Faillissement KSZ flinke strop provincie Op de fiets, als een vliegende Hollander of manusje-van-alles Is de kogel door het gemeentehuis? Voorlezen op Dag van de ouderen PLEUNE Style Voor mode en wonen Afscheid van vier zestigers bij Allévo, zorg en dienstverlening Dierendag Y° 6 Donderdag 7 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Alle vier zijn ze zestig. Alle vier maken ze gebruik van een regeling er mee te stoppen. Ze deden het werk als verzorgende bij Allévo met plezier. Donderdagmiddag werden ze in het zonnetje gezet. In het centrum Thuis zorg in Sint-Maartensdijk temidden van collega's. Cla- zien den Boef uit Tholen was 31 jaar actief, Lenie van Koeveringe uit Scherpenisse 18 jaar, Rina de Rijke en Ria Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk 17 en 20 jaar. Op de fiets, als vliegende Hollander, in witte schort en als manusje-van-alles. Kleinkind Ziekenhuis Ten Anker Waarschuwing Bestemming oude gebouwen Het Zeeuws Participatiefonds heeft vorig jaar een verlies geleden van 146.143 euro, waarvan 76.053 euro veroorzaakt wordt door het faillis sement van het Thoolse installatiebedrijf KSZ. Het fonds had een le ning van 71.053 euro aan KSZ holding verstrekt en had daarnaast nog een deelneming van 5000 euro in de onderneming. KSZ was een voort zetting van het eerder gestruikelde Klimaatservice. De vier dames die afscheid namen in centrum Thuiszorg, v.l.n.r. Clazien den Boef, Rina de Rijke, Nellie van Koeveringe en Ria Stoutjesdijk. Er waren zo'n vijftig collega's om afscheid te komen nemen. Ze ma ken gebruik van de regeling eerder uit te treden. In deze sector heet dat de obu, de overbruggingsuitke ring. Ze hebben er voor gekozen nu het nog kan, zeggen ze. Het is een uitkering tussen de 60-ste en 65ste verjaardag voor mensen die minder willen werken of willen stoppen. Deze regeling stond on der druk. De obu is sinds 1999 al vervangen door het zogeheten flexpensioen. Echter alleen een kleine groep komt nog voor de obu in aanmerking. Namens Allévo sprak de leidster van de regio, Pank van Wisselingh, de vier verzorgenden toe. Volgens haar was het een bijzonder mo ment omdat ze alle vier tegelijk het werk beëindigen. En dat ze zich zo lang in de zorgverlening hebben ingezet. „Hoeveel klanten hebben jullie wel niet gehad, hoe veel werkoverleg, scholing, hoe veel nieuwe collega's, hoeveel veranderingen hebben jullie mee gemaakt én doorstaan?" Ze bedankte het viertal namens de cliënten en de collega's voor hun inzet en wenste ze alle goeds voor de toekomst toe. Ze kregen een bos bloemen. Ook voor hun directe leidingge vende, Betsy Gaakeer was het een bijzondere gebeurtenis omdat ze de vier al zo lang kent. Ze sprak ze een voor een toe. Rina de Rijke is van de vier het langst verzorgende. Ze deed haar opleiding gezinsver zorging in Eindhoven toen ze acht tien jaar was. En ging toen nog in een blauwgroene jurk met witte schort en stijf boord naar haar werkadressen. „Tot het laatste ben je actief gebleven. Al had je het li chamelijk wel eens moeilijk. Je wilde het met vaste klanten tot het eind volhouden." Rina komt uit Heinkenszand en ging in de licht stad leren en werken, zo vertelt ze. Ze woonde een half jaar intern. „Ik nam de fiets mee op de trein naar Eindhoven. Je kreeg een platte grond van de stad en werd zo naar de mensen gestuurd." Na haar opleiding werd ze aange nomen in Goes en werkte ze tot haar trouwen (39 jaar geleden) op Zuid-Beveland. „Je kwam overal en deed alles op de fiets, van Hein kenszand naar Wolphaartsdijk, Le- wedorp en 's Gravenpolder. Toen ook nog op zaterdag." Toen haar dochter naar de mavo ging begon Rina weer, nu bij de stichting maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland. „Ik doe het nu al weer achttien jaar en drie maan den. Het meest huishoudelijk werk. Verzorging kwam er beetje bij beetje bij. Helpen bij kousen aandoen, mensen helpen bij het opstaan. Ik heb het buitengewoon graag gedaan. Het werk geeft heel veel voldoening. Maar het was ook wel eens zwaar. Je merkt toch dat je geen twintig meer bent. De mensen zijn blij dat de boel aan de kant is. Maar je maakt ook wel veel verdriet mee van oude men sen die alleen zijn." Rina werkte tien uur in de week, soms vijftien. Vooral in de smal- stad, maar ook wel eens in Scher penisse. Ze heeft nog steeds con tact met mensen uit Wolphaarts dijk uit haar eerste werkperiode. „Toen wij 25 jaar getrouwd waren, kwamen ze zelfs op onze receptie in de Wellevaete." Allévo is haar werkgever niet meer, maar ze krijgt wel een nieu we baas zegt ze lachend: „Mijn kleinkind." Lenie van Koeveringe kan wel ant woord geven op de vraag bij hoe veel mensen ze gewerkt heeft. Ze hield het vanaf 1986 bij en tovert het papiertje met de cijfers direct tevoorschijn: 533 adressen, 1644 cliënten (gezinnen, maar ook veel alleenstaanden). Ze heeft ook bij gehouden hoeveel mensen daarvan zijn overleden: 534. „Maar dan al leen van de mensen waarvan ik een overlijdsbericht gelezen heb in de krant. Ik vond het zomaar leuk om het bij te houden. Ik kwam op elke plaats op Tholen en Sint-Phi- lipsland, maar ging ook wel eens naar Schouwen als het hier slap was." Gaakeer noemde haar een 'geval apart.' „Ze kwam hier toen we aan het experimenteren waren met het geven van korte verzorging door twee verzorgenden. Op een och tend bijvoorbeeld bij acht of negen mensen langs gaan om kousen aan te trekken en ontbijt klaar te ma ken. Met de auto over het hele ei land. De vliegende Hollanders noemden we jullie. Lenie was de eerste en dat werk is enorm ge groeid. Je had een fulltime dienst verband, maar maakte ook veel overuren. Lenie nam nooit vrij. Ze ging door." De uit Sint-Annaland afkomstige verzorgende heeft al een lange loopbaan achter zich. Ze stond een jaar in het café bij Niek Burggraaf in haar woonplaats. Verhuisde in 1960 naar Rotterdam om te gaan werken in het Maashotel om gere- patrieerden uit het voormalig Ne- derlands-Indië en Nieuw-Guinea op te vangen. „Tot ze elders werk en onderdak hadden gevonden. Na vier jaar was dat afgelopen. De be heerder ging toen een bejaarden huis opzetten voor particulieren in Hilversum. Het Janshuis. Daar heb ik 22 jaar gewerkt. Tot het moest sluiten. Ik zat op de schopstoel, solliciteerde toen naar het bejaar dentehuis in Naarden, maar ook hier bij de gezinszorg. De klei trok toch weer. Hier kon ik eerder aan de slag." Het was een groot verschil, zegt ze. Na jarenlang tussen vier muren te hebben gewerkt met oude men sen, ging ze nu van het ene naar het andere adres en kwam ze ook wel eens in gezinnen met kleine kinderen. „Ik vond het in begin ge woon griezelig om die gladde ba- bytjes te wassen. Dat was ik hele maal niet gewend." Twee keer was ze de hele week Het wekelijkse zingen in zorgcen trum De Schutse in Sint-Anna land kreeg vrijdagmiddag een bijzonder tintje. Het werd name lijk afgewisseld met voorlezen. Een initiatief van de openbare bi bliotheek Tholen, die op deze ma nier aandacht wilde schenken aan de 'dag van de ouderen'. Normaal passeert die in De Schutse ongemerkt, zegt hoofd zorg Ine van Ommen. Maar dit keer is er appelgebak bij de koffie of thee. Eigenlijk is het in een zorgcentrum elke dag 'dag voor de ouderen', aldus Van Ommen, die erop wijst dat de gemiddelde leeftijd van de bewoners op 87,9 jaar ligt. Petra Das van de bibliotheek werkzaam in een gezin, een keer zestien en een keer veertien maan den. „Als de vrouw bijvoorbeeld in het ziekenhuis lag, ging ik er om acht uur naar toe, tot de man 's avonds om zes uur weer thuis was. Als die man dan een atv-dag had, dan nam ik er ook een." Die ge zinsverzorging is volgens haar wel een stuk verminderd. „Er wordt steeds meer van de mantelzorgers, familie en buren gevraagd." Tot vijf jaar geleden deed ze ook nog avond- en weekenddiensten. „Dat vond ik ook wel leuk want dan kwam je weer bij mensen waar je doordeweeks niet kwam." Ze heeft het werk graag gedaan. Ze kent veel mensen. „Met de een heb je een betere band dan met de andere. Maar werk en privé moet je altijd gescheiden houden." Clazien den Boef wilde 31 jaar ge leden weer wat meer om handen hebben. Ze solliciteerde bij me vrouw Van der Slikke van de stichting die toen in Tholen was gehuisvest. „Ik dacht dat een paar jaar te doen, maar het is iets lan ger geworden. Ik deed huishoude lijk werk. Altijd op de fiets. Ik ken bijna iedereen in Tholen. Ik ben ook een echte Tholenaar. De men sen kennen mij ook." Met de mensen omgaan, een praatje maken en het werk zelf, Clazien deed het allemaal graag. „Ik deed nog van alles, hoor. Ook plafonds afsoppen. Dat mocht echt niet, maar je deed het wel." In het begin kwam de leiding ook nog op vindt dat er terecht aandacht mag zijn voor ouderen, want hun aantal in onze samenleving groeit en daarmee worden ze vanzelf belangrijker. De 'dag van de ou deren' is in 1993 in het leven ge roepen door de Verenigde Naties. „Hier lezen vanmiddag ouderen voor aan ouderen." Ook in Ten Anker in Tholen en in Maartens- hof in Sint-Maartensdijk is er voorgelezen. Mevrouw Das vindt het fijn dat ze contact heeft kun nen leggen met de activiteitenbe geleiding in de zorgcentra. „Als het bevalt, kunnen we in de toe komst misschien nog wel eens dingen samen doen." Komen er om te zingen meestal zo'n twintig ouderen naar de re- bezoek bij de cliënten. „Iedere maand kwam mevrouw Van der Slikke aan huis. Ze kende de men sen, de mensen kenden haar. „Te genwoordig kennen de mensen de leiding niet. Dat is wel jammer, want de mensen willen soms toch wel eens wat weten." Ze werkte negen uur per week, drie ochtenden. Volgens Gaakeer is Clazien iemand die niet te veel onnodig wil praten. „Gewoon het werk doen was belangrijk. Maar je bent wel iemand die graag samen met anderen wat doet. Je bent al tijd bijzonder actief in de perso neelsvereniging. En trekt daar veel andere mensen in mee." Nog altijd gaan de collega's van haar eigen team samen op stap, vertelt ze. „Vroeger waren er meer gezel lige middagen of avonden met de hele club. Nu organiseren we dat zelf. Met ons eigen team." Een anekdote? „Ja, de vrouw waar ik hielp, moest naar een begrafe nis en had een paar zwarte schoe nen nodig. Ze vroeg of ze de mij ne kon gebruiken. We hadden dezelfde maat. Op die schoenen zat een leren strik. Toen ik ze na een week terugkreeg, zaten de strikken er niet meer aan. Die had ze er maar afgeknipt, want schoe nen met strikken dat stond niet..." Ria Stoutjesdijk was twintig jaar in dienst. Ze begon met zes uur, maar dat werden er achttien. Over creatiezaal van De Schutse, deze middag hebben zich 26 dames en zes heren verzameld. Eerst zin gen ze, a capella en onder leiding van Bep Dorst, drie vaderlandse liederen: In naam van Oranje, de Zilvervloot en In een blauwgerui- te kiel. Niet alleen de bekende coupletten die iedereen van school kent, maar de complete liederen met ook de minder be kende gedeelten. Mevrouw M. Boogaard-Bolier komt aan de mi crofoon om voor te lezen uit 'Walcherse vertelseltjes van om 't Oekje'. Ze doet dat in dialect en zet het Walchers meteen om in het Thools. Het is een verhaal van vroeger, van een jongen die van zijn moeder stroop mag halen in heel de week verdeeld, maar ook in het weekend. Volgens Gaakeer werd de bescheiden verzorgster door veel cliënten op handen ge dragen. „Je kon ze ook overal naar toesturen. Ze kwam en ging." Ze werkte vooral in Sint-Maartens dijk en Scherpenisse, maar kwam ook in andere dorpen. Ook voor haar geldt dat ze wat meer om handen wilde toen de kinderen groter waren. Ze deed huishoude lijk werk en verzorging. „Mensen helpen bij het uit bed komen, was sen en douchen, van alles en nog wat. Een manusje-van-alles." Ze werd door mevrouw Verburg aangenomen. Haar eerste leidster was Coby Suijkerbuijk. De dank baarheid van de mensen, sprak haar altijd aan. „Ik was altijd be reid om in te vallen. Ze konden me altijd wel bereiken. Ik heb op maandagochtend heel wat tele foontjes gehad al die jaren." In het werk ligt lief en leed soms dicht bij elkaar. Ria vond het fijn dat er wekelijks werkbesprekin gen zijn. „Als je iets naars had meegemaakt, kon je daar over pra ten." Ze blijft wel actief, maar dan als vrijwilligster in zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Jeugdcriminaliteit. Bureau Jeugdzorg Zeeland krijgt 9900 eu ro subsidie van de provincie voor het project 'Vroeg erbij', gericht op het probleem van jeugdcrimi naliteit. een dorpswinkeltje. Op de ge zichten van de toehoorders zie je een blik van herkenning verschij nen. Na de koffiepauze is het de beurt aan mevrouw L.M. Hen- drikse-Everaers, die zelf in De Schutse woont. Ze heeft precies hetzelfde boekje gekozen als me vrouw Boogaard, maar een ander verhaal. En ook zij leest in het dialect. Tenslotte is het de beurt aan W. Goedegebuure. Hij heeft het boekje 'Zeeland in de oorlog 1940-1945' meegebracht. Een boekje speciaal geschreven voor scholieren. Goedegebuure leest er een gedeelte uit voor over de be vrijding van Tholen. Alle verha len vallen bij de Schutse-bewo- ners goed in de smaak. Het fonds richt zich vooral op inno vatieve bedrijven en wil ondernemers risicodragend financieren om een start of een doorstart mogelijk te ma ken. Gedeputeerde staten noemen 2003 ,een bijzonder moeilijk jaar' mede door een tweetal faillissemen ten. Naast KSZ was dat Fish Farm, waaraan een lening van 68.067 euro was verstrekt. De provincie heeft een kapitaalsinjectie van 200.000 euro gegeven omdat het participatiefonds vanwege de beperkte omvang kwets baar was geworden. De raad van commissarissen heeft meerdere kan didaten benaderd om de kring van aandeelhouders uit te breiden. Het participatiefonds is in 1997 opgericht door de provincie Zeeland en de ABN Amrobank. In 2002 was het verlies maar 9641 euro, zodat 2003 een dieptepunt vormde. Directeur J.J. Koeman, die vorig jaar P. van der Meijden opvolgde, had intensieve bemoeienis met de twee bedrijven Onder voorwendsel van het grootste gelijk werden de burgers op de hoogte gesteld van een voorlopige beslissing van het gemeentebestuur van het doordrukken van een nieuw gemeentehuis in Tholen. Dit was van meet-af-aan het streven terwijl telkens de schijn werd gewekt, door .inspraakavonden' en het ontvangen van een petitie, de burger mee te la ten beslissen over het beleid. Dhr. Van der Linde beweerde met veel hoofdgeknik dat de .berekeningen' uitwezen dat nieuwbouw goedkoper is dan uitbreiden. Hij vermeldde er gemakshalve niet bij, wat er alle maal in de uitbreiding was opge voerd. Echter blijkt uit de media dat er nog al wat twijfelachtige posten in wor den genoemd, zoals extra opknap beurt huidige raadhuis, extra grote post voor tijdelijke huisvesting en als klap op de vuurpijl werd het ver lies van de opbrengst verkoop nieu we gedeelte meegerekend. Dat is vooral een knappe opmerking! Wat nog meer kan worden .opge voerd' is niet helemaal duidelijk. Is het een wonder dat met zulke mani pulaties de prijs van uitbreiden schrikbarend hoog wordt opge schroefd! Het opdelen in 4 .varianten' is een farce, vooral omdat de laatste 2 een .inzicht' moeten geven hoe dol het wel wordt als de uitbreiding zou doorgaan. Om de publieke opinie te beïnvloeden, is alleen van belang het verschil in cijfers te laten zien en niet de opgenomen onderdelen, wat m.i. slechts een halve voorlichting is, want wat behelst dat bedrag? De voorgetoverde cijfers moeten het slopen van 17 woningen rechtvaar digen. Echter berekenen is nog wat anders dan de noodzaak ervan aan tonen. Dat betekent volgens de col leges dat zowat half Sint-Maartens dijk moet worden gesloopt voor het uit te breiden gemeentehuis. Wie van de burgers zal dit voor waar aannemen? Ook dit draagt weer bij aan een verhoogde prijs, terwijl zij het aangrenzende bibliotheekge bouw niet in beeld brengen en dat is slim, anders klopt hun .plaatje' niet meer. Bij een uitbreiding kunnen (te) hoge eisen worden gesteld of erg royaal worden opgezet, zoals bijvoorbeeld van 2 kamers één grote' kamer ma ken. Dan verlies je uiteraard een aantal kamers en blijkt de noodzaak van grotere uitbreiding en dus wordt de verbouwing duurder. Niet meegerekend wordt dat de afschrij ving van de oude gebouwen bijna nul is! Niet meegerekend wordt dat alles goed onderhouden is! Dat de infrastructuur aanwezig is. Dit moest voor het nieuwe gemeente huis nog verwezenlijkt worden met een extra rotonde, enz. Daarvoor zijn al duizenden euro's besteed. De colleges zijn ondanks waarschuwin gen van instanties en burgers ge woon doorgegaan en hebben op voorhand al veel geld besteed terwijl zij wisten van de antipathie van de burgers tegen hun lumineuze plan en de drastische belastingverhogingen. Dit geld had gespaard kunnen wor den. Dat komt nog bovenop de reeds gemaakte floppen. Variant 4 is helemaal uit de duim ge zogen om daarmee een onterechte prijsvergelijking te suggereren tus sen nieuwbouw en uitbreiden! De colleges geloven erin dat met de nu voorhanden zijnde getallen de bur gers kunnen worden overtuigd van hun gelijk. Alle inspraak van instanties en bur gers wees in de richting van variant 3, hoewel een architect en een Com- plan beter hun stempel op een nieuwbouw kunnen drukken dan op een verbouwing. Hoe dan ook het zogenaamde in gesprek gaan met burgers is weer een hypocriete zaak, want voorlichten alleen met getallen is slechts een halve voorlichting. Van meet-af-aan zijn de burgers niet serieus genomen, dat bleek duidelijk die het hoofd niet boven water kon den houden. „Duidelijk werd, dat er onoverkomelijke problemen waren ontstaan die onvermijdelijk moesten leiden tot een faillissement." Fish Farm heeft inmiddels een doorstart gemaakt. Bij een derde bedrijf ont stonden liquiditeitsproblemen, maar gezien de perspectieven van deze on derneming is besloten om aanvullend te financieren. Vorig jaar kwamen er de nodige nieuwe verzoeken binnen, maar slechts 1 aanvraag voor een kortdurende, beperkte financierings behoefte is gehonoreerd. Het meren deel was onvoldoende kennisinten sief of innovatief. Verder bleek bij een aantal aanvragen sprake van een zodanig omvangrijke financierings behoefte, dat die de mogelijkheden van het fonds aanzienlijk te boven gingen. Eind 2003 werd het overleg met een bedrijf over een deelneming in combinatie met een achtergestelde lening afgerond. uit de afgewezen petitie waar circa 4000 gezinnen aan meewerkten. De burgers zijn wel aangehoord, maar er is niet geluisterd, zoals Van Bel- zen suggereert. De burger moet maar gewoon af gaan op getallen die de raad noemt, of de verbouwing te hoog gegrepen is, doet er niet toe. Het lijkt een beet je op de hsl-lijn en de Betuwelijn. Die werden ook voor .geringe' be dragen begroot om de burgers om de tuin te leiden, terwijl de noodzaak helemaal niet aanwezig was. Duits land, die de grootste afnemer zou zijn, zal voorlopig geen wijzigingen in zijn net aanbrengen. Tevens lijkt het er op dat de exploitatiekosten daarvan nu reeds laten zien dat deze projecten nimmer renderend zullen zijn. Dankzij de politiek wordt ook hier weer met miljoenen euro's van de burgers gesmeten. Dit duidelijk maken, komt bij geen enkele burger over. Eén zeer zwaarwegend punt zijn de colleges blijkbaar vergeten. Er zou pas een beslissing worden genomen als er een definitieve bestemming was voor de oude af te stoten gebou wen, zoals oude gemeentehuis Tho len, oude gemeentehuis Sint-Maar tensdijk, oude monumentale gebouw van de huidige bibliotheek, oude nog recent uitgebreide scho lengemeenschap het Scheldecolle- ge. Zij hebben nog steeds geen her bestemming. Niet alleen het slopen dreigt, maar ook de zo geroemde .oppepper' voor Sint-Maartensdijk. Beloven en niet doen is gelijk een mager hoen, dat wel kakelt op zijn stok maar geen ei legt in het hok. Als er al over herbestemming ge sproken wordt - liefst zo weinig mo gelijk - wordt bedoeld de discussie daarover te stoppen. Telkens worden er hypothetische draaien aan gege ven, maar CU en D66 spraken ooit uit niet te beslissen alvorens dit rond was. En nu omwille van de smeer In de uitgebreide .toelichting' wordt hierover wijselijk gezwegen. SGP bracht met veel bombarie op de Markt naar voren geen beslissing te nemen maar eerst de burgers te ho ren. Deze zijn gehoord en wat had dhr. Klippel al in zijn achterhoofd: variant 1. Over misleiden gesproken! Zonder zich verder om de burgers te bekommeren.Wat straks de kosten van onderhoud enz. van deze gebou wen zullen worden, zullen we blijk baar tegenkomen bij een nieuwe vaststelling van de gemeentelijke belastingen, waarvoor alle partijen weer unaniem goedkeuring zullen verlenen. En dat terwijl in de brief van b. en w. wordt gewaarschuwd dat de gemeentebegroting er voor 2005 niet rooskleurig uitziet! Onder het opschrift: Tholen kan zo niet verder met beleid, wordt ver meld: wat de toekomst betreft, is er nauwelijks ruimte voor nieuwe in vesteringen! En dan ga je als colle ges zo'n megaproject aan! Ook nu weer geeft de raad gelegenheid' om te luisteren naar de plannen. Ieder die zich maar enigszins interesseer de voor de huidige problematiek en zijn steentje wilde bijdragen heeft alleen maar geld en tijd verloren, terwijl alle negatieve reacties op de nieuwbouw bij de besluitvorming geen enkele rol mochten spelen. Het enige wat nu blijkt is, dat alle politieke partijen alleen unaniem iets kunnen aannemen: een onnodi ge nieuwbouw en zeer hoge ge meentelasten! Daarmee denken ze de kiezers te dienen of denken ze meer aan zichzelf?! Burgers kunnen niet anders dan wachten op een gespecificeerde nacalculatie van de totale kosten van bouw en inventaris, waaruit zal blij ken dat ook dat weer niet overeen komt met de voorgeschotelde maxi male bedragen. En dat in een tijd als deze, waar al zoveel afkomt op de burgers, maar één geluk: de gemeenteraad infor meert u graag verder., (over het af nemen van leefbaarheid enz) C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Heeft u op 4 oktober uw huisdier(en) ook weer eens lekker verwend? Er is volgens mij tegenwoordig sowieso weinig onderscheid tussen hetgeen wij eten en drinken, en de kwaliteit van het voedsel dat we onze dierlijke huis genoten voorzetten. Niet dat wij er thuis slecht van eten, integendeel. Nee, ik verbaas me veel meer over de manier waarop we onze honden, poezen, cavia 's en konijnen in de watten leggen. Als we het tegenwoordig over 'een hondenleven' hebben, betekent dat al lang niet meer dat iemand het slecht heeft. Als je de koelkast opendoet, moet je scherp opletten dat je je niet ver gist tussen de leverpastei of de blikjes kattenvoer. Zo heb ik vorige week per ongeluk een half pak kattenmelk leeggedronken. Mijn vrouw merkte nog lol lig op dat ze bang was dat ik loops zou worden en mijn tienerdochter stopte in een jolige bui de muis van de computer weg toen ik binnenkwam. Huisdieren zijn door de jaren heen volledig geïntegreerd in de Nederlandse huishoudens. Sterker nog, ze hebben in veel gevallen meer privileges dan hun menselijke huisgenoten. De kat en hond die midden in het tweeper soonsbed slapen, zijn een vrij algemeen geaccepteerd tafereel. Van konijnen en cavia 's die los door de huiskamer lopen, kijken we niet gek meer op. En als de kanariepiet je bij binnenkomst op een flink fluitconcert trakteert, moet je dat maar gewoon accepteren. Ik vind het dan ook misplaatst om een speciale dag te spenderen aan het verwennen van al die dieren. Ik heb er eerlijk gezegd wat moeite mee om die vette kater, die me iedere ochtend als de wekker afgaat ligt uit te lachen, op 4 oktober ook nog eens extra in de watten te leggen. Het dier heeft werkelijk alles wat zijn poezenhartje begeert. Een eigen mand - uiteraard midden voor de kachel, een bakje droogvoer, een bakje blikvoer, een bakje melk, een kattentoilet en natuurlijk een eigen activiteitencentrum. Dat laatste hebben we uit arrenmoede aan moeten schaffen toen onze gevlekte schat ook het tweede interieur volledig had vernacheld met zijn scherpe nageltjes. Het mormel slaapt 90% van de dag en die overige procenten worden aange wend om er in de nachtelijke uurtjes op uit te gaan. Staat hij doodleuk rond een uur of drie aan de voordeur te krabben, omdat meneer het koud heeft. Nee, tussen mij en onze poes bestaat allang geen innige relatie meer. Bij dierenspeciaalzaken zullen ze mij dan ook zomaar niet binnen zien. Ik moet eerlijk gezegd zelfs altijd een beetje lachen om al die flauwekulletjes die als cadeautje voor dierendag worden ingepakt. Ieder zijn pleziertje, maar ik vind het gênant om met zo 'n aangekleed hondje over straat te lo pen. Zou zo 'n keffertje zichzelf wel lekker voelen in zo 'n opzichtig mantel pakje, vraag ik me af. Ik zou het anders vinden als er bij zo 'n hondenkos tuum ook gelijk een luierbroekje meegeleverd werd. Helaas voor mij - en ik denk velen met mij - belet de lachwekkende kleding de stoelgang van het hondje geenszins. Een kattenbelletje vind ik ook zo 'n misplaatst geschenkje. Een poes is van oudsher een dier dat achter muizen aan moet jagen. Dat is enerzijds goed voor de muizenpopulatie en het houdt de poes of kater fit en vitaal. Maar nee hoor, wij schotelen de jagers liever dagelijks een kostelijk kattendiner voor. Het laatste restje katteninstinct dat na een castratie of ste rilisatie op jonge leeftijd nog is overgebleven, wordt vakkundig geëlimi neerd door het omhangen van zo'n halsband met een belletje. Je moet als muis wel erg doof of slecht ter been zijn wil je nog in de klauwen van zo'n gedecoreerde kat terecht komen. Al die verwennerij zal best goed bedoeld zijn, maar ik geloof meer in een aanpak waarbij dieren in alle vrijheid en zonder bemoeienis van de com mercie hun leventje kunnen slijten. Alle ellende die wij de dieren - bewust of onbewust - aandoen, kan in mijn ogen onmogelijk op één dierendag per jaar worden gecompenseerd. Mevrouw Boogaard leest in De Schutse een verhaal voor in dialect. Rechts op de rug gezien mevrouw Hendrikse die eveneens voorlas in de streektaal. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3