Oorkonde voor lange band tussen gemeente en Dorp, Stad en Land 147 Thoolse kinderen oefenen voor voorstelling circus Tholido Inloopavonden schij ndemocr atie Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald 88 mensen op wachtlijst van de Ten Ankerflat Vragen over varkensstal Voor mode en wonen PLEUNE style Weer subsidie jeugdactiviteiten Spectaculair muziektheater in Vossenkuil Goed licht Project jeugd- en jongerenwerk en kinderclubs steunt CliniClowns Donderdag 14 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vroonhof heeft meer dan 30 gegadigden De rekenmeester! Fijne kneepjes Buspassagier betaalt 46% van werkelijke kosten Wethouder W.C. van Kempen (links) krijgt de oorkonde van ir. F.B. van den Meiracker, directeur van de stichting Dorp, Stad en Land. Tussen hen in, v.l.n.r. G. Roeland, J. Fase en M. Jongenelen. Een excursie per bus of op de flets langs verschillende bouwwerken. Dat kan helpen om het werk van de welstandscommissie beter bekend te maken bij leden van de gemeenteraad. Dat stelde directeur ir. F.B. van den Meiracker van de stichting Dorp, Stad en Land maandagoch tend voor aan wethouder W.C. van Kempen. Voor de Ten Ankerflat in Tholen staan maar liefst 88 mensen op de wachtlijst. Volgens Ko Droogendijk van Castria Wonen vormt die groep 'de zwakste partij' in de discussie over de tijdelijke verhuizing naar de noodgebouwen van de Schutse in Sint-Annaland. Als de huidi ge 60 bewoners van de Ten Ankerflat niet willen verhuizen om nieuw bouw mogelijk te maken, komt er een huurstop want Castria wil de nieuwe flat op dezelfde plaats bouwen. Het gevolg is dan dat de 88 men sen op de wachtlijst nog langer op een appartement moeten wachten. Met verbazing heb ik het verslag over de inloopavonden gemeente huis in de EB van 7 oktober gele zen. In dit verslag lezen we de ver klaring van de politici over het wegblijven van de inwoners op deze avonden. Woorden als 'de inwoners laten ons in de steek' en 'de gemid delde burger maakt zich er niet druk over' en 'Mijn kiezers hebben het volste vertrouwen in onze fractie en wij kiezen voor de goedkoopste op lossing' laten zien dat ofwel de da mes en heren naïef zijn óf alleen maar doen alsof. De ambtenaren vinden dat er: a. meer ambtenaren moeten komen en b. ze dus ruimer behuisd moeten worden. Punt a. nemen de politici klakkeloos over en wat ons als burgers dus steeds voorgehouden wordt, is de mooiste/beste/goedkoopste oplos sing voor b. Maar dat is ongeveer het laatste wat we willen weten. Ook het recente dure onderzoek (40.000 euro) was wat dit betreft bij voorbaat weggegooid geld. Zolang a. niet aangepakt wordt, is het spre ken over b. zinloos. In de krant las ik dus wat ik al lang wist: nieuw bouw is het goedkoopst. Natuurlijk is het dat, want het uitgangspunt deugt niet. Elke ambtelijke organisatie heeft de natuurlijke neiging te groeien. Waar immers productiviteit niet meetbaar Vol ongeloof heb ik het verslag ge lezen over de inloopavonden over het gemeentehuis. 'De gemiddelde burger maakt zich er niet druk om', volgens PvdA- fractievoorzitter Van der Linde. Is het met onze gemeentebestuurders werkelijk zover gekomen dat dit het beeld is dat bij hen heerst? Gemeen teraad, wethouders en burgemeester zijn inmiddels zo verblind door hun eigen fata morgana dat zij niet meer in staat zijn de realiteit van de Thoolse burgers van hun bestuurlij ke fantasiewereld te onderscheiden. Het is vrijwel overbodig te vermel den dat ik geschokt ben door de re acties van de gemeentebestuurders. U vroeg eerder dit jaar om inspraak. U kreeg van een overweldigende meerderheid van de Thoolse inwo ners te horen dat zij niets zagen in uw prestigeobject. U was nog net in staat om te zeggen dat u de reacties in uw overwegingen zou meene men. Vervolgens ging u weer over tot de orde van de dag op het came- lot van uw gelijk. Het nieuwe ge meentehuis moest en zou er komen. U gooide er een onderzoek met 4 varianten tegenaan om het 'bewijs' te leveren dat nieuwbouw voor de Thoolse burger de goedkoopste op lossing is. Gemeentebestuurders, de kwaliteit van een onderzoek zit niet in de uitkomsten, maar in de defini tie van de uitgangspunten en die worden gemakshalve door u weg gelaten. Door op een dergelijke manier te redeneren, bent u onge twijfeld ook in staat om de levens vatbaarheid van het doortrekken van de Betuwelijn naar Tholen te bewijzen. Ik geloof niet in uw schijndemocratie. Wat mij betreft heeft het beeld van een gemeentebestuur dat luistert naar haar burgers volledig afge daan. Wanneer u niets doet met wat de burgers u verteld hebben, wat heeft het dan voor zin om u op een inloopavond hetzelfde opnieuw te komen vertellen? U luistert toch niet! Voor de duidelijkheid, u beslist over een belangrijke aangelegen- Zo maar even De nieuwbak ken wethouder Goossen wil de Thoolse burgers wijsmaken dat de uitbreiding van gemeentehuis in Sint-Maartensdijk vele malen duurder wordt dan nieuwbouw. Met vele malen kan niet bedoeld zijn 2 x of 3 x het bedrag van de nieuwbouw, maar nog meerdere malen. Als we deze uitspraak op de door de colleges genoemde be dragen loslaten, dan zou de ver bouw minimaal 4 x 13.729.000 54.916.000 euro worden. Merkt u de overdreven opstelling?! In hun eigen 'vergelijk' wordt dat al niet waargemaakt, hoewel dat 'verge lijk' ook al vele twijfels oproept. In hoeverre moeten uitspraken van dhr. Goossen serieus worden ge- Voor de bouw van de nieuwe var kensstal met etage van M. Welvaarts aan de Bittcrhoekseweg in Poortvliet is een nieuwe milieuvergunning no dig, plus een milieu-effect rapporta ge. Dat zei wethouder K.A. Heijboer maandag in de commissie ruimte op schriftelijke vragen van J. Oudesluijs (PvdA) en A.L. Piet (CU). Op het perceel mag gebouwd wor den. Zowel in het oude als het nieu we bestemmingsplan is het toege staan, zei de wethouder. Welvaarts wil er 5600 mestvarkens gaan huis vesten in een stal met een verdie ping. „Als er een bouwvergunning wordt aangevraagd, is er een nieuwe mi lieuvergunning nodig, plus een mer- is en winst niet aan de orde is, moet de leiding een andere maatstaf voor succes aanleggen: meer onderge schikten. En omdat er meer onder geschikten komen, moeten er weer meer leidinggevenden komen, die op hun beurt weer meer onderge schikten willen, enz. Zo is de cirkel rond. Is het geen teken aan de wand dat bij elke dienstverlenende orga nisatie het aantal werknemers af neemt door de toegenomen automa tisering (denk aan de banken) en bij de gemeente juist het tegenoverge stelde zich voordoet? Heren en dames politici: laat eens een onderzoek uitvoeren naar de personele bezetting van de organi satie in relatie tot de uit te voeren ta ken. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat er dan zo'n stuk van het huidige gemeentehuis vrijkomt, dat op die plaats 17 woningen gebouwd kunnen worden in plaats van dat er 17 woningen(!) gesloopt moeten worden voor de uitbreiding. En als we het dan echt over de belangrijke zaken gaan hebben, dan komen we ook nog naar inloopavonden toe. Met uw onderzoek overtuigt u ons echt niet. U laat zich voor het kar retje spannen. Dat is ook niet zo moeilijk: wij (de burgers van deze gemeente) betalen toch wel. Daar hebben we namelijk geen keuze in. U hebt die nog wel. Beter nu ten halve gekeerd dan straks ten hele gedwaald. Tholenaren: let op uw zaak! A.M. Verwijs, Sint-Philipsland. heid. Maar u bent niet belangeloos. U bent de eerste belanghebbende. En wat u krijgt, het kost u niks. Al die mooie dingen waarover u be sluit dat u ze gaat krijgen, ze kosten u niets. De burger van Tholen gaat ze betalen. En als het gemeentehuis duurder wordt? Het kost u alweer niks. De burger van Tholen zal dat moeten betalen! En wat heeft de burger van Tholen daarover te ver tellen? Niets! Ik ben inmiddels zover dat ik denk: Bouw dat gemeentehuis maar heel snel en ga aan het werk. Ga rode stippen op de stoep verven. Ga bruggetjes renoveren. Zorg dat de begrotingen kloppen. En oh ja ver geet voor de begroting van volgend jaar het vakantiegeld van de ambte naren niet, want het is zo storend wanneer dat geld weer uit allerlei onduidelijke potjes opgehoest moet worden. De burger zou er eens iets van kunnen gaan denken. En mocht u zich eens afvragen hoe het toch komt dat de burger steeds verder van de politiek af komt te staan, trek dan de deuren van uw gemeentehuis dicht, richt een com missie op, huur een externe advi seur in en schrijf eerst een rapport en dan een actieplan. Ik heb een ti tel voor het rapport en het actie plan: Hoe krijgt de Thoolse burger vertrouwen in de politiek? U heeft dan genoeg kantoorruimte, verga derruimte, computersystemen en archief om in de komende 20 jaar door te kunnen vergaderen en te be sturen. En de burger? Daar zijn uw mooie nieuwe ontvangstruimtes voor waar hij niet om gevraagd heeft. Ik ben voor een gemeentebestuur dat zich bezighoudt met de zorgen en zaken van de burgers en niet in de eerste plaats met het eigen be lang en haar eigen arbeidsomstan digheden. Ga aan uw werk! Er is genoeg te doen! Herman Bosman, Hoogstraat 48, 4691 CC Tholen. nomen? Zijn dat 'onze' volksver tegenwoordigers die de burger eerlijk moeten voorlichten en moeten overtuigen van hun (on)gelijk? Als we de vergelijking van scena rio 1 en scenario 3 naast elkaar zetten - op een eerlijke manier - dan blijkt dat bepaalde getallen bij de één zijn opgevoerd en bij de ander zijn 'vergeten'. En dat moet de burger klakkeloos aannemen en overtuigen? Is het een wonder dat meerderen met mij twijfelen aan een objectieve en eerlijke opzet van uitbreiding voor het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. Foutieve voorlichting is een dood zonde in de politiek. C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. verplichting. Pas als de milieuver gunning verleend is, kan de bouw- aanvraag worden ingediend, aldus Heijboer. Piet vroeg ook wat het college er aan gedaan heeft om de bouw te blokke ren. En waarom er nu in verdiepin gen wordt gebouwd. Volgens Oudesluijs is het plan voor de bouw van een stal op die plek al eerder aan de orde geweest, name lijk in december 1997. Volgens de PvdA-er had het college toen ge bruik kunnen maken van een be paald artikel van de woningwet om de bouw te verhinderen, (artikel 59, lid 1 sub c). De vragen worden schriftelijk door het college beantwoord. Dat gebeurde bij het overhandigen van een oorkonde van de stichting die 75 jaar bestaat en waar de ge meente Tholen al dertig jaar mee sa menwerkt. Onder deze stichting valt de welstandscommissie die tweewe kelijks bouwplannen beoordeelt op het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk. Van den Meiracker reist langs alle Zeeuwse en Zuid-Hollandse ge meenten die zijn aangesloten bij de stichting. Het was begin vorige eeuw eerst een vereniging die alleen in Zuid-Holland actief was. Opge richt door burgers die zich zorgen maakten over hoe er gebouwd werd. Nu is het een stichting die voor ge meenten optreedt als adviseur op het gebied van stedenbouw, archi tectuur. welstand en monumenten. De officiële doelstelling is het be vorderen van de schoonheid van dorp, stad en land. „Vanaf 1973 zijn alle Zeeuwse gemeenten, behalve Middelburg en Vlissingen, lid ge worden. We wilden die band beves tigen met deze ingelijste oorkonde," zei Van den Meiracker in de ont vangstkamer waar ook de ambtena ren G. Roeland (beleid) en J. Fase en M. Jongenelen (bouwkundige zaken) aanwezig waren. Van den Meiracker maakte van de gelegenheid gebruik zich te laten in formeren over het beleid dat de ge meente voert op stedenbouwkundig gebied. Bijvoorbeeld of de wel standscommissie ook betrokken wordt bij grote nieuwbouwplannen. Van Kempen legde uit dat er voor nieuwe wijken een beeldkwaliteits- kaart wordt opgesteld en dat die wordt voorgelegd aan de gedele geerde architect in de welstands commissie, H.J. Groenenwegen. Dat is onder meer gebeurd met de kaart voor het nieuwbouwproject aan de Poststraat in Stavenisse. Ook wilde hij weten of met het vast stellen van de welstandsnota er meer draagvlak is ontstaan voor de advisering. Maar volgens Van Kem pen is het nog te vroeg om dat te kunnen zeggen omdat de nota pas op 1 juli door de raad tot beleid is gemaakt. „Wat wel tegen is geval len, is dat er heel weinig respons vanuit het publiek is gekomen." Op de informatieavond in juni in Meulvliet in Tholen verscheen slechts een handjevol mensen. Maar volgens Van den Meiracker valt die gen circuskleding en attributen zor gen. Tevens moeten er affiches ge maakt worden om bekendheid te ge ven aan het circus. Ze worden bij al die zaken uiteraard wel goed gehol pen door vrijwilligers, maar de ei gen inbreng en creativiteit van de kinderen staat bij dit project cen traal." De jonge circusartiesten uit de ver schillende plaatsen oefenen afzon derlijk van elkaar. Pas op zaterdag 30 oktober, de dag van de officiële voorstelling, ontmoeten alle jong leurs, clowns, acrobaten, koorddan sers, dieren en dierentemmers el kaar in de piste. In de middaguren brengt circusexpert Gino Diks uit Oud-Vossemeer hen tijdens een workshop de fijne kneepjes van het circusvak bij. En 's avonds tijdens de voorstelling treedt de entertainer op als spreekstalmeester. Een van de acts die hij in circus Tholido aan mag kondigen, is een paardenshow. In één van de paardenpakken zwe ten Shehera Vega Sanches en haar klasgenootje Demi Verhagen er lus tig op los. De 8-jarige Shehera vormt het achterste deel van het paardenlijf, en zij is tijdens het ga- publieke belangstelling overal te gen. Bij het beoordelen van bouwplan nen kijkt de welstandscommissie naar plaatsing/situering, hoofd vorm, gevelkarakteristiek, detaille ring, materiaal en kleur. Maar ook naar bijzonderheden als aanbouwen en dakkapellen die invloed hebben op hoe een gebouw er uit gaat zien. Om het werk van de welstandscom missie beter voor het voetlicht te brengen, stelde de directeur voor om met de raadsleden en betrokken ambtenaren een excursie te houden langs een aantal projecten. Met de bus of op de fiets. „Dan gaat het veel meer leven. Als ze het zien, kunnen ze ook overtuigd raken van het nut: daarom doen we- dat. Raadsleden krijgen er meer voeling mee als ze het zelf zien." Van Kempen vond het een aardige suggestie en stelde voor dat volgend jaar mei df juni te doen. lopperen volledig overgeleverd aan de tekens die ze van haar leeftijds genootje voorin het pak krijgt. Het paardenmasker dat Demi tijdens de circusvoorstelling zal dragen, is nog niet gereed. „Maar daar wordt door anderen hard aan gewerkt", zegt ze geruststellend. De show zit er ook nog niet helemaal in, geven de meisjes toe. Maar ze hebben geluk kig nog enkele weken de tijd om de act te perfectioneren. In een andere ruimte van Meulvliet geeft vrijwilliger Marieke Wegge- mans uitleg aan een groepje 'kloslo- pers'. Het valt de drie jonge meisjes die ze onder haar hoede heeft nog best tegen om op van die klossen rond te stappen. De rode wangen van de zesjarige Anouk Brandswijk .verraden de inspanning die zij en de andere groepsleden moeten leveren. Ze vindt het best een beetje span nend nu de voorstelling zo dichtbij komt. Niet iedere circusartiest houdt zich deze middag daadwerkelijk met het instuderen van een act bezig. In een van de zaaltjes van het gemeen schapscentrum bekommert een groepje kinderen zich om het maken van pamfletten. Want er moet na tuurlijk wel reclame gemaakt wor den voor hun voorstelling. Verplaatsing van de noodgebouwen uit Sint-Annaland naar Tholen zou 1,5 miljoen euro extra kosten en dat vindt Castria onverantwoord. „De kosten van verplaatsing met nieuwe aansluitingen op de nutsvoorzienin gen en parkeergelegenheid e.d. zijn- drie keer zoveel als de aanschaf van de gebouwen", geeft Droogendijk aan. Beoogde verhuizingen zoals van de Ten Ankerflat naar de Schutse ko men meer voor. Zo moesten de be woners van een zorgcentrum in Krabbendijke tijdelijk naar Goes om nieuwbouw op dezelfde plaats mogelijk te maken. En ook de be woners van de Schutse moesten ver kassen voor de nieuwbouw, zij het dat ze in hetzelfde dorp konden blij ven. De bewoners van de Ten An kerflat zijn echter nog veel meer zelfstandig dan mensen in een ver zorgingshuis. Castria en SVRZ, die de zorg in de Ten Ankerflat verleent, wachten nu op een aanbod van de Schutse. „De besprekingen moeten inhoudelijk nog gevoerd worden", zegt direc teur P.W. Kok van de Schutse. „Alle opties liggen open. We hebben een verzoek van Castria en van een De provincie betaalt dit jaar 836.930 euro bij om het openbaar vervoer op Tholen en Sint-Philipsland mogelijk te maken. De werkelijke kosten van de BBA zijn 1.540.224 euro om de chauffeurs, bussen, benzine en bij komende zaken van de dienstrege ling te betalen. De reizigers betalen samen 703.295 euro, dus 45,66% van de werkelijke kosten. Op jaarba sis gaat het om 16.800 dienstrege lingsuren. Als de zeven ton per 31 december niet gehaald wordt, is dat het risico van de BBA. De provincie kijkt voor de vaststel ling van de taakstellende opbreng sten wel naar vorige jaren. Volgens een woordvoerder van de provincie De gemeente heeft 10.000 euro be schikbaar voor jeugdactiviteiten. Per activiteit wordt maximaal 1500 euro uitbetaald, nadat de jeugdraad over de ingediende aanvragen geadvi seerd heeft aan het gemeentebestuur. Aanvragen kunnen tot morgen inge diend worden bij de gemeente. Om in aanmerking te komen, moet de jeugd betrokken worden bij de orga nisatie en uitvoering van de be treffende activiteit, en moet ze voor alle jeugd toegankelijk zijn. Op dit moment is al een voorlopige subsidie Eén verpletterende performance van een flamboyante muziektheater- groep. Zo kondigt Uit op Tholen het optreden aan van Five Easy Pieces, vrijdag 22 oktober in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Sterke samen hang en opzwepende muziek zijn de sterkste troeven van dit jonge, hippe vijftal. Fascinatie voor en irritatie over al die boys- en girlsbands vor- Stemmen i van lezers 't Is nie mien geweunte om naer de krante te schrieven, die lees 'k lie ver. Mar noe 'k wat meegemaekt toen a 'k naer m'n wérk fietsten, da 'k 't toch nie kan laete. Je mot de ménsen toch bereike in dat gaet 't beste mee te krante. Noe gae 'k al jaeren op de fiets nae Bèrrege in dan vin 'k dat 'r nog a vee fietsers zonder licht rieje. Mar dat gae altied goed. Tot vorege weke donderdagochend. 't Was kwart over zesse, toen fietsten 'k vanaf Vossemêêr onder de brugge bie Thole deur. In dan droai je zo 't fietspad op naer boven, nae de brug ge. 't Is daer 'n donkeren 'oek, je ziet 'r niks. In toen kwam d'r 'n fiet ser naer benaejen, die at netuurluk "n lekker vaertje. 'k Oa die nie an zie komme, want die oa gêên licht an. Op 't leste nippertje zag ik 'm. Ik stuurden schieluk opzieje in toen viel ik op m'n gezicht, 't Was ok nog 'n bitje nat, dus ik lag zo. De beste man fietsten geweun deur, zorginstelling in het land. Boven dien hebben we nog een terug koopregeling met leverancier Wagenbouw. Het college bouw zorgvoorzieningen stimuleert het dat de tijdelijke huisvesting binnen de zorgsector blijft en Castria is een woningbouwstichting. Wij hebben echter de vrijheid om te kiezen en op Tholen kunnen we £en collega instelling van dienst zijn." Als er al sprake zou kunnen zijn van verhuizing van de Ten-Ankerflat bewoners naar de noodgebouwen van de Schutse, voorziet Kok wel dat er aanpassingen aan het gebouw nodig zijn. Suggesties als zouden Castria en de Schutse elkaar kunnen helpen gezien wederzijdse belan gen, wil Kok niet ontkennen. Maar hij zegt absoluut geen 'koehandel' te willen. De Schutse wil uitbrei ding van het aantal aanleunwonin gen zoals de 30 in de Vroonhof. Er is namelijk een wachtlijst van meer dan 30 mensen, dus er is behoefte aan huizen met zorg. Die uitbrei ding hoeft volgens Kok echter zeker niet richting de dwars staande, oude bejaardenwoningen van Castria aan de Van den Bosstraat te komen. „Dat kan overal." kan de BBA er ook alles aan doen om klanten te blijven trekken door vriendelijke chauffeurs in te zetten en door ook op tijd te rijden. „In we zen gaat het echter altijd om de be zetting en de busritten worden steeds efficiënter omdat er op de minst drukke ritten al flink geschrapt is. Volgend jaar zal de rijksbijdrage aan de provincie minder zijn, dus dan zal er weer naar de bezetting van bepaalde lijnen gekeken wor den. Maar de bijdrage van de Thool se reiziger is met 45,66% vrij hoog. Het Nederlands gemiddelde is na melijk 36 tot 37%." Naast de normale bijdrage steekt de provincie ook nog geld in verbete ring van de toegankelijkheid van het openbaar vervoer, zoals subsidie voor de aanschaf van lagevloerbus-, sen en verbetering van de sociale veiligheid, waarvoor de BBA 18.490 euro kreeg. toegekend aan Step in Tholen, voor de voorstelling van Jochem van Gel der op 20 oktober. En er ligt een aan vraag van een entertainmentbureau te Sint-Maartensdijk, waarover een gemeentewoordvoerder geen nadere mededelingen doet. Vorig jaar is onder meer de inrich ting van een jeugdhoek in de Noad- kantine en van de Alpha-jeugdsoos in Scherpenisse uit deze subsidiepot bedeeld. Ook voor de kampweek van de stichting Christelijk jeugdwerk Tholen, een keramiekoven voor 't Kelderwerk in Sint-Philipsland en een springkussen in vier woonkernen tijdens de straatspeeldag zijn vorig jaar bijdragen gegeven. men de rode draad in hun show. Met hun komische, soms brutale en ver frissende kijk op het leven en el kaar, leidt dat tot een programma dat klinkt als een klok. Voor de ta lentvolle groep, die als groep afstu deerde aan de Academie voor Kleinkunst, componeerde Theo Nij- land acht nieuwe nummers. Wie een spectaculaire en uitdagende voor stelling wil zien, moet zeker gaan kijken en luisteren. De avond begint om kwart over acht. Toegangskaar ten zijn te koop bij de VVV in Sint- Maartensdijk, boekhandel Diele- man in Tholen en - indien voorradig - aan de zaal. want ik dienke nie at 'n in de gaeten oa dat 'm de anleiding van m'n val partij was. 'k Riep 'n nog achteran: „Voortan je licht an asjeblieft." Mar daer reagêêrden d'n nie op. „In nog deurfietse ok", riep ik. Mar gêên re actie, ie fietsten geweun deur. In daer stong ik mee 'n kepotte broek in 'n zêêre elleboge. 'k Eb d'r ge lukkig vor de rest niks an overhou- we. Dus wat maekt 't vor sommige ménsen uut wat a t'r mee 'n oare ge beurt. 'k Wil ier allêên mar mee zégge: ménsen zurg da je fiets in orde is, ok al bekent 't mar 'n kleinigheid. In dienk nie allêên an j'n eige. Deze Tholenaer oa mien geweun laete lègge mee 'n gebroke bêên of èrm. Ok tegen d' ouwers van de kinders die atte op de fiets naer schole gaen, wil ik zégge: let op de spullen van je kinders, want zonder licht fletse is levensgevaerluk. 't Ei oallemaele te maeken mee verantwoording neme in draege. Waerom a 'k dit in gebrekkig Zêêuws schrieve? Dan woardt 't te- misten geleze (dienk 'k). Murtien van der Klooster, Nieuwepad 34, Setalland. Ook de paarden zullen niet ontbreken tijdens de voorstelling van kindercircus Tholido. Er moet nog wat geschaafd worden aan het showprogramma, maar de kinderen hebben er erg veel plezier in. Veel kinderen dromen er wel eens van om op te mogen treden in een echt circus. Voor 147 aspirant-artiesten gaat die droom op zaterdag 30 oktober in vervulling. Die avond geeft het gelegenheidscircus Tholido vanaf zeven uur een voorstelling in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. De circusartiesen zijn afkomstig uit Tholen, Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer. Momenteel wordt er onder begeleiding van een aantal vrijwilligers hard geoefend om de diverse acts onder de knie te krijgen. De opbrengst van de entree van de voorstelling gaat naar de Clini Clowns. Vuurrode hoofden van de inspan ning en hier en daar wel eens een beteuterd gezicht als er een kunstje mislukt. Het leven van een circusar tiest gaat niet altijd over rozen, zo ondervinden de Thoolse schoolkin deren tijdens de repetities. Ze zijn al vanaf begin september wekelijks aan het oefenen voor hun optreden. „Er wordt vol enthousiasme meege daan aan de voorbereidingen", weet jeugd- en jongerenwerkster Ingrid Bras. Zij is samen met haar collega Jordi Reuvers verantwoordelijk voor de coördinatie van het circus project voor basisscholieren. „We wilden in Tholen iets doen voor de kinderen van de basisscholen. Het moest in onze ogen de aanzet zijn voor het vormen van een kinderclub zoals die ook in andere Thoolse woonkernen actief is. Zo kwamen we op het idee van dit circusproject. De naam Tholido is zomaar spon taan door iemand verzonnen en heeft verdgr geen speciale beteke nis." Het is volgens de jongerenwerkster voor het eerst dat er in Tholen zo'n grootschalig project voor kinderen tot 12 jaar wordt gehouden. „Het enthousiasme van de kinderen is groot, en het leuke van dit project is dat er diverse kinderclubs aan mee doen. Net als hier in Tholen zijn ook de clubs uit Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer al weken aan het oefenen voor het kindercircus. Het is jammer dat de kinderclub uit Poortvliet door gebrek aan vrijwilli gers verstek moet laten gaan, anders hadden we er nóg meer kinderen bij kunnen betrekken. Uit Tholen heb ben we maar liefst 100 aanmeldin gen gekregen, uit Oud-Vossemeer 30 en ook Sint Philipsland is met 17 kinderen goed vertegenwoordigd. De kinderen zijn niet alleen druk bezig met het instuderen van hun ei gen act, ze moeten ook voor hun ei- DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3