Castria overweegt huurstop als verhuizen naar Schutse niet lukt Voorlopig geen slachthuis Slager Eerste paal Vijfhoek nog dit jaar grond in J eugdbrand weer Sint-Philipsland nationaal kampioen SINT PHILIPSLAND 350 OCCASIONS i HEIJNEN U-ü Donderdag 7 oktober 2004 60e jaargang no. 47 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Dieven pikken fietsen uit winkel Busritten met minder dan drie mensen vervallen Foto's inundatie in De Meestoof In verwachting? I»*®* zie pagina 16 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? Onrust bij deel bewoners serviceflat Ten Anker over noodhuisvesting Castria Wonen ziet geen kans om in Tholen een noodge bouw voor de bewoners van de serviceflat van Ten Anker te verwezenlijken. Voor de woningstichting is dat te duur. Het tijdelijk huisvesten van de bewoners in het noodge bouw van de Schutse in Sint-Annaland stuit op bezwa ren. Een deel van de bewoners heeft donderdagavond tij dens een informatiebijeenkomst te kennen gegeven niet te willen verkassen. Als verhuizen niet mogelijk is, over weegt Castria voor de flat een huurstop in te voeren. De bewoners kunnen er dan blijven wonen, maar het ge bouw raakt geleidelijk leeg. Radiostilte Raad van State geeft Maat gelijk Er komt voorlopig geen slachthuis aan de Bronsgeest- weg 2 in Sint-Annaland. De Raad van State heeft auto bedrijf Maat c.v. in het gelijk gesteld. Die had bezwaar gemaakt tegen de milieuvergunning die de gemeente had verleend aan M.C. Slager. Terecht, oordeelde de Raad van State, want de geur- en geluidhinder waren onvol doende onderzocht. De hele procedure moet opnieuw beginnen en dat betekent weer vele maanden vertraging. Niet ideaal Castria Wonen bouwt huurhuizen Vroonstede Nog dit jaar wil Castria Wonen beginnen met de bouw van het appartementencomplex met gezondheidscentrum de Vijfhoek in Tholen. De onderhandelingen met de huis artsen die in het gebouw een praktijkruimte kunnen hu ren, verkeren in een eindfase, zegt hoofd woonbeheer J.J Droogendijk. „Het is nog niet voor honderd procent rond, maar er is goede hoop dat dit goed komt. Het werk is aanbesteed, maar nog niet gegund." Deze week BIOENOE ZOT 0MS CA AN NIE HAAR "TOAVERKOT Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 2G Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de nacht van maandag op dinsdag zijn bij rijwielhandel Duine in Scher- penisse een flink aantal fietsen gesto len. „We zijn nog aan het inventarise ren, op dit moment mis ik er 25. En daarvan zijn er 22 van het merk Ga zelle", meldt de gedupeerde onderne mer Arie Duine. Kinderfietsjes, ATB's en een rijwiel met het kaartje 'ver kocht' erop lieten de daders staan. Ze sloegen hun slag vermoedelijk rond kwart voor twee, want op dat tijdstip is de beveiligingscamera bij de benzi nepomp van het bedrijf in een andere stand gezet. Via een zijdeur, waarvan het slot werd vernield, kwamen de dieven binnen. In de showroom stel den ze vervolgens het beveiligingssys teem buiten werking. Gezien de werk wijze vermoedt Duine - die zelf tegenover zijn zaak woont - dat de da ders eerder in de winkel zijn geweest. Via de winkeldeur aan de Spuidam- straat hebben ze de fietsen vermoede lijk naar buiten gebracht, want ook daarvan was het slot vernield. De schade zal meer dan tienduizend euro bedragen. Duine is verzekerd. „Maar je zit met het eigen risico en de romp slomp die je ervan hebt." De Scherpe- nissenaar blijft ondanks alles positief gestemd. „We hebben de laatste tijd meer tegenslagen gehad, rond de bouw van ons tankstation. Dat tank station wordt donderdag 21 oktober feestelijk geopend. De BBA heeft opdracht gekregen van de provincie Zeeland om het aantal busritten waarin minder dan 3 reizi gers worden vervoerd, te inventarise ren. Dit met het oog op het vervallen van ritten in de dienstregeling 2005. Naar verwachting zal het budget voor het openbaar vervoer volgend jaar na melijk lager uitvallen en vooruitlo pend op de definitieve cijfers wil de provincie voor 30 oktober goede ge gevens hebben. De BBA heeft toestemming gekregen van gedeputeerde staten om vanaf 11 oktober op lijn 102 de rit van 7.31 vertrek uit Tholen te wijzigen in een doelrit van 7.30 uur naar de christelij ke scholengemeenschap Prins Mau- rits in Middelharnis. 's Middags biedt de BBA voor deze school ook een ex tra rit om 15.15 uur vanuit Middelhar nis. Deze veranderingen zijn niet van invloed op het aantal te verrekenen dienstregelingsuren. De provincie stelt vast, dat die extra dienstrege lingsuren wel worden geboden. „De ze wijziging is echter een verbetering van het openbaar vervoer op Tholen. We gaan er dan ook mee akkoord on der de voorwaarde, dat de extra dienstregelingsuren specifiek worden verantwoord." Vanaf zaterdag 16 oktober zijn in streekmuseum De Meestoof te Sint- Annaland beelden te zien van de inun datie in de verschillende Thoolse woonkernen. De tien borden met fo to's waren eerder op monumentendag te zien in de Gasthuiskapel in Tholen. Dat was slechts een eendaagse exposi tie en daarom heeft de heemkunde kring het initiatief genomen om ze nogmaals te tonen. De beelden, bij eengebracht door gemeentearchivaris Zuurdeeg, blijven in het museum te zien tot de sluiting van het seizoen op 30 oktober. Het is dit jaar zestig jaar geleden dat het eiland Tholen - uitgezonderd stad Tholen - onder water werd gezet door de Duitsers. De inundatie was bedoeld om de geallieerde opmars te stuiten. In februari 1944 moest het overgrote deel van de inwoners van de dorpen elders in het land een onderkomen zoeken. Sommigen keerden na de bevrijding van Tholen in november terug, ande ren pas in mei. De kinderen van toen zijn nu oud en uit hun verhalen blijkt de impact die deze tijdelijke gedwon gen verhuizing soms op hun leven heeft gehad. Advertentie I.M. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOGI E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165 304050 De serviceflat van Ten Anker in Tholen met het spandoek op de gevel: bin jie noe zotons gaan nie naar 'toaverkot. Dat zegt hoofd woonbeheer J.J. Droogendijk van de woningstich ting. „Een beslissing is daar nog niet over genomen. Maar als het vastloopt met het noodgebouw in Sint-Annaland, dan denken we er aan om niet meer door te gaan met verhuren. Dat is erg want er is een grote wachtlijst voor de serviceflat. Maar het is ook erg voor de mensen die er nog blijven wonen. Het wordt een spookflat. We weten wat het is om delen van een gebouw dicht te moeten spijkeren. Dat hebben we indertijd gezien met Sint Maartens- hof in Sint-Maartensdijk." Volgens Droogendijk zit de zaak in Tholen helemaal vast. Pogingen om gebouwen aan te kopen naast de serviceflat om daar een nieuwe vleugel van Ten Anker te realiseren, zijn mislukt. „Dan zouden de men sen maar een keer moeten verhui zen. Van hun oude naar hun nieuwe woning. In één dag. Maar we kun nen nu daar niet anders dan op het eigen terrein bouwen." Volgens Droogendijk zijn alle partijen er van overtuigd dat het huidige gebouw met 56 appartementen (52 eenper soons- en 4 tweepersoonskamers), niet meer voldoet om er zorg in te verlenen. Maar ook is het technisch aan vervanging toe. Dat geldt voor de installatie en de kozijnen. Dat de Christengemeente (in het ge bouw naast de flat) nu van de ge meenteraad groen licht krijgt om zich op het industrieterrein te vesti gen, verandert volgens Droogendijk niets aan de zaak. „Daar moet een artikel 19-procedure voor gevolgd worden. De Christengemeente moet het bedrijfspand verbouwen. Dat duurt allemaal te lang. En we zijn er al mee in onderhandeling geweest. Voorlopig is dat een gesloten boek." Op het eigen terrein is volgens Droogendijk geen plaats voor een noodgebouw. Maar ook geen geld om het elders in Tholen te doen. Fi nancieel niet haalbaar, zegt hij. „Dat kost een paar miljoen euro ex tra. Dat moet uit de pot bij Castria komen. Dat geld is er niet." Nadat de onderhandelingen met de buren waren vastgelopen, viel Cast ria terug op het eigen terrein, zegt Droogendijk. Toen diende zich de mogelijkheid van het noodgebouw in Sint-Annaland aan. „Daar staat een voorziening die volledig ge schikt is voor de doelgroep. Dan kun je de nieuwbouw in Tholen op een goede manier realiseren." Maar verhuizen naar Sint-Annaland stuit op bezwaren van een deel van de bewoners van de serviceflat. Donderdagavond werd dat duidelijk op de bijeenkomst van de SVRZ en Castria voor de bewoners van de serviceflat en hun familie. Een aan tal bewoners liet weten niet te wil len verkassen naar Sint-Annaland. Kinderen van bewoonster H.C. Geuze-van de Werff brachten zelfs een spandoek mee. De volgende dag hingen ze het laken met de tekst aan de gevel van de serviceflat: 'Bin jie noe zot, ons gaan nie naar 'to averkot'. Directeur M.P. Heijboer van Ten Anker had de mogelijkheid om de bewoners tijdelijk naar het noodge bouw te laten verhuizen enkele we ken geleden geopperd. Dat gebeur de bij het leggen van de eerste steen van de nieuwbouw van de Schutse. Gebruik maken van de bestaande voorziening zou de goedkoopste op lossing zijn, zo zei Heijboer. Een ander voordeel is dat in Tholen er zonder overlast voor de bewoners van de servicflat gebouwd zou kun nen worden aan de nieuwe huisves ting. Maar dat zorgde voor de nodi ge onrust onder de bewoners in de flat. Heijboer: „Het leeft erg bij de mensen. Een aantal bewoners en fa milie hebben duidelijk gemaakt niet te voelen voor verhuizing. Niet alle bewoners hebben zich daarover uit gelaten. We weten niet van iedereen hoe ze erover denken. De mensen die er tegen zijn, die hebben zich la ten horen. Er wordt best genuan ceerd over gedacht. Omdat er nog zoveel onzekerheden over dit on derwerp zijn, willen we even een ra diostilte inlassen. En pas terugko men als we concrete voorstellen hebben. Het geeft nu een hoop on rust. Terwijl het zelfs twijfelachtig is of we wel gebruik van het nood gebouw kunnen maken. Er zijn meer gegadigden voor. Maar alles wat die avond naar voren is geko men, zullen we serieus bekijken." Ook voorzitter O. Huiskamp van de cliëntenraad woonde de avond bij. Hij heeft vooral geluisterd, zegt hij. „De bewoners of hun familie zijn mans genoeg om zelf hun zegje te doen. We zijn natuurlijk niet geluk kig met de situatie. Er wordt al jaren geprobeerd een manier te vinden om de flat te vernieuwen. Maar de mogelijkheden zijn beperkt. Een noodgebouw kost bakken met geld. Is dat wel betaalbaar? Dat weten wij niet. We hebben geen direct zicht op de begroting van Castria. Het ge bouw gedeeltelijk ontruimen, slo pen en tegelijkertijd nieuwbouw plegen kan ook niet. Er moet ge zocht worden naar een middenweg. Dat moet nog besproken worden. Alles staat open. De bereidheid om te zoeken naar een oplossing is er. De druk zit er overal op." ZIE VERDER PAGINA 7 De 29 juni door b. en w. verleende gesteld. Zo werd niet duidelijk of de milieuvergunning aan Slager is ver nietigd. De gemeente moet de pro ceskosten van Maat ten bedrage van 966 euro betalen, evenals het griffie recht van 546 euro. Maat, vertegenwoordigd door mevr. drs. E.A.M.A. de Hoogh, J.P. Koese en M. Koese, vreest stank- en ge luidsoverlast. De slachtcapaciteit blijkt niet uit de vergunning. Het au tobedrijf vreest dat niet alle activi teiten binnen de gebouwen kunnen plaatsvinden, maar dat ook actvitei- ten op het buitenterrein zullen moe ten plaatsvinden. Voorts stelt zij, dat ten onrechte geen akoestisch rapport is opgesteld waaruit blijkt dat de ge stelde geluidgrenswaarden kunnen worden nageleefd. De gemeente was er bij de beoorde ling van uitgegaan, dat de dichtsbij- zijnde woningen geen geurhinder van de slachterij zouden ondervin den. De Raad van State miste echter een geurrapport waarop die conclu sie was gebaseerd. Gelet op de aard van de vergunde activiteiten en de afstand tussen het slachthuis en de dichtstbijzijnde woningen (onge veer 6 meter) was de Raad van State van oordeel, dat aan het bestreden besluit onvoldoende onderzoek ten grondslag lag. Dit mede in aanmer king genomen de slachtcapaciteit, die niet uit de vergunni' bleek. Met betrekking tot de geluidhinder concludeerde de Raad van State, dat er geen akoestisch rapport was op- geluidgrenswaarden voor respectie velijk het langtijdgemiddeld beoor delingsniveau en het maximale ge luidniveau kunnen worden nage leefd. Dit geld op de aard van de in richting, de afstand naar de huizen en de slachtcapaciteit. Er is volgens de Raad van State ook hier onvol doende onderzoek gedaan. „Nu het geur- en geluidaspect bepalend zijn voor beantwoording van de vraag of de vergunning kan worden verleend, is het beroep geheel gegrond", al dus de Raad van State. Door deze situatie moet slagerij Sla ger langer gebruik blijven maken van het slachthuis in de Ooststraat, midden in de bebouwde kom van Sint-Annaland. Slager wilde op het bedrijventerrein aan de Veilingweg van een destijds door Rijnberg we genbouw gebouwde loods een mo dern slachthuis bouwen, dat voldoet aan de Europese richtlijnen. Een in vestering van maar liefst 1 miljoen euro en een bouwtijd van 6 tot 8 maanden. Tijdens de zitting van de Raad van State noemde mevr. G.J. Hertogs van der Gouwe namens b. en w. van Tholen de situatie in de dorpskern van Sint-Annaland niet ideaal. „En dan druk ik het nog voorzichtig uit. ZIE VERDER PAGINA 15 Mocht de kandidaat bouwer alsnog afvallen, dan moet Castria naar een andere aannemer uitzien, maar Droogendijk gaat ervan uit dat dit jaar nog de eerste paal de grond in gaat. Wat het bestemmingsplan be treft zijn er volgens hem ook geen obstakels meer. „We hadden ge hoopt om na de bouwvakvakantie te beginnen, maar dat is niet gelukt." Komt het in Tholen na veel vijven en zessen eindelijk van de grond, in Sint-Annaland zal het minder lang duren. Castria kan daar in het nieu we bestemmingsplan Vroonstede woningen gaan bouwen. Van de uit te geven percelen mag de woning stichting dertig procent invullen. Droogendijk is blij met deze ont wikkeling. „Het is het uitvloeisel van het besluit van de gemeenteraad om een bepaald percentage van de nieuwbouw te bestemmen voor so ciale woningbouw. In Oud-Vosse- meer (Welhoek), Tholen (Stads- zicht) en Sint-Philipsland (Graef- nisse), is dat niet gelukt omdat de grond daar allemaal al aan een pro jectontwikkelaar was verkocht. Er was geen mogelijkheid om daar tus sen te komen. ZIE VERDER PAGINA 7 Podotherapeut Peter Uitterhoeve aan de slag in Sint-Annaland Clazien den Boef stopt na 31 jaar als verzorgende bij Allévo Voorzitter Adrie van Dijke van Noad '67 geeft na zestien jaar het stokje over EN VERDER... Inwoners laten verstek gaan bij inloopavonden gemeentehuis DINGEN DOOR EEN EN HETZELFDE OOG GEZIEN ZULLEN NU EENS GROOT, SOMS WEER KLEIN LIJKEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Apetrots kwamen ze terug in Sint-Philipsland, de junioren van de jeugdbrand weer die zaterdag in Haarlem het Nederlands kampioenschap in de wacht sleep ten. Joost Kunst was evenals vorig jaar de beste bevelvoerder van de 12 ploegen en ook de Sint-Philipslandse blusstofploeg domineerde met maar liefst 30 punten verschil op de tweede. „Het is een prestatie om iedere keer op landelijk niveau uit te komen", zegt leider Arco Kunst. Sint-Philipsland is wel successen gewend, want vorig jaar werd men tweede en al jaren behoort de ploeg tot de nationale top. „Ieder jaar is echter nieuw. Via de verschillen de voorrondes moet je je eerst maar eens zien te kwalificeren. In totaal doen er per baan ruim 140 ploegen mee en als je dan als nummer 1 van Nederland uit de bus komt, geeft dat veel voldoening." Brandweercommandant Koos de Feijter was voor het feestje ook naar Haarlem gekomen en een trotse burgemeester Nuis feliciteerde de winnaars telefonisch. De ploeg bestond uit bevelvoerder Joost Kunst, verkenningsploeg Richard en Jorian van Duuren, blusstofploeg Jan-Willem Kempeneers en Hubrecht van Harberden en pompbe- diener Martijn Mol. Naast Arco Kunst deelden ook de leiders Michel van der Est, Bram Noorthoek, Erik van Duuren en Harm Verwijs in het succes. Ook de aspiranten deden mee in Haarlem, maar omdat het vuur bij de opdracht niet uit was, wist men tevoren dat de score niet hoog zou zijn. Des te groter was de vreugde over het landskampioenschap van de junioren. Gezien hun leeftijd was het voor de laatste keer dat ze bij de jeugd mochten meedoen. De Sint-Philipslandse brandweer krijgt met een enorm aanbod van senioren te maken. De teleurgestelde aspiranten mogen nog verder bij de jeugdbrandweer en voor hun tiende plaats willen ze vast en zeker revanche nemen. Ook bevelvoerder Pieter Verwijs, verken ningsploeg Evert-Jan Geluk en Maurits van der Velde, blusstofploeg Hermen Geluk en Emiel van der Est en pompbediende Coen Noorthoek gaan volgende keer voor de hoogste eer van Nederland. Zie verder pagina 7. De junioren en de aspiranten van de jeugdbrandweer met hun leiders.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1