Help! De Polen komen naar Tholen Wat doet de beurs als de bladeren vallen? Provincie zet jeugdpanels op Genomineerden voor boekenprijs Tholen Donderdag 14 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Met honderden komen ze naar Nederland. Onze nieuwe EU-genoten uit Polen. Op zoek naar werk en een beter inkomen. In vrijwel alle sectoren kom je ze tegen. In de bouw, als huisschilder, op het land en in de kassen. Met tientallen komen ze over de brug en helpen ze bij de oogst in Tholen. De reputatie op het eiland is, zo bleek na een rondje belanghebbenden, uitstekend. Ze werken hard, ze werken netjes en ruimen na afloop keurig hun rommel op, is de algemene ervaring. Daarnaast zijn ze stukken goedkoper dan hun Nederlandse collega's. Steuntje in de rug Werven Cees Nieuwenhuis van uitzendbureau EurojobBeleefd aanbevolen Zorgen Niet in de rij Deze zomer heeft de effectenbeurs duidelijk 'voor anker' gelegen. Nu de olieprijs verder oploopt en bladeren val len komt er weer beweging op de beursvloer; de beurs zoekt voorzichtig, maar (nog) niet met overtuiging, de weg omhoog weer op Terugblik 3e kwartaal De feiten in het kort. Grootste stijgers en dalers afgelopen drie maanden De maand oktober van start Actueel/diversen Onze visie op de financiële markten Advies Interessante emissie: Hoeveel Polen er intussen in Neder land zijn neergestreken, is niet duide lijk. Legaal, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek, ging het om 436 Polen in 2001 tegen 1329 in het eer ste halfjaar van 2004. Hoeveel er daarvan in Tholen zijn terechtgeko men, is niet bekend. Volgens werkge vers in de bouw, de schildersbranche en de agrarische sector, komen ze met tientallen naar het eiland. De fruitoogst heeft dat aantal doen toe nemen. „Beleefd aanbevolen", zegt Kees Nieuwenhuis uit Poortvliet. Hij is vertegenwoordiger voor Eurojob, een uitzendbureau voor Poolse arbeiders, gevestigd in Hoofddorp. Het bureau is opgericht door familieleden van Nieuwenhuis die het boerenbedrijf vaarwel hebben gezegd. „In Neder land is het haast onmogelijk om te boeren. Ons land dreigt een groot pretpark te worden. Vol natuur en een mooi milieu, maar zonder mogelijk heden om boer te blijven", is zijn voorspelling voor de toekomst. De familie Nieuwenhuis komt oor spronkelijk uit Noord-Holland, maar Kees (54) besloot 24 jaar geleden naar het zuiden af te reizen om in Poortvliet zijn geluk te zoeken. Dat geluk blijkt betrekkelijk. De toene mende regelgeving, de komst van nieuwe EU-landen waardoor de sub- sidiepot volgens Kees met steeds meer collega's moet worden gedeeld en de beperkte ruimte om te groeien, maken zijn toekomstvisie niet be paald optimistisch. Vandaar dat Nieu wenhuis wel een financieel steuntje in de rug kan gebruiken. Eurojob is wat dat betreft een kans. In 2001 werd het bureau gevestigd. Een neef van Kees, Samuel Nieu wenhuis, is inmiddels directeur, en niet zonder succes. Vorig jaar won Eurojob de 'Excellence Award'. Een regionale zakenprijs om bedrijven te stimuleren om vooral op de ingesla gen weg voort te gaan. Eurojob is ge specialiseerd in het uitzenden van Poolse arbeiders en heeft daarmee een reputatie opgebouwd. „En volko men legaal", reageert Kees op allerlei verhalen in de media over criminele praktijken van dubieuze tussenperso nen. „De mensen waarvoor wij be middelen, hebben een Duits paspoort en mogen in Nederland werken. Het uitzendbureau heeft een vergunning, betaalt belasting en premies en geen enkele klant kan in moeilijkheden ko men", garandeert de Poortvlietse Eu- roj ob-vertegen woordiger. Hij geeft een map mee waarin het be drijf zich voorstelt en waarmee Nieu wenhuis de boer opgaat om nieuwe afnemers voor het bedrijf te werven. Bij dat werven gaat de overall uit en gaat het kostuum aan en een stropdas om. Klompen worden ingeruild voor schoenen met veters. De map, in combinatie met het praatje en de kle ding van Kees, heeft in het zuiden van Nederland indruk gemaakt. Van de 400 Polen die het bureau inmid dels heeft geplaatst, zit er een stevig aantal in Zeeland en West-Brabant. „Ik ga industrieterreinen af, of loop bij tuinders binnen en op andere plaatsen waarvan ik vermoed dat er bedrijven zijn gevestigd die uitzend krachten kunnen gebruiken." Nieuwenhuis heeft succes in de bouw, bij schildersbedrijven, in de tuinbouw en in de landbouw. Volgens zijn folder zijn er intussen 170 tevre den klanten. Ze maken gebruik van de Polen vanwege hun betrouwbaar heid, hun inzetbaarheid (geen vakan tie, doorwerken op zondag, vrijwel nooit ziek en niet in de laatste plaats vanwege de prijs. „Bijna de helft goedkoper dan een Nederlander. Voor een Nederlandse schilder betaal je ongeveer veertig euro per uur bruto. Een Pool werkt via Eurojob voor 15 euro." Ook Nieuwenhuis hoort geluiden dat er Polen naar Nederland komen die voor acht euro per uur complete privé-woningen opknappen. Ze ko men met een man of vier in een busje met daarachter een caravan. Spreken met de opdrachtgever een prijs af, gaan aan het werk, ruimen de boel op en vertrekken weer met de noorder zon. „Als je een dergelijke prijs hoort, kun je er vanuit gaan dat er iets mis is." En dat er iets mis is, ook op Tholen, Op sommige momenten verruilt Kees Nieuwenhuis zijn overall en klompen voor een net pak met das en schoenen. Dan gaat hij de hoer op om bedrijven te werven die Poolse arbeiders in dienst willen nemen. vertellen de tuinders. Anoniem, want je weet maar nooit. De tuinders wij zen op het Centrum voor Werk en In komen (CWI). Die instelling helpt werkzoekende werklozen om weer aan de slag te komen. Ondernemers die vacatures hebben, doen er vanwe ge allerlei fiscale regels goed aan om die te melden bij het CWI. Via het CWI komen werklozen bijvoorbeeld in de kassen terecht. Sommige onder nemers sturen die mensen terug naar het CWI. „Zogenaamd omdat ze 'niet goed genoeg' zijn. Dat gebeurt net zolang tot een ondernemer de werk lozen mag weigeren. Vanaf dat mo ment mag hij zijn heil zoeken bij Poolse arbeiders." „Ze zijn de helft goedkoper", weet een tuinder uit Sint-Annaland. Ook met het aantal uren wordt gesjoe meld. „Als ze vijftig uur werken en ze krijgen voor veertig betaald, hoor je daar niemand over", ervaart zijn collega elders op het eiland. Het CWI spreekt van 'fabeltjes'. Volgens woordvoerder H. van Tilborg zijn er voldoende regels die het werken met illegale Polen aan banden leggen. Daarnaast is de controle op naleving van de regels naar zijn indruk 'streng'. Zo spoorde de arbeidsin spectie in Breda 17 illegalen op die bij een op- en overslagbedrijf werk ten. Ook als het gaat om moeilijke bedrijvenconstructies is justitie actief bij het opsporen van onregelmatighe den. Zo bracht justitie onlangs de Agri-zaak voor de rechtbank in Den Bosch. Agri is een bedrijf dat in Po len is gevestigd en in ons land com plete oogsten opkoopt die nog op het land staan. Die oogsten worden ver volgens met Poolse werknemers ge oogst zonder dat er in Nederland so ciale premies en loonbelasting worden afgedragen. Justitie vond de constructie wettelijk onjuist en eiste tegen acht verdachten 30 maanden gevangenisstraf. De rechter consta teerde echter geen strafbare feiten en sprak ze vrij. Uit een onderzoek in april van dit jaar onder de Poolse bevolking, door het actualiteitenprogramma Twee Van daag, blijkt dat ongeveer twee mil joen Polen van plan zijn werk te zoe ken in een ander EU-land. Nederland is voor hen, na Duitsland, favoriet. Omgerekend, zo staat in het onder zoek, gaat het om 700.000 Polen die op enig moment naar Nederland ko men. Bijna 60% van de Nederlanders maakt zich hierover zorgen. Eén daarvan is Kees Bosman. Hij is adjunct-directeur van schildersbedrijf Geluk in Sint-Philipsland. Tegen Po len die legaal in Nederland zijn, be lastingen betalen en premies afdra gen, heeft hij geen bezwaar. „Ik heb zelf Polen in dienst met een Duits paspoort. Via een uitzendbureau. Het gaat er niet alleen om dat ze een stuk goedkoper zijn, maar ook dat, wan neer je een Nederlandse schilder in dienst neemt ook al heb je bijvoor beeld 's winters geen werk, je proble men krijgt bij een ontslagprocedure. De tijd dat je je personeel in de win termaanden met een WW-uitkering naar huis kon sturen, is voorbij. Je mag ze niet ontslaan.Dat betekent dat de werkgever geen inkomsten heeft, maar dat zijn kosten wél doorgaan." Geluk maakt vooral gebruik van Po len tijdens de bouwvakvakantie. „Dan kom ik mensen tekort en bij het CWI staan amper schilders als werk loos ingeschreven." Volgens Van Til borg staan er bij het CWI slechts twee schilders uit Tholen ingeschre ven als 'niet werkende werkzoeken de'. In Tholen vragen verder acht in woners werk in de landbouw en woont er een werkloze schaapherder. Bosman heeft nog niet de indruk dat het aantal Polen dat met de caravan naar Tholen komt, groot in aantal is. „Voorlopig heb ik nog geen concur rentie van die mensen op het gebied van het opknappen of onderhouden van huizen. Maar van collega's in West-Brabant en in de buurt van Eindhoven hoor je die verhalen wel." MKB-Nederland, belangenbehartiger van het midden- en kleinbedrijf, heeft vanuit die hoek nog geen klachten gehoord over oneerlijke concurrentie. „Voor zover wij kunnen nagaan, ver dienen vaklieden uit Polen die via een uitzendorganisatie in Nederland werken, hetzelfde loon als een Ne derlander", zegt A. van Delft, coördi nator sociaal beleid bij het MKB. Ook het kabinetsbeleid, dat regelt dat in Nederland werkende Polen onder de Nederlandse CAO's vallen, stelt hem gerust. „Er ligt een wetsvoorstel van die strekking bij de Raad van Sta te. Die wet kan op 1 januari 2005 in werking treden. Ik zie de Nederland se werkgelegenheid door de Polen nog niet in gevaar komen", is zijn conclusie. Die zienswijze wordt onderschreven door Thoolse tuinders. De fruitpluk is bijna voorbij, maar Nederlanders, bij voorbeeld werkloze werkzoekenden, stonden niet in de rij om mee te hel pen. A. van Rossum uit Stavenisse, een van de grootste telers op het ei land, heeft zijn toevlucht dan ook moeten zoeken in het buitenland. „De oogst ging goed. Alleen waren de pe ren wat aan de kleine kant." Bij de pluk werd hij geholpen daar een aan tal mensen uit Polen. Van Rossum wil geen aantallen in de krant. „We heb ben al enkele jaren een band met Po len. Onze ervaringen zijn goed. Ver der zijn we flink geautomatiseerd. Dat betekent dat er veel machinaal wordt geplukt." Een collega, die onder geen enkele voorwaarde met zijn naam in de krant wil, heeft dezelfde ervaringen. "Drie maanden geleden heb ik het CWI ge vraagd om me dertig mensen te leve ren voor de fruitpluk. Er is geen en kele reactie gekomen. Kennelijk zijn er geen werklozen in onze regio." Zijn bedrijf betrekt intussen drie jaar plukkers uit Polen en maakt gebruik van de zogenoemde 'verkorte proce dure'. „Dat houdt onder meer in dat je niet eerst hoeft te adverteren en in je eigen omgeving hoeft te werven en pas in tweede instantie in Europa, maar datje onder bepaalde voorwaar den rechtstreeks zaken kunt doen met bijvoorbeeld Polen. Daar moet je dan wel contacten hebben." Jongeren met ideeën over Zeeland kunnen die binnenkort ook kwijt. De provincie begint namelijk met jeugdpanels. Want ze wil graag we ten hoe jongeren over verschillende onderwerpen denken en wil hen in een vroegtijdig stadium bij die vraagstukken betrekken. Woensdag wordt in 't Beest aan de Beesten markt in Goes een, vrijblijvende, startbijeenkomst gehouden. Be leidsambtenaren geven daar ver schillende presentaties om de aan wezige jeugd enthousiast te maken voor een panel met hun onderwerp. Na afloop mogen de deelnemers kiezen of er een onderwerp bij zit dat ze interessant vinden. De bedoe ling is met drie panels te beginnen. Na de keuze volgt de opdracht om over het gekozen onderwerp bepaal de dingen te onderzoeken en te be schrijven. Als afsluiting van een on derwerp of een advies vindt een gesprek plaats tussen het panel, le den van provinciale staten, de be trokken gedeputeerde en ambtena ren van de betreffende afdeling. Op die manier kunnen jongeren hun ideeën rechtstreeks kwijt aan pro vinciale politici en ambtenaren. Wie meer informatie wil, kan kijken op internet: www.zeeland.nl/jeugd- panels. Opgave voor de startbijeen komst van woensdag kan bij Ilona Vette, e-mail ie.vette@zeeland.nl of telefoon 0118-631225. Uit 38 inzendingen heeft de jury vijf auteurs genomineerd voor de Zeeuw se boekenprijs. Het zijn Lo van Driel met 'Een leven in woorden', de bio grafie over J.H. van Dale: Doeke Roos met zijn boek over het admira- lengeslacht Evertsen; Gerard Smalle- gange met 'Rond 't Hof' over Zeeuw se boerderijen; Ad Verbrugge met 'Tijd van onbehagen. Filosofische es says over een cultuur op drift'; en Francisca van Vloten met 'Moen, tus sen Toorop en Mondriaan'. De geno mineerden krijgen ieder 250 euro. Op 4 november wordt de prijs, groot 2500 euro, uitgereikt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Dit valt samen met het begin van de Week van het Zeeuwse boek. In de jury zitten de schrijvers Nelleke Noordervliet en Oek de Jong, alsmede voormalig uit gever Wilfried Uitterhoeve. Juryvoor zitter is de commissaris van de konin gin, secretaris is hoofdredacteur Paul van der Velde van het Zeeuws Tijd schrift. De schrijver van dit artikel is de heerJ.M. Verkamman, Senior Beleg gingsadviseur D.S.I., werkzaam bij Rabobank Tholen. Het is een gegeven dat de komende maanden traditioneel de betere maanden zijn om in aandelen te be leggen. Als de 'r' weer in de maand is, vloeit er immers vaak weer nieuw kapitaal naar de beurs. De institutio nele beleggers zijn dan weer terug van vakantie. In deze periode nemen particuliere beleggers wellicht bij de openhaard, onder het genot van een lekker glas wijn, hun effectenporte feuille weer eens door. De AEX-in- dex zou hiervan de komende periode wel weer eens van kunnen profite ren. Maar daarvoor moet de index één dezer dagen dan nog wel een zetje in de rug krijgen, want het zit al enige tijd in een (technisch) dalend trend kanaal. Evenals de meeste andere, grote internationale effectenmarkten overigens. Het oude beursgezegde 'sell in May and stay awaybleek helaas ook nu weer op te gaan. In juni stegen de beurzen nog, maar toen het weer in juli beter werd, duikten zij 'in het rood'. De volumes waren laag en be leggers begonnen te twijfelen. Als er minder goed nieuws kwam over het consumentenvertrouwen of over ver kopen van duurzame goederen dan werd dat door beleggers uitgelegd alsof het economische herstel volle dig van de baan zou zijn. Kwamen er betere cijfers dan was er weer de vrees dat de rente omhoog zou gaan, met een afremmend effect op de economie als gevolg hiervan. Het oude beursgezegde gaat verder: remember, come back in September Bent u er al klaar voor? In het afgelopen kwartaal daalde de AEX-index met 6,1 tot een niveau van 324 punten per 30 september j.l. De Nederlandse aandelenmarkt ging, net als andere grote beurzen, vooral gebukt onder de hoge olie prijs en de onzekerheid over de eco nomische ontwikkelingen. De hoge olieprijs leidt tot bezorgdheid over het wereldwijde economische her stel en daarmee voor de winstont wikkelingen van de ondernemingen. Top 5 stijgers IHC CALAND 9.0% FORTIS 5.3% ING GROEP 4.7% TPG +4.7% DSM +4.1% Top 5 dalers BUHRMANN - 25.7% ASML HOLDING - 25.5% GETRONICS - 25.3% AHOLD - 20.3% UNILEVER - 17.4% Alsof de kalender de enige bepalen de factor was voor het verloop van de AEX-index: De kooplust op het Damrak nam toe en de graadmeter steeg tot 335 punten (vrijdag 8 okto ber). Een verschil van 11 punten of wel 3,40% in een week tijd! De in dex stond eerder die dag zelfs nog 3 punten hoger, echter de teleurstel lende werkgelegenheidscijfers in de VS gooiden roet in het eten. Een duidelijke verklaring voor deze op leving was niet voorhanden. Er was verdeeld nieuws over de Amerikaan se economie en de hogere olieprijs werkte evenmin mee. Maar wat moeten beleggers anders met hun geld doen, nu de rente op een zeer laag niveau staat? Bovendien lijkt veel slecht nieuws reeds in de koer sen verdisconteerd te zijn. De win naars van de AEX waren vooral de zwaarwegende financiële waarden en Philips. Ook in de VS hebben de financiële markten kunnen profite ren van een vriendelijke stemming. Met name de Nasdaq (technologie- beurs) deed goede zaken. De groot ste meevaller kwam uit Japan. Het ondernemersvertrouwen steeg daar meer dan verwacht. Ook daalde de werkloosheid. De Japanse econo mie was het afgelopen jaar vooral afhankelijk van de groei in China en de VS. Met de te verwachten lagere Amerikaanse groei komt de Japanse expansie in een rustiger vaarwater terecht. De binnenlandse economie herstelt echter. Wij blijven dan ook positief over de Japanse groeimoge lijkheden. Het cijferseizoen is weer gestart. Af gelopen vrijdag kwam OCE, tradi tiegetrouw als eerste met kwartaal cijfers over het derde kwartaal. Onder meer elektronicaproducent Philips en lithografiemachinefabri- kant ASML publiceerden deze week derde kwartaalcijfers. Voor naderen de kwartaalcijferronde achten wij de kans op positieve verassingen het grootst bij Koninklijke Olie (hoge olieprijs stuwt winst op), Numico (voordelen uit herstructureringen) en Fortis (m.n. voordelen uit het bankbedrijf). De kans op tegenval lende resultaten schatten wij het grootst in bij Van der Moolen (geen herstel van handelsvolume), KPN (toenemende concurrentie) en Ae- gon (stagnatie in omzet- en winst groei levensverzekeringen). Hoge olieprijs Zoals al eerder in dit artikel aangegeven staan de wereld wijde aandelenbeurzen vrijwel vol ledig onder de invloed van de als maar aanhoudende stijging van de ruwe olieprijs. De prijs van een vat ruwe olie steeg eind vorige week tot boven de USD 53,00 (begin dit jaar was dat nog ca. UDS 32,00). De oorzaak van de enorm opgelopen olieprijs is velerlei; allereerst de enorme vraag naar olie; de grote motor achter de stijging van de olie prijs. Vooral China neemt een be langrijk deel van deze vraag voor zijn rekening. De vraag van China neemt jaarlijks gemiddeld met 20% verder toe! Op dit moment is China goed voor circa een derde van de to tale wereldvraag naar olie vanwege de sterk stijgende verkoop van au to's en opbouw van industrie in China. Aan de aanbodzijde hebben we de laatste tijd in toenemende ma te allerlei verstoringen. Zo kennen we de spanningen in Rusland rond het mogelijke faillissement van Yu- kos (de grootste Russische oliepro ducent), het toenemend fundamenta lisme in Irak en Saoedi Arabië met als gevolg het opblazen van olielei dingen en olie-installaties en de et nische onlusten in Nigeria, de groot ste olieproducent in Afrika. (Konin klijke Olie is aanwezig in Nigeria en mist door het opgelaaide geweld in de Nigeriaanse delta een productie van wel 40.000 barrels per dag!). Het olieaanbod uit de Golf van Mexico ligt nog steeds onder druk vanwege de vernielingen door de orkaan Ivan. Twee weken na orkaan Ivan is het dagelijkse aanbod van olie uit de Golf van Mexico nog steeds 500.000 onder het normale volume. Dit alles heeft weer geleid tot een daling van de olievoorraden. Er begint nu echt een probleem te ontstaan met de voorraden. Het overschrijden van de 50 is een psychologische schök voor de markt en diverse marktvorsers spreken al van 60, wat in het verschiet ligt voor de olieprijs. De Crude Oil futu res in New York zijn met 77% geste gen in het afgelopen jaar als gevolg van de economische groei in China en India en door grotere vraag van uit Amerika. De OPEC, goed voor 36% van het wereldwijde aanbod, heeft haar output tot het hoogste ni veau in 25 jaar verhoogd om aan de groeiende vraag te kunnen voldoen. (Dit doet mij meteen denken aan de oliecrisis van 1974, weet u nog dat in die tijd de benzine 'op de bon' was en dat er autoloze zondagen wa ren? Het is te wensen dat het zover nu niet zal komen!). Mogelijke gevolgen: De hoge olie prijs kan er voor zorgen dat de infla tie behoorlijk kan oplopen. Naast de brandstof voor (vracht)auto's, vlieg tuigen en schepen hebben we ook te maken met duurdere afgeleide pro ducten (kunststoffen, chemicaliën ed.). Voorts zorgt de hoge olieprijs ervoor dat de productiekosten van (halOproducten fors toenemen. De prijsverhogingen die hierdoor ont staan zorgen dus voor een hoger in flatiepercentage. De centrale banken (ECB en de FED) zullen de inflatie willen bestrijden middels een hogere rente. Op haar beurt zorgt dat er weer voor een verzwakking van de economische toestand. Er zijn ver schillende analisten die veronder stellen dat we de top van de olieprijs naderen. Dezelfde mensen verklaren dat de aandelenmarkten klaarstaan voor een nieuwe opleving. Motief: de wereld- en de Amerikaanse eco nomie zijn op dit moment sterk en zullen verder accelereren in 2005. Een ding is zeker, de olieprijs zal structureel in waarde moeten dalen in de aankomende periode om een heuse beursrally in gang te zetten! Feitelijk is er dit jaar op de beurzen nog niet zoveel gebeurd, terwijl his torisch in presidentiële verkiezings jaren de beurzen gemiddeld wel met ongeveer 15% stijgen (Presidential Cycle-effect). Alles zal dus in het laatste kwartaal van het jaar moeten gebeuren. De (eerste) regeringster mijn van de regering Bush is voor de beurs geen gelukkige periode ge weest. Toch heeft het actieve begro tingsbeleid ervoor gezorgd dat de gevolgen van de recessie in 2001 be perkt zijn gebleven. Ook laat de Amerikaanse economie alweer ge ruime tijd een krachtig herstel zien. Wel is het zo dat dit beleid ertoe heeft geleid dat het Amerikaanse be grotingstekort in recordtempo is op gelopen. (Een voorschot op de toe komstige economische groei zullen we maar zeggen). De volgende pre sident zal zorg moeten dragen voor een verder economisch herstel. Een en ander zal waarschijnlijk gepaard gaan met een gematigde groei en ho gere inflatie- en renteniveaus. Ons advies voor de Amerikaanse aande lenmarkt is 'onderwegen'. Naast de olieprijs zijn de grondstof- en metaalprijzen (denk aan koper en aluminium) de laatste tijd fors opge lopen. Aanhoudende vraag door met name productielanden China en In dia is hiervan met name de oorzaak. Bedreigingen: inflatie. Kansen: hoge (marge)winsten in de sector basis materialen. De Nederlandse inflatie staat op dit moment op het laagste peil in 15 jaar, nu: 1%. Oorzaak is vooral de daling van de prijzen van voedingsmiddelen (supermarktoor log in Nederland). Hoogste dividenduitkering ooit: Mi crosoft gaat de komende 4 jaar circa 75 miljard extra dividend uitkeren aan zijn aandeelhouders (ofwel 3,- per aandeel). Topman Bill Gates kan vanwege zijn eigen belang in Micro soft een uitkering tegemoet zien van ca. 3,4 miljard. Zoals hij dat vaker gedaan heeft, zal hij de uitkering do neren aan goede doelen, hij blijft nog altijd de rijkste Amerikaan. Baan is terug! Jan Baan is met een nieuw softwarebedrijf begonnen: Cordys. De nieuwe software zorgt ervoor dat verschillende software programma's aan elkaar kunnen worden gekoppeld (handig bij fusies e.d.). Desgevraagd geeft Baan aan dat er geen haar op zijn hoofd aan denkt om een beursgang van dit nieuwe bedrijf te overwegen, maar zeg nooit, nooit. Turkije. In aanloop naar een moge lijke toetreding tot de Europese Unie, breekt de Turkse beurs het ene record na het andere. Het zijn vooral particuliere beleggers die hier op in spelen. Internetzoekmachine Google is na een paar opstartblunders (foute vaststelling emissieprijs, een inter view tijdens verplichte stilteperiode en onduidelijkheden in de prospec tus over aandelen- en optiebelangen van Google-werknemers) een groot succes geworden! Na een emissieprijsverlaging van 108 - 135 naar 85 - 95, werd de uitgifte geprikt op 85,00. Vraag en aanbod zorgde ervoor dat eerste koers na uitgifte op 100,01 tot stand kwam, bijna 18% boven de in troductieprijs. Vandaag staat de koers van Google op ca. 139,00. Succesvolle beursintroducties zijn op dit moment wel schaars, maar zijn er kennelijk nog! De US-dollar is het laatste half jaar redelijk stabiel gebleven; tussen de 1,20 tot 1,26. Daarmee is de EURO nog steeds duur in verhouding tot de Amerikaanse valuta. Echter, stabili teit op zich is een positief gegeven. Op deze basis hebben internationale ondernemingen in ieder geval geen last van tegenwerkende valutaver houdingen. Obligaties: De inflatie- druk blijft toenemen en de FED voert de rente verder op. De daling van de lange rentes gedurende de af gelopen maanden is in onze ogen dan ook overdreven. Immers, onder liggend nemen de inflatierisico's langzamerhand toe. Denk hierbij aan; stijging van de prijzen van half fabrikaten, hogere olieprijs en een verwacht herstel van de arbeids markt en stijging uurlonen. Wij on derwegen op dit moment het obliga- tiebelang binnen de effectenporte feuille. Regio Euroland heeft voor obligaties onze voorkeur. De ECB heeft naar onze mening weinig aan leiding om de rente te verhogen. Aandelen beginnen aantrekkelijker te worden. Veel slecht nieuws zit in middels in de koersen. Een aantal ri sico's blijft aanwezig; gevolgen van de hoge olieprijs en terrorisme in de aanloop naar de Amerikaanse presi dentsverkiezingen en een mogelijke 'harde landing' van de Chinese eco nomie. Koerswinstverhoudingen en dividendrendement zijn op dit mo ment aantrekkelijk. De relatief lage koersen hebben in feite niets anders dan een stukje 'risicokorting' inge- prijsd. Europa kan zo langzamerhand wel eens positief verrassen, ook zijn wij positief over de regio Pacific, met name Japan. Wij kijken met kopers ogen naar de aandelenmarkt en ma ken reeds gebruik van de schomme lingen in de markt om in te stappen voor de langere termijn. Aan de hand van onze economische visie voor de komende 12 maanden adviseren wij: Regio: Accent Pacific (m.n. Japan), Emerging Markets (m.n. India, Oost Europa) en Europa. Onderwegen Noord-Amerika. Sector: Accent energie, basismate rialen, industrie/ dienstverlening en farmacie. Houden: consument cyclisch. Onderwegen: consument defensief, financiële dienstverlening en ITC. Aandelen: o.m. Koninklijke Olie, Total, BHB Billiton, Philips, Rand stad, Reed Elsevier, ING. Beleggen in Japan met garantie! - onderliggende waarde: beursin dex Japan (Nikkei -225 index) - koersstijging van Nikkei-index telt voor 150% mee! - uitgifteprijs: EUR 100,00 (tevens nominale waarde) garantie op einddatum: 90% van de inleg. looptijd: slechts 5 jaar, boven dien dagelijks verhandelbaar via Amsterdamse beurs. INSCHRIJVING IS KOSTELOOS tot uiterlijk 5 november, 15.00 uur a.s. Bij de beleggingsspecialisten van Rabobank Tholen staat de deur altijd (en dichtbij) voor u open. Indien u privé of zakelijke beleggingsvraag stukken heeft, een maatwerkadvies of een second opinion wenst t.a.v. uw effectenportefeuille bij een ande re bank of anderszins, schroom niet maar reageer even. Wij staan voor u klaar! De bovenstaande visie is mede tot stand gekomen met behulp van IR1S- research. Wellicht ten overvloede melden wij u nog dat bij beleggen in effecten, de rendementen uit het ver leden en ook beursverwachtingen geen garantie geven voor toekomsti ge ontwikkelingen. Aan het boven staande artikel kunnen dan ook geen rechten worden ontleend. Rabobank Tholen, Afdeling Beleggingen, Adviestelefoon nr. (0166-) 665 330 Email: info@tholen.rabobank.nl Actuele website: www.rabobanktho- len.nl (Advertentie I.M.) Het beleggingsteam van Rabobank Tholen, v.r.n.l. Kees de Wilde, Mario Potappel en Jack Verkamman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11