'Een leraar moet snappen wat een leerling nog niet begrijpt' Van Steenis gaat naar de Schakelweg Ook SGP stemt nu voor kinderopvang 'Jammer van de kapotte rem, anders had je een tien gehad' ///fa HEIJNEN Laatste docent christelijke mavo Tholen J. de Jonge (61) vertrekt Autobedrijf verlaat de Markt Donderdag 14 oktober 2004 60e jaargang no. 48 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? Psychiatrisch onderzoek nodig na burenruzie Provincie houdt vast aan ambulance Sint-Maartensdijk Tholen laat subsidie voor energiebesparing helemaal liggen Trekpaarden bij Candia bekijken Ce qui était est passé, staat er op de uitnodiging. Frans voor: wat was is geweest. Donderdag neemt docent J. de Jonge van het Calvijn college na 40 jaar dienstverband afscheid van het onderwijs. De 61-jarige Tholenaar kwam na zijn opleiding aan de Driestar in Gouda op de lagere school Eben Haëzer terecht, maar stapte enkele ja ren later over naar de christelijke mavo waar hij Frans en biologie ging onderwijzen. De geboren en getogen Tho- lenaar bleef Tholen trouw, ook al gaf hij een aantal jaren les in Krabbendijke. De Jonge is een talenman maar ook een groot natuurliefhebber. Hij trok er vaak met de leer lingen op uit. Het vak biologie leent zich nu eenmaal be ter om iets over de Schepper te vertellen dan het Frans. Proeve Autobedrijf Van Steenis heeft een voorlopig koopcon tract getekend met Ton Kouwenhoven voor verhuizing van de garage aan de Markt/Oostvest naar de Schakel- weg op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk. Voor Van Steenis betekent dat een grote verbetering van de huidige 600 m2 naar 3000 m- waarvan 1400 m2 be bouwd. Bon Giorno De raadscommissie samenleving schreef dinsdagavond his torie: ook de SGP stemde voor kinderopvang, zij het dan al leen om sociaal-medische redenen. „In het verleden waren we hier zeer terughoudend in", zei H.W. van Eenennaam. „Nu echter de wet kinderopvang per 1 januari 2005 in wer king treedt en de bijdrage van de ouders inkomensafhanke lijk wordt, gaan wij ermee akkoord dat de gemeente bij so ciaal-medische redenen de kosten betaalt. Kinderopvang is wel geen taak van de gemeente, maar de nood kan groot zijn. Je hebt gebroken gezinnen en een sollicitatieplicht", al dus het SGP-raadslid. Deze week HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Middelburgse rechtbank heeft een zaak tegen een vijftigjarige Tho- lenaar wegens poging tot moord te rugverwezen naar de rechter-com- missaris. Officier van justitie mr. J. Zondervan had drie jaar gevange nisstraf geëist waarvan zes maanden voorwaardelijk, maar de rechtbank wilde dinsdag geen uitspraak doen. Er moet binnen drie maanden op nieuw onderzoek worden gedaan. De rechtbank wil zo snel mogelijk een psychiatrisch rapport over de verdachte laten opstellen. De Thole- naar sloeg 12 juni zijn buurman met een trapleuning tegen het hoofd. Dit was de uitbarsting van een al vijf jaar durende ruzie. De officier meende dat de buurman wel dood had kunnen zijn. Oorzaak van de ru zie was onenigheid over de kinde ren, waarbij een bal kapot was ge sneden. Verder zat er ook een auto onder de verf. Bij de schermutseling liep de buurman een hoofdwond op, alsmede kneuzingen en bloeduit stortingen. Volgens de raadsman van de verdachte was er geen sprake van poging tot moord. De man had ook zelf de politie gebeld na het slaan met de trapleuning. De ambulance in Sint-Maartensdijk staat voor het provinciaal bestuur niet ter discussie. Dat schrijven ge deputeerde staten aan de verzeke raars CZ, OZ en VGZ, die daar ken nelijk anders over denken. Die blijken namelijk buiten de verant woordelijke provinciebesturen van Zeeland en Noord-Brabant om, een onderzoek te laten instellen naar de ambulancehulpverlening. Vreemd, aldus g.s. van Zeeland. Zij zien geen gewijzigde omstandigheden die no pen tot herziening van eerdere be sluiten. Gezien de uitkomsten van eerdere onderzoeken van SAFE en het RIVM alsmede de landelijke norm van 97% dekking, blijft de standplaats Sint-Maartensdijk ge handhaafd. In Steenbergen komt er een ambulance bij, waarmee de be reikbaarheid van Sint-Philipsland wordt vergroot. RIVM heeft het meest recente onderzoek uitgevoerd: ambulances binnen bereik. Alhoe wel hierover nog volop discussie plaatsvindt, met name over de rol van de gewenste sturing in de ambu lancezorg en het gewenste dekkings percentage, blijft Sint-Maartensdijk gehandhaafd. Tholen doet te weinig aan energie besparing. In een brief aan b. en w. dringen gedeputeerde staten van Zeeland erop aan om alsnog naar mogelijkheden te zoeken. Tien an dere Zeeuwse gemeenten maken wel gebruik van de BANS-kli- maatsubsidieregeling. BANS staat voor bestuursakkoord nieuwe stijl. Volgens een woordvoerder van de provincie laat de gemeente Tholen 'enkele tienduizenden euro's' lig gen. De wat kleinere gemeenten blijken moeite te hebben om ener gie prestatie adviezen (epa's) voor woningen te laten opstellen. Ook het stimuleren van windenergie, een ontwikkelingsplan voor bio massa en het beheersen van ver voersstromen valt onder een de doelstellingen. „Jammer dat Tho len geen mogelijkheden heeft ge zien om gebruik te maken van de subsidie. Met het milieubeleids plan 2003-2008 maakt de gemeen te wel zichtbaar dat ze in actie komt voor het klimaatbeleid. Wij hebben het volste vertrouwen, dat zich er wekende weg kansen aan dienen die het best bij Tholen pas sen", schrijven gedeputeerde sta ten hoopvol. In vier jaar zou er voor dertig procent van de huizen een epa opgesteld moeten worden. De stichting Het werkend trekpaard Zeeland houdt zaterdag 23 oktober een open dag. Op Tholen doet daar aan Ko Brooijmans mee van boer derij Candia aan de Bartelmeetweg (de provinciale weg tussen Oud- Vossemeer en Sint-Annaland). Tus sen 10 en 12 uur 's morgens en van half 2 tot half 4 's middags kan het publiek de paarden aan het werk zien, afhankelijk van de weersom standigheden. Docent J. de Jonge met zijn kleinzoon Mark van den Dorpel in het klaslokaal Frans van het Calvijn college in Tholen. De laatste twee maanden geeft De Jonge geen les meer, maar werkt hij zijn opvolgster Laurien Wisse uit Waarde in. „Ze is universitair ge schoold, maar had nog weinig erva ring. Elke les zit ik er bij om aan wijzingen te geven. Het gaat heel goed." In de klas zit ook zijn 12-ja- rige kleinzoon Mark van den Dor pel. „Dat komt toch niet vaak voor." De Jonge is 36 jaar verbonden aan de school. Toen hij er begon, in 1968, heette de school nog de chris telijke mavo, voortgekomen uit de christelijke mulo. En juist in dat 'meer uitgebreid lager onderwijs' was De Jonge opgeleid, onder meer tijdens zijn stage in Gouda. „Ik heb altijd een grote voorliefde voor het mulo-onderwijs gehad. Leerlingen kennis bijbrengen, gedegen oplei den tot een diploma dat waardevol was. Het mulo-onderwijs was al in 1862 ontstaan en bestond dus al meer dan honderd jaar." Toen De Jonge in 1964 begon was Tholen een noodgebied, vertelt hij. „Er waren weinig onderwijzers. Vacatures waren moeilijk in te vul len. Door de benoeming aan de la gere school, nu de Eben Haëzer, kon ik uit militaire dienst blijven. Dat was op 19 oktober 1964. De consequentie was wel dat het be stuur elk jaar bij het ministerie van defensie moest vragen mijn dienst verband te verlengen. Dat gebeurde bij het bureau uitstel, na vier jaar werd het bureau afstel. Gemeen teambtenaar Heijboer heeft toen steeds mijn aanvraag begeleid en vanuit de SGP is er indertijd voor mij gelobbyd." De Jonge gaf les in de combinatieklas 1 en 2 van onge veer 35 kinderen. In die periode begon hij ook aan het veldwerk voor zijn geliefde vak biologie. Als telg uit een vissersgeslacht was De Jonge toen al vaak aan de waterkant te vinden. Op de schorren en de slikken om onder meer vogels te observeren. Enkele jaren later ging De Jonge een cursus Franse taal volgen bij een leraar Frans van het Mollerly- ceum in Bergen op Zoom. „Dat was in de avonduren. Van zeven uur tot kwart voor elf. Ik ging op de fiets heen en weer. Twee jaar lang. Ik deed graag Frans, maar was eigen lijk beter in Engels en Duits." De Jonge maakte in 1968 de overstap van het lager naar het middelbaar onderwijs. Van de Molenvlietsedijk naar de semi-permanente lokalen aan de Zoekweg. De Jonge ging deel uitmaken van het team met J. van Beek, P. van Belzen en G. Boender van de school die in 1966 was opgericht. „Mijn allereerste contacten met de school dateren al uit 1966. Van Beek die Duits en En gels gaf, kwam bij me thuis. Ze za ten enorm omhoog met het Frans. Ik ben de laatste docent van dat be- ginteam die vertrekt." Om zich voor te bereiden als exa minator ging De Jonge in 1969 naar de Hollandse Tuin in Bergen op Zoom waar in die periode de exa mens werden afgenomen. „Ik zou daar eens gaan luisteren hoe het er aan toe ging. Het was tien voor drie, na tien minuten zou het mon delinge examen Frans afgenomen worden. Toen bleek dat ze een exa minator te kort kwamen en werd ik gevraagd om maar in te vallen. Maar ik was slechts een bezoeker. Er was een meneer Rijk met een ruige haardos, die me vroeg te pro tocolleren, dus het examen schrifte lijk te verslaan. Na het examen volgde er overleg. Rijk vroeg aan mij welk cijfer ik voor de kandidaat in gedachten had. Ik zei een zeven. Rijk wilde ook een zeven geven. Die meneer Rijk bleek doctor Rijk, de rijksinspecteur, te zijn." In 1970 zou de christelijke mavo de eerste examenkandidaten leveren. Het was een spannende periode. De school moest zich bewijzen tegen over de gemeentelijke mavo. „Het was natuurlijk een proeve van be kwaamheid voor een docent. Ik heb toen de stoute schoenen aangetrok ken en ben naar mijn collega Hoeps van de openbare mavo gegaan om te vragen hoe ze de leesboekjes be handelden. Hoeps had veel exa menervaring. Het was nota bene onze concurrent. Hoeps bulderde van het lachen en zei: zit ik hier nu de christelijke mavo te spekken?" Het eerste examenjaar gaf goede re sultaten, vertelt De Jonge. „We hadden voorspeld dat er twee leer lingen voor Frans onder het cijfer zes zouden komen, dat is uitgeko men. Vooral vroeger, in mijn tijd, stond de mulo bekend om het grote aantal afvallers. Veertig tot vijftig die de school niet afmaakten. De selectie was toen enorm. In februari was er een proefexamen. Was dat niet goed, dan gingen de leerlingen op eigen risico." ZIE VERDER PAGINA 5 Daarmee blijft het autobedrijf voor Sint-Maartensdijk behouden en Gijs- bert van Steenis is daar blij mee. „Meer dan de helft van mijn klanten komt uit Sint-Maartensdijk. En ook uit de omliggende dorpen Scherpe- nisse en Stavenisse heb ik nogal wat klanten, dus ik zit hier goed. Ik kreeg nog een aanbod om naar Sint-Anna land te verhuizen, maar dan kom je verder van je klanten te zitten." Van Steenis heeft het pand aan de Markt/Oostvest verkocht aan pro jectontwikkelaar Giesbers, die er De Spar in onder gaat brengen. Deze su permarkt is nu aan de Korte Vest ge vestigd. Als nieuwe stek voor de ga rage bood de gemeente het terrein van de voormalige zilveruienfabriek aan de Sportlaan aan. maar Van Stee nis ging ook zelf op onderzoek uit en trof aan de Schakelweg een geschikt pand aan. „Een loods van nog maar acht jaar oud en met een vloeistof dichte vloer. Als je zo'n goed kavel- tje te pakken kunt krijgen, is dat de meest gunstige oplossing." Het pand wordt nu nog gehuurd door onderkleding-groothandel Bon Gior no van Piet Swarthoff, die wil verhuizen naar een loods van wo ninginrichting Van Houte aan de Pluimpotweg. „Dat pand is prima ge schikt voor ons bedrijf. Er zit een verdiepingsvloer die we kunnen be nutten voor opslag. Begin volgend jaar hopen we te kunnen verhuizen als het nieuwe magazijn van woning inrichting Van Houte op Welgelegen II in Tholen klaar is." Kouwenhoven wil van zijn gebou wen aan de Schakelweg af omdat hij weer terug wil naar Nigeria, waar hij vele jaren heeft gewerkt. Zijn wo ning is niet in de verkoop aan Van Steenis begrepen. In het voorlopig koopcontract zijn nog een aantal ont bindende voorwaarden opgenomen, maar volgens Van Steenis zal de mi lieuvergunning geen probleem vor men. Hij vindt het jammer dat hij onge wild bij de discussie over de vesti ging van Lidl in het pand van wo ninginrichting Van Houte op de Markt/Westvest betrokken wordt. „Dat ben ik niet gelukkig mee. De enige samenhang is, dat het dezelfde projectontwikkelaar betreft - Gies bers - maar de Spar is voor niemand een probleem. Integendeel, die nu wat achteraf aan de Korte Vest gele gen supermarkt komt straks op een zichtlocatie aan de Markt en dat is al leen maar een vooruitgang." Van Steenis benadrukt verder, dat hij de verhuizing van het autobedrijf zelf niet gezocht heeft. „We zijn benaderd en zijn op het aanbod ingegaan." „We zijn blij dat de SGP over is ge gaan. Dank ervoor", zo deelde Pv- dA-raadslid M.A.H. den Haan com plimentjes uit. Van Eenennaam wimpelde die af. „We zijn een ande re weg gereden", hield hij Den Haan voor. Wethouder Velthuis ge noot stilletjes mee van de unanieme steun. Zij liet op een vraag van het SGP-raadslid nog weten, dat de GGD toezicht houdt op de kwaliteit van de kinderopvang. En de ervarin gen van de ouders zijn op zich ook al een toets. CU-raadslid P. van Bel zen vond beslissingstermijnen van 3 maanden lang omdat er in noodsitu aties toch snel gehandeld moet wor den. Dat gebeurt ook, zei de wet houder, maar 3 maanden is een wet telijke, maximum termijn. VVD- commissielid K.B.M. Saris hoopte niet dat er door de nieuwe wet een vacuüm ontstaat. „Wij zijn daar zeer allert op en via sociale zaken wor den er al mensen benaderd, zodat er geen gaten vallen", verzekerde wet houder Velthuis. Hoe de inkomens afhankelijke bijdrage van de ouders uitpakt, illustreerde Van Belzen met twee voorbeelden. Een gezin waar van de inkomsten 40.000 euro zijn, betaalt 2,60 euro per uur voor kin deropvang, en een alleenstaande moeder maar 24 eurocent. Kees Nieuwenhuis zoekt bedrijven die Polen aan werk helpen 147 Thoolse kinderen oefenen voor circusvoorstelling Mark Goedegebuure tweede in landelijke motorcrossfinale EN VERDER... Trainer Soomers weg bij Stavenisse na bedreiging 88 mensen op wachtlijst van de Ten Ankerflat NA LIJDEN EN TEGENSLAG WORDT DE MENS BESCHEIDENER EN WIJZER Dit nummer bestaat uit 18 pagina's .Jammer van de kapotte rem, anders had je een tien gehad en een kus van de meester." Fietsenmaker Ger- rit Larooy uit Scherpenisse houdt van een kwinkslag maar is ook onverbiddellijk als er iets niet deugd aan de fietsen die hij maandagochtend onder handen krijgt op het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk. Samen met de vrijwillgers van 3VO en onder het toeziend oog van agent E. Waasdorp keurt hij in een vlot tempo de tweewielers die de vmbo-leerlingen het lokaal voor metaaltechniek binnenrijden. „Hier, alleen de bel kapot. Dat zijn de kosten niet, jongen." Hij kijkt naar de remmen, naar de verlichting en de reflectie op trappers en banden, naar de bel, het stuur, handvatten. Een meisje brengt een fiels met een opvallend breed stuur. „Dat mag maar zeventig centimeter zijn. Ik twijfel," zegt Larooy. Docent J. Bolier haalt er een meetlint bij: 67 centimeter. Binnen de limiet. Goedgekeurd. Volgende fiets. De meeste fietsen zien er goed uit. Vooral die uit de eerste klassen. Vaak zijn het gloednieuwe fietsen waarmee de jongens en meisjes naar school ko men. Opvallend is dat bijna alle achterlichten op een batterij branden. Geen gezeur meer met draadjes die breken of los raken. Bijna allemaal werken ze. En in de moderne koplampen zit behalve een lampje ook een reflector. Bij sommige fietsen heeft de koplamp een vaste plek gekregen onder het stuur, aan de stuurpen. Bij een van de fietsen merkt Larooy dat de handrem stroef gaat. De greep staat te strak. „Die moet een beetje vrije slag hebben. Dat wist ik ook nog niet toen ik zo jong als jij was, maar pas toen ik fietsenmaker werd." Uit klas IB en IC worden twee fietsen afgekeurd. Allebei met een gebroken voorvork. „Niet doorfietsen, wantje valt er zo mee op je gezicht," zo luidt het advies. Van de ongeveer 250 leerlingen komen er 141 met de fiets naar de keuring. 84 leerlingen krijgen een sticker dat de fiets in orde is. Bij 59 is er een mankement. Vier worden geheel afgekeurd. De meest voorkomende gebreken zijn verlichting (ook het ontbreken van reflectoren aan trappers en banden) en bel. Gisteren zijn in het Calvijn college in Tholen 182 fietsen aan een keuring onderworpen. Fietsenmaker R Ter louw bekeek de tweewielers. 67 vertoonden gebreken, twee daarvan werden in zijn geheel afgekeurd. Het percentage goedgekeurde fietsen ligt hier op ongeveer 65 procent. Ook hier zijn de mankementen te vinden aan de bel, de verlichting en aan de handvatten (die los zitten en van het stuur kunnen glijden). De fietsen van de eersteklassers waren uitgesloten van de keuring omdat het praktisch allemaal nieuwe exemplaren zijn. Op donderdagochtend 4 november fietsen in Sint-Maartensdijk burgemeester Nuis en politiechef De Regt, vergezeld van scholieren, van het gemeentehuis naar het Markiezaat college. Dat is onderdeel van een pro vinciale estafette, de fietsverlichtingscampagne die het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) organiseert. Gisteren ging ze in Veere van start. Na de preventieve acties zal de politie in november fietsers die onvoldoende verlichtig voeren gaan bekeuren. Docent J. Bolier meet de breedte van het fietsstuur tijdens de keuring op het Markiezaat college. Rechts fietsenmaker G. Larooy. links M. Quist van 3VO.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1