SGP en PvdA vinden nieuwbouw scholen Sint-Annaland te duur de schop Grasveld Kuipersdreef niet niet te koop, wel op Sint-Philipsland Dinsdag 19 oktober Ruimte maken voor kansen Praktijk dokter De Cock GRIEPVACCINATIE Houten molens zo gauw mogelijk restaureren Met verbouwing en uitbreiding kan volstaan worden Weinig vertrouwen bewoners in onderhoud Uit de staten van Zeeland Kaartenactie voor Unicef van 17.00-19.00 uur inloopspreekuur Donderdag 14 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De twee basisscholen in Sint-Annaland moeten genoe gen nemen met een verbouwing en uitbreiding. Volledi ge nieuwbouw is te duur, vinden SGP en PvdA, die sa men met 10 van de 19 raadszetels de meerderheid vormen in de Thoolse gemeenteraad. Daarentegen wil len CU, ABT, VVD en CDA wel twee splinternieuwe scholen op hetzelfde terrein, inclusief de speeltuin. Dat kost 5 miljoen euro en dat is 6 ton duurder dan verbou wen en uitbreiden. De speeltuin wordt verplaatst naar het terrein van de huidige chr. kleuterschool op de hoek Schoolstraat/ Kloosterstraat. Laagbouw het mooiste Vertrouwde stek Vrijblijvend De portemonnee Infodag van het oor Werkhonger Met bibliotheek Seizoensverlenging Gat in begroting Eerst Sint-Annaland, dan Sint-Philipsland Het college wil de houten molens van Sint-Annaland en Sint-Philipsland zo gauw mogelijk opknappen. Het res taureren van de stenen molen in Scherpenisse is naar een later tijdstip verschoven. Dat is het voorstel dat b. en w. aan de raad zullen presenteren, zei wethouder W.C. van Kempen maandag in de commissie ruimte op een vraag van A.L. Piet (CU). Van Meer wint prijs aandrijftechniek Twee belangrijke agenda stukken vrijdag in de sta ten: de Westerschelde Container Terminal (WCT) en het Provinciaal Sociaal-Economisch Beleids plan (PSEB). Belangrijk omdat er keuzes gemaakt moesten worden. Op de plaats van de chr. kleuterschool op de hoek Schoolstraat/Kloosterstraat zou de speeltuin moeten komen, wanneer het terrein van Vrij en Blij wordt benut voor uitbreiding van de basisscholen. De verplaatsing van de speeltuin gaat een ton kosten. Dat werd dinsdagavond duidelijk in de raadscommissie samenleving. Het resultaat was voor de scholen teleurstellend. „Jammer", conclu deerde bovenschools directeur L.A. Hellemons van de federatie openba re basisscholen. „Een gemiste kans", zei ABT-commissielid J.J. van 't Hof. Het warme pleidooi van CU-raadslid P. van Belzen voor twee nieuwe scholen .voor modern onderwijs voor de komende genera tie' kon SGP en PvdA echter niet vermurwen. „Waarom een duurdere optie als je hetzelfde resultaat kunt bereiken?", zei PvdA-commissielid mevr. E. Bastianen. „Verbouwing is geen enkel probleem en met die ver nieuwing voldoet de school weer aan alle eisen. Dat heeft dhr. Zijp van adviesbureau DHV ons verze kerd." Verbouwen en uitbreiden is voor De Casembrootschool het minst gun stig, want de chr. school krijgt er op het speeltuinterrein nieuwe lokalen bij ter vervanging van de nog apart gelegen bijgebouw waarin de kleu ters zitten. „Het probleem is de 5 miljoen euro", zei mevr. Bastianen. Bij de rondvraag ging ze echter weer twijfelen, want commissie voorzitter M.A.J. van der Linde had aangegeven, dat de meerderheid ,heel smalletjes' was, zodat het Sint- Annalandse scholenplan maar door de gemeenteraad besproken moet worden en dat kan niet eerder dan 9 december. En de zaak is al een jaar vertraagd omdat de gemeente er geen tijd voor had omdat alle aan dacht naar de verplaatsing van het Markiezaatcollege van Sint-Maar tensdijk naar Tholen ging. SGP-raadslid H.W. van Eenennaam vond bespreking in de gemeente raad niet nodig. „Een meerderheid is een meerderheid, of die nu smal is of niet." Wethouder van onder wijs W.C. van Kempen pleitte er voor om de raad in wijsheid te laten beslissen. „Dan vertraagt het wat we in gang hebben gezet", conclu deerde mevr. Bastianen. „Het colle ge kan met deze uitspraak van de commissie niet verder. Vervelend dat het zo blijft hangen, want nu stopt het weer. We zouden eigenlijk ook op basis van consensus verder moeten in plaats van met het tellen van de stemmen. Wij willen goede scholen met onderwijskundige ver nieuwingen", aldus het PvdA-com- missielid. Volgens Van Belzen kan dat het bes te met volledige nieuwbouw. „Het is een enorme opsteker dat de twee basisscholen samen verder willen aan de School- en Raiffeisenstraat. Wij willen daarvoor de meest opti male situatie scheppen." Mevr. Bastianen zei precies hetzelfde te willen, maar dan via een ander sce nario. D66 ontbrak dinsdagavond in de commissie, maar die ene stem kan het besluit niet meer beïnvloeden omdat de twee grote partijen in de gemeenteraad de meerderheid vor men. Tijdens het spreekrecht hielden Hel lemons namens De Casembroot school en directeur Baaij van de School met de Bijbel een pleidooi voor totale nieuwbouw op de huidi ge plaats met verplaatsing van de speeltuin naar het kleuterschoolter rein. „Kijk niet naar de miljoen die dat meer kost, want je bouwt voor een periode van 30 tot 40 jaar", zei Hellemons. „Wat samen is, moet samen blij ven", zei Baaij, die geen aparte nieuwbouw wilde bij de Wellevaete. „Op twee verschillende plaatsen bouwen, betekent een scheiding en wij hechten aan de huidige situatie. Twee scholen bij elkaar bevordert de onderlinge samenwerking. Wij hebben wel een eigen identiteit en daaraan ontlenen we ook ons be staansrecht, maar met koninginne dag, verkeersexamens, EHBO- lessen doen we veel samen. Com municatie is van wezenlijk belang en tijdens de pauze overleg ik soms even met collega Bril. Kinderen van beide scholen ontmoeten elkaar ook en dat bevordert de acceptatie en het respect, al gaat er wel eens wat fout, maar dat is bij de grote mensen ook." Baaij vond de plek midden in het dorp ook goed voor de sociale con trole. „Bij de Wellevaete zit je te ver. Hier aan de Schoolstraat kun nen we de meest optimale situatie verwezenlijken met de speeltuin. Laagbouw is het mooiste wat er is. Geen twee bouwlagen dus. De visie op goed onderwijs kan in een nieu we school volledig worden geopti maliseerd", zei Baaij. Namens speeltuinvereniging Vrij en richt, dan moet het wel gebeuren met goed onderhoud en beheer." P.W.J. Hoek (SGP) was bang dat als niet het hele perceel wordt verkocht, er een snipper voor de gemeente over blijft. Hij wilde weten of de bewoners garantie kunnen geven om alles te ko pen. Maar zover wilde Walpot niet gaan. „Ik kan wel zeggen dat de in tentie er is om het te kopen. Ook be woners in de Jhr. van Vredenburgh- laan hebben interesse." Daarop presenteerde Goossen een schets, als 'voorloper van het totale groenstructuurplan' voor de wijk. Vol gens Goossen is verkoop niet aan de orde omdat er dan groen aan de open baarheid wordt onttrokken. Hij was op bezoek geweest bij Walpot en moest toegeven dat het grasveld met bomen 'geen vrolijke beeld' oplever de. Door de aanleg van een voetpad dit jaar en het uitdunnen van de bo men in het voorjaar, plus het planten van een haag tussen het plantsoen en de watergang, het graven van grep pels en (waar mogelijk) het leggen van drains, het terrein te verhogen en in te zaaien met gras, hoopt de wet houder de toestand daar te verbeteren. Walpot reageerde koeltjes op het plan. Blij zei bestuurslid D. Mol niet voor een vierde keer te willen verhuizen. „We willen dolgraag blijven zitten op de veilige plaats waar we nu zit ten. We hebben ideale buren, er is sociale controle, kortom deze ver trouwde stek is ons visitekaartje." Mol reageerde echter niet afwijzend op de vraag van enkele commissie leden over verplaatsing van de speeltuin naar de kleuterschool op de hoek SchooL/Kloosterstraat. „Dat moeten we dan bekijken, maar het is wel een druk kruispunt waar hard gereden wordt." Van Belzen zei dat Vrij en Blij dan voorwaarden kan bedingen om de verkeersveilig heid te waarborgen, o.a. met een in gang in de Schoolstraat. „Wij moe ten namelijk het belang van de De problemen met de wortels van de overblijvende bomen zijn er niet mee van de baan, zei hij. Dat geldt ook voor het pad dat last zal hebben van dezelfde wortels. En het probleem met de hondenpoep wordt er niet mee opgelost. Maar als het goed functioneert?, vroeg Bout. Walpot: „Dan hebben we er geen moeite mee. We hebben al leen problemen met het onderhoud. Dat verklaart onze kritische hou ding." SGP-er Hoek probeerde de patstel ling te doorbreken en stelde voor dat beide partijen weer rond de tafel moesten gaan. Hij kreeg steun van J. Oudesluys (PvdA) en A.L. Piet (CU). Volgens hem moest het plan net zo tot stand komen zoals met de bewo ners van de Markt in Tholen is ge beurd. Voor J.J. van 't Hof (ABT) was dat nog te vrijblijvend. „Laten we zeg gen wanneer het klaar moet zijn." J. van de Donker (D66) was voorzichti ger. „Ik heb de angst dat het onder houd klem kan komen te zitten omdat we overal op moeten bezuinigen. Een deel van het groen verkopen blijft voor mij een optie." Walpot vond het een zwak plan maar was wel bereid in overleg te gaan met de wethouder. Voorzitter M.J. Klippel stelde voor het werk voor 1 mei uit te voeren. Goossen zegde dat toe, maar het plan diende als basis voor verder overleg. scholen en de speeltuin afwegen en dan kiezen we voor verplaatsing van de speeltuin." SGP en VVD stelden het trapveld achter de Wellevaete als alternatief voor, maar dat noemde Mol ,geen optie.' „Een sterk punt van onze speeltuin is juist dat we midden in het dorp zitten. Voor kleine kinde ren is dat heel belangrijk. Daarom moeten we in het centrum blijven." Van Belzen schetste uitgebreid een kader voor de scholenbouw, waarbij hij uitkwam op een bedrag van 5 miljoen euro, inclusief de inrich ting. „We moeten niet te krap bou wen. maar ook ruimte houden voor Van Meer uit Tholen, specialist in elektrisch aandrijven en bestu ren, heeft op de beurs aandrijf- techniek in Utrecht een prijs ge wonnen. Juryvoorzitter Ad Corthals overhandigde André Bout de award innovatief pro duct 2004' voor een waterdichte frequentieregelaar, de zogenaam de proxidrive. „Dit is iets nieuws op de markt", vertelt André Bout. „Deze IP66-regelaar is speciaal ontwikkeld voor de voedingsin dustrie. Het apparaat, dat het toe rental van elektromotoren regelt, is direct inzetbaar in vochtige om gevingen. Ook in stoffige situaties is de proxidrive ideaal." Het apparaat wordt bij Leroy So- mer in Frankrijk geproduceerd. Van Meer is er dealer van. Deze week is de frequentieregelaar te zien in het Thools paviljoen van de bedrijvenbeurs Contacta in de Zeelandhallen te Goes. De Thool se onderneming ontving onlangs een grote opdracht van het water schap Noord-Brabant. „We zijn niet conjunctuurgevoelig", zegt André Bout, die weinig merkt van een economische malaise. Van Vrijdag 5 november wordt van 11.00 tot 20.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een in formatiedag van het oor gehouden voor (plots)doven, slechthoren- Aanvankelijk zou eerst de molen De Korenbloem in Scherpenisse aangepakt worden. Daarna de stan derdmolen in Sint-Annaland en dan De Hoop in Sint-Philipsland. „Daar is ook geld voor gereser veerd. Maar we willen de volgorde van restauratie wijzigen en de kre dieten bijeenvoegen. We hebben daarover advies van de molendes- kundige en de rijksdient voor mo numentenzorg gevraagd. Die zeg gen dat we zo snel mogelijk de houten molens moeten aanpak ken." Voor de molens was 550.000 euro opzij gezet. Daar is volgens Van Kempen nog 500.000 euro van over. Vijftig mille is aan onderzoek en voorbereiding besteed. „Maar het is meer dan voldoende voor de molen van Sint-Annaland." Bij de bestrijding van de bonte knaagkever zijn er volgens de wet houder meer mankementen naar voren gekomen. De fundamenten van de oudste molen op het eiland, zijn ook aangetast waardoor de uitbreiding. Twee ruime scholen dus op de huidige plaats, die ddsdanig aan elkaar verbonden zijn, dat in pandige verschuiving van les- en andere praktijkruimtes ten allen tij de mogelijk dient te zijn. Bij over schrijdingen van het budget of on verwachte zaken komt het terug in de commissie, waar we elk halfjaar ook de stand van zaken bespreken.' Van Eenennaam noemde de 5 mil joen ,een heikel punt' gezien allerlei bezuinigingen. De in de kadernota 2004 geraamde 3,5 miljoen euro blijkt voor 10 groepen van De Ca sembrootschool en 8 groepen van de chr. school al te laag, maar ruim 4 miljoen vond het SGP-raadslid welletjes. „De meeste lokalen date ren uit 1970, maar de later bijge André Bout met de bekroonde proxidrive. Meer, gevestigd op bedrijventer rein Welgelegen, telt 20 medewer kers. den,, mensen die lijden aan de ziekte van Méniere, oorsuizen (Tinnitus) of overgevoelig zijn voor geluid (Hyperacusis). Er zijn (technische) voorzienin gen, hulpmiddelen en oplossingen bij hoorproblematieken te zien. molen minder stabiel wordt. Uit datzelfde bedrag kan ook de molen van Sint-Philipsland in orde wor den gemaakt, aldus de wethouder. Daarna gaat het college bezien wat er aan de molen De Korenbloem van Scherpenisse kan worden ge daan. Deze molen is scheefgezakt en kan niet meer draaien. De wet houder vroeg de commissieleden of ze met deze aanpak akkoord konden gaan, zodat het college voorbereidingen kan treffen voor de standerdmolen. Volgens de wet houder is het een gustige tijd om het werk aan te laten besteden om dat er 'werkhonger' is. Piet was content over de aanpak. Hij noemde de volgorde logisch. „Maar dan moeten we ook kijken wat we voor subsidie kunnen krij gen voor de stenen stellingmolen aan de Westkerkseweg in Scherpe nisse. Ook de andere fracties steun den het voorstel. bouwde lokalen zijn nog in goede staat. Die kunnen langer mee. Daar om is volledige nieuwbouw niet op zijn plaats. We kunnen volstaan met gedeeltelijk slopen, aanpassen en uitbreiden, want er moet wat gebeu ren, wat er is een behoorlijk ruimte gebrek. Met name De Casembroot school zit in een zeer krap jasje. De speeltuin vormt een pijnpunt, maar die kan verhuizen naar de kleuter school." Van Belzen wees het handhaven van oude lokalen van de hand. „Je hebt totale nieuwbouw nodig om perfec te, flexibele scholen te krijgen." Mevr. Bastianen wees er echter op, dat er ,goed naar de portemonnee' gekeken moet worden. Zij pleitte daarom voor scholen in twee bouw lagen, zodat de speeltuin gehand haafd kan blijven. Het terrein van de kleuterschool kan dan voor wo ningbouw verkocht worden en die opbrengst kunnen we voor de scho lenbouw gebruiken. Dit is het meest efficiënt", zei het PvdA-commissie lid. K.B.M. Saris was daar niet zo zeker van. „Goedkoop is op de lange ter mijn duurkoop." Het VVD-com- missielid steunde Van Belzen, met dit verschil, dat hij de speeltuin naar het trapveld bij de Wellevaete wilde verplaatsen. ABT-commissielid J.J. van 't Hof wees dat echter af. „Een speeltuin moet je niet aan de rand van het dorp in het zuidwesten aanleggen, maar in de luwte, in het centrum." Hij bracht nog een nieuw element in de discussie, namelijk de brede school, waarover in het raadspro- gramma Kleur Bekennen afspraken zijn gemaakt. Behalve twee basis scholen zou dan ook de bibliotheek en kinderopvang in de nieuwbouw moeten komen. Wethouder Velthuis had daar wel oren naar, want in Sint-Annaland wordt momenteel gezocht naar ruimte voor kinderop vang. Ook directeur Hellemons zag er wel wat in. „Volledige nieuw bouw biedt ruimte om aan de ge dachte van de brede school uitvoe ring te geven." Eerder had ook SGP-raadslid M.J. Klippel, die dinsdagavond verhinderd was, voorgesteld om de bestaande biblio theek te verkopen, maar op de bibli otheek-optie ging Velthuis niet in. Wethouder Van Kempen conclu deerde, dat de commissie de scho len in elk geval bij elkaar wil laten. „Maar we moeten daar de zaak niet volproppen met twee bouwlagen en een speeltuin. Je moet ook naar het De staten van Zeeland hebben eerder al gekozen voor een twee sporenbeleid. Dat bete kent enerzijds voor concentra tie, uitbouw en versterking van de economische activiteiten in de havens en de stedelijke ont wikkelingsgebieden en ander zijds voor behoud en verster king van de groenblauwe oase. Om de mogelijkheden van de aanleg van de WCT te verwe zenlijken, is grote zorgvuldig heid nodig. De Vogel- en Habi tatrichtlijnen vragen om afwegingen te maken tussen het nut en de noodzaak. De staten geven dan ook in deze vergadering aan of ze door wil len gaan met het verder uit werken van de mogelijkheden voor een zeekade voor grote containerschepen in Vlissin- gen. Het belang van de werk gelegenheid was voor de meeste partijen (VVD, CDA, Pv dA en de SGP) - speciaal ook voor de jeugd - wel van be lang. Er moet wel aan een aan tal voorwaarden voldaan wor den; zoals het oplossen van de problemen die kunnen ont staan als de vele containers verder vervoerd zullen gaan worden. Het CDA geeft aan dat ook het vervoer over water goed geregeld moet zijn. En ook de VVD zegt: hoe meer vervoer per binnenvaart, hoe minder last op spoor en wegen Gedeputeerde Van Waveren is het hiermee eens en wil dan ook alles uit de kast halen om zoveel mogelijk containers op een binnenvaartschip te zet ten. Ook het overleg met de gemeenten langs het spoor is al gaande. D66 wil een haven op regiona le schaal; Groenlinks en SP willen alleen de groen-blauwe oase stimuleren en de CU wil ook niet doorgaan met de ont wikkeling van de WCT. De voortgang van de WCT Unicef heeft met het oog op de ko mende wintermaanden een nieuwe collectie kaarten uitgebracht. Naast een groot aanbod van kerstkaarten zijn via Unicef ook houten puzzels, lees- en spelboeken, agenda's en ka lenders te verkrijgen. Met de op halen en brengen kijken. Een brede school is niet van tafel, maar elk miljoen meer kost 120.000 euro aan kapitaallasten." Van 't Hof zei dat zijn rekenmachi ne maar 60.000 euro aangaf. „Je moet iets anders naar de cijfers kij ken dan alleen op de korte termijn. Het gaat bij een investering voor 30 tot 40 jaar en een rente van 5/6% om een gemiddelde van 60.000 euro bij elke miljoen extra. Puur uit effi ciëntie moet je voor nieuwbouw kiezen." Volgens Van Kempen kom je er niet met 60 mille. „Die 120.000 euro waren gebaseerd op een verschil van 1,5 miljoen euro ten opzichte van de oorspronkelijke begroting, dus als je 1 miljoen extra investeert, kost dat 80.000 euro aan kapitaallasten." ABT had met het voorstel voor een brede school de PvdA voor ,een groot dilemma' geplaatst, bekende mevr. Bastianen. Zij ging twijfelen aan haar eerste optie van verbouwen en aanpassen. „Anders zou er met de gedachte aan de brede school toch totale nieuwbouw moeten ko men." CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag- Quist vond nieuwbouw acceptabel, maar wilde de verbou wings variant ook nog laten onderzoeken. „Zonde van het geld en de tijd", zei mevr. Bastianen, die het overbodig vond om na het DHV-onderzoek nog twee voorstellen te laten uitwerken. „Doorrekenen heeft geen zin", zei ook wethouder Van Kempen. Ambtenaar mevr. A.M. Cats-van der Klooster merkte op, dat bij alle varianten die DHV schetste, nog de prijsaanpassing naar 2006 geteld dient te worden, dus dat komt boven de 4 of 4,5 miljoen euro, waarbij dan nog een ton komt voor verplaat sing van de speeltuin. Het verschil tussen verbouwen/uitbreiden en to tale nieuwbouw komt dus op 6 ton. De kosten voor tijdelijke huisves ting - als de verbouwde of nieuwe scholen op dezelfde plaats komen - zitten daarin gebakken. Commissievoorzitter Van der Linde was benieuwd hoe de voorstanders van totale nieuwbouw dat willen be talen. „Sommigen van u kiezen nu met een gat in de begroting." Van Belzen zei daar zeker een oplossing voor te willen zoeken, maar hij hield vast aan nieuwbouw. „We wil len geen aanbouwsels bij de scho len." B. en w. zullen zich op de situatie beraden, waarna de gemeenteraad 9 december een beslissing neemt. WD-statenlid Henny Polder man uitTholen. werd dus met ruime meerder heid aangenomen. Ook bij het Provinciaal Sociaal- Economisch Beleidsplan ging het nog niet over het definitie ve plan maar over het aange ven van de grote lijnen. De meest partijen kozen voor de variant met dynamiek en groei. Er werden wel accenten aan gegeven. De SGP geeft het be lang van onderwijs speciaal aan. Groenlinks legt het accent op duurzaamheid en bena drukt het belang van de sterke voedingsindustrie in Zeeland. Het CDA wil de aantrekkelijke leefomgeving behouden en profiteren van de strategische ligging tussen Antwerpen en Rotterdam. De VVD vraagt extra aandacht voor de grote ontwikkelings kansen van de sector recreatie en toerisme door o.a. sei zoensverlenging, enkele top hotels en een kwaliteitsslag op campings en in jachthavens. Ook voor zuinig ruimtegebruik op zee. Want die ruimte wordt steeds vaker opgeëist voor an dere doelen dan visserij. Gede puteerde Gert de Kok wil kans rijke projecten het eerst aanpakken en de meerderheid van de statenleden waren het met hem eens. Ruimte maken voor kansen, daar stemden de staten dus mee in. brengst van de artikelen wil de stich ting kinderen in arme landen steunen. Unicef - het kinderfonds van de Ver enigde Naties - heeft vele hulpprojec ten in ongeveer 160 landen. Meer in formatie over de actie is te vinden op www.unicef.nl. Mevrouw Lanooy- van Dalen uit Scherpenisse is één van de 4200 Unicef-vrijwilligers, bij wie de kaarten en artikelen te bestellen zijn. Haar telefoonnummer is 664615. Het college gaat met bewoners van de Kuipersdreef in Tholen praten over het herinrichten van het stuk openbaar groen bij de woningen nummer 26 tot en met 32. Uitgangspunt is het groenplan van b. en w. voor de hele wijk en waarin een nieuw voetpad wordt voorzien, vanaf het voetpad naast de Jhr. van Vredenburghlaan 57 naar het achterpad Kuipersdreef 26. Dat voorstel kwam maandagavond op tafel in de com missie ruimte. Namens de bewoners sprak L.J. Walpot zijn zorg uit over het onderhoud en beheer van het plantsoen waar bomen en hon denpoep voor overlast zorgen. De gemeente wil de grond niet verko pen, zo lichtte wethouder F.J. Goos sen toe. Dat de vier bewoners, A.J. Menheere, A.L.H. Walpot, L.H. Zwaai en L.J. Walpot, de grond zou den willen kopen, berust op een mis verstand, zo zei de woordvoerder na mens de bewoners. Dat was alleen ingegeven door het feit dat de ge meente volgens Walpot bijna nooit thuis gaf als de bewoners aan de bel trokken en vroegen of er wat beter on derhoud gepleegd kon worden aan het grasveldje met vleugelnootbomen, of dat het anders kon worden ingericht. Er was eerst sprake van overlast door voetballende jeugd. Die verdween na dat de bomen de hoogte in waren ge schoten. Maar die veroorzaken nu weer schade door de wortels. Walpot:„Eerst bleek het waardeloos voor de gemeente, maar later bleek het ineens heel waardevol, terwijl de gemeente die waarde nooit heeft uit gedrukt in de mate van onderhoud en zorgvuldig beheer." Kortom, de passieve houding zou tot deze opstelling van de bewoners heb ben geleid. En volgens Walpot is het wel of niet verkopen van openbaar groen door de gemeente vrij willekeu rig. Er is aan de Garnalenstraat een strook verkocht. Aan de Kreeften straat bood de gemeente zelf een stuk te koop aan. En dat het veldje 'ge plande groenvoorziening betreft', wil er bij de bewoners niet in. Volgens Walpot zijn hun woningen volgens het bestemmingsplan gebouwd op openbaar groen. En was er een wijzi ging van het plan nodig om verbouw en uitbreiding toe te staan. „Het is voor de vuist weg uitgegeven." Ook dat het perceel deel uit maakt van de 'gewenste hoeveelheid groen in de wijk' achten de bewoners onge loofwaardig. „Percentages zeggen ons niet zoveel. We hebben in verhou ding veel meer groen dan Buitenzorg II en III. Niet van belang is hoe we het groen benoemen, maar hoe en of we als bewoners het groen ervaren." Volgens Walpot kwam het plan om er een voetpad door te leggen, zonder dat wethouder Goossen er iets vanaf wist. Later bleek dat er geen pad aan gelegd zou worden. Inmiddels is de toestand van bestaande tegelpaden volgens Walpot verslechterd door de boomwortels die aan de oppervlakte groeien. Zodanig zelfs dat schuttin gen, poorten, bergingen en bestrating van de achterterrassen zijn bescha digd. De bewoners verwachten 'na al les wat is gepasseerd' niet meer dat de groenvoorziening op aanvaardbaar peil wordt gebracht. Ze hebben er geen vertrouwen meer in, aldus Wal pot. J.P. Bout (CDA) wilde weten of de bewoners nu een plan hebben voor het grasveld. Walpot antwoordde dat de bewoners zes jaar geleden al een voorstel hadden gedaan. Maar dat herinrichten een gepasseerd station was. „Er kon nooit iets. Nu is het een optie om een deel van de grond te ko pen. Als het nu opnieuw wordt inge- Advertentie I.M. Wim Ravenstein van de monumentenwacht steekt met een schroevendraaier door het rotte hout van de korenmolen in Sint- Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9