1100 euro voor paardenrusthuis Paardenkracht om te ploegen blijft prachtgezicht in polder Bewoners hebben moeite met voetpad Provincie keurt plan Tholen goed Smash pakt eerste zege Kustvissers op w.k. zevende Koersballen Meester is gek Thoolse inbreng Contacta Goes Derde prijs mannenkoor Tonen 2000 Boeren mogen schade grauwe gans aanpakken Donderdag 7 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Topper Emergo eindigt onbeslist Jeugd Kees v.d. Berge wint bij Tandje Bij Theater Zeeland zestig jaar bevrijd 1500 bomen en struiken in polder Machtige paardenlijven een ploeg door de akkers zien trekken, dat blijft een prachtig gezicht. Zaterdag viel dit te bewonderen aan de Broekseweg tussen Oud-Vosse meer en Sint-Annaland, waar de stichting Het werkend trekpaard Zeeland het provinciaal ploegkampioenschap organiseerde. Onder de twaalf ploegers was geen enkele Tholenaar, doordat Ko Brooijmans van deelname afzag. Winnaar werd A. Verhage uit Serooskerke. Vliegend tapijt Op een bord in de tuin uit de familie Bakker aan dé Zuid-Oudaan in Tholen zijn ongenoegen over de aanleg van een voetpad. 'Mooi, welstand, privacy, veilig?? Clo- acapad' staat erop te lezen. Cloaca is Latijn en betekent 'riool'. Aanvankelijk stonden op het bord ook de naam en het telefoonnummer van een ambtenaar van de ge meente. Maar die zijn op verzoek van wethouder Goos- sen van openbare werken verwijderd. „Daar heb ik be zwaar tegen. Het college van burgemeester en wethouders is verantwoordelijk en niet een ambtenaar. Ik heb bij de familie Bakker aangebeld en mijn kaartje achtergelaten met de boodschap dat er met mij altijd ge praat kan worden." Zes bezwaren ongegrond verklaard Bestemmingsplan Kom Tholen is dinsdag goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland. De zes bezwaren zijn ongegrond verklaard. Voor het gemeentebestuur van Tholen een hele opluchting. Het nieuwe plan vervangt acht oude bestemmingsplannen in Tholen. Het planolo gisch beleid is geactualiseerd en verbeterd. Ook het be schermd stadsgezicht is nu gewaarborgd met 40 geregis treerde, beschermde monumenten. De Vijfhoek Tafeltennis Met een 2-8 overwinning op Back hands 4 behaalde het eerste team van tafeltennisvereniging Smash '76 de eerste zege in de competitie. Vooraf zag het er voor de Sint-An- nalanders niet gunstig uit, want zowel Merijn v.d. Klooster als Christian van 't Hof stonden in St.Willebrord met griepverschijnse- len achter de tafel. Tijdens de wed strijd was hier echter weinig van te merken. Beiden wonnen hun partij en, terwijl de fitte Anné van Dijke wel twee keer teleurstelde. Bij een 6-0 voorsprong voor de Sint-Anna- landers verloor Van Dijke zijn eer ste partij, waarna hij bij een 1-7 tus senstand opnieuw klop kreeg. Door het sterke spel van Van 't Hof en Van den Klooster werd het toch een succesvolle avond voor Smash. Door de 2-8 overwinning staat Smash nu op een gedeelde eerste plaats in de eerste klasse. In de tweede klasse speelde het tweede herenteam met 5-5 gelijk tegen mede degradatiekandidaat SVNB uit Kamper land. Na zes nederlagen op rij behaalde Peter Bazen zijn eerste twee overwin ningen in deze competitie. Harm West dorp won eveneens twee keer en Remco Vroegop noteerde één winstpartij. Het derde herenteam speelde 5-5 gelijk te gen Vice Versa 7 uit Oudenbosch. Kees van Poortvliet won tweemaal. Mathijs v.d. Graaf en invaller Peter Dieleman ze gevierden één keer, terwijl ook het dub belspel door Smash werd gewonnen. Het vijfde herenteam speelde tegen SVD uit Driewegen eveneens gelijk. Jacob Elen- baas bleef ongeslagen en had zodoende een belangrijk aandeel in de puntende- ling. Bij de jeugd wist alleen het vierde team te winnen, in Hoogerheide werd Hotak 4 met 6-4 verslagen. In Yerseke leed het eerste jeugdteam met 6-4 de eerste ne derlaag in deze competitie. Het tweede jeugdteam kreeg thuis met 1-9 klop van TCS uit Steenbergen. Het derde team speelde met 5-5 gelijk tegen het Tilburg- se Irene 4. Programma zaterdag: Smash-Breda, Smash 2-'t Batje 1, Smash 3-Hotak 7, Markiezaat 9-Smash 4 (8 okt.), Smash 5-Big Smash 2; Scaldina-Smash jeugd 1, ODT-Smash 2, Tios-Smash 3, Smash 4-TTVO. Zowel het Nederlandse herenteam als de damesploeg is zevende ge worden bij het wereldkampioen schap kustvissen. De titelstrijd vond vorige week plaats in de omgeving van Weymouth aan de Engelse zuidkust. Het organiserende land won in beide categorieën. Bij de heren - waar twaalf landen meededen - eindigde Arjan Rijn berg uit Oud-Vossemeer als veer tiende in het individuele klasse ment. Zijn zus Clarinda van der Zande vormde de Thoolse inbreng bij de dames (waar Arjans vriendin Ilonka van Vossen als reserve fun geerde) en die eindigde als twaalf de. Beide waren met hun klassering de beste Nederlanders. Het dames team eindigde in punten gelijk met Spanje, maar werd zevende op grond van de dagklassering. Op de slotdag was er erg veel wind en regen, wat ertoe leidde dat de da meswedstrijd na 2,5 uur vissen werd afgebroken. Op de tweede dag protesteerde Nederland tegen het feit dat toen acht landen op een rif mochten vissen en vier daarbuiten. Zoals voorspeld, vingen die laatste vier niets (slechts één visje haalden ze boven). Het was toch al opval lend dat de organisatie de stranden in de omgeving met veel vis buiten de wedstrijdparcoursen hield. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Meulvliet: 1L. Verschoor en T. Goode 52 p; 2. G. Bolier en W. Schot 36 p; 3. B. Schot en J. Bos 30 p; 4. W. Bijl en L. van Bale 26 p; 5. R. Bolier en R. Vroegop 19 P- Sint-Maartensdijk: 1. A. Poot en C. van Gorsel 41 p; 2. L. Wielaard en J. Bijnagte 33 p; 3. A. Wielaard en W. Bijl 28 p;4. J. Nijstad en M. Dane 26 p; 5. C. van Mierlo en B. Bijnagte 25 p. Tholen stad: 1. mevr. C. Wilsing en L. Soomers 28 p; 2. mevr. A. Scherpenisse en mevr. R. Burrows 25 p; 3. D. Schel- linger en N. Moerkerken 22 p; 4. R. van Driel en R. v.d. Houten 13 p; 5. W. Scherpenisse en mevr. F. Schellinger 8 P- Emergo heeft een gelijkspel uit het vuur gesleept in de topper tegen ZKV: 4-4. Ook Emergo 2 deelde de punten, in Zevenbergen werd het 9-9. ZKV was de laatste jaren vaak te sterk voor Emergo. Maar dit keer maakten de korfballers in de eerste helft goed gebruik van het windvoor- deel. De thuisclub, die tweede staat, nam in Zuidland de leiding. Door treffers van Marco v.d. Hoek (2x), Jaco van Heemskerk en Kristian van Heemskerk boog Emergo dat in een ruime 1-4 voorsprong. ZKV vond voor de rust nog één keer de korf. In de tweede helft konden de Tholena- ren de voorsprong niet vasthouden. Ze moesten twee tegentreffers toe staan en scoorden zelf niet meer, zo dat de teller bij het laatste fluitsignaal op 4-4 stond. Emergo 2 moest flink aan de bak tegen Zevenbergen 3. Daarnaast floot de scheidsrechter wel erg vaak in het nadeel van He ploeg uit Sint-Maartensdijk, aldus de zegsman, waardoor het team zich vaak meer bezighield met de leidsman dan met het spel. Zevenbergen kwam 4-1 voor te staan, maar Emergo knokte zich terug naar 5-5. Voor de rust vond de thuisclub echter nog twee keer de korf. Door twee treffers trok Emergo na de hervatting de stand opnieuw gelijk. Er ontspon zich een spannende slotfase. Emergo kwam 8-9 voor te staan en leek met de winst weg te komen, maar vlak voor tijd maakte Ze venbergen de gelijkmaker. Aan Thoolse kant scoorden Annemiek Bentschap Knook (4x), Jack van Rijsbergen (2x), Marian Bazen, Arie Jansen en Jaco Rip. In een slappe eerste helft kwam Emergo B 0-2 achter te staan tegen Merwic. Na de rust stelden de Tholenaren orde op zaken. Vrij snel trokken ze de stand gelijk, om vervolgens naar 4-2 uit te lopen. De doel punten kwamen van Rick Bazen, Pascal Farla, Jan v.d. Kleijn en Marieke de Rooij. De B-meisjes wonnen met 5-1 van Keep Fit, na een 1-1 ruststand. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd, maar in de tweede helft sprongen de rood-zwarten beter om met de kansen. Chantal Bentvel- sen, Lisa Hage, Carolien en Rhea Koop man en Gisela v.d. Ree maakten de doel punten. De C-meisjes, die het zwaar hebben in de competitie, konden ook tegen Juliana geen potten breken. Al snel kwamen ze op achterstand en bij de rust stond het 0- 6. In de tweede helft kwamen daar voor de tegenstander uit Oud-Gastel nog eens zes treffers bij. Emergo E leed tegen Good Luck de eer ste nederlaag van deze competitie. De rood-zwarten speelden moeizaam en ver zuimden de kansen te benutten. Het enige doelpunt viel in de tweede helft, waarin de ploeg uit Middelharnis steeds sterker werden. In een spannende wedstrijd wist Emergo W met 2-0 te winnen van KVK uit Kapel- le. De thuisclub wist beter raad met de kansen die ze kreeg. Beide treffers kwa men op naam van Julienne Zimmerman. De strafworpen won Emergo eveneens, met 11-10. Programma: Emergo-Zevenbergen 16 u„ Emergo 2-Hoogerop 1 14.30 u.; Vios- Emergo B meisjes, Good Luck-Emergo C meisjes, All Ready-Emergo E, Emergo W-Hoogerop 9.30 u. Wielrennen Met 1604 kilometer heeft Kees v.d. Berge het kilometerklassement gewon nen van toerclub Tandje Bij. Hij reed ruim 800 kilometer minder dan de win naar van vorig jaar, maar de oorzaak daarvan was dat aan het begin van het seizoen clubritten werden geschrapt omdat de opkomst te gering was. Dat verbeterde naderhand, doordat zich drie nieuwe leden aanmeldden. Op de tweede plaats eindigde Kees Lindhout met 1514 km, 3. Leen van Driel 1263 km, 4. Arjaan den Braber 1058 km, 5. Mas Andriesse 1031 km, 6. Henry Po- tappel 793 km, 7. Jan v.d. Reest 664 km en 8. Jacco Paauw 597 km. Na de slotrit van 85 kilometer afgelopen za terdag werden de prijzen uitgereikt. Omdat er nogal eens gastrijders meerij den bij de club uit Sint-Maartensdijk, is besloten om volgend jaar voor hen een apart klassement op te maken. Op initiatief van de stichting Ama teurkunst Zeeland is een theater voorstelling gemaakt 'Zeeland 60 jaar bevrijd'. Een theaterverteller, popband, groot koor, dansers en harmonieorkest brengen een uit voering die de sfeer heeft van 'the night of the proms'. Gevarieerd ook: van klassiek tot pop, van ingehouden tot uitbundig. De voorstelling zet de bevrijding van Zeeland in 1944 in een breed per spectief. Ze biedt voor de pauze een proloog en drie episoden, erna wordt naar een apotheose gewerkt en dan draait alles om de viering, vreugde en feest. De uitvoerenden zijn muziekvereniging Breskens/ Groede, het Zeeuws mannenkoor, Lia Sorbers balletstudio Free en stichting Dansz, popband Taphar- heejl en theatermaker Jos de Jon ge. Regisseur is Jos Snelders. Het project is een unieke samenwer king tussen vijf disciplines. Elk verzorgt een apart optreden en ook treden ze gezamenlijk voor het voetlicht. De voorstellingen van 'Zeeland 60 jaar bevrijd' zijn op 22 oktober in Oostburg (Ledeltheater), op 29 ok tober in Goes (de Mythe) en op 5 november in Middelburg (Stads schouwburg), steeds om acht uur. Kaarten zijn voor beide laatstge noemde voorstellingen ook via in ternet te bestellen (www.theater- verkoopzeeland.nl). Voor het waterschap Zeeuwse Ei landen begint deze maand het plantseizoen. Langs de Bleekveld- weg en de Lange Kruisweg bij Sint-Maartensdijk worden totaal 137 bomen geplant. En langs de Nieuweweg gaan 1324 struiken de grond in. In heel het waterschaps- gebied worden bijna duizend bo men en een kleine 19.000 struiken aangeplant. Overigens gaat het waterschap het groenbeleid herzien. Daarbij is er aandacht voor een duidelijk mei- doornbeleid, onderhoud van (jon ge) beplanting en genunaceerd te werk gaan bij het rooien en bij de assortimentskeuze. Juni volgend jaar moet er een nieuw plan liggen voor de komende jaren. Vooraf gaand worden informatieavonden belegd, zodat de inwoners kennis kunnen nemen van het plan en hun mening kenbaar kunnen maken. Bezoekers van de rommelmarkt enfancyfair in manege Vosmaer konden de haren laten invlechten. De rommelmarkt en fancyfair van de stichting Paardenwelzijn na ge dane arbeid heeft zaterdag netto 1100 euro opgebracht. Voorzitter Marga Balemans is tevreden met dat resultaat. „Met een grote groep vrijwilligers is er een dag flink aangepakt." Bij manege Vosmaer aan de Zeedijk te Oud-Vossemeer kwamen 229 volwassenen en ruim 300 kin deren langs. „Op de middag was het even wat minder druk, maar 's morgens liep het goed en ook later op de middag zijn er nog behoorlijk wat mensen geweest", vertelt de voorzitter. Er was dit keer voor geko zen om wat minder de nadruk te leggen op de rommelmarkt en wat ex tra dingen te doen voor kinderen. Zo was er een springkussen, een sui kerspin, ponyrijden, schminken, pijltjes gooien en haren invlechten. Verder was een koffiehoek ingericht. „Daar verkochten we ook brood jes en die vonden goed aftrek." Voor verschillende dingen vond de stichting sponsors, waardoor de kosten gedrukt konden worden. Buiten kon een ritje gemaakt worden in een paardenkoetsje. Het was een erg gezellige dag. Ook een quiz trok een flink aantal deelnemers. In vier leeftijdscategorieën waren steeds drie prijzen te winnen. De nummers één waren: Gino van Londen uit Breda (4-6 jaar), Yvonne van Spanje uit Poortvliet (7-9 jaar), Tom Hendrikx uit Tholen (10-13 jaar) en Mar- tijn de Nijs uit Hoogerheide (volwassenen). Alle winnaars zijn uitgeno digd om zaterdagmiddag op de manege hun prijs in ontvangst te ko men nemen. Degene die de meeste punten heeft gescoord, krijgt een digitale camera. Met de opbrengst van de rommelmarkt/fancyfair kan weer een stukje verzorging voor paarden bekostigd worden. De stichting wil paarden op leeftijd, nadat ze jarenlang mensen rijplezier hebben gegeven, een verzorgde oude dag bieden. Momenteel heeft de stichting twee voorma lige manegepaarden onder haar hoede. Aan het einde van het jaar wordt bekeken, of er voldoende geld in kas is om dat aantal te kunnen uitbreiden, geeft voorzitter Marga Balemans aan. Er zijn nog toegangskaarten te koop voor de show van Jochem van Gel der, woensdagmiddag 20 oktober in Meulvliet in Tholen. Van Gelder is met name bekend van televisiepro gramma's voor kinderen als Praatjes makers en Buya. Op uitnodiging van Step komt hij in Tholen met zijn pro gramma 'De Meester Gek!'. Dat is een voorstelling waarbij het publiek van begin tot einde actief wordt be trokken. Muziek, spel, toneel en show worden gecombineerd tegen het decor van een schoolklas met an tieke bankjes. Alle vakken worden er op een nét iets andere manier gege ven. Zo loopt de gymles uit op een feestpartij en wordt via een afvalspel- show de 'sleukste' (slimste en leuk ste) leerling van de klas gekozen. 'De Meester Gek!' begint om half drie en duurt anderhalf uur. De show is bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Meulvliet en boekhandel Diele man in Tholen, boekhandel Heijboer in Sint-Annaland en de VVV in Sint- Maartensdijk. Op de achttiende bedrijvenbeurs Contacta in Goes is volgende week - zoals dat ook al eerder ge beurde - een Thools paviljoen te vinden. Zeven ondernemers presenteren zich daar samen met de gemeente: Carrosserie Elenbaas en Dick Klok mechanisatie uit Poortvliet, Van Meer, bouwbedrijf De Korte en Van Hoof luchttechniek uit Tholen, Boers riooltechniek uit Oud-Vossemeer en Cool Connect uit Sint-Maartensdijk. Daarnaast zijn er nog drie Thoolse standhou ders onder de ruim 200 deelne mers: Delta Techniek uit Sint-Phi- lipsland, Frisia rondvaarten uit Sint-Annaland en deurwaarder Buys en Partners uit Tholen. De Contacta vindt zoals altijd plaats in de Zeelandhallen. De beurs is geopend dinsdag avond van zes tot tien uur, woens dag en donderdag van twee tot tien uur. Na het ploegen was de trekwedstrijd met paarden een feest voor de jeugd die zich op een stuk tapijt over de akker liet slepen. „Je kunt aan de paarden zien dat ze dit niet vaak meer doen", zegt een bejaarde toeschouwer op het ploeg- terrein. Leen Hage uit Poortvliet, ook al niet piep meer, beaamt dat. Het tweetal heeft zelf volop met de grove trekpaarden gewerkt. Uren brachten de dieren vroeger vóór de ploeg door op de zware kleiakkers in de polder. De mechanisatie ver drong halverwege de vorige eeuw de paarden. Veel boeren hielden aanvankelijk nog één paard aan, maar daar was al bij te merken dat die het werk niet meer gewend was. Het ging allemaal niet zo soepel meer, zeggen de twee. Ze kijken be langstellend naar de verrichtingen van de twaalf deelnemers op de ak ker aan de noordkant van de Broek seweg. Het is hier lichte grond, stel len ze al snel vast. Hage wijst erop dat het belangrijk is om recht te ploegen. „De geren zijn het moei lijkst, maar die leveren wél de meeste punten op." Met zeven tweespannen en vijf driespannen worden evenzoveel veldjes van zes aren omgelegd. Veel bekijks ook trekt een Shetlandpony, waarmee voor de grap wordt geploegd. Ko Brooijmans fotografeert zijn vriend in Anneke, van wie het paardje is, terwijl ze samen met Kees Loos uit Tholen het dier over de akker ment. De stichting heeft burgemeester W. Nuis bereid gevonden om het kam pioenschap te openen. Deze trekt een beginvoor op één van de veld jes. 's Middags is hij met zijn vrouw terug voor de prijsuitreiking, maar ook staan ze bij de trekwedstrijd ge regeld op de slede. Bij het begin van de wedstrijd is Ko Brooijmans, die op de vlakbij gelegen boerderij Candia woont, er nog wel. Maar hij doet niet mee, want het werk wacht: er moeten aardappelen gerooid wor den. De speaker wijst erop dat tóch een Brooijmans aanwezig is in de persoon van Mark Brooijmans uit Bergen op Zoom. Deze kleinzoon van de overbekende Thoolse trek paardenfokker en -handelaar Jos Brooijmans is beginnend ploeger. Hij eindigt uiteindelijk met 57 pun ten op de elfde en voorlaatste plaats. Honderden mensen komen een kijk je nemen, velen met een foto- of vi deocamera bij zich. Aan het einde van de wedstrijd sluit een parade met alle 29 paarden dit deel van het programma af. Het Thoolse be stuurslid Henk Geluk is in de weer met de digitale camera om opnamen te maken voor de website van de stichting. Er volgt een trekwed strijd, waarbij een paard of een span paarden zoveel mogelijk meters moet maken met een slede waarop om de vijf meter mensen springen om deze te verzwaren. Op een tapijt dat erachter hangt, mogen kinderen gaan zitten. Eerst een stuk of tien, maar op het laatst gaat de slede er vantussen en kunnen 25 kinderen gaan zitten. Die jongelui willen wel, ze hebben het grootste plezier als de paarden naar het einde van de baan rennen. Het vliegend tapijt noemt de speaker dit onderdeel. De trek wedstrijd wordt bij de enkelspannen gewonnen door Cees Mol uit Waar de en bij de tweespannen door Wim Baremans uit Etten-Leur. Niet alleen een jury beoordeelt het ploegwerk, ook de toeschouwers kunnen op een formulier aangeven welk perceel er volgens hen het bes te is geploegd. Er worden 38 formu lieren ingeleverd en uit degenen die winnaar A. Verhage hebben aange wezen, wordt de winnaar van de pu blieksprijs getrokken. Dat is Jeroen Vos uit Amstelveen. De topdrie van de ploegers krijgt een beker uit han den van de burgemeester. De uitslag is als volgt: LA. Verhage (driespan) 80 p: 2. L. de Visser (driespan) 77 p; 3. W. Baremans (tweespan) 71 p; 4. J. v.d. Wekken. J. van Rie (beide tweespan) en C. Mol (driespan) 69 p; 7. B. v.d. Wek ken (tweespan) 67 p; 8. E. Leendert- se (tweespan) 66 p; 9. B. van Bohe- men (driespan) 65 p; 10. J. v.d. Hoek (tweespan) 61 p; 11. M. Brooijmans (tweespan) 57 p; 12. C. Maurice (driespan) 55 p. Het geplande voetpad langs het Hertenkamp, vanaf de kanaaldijk, is bedoeld voor de bewoners van de nieuwbouwwijk Molenhoek. Het sluit aan op een al eerder aangelegd stuk. „Dit is de afronding. De vei ligheid van voetgangers van en naar de wijk is ermee gebaat", aldus de wethouder. De aanleg van het pad wordt gecombineerd met een infil tratieriool voor de afvoer van he melwater. Het pad komt bovenop dat zogenaamde IT-riool. Er ligt nu een greppel, die gedempt wordt. De greppel vormt een natuurlijke afscheiding aan de zijkant van de woning waarin de familie Bakker inmiddels tien jaar woont. Het ver dwijnen ervan ervaren de bewoners als een aantasting van hun privacy. Bovendien moet een deel van de be planting ervoor wijken. „Ons huis en dat van de buren staan hier 35 jaar, mét beplanting. Het was hier een mooi stukje Tholen en dat wordt nu lelijk. Je vraagt je af of zo'n plan niet onder welstand zou moeten vallen", zegt Bakker, die betwijfelt of de veiligheid inderdaad gediend is met de aanleg van het voetpad. „Het zal glooiend lopen en dat is een probleem voor mensen in een rolstoel." Volgens hem wist nié mand van de aanleg af. „Ik kwanver in december achter. Maar de-in spraakmogelijkheid was toen voor bij, er was al in 2002 een publicatie door de gemeente gedaan." De af gelopen tien jaar is er volgens $e Tholenaar door de gemeente ifpojt onderhoud gepleegd aan de greppel of de bosschage. Bakker voelt zich door de gemeente niet netjes behandeld. Maar volgens wethouder Goossen kan de aanleg van het pad niet onverwacht komen. „Misschien het precieze moment van uitvoering wél, maar er is êtl eerder door de gemeente met de fa milie Bakker en hun buurvrouw mevrouw De Waal over gesproker) Bovendien zijn er opmetingen ge daan door het kadaster." Dat laatste was nodig omdat er verzakkingen waren opgetreden. Een deel van de tuin van de familie Bakker bleék daardoor op grond van de gemeente terecht te zijn gekomen. De bedenkingen waren in hoofdzaak gericht tegen de planbegrenzing Molenvliet (J. Goud en ir. H. van Veen), het nieuw te bouwen woon zorgcomplex de Vijfhoek aan de Jan van Bloisstraat (C. Boer en 17 be woners van de Jan van Bloisstraat), alsmede tegen de algemene cen trumbestemmingen, de verkeers- en parkeerdruk en de mogelijkheid voor nieuwe horecabestemmingen o.a. op het perceel Een- drachtsweg 6 (W.H. Lindhout en mevr. T. Fop- ma). De provincie heeft al die bezwaren ongegrond verklaard. Bij de eerst volgende herziening van plan Kom moeten nog wel een aantal punten geregeld worden, zoals de verplich ting om deskundigen-advies in te winnen over archeologische belan gen, primaire waterkeringen en lei dingen. Wat monumenten betreft, moeten naast de panden ook de gronden als zodanig worden vast gelegd. Bij de bezwaren van C. Boer en J. Bijl namens 17 bewoners van de Jan van Bloisstraat ging het met na me om de hoogte van de huizen die op de nieuwe huisartsenpraktijk ge bouwd worden: 8, 11, 15 en 17 nie ter. Schaduwwerking, afbreuk aan het beschermd stadsgezicht, "het verdwijnen van een speelplaats, toename van verkeersdruk en -on veiligheid, waren de punten van de bezwaarmakers. Volgens de provin cie bedraagt de toegelaten goot- hoogte in de Jan van Bloisstraat nu 6 meter en de bouwhoogte mag nog 4 meter hoger zijn. Bij de Vijfhoek is 17 meter mogelijk, maar slechts voor een beperkt deel op de hoek bij de rotonde aan de Ten Anker- weg. De Vijfhoek ligt niet binnen het beschermd stadsgezicht, maar op korte afstand daarvan. Bij C. Boer is in de winter sprake van een beperkte schaduwwerking bij het perceel Jan van Bloisstraat 46. De provincie wijst hem op de moge lijkheid om planschade in te dienen volgens artikel 46 van de wet op de ruimtelijke ordening, maar de Vijf hoek mag er komen, in het oude plan Molenvliet was al een bouw hoogte van 11 meter toegestaan. De provincie vindt dan ook niet dat het uitzicht/de privacy van de bewo ners aan de Jan van Bloisstraat op onaanvaardbare wijze wordt ge schaad. Het Smalstads mannenkoor heeft een derde prijs behaald op Tonen 2000, een internationaal festival voor kamerkoren. Er deden vijftien koren mee. die zowel geestelijke als wereldlijke muziek moesten uitvoe ren. 's Middags zongen de Tholena ren in een kerk in Monster vijf we reldlijke liederen: In Dew of Roses van Th. Morley, Die Nacht van Fr. Schubert, Postillon van A. de Braai, Trois Chansons d'Hollande van V. Nees en The Turtle Dove van R. Vaughan Williams. De jury prees met name de mooie koorklank en balans. Dit onderdeel leverde 87 punten op en de derde prijs. De geestelijke werden stonden 's avonds op het programma in de kerk van Ter Heijde. Het Thoolse koor zong O Salutaris van P. de la Rue, Psalm 26 van J.P. Sweelinck, Veni Creator Spiritus van A. Die- penbroek, Laudes de St. Antoine de Padue van F. Poulence en Ave Ma ria van F. Farkas. De jury oordeelde dat er met precisie en dynamiek werd gezongen, maar dat stemba- lans, koorklank en homogeniteit be ter konden. De zevende plaats, in de middenmoot (77,8 punten), was het resultaat. Komende zaterdagvertegenwoor digt het Smalstads mannenkoor on ze provincie in Leuven bij de Ko renmanifestatie der Zuidelijke Nederlanden. De provincie heeft een aantal Thoolse agrariërs ontheffing ver leend van de flora- en faunawet, zo dat ze kunnen optreden tegen ge- wasschade door wild. Het gaat in alle gevallen om het afschieten van de overzomerende grauwe gans, die het voorzien heeft op percelen gras zaad, tarwe en gerst. Het Fauna fonds adviseerde positief over de ontheffing, omdat in het verleden voldoende is gebleken dat deze vogelsoort belangrijke schade aan richt en preventieve maatregelen onvoldoende effect sorteren. Verder merkte het fonds op dat vorig jaar ontheffing was gevraagd door de faunabeheereenheid Tholen, wat dit keer om onbekende reden achterwe ge is gebleven. De ontheffingen om de grauwe gans te bejagen zijn ver leend aan M.J. Kooijman in Sint- Annaland (graszaad in Joanna Ma- riapolder), M. Suurland in Stavenisse (wintertarwe in Nieuwe Polder), J. Boudeling in Anna Jaco- bapolder (tarwe en gerst) en H. v.d. Zande in Tholen (graszaad aan Cè- resweg/Kortendijk). W.C. van Nieuwenhuijzen uit Sint- Philipsland had ontheffing gevraagd om muizen in zijn perceel graszaad aan de Hogeweg te mogen bestrij den. Maar die wordt niet verleend omdat onvoldoende aannemelijk is gemaakt dat er van belangrijke ge- wasschade sprake is. Ook L. Bij nagte uit Scherpenisse - die schade ondervindt van holenduiven in zijn bloemkool aan de Bobbeweelweg - wil de provincie om diezelfde reden geen ontheffing geven. In dit laatste geval wordt afgeweken van het ad vies van het Faunafonds.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 19