Sint-Maartensdijk een akkerbouw bedrijf runt, zo lichtte Hoek desgevraagd de taakverdeling toe. Saris neemt de plaats in van Marian liteit van groot belang is.' van Gorsel-de Oude uit Oud-Vosse- meer. Tot zijn toelating wachtte Saris buiten de raadszaal. Eerst moest de commissie van onderzoek de geloofs brieven beoordelen. De commissie bestond uit M. Ligtendag-Quist (CDA), J.J.P.A. Boulogne (ABT) en E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA). Zolang moest Saris volgens burge meester W. Nuis 'in 't zweethokje' plaatsnemen. De vergadering werd er voor geschorst. Na de onderbreking lichtte mevr. Lig- tendag toe dat de geloofsbrieven in orde waren bevonden en legde Saris de belofte af. Nuis noemde het raads lidmaatschap een prachtige functie, maar ook een lastige. „Het raadslid van anno 2004 verschilt nogal wat van het raadslid van de vorige twee periodes. Dat komt door de invoering van het dualisme. Er wordt meer ge vraagd van de raadsleden dan in het verre verleden. Ik wens u daar sterkte en succes toe. Het is geen functie waarvan mensen zeggen: dat doe je er maar even bij. Het is een lastige maar ook een mooie klus waarbij collegia- Dat Saris ook meteen fractievoorzitter is geworden, geeft volgens Nuis een extra dimensie aan zijn lidmaatschap van de raad. „U wordt ook lid van de commissie samenleving en bestuurs zaken. U gaat meedoen in de werk groep bestuurlijke vernieuwing en u gaat zich inzetten voor Poortvliet. Een rugzakje vol." Nuis overhandigde Saris de aanstel- lingsbrief en zei benieuwd te zijn naar de maidenspeech, de eerste redevoe ring van de nieuwe volksvertegen woordiger. Die kwam al snel, al be trof het nog geen politieke kwesties. Saris zei vooral 'kort en duidelijk' te willen zijn. Hij lichtte toe dat hij in 1982 het politieke speelveld op is ge gaan. Dat hij ballenjongen, maar ook coach is geweest, dat hij de kantine had beheerd en dat het nu tijd was om in te vallen op het grote speelveld. „Het is geweldig dat ik dit kan gaan doen. Het is er de tijd voor. Ik heb er op mijn leeftijd ook alle tijd voor. Ik hoop dat ik met jullie goed kan sa menspelen. Ik ga er voor en heb er zin in." Karei Saris wordt na zijn beëdiging gelukgewenst door zijn vrouw Agnes Saris-Coolegem. Het bedrijventerrein Slabbecoorn-Welgelegen in Tholen ligt langs de op en afrit van de brug over het ScheldeRijnkanaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13