Gemeentehuis is 'gelopen zaak,' zorgen om toekomst van smalstad Interne controle bemoeilijkt door personeelsgebrek Kees Bijl: Milieuvriendelijke teelt spreekt consument aan Veel animo voor open dag milieukeur-aardappelteelt ZLM MOTORVERZEKERING? Ha"' 3» Vier bezoekers Sint-Philipsland Eigenheimer en Doré 9 cent Mikke vraagt Tholen subsidie Donderdag 14 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ook de laatste inloopavond, in Sint-Maartensdijk, over de plannen voor het gemeentehuis is donderdag slecht bezocht. Negen Smurdiekenaars kwamen naar Haestin- ge. Vooral om hun zorgen te uiten over hoe het straks met het dorp verder moet als het gemeentehuis is ver huisd naar Tholen. Volgende week neemt de gemeente raad de finale beslissing, maar voor de meeste bezoekers is het gemeentehuis een 'gelopen zaak'. Ook in Sint-Maartens dijk is opkomst over nieuwbouw of verbouw laag Markiezaat Schamen Som der delen Trammelant Met de knieën Op mijn kop De milieuvriendelijke teelt van aardappelen mag zich in onze gemeente verheugen in een grote belangstelling. Dat bleek zaterdag tijdens een open dag op het land bouwbedrijf van de familie Quaak aan de Veerdijkseweg in Scheipenisse. Veel consumenten en collega-akkerbou wers lieten zich informeren over de teelt, het sorteren en verpakken van de milieukeur-aardappelen. Vertrouwen Prijs is bepalend Gemeentelijke organisatie Tholen I 7 Volop discussie aan de tafel van de SGP, v.l.n.r. P. Haberkorn, raadslid Chr. Koopman. P van Zijst, J.J. Kloet, raadslid H. Geluk en M. van Houdt. De tafels van de Thoolse fracties bleven nagenoeg leeg. Maar enke len namen de moeite om hun zegje te komen doen. Een van hen was W.J.J. Brevet die deel uitmaakt van een groep die ervoor pleit de smal stad op te krikken ('task force'). Hij ging een aantal fractietafels langs en werd later afgelost door J.J. Kloet. Zij pleitten ervoor om geld vrij te maken om de leefbaar heid in Sint-Maartensdijk op peil te houden, danwel te verbeteren. Ook inwoner A. Broeren maakte zich zorgen over het verdwijnen van het gemeentehuis. De gevolgen voor de leefbaarheid (midden stand) zijn volgens hem onvol doende bekeken. Volgens J. op den Brouw was over het gemeentehuis de pap al gestort. Hij sprak aan de SGP-tafel zijn dorpsgenoot Chr. Koopman er op aan. Later op de avond kwamen P. Haberkorn, M. van Houdt en B. Stolk gezamenlijk om hun visie te geven. Niet zozeer op het gemeentehuis, maar op de politieke besluitvorming in het al gemeen. Van Houdt pleitte voor een overdekt zwembad met een bowlingbaan. Ambtenaar P. van Zijst kwam als inwoner van het dorp (sinds 1981) pleiten voor een dependance van het bestaande ge meentehuis. Aan de VVD-tafel zei Brevet dat het gemeentehuis een 'gelopen zaak' was en dat de raad niet in staat was gebleken om geld vrij te maken voor de zogeheten impuls voor het dorp. Sterker nog, volgens Brevet neemt de raad geld weg uit de smalstad door de nieuwbouw in Tholen gedeeltelijk te dekken met de opbrengst van de verkoop van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. „We moeten niet langer blijven praten over compensatie, maar er geld tegenover zetten. Daar moeten jullie je uiterste best voor doen. Anders komt er geen doorbreking van de neerwaartse spiraal." Volgens wethouder F.J. Goossen zal eerst op 21 oktober de beslis sing moeten vallen over het ge meentehuis. Dan kan er actie worden ondernomen om een be stemming te vinden voor de be staande gebouwen in Sint-Maar tensdijk. „Er ligt een raadsbeluit om voor het dorp aan een impuls te werken. Als we besluiten tot nieuwbouw in Tholen dan zal dat op zijn vroegst 2007/2008 gereed zijn. Er is tot die dan nog tijd ge noeg om een andere bestemming voor het gebouw te vinden, plus de impuls ter hand te nemen. Dat moeten we samen met jullie groep doen, maar ook met de midden stand, VVV en andere partijen." Maar volgens Brevet vergeet Goossen dat er vooral geld nodig is. „We kunnen nog zoveel praten over een impuls. Het is nu juist zo moeilijk om ergens geld vandaan te halen. Zijn jullie bereid om het geld in Sint-Maartensdijk te hou den?" Volgens Goossens is het niet zo dat het opkrikken van de smalstad be kostigd zal worden met de op brengst van de verkoop van het ge meentehuis aan de Markt. „Dat is niet gezegd. Als er nieuwbouw komt, dan moeten we vanaf no vember als de blikskaters over een impuls gaan praten. Wat verstaan we daar onder?" Volgens Brevet heeft zijn groep daar al voorstellen over gedaan, maar zal een en ander nog aan de inwoners gepresenteerd moeten worden om het draagvlak te ver groten. De wethouder vond het vooral een kwestie van 'samen op trekken'. Maar volgens Brevet kan dat alleen als er wat tegenover staat. „We moeten natuurlijk niet rond de tafel gaan zitten als we we ten dat we aan een dood paard trek ken." Daar wilde Goossen niet van we ten. Brevet bleef op de noodzaak van een financiële bijdrage hame ren, maar ook volgens oud-VVD- raadslid E. Frigge-Hogeesteger is er nog tijd genoeg. Aan de tafel van de PvdA vroeg Brevet hoe de sociaal-democraten er over denken om Sint-Maartens dijk een duw in de goede richting te geven. Volgens fractievoorzitter M.A.J. van der Linde moet de im puls voor de smalstad in fasen gaan. „Het is niet iets wat je met één flinke klap bereikt. Het gaat om een goede sfeer en een goed leefklimaat dat je door samenwer king moet zien te bereiken." Brevet vond dat wat vaag en wilde weten wat de fractie er aan gaat doen om er voor te zorgen dat 'het ook aan deze kant van het eiland Tholen prettig vertoeven is.' „Het gemeentehuis gaat weg, het CWI, het Markiezaatcollege. Wat zegt de politiek daar nou van?" Maar volgens Van der Linde hangt 'de kwaliteit van het leven' niet af van het feit of deze instanties in Sint-Maartensdijk blijven of niet. „We gaan er samen met jullie naar kijken. Er is een bestuursopdracht om dat te doen." Wat Brevet vooral stoort, is dat het geld van het oude gemenetehuis naar Tholen wegvloeit en dat er nog niets bekend is over de invul ling van het oude gemeentehuis. „Er wordt alleen in verhalende sfeer over gesproken. Dat er een miljoen euro van het oude gemeen tehuis naar Tholen gaat, is voor de mensen hier een moeilijk te verko pen verhaal." Volgens Van der Linde zal een sti mulans voor de smalstad zich niet beperken tot een miljoen. „We zul len stapsgewijs investeringen moe ten doen." Volgens Brevet moet de PvdA 'zijn stinkende best' doen om geld voor de smalstad weg te zet ten. „Het geld dat naar Tholen gaat, is hier niet te gebruiken." Volgens Van der Linde is het geld nodig in het dekkingsplan. „Het gas dat bij Slochteren wordt opge pompt gaat ook naar de staat, en niet naar de inwoners van Slochte ren alleen. Zo werkt het niet." Brevet pleitte ervoor een potje te gaan vormen voor de impuls voor de smalstad. Van der Linde noemde dat 'niet verkeerd.' J. op den Brouw zat aan de SGP-ta- fel en somde een aantal zaken op die in Sint-Maartensdijk niet tot stand komen of verdwijnen. Zoals de oude gebouwen van de zilverui- enfabriek aan de Nijverheidsweg/ Sportlaan. De nieuwbouw of reno vatie van Haestinge. Het verdwij nen van het gemeentehuis. Volgens Chr. Koopman moet er over het ge meentehuis nog worden beslist en wordt er voor de fabrieksgebouwen binnenkort een sloopvergunning verstrekt. Volgens Op de Brouw is voor wat betreft het gemeentehuis de zaak al duidelijk: „De pap is ge stort. Jij bent een Smurdiekenaar en bent er ook voor. Je moest je schamen." Maar Koopman zei naar de cijfers te kijken en als lid van zijn fractie op te treden. Op den Brouw: „Het is belachelijk dat Smurdiek leegge roofd wordt, want zo is het. Bij de gemeentewerkplaats en in de bibli otheek is ruimte. Al onder wethou der Van Schetsen is naar uitbrei ding gekeken, maar de kansen zijn toen niet gepakt. De boel is al jaren versodemieterd Maar volgens SGP-raadslid H. Ge luk is het werken vanuit verschil lende gebouwen (dislocatie) niet doelmatig. „Je zit ook met dubbele kosten voor verwarming, verlich ting en schoonmaken." Koopman wees op de algehele trend. Ook de provincie sluit de steunpunten, net als het waterschap. „Omdat het te veel geld kost en er tijd verloren gaat voor het personeel dat heen en weer moeten rijden." Maar Van Zijst wist ook wel een voorbeeld van centralisatie waarbij de doelmatigheid ver te zoeken is. „We zijn met de eigen reinings- dienst overgegaan naar de ZRD, de Zeeuwse reinigingsdienst. De vuil niswagens voor de gemeente Tho len werden in Kruiningen gezet, maar dat was toch niet efficiënt. Laten we ze in Sint-Maartensdijk zetten, dacht de ZRD. Ze staan nu niet meer op de werkplaats, maar op het terrein van transportbedrijf Bijl. Ze huren dus terrein bij de bu ren. En als er een wagen kapot is, dan sturen ze een monteur met een auto vanuit Terneuzen want daar staat de ZRD. Dat noem ik niet be paald efficiënt." Volgens Op den Brouw wordt het voor de bevolking steeds moeilij ker als organisaties en diensten groter worden. Koopman vond de opstelling van Op den Brouw nogal negatief. Hij wees er op dat er ook andere factoren een rol spelen waar de gemeente niets aan kan doen. Een deel is rijksbeleid, gaf Op den Brouw toe. Ook economisch gaat het minder, vond Koopman. Maar daar wringt volgens Op den Brouw juist de schoen. „Daarom moet je nu niet gaan investeren in een duur gemeentehuis." Volgens Van Zijst was het bestaan de gebouw nog uitermate geschikt en wordt er te veel geschermd met arbo-eisen. „Wacht tot die arbo-ei- sen zijn aangepakt want die zullen echt niet zo blijven. En dat twee lo caties duurder zijn, wordt te ge makkelijk gezegd. Als je twee keer een verwarming moet aanschaffen, dan krijg je korting." Het gemeentehuis heeft nu 5000 m2, en komt volgens de onderzoe kers 3500 m2 tekort. Volgens Op den Brouw is die ruimte best te vinden 'boven de gemeentewerk- plaats'. „Je kan er heel de buiten dienst onderbrengen. Dus ook de ambtenaren die er mee van doen hebben." En de kamtoorruimte zou volgens hem ook beter benut kun nen worden want niet altijd zijn de kamers bezet omdat er veel partti mers werken, ,,'s Ochtends kan Keetje aan het bureau zitten en 's middags Mientje." Broeren zei ook een extraatje te missen voor het dorp. „Als je het hier leefbaar wilt houden, dan zul je wat moeten doen. Ik mis de extra investeringen die hier gedaan zou den moeten worden. Er gaat perso neel weg. Zo'n verhuizing neemt ook anderen mee. Het zou zonde van de Markt zijn als er ook win kels dicht gaan." Maar volgens Koopman gaat het enkel om het gemeentehuis en kan het oude gemeentehuis worden verkocht. Daar wordt 1,8 miljoen euro voor verwacht. Maar Broeren was daar niet gerust op. „Wat krij gen we er voor terug? Daar worden geen toezeggingen over gedaan. Er wordt geen geld gereserveerd." Volgens Koopman komt er wel een discounter naar de smalstad. Maar volgens Broeren zegt zo'n super markt niet toe om twintig jaar te blijven en staat de leefbaarheid on der druk. „Ondernemers draaien ook omzet door het gemeentehuis en de Rabobank. Mensen lopen makkelijk van de een naar de ander en stappen ook eens bij de bakker binnen of halen vis bij de visboer. Als het gemeentehuis dicht gaat, gaan er ook winkels dicht. Het is de som der delen." Haberkorn, Van Houdt en Stolk kwamen tegen het eind en schoven meteen vooraan bij de SGP aan ta fel. Ze kwamen niet alleen om over het gemeentehuis te praten, zo bleek. Haberkorn begon over de besluitvorming omtrent de komst van de Aldi of de Lidl. Dat dit veel te lang duurt. Over de oude stad Tholen waar een nieuwe kerk in Stadszicht is gebouwd, 'als een vlag op een modderschip.' Over de fabrieksgebouwen 'in verval' ajjni de Nijverheidsweg/Sportlaan. DfTai* zou de gemeente wat mee kunnen. „Het kost jullie niets want jullie hebben de grond al in bezit. En dat de nieuwbouw de inwoners niks gaat kosten, geloof ik niet." Van Houdt zei niet tegen het nieu we gemeentehuis te zijn. Als het maar niet ten koste gaat van de ve le verenigingen die minder subsi die krijgen, zo zei hij. „Jullie heb ben trammelant gehad toen jullie het zwembad in Tholen wilden sluiten. Dat sloeg echt nergens op. We missen hier een voorziening als een overdekt zwembad. Jullie wil len de dorpen meer leefbaar ma ken, dan zou een overdekt zwem bad met een bowlingbaan heel goed passen. Nu gaan de mensen naar Bergen op Zoom en Roosen daal. Ik ook hoor met mijn kinde ren, omdat het er hier niet is." En over Aldi en Lidl wordt volgens Van Houdt een 'spelletje gespeeld.' „Als de Lidl op de Markt komt, dan dient Aldi een schadeclaim in. We hebben toch winkels zat op het dorp. Er moet gezonde concurren tie zijn, maar geen moordende con currentie." Maar volgens Geluk maken beide discounters in de strijd om een plekje in het dorp gebruikt van de wettelijke mogelijkheden. Haberkorn stelde dat de gemeente met de belastingen voor de inwo ners het 'Wassenaar van Zeeland' wordt, maar Van Houdt vond dat wat overdreven. Voor hem was veel belangrijker dat de politiek sneller moet besluiten om iets wel of niet te doen. „Er wordt te lang gediscussieerd." Haberkorn noemde het nieuwe ge meentehuis een prestigeobject en zou de bevolking wel willen oproe pen om geen gemeentelijke belas ting meer te betalen. „Dan komt de gemeente wel te kort." Maar vol gens Geluk bestaat er voor de ge meente het recht op invordering. Er kwamen nog tal van andere zaken aan de orde terwijl de andere tafels werden afgeruimd. Van Houdt was tevreden. „We wilden graag ons zegje komen doen. Vele mensen hebben er wat van, maar die komen niet." J. op den Brouw had gehoord dat de raadzaal te krap is. Zo danig dat de raadsleden er 'met de knieën tegen elkaar zitten.' „Dat geeft niks, want het is maar één keer per maand. Ik heb nog weinig ambtenaren horen klagen dat er te weinig ruimte is. Het zijn vooral de beleidsmakers en het management waar jullie door worden geguicheld." Volgens P. van Zijst heeft het gemeentebestuur kansen laten liggen. Zo had het Polderhuis van het waterschap soelaas kunnen bieden. „Maar de wil is er gewoon niet. Als er een ander managementteam had gezeten, dan had het wel ge kund. Maar hierover zal ik wel op mijn kop krijgen." ven is echter, dat personeelsuitbrei ding niet reëel is omdat de gemeente raad in de kademota bezuinigingen op personeelsgebied heeft opgeno men. Daarom zal bekeken worden of er intern ruimte vrijgemaakt kan wor den voor de controletaak, waarbij pri oriteiten gesteld zullen moeten wor den. De wens blijft bestaan voor het aan stellen van een controller. Zo'n func tionaris is géén controleur, maakten wethouder K.A. Heijboer en de ge meentesecretaris duidelijk in de com missie. „Zo iemand beoordeelt de processen, kijkt of ze soepel verlopen. Aan hem of haar worden hoge eisen gesteld en een controller moet dan ook met een lampje gezocht worden. Met intern schuiven los je dat niet op", aldus Nieuwkoop. Tot nog toe vonden b. en w. bij de gemeenteraad geen gehoor als het ging om een der gelijke ambtenaar aan te stellen. Dat sommige fracties - met name PvdA en CU - daarvoor nu enige ruimte boden. ambtenaren verwierp Van Belzen. „Wij dachten dat vertrouwen gepaard ging met concrete invulling. En ver trouwen hebt u in de raadsvergade ring van 15 april gekregen. Het is niet dat we dat niet hebben, maar er moet alles op alles gezet worden om blun ders te voorkomen", aldus de CU- fractievoorzitter die het plan van aan pak 'te wazig' vond. Op de veiling Sint-Annaland was de handel dinsdag levendiger dan de vorige weken. Er kwamen veel meer noteringen tot stand. Voor een kilo Eigenheimers en Doré's werd 9 eurocent betaald. Late rassen als het Bintje en de Bildtstar kwamen niet verder dan 7 cent. Dinsdag 12 oktober: Doré 9, Fries- lander 5, Nicola 6, Eigenheimer 9, Bintje 7, Bildtstar 6-7, Irene 11, aanvoer 117 ton. De open dag was een gezamenlijk initiatief van de maatschap Quaak, aardappelhandel C.P. Bijl en Zn. uit Poortvliet en aardappelhandelshuis Jac van den Oord uit Ammerzoden. Bram Quaak en zijn zoon Willem teelden dit jaar maar liefst 13 ver schillende aardappelrassen. Van de in totaal 77 hectare landbouwgrond van het familiebedrijf is 45 hectare benut voor de teelt van aardappelen. In de loods van het landbouwbedrijf in Scherpenisse konden de belang stellenden zien wat er allemaal bij de milieuvriendelijke teelt van pie pers komt kijken. Vader en zoon Quaak gaven samen met aardappel handelaar Kees Bijl uitleg over de tentoongestelde oogstmachines, sorteer- en inschuurapparatuur (transportbanden en boxenvullers) en de kistenbewaarplaats. In een groot aantal kisten waren de diverse aardappelrassen te zien die onder de merknaam Natubalans naar de win kels gaan. Voor het zover is, krijgen de tafelaardappelen een wasbeurt en daarna worden ze in plastic zakken verpakt. Hoe die werkzaamheden verlopen, was te zien in een video film die tijdens de open dag ver toond werd. De grote verscheidenheid aan mi lieuvriendelijk geteelde aardappelen heeft volgens de telers als voordeel dat je het hele jaar door kunt leve ren. Willem Quaak: „Er zit altijd wel een ras bij dat niet zo goed loopt. Dit wordt dan weer gecom penseerd door andere aardappel soorten waar wel veel vraag naar is." De Doré is volgens Quaak jr. nog steeds erg in trek. „Die worden al vroeg in het aardappelseizoen gerooid en mede daardoor krijgen we er een goede prijs voor." Het grootste verschil tussen de nor male en de milieuvriendelijke teelt van aardappelen zit hem volgens handelaar Kees Bijl in het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. „Milieukeur geeft zelf een lijst met toegestane middelen, daar moet de teler zich aan houden. Daarnaast moet er op een landbouwbedrijf met milieukeur ook een goede registra tie bijgehouden worden van de ge bruikte bemestingsstoffen. Kortom, er wordt streng op toegezien dat de consument ook daadwerkelijk een milieuvriendelijk geteelde aardap pel op zijn bord krijgt." De bezoekers op de open dag moch ten zelf hun oordeel vellen over de smaak van de Natubalans-aardappe- len. Voor de liefhebbers was er een gepofte aardappel. Daarnaast wer den er bij de uitgang zakjes verpak te aardappelen uitgedeeld aan het publiek. Over de belangstelling voor de eerste open dag waren de drie organiserende bedrijven bijzon der te spreken. „Je wilt de mensen graag iets meer laten zien van je be drijf en ze vertellen hoe de aardap pelteelt, de opslag en verwerking, in zijn werk gaan. Gezien de drukte en de vele positieve reacties van de be zoekers zijn we in die opzet volle dig geslaagd", aldus Bram Quaak. Op de vraag of de 58-jarige land bouwer zich ook in de toekomst be zig zal blijven houden met de mi lieuvriendelijke teelt, volgt een duidelijk antwoord. „Dat is volledig afhankelijk van de prijs. Als de op brengst niet in verhouding staat met het extra werk dat we aan deze teelt hebben, houden we er mee op." In Sint-Philipsland kwamen woens dag vier mensen af op de inloop avond over de nieuwbouw van het gemeentehuis. A.M. van Dijke meldde bij de CDA-fractie dat hij het wat opzichtig vond, om een on derzoek naar de verschillende opties te laten uitvoeren door de architect die is gekozen om de nieuwbouw te realiseren. Voorzitter J. Kempeneers van heem kundekring Philippuslandt sprak met alle aanwezige fracties (D66 ontbrak) over de toekomst van het Thoolse gemeentearchief. Tevreden stelde hij vast dat een meerderheid (SGP, CDA, CU en ABT) kiest voor een nieuw gemeentehuis mét ar chief. De optie om het archief in Bergen op Zoom onder te brengen, wordt alleen door de VVD - die er van uitgaat dat over enkele jaren alle informatie digitaal beschikbaar is - voluit gesteund. De PvdA is gechar meerd van het financiële voordeel van Bergen op Zoom, maar de ver deeldheid over het project bij de Bergse politiek heeft de sociaal-de mocraten aan het twijfelen gebracht. Het echtpaar Smits was uit Tholen naar De Wimpel gekomen om de vrees voor overlast kenbaar te ma ken die ze, als bewoners van de nieuwbouwwijk Stadszicht, hebben met betrekking tot de komst van het gemeentehuis daar vlakbij. Het gemeentebestuur gaat de interne controle op de gemeentesecretarie verbeteren. Er is een plan van aanpak opgesteld dat de instemming heeft van alle raadsfracties. Directe aanleiding zijn geconstateerde on volkomenheden in de begroting 2004: het fout ramen van de personeels lasten en van de algemene uitkering gemeentefonds voor de periode 2005-2007. Probleem bij het uitvoeren van de controle is, dat er eigenlijk te weinig personeel voor is. „De organisatie weet heel goed dat ze zich geen fouten meer kan permitteren", zei gemeentesecretaris S. Nieuw koop in de commissie bestuurszaken. „Intern worden cijfers zéker ge controleerd, maar de taakstellende bezuiniging vergt al het nodige. Geef ons daarom tot 2005 om met een creatieve oplossing te komen." Interne controle - de kans op fouten vooraf minimaliseren - is niet alleen een zaak van de afdeling financiën binnen het gemeentehuis, maar van de hele organisatie. Wél speelt finan ciën een belangrijke rol, omdat de cluster financieel beleid en control ling de interne controle als taak heeft. Van de drie banen is daarvoor een hal ve bedoeld. Maar de cluster heeft zo veel werk, dat dit nauwelijks ruimte laat voor de controle. En dat terwijl er al een medewerker is bijgeschoold. De indeling in clusters - de andere zijn belastingen en financiële admini stratie - maakt de afdeling (met totaal 10,8 volledige banen) weinig flexibel, is de constatering. Doelmatigheidson derzoeken kunnen er als gevolg van de beschikbare menskracht maximaal twee per jaar uitgevoerd worden, wat volgens burgemeester en wethouders eigenlijk onvoldoende is. Een gege- noemde Nieuwkoop positief. Het in tern schuiven om ruimte voor de con troletaak te scheppen, werd door meerdere fracties aangedragen. Van PvdA en CDA mag er zelfs een extern bureau voor ingeschakeld worden. ABT noemde een deel van het plan van aanpak 'vaag' en concludeerde dat geen oplossingen genoemd wor den. Ook de CU miste concrete toe zeggingen. „Het komt erop neer dat u zegt: We gaan ons best doen, ver trouw erop. En als er wéér zoiets ge beurt, dan is dat jammer", zei P. van Belzen. Wethouder Heijboer vond dat de CU weinig vertrouwen wilde ge ven en zich negatief opstelde richting de ambtenaren. Volgens het plan wordt er juist alles aan gedaan om herhaling te voorkomen en die 'drift van het college' wordt door de andere fracties, aldus de wethouder, wél her kend. Het verwijt ten aanzien van de Landbouwer Bram Quaak (midden) teelde zijn milieukeur-aardappelen dit jaar onder andere op het land van Adrie Duijnhouwer aan de Lage Broekweg in Scherpenisse. Duijnhouwer en zijn echtgenote kwamen tijdens de open dag een kijkje nemen in het bedrijf van de maatschap Quaak aan de Veerdijkseweg. Vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg vraagt alle Zeeuw se gemeenten, en dus ook Tholen, om een subsidie gedurende mini maal vier jaar. Het geld is nodig om een assistent-beheerder te kun nen aanstellen bij de opvang; de jaarlijkse kosten daarvan worden geraamd op 15.000 euro. De pro vincie heeft al toegezegd, gedu rende vier jaar eenderde van de kosten te betalen. Datzelfde is het ministerie van landbouw, natuur beheer en voedselveiligheid ge vraagd. De Mikke vangt zieke en gewonde vogels en kleine zoogdieren op om ze na verzorging weer gezond terug te zetten in de natuur. Daar naast wordt voorlichting gegeven aan scholen en individuele groep, en wordt de mogelijkheid geboden voor educatieve verjaardagspartij tjes. De Mikke is een particulier initiatief en is afhankelijk van bij dragen van particulieren, giften en collecten. De beheerder van de opvang is een gesubsidieerde kracht. Verder wordt met vrijwilli gers gewerkt. De assistent is nodig voor het begeleiden van stagiaires, mensen van de penitentiaire in richting, cliënten van Emergis en andere vrijwilligers. mmm» Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Óverheeke Ten Ankerwëg 72 Tholen Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7