'Het gezicht op die stoet van opgeladen wagens was indroevig' Vroege houdt pleidooi voor behoud uitleenpost bibliotheek Met onze brill magu gezien word Politiek café VVD trekt 7 Vossemeerse klanten Geïnundeerd Tholen van zestig jaar geleden in De Meestoof w Donderdag 21 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Huizen in het water. Verla ten dorpen. Een troostelo ze aanblik. Zestig jaar ge leden stonden Tholen en Sint-Philipsland aan de vooravond van de bevrij ding. Maar duizenden in woners hadden daar geen weet van omdat ze elders verbleven. Gedwongen ge ëvacueerd sinds februari 1944 omdat de Duitse be zetters het gebied inun deerden. Op die manier wilde het nazi-leger de verwachte geallieerde aan val bemoeilijken. Foto's van de inundatie op Tho len zijn deze en volgende week te zien in streekmu seum De Meestoof te Sint- Annaland. Droeve tonelen Villa Gizelina Bakker Slechts zeven inwoners van Oud-Vossemeer bezochten dinsdagavond het politiek café van de Thoolse VVD in Hof van Holland. Toch waren de liberalen dik tevreden met de opkomst van in totaal zo'n twintig politiek geïn teresseerden. Vooral de aanwezigheid van raads- en par tijleden van de PVDA en het CDA werd als zeer positief ervaren. Onderwerpen als het nieuw te bouwen gemeen tehuis en de roep om nieuwe impulsen voor Sint-Maar tensdijk werden dit keer niet aangesneden. De discussies spitsten zich vooral toe op zaken die in Oud-Vossemeer leven. Tussen uitlener J.D. Vroege en bibliotheekvoor zitter mevr. G. Boelhouwers-Stigter ontstond een vinni ge discussie over het verdwijnen van de uitleenpost. Vervanging dorpshuis Recreatie Raadhuis smalstad op 2 verdiepingen meer berekend Verjaardagsfeestje valt weer in duigen De Guijtenaere schiet precies zijn gemiddelde Biljarters scoren matig Verkoping Naomi Dropping Konings beste visser Verkoping vrouwenvereniging 8,5 kilo vis Buitengebied Ongetwijfeld is voor de Thoolse ge meenschap de evacuatie en inunda tie de ingrijpendste gebeurtenis ge weest tijdens de Tweede Wereld oorlog. Zonder overigens persoon lijk leed te willen bagatelliseren dat individuele inwoners hebben gele den. Want er zijn tientallen Thole- naren als militair, verzetsstrijder of gewoon als burger omgekomen. Het strijdgewoel ging echter grotendeels aan beide Zeeuwse eilanden voor bij. In de meidagen van 1940 is Tholen-stad beschoten (veel inwo ners zochten toen tijdelijk elders een veilig onderkomen), in het ei land stortten enkele neergeschoten vliegtuigen neer. En na de bevrij ding vielen slachtoffers bij beschie tingen aan het veer te Oud-Vosse- meer, bij een Duitse raid vanaf Schouwen-Duiveland te Stavenisse, bij een Duitse patrouilletocht in An na Jacobapolder en in Poortvliet waar een V-1 op een huis viel. Ook werd de brug bij Tholen tot twee keer toe vernield: in 1940 door het Nederlandse leger en vier jaar later door de bezetters. Die laatsten brachten eind oktober acht schepen - waaronder de TH 25 en 48 en de Vertrouwen - tot zinken aan de Bra bantse kant van de Eendracht. Ook lieten ze de huizen aan De Sluis in Anna Jacobapolder afbreken en bliezen er de watertoren op. In Oud- Vóssemeer zijn in mei 1943 staken de arbeiders een dag door de Duit sers vastgehouden (ze legden het werk neer uit protest dat het voor malige Nederlandse leger in krijgs- gevangenschap zou moeten). En in Sint-Philipsland werd een groep in woners afgevoerd verdacht van Duitse sympathieën. Half februari 1944 kwam het be richt dat de inwoners van Tholen het eiland moesten verlaten omdat het onder water zou worden gezet. Na enkele dagen volgde de medede ling dat Tholen-stad mocht blijven. 'Men kan zich voorstellen wat een opluchting dit onder de bevolking bracht. We leefden met de verdere bevolking van het overige eiland geheel mede en velen boden spon taan een gedeelte van hun woning aan om evacuees huisvesting te ver- leenen', aldus kandidaat-notaris E.D. van de Velde. Deze schreef dat eind 1944 in een brochure getiteld 'De Evacuatie en Inundatie van het Eiland Tholen in het oorlogsjaar 1944'. Veel Thoolse boeren zochten voor hun paarden en vee een onder dak in Brabant. Lukte dat niet, dan moesten ze de zaak in handen geven van het Bureau Ontruiming. Op ho ger gelegen gronden bleven uitein delijk heel wat boeren zitten. Voor de gemeentebesturen uit de dorpen werd woonruimte gevorderd in het stadje. Dagenlang trok onophoudelijk een stoet van mensen over de brug naar Brabant. Met auto's, paard en wagen, op de fiets, te voet. Op de foto-expositie van heemkundekring Halchterth (tot 7 november in de Hof van Ram) is een beeld te zien van de evacuatie-drukte op de Tho- lenseweg. Van de Velde beschrijft het zo: 'Het gezicht op die stoet, van met alles opgeladen wagens was indroevig. Hoewel het koud was, was het droog, hetgeen een groot voordeel was. Voor kinderen en ouden van dagen was het echter wel het ergst en het is dan ook geen wonder dat vele oudjes kou gevat hebben en later stierven. Uit den aard der zaak speelden zich droeve tooneelen af. Men moet het meege maakt hebben om te beseffen wat het is om zoovele oudjes op hoog opgeladen wagens met huisraad te zien zitten. Ook kleine kinderen in Smid J. Gelok bleef tijdens de inundatie in Oud-Vossemeer achter en maakte er stiekem tal van foto's. Een aantal is nu te zien in het streekmuseum in Sint-Annaland. dekens gehuld zag men boven op de wagens, naast geiten en konijnen'. De Oud-Vossemeerse gemeentese cretaris W. van der Ploeg, die veel informatie over het dorp in de oor logsjaren aan het papier toever trouwde, meldt dat vóór 25 februari meer dan de helft van de inwoners was vertrokken. Op 22, 23 en 24 fe bruari evacueerden er respectieve lijk 465, 497 en 300. Mensen die in de landbouw werkten, waren eerst verplicht om te helpen bij het afvoe ren van de voorraden. Uit het dorp werden tussen 26 februari en 1 maart bijvoorbeeld ruim 1,2 miljoen kilo aardappelen afgevoerd. De pie pers moesten aan het station te Ber gen op Zoom geleverd worden, maar daar waren veel te weinig wa gons beschikbaar. Zodoende werd er veel opgeslagen in Halsteren: op een terrein tegenover café Vogelen zang én in de kerk. In Scherpenisse lagen aardappelen, met stro afge dekt, op de Hoge Markt. Om de stadskern van Tholen tegen het water te beschermen, bleken de oude stadswallen prima te functio neren. Op plaatsen waar die wallen in het verleden geslecht waren - zo als tussen de molen en de Plantage straat - werden dijkjes opgeworpen. Datzelfde gebeurde rondom de Voorstad. In het eiland waren op 20 februari al de sluizen open gezet om op die manier het waterpeil te ver hogen. Het personeel van de water schappen moest op last van de Duit sers aan de inundatie meewerken, hen werd verteld dat op sabotage de doodstraf stond. Ondanks dat na men de werkers in Oud-Vossemeer het risico om de peilschalen in de polders dieper de grond in te slaan, waardoor het leek alsof er méér wa ter stond dan in werkelijkheid het geval was. In zijn uit januari 1946 daterend verslag verhaalt water bouwkundig ambtenaar M. Moer land van het waterschap Oud-Vos- semeer welke maatregelen werden genomen om de zaak onder water te krijgen. Met het stoomgemaal in de Hikkepolder werd geheveld, terwijl de deuren van de sluis bij de boer derij Karnemelkspot open werden gezet. Ook werden overal binnen dijken doorgegraven of opgeblazen om het onderlopen te bespoedigen. Maar ook om ze onbruikbaar te ma ken als verbindingswegen. Van de Velde registreerde de water stand onder de vloer van de villa Gi zelina (belastingkantoor) aan de Postweg. Hij noteerde op 24 maart 25 cm boven de grond. Op 1 april was dat al 71 cm, maar nog 4 cm onder de vloer. Op 5 april stond het water 5 cm bóven de vloer en drie dagen later al 10 cm. Vrij van water waren volgens hem delen van de Deurloopolder, de Dalempolder, de Oud-Vossemeersepolder en de Vrij- berghepolder. Poortvliet was van geen enkele kant te bereiken. Om Scherpenisse of Stavenisse te berei ken, moest via Oud-Vossemeer, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk gereisd worden. Moerland meldt voor de Oud-Vossemeerse- en de Kerkepolder (in deze laatste ligt het dorp) op 17 april een waterstand van 40 cm +NAP, wat op 29 juli was opgelopen tot 53 cm +NAP. De Duitsers namen in mei onderdelen mee van het Vossemeerse stoomge maal, om te voorkomen dat met be hulp van de machine water zou wor den afgelaten. Smid J. Gelok - die in het dorp moest achterblijven - maakte deze onderdelen later na, zodat ze na de bevrijding gemon teerd konden worden. Het wachten was echter op kolen en olie voor het gemaal, de eerste toewijzing kwam met Kerstmis. Vanaf 1 november zijn de sluizen gaan spuien. In de polders Oud-Vossemeer, Kerke en Hikke was het waterpeil op 20 no vember al gezakt tot 8 cm +NAP, op 4 december tot 35 cm -NAP en op 12 februari 1945 tot 1,10 m -NAP. De vele regen die viel, werkte de ontzilting van de bodem in de hand. Op Sint-Philipsland was de Anna Jacobapolder geïnundeerd. Eind ok tober wilden de Duitsers ook de rest van het eiland onder water zetten, maar verzetsmensen wisten tijdig de sluis van de Oudepolder dicht te draaien. De terugkeer van de bevolking ver liep gespreid. Begin november zijn in Oud-Vossemeer al veel meer geë- vacueerden terug dan in de andere dorpen, schrijft G. Heijboer in zijn boek 'Slechts een plicht' over het verzet op Tholen. 'Velen keerden er terug, toen W. Brabant onder Geal lieerd vuur lag'. Bakker Lindhoudt zat nog in Halsteren, maar bracht brood voor zijn al teruggekeerde klanten bij de familie G. Havermans die aan het einde van de Dorpsweg tegen de Hiksedijk woonde. Heel wat Tholenaren die boven de grote rivieren geëvacueerd waren, moesten nog maanden op de bevrij ding wachten. Ze maakten de hon gerwinter nog mee. Anderen kwa men in Oost-Brabant, Limburg of Gelderland in de vuurlinie terecht en moesten soms opnieuw eva cueren. En toen de oorlog eenmaal voorbij was, konden sommigen niet meteen terug 'omdat er geen vervoer was. Zo kon het vele maanden du ren eer alle Tholenaren terug thuis waren. En er waren er ook die pas na een aantal jaren hun geboorte grond terug opzochten. In het streekmuseum geven 82 fo to's, geselecteerd door de ge meentearchivaris, een beeld van de toestand in de verschillende dorpen. Ook zijn luchtopnamen van de RAF te zien, een serie over de vernielde Thoolse brug en over restanten van een bunker en mitrailleurnesten bij Stavenisse. De Meestoof is tot en met 30 okto ber geopend, op dinsdag tot en met zaterdag tussen twee en vijf uur. Aan de hand van enkele stellingen werden de aanwezigen door ge spreksleiders Frank Hommel en Els Frigge uitgedaagd om samen de discussie aan te gaan. Met een beetje chauvinisme lanceerde het Vossemeerse tweetal als opening de zin Oud-Vossemeer is 't mooi ste durrup van 't eiland.' Ieder had daar gezien de eerste reacties zo zijn gedachten over, maar de prik kelende leus had wel tot gevolg dat er direct leven in de brouwerij kwam. Diverse sprekers, waaron der VVD-statenlid mevr. H.A. Pol derman-Martin en PvdA-raadslid M.A.J. van der Lindë noemden Oud-Vossemeer een levendig dorp en een plaats die zich in diverse opzichten onderscheidt van andere Thoolse kernen. Met name werd genoemd het zondagvoetbal, de enige nog overgebleven wielerron de in de gemeente Tholen, de ker mis en het carnaval. Bezorgdheid was er echter wel over de toekomst van de (sport)verenigingen in het dorp. „Kunnen we al die sport- voorzieningen in de dorpen nog wel in stand houden op den duur?", vroeg Van der Linde zich af. Zijn idee om clubs te laten fu seren stuitte op bezwaren, zelfs van zijn partijgenoot Jan Oude- sluijs. „Dat is geen optie. Zo haal je de ziel uit een dorp." Het ver band werd vervolgens via de vele verenigingen die het dorp rijk is, gelegd naar het multifunctionele dorpshuis en woonzorgcomplex waarvan volgend jaar de bouw van start gaat. „Deze grootschalige op zet is nieuw voor onze gemeente en ik hoop dat jullie er als gemeen schap ook echt optimaal gebruik van gaan maken", sprak Van der Linde tot de aanwezige dorpsbe woners. „Jammer dat de huisarts en de kinderopvang al zijn afge haakt", zo vielen anderen het raadslid bij. „En hoe gaat het nu verder met de bibliotheek", vroeg J.D.Vroege. De oud-onderwijzer is samen met zijn echtgenote jarenlang de drij vende kracht geweest achter de plaatselijke bibliotheek. „Met een stuk of zes vrijwilligers, een eigen ruimte met een boekenbestand van minimaal zo'n 750 boeken en de mogelijkheid om eens in de vier weken de boeken om te wisselen, zouden we als dorp al enorm blij zijn", aldus de heer Vroege. De naast hem zittende bestuursvoor zitter van de stichting Thoolse bi bliotheken - tevens voorzitter van de Thoolse VVD - mevr. G. Boel houwers-Stigter - helpt hem uit de droom. „Wij willen als bestuur ook graag een uitleenpunt in iedere kern behouden. Maar enerzijds doordat de gemeenteraad ons min der geld geeft en anderzijds door collectieve afspraken binnen de cao voor bibliotheekmedewerkers is het onmogelijk om zoiets te re aliseren. Wij kunnen de huur van een aparte ruimte in ieder dorp ge woon niet betalen." Het echtpaar Vroege kreeg bijval van dorpsgenoot T. van Maanen. Hij vindt het maar niets dat er nu gekozen wordt voor een groot schalige (brede) bibliotheek. „Zo'n gecentraliseerde en dure voorziening gaat ten koste van de kleine uitleenpunten in de dorpen. Dat is een verarming voor die plaatsen." De aanwezige raadsle den wordt gevraagd om nog eens goed te kijken of er toch geen mo gelijkheden zijn om de kleine bi bliotheekvoorzieningen te behou den. Concrete toezeggingen doen de heren en dames uit de raad niet, maar ze maken wel duidelijk dat ook zij met deze zaak in hun maag zitten. Het aanstaande VVD-raadslid K.B.M. Saris - hij wordt vanavond Over het verdwijnen van de plaatselijke bibliotheek werd pittig gediscussieerd in het politiek café van de Thoolse WD in Oud-Vossemeer. Vrijwilliger J.D. Vroege kon geen begrip opbrengen voor het besluit van het stichtingsbestuur, dat onder leiding staat van voorzitter Gré Boelhouwers (achter de tafel). Statenlid H.A. Polderman en de heren Van Maanen (rechts) en glastuinder Hoogerbrugge luisteren aandachtig mee naar het betoog van de heer Vroege. iff Ij w o?rm-ooomttKmmmw^larem Z0U f* '"T genoegen nemen F?? Grote Kerkstraat 5-13 f Steenbergen telefoon 10167) 56 33 85 Advertentie I.M. officieel geïnstalleerd - vraagt wat er eigenlijk nog meer leeft in het dorp. „Wij willen als politici graag horen wat u al dan niet bevalt in Oud-Vossemeer." De aanwezige dorpelingen zijn echter over de meeste dingen in hun woonplaats best tevreden. Met de komst van het nieuwe dorpshuis wordt aan een belangrijke wens van een deel van de bevolking voldaan. De An- bo, judoclub OVJV, countryline- danceclub en Algemene Vrouwen bond maken er frequent gebruik van. En ook de komst van het woonzorgcomplex voor senioren wordt als zeer positief ervaren. Al leen rijst nu de vraag hoe de ge bruikers van het dorpshuis de nieuwbouwperiode moeten over bruggen. Tijdelijke voorzieningen liggen niet voor het oprapen in het dorp. En ook een tijdelijke vereni gingsruimte zal te allen tijde aan de milieu- en veiligheidsregels moeten voldoen. Frank Hommel weet te melden, dat er binnenkort overleg gevoerd wordt met de vas te gebruikers van het dorpshuis. „We zullen ons allemaal wat aan moeten passen tijdens de bouw. Het zal behelpen zijn en ik hoop dat de gemeente een beetje coulant is met het hanteren van de regel tjes tijdens de overbruggingsperio de." Naast de blijdschap over de komst van het dorpshuis zijn nog wel de gelijk een aantal zaken voor verbe tering vatbaar. Zo vindt de heer van Maanen het schandalig dat er nog steeds geen werk is gemaakt van de herinrichting van de Mo lenstraat. PvdA-raadslid J. Oude- sluijs dient hem van repliek door te stellen dat er vorig jaar wel de gelijk veel aandacht is geweest voor het veiliger maken van de verkeerssituatie in het gebied Mo lenstraat, Schoolstraat en Burge meester Versluijsstraat. „Nu vol gendjaar heel het dorpscentrum op z'n kop staat door de bouw van het woonzorgcomplex met dorpshuis, kunt u niet van de gemeente ver wachten dat er nu met het herin- richten van de Molenstraat begon nen wordt. Het zou weggegooid geld zijn zo'n klus nu aan te pak ken." Het thema recreatie spreekt velen aan, zo blijkt als natuurgids Els Frigge het ter sprake brengt. Er ontstaat een groepsgesprek waarin enkelen zich afvragen of er in het dorp niet iets meer met het thema Roosevelt gedaan kan worden. Ideeën voor het aanleggen van een rozentuin, een plaquette aan de ge vel van het huis waar vroeger het Roosevelthois stond en een kleine expositieruimte met zaken die her inneren aan de herkomst van de oud-president van Amerika, wor den niet echt enthousiast ontvan gen. „Je moet daar niet teveel van verwachten, waarschuwt provinci aal bestuurder mevr. Polderman. Het slotakkoord van de avond wordt ingezet als aan de heer P. Hoogerbrugge uit Lepelstraat wordt gevraagd hoe hij tegen de gemeente Tholen aankijkt. De Bra bantse ondernemer heeft bij de ge meente een aanvraag ingediend voor het bouwen van een kassen complex van 40 hectare bij Sint- Annaland. Hij geeft aan de ideeën over rust en ruimte op het platte land te delen. „Maar er moet ook voldoende ruimte zijn voor bedrij vigheid. Dat brengt werkgelegen heid met zich mee en het geeft de gemeente een economische im puls." Hoogerbrugge kan in ieder geval op de steun van J.P. Bout (CDA) rekenen. Het raadslid on derstreept het belang van groot schalige bedrijven. Hij heeft sa men met het CWI gekeken naar welke gevolgen zo'n glastuin bouwbedrijf voor de werkgelegen heid in de gemeente Tholen zou hebben. En dat heeft hem gesterkt in zijn overtuiging dat zo'n initia tief in principe alle steun van de lokale overheid verdient. „Zo'n onderneming moet uiteraard wel aan allerlei eisen voldoen, maar de positieve impuls die ervan uitgaat is essentieel", aldus Bout. Het is echter nog maar de vraag of er bij de provincie voldoende politieke steun is voor de plannen van de tuinder. Er zullen keuzes gemaakt moeten worden tussen werkgele genheid en behoud van het land schap, wat vaak niet eenvoudig is. Met die slotconclusie kwam er een eind aan een levendig debat tussen de gasten van het politiek café van de VVD. De pr-commissie van de liberale partij zal dergelijke bij eenkomsten ook in andere plaatsen in de gemeente Tholen houden. Stemmen van lezers B. en w. en de gemeenteraad waren verrast over de lage opkomst tij dens de inloopavonden betreffende het nieuw te bouwen gemeentehuis. Volgens PvdA-fractievoorzitter Van der Linde maakt de gemiddelde burger zich er niet zo druk om. Te rugziende op wat er de laatste paar jaar is gebeurd: demonstratie op de Markt in Sint-Maartensdijk tegen de bouw van een nieuw gemeente huis, handtekeningenactie en vele ingezonden brieven met goed on derbouwde kritiek en dan nog zulke praat slaan. Dan ga je toch onder hand denken dat Van der Linde doof en blind is. Dat je dan toch fractievoorzitter kunt zijn. Geachte heer Van der Linde: het is niet dat de burger er zich niet druk om maakt, maar omdat de Thoolse bur gers het meer dan beu zijn gewor den om nog naar zulke inloopavon den te gaan. Het is in Tholen net als in de landelijke politiek: er wordt niet naar de bevolking geluisterd. Dat is de reden van de zeer lage op komst. Wat betreft de vier varianten die onderzocht zijn om te zien wat het goedkoopste is (in Sint-Maartens dijk blijven of een nieuw gemeen tehuis in Tholen bouwen), vergeten is de vijfde en misschien wel de goedkoopste variant te onderzoe ken. Ondergetekende heeft destijds geholpen het huidige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk te bouwen. Toen wij nog met de fundering be zig waren, zei de dagelijks opzich ter tegen mij, dat er met de sterkte en draagkracht van de fundering al rekening was gehouden met nog 1 of 2 verdiepingen, mocht de ruimte in het gemeentehuis in de toekomst te krap worden. Over deze variant heeft men nooit iets vernomen. Is dit bij b. en w. niet bekend of mag de Thoolse burger dit niet weten? Mijn conclusie: het is van het begin af aan een gelopen race geweest. De plannen waren al gemaakt en de grond aangekocht. Het nieuwe ge meentehuis komt er, punt uit! Pro testen en demonstraties ten spijt. J.J. van Poppel, Meanderlaan 4, Tholen. Een jaar geleden hadden wij het gymnastieklokaaltje aan de Zoek weg te Tholen gehuurd om een ver jaardagsfeestje van onze dochter te vieren. Hier is een mooi huurcon tract voor samengesteld en we had den niet het geringste idee dat het mis kon lopen. Fout gedacht. De gymzaal was niet open en werd die middag ook niet geopend. De per soon die de sleutel beheert, was te lefonisch niet te bereiken en bleek ook niet thuis te zijn. Een enorme tegenvaller voor onze dochter die had verwacht met haar vriendinnen een leuk feestje te bouwen. We heb ben ons ongenoegen middels een brief geuit aan de gemeente Tholen. Hier is nooit een reactie op geko men, maar we dachten/hoopten dat er sprake was van een incident, waaruit lering getrokken werd. Met goede hoop hebben we dus voor dit jaar (zaterdag 16 oktober 2004) de zelfde zaal weer afgehuurd (van 15.00 uur tot 16.00 uur). Ook nu weer vastgelegd in een duidelijke huurovereenkomst. Het scenario was echter exact hetzelfde aan dat van het vorige jaar. Voor een groot bestuursorgaan is hier misschien sprake van een zaak van minimaal belang, maar voor een meisje van 8- 9 jaar gaat het om één van de hoog tepunten in haar nog prille leventje. Hoe is het mogelijk dat men niet in staat is om zulke eenvoudige afspra ken in goede banen te leiden? Ton van Os, Dalemsestraat 44, 4691CX Tholen. VERVOLG VAN PAGINA 2 Schuttersvereniging Cloveniersgil- de hield zaterdag haar najaars- schieting, waarbij de deelnemers moesten proberen om een vooraf aangegeven gemiddelde te schie ten. M. de Guijtenaere had zijn ei gen schietcapaciteiten het best in geschat en behaalde precies zijn aangegeven doel. De uitslag is: 1 M. de Guijtenaere; 2. D. van Gijls- wijk -0,03; 3. C. v.d. Gouwe -0,04; 4. H. Kloet 0,05; 5. R. Snelleman -0,1; 6. F. Nieuwenhuis -0,11; 7. K. Jansens -0,26; 8. R. Nieuwenhuis (eerste jeugdlid) -0,47; 9. P. Suurland -0,54; 10. M. Snelleman +0,62; ll.L. Koppen- hol -0,73; 12. P. v.d. Gouwe -0,75; 13. K. Polsema -1,86. Poortvliet vis. In totaal werd er door de deel nemers 281 centimeter vis gevan gen. De uitslag is: 1. Rien Ko- nings; 2. Jacco Hage; 3. Rinus Lisseveld; 4. Remi Gotfriet; 5. Hans de Bruin; 6. Cees van 't Hof. Op zaterdag 30 oktober wordt de zevende klassementswedstrijd ge houden bij de zeedijk te Stavenis se. In de clubcompetitie van biljart vereniging 't Centrum werd matig gepresteerd. Geen enkele speler wist binnen de 20 beurten te blij ven om zijn partij winnend af te sluiten. Met 14 caramboles maakte R. Elings de hoogste serie. De uitslagen zijn: J. Uijl-R. Pol derman 7,95-10; R. Poot-J. van Dijke 10-9,82; S. de Wit-A. Bur gers 7,71-10; L. Bijl-W. Bijl 10- 8,63; M. Hage-R. Elenbaas 3,48- 10; A. Schot-R. Gebraad 7,04-10; R. Gebraad-R. Elings 7,86-10; G. de Jonge-R. Elings 7,33-10; R. Gebraad-W. Bijl 10-8,08; R. Pol- derman-R. Elings 10-4,88. Vrouwenvereniging Naomi houdt woensdag 27 oktober haar jaarlijk se verkoping in 't Ouwe Raed'uus. Tussen 14.30 en 20.00 uur worden tal van artikelen te koop aangebo den, zoals gebak, slaatjes, bloe men, boeken, tafellakens, kaarten en klokken met een afbeelding van de kerk. Het activiteitencomité Poortvliet (ACP) organiseert op vrijdag 29 oktober een dropping voor alle in woners. De inschrijfformulieren voor deze activiteit zijn inmiddels huis aan huis verspreid. De jeugd tot 12 jaar moet zich 's avonds om 18.45 uur verzamelen bij het Ou we Raed'uus, waarbij gevraagd wordt om te zorgen voor begelei ding door een volwassene. De kin deren lopen een route van onge veer vijf kilometer. Voor de inwoners vanaf 12 jaar is de loop afstand ongeveer 10 kilometer. Deze groep wordt 's avonds om 20.00 uur verwacht bij het Ouwe Raed'uus. De zesde klassementswedstrijd van hengelsportvereniging De Knorhaan is zaterdag gewonnen door Rien Konings. Totaal haalde hij 64 centimeter vis boven water. Remi Gotfriet ving met een bot van 36 centimeter de grootste plat- Sint-Philipsland Vrouwenvereniging 'Rondom het Woord' houdt zaterdag vanaf tien uur haar jaarlijkse verkoping in dorpshuis De Wimpel. In de och tenduren is er een kapster aanwe zig om tegen een schappelijke prijs het haar te knippen van be zoekers. Voor de kinderen is er het spel 'Vis vangen', waarbij leuke prijzen te winnen zijn. Ook is er een zenuwspiraal en een sjoelbak aanwezig. Daarnaast worden vele dingen te koop aangeboden, zoals zelfgemaakte kaarten, fruit, sok ken, gebak en tuinartikelen. Hengelsportvereniging De Ma kreel ving zaterdag 8,5 kilo vis. Johan Geense won de wedstrijd bij de senioren, terwijl bij de junioren Arjan van Moort de meeste vis ving. Uitslag senioren: 1. Johan Geense 1115 punten; 2. Gert-Jan Glasber gen 920 p.; 3. Dirk Breeman 815 p.; 4. Jan Verwijs 665 p.; 5. Hans van de Ree 555 punten. Uitslag junioren: 1. Arjan van Moort 1385 punten; 2. Jorian van Duuren 655 p.; 3. Patrick van Sas 510 punten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het zal even wennen zijn voor de mensen, maar hij verwacht geen grote problemen. „We zullen na tuurlijk de eerste tijd in de gaten houden of dingen aangepast moeten worden." Behalve van de inwoners, verwacht de ZRD van iedereen me dewerking. Bijvoorbeeld dat auto mobilisten hun auto niet parkeren vlak voor een rij rolemmers die ge reed staan om geleegd te worden. Het tijdstip dat de vuilniswagen langs komt, zal waarschijnlijk vroe ger liggen dan nu het geval is. Daar om is het volgens de ZRD belang rijk dat mensen hun emmers de eerste weken vóór half acht 's mor gens gereed zetten. Dozen, zakken of ander los afval neemt de vuilnis wagen niet mee. In het buitengebied komt de vuilnis wagen vanaf 1 november niet meer wekelijks langs, maar tweeweke lijks. De bewoners kunnen dan zo wel de grijze als de groene contai ner buiten zetten. Die worden tegelijkertijd geleegd, want de vuil niswagen heeft gescheiden compar timenten voor het groente-, fruit- en tuinafval en voor het restafval. Op maandag wordt de oostelijke helft van de gemeente afgewerkt, op dinsdag is de westelijke helft aan de beurt. Ook in het buitengebied is het van belang om de emmers op de juiste manier gereed te zetten: naast elkaar, aan de goede kant van dé weg (die zullen de medewerkers aangeven door de geleegde emmer op de juiste plaats terug te zetten) en vrij van obstakels. Anders dan in: de bebouwde kom, moet hier de emmer met het handvat naar de weg,' worden geplaatst. De mensen wordt" gevraagd om te zorgen dat de rol emmers 's morgens om half zeven gereed staan. De eerste inzamelrou- te wordt op 1 en 2 november gere den.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5