'Zonder basisvorming eenheidsworst kwijt Veenbodem in Schakerloopolder geeft geen sporen prijs uit Romeinse tijd Krappe meerderheid raad wil Bogert tegemoet komen ZLM INBOEDEL VERZEKERING? Occasionshow bij De Graaf Archeologen begeleiden aanleg van natuurontwikkelingsgebied Zes ondernemers hoeven geen schadevergoeding Thoolse vertelt op dialectdag Donderdag 14 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Stookolie Prognoses Scherven van een vermoe delijk 14e eeuwse koeken pan, een rode plavuis uit dezelfde periode en een aantal potscherven. Die zijn donderdag gevonden in het zuidwestelijke deel van de Thoolse Oudeland- polder. Ook sporen van een Middeleeuws wegge tje. Maar niets dat wijst op bewoning in de Romeinse tijd. En daar is het de ar cheologen eigenlijk om begonnen. Middeleeuwse weg Detector Archeologische kaart Spanning Gesold Weggegooid Aanmoediging voor vrijwilligers Nierstichting VERVOLG VAN VOORPAGINA „Er was een selectie van a tot z. Vanaf de eerste tot de vierde klas was er een langdurige en stringente begeleiding. Veel muio's kwamen toen aan 100 procent geslaagden toe. Met mulo had je ook wat. Na vier jaar konden leer lingen vloeiend Engels spreken. Het was een gedegen, een solide oplei ding." De christelijke mavo maakte een enorme groei door. In tien jaar tijd steeg het aantal leerlingen van dertig naar 315. Het was ook de mavo voor Tholen, Sint-Philipsland, Dinteloord en Prinsenland (kleigebied van Wes telijk Noord-Brabant). Die groei was ook af te lezen aan het aantal docen ten. Van vier naar twintig in 1978. Maar na het koperen jubileum kwam de klad er in. „Dat kwam doordat er meer scholen kwamen, de uitbouw naar de havo. Op de mavo zaten al veel verkapte havoleerlingen. Die konden toen rechtstreeks naar de ha vo-opleidingen in heel Zeeland, in Bergen op Zoom of Middelhamis. De dammen en de scholen zorgden voor veel concurrentie en leegloop." Vanaf die tijd zakte ook het niveau, zegt De Jonge. „Het was het begin van de devaluatie. De examens wer den te moeilijk voor de leerlingen. Er kwamen twee niveau's. Het examen D was op mulo-niveau, C op iets la- gemiveau. Leerlingen mochten zelfs zes vakken op C-niveau doen. Een noodgreep van het ministerie omdat er anders te veel leerlingen zouden zakken." Mulo en Frans blijken voor De Jonge bijna een synoniem. De Franse taal was volgens De Jonge twee eeuwen dominant, in de wetenschap en in de diplomatie. En de mulo is voortgeko men uit de Franse school. „De eerste twintig jaar van de mulo werden de rapporten nog in het Frans geschre ven. De mulo was toen nog een elitai re school." Om het vak biologie aanschouwelijk te maken, trok De Jonge vaak met de leerlingen naar buiten, naar het water. Hij richtte zelfs een clubje natuurlief hebbers op. „We gingen vogels kij ken, maar vonden ook vogels die slachtoffer waren van stookolie en aanspoelden bij de Zwarte Trap langs het Tholensche Gat. Die namen we mee naar huis en probeerden ze schoon te maken." Het vak biologie leent zich beter dan het Frans om 'de schoonheid van de schepping' te ver woorden. „Dat kan zelfs in één zin. Dat lukt in het Frans niet. Je kan aan de hand van het menselijk lichaam la ten zien hoe mooi de Schepper ons heeft gemaakt." In het lesgeven is het volgens De Jonge van belang in het oog te houden dat de 'leraar moet snappen wat de leerling niet snapt.' De Jonge reisde in 1980 af naar Amersfoort om te examineren in dit vak. Hier vond een incident plaats dat indruk op hem heeft gemaakt. Bij een staatsexamen voor mensen tussen de 20 en 25 jaar. „De voorzitter van de sectie biologie kwam naar me toe en zei: straks krijgt u een jongen die een moord heeft gepleegd. Hij is erg agressief. Het was een kolossale ke rel, maar hij was wel onder begelei ding van een politieman in burger. Hij is geslaagd, maar ik heb toen twee on derwerpen maar niet behandeld: de bloedsomloop en de ademhaling." De laatste jaren is de belangstelling voor de Franse taal niet groot, zegt De Jonge. „Het vak is ook moeilijk. Frans waait je niet zomaar aan. Er moet voor gestudeerd worden. Het gezegde 'Voor mij is het allemaal Frans' geeft dat mooi weer. De gram matica is lastig. Maar de leerlingen die voor het Frans kozen, hadden al tijd goede resultaten. Woordenkennis, het idioom, is heel erg belangrijk. Ik zorgde er voor dat ze ongeveer 2000 woorden kenden voor het schriftelijk examen." Tussen 1984 en 1990 was De Jonge adjunct-directeur van de mavo. Hij gaf nog vijftien uur les. Zijn positie was gekoppeld aan het aantal leerlingen. Als dat aantal zou minderen, zou dat ook gevolgen hebben voor het loon en de aanstelling. „De garantieklok is drie keer gaan lopen. Ik moest drie jaar lang 26 uur lesgeven, naast het ad junct-directeur zijn. Dat was te veel." Leraar J. de Jonge heeft zich altijd met Tholen verbonden gevoeld. De slechte prognoses voor de school deden De Jonge besluiten om in 1990 naar de Rehobothschool in Krabben- dijke te gaan. Daar waren vacatures in de vakken Duits en biologie. Maar Tholen bleef toch trekken. Hij kwam in 1993 terug toen de school de om slag had gemaakt van protestants- christelijk naar reformatorisch. In 1992 heeft de school kleur bekend door met Krabbendijke in zee te gaan, zegt hij. „Het bestuur en de di rectie hebben altijd hun uiterste best gedaan om de school een afspiege ling te laten zijn van de denominaties waaruit de leerlingen voortkwamen. Het was een samenwerkingsschool van een aantal richtingen. Het was heel voorzichtig manoeuvreren tus sen links en rechts. Maar het beide kampen naar de zin maken gaat niet. Ik vind dat je anderen in hun waarde moet laten. Met een zekere tolerantie en met genuanceerd denken. Maar daar zijn grenzen aan. De school kon toen aansluiting zoeken bij Middel- harnis, maar daar zeiden ze dat Tho len eerst maar eens helder moest zien te krijgen wat ze zelf wilde. Dat is ge beurd." De Jonge heeft zich altijd met Tholen verbonden gevoeld. Hij is in zijn loopbaan wel twee keer benaderd om in Amersfoort te komen lesgeven. Zijn schoonfamilie komt uit Barne- veld. Ook informeerde hij zelf in 1974/1975 naar een betrekking in Scherpenzeel, maar De Jonge was te gehecht aan Tholen. De Jonge staat bekend als een strenge leraar die goed orde kon houden. Dat kinderen veranderd zijn, klopt wel, zegt hij. „Ze zijn mondiger gewor den. Logisch want ze krijgen op de lagere school al spreekbeurten. Daar Ruim 90 occasions van velerlei merken zijn vrijdag 15 en zater dag 16 oktober te zien bij autobe drijf De Graaf in Poortvliet. „Sa men met autobedrijf Cuelenaere uit Steenbergen slaan we de han den ineen en dan krijg je de grootste occasionshow die het ei land Tholen ooit heeft gezien", zegt verkoopleider Ko Berrevoets. „De auto's zijn geselecteerd aan de hand van strenge eisen op het gebied van techniek en uiterlijk. Niet alleen het aanbod is overwel digend, ook is er spectaculair con sumentenvoordeel omdat het prijskaartje extra aantrekkelijk is. Om te beginnen extra hoge in- ruilprijzen. U krijgt sowieso 1000 euro terug voor uw auto, ook al is ie eigenlijk minder waard. Bent u in het bezit van een jonge auto, dan krijgt u maar liefst 1500 euro bovenop de officiële koerslijst van de ANWB/Bovag. Naast onze ver koopmedewerkers zijn er specia listen op het gebied van financie ring die u in staat stellen om uw droomauto bereikbaar te maken: slechts 4,9% rente en uitgestelde betaling tot 7500 euro." De Graaf (al 40 jaar een begrip in Poort vliet) en Cuelenaere (al 80 jaar bekend in Steenbergen) willen er een happening van maken: vrij dag van 10.00 tot 20.00 uur en za terdag tot 17.00 uur. (Advertentie I.M.) ■MHMMHNMNMMMMMNM Assurantiekantoor Van Dijke Burgenneet 25 Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 688 is weinig mis mee. Het moet niet uit lopen in brutaliteit. Het grof taalge bruik is wel toegenomen. Ze zijn ook wat drukker. Trekken en duwen eer der voordat ze de klas inkomen. Maar dat geldt lang niet voor alle kinderen. Ze worden te vaak negatief beoor deeld." De Jonge strafte wel. Hij liet de leer lingen woorden overschrijven. Func tioneel en proportioneel straffen, noemt hij dat. „Maar ik was de laat ste jaren nogal eens inconsequent. Dan zei ik: je hebt de Test van de les goed opgelet, je hoeft geen strafwerk te maken. Je wordt milder naarmate je ouder wordt." De Jonge vindt het jammer dat hij geen godsdienstles heeft kunnen ge ven. „Dat kon in het begin wel, maar vanaf 1976 zijn het steeds leraren godsdienst geweest. Welschreef ik kerstverhalen. Stemmige vrije verha len, meestal naar aanleiding van een concrete situatie, zoals een zware aardbeving in Armenië. Die verhalen maakten indruk en werden ook in de kerk voorgelezen." De Jonge heeft meer dan 2500 leerlin gen Franse les en biologie gegeven, zo schat hij. Over de toekomst van het onderwijs is De Jonge kritisch. „We zoeken na de invoering van de basis vorming in 1993 nog steeds naar een goede bedding voor het onderwijs. Op het vmbo willen ze nu de eerste klassen meer laten doen wat vroeger op de ambachtsschool werd gedaan. Dat gaat ten koste van de algemene vakken. Talen zullen weer een veer moeten laten. Jammer, rijd geen der tig kilometer naar het zuidoosten of er wordt Frans gesproken. Vreemde ta len zijn onontbeerlijk. Maar onder de ze minister zie ik ook wel een kente ring. Kennis gaat weer mogen. Als de basisvorming gaat verdwijnen, zitten we niet langer vast aan de eenheids worst van gelijke kansen en gelijke lessen. Elke leerling heeft zijn eigen capaciteiten, eigen talenten. De basis vorming heeft dat genivelleerd, maar daar komt gelukkig weer verandering in." Na zijn actieve loopbaan, zal De Jon ge niet stilzitten. Hij zou het vele veldwerk dat hij gedaan heeft, wel te boek willen stellen. Ook krijgt hij meer tijd om in zijn moestuin te wer ken en in de natuur te zijn. Hij volgde een cursus om roofvogels te herken nen, nam deel aan vogeltellingen en heeft een imkerdiploma. Op donderdag 21 oktober is er een af scheidsbijeenkomst in de aula van het Calvijn college. Na het officiële pro gramma is er een receptie van 20.45 uur tot 22.00 uur, waar oud-leerlingen welkom zijn. Het natuurontwikkelingsgebied met karrevelden aan de westkant van de Reimerswaalseweg wordt momenteel, in het kader van de landinrichting, uitgebreid richting de Kettingdijk en de Gortzakweg. Delen worden afgegraven en daar bij komt het veen bloot. „Op het veen vestigden zich ooit de eerste bewoners van deze gebieden. Daar om moeten sporen dddr gezocht worden. En die kans krijgen we nu", zegt Oscar Holthausen van Archeomedia. Hij bekijkt, gehol pen door de vrijwilligers Chris van Terheijden en Hans Borselaar, het terrein. Daarop liggen drie archeo logische vindplaatsen, de reden dat het werk in het toekomstige natuur gebied onder archeologische bege leiding plaatsvindt. Een stuk ooste lijker, aan de Ceresweg, zijn in de jaren tachtig sporen van bewoning aangetroffen uit de Ijzertijd (derde eeuw voor Christus). Sporen van Romeinse bewoning (de eerste eeuw na Christus) zijn ooit bij Sint-Maartensdijk en in de omge ving van Poortvliet gevonden. De begeleiding houdt in, dat met enige regelmaat een kijkje wordt geno men bij het werk. „Zonder dit te hinderen", aldus Holthausen. Op het terrein in de Schakerloopol- der zijn vorig jaar 300 boringen in de bodem uitgevoerd. Waar de ana lyse concentraties van archeolo gisch materiaal uitwees, worden nu nadere waarnemingen in het veld gedaan. Maar tot op heden leverde dat weinig op. Holthausen kan nu al zeggen dat een nader archeolo gisch onderzoek in de polder achter de Oosterscheldedijk niet aan de orde zal zijn. Een houten goot die is aangetroffen, is waarschijnlijk helemaal niet oud. „Ik heb hier in de jaren vijftig drainage gelegd. En dan werden er van deze goten ge maakt om de buizen in te leggen, omdat rekening werd gehouden met verzakking door inklinken van het veen", vertelt Van Terheijden die al vele jaren de archeologie als hobby heeft en daarmee actief is Archeologisch vrijwilliger Chris van Terheijden vond onder meer stukken van een stenen koekenpan in de bodem van de Schakerloopolder. bij de stichting Stadsarcheologie in zijn woonplaats Steenbergen én bij heemkundekring Halchterth in Halsteren. Een verkleuring van de bodem geeft aan waar een weg heeft gelo pen, in een rechte lijn vanaf de ach terkant van de boerderij Gortzak richting de zeedijk. De weg komt op oude kaarten voor (zoals van Hattinga uil de 18e eeuw) en is waarschijnlijk Middeleeuws. On geveer waar nu de Oesterdam be gint, lag ooit het fort Venusdam en verder westelijk was een redoute (veldschans) - we praten dan over de tijd van de Tachtigjarige Oorlog. En in deze omgeving was ook een overzetveer naar de, in de zestien de eeuw verlaten, stad Reimers- waal voor de Thoolse kust. Het an derhalve kilometer oostelijker gelegen gehucht Oudeland wordt begin dertiende eeuw voor het eerst in geschriften genoemd Een oude balk, steenresten, een plavuis en scherven in de bodem aan de westzijde van het weggetje. Holthausen vermoedt dat hier toch ooit iets heeft gestaan. Het weinige dat de mannen vinden, is redelijk oud. Zoals een plavuis van ruim zes eeuwen geleden. Maar het is niet écht spectaculair. Sporen uit het begin van de jaartelling of nóg ouder zouden zéker interessant zijn. Van Terheijden loopt met zijn metaaldetector door het gebied waar de lamsoor in bloei staat, maar ook dat levert niet veel op. „Een schoengesp en de helft van een belletje." De scherven van een koekenpan heeft hij apart gelegd. Ook de rand van een vuurstolp en het oor van een waterkruik worden door Holthausen meegenomen. Een hoekje met schelpen heeft niet zijn belangstelling. Omdat er ook spijkers in zijn gevonden, lijkt het erop dat die schelpen van elders zijn aangevoerd en mogelijk als verharding zijn gebruikt. Even verderop is de speciaal inge zette graafmachine bezig een rug in het landschap af te graven. Borse laar loopt er bij met een troffel in de hand. Maar ook hij hoeft niet in actie te komen. „Als er nou grote cirkelvormige verkleuringen voor de dag zouden komen, of zwarte punten, dan zouden we provinciaal archeoloog Van Dierendonck moe ten bellen." De voorbeelden die hij noemt, duiden op sporen van be bouwing en (vergane) houten pa len. Maar het lijkt er niet in te zitten in dit deel van de Schaker loopolder. De kosten voor een - veel duurder - nader onderzoek zullen hier niet gemaakt hoeven worden. In het kader van het project Waar dering terreinen van archeologi sche betekenis, Voor de archeologi sche monumentenkaart Zeeland, wordt overal in de provincie onder zoek gedaan. In de gemeente Tho len zijn de afgelopen tijd acht 'terreinen van archeologische bete kenis' onderzocht. In drie daarvan werden vondsten uit de Ijzertijd (van 800 voor Christus tot het be gin van onze jaartelling) en/of de Romeinse tijd (van begin jaartel ling tot eind vierde eeuw) ver wacht, op drie terreinen zou zich een afgegraven vliedberg bevinden en op twee zou in de zestiende eeuw een ridderhofstede hebben gestaan. Een aantal van deze terrei nen is opgewaardeerd tot 'terrein van archeologische waarde', de overige zijn van de archeologische monumentenkaart afgevoerd. Advertentie I.M. SGP, CU, D66 en ABT willen dat het gemeentebestuur aannemer A. Bogert uit Oud-Vossemeer vrijstelling verleent om met zijn gezin met dertien kinderen in de bedrijfswoning te gaan wonen aan de Schelde-Rijnweg 8a/8b op het industrieterrein in Tholen. PvdA, CDA en VVD beraden zich nog over de kwestie die maandag avond in volle hevigheid weer een deel van de agenda van de com missie ruimte bepaalde. Zes on dernemers namen het nu op voor de familie door een verklaring te overleggen dat ze geen schade claims in dienen ais Bogert zich daar vestigt. Bogert zelf had geen goed woord over voor de manier waarop hij door het college wordt behandeld. Hij gebruikte wederom het spreek recht om dat kenbaar te maken. Maar ook om uit te leggen dat het noodzakelijk is om bij zijn bedrijf te wonen. Raadslid A.L. Piet (CU) drong aan om snel te handelen en vroeg of een en ander voor 1 maart volgend jaar rond kan zijn. Wethouder K.A. Heijboer kon daar nog geen uit spraak over doen. Maar hij nodigde de commissieleden wel uit om op 27 oktober mee te gaan naar Mid delburg waar hij de kwestie zal voorleggen aan gedeputeerde Van Waveren van ruimtelijke ordening. Als het tot stemming komt in de ge meenteraad, dan geven SGP, CU, D66 en ABT de doorslag met elf stemmen. PvdA, VVD en CDA hebben samen 8 zetels. In het voorstel van het college staat dat er geen medewerking kan wor den verleend aan het verzoek van Bogert. Het stedenbouwkundig bu reau RBOI heeft daar onderzoek naar gedaan. Het bestemmingsplan staat een bedrijfswoning ter plekke niet toe. Er zou een herziening van het plan nodig zijn. Dat kan alleen als er goede gronden voor zijn. Bo gert moet dan aantonen dat het noodzakelijk is dat hij bij zijn be drijf woont. Volgens het college was de ondernemer daar niet in ge slaagd. Verder zou het ook gevol gen kunnen hebben voor omliggen de bedrijven. Als die op zouden schalen naar een hogere waarde (zwaardere categorie) dan zou dat problemen kunnen geven. De stich ting adviesbureau onroerende za ken had berekend dat er bedrijven om een schadevergoeding kunnen vragen van 100.000 euro. Bogert trok het onderzoek in twij fel. Het RBOI is geen onbekende van de gemeente en is volgens hem niet onafhankelijk omdat het ook het nieuwe bestemmingsplan heeft gemaakt. De aannemer zocht con tact met de provincie die hem advi seerde om het college zover te krij gen om een verzoek bij de provincie in te dienen. „Daar gaat het al jaren om. Ik dacht dat de in steek was om te proberen het voor ons mogelijk te maken. Maar ik be merk niets van medewerking, eer- der van tegenwerking. Het college had mij uit kunnen nodigen om een aanvraag te kunnen doen. Maar het komt bij de heren niet in gedach ten." Bogert zei niet begrepen te hebben dat hij de noodzaak van het wonen bij zijn bedrijf had moeten aanto nen. Dat had door de gemeente aan gevoerd moeten worden, zei hij. Hij hekelde de werkwijze van ambtena ren die door een brief van de provi de 'wakker schrikken en besluiten dat ze weer iets hebben om tegen kwetsbare burgers te gebruiken en ze dwars te zitten.' „In één woord walgelijk dat wij daar onze ge meentebelastinggelden voor weg moeten brengen." Bogert zei dat hij de noodzaak goed kon onderbouwen. Voor zijn bedrijf met 11 man personeel en een omzet van 4 tot 5 miljoen euro per jaar, plus een 'leuk gevulde orderporte feuille', is zijn permanente aanwe zigheid van groot belang. Voor het ontvangen van leveranciers, werk bespreking met het personeel, tim- merwerkzaamheden en of spuit werk, het ontvangen van klanten en vertegenwoordigers, telefoon opne men, lossen en laden, etc. Hij wees op de onnodige kosten die hij nu jaarlijks maakt om heen en weer te rijden, en het verlies van productie-uren. Dat zou hem 7.488 euro per jaar schelen. Dat bedrag is inmiddels opgelopen tot 37.000 eu ro omdat het college al vijf jaar na latig was geweest. Volgens Bogert had er in 1999 al een hogere grens waarde voor geluid kunnen worden aangevraagd. De hoogte van de planschade is volgens Bogert te hoog ingeschat en zwak onderbouwd. Hij zei dat het college 'een pro-actieve rol' had moeten spelen om de uitkomsten van de rapporten met hem te be spreken. „Nee, ze laat het zover ko men dat ik mij op de copimissie moet beroepen. Dat doe ik, maar het is absoluut niet de juiste weg." Ook zijn echtgenote H. Bogert vroeg aandacht voor de zaak. Ze wees op het sociale aspect voor haar en de kinderen. Door de vele werkzaamheden is haar man weinig thuis, dient zij voor haar kinderen te zorgen, en kan ze geen beroep op haar man doen. Ze vroeg om op korte termijn een aanvraag te doen voor vrijstelling 'gezien de gezins omstandigheden en de spanning waarin ze nu 2,5 jaar verkeren.' Volgens A.L. Piet (CU) kunnen de problemen worden opgelost. Als de woning verkleind wordt naar 901) m\ kan er vrijstelling worden ge geven. Planschade wordt door on dernemers niet geclaimd. En de noodzaak van aanwezigheid (16 uur per dag) is volgens Piet aange toond. Bogert zei bereid te zijn het pand te verkleinen, 'als dat het kar dinale punt is.' Bogert wees op andere onderne mers bij bedrijven die de noodzaak om er te wonen nooit hebben hoe ven aantonen. „Het college heeft me er nooit op gewezen." Maar J. Oudesluijs (PvdA) merkte op dat de commissie hem daar wel naar gevraagd heeft. „U bent uitge nodigd door het college en de pro vincie. Het is jammer dat dit over leg tot niets geleid heeft." Volgens Bogert is dat pas bij de provincie aan de orde gekomen. Maar G.J. Hoek (VVD) zei dat hij Bogert er al op gewezen had de noodzaak aan te tonen voordat hij naar de provincie ging. Maar volgens Bo gert heeft de provincie toegezegd dat er 'lichtjes mee om zou worden gegaan.' „Terwijl het nu het zwaar ste punt is." Eigenaar M. Koudenburg van All- plast nam het namens de zes buur- ondernemers op voor Bogert. Hij vond dat er gesold wordt met de aannemer. „Dat past niet in een moderne maatschappij." Hij hekelde het rapport over de eventuele schadeclaims. Er waren bedrijven in opgevoerd die niet meer bestaan of die van naam ver anderd zijn. Ook het bedrag van- 100.000 euro trok hij in twijfel. Hij bood zes verklaringen aan van zes bedrijven: Ambiance zonwering, Allplast, Plastrade vof, Fa. Lane plastics, Delta Glass b.v. en Van den Berg Aluminiumbouw. 'On derstaande bedrijven verklaren, mits de huidige bedrijfsvoering nu en in de toekomst op geen enkele wijze belemmerd wordt, in het ge val dat de gemeente medewerking verleent voor het realiseren van een bedrijswoning van de fa. A. Bo gert, niet over te gaan tot het indie nen van een verzoek tot planscha de.' P.W.J. Hoek (SGP) ging uitgebreid in op de uitkomsten van de twee rap porten. Hij proefde frustratie bij Bo gert en vond dat die niet op de amb tenaren maar de bestuurders gericht had moeten zijn. Hoek wees er on der meer op dat ook andere wonin gen beperkingen op kunnen leveren aan de bedrijfsvoering in de omge ving. Hij vroeg zich af waarom er voor de woning van Bogert een ho gere grenswaarde was bepaald dan voor een andere woning op het ter rein. Het bedrag van 100.000 euro noemde hij niet onderbouwd. De noodzakelijheid om bij het bedrijf te wonen, is volgens Hoek aangetoond. Het gaat daarbij om het houden van toezicht, vanwege het product (plan nen, voorbereiden, aan- en afvoer) en vanwege de doelmatigheid van de bedrijfsvoering. „Bogert is fullti me aanwezig. De raad kan nu uit spreken dat ze de noodzaak onder kent." Piet noemde de toonzetting van het college teleurstellend. „Ga na wat mogelijk is, en niet wat niet mogeljk is om wat er in het verleden is ge beurd. U heeft ook geen contact met de buren gehad. Bogert is erg popu lair met zoveel solidariteit. Ga het regelen voor 1 maart 2005." Volgens J. van den Donker (D66) leek het wel een prestige-kwestie. Voor hem waren de onderzoeken 'weggegooid geld, en zonde van de tijd.' „Het is ver beneden peil dat het zo gegaan is." J.J. van 't Hof (ABT) schaarde zich achter SGP en D66. Maar J. Oudesluijs (PvdA) zei wel waarde te hechten an de rapporten. „Daarin wordt op gevaren gewezen. Ook op langere termijn." Ook de waarde van de verklaring van de on dernemers trok hij in twijfel. Onder de huidige bedrijfsvoering geen planschade, maar dan? Wat gebeurt er als die bedrijfsvoering veran dert?" Ook volgens de liberaal Hoek kan planschade later optreden. „Met deze verklaring is dat niet afge dekt." Hij zag wel dat de noodzaak beter uit de verf kwam, maar vroeg zich af of dit voor de provincie vol doende is. J.P. Bout (CDA) wees nog eens op het bestemmigsplan om geen be- drijfwoningen toe te laten. En zei dat het moeilijk wordt om ontheffing te vragen voor een woning die illegaal is gebouwd. Ook Heijboer kon niet zeggen of de verklaring afdoende is. Als er plan schade is, dan komt die voor reke ning van de gemeente. De gemeente is verplicht rekening te houden met een hogere grenswaarde van de wo ning van Bogert, maar niet met die van andere bedrijven, legde hij uit. De organisatie van de jaarlijkse Thoolse vrijwilligersavond heeft een nieuwe prijs in het leven geroepen. De titel 'Vrijwilliger van de toe komst' is bedoeld als aanmoedigings prijs en erop gericht om het vrijwilli gerswerk onder de aandacht van jongeren te brengen. Zij zijn immers de vrijwilligers van de toekomst. De aanmoedigingsprijs én de prijs 'Thools vrijwilliger van het jaar' wor den op 19 november uitgereikt in De Wellevaete te Sint-Annaland. Vereni gingen en organisaties zijn aange schreven om kandidaten voor te dra gen. Het vrijwilligerswerk voor en door jongeren krijgt op de vrijwilli gersavond speciale aandacht. Onder meer zal een film getoond worden, gemaakt door enkele leden van de jeugdraad. Een Thools leerlingenor kest levert een muzikale bijdrage. Wie de vrijwilligersavond wil bijwo nen, kan zich aanmelden bij het servi cebureau Voor Elkaar van de gemeen te (tel. 0166-668070 of e-mail servicebureau@tholen.nl). Tonny Duijzer-Kwist uit Tholen is za terdag in Kapelle één van de verha lenvertellers op de Zeeuwse dialect dag. Tijdens het middagprogramma zijn er streekverhalen in dialect uit vijf Zeeuwse regio's. Zanger Engel Reinhoudt sluit af met ballades en liedjes in het Zuid-Bevelands en 's morgens zingt Anja Kopmels in het Noord-Bevelands. Om tien uur staat eerst de jaarverga dering op het programma van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek. Deze vereniging bestaat 75 jaar en telt ongeveer 800 leden (het afgelopen jaar kwamen er 31 nieuwe leden bij). Na het huishoudelijk ge deelte verzorgt professor Taeldeman van de Rijksuniversiteit Gent een le zing over de rijkdom van tweetalig heid, getiteld 'Streektaal naast het standaard Nederlands'. Die tweetalig heid en de kansen die dat biedt, is ook het thema van een symposium dat ter gelegenheid van het jubileum georga niseerd wordt. Dit vindt plaats op 20 november in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. In de Martinuskerk in Halsteren wordt zondagmorgen om half elf een oecumenische viering gehouden. Voorgangers zijn ds. Van der Zwaag en pastor Schuerman. Verder werkt de Martinuscantorij mee onder leiding van Sarien Bout-Sakko uit Tholen. De collecte voor de Nierstichting heeft in Tholen 1731,74 euro opge bracht. Voor A. Bogert is de noodzaak om bij zijn bedrijf te kunnen wonen duidelijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5