Rioolrecht omlaag, Zalmsnip afgebouwd 'Uitbreiding van de middenstand in smalstad juichen wij alleen maar toe.' Snellius- en Stevinweg in Welgelegen HLj&M Nieuwbouw van kraanbedrijf Tholen FINANCIERING? 1 www.rabobanktholen.nl Afvalstoffenheffing stijgt met 7% Schoolverzuim krijgt aandacht 31 hardrijders gaan op de bon Modderschuit m m Nieuwe bedrijven Donderdag 21 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Van der Horst over Keulen naar Parijs Onrust Opstoppingen Maatregelen Brandwonden Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdij k Poortvliet Sint-Philipsland De kosten voor het inzamelen en verwerken van het Thoolse huishou delijk afval worden voor volgend jaar geraamd op bijna 2,3 miljoen eu ro, ofwel 243 euro per gezin. Door ruim 88 mille uit de egalisatiereserve bij te passen, kan de gemeente voor 2005 de verhoging van de afval stoffenheffing beperkt houden tot zeven procent. in plaats van 213 euro. Het vast recht voor de eigenaar van een wo ning gaat omlaag van 106,50 naar 99,50 euro. De gebruiker van een woning betaalt naar gelang het wa terverbruik. Een gemiddelde Thools gezin verbruikt tussen de 75 en 150 kubieke meter water, de heffing daarvoor gaat van 106,50 naar 99,50 euro. Grootverbruikers boven de 25.000 kubieke meter krijgen een extra voordeel, want in de ver ordening zal die hoeveelheid als be grenzing gaan gelden. Op dit mo ment zijn er in Tholen 21 grootverbruikers, die in 2003 van 212 tot 30.850 kubieke meter water verbruikten. Overigens betekent de verlaging van de tarieven wél, dat geplande investeringen aangepast worden. In het rioleringsplan was het uitgangspunt om 20% van het verhard oppervlak af te koppelen van de riolering, dit wordt terugge bracht naar 10%. Deze concessie heeft er alles mee te maken, dat de politiek wil inspelen op het gevoel bij de inwoners dat de woonlasten erg hoog zijn. Juist het rioolrecht is daar in belangrijke mate debet aan. Huishoudens betalen op dit moment 232 euro en dat wordt 248 euro. Voor alleenstaanden gaat de heffing omhoog van 174 naar 186 euro. De verwerking van het huishoudelijk afval gebeurt kostendekkend. Daar om zullen de tarieven ook de ko mende jaren stijgen, tot respectieve lijk 281 en 211 euro in 2008. Sinds 1998 betaalt het rijk de ge meenten een bijdrage om de stijging van de lokale lasten voor burgers te compenseren. Deze door het eer ste kabinet Kok geïntroduceerde 'Zalmsnip' wordt door het kabinet Balkenende met ingang van vol gend jaar afgeschaft. Tholen gaf de afgelopen jaren een korting (van 45,38 euro) op de afvalstoffen heffing. Hoewel de bijdrage uit Den Haag stopt, schaft de gemeente de korting niet ineens af. Volgend jaar wordt per huishouden nog 30 euro uitgekeerd en in 2006 een bedrag van 15 euro. Totaal moet daarvoor zo'n 4,5 ton uit de gemeentekas ko men. Wat volgend jaar omlaag gaat, is het rioolrecht. Gemiddeld 14 euro is een huishouden goedkoper uit: 199 ABT-raadslid mevr. C. v.d. Horst bewandelt een hele omweg om haar nood te klagen over het verkeer en het parkeren in het centrum van Sint-Maartensdijk. Deze zomer stuurde ze daarover een brief naar het ministerie van verkeer en water staat. Die stuurde dit schrijven op 14 juli naar de provincie Zeeland, want in Den Haag kon men er verder niets mee. Het was een lokale aangele genheid. In Middelburg raakte de brief even het spoor bijster, maar via infrastructuur en vervoer kwam die bij ruimtelijke ontwikkeling. Gede puteerde staten wijzen mevr. Van der Horst erop, dat de wet op de ruimte lijke ordening in eerste instantie ge legenheid biedt om zienswijzen bij de gemeenteraad in te dienen. In een later stadium kunnen dan bedenkin gen bij gedeputeerde staten worden ingebracht. Gelet op de vroege fase van de procedure van het (voor)ont- werp-bestemmingsplan Kom Sint- Maartensdijk verwijst de provincie het ABT-raadslid naar de gemeente. Achtergrond van de vragen van mevr. Van der Horst is de vestiging van discountzaak Lidl in het pand Van Houte op de Markt en super markt de Spar in het pand van gara ge Van Steenis. Het raadslid woont daar schuin achter, aan de Oostvest. Mevr. Van der Horst was niet voor commentaar bereikbaar. „Er wordt specifiek gelet op notoire telaatkomers." Dat zei wethouder Van Kempen in de raadscommissie samenleving naar aanleiding van vragen over het jaarverslag handha ving leerplicht. Toch ging het H.W. van Eenennaam kriebelen, want pas als een leerling zes keer te laat komt, krijgt hij of zij een waarschu wing van de leerplichtambtenaar. „Valt dit niet onder verantwoorde lijkheid van de school zelf, want als de gemeente er op af moet, kost dat handenvol geld. En hoe valt het te controleren?" Van Eenennaam was geschrokken van het feit, dat van een aantal leerlingen tussen de 6 en 16 jaar niet bekend is waar ze zijn. „Hoe kan dat nu? Dat is toch funest voor de ontwikkeling van die kinde ren?", aldus het SGP-raadslid. Volgens ABT-commissielid J.J. van 't Hof hebben basisscholen een mel dingsplicht naar welke scholen voor voortgezet onderwijs een meisje of jongen gaat. CU-raadslid P. van Belzen vroeg zich met Van Eenen naam af, wat er met de notoire ver- zuimers wordt gedaan. Hoe is de hulpverlening geregeld? Wethouder Van Kempen antwoord de dat het aantal uren van de leer plichtambtenaar is verminderd. „Er is dus minder tijd voor controle dan we wenselijk achten. Regel bij schoolverzuim is, dat de ouders in gelicht worden. Sinds 1 september is er een regionaal coördinatiepunt in Goes voor de Oosterscheldere- gio. Daar werken 5 mensen. Door korte lijnen is het goed te overzien. Er wordt positief hulp verleend, maar doordat er van Tholen ook leerlingen naar -West-Brabant en naar Zuid-Beveland gaan, vallen er soms gaten", zei de wethouder. Bij snelheidscontroles op Tholen bleek vorige week woensdag zes procent van de bestuurders in over treding te zijn. De politie consta teerde dat 31 voertuigen harder re den dan was toegestaan. Op de Langeweg bij Sint-Annaland werd gecontroleerd tussen kwart over ne gen en kwart over elf 's morgens. Van de 188 passanten reden er 13 te hard. Van half twaalf tot half twee stond de radarwagen op de Krab- benkreekweg bij Oud-Vossemeer. Hier passeerden 338 bestuurders, waarvan er 18 zich niet aan de snel heid hielden. Bezwaarmaker Van Os hekelt de 'geforceerde plaatsingvan de Spar in het pand van garage Van Steenis op de Markt. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het gaat niet alleen om pand Markt 23, maar ook om de panden 23a en 25, en de twee rijksmonumenten 26 en 27. Hierdoor is volgens Aldi een 'verkeerde voorstelling van zaken gegeven.' Hetzelfde geldt voor de bouwaanvraag zelf. Ook fouragehandel M. Schot-Ou- desluijs maakt bezwaar. In het be drijf aan de Sportlaan wil Schot een Aldi-vestiging mogelijk maken. De vrijstelling voor de Aldi werd ver leend op 23 september 2002, maar op 7 september 2004 maakten b. en w. bekend dat ze ook medewerking willen verlenen aan de vestiging van Lidl op de Markt, zo stelt Schot. ,Het verbaast ons dat er nu voor de tweede keer vrijstelling is verleend. Het brengt veel onrust en twijfel onder burgers. Kleur bekennen is belangrijk. Dan kom je als gemeen te geloofwaardig over, maar helaas is dat niet zo.' Ook Schot wijst op geluidsoverlast en een tekort aan parkeerruimte voor een discounter waar ten minste 80 parkeerplaatsen voor nodig zijn. Ook het laden en lossen zal voor problemen zor gen, plus de aanwezigheid van de school, zo stelt Schot. Een grote su permarkt hoort niet thuis in het cen trum. ,Het is niet meer van deze tijd. Lidl heeft een keer bij ons ver teld dat de beste locatie de Sport laan is. Aldi wil de gemeente geen overlast bezorgen, Lidl schijnbaar wel. Die schuift de problemen naar de gemeente. Laat de gemeente het maar uitzoeken. Dat is de tactiek van Lidl.' Namens de Doordrammers en 'me deburgers' schrijft C. de Beuckelaer uit Tholen niet te kunnen begrijpen waarom de gemeente een vrijstel ling kan verlenen aan Lidl, terwijl de gemeente al groen licht heeft ge geven voor de Aldi aan de Sport laan. Volgens mevr. De Beuckelaer had de Aldi de rechtszaak in maart dit jaar al gewonnen als de raads man van de gemeente niet gezegd had dat er ook een Lidl naar de smalstad kon komen. (De bestuurs rechter vernietigde het besluit van de gemeente om aan de Aldi vrij stelling te verlenen waarop de ge meente in hoger beroep ging -red.) De Beuckelaer vraagt zich nu af hoe de gemeente een vrijstelling wil afgeven aan de Lild, als 'tegen stander,' terwijl de procedure nog loopt. .Zitten ze bij de gemeente nu te slapen? Of wil men van twee walletjes eten? Het kost allemaal geld, en wie moet dat betalen? On ze medeburgers.' Maar die zullen dat niet meer accepteren, aldus de woordvoerster van de Doordram mers. Ze wijst b. en w. op de gevaren die de Lild meebrengt als die in het centrum komt. Het zal ongenoegen teweegbrengen bij omwonenden. ,De sfeer die ze al die jaren genoten hebben en nu nog hebben, gaat u afpakken', zo stelt ze. Ook de vei ligheid komt ernstig in het gedrag. Vooral voor de opgroeiende jeugd die naar school moet. ,U gaat on veilige situaties creëren.' Verder wijst ze op de enquête die is gehouden en waaruit is gebleken dat de 'medeburgers kozen voor een Aldi discount aan de Sport laan.' Ze vindt dat de bestuurders niet luisteren naar de burgers en pleit voor de Aldi op de Sportlaan die ook goed ligt voor de inwoners van Scherpenisse. .Niemand, maar dan ook niemand heeft last van ons als we boodschappen doen.' Er is daar voldoende parkeergelegen heid. En ook het extra vrachtver keer hoeft dan niet door het cen trum en de kinderen ondervinden er geen overlast van. Omwonenden maken ook bezwaar tegen de komst van de Lidl, maar ook van de Spar die van de Korte Vest naar de Markt wil verhuizen. Zo stelt bewoner R.W. van Os van Markt 30 dat hij overlast verwacht als de winkels langer open zullen blijven. Hij vreest ook dat het ver keer zal toenemen. ,Spar supermarkt zie ik als ongeschikt voor geforceer de plaatsing binnen een dorpskern waar immers al parkeerproblemen zijn.' Samen met Lidl zal er volgens hem een 'hoge concentratie van au to's ontstaan' die zelfs tot verkeers opstoppingen kunnen leiden in de piekuren. Als winkels doordeweeks tot 8 of 9 uur 's avonds open mogen blijven, dan is dat volgens Van Os een in breuk op het woongenot van bewo ners aan de Markt. Ook hij wijst op geluidsoverlast bij uitladen. En vreest dat de Oostvest (waar de be voorrading van de Spar plaats moet vinden) door het laden en lossen 'geheel ontoegankelijk voor ver keer' wordt. Er zal volgens hem al tijd een uitgang van direct omwo nenden geblokkeerd worden. De bezwaarmaker wijst ook op de overlast die de koelinstallaties (Oostvest 12) zullen veroorzaken. 'Een sonore continue geluidsbron, die gezien de dichte en relatief hoge bebouwing permanente geluidsover last geeft'. Verder betreurt Van Os het dat de gemeente de mening van omwonenden niet heeft gepeild. Van Os diende het bezwaar in als bewo ner van Markt 30, maar tevens als eigenaar van Markt 29, Oostvest 2,4 en 6. Ook de familie A. Jopse van de Dr. Tazelaarstraat 2 vreest voor geluids hinder als Spar en Lidl zich in de buurt vestigen. Veroorzaakt door ventilatoren, airco's en het laden en lossen. Ook vreest de familie voor verkeersdrukte, gevaar voor de kin deren en geluidshinder voor Jopse die in ploegendienst werkt en over dag regelmatig moet slapen. Ongeveer dezelfde bezwaren komen van Y. van der Waart, bewoonster van Dr. Tazelaarstraat 6. Zij wijst er bovendien op dat personeel van ge vestigde bedrijven en winkels niet op de Markt mocht parkeren. Het gevolg was dat zij en andere bewo ners hun auto niet voor de deur kon den parkeren omdat deze plaatsen al bezet waren. Ze vreest dat dit alleen maar erger wordt. ,Nu is het al zo dat er twee auto's dagelijks voor on ze deur staan van de Rabobank. Hoeveel zijn het er straks? En wat denkt u van koopavond?" Bewoonster C. van der Horst van Oostvest 3 wijst ook op verkeers overlast en geluidhinder, maar maakt ook bezwaar tegen kleuren die de winkels gebruiken voor de gevels. Die passen volgens haar niet in een beschermd dorpsgezicht. Ook het huidige bestemmingsplan voorziet niet in de winkel waardoor er plan- schade kan worden geëist. Ook vreest ze dat de waarde van haar woonhuis zal dalen. De komst van Lidl en Spar tast volgens haar het be schermd stadsgezicht aan. 'Het dorp is gebouwd voor paard en wagen en niet voor de moderne tijd. De huidi ge regering heeft daar de nota ruimte voor gecreëerd.' Directeur J. Pas van de Rieburch vreest dat de komst van de nieuwe supermarkt met de expeditie aan de Westvest een verkeersstroom van grote vrachtwagens op gang zal brengen die de supermarkt gaat be voorraden. De route van de vracht wagens loopt van Onder de Linden naar de Westvest. Ook de stroom van personenauto's zal er toenemen. Het zijn volgens Pas juist deze straten waar een groot deel van de leerlin gen langs komt. Vier maal per dag van huis naar school en vice versa. Op drie dagen steken groepen leer lingen het kruispunt Westvest-Markt over om te gaan sporten in Haestin- ge. 'Daarnaast is het vier maal per dag een drukte van belang op de hoek Frank van Borselenstraat en de Westvest. Dan worden ongeveer tachtig kleuters gehaald of gebracht. Straks wellicht op zo'n dertig meter afstand van het bevoorradingspunt van een supermarkt. De risico's voor jonge verkeerdeelnemers worden hierdoor veel groter. Wij, personeel en ouders maken ons hierover op recht zorgen.' Pas verzoekt - als de supermarkt er komt - om passende verkeerstechni sche maatregelen te nemen waardoor de veiligheid van onze schoolkinde ren gewaarborgd kan worden.' Voor de Rieburch geldt alleen het aspect van de verkeersveiligheid, zo bena drukt Pas. 'Uitbreiding van de mid denstand in Sint-Maartensdijk jui chen wij alleen maar toe.' De hervormde gemeente Rehoboth maakt bezwaar tegen de geplande parkeerplaatsen aan de noorzijde van de Westvest, vlakbij de kerk. Reho both werkt daar aan een uitbreidings plan en vreest nu dat de parkeer plaatsen op ongeveer twee meter komen te liggen van de toekomstige nieuwbouw, zo schrijft de kerken raad. ,Dit laat dan wel een zeer be perkte vrij ruimte toe. Ook zal daar door de beoogde stalling van fietsen op het daarachter liggend terrein las tig zijn te realiseren.' Als een vlag op een modderschuit. Zo noemde P. Haberkorn de voor genomen nieuwbouw van het ge meentehuis en het nieuwe kerkge bouw in Stadszicht in Tholen tijdens de inloopavond in Haestin- ge- De inwoner van de smalstad wees erop dat de uitbreiding van Tholen plaatsvindt met woningen in 'oude stijl'. Een nieuwe modern gemeen tehuis ('als een World Trade cent- re'), zal volgens hem detoneren, net als de hypermoderne kerk dat doet. Haberkorn heeft twijfels over de berekeningen die het college heeft laten maken over de nieuwbouw. Hij verwacht dat de kosten hoger zullen uitvallen, zoals dat vaak het geval is met grote projecten. De collecte voor de Nederlandse brandwondenstichting heeft in Tho len 1476,92 euro opgebracht, in Sint-Maartensdijk 573,16 euro en in Oud-Vossemeer 659,02 euro. In laatstgenoemde plaats is dat een re cord, de opbrengst ligt 54,58 euro hoger dan vorig jaar. Rouwverwerking. Maatschappe lijk werk SMWO uit Sint-Maartens dijk begint 4 november in Goes met een groep rouwverwerking met als thema: hoe geef ik mijn verdriet een plek en vind ik weer toekomst voor mijzelf. Opgave bij 0113-272150. Telefonische Hulpdienst Zeeland. Directeur Ger Wolters neemt na 28 jaar afscheid van de stichting Tele fonische Hulpdienst Zeeland in Middelburg, waaronder ook de kin- der- en jeugdtelefoon valt. Wolters treedt vervroegd uit. Snelliusweg en Stevinweg, genoemd naar twee beroemde wiskundigen, worden de straatna men op bedrijventerrein Welgelegen II in Tholen, waar momenteel de nieuwe showroom van woninginrichting Van Houte in aanbouw is. Van Houte ligt aan de Stevinweg, de Snelli usweg loopt door naar het nog te ontwikkelen industrieterrein richting landbouwer Goor- den. Daar zijn o.a. bedrijven gepland die bij de vernieuwing van plan Noord moeten ver huizen, zoals o.a. banketfabriek De Waal. Van de weg Welgelegen in zuidwestelijke en westelijke richting doodlopend ligt de Stevin weg. Simon Stevin is een Zuid-Nederlandse wiskundige en ingenieur (Brugge 1548 - 's Gravenhage 1620). Hij kwam in 1581 naar Leiden na te Antwerpen als boekhouder en kassier werkzaam te zijn geweest. Stevin pu bliceerde geschriften op verschillend gebied. Verder werkte hij als waterstaatkundige en constructeur van molens. Simon Stevin onder hield nauwe contacten met prins Maurits, on der wie hij vanaf 1593 in het Staatse leger diende. Als leermeester van de prins (vastge legd in het grote werk Wiscontighe Ghedach- tenissen) en later als administrateur van zijn domeinen heeft Stevin een invloedrijke functie vervuld. Simon Stevin trouwde in 1614 met Catharina Cray uit Leiden, bij wie hij vier kinderen had. De Snelliusweg loopt vanaf de Stevinweg in noordwestelijke richting, doodlopend. Wille- brordus Snellius, eigenlijk Snel van Rooyen, was een Nederlandse wis- en natuurkundige. Hij werd in 1580 in Leiden geboren en over leed daar in 1626. Hij studeerde in zijn woon plaats en aan buitenlandse universiteiten. Hij gaf boeken over wiskunde uit en in 1613 nam Willebrordus de lessen van zijn vader over; twee jaar later werd hij hoogleraar. In die tijd begon hij met zijn beroemde driehoeksmeting, een nieuwe methode van landmeten. Zijn doel was de lengte van de meridiaan te bepalen door meting van de afstand van Alkmaar tot Bergen op Zoom. Dit was van belang voor de plaatsbepaling op zee. Snellius is ook bekend door zijn onderzoekingen op het gebied van de breking van lichtstralen. De nieuwe showroom van woninginrichting Van Houte op bedrijventerrein Welgelegen in Tholen ligt aan de Stevingweg. ii ét'-' Kraanbedrijf Tholen krijgt aan de Spastraat in Sint-Annaland een grote loods met daarachter een bedrijfswoning. Kraanbedrijf Tholen van Jordy Weggemans is aan de Spastraat op het bedrijventerrein van Sint-Annaland bezig met de bouw van een nieuwe loods en een bedrijfswoning. De onderneming was aan de Ceciliaweg ge vestigd, maar buurman Ardi Keukens heeft de loods met woning gekocht voor verdere uitbreiding. Aan de Spastraat krijgt het kraanbedrijf op de 2500 m2 grond die van de gemeente is gekocht een veel grotere ruimte. Jordy Weggemans wil de niet benodigde capaciteit gaan verhuren. Het kraanbedrijf ligt naast bouwbedrijf Jan van Dijke die er onlangs ook een loods met bedrijfswoning realiseerde, naast het al langer gevestigde WWI Services op de hoek. Naast het kraanbedrijf is er nog 1 ha grond beschikbaar, waarvoor constructiebedrijf Van Beek aan de Havenweg gegadigde is. Er is echter nog geen akkoord met de gemeente bereikt over de verplaatsing. Op het eind van de Spastraat is een nieuwe loods in aanbouw voor klus bedrijf Leon Hommel, die 1000 m2 grond van de gemeente heeft gekocht. Aan de Bronsgeestweg gaat CB Spanplafonds, die al een paar jaar 4000 m2 grond van de gemeente heeft, binnenkort beginnen met de bouw van een loods en inpandige woning die de noodhuisvesting gaat vervangen. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand september 2004. R.F. Oost handelsonderneming b.v. i.o., S.N. import, Edisonweg lid, groothandel in reinigingsproducten, -materialen en -machines alsmede het verzorgen van verkooptrainin gen in deze branche, 2 personeels leden, hoofdvestiging in Winscho ten, nevenvestiging in Steenbergen. Kacu, Dalemsestraat 4, belhuis en internetcafé, eenmanszaak van G. Kacu uit Dinteloord. Café Timeless, Markt 20, eenmans zaak van W.J.D. Hage. Istel, Luchtenburgseweg 4, repara tie van verpakkingsmachines, een manszaak van J.A. Kremiec uit Studzionka, Polen. RhineSea Services, Marehoekstraat 36, adviseren op het gebied van zee- en binnenvaart, ontwikkelen en uitvoeren van logistieke concep ten, project- en personeelsmanage ment, aanbieden van afloswerk- zaamheden, eenmanszaak van A. Vos. Hondenschool Steil Ore, Langeweg 20, gehoorzaamheids- en behendig- heidslessen voor baas en hond, een manszaak van mevr. M.M.M. van Holstein uit Roosendaal. Mulder vakantiebedrijf, 's Graven- kreek 55, verhuur van kamers met ontbijt en verhuur van vakantie ac commodatie, eenmanszaak van J.P.M. Mulder. R Q bestratingen, Huygensstraat 117, bestratingsbedrijf, vennoot schap onder firma van A.P. Quist en B. de Ruiter uit Stavenisse. Den Engelsman bestrating, West straat 14, bestratingsbedrijf, ven nootschap onder firma van M. den Engelsman en A.W. den Engels man. ATG keukens b.v., Ceciliaweg 4, kleinhandel in en het plaatsen van keukens, vestiging in Gouda, direc teur-grootaandeelhouder D.B. Keu ken Groep b.v. Hairstyling Manet, Poststraat 7/0, dames- en herenkappersbedrijf, ne venvestiging van Hairstyling Mar- loes uit Steenbergen. Servio, William Boothstraat 1, gla zen wassersbedrijf, eenmanszaak van mevr. MJ. Monsma-van Iersel. Kapsalon Sylvia, Provincialeweg 68, het treffen van voorbereidingen tot de overname van een dames- en herenkapsalon, eenmanszaak van mevr. S.W. Andriesse-de Jonge. Café-restaurant De Nieuwe Smer- diek, 3 medewerkers, eenmanszaak van mevr. L. Spuijbroek, gevol machtigde H.P Spuijbroek uit Rot terdam. 't Ouwe Raed'uus, Langestraat 16, buffetexploitatie dorpshuis, neven vestiging van café-cafetaria 't Cen trum, Markt 19, vennootschap on der firma van J.H. Goudzwaard en mevr. J.D. Goudzwaard-Schetters. Kot, Hage Van de Geijn finan cieel adviseurs.. Voorstraat 14, fi nancieel advieskantoor, 2 medewer kers, nevenvestiging van Jie vennootschap onder firma uit Thro- len. Jacomien's Fashion, Voorstraat 32, ambulante handel in damesbovan- kleding, eenmanszaak van meVr. J.J.W. Glasbergen-Bogert. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 15