Jubileumtaptoe OVM met fijne muziek een waardig eerbetoon Noad '67-voorzitter Adrie van Dijke doet na zestien jaar een stapje terug Zwaard van Damocles hangt boven slachthuis Open huis teler piepers milieukeur Barokmuziek van 2MB in stadhuishal Medaille trouwe vrijwilligers van het Rode Kruis Alcoholcontrole Donderdag 7 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bestelauto's Ongedierte Een melodie halen uit kunststof rolemmers, metalen af valbakken, pannendeksels. De drumband van OVM liet zaterdag tijdens de jaarlijkse taptoe horen daartoe in staat te zijn. Het was een luchtig intermezzo tijdens de muziekavond, die een serieuze ondertoon had omdat de Oud-Vossemeerse muziekvereniging afgelopen zomer twee steunpilaren verloor. Het zilveren jubileum van de taptoe werd zodoende minder uitbundig gevierd dan ei genlijk de bedoeling was geweest. Het massaal opgeko men publiek waardeerde de optredens van Oud-Vosse- meer's Muziekvereniging, de IJsselband uit Rheden met Marching Band Velp en de Drumguards uit Delft tijdens het bijna twee uren durende programma. Bekkenslag Vossemeers muziekfestijn opgedragen aan twee gestorven leden Minuut stilte Hij was de langst in func tie zijnde voorzitter bij de Thoolse voetbalclubs. Na zestien jaar heeft ook Adrie van Dijke als voor zitter van Noad '67 een stapje terug gezet. Op de ledenvergadering afgelo pen vrijdagavond werd Van Dijke vanwege zijn verdiensten benoemd tot erelid. Hij wordt opge volgd door Jos van Splun ter. Hoewel het de club momenteel in sportief op zicht niet voor de wind gaat, draagt Van Dijke de voorzittershamer vol ver trouwen over. „Noad zal altijd een belangrijke func tie blijven houden binnen de Fluplandse gemeen schap." Hommeles Gebrek aan betrokkenheid grootste bedreiging sportverenigingen Vrijwilligers Kennismaken met op een milieu vriendelijke wijze geteelde tafel aardappelen kan zaterdag op het ak kerbouwbedrijf van familie Quaak aan de Veerdijkseweg 4 in Scherpe- nisse. De aardappels worden er ge teeld, gesorteerd en opgeslagen. En dat gebeurt volgens een duurzame en verantwoorde bedrijfsvoering met moderne machines en midde len. Op het bedrijf worden de oogst- machines, sorteer- en inschuurappa- ratuur en de kistenbewaarplaats getoond. Van de teelt en verwerking kan door middel van een videopre sentatie kennis worden genomen. De open dag - in het kader van de week van het milieukeur - is van tien tot vier uur. Quaak teelt voor aardappelhandel C.P. Bijl en Zn. te Poortvliet. Deze werkt met een aantal geselecteerde akkerbouwbedrijven om volgens de richtlijnen van het milieukeur tafel aardappelen te telen, waarbij de na druk ligt op een verantwoorde bemesting en gewasbescherming. Deze tafelaardappelen worden via regionale supermarkten en speciaal zaken (voor aardappelen, groente en fruit) afgezet onder de merknaam NatuBalans. Brechtje Roos en Michael Hinde- rink, samen het ensemble 2MB, ver zorgen zaterdag een barokconcert in de stadhuishal in Tholen. Roos is blokfluitist en speelt in nog meer ensembles, waaronder Trio Pétil- lant. Daarin is ook clavecinist Hin derink actief. Dat 2MB zijn pro gramma 'Favourits' heeft genoemd, heeft een dubbele betekenis. De muziek die het duo uitvoert is favo riet bij zowel een breder publiek als bij de musici zelf. Gespeeld worden onder meer het Engels Nachtegael- tje voor blokfluit solo van Jacob van Eyck, composities van Sweelinck en Frescobaldi, een sonate van Han del en een transcriptie van een vi oolsonate van Bach voor blokfluit en clavecimbel. Het concert, geor ganiseerd door de stichting Antho- nie Keldermansconcerten, begint om kwart over acht. Het Thoolse Rode Kruis heeft drie vrijwilligers onderscheiden. Joke de Neeff-Verspeek uit Scherpenisse en Jan Potappel uit Stavenisse kregen de vrijwilligersmedaille voor open bare orde en veiligheid. Ook dokter E. Veldman uit Stavenisse kreeg de ze onderscheiding, maar hij kon in verband met nascholing niet bij de uitreiking aanwezig zijn. De decora ties zijn donderdag opgespeld, de startavond van de opleidingen. Dat gebeurde door mevrouw Nuis-No- bel, die te gast was om eens een avond van het Rode Kruis mee te maken (zelf was ze, toen ze nog als verpleegster werkte, weieens in het vakantiehuis van de organisatie ge weest). De vrijwilligersmedailles voor orde en veiligheid wordt toege kend aan mensen die meer dan tien jaar actief zijn in de rampenorgani satie. Naast een woordje had me vrouw Nuis voor de gedecoreerden, namens de gemeente, een boeket. Het secretariaat van het Rode Kruis Tholen/Sint-Philipsland is gewij zigd. Ina Dekker heeft haar functie neergelegd en zij wordt opgevolgd door Marianne Kleppe uit Scherpe nisse. Taakveld 2 van de afdeling - de sociale tak - wordt voortaan door Wilma en Annelies Neele geleid. Chris de Neeff en Henk van Dongen zijn geslaagd als kaderinstructeur. Dat werd de aanwezigen meege deeld. Over het boodschappenpro- ject in Tholen-stad, wat ook de inte resse heeft van het hoofdbureau, werd een videofilm getoond. Het Rode Kruis gaat weer een EHBO- cursus geven, daarvoor kan men zich aanmelden bij Joke de Neeff (tel. 0166-667060). De politie gaat bestuurders weer controleren op alcoholgebruik. Van vrijdagavond half acht tot zaterdag morgen vijf uur is er een controle aangekondigd, zowel op Tholen als in de gemeente Reimerswaal. Ver keersdeelnemers zijn dus gewaar schuwd. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat slachthuis voldoet niet meer aan de huidige Europese en Nederlandse richtlijnen. Deze situatie wordt nog gedoogd door de rijksdienst voor de keuring van vee en vlees (RVV), maar de vraag is voor hoe lang nog. Met deze onzekerheid als het zwaard van Damocles boven het huidige slachthuis, is het vooral in het belang van Slager dat er snel duidelijkheid komt over de milieu vergunning, zodat hij de continuïteit van zijn bedrijfsvoering veilig kan stellen." Het autobedrijf bracht naar voren, dat Slager niet alleen voor de eigen slagers slacht, maar ook voor der den, zodat er meer aan- en afvoer- bewegingen kunnen zijn dan de 3 bestelauto's per dag en 2 vrachtwa gens per week die in de vergunning staan. Wekelijks wordt ook nog slachtafval en kantine-afval (ge koeld en ongekoeld) afgevoerd. De gemeente wees erop, dat Slager zelf met zijn eigen vrachtwagen op maandagochtend en eventueel don derdagochtend bij de verschillende boerderijen het levend vee ophaalt. Vervolgens wordt het vee geslacht en verwerkt tot half- of eindproduc ten voor de eigen slagerij of voor derden (hoofdzakelijk andere slage rijen). Die half- en eindproducten worden door Slager zelf met zijn ei gen bestelbus gedistribueerd naar de afnemers. Er is dus geen sprake van dat derden/particulieren zelf met le vend vee naar de inrichting komen en zelf de geslachte producten weer ophalen. Er wordt dus geslacht voor derden, maar dat brengt geen extra voertuigbewegingen van derden met zich mee. Als derden wel zelf vee zouden brengen en geslachte producten zouden ophalen, betekent dat een overschrijding en zal er vol gens de gemeente handhavend wor den opgetreden. Gezien de Europe se en Nederlandse regelgeving wordt in een slachthuis zeer fre quent gecontroleerd door gecertifi ceerde keurmeesters, dierenartsen en medewerkers van de RVV. Sla ger heeft elders nog een stal waarin levend vee tijdelijk ondergebracht wordt als hij nog niet kan of wil slachten. Maat vreesde van de verkeersbewe gingen overlast voor zijn showroom, maar de gemeentelijke vertegen woordiger had bij een onderzoek ter plaatse geconstateerd, dat 6 gepar keerde auto's van Maat aan de zijde van de showroom op de openbare weg (Bronsgeestweg) stonden. „Sla ger heeft net als ieder ander even veel recht om gebruik te maken van de openbare weg als Maat." Ten aanzien van het ontbreken van een akoestisch rapport wees de ge meente erop, dat geluidsnormen aan huizen zijn gebonden en niet aan ondernemingen als een autobedrijf. Gelet op de werktijden van Slager, de plaats van het slachthuis, de om vang en de isolatie werden ook geen problemen verwacht. Maat meende echter, dat er ook buiten gewerkt zou worden. Het autobedrijf vreesde verder over last van ongedierte, maar de ge meente vond dat niet reëel omdat er sprake is van een gesloten circuit. „Alles gebeurt binnen gesloten deu ren in gekoelde ruimtes (ook de op slag van afval) en volgens strenge Europese eisen. Als er iemand niet gebaat is bij ongedierte, dan is het Slager zelf wel gelet op de frequen te, strenge keuringen. De RVV eist ook een ongedierte-bestrijdingsplan waarop wordt gecontroleerd." Autobedrijf Maat had in het be zwaarschrift ook de vrees voor om- zetderving geuit, maar de gemeente noemde dat geen grond om de mi lieuvergunning te weigeren. „Slechts in het belang van de be scherming van het milieu kan de vergunning worden geweigerd." En dat laatste deed de Raad van Sta te gezien het onvoldoende onder zoek naar de geur- en geluidhinder. De vaste bezoeker van de taptoe kreeg bij deze 25e editie al meteen een verrassing voorgeschoteld door vormgever Hans Vroegop. De drie deelnemende korpsen marcheerden namelijk één voor één het dorps plein op uit de richting van de Voorstraat, om meteen weer af te marcheren terwijl ze door speaker Jaap van der Jagt werden voorge steld. Aan drie kanten omzoomde het publiek het taptoeterrein, dat met de gevels van dorpshuis en am bachtsherenhuis aan de westkant en de contouren van de kerk aan de noordkant dankzij de feeërieke ver lichting altijd een bijzondere am biance biedt. OVM trad aan voor de intrada, waarbij groepjes majoret- ten kleurige confetti de lucht in gooiden. De organiserende vereni ging - inmiddels 125 leden groot - beet de spits af. Eigentijdse muziek was er te beluisteren, onder meer van de Zweedse succesband Abba. Bij het nummer 'Follow the beat' soleerde Stephan Steijns op het drumstel, en ook bij andere werken waren er solisten. De beweging bij het optreden van OVM kwam met name van de majoretten, ruim der tig in getal. Van groot tot klein spanden zij zich in om de door leid ster Lian Vroegop uitgedachte oefe ningen uit te voeren, waarbij de ba tons van sommigen meerdere keren hun eigenzinnigheid lieten blijken. Fraai was het nummer waarbij een aantal minirettes op de schouders van de groteren werden rondgedra gen. Een speciaal applaus viel hen ten deel. De show- en drumfanfare IJssel band bracht onder het motto 'Listen to the music' bekende muziek uit de jaren zestig, zeventig en tachtig. Van Abba dus ook, maar ook van de Beatles. In hun opvallende rood blauwe pakken voerden de veertig bandleden de figuren strak uit. Sa luerend naar het publiek leidde tamboer-maïtre Dick de Jager zijn korps van het terrein af, een brede glimlach onder zijn witte pet terwijl hij het applaus in ontvangst nam. Bij de rondgang door het dorp én bij de taptoefinale werd de fanfare versterkt door Marching Band Velp, een vereniging waarmee men in de toekomst hoopt te fuseren. Tweede gast op de taptoe was de Drumgu ards uit Delft, die ook vier jaar ge leden optrad in Oud-Vossemeer. Dit in donkergroene jas en zwarte broek geklede gezelschap van 45 muzikanten - getooid met de origi nele Engelse bobbyhelm - bracht een medley van de populaire zan ger/componist Phil Collins. Het korps is in de muziekwereld beslist geen kleintje, het stond al eens in het hoofdprogramma van de Taptoe Breda en zette de officiële viering luister bij van het 50-jarig bestaan van de staat Israël. Ook met de IJs selband, uitkomend in de eredivisie van de KNFM en verschillende ke ren kampioen van Nederland, haal de OVM een korps van niveau naar Tholen. Tussendoor verschenen de OVM- tamboers ten tonele, gekleed in werkplunje. Ze begonnen het plein aan te vegen, ondanks dat de spea ker hen voorhield dat ze twee dagen te vroeg waren. Zelfs een heuse veegauto werd ingezet. Alle tam boers kwamen het plein op met rol emmers en afvalbakken. Ze haalden er hun trommelstokken uit en be gonnen een melodie te spelen. Het Voor de 25e keer trakteerde muziekvereniging OVM het publiek zaterdag op een taptoe. was een vermakelijk tafereel, dat het publiek zeker kon waarderen. De slotact was verrassend, want uit één van de rolemmers kwam plots een muzikant tevoorschijn die met een bekkenslag het optreden beëin digde. Voor de finale traden alledrie de korpsen aan op het plein. Beide gastkorpsen speelden een nummer. Daarna memoreerde de speaker de beide deze zomer overleden OVM- leden, aan wie deze taptoe werd opgedragen. Jan Hommel was 25 jaar bestuurslid, bij zijn terugtre den benoemd tot erelid, en had vanaf het begin de leiding over de technische staf bij de jaarlijkse tap toe. Piet van Driel was 38 jaar lang een gewaardeerd muzikant, die on danks zijn ziekte nog vast van plan was om dit taptoejubileum mee te maken. Een minuut stilte werd ge vraagd om dit tweetal te gedenken. Oud-Vossemeer illustreerde ver volgens dat het niet alleen bij een herdenking in de Amsterdam Arena stil kan zijn, een waardig moment. Dat werd nog benadrukt doordat aansluitend gezamenlijk 'Blijf bij mij Heer' werd gespeeld onder lei ding van OVM-dirigent René Hendrickx. Een vast onderdeel van de taptoe, evenals The last Post (vanaf het balkon van De Vossen- kuil) en het Wilhelmus. Onder luid applaus van het publiek marcheer den de muziekkorpsen vervolgens af en daarmee kwam een einde aan een sprankelende muziekavond in Oud-Vossemeer. Pak even uw zakboekje THOLEN 7 okt. Lezing over IJsland bij Chr. Ou- derenver., De Wingerd, 14.30 u. 7 okt. Jaarvergadering gehandicap tenzorg Helpende Handen, kerkge bouw Ger. Gem., 19.45 u. 9 okt. Barokconcert 2MB, stadhuis 20.15 u. 9 okt. Concert Urker visserskoor Cres cendo en mannenkoor Rehoboth, Gro te Kerk, 19 u. 12 okt. Lezing G. Smallegange voor Plattelandsvrouwen over Zeeuwse boerderijen, Oudelandsestraat 11, 20 u. 13 okt. Oecumenisch avondgebed, Oudelandsestraat 11,19.30 u. 16 okt. Koor- en samenzangavond, kerk Ger. Gem., 19 u. 20 okt. Lezing GGD bij De Passage over osteoporose, Het Visnet, 19.45 u. 30 okt. Afgifte hulpgoederen Dorcas, Regentessestraat 50,9.30-12 u. OUD-VOSSEMEER 13 okt. Bingo Anbo, Vossenkuil, 14 u. 20 okt. Fietsen Anbo, vertrek Vossen kuil, 13.30 u. 22 okt. Muziektheater Five Easy Pe aces, De Vossenkuil, 20.15 u. SINT-ANNALAND t/m 30 okt. Exposities Visie op Tho len, Ondergoed in de loop der tijd en Stavenisse in beeld, De Meestoof, di t/m za 14-17 u. 13 okt. Plattelandsvrouwen gaan naar jachtopzichter Van Vossen, FM Boog- aardweg 19,19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 14 okt. Uitvoering Osiveo, Maartens- hof, 19.30 u. 23 okt. Thools open dartkampioen schap, Haestinge, 12 u. SCHERPENISSE 9 okt. Alpha jeugdsoos, zolder oude gemeentehuis, 20 u. 9 okt. Vogelexcursie Scherpenisse- polder, vogelwerkgroep natuurver., Gatweg, 9 u. BERGENOPZOOM 12 okt. Bijeenkomst lotgenoten borst- kankerpatiënten, aula ziekenhuis Lie- vensberg, 20-22 u. 14 okt. Workshop Creatief bloem schikken, Aglow, Kastanjelaan 164, 13.30-16.30 u. 14 okt. Bijeenkomst Women's Aglow, Kastanjelaan 164,9.45 u. +film+++film+++film+++fllm+ ROXYI: White chicks - do en ma t/m wo 20 u„ vr 21.15 u„ za 18.45 en 21.15 u., zo 18.30 en 20.45 u. Haaien- snaaier - vr 18.45 u„ za en zo 13.45 en 16u., wo 13.45 u. ROXY II: Ellis in glamourland - do, ma t/m wo 20 u„ vr 21.15 u., za 18.45 en 21.15 u„ zo 18.30 en 20.45 u. K3 het magische medaillon - vr 18.45 u„ za en zo 13.30 en 15 u„ wo 13.45 u. Garfield, de film - za en zo 16.30 u„ wo 16 u. Yu-gi-oh de film - wo 15.15 u. CINEM'ACTUEEL: K3 het ma gische medaillon - vr 18.45 u„ za 13.45, 15.30 en 18.45 u., zo 13.45 en 16 u„ wo 13.45 en 15.30 u. Collateral - do en ma t/m wo 20 u„ vr 21.30 u„ za 18.45 en 21.30 u. zo 18.45 en 21.15 u. Haaiensnaaier - vr 18.45 u., za en wo 13.45 en 15.30 u„ zo 13.45 en 16 u. Shark Tale - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 18.45 en 21.15 u. Garfield, de film - za, zo en wo 13.45 u. Confessions of a teenage drama queen - za en wo 15.30 u„ zo 16 u. The bourne supremacy - vr en za 21.30 u., zo 2115 u., wo 20 u. Verrassingsvoor-première - do 20.30 u. Los lunes al sol - zo 19 u., ma 20.30 u. Het zuiden di 20.30 u. Wars van dikdoenerij. Het hart op de tong. Nooit bang om zijn ongezouten mening te geven. Zo kent de regiona le voetbalwereld de 51-jarige Adrie van Dijke. Een werker ook. Iemand die graag zijn handen uit de mouwen stak. Liever dat dan wachten in de bestuurskamer totdat iemand zijn koffie op had. Ook zaterdags rond de wedstrijden van de hoofdmacht liet Van Dijke niet graag zijn gezicht in de bestuurskamer zien. „Ik was meer een doener. Liever was ik altijd rond het veld, een karweitje aan het doen. Het representatieve deel van de voorzitterstaak was aan mij niet echt besteed. Ook als een scheidsrechter slecht gefloten had, vertelde ik hem dat na afloop. Dat wordt ook niet al tijd in dank afgenomen. Dan kun je beter maar uit de buurt blijven." Het belang van het voorzitterschap moet vooral ook niet overdreven worden, vindt Van Dijke. „Het is in feite de minst belangrijke functie binnen een vereniging. Als een jeugdleider er niet is, of een trainer, dan heb je een probleem. En als de lijnen niet gekalkt zijn, kan de wed strijd niet door gaan." Het zijn uit spraken die Van Dijke, de noeste werker op de achtergrond, typeren. Bij zijn afscheid is er, naast tevre denheid, ook zorg. Iemand die zijn nek uitsteekt maakt tenslotte niet al tijd vrienden. „Bestuurslid moet je niet worden voor de waardering. Het is onvermijdelijk dat, als je besluit neemt, er altijd een partij is die zich tekort gedaan voelt. Ik heb altijd ge probeerd om de middenweg te be wandelen, maar iedereen tevreden houden lukt niet. Soms ben ik wel eens bang dat ik tegen teveel sche nen heb geschopt. Ik zal ook mijn fouten hebben gemaakt. Ook daar ontkom je niet aan als voorzitter. Als je niets doet, maak je ook geen fou ten. Misschien ben ik soms wel te veel de boeman geweest. Vandaag de dag moet je ook op je eigen sport complex vaak de politieman uithan gen. Ook op Flupland is er jeugd die het eigen nest bevuilt en dingen ka pot maakt. Het vandalisme heeft me altijd mateloos gestoord." Eigenlijk liggen de wortels van Van Dijke bij SPS. In de lagere elftallen in Poortvliet schopte hij ook gere geld tegen de bal. „Ik deed altijd voor spek en bonen mee. Ik was geen echte voetballer. Het enige doelpunt wat ik ooit gemaakt heb was tegen Smerdiek. We wonnen die middag nog ook. Dat ene doelpunt is me altijd bijgebleven." Als fysiothe rapeut kwam hij eind zeventiger ja ren op Sint Philipsland terecht. De maatschap van Henk Nieuwenhuis uit Tholen had veel Fluplandse klan ten en besloten werd tot verzelfstan diging van de praktijk. In die eerste jaren bemoeide Van Dijke zich nog niet al teveel met de voetbal. De praktijk slokte al zijn aandacht en tijd op, ook op zaterdag. Bovendien was er nog een liefhebberij: het uit zetten en deelnemen aan de oriënta- tieritten van MAC Tholen. Het voor zitterschap bij Noad van de legendarische Leen Vroegop maakte Van Dijke niet als actief lid mee. Vroegop was na dertien jaar voorzit terschap al geruime tijd afgezwaaid toen Van Dijke zich in het seizoen 1986-87 aanmeldde als voetballer voor het vierde elftal. Korte tijd later, in voorjaar van 1988, was er hom meles binnen de vereniging. Trainer Ko Stoutjesdijk was tegen de in structies van voorzitter Dim Hage en consul Leen Vroegop in de winterpe riode toch het hoofdveld opgegaan om te oefenen met zijn selectie. De rel leidde tot een heuse bestuurscri sis, waarbij naast voorzitter Hage ook de leden Cenny Tichem en Wim Geense opstapten. Na een reeks van stemmingen werd Van Dijke, inmid dels leider van de A-junioren, dat na jaar door de ledenvergadering be noemd tot nieuwe preses. „Met de bedoeling om een jaartje de proble men op te lossen en dan op mijn ge mak verder te kijken. Daar is dus niet veel van terecht gekomen. Het is een hele tijd geworden. Ook ben ik nog tien jaar lang verzorger bij het eerste geweest." In het tijdperk Van Dijke kende No ad '67 in sportief opzicht bloei en verval, zoals het altijd gaat binnen een vereniging. Hij neemt afscheid van een tweedeklasser. Voor een be scheiden dorp als Sint Philipsland, waarbij een deel van de bevolking uit principiële overwegingen boven dien niet aan actieve wedstrijdsport doet, een prestatie van betekenis. „Ik ben er trots op dat de jongens het zo ver geschopt hebben. Maar ei genlijk staan we nu boven ons ni veau. Dat heb ik altijd gevonden." Ook de accommodatie werd onder Van Dijke aanmerkelijk verbeterd. Er kwamen kleedkamers bij, een lichtinstallatie, de accommodatie werd uitgebreid met een tweede veld en een oefenhoek. In de toenmalige zelfstandige gemeente Sint Philips land nam Noad zelf de kosten voor haar rekening. Ook het onderhoud gebeurde in eigen beheer door en thousiaste vrijwilligers. Met de overgang naar de nieuwe gemeente Tholen kwam aan die situatie een eind. NOAD moest haar velden overdragen aan de gemeente. „Toen zijn we nog ontiegelijk afgezet. De gemeente Tholen schakelde een taxateur in, die met een belachelijke prijs kwam. Uit de inspectie kwam naar voren dat er binnen enkele ja ren een grootscheepse renovatie no dig was. En dat terwijl ons veld in de wijde omtrek tot de betere velden werd gerekend. De gemeente was bang dat wij die renovatie niet zelf konden betalen. Trouwens, er is sindsdien door de gemeente nog geen spa in het veld gezet. Ook het onderhoud is sinds de overdracht een ramp. We kregen een grasmaaier van de gemeente die de nodige ge breken toonde. Die hebben we zelf nog moeten laten repareren. Bij het onderhoud wordt door de gemeente ook veel te veel gevaren op rappor ten van dure externe bureau's. Ter wijl pnze vrijwilligers precies weten waar de slechte plekken zijn en dat gratis kunnen vertellen." Binnen de Thoolse voetbalfederatie heeft Noad '67 volgens Van Dijke wel een warm onthaal gekregen. De Fluplandse vereniging voelt zich thuis binnen de federatie. „Al blijft het jammer dat het overleg nog altijd niet optimaal functioneert. Het komt nog geregeld voor dat clubs zich af melden vanwege tijdgebrek. Dat kan er bij mij niet in." Met de gemeente Tholen heeft Van Dijke nog steeds moeite. „Ik ben bang dat de gemeen te het maatschappelijke belang van de voetbalverenigingen onvoldoende inziet. De subsidies gaan naar bene den en de huren stijgen. Met alleen het organiseren van een vrijwilligers- avond ben je er niet. Ik verwacht meer impulsen en waardering vanuit de gemeente voor ons werk. Ik heb in mijn tijd als voorzitter ook wel met vijf verschillende wethouders van sport te maken gehad. Allemaal heb ik ze mijn boodschap meegege ven. We nemen het mee, zeggen ze. We zien er alleen nooit iets van te rug." Zorg om de toekomst van de accommodatie van Noad heeft Van Dijke niet. „Mogelijk dat er in de toekomst op Tholen zelf een concen tratie van velden komt. De excentri sche ligging van Flipland lijkt me in dit geval een voordeel. Wij zullen wel ongemoeid worden gelaten. Wat ons wel problemen gaat opleveren in de nabije toekomst is de bereidheid van vrijwilligers om zich in te zetten voor de club. Bij de pupillen zie je steeds minder ouders komen kijken. Dat gebrek aan betrokkenheid is de grootste bedreiging voor de toe komst van de sportverenigingen." Ook met de voetbalbond had Van Dijke in de loop der tijd de nodige aanvaringen. Hij heeft er mee leren leven dat bestuurslichamen per de finitie log zijn en moeilijk te veran deren. Met de nodige tegenzin aan vaardde hij vorig jaar een lintje van de bond bij zijn 15-jarig voorzitter schap. De waardering van de eigen achterban zegt hem veel meer. Sa men met zijn echtgenote mag hij een weekeinde naar het Badhotel in Domburg om zich te laten verwen nen. Dat kan nu de zaterdagen vrij zijn. Dieptepunten uit zijn periode weet Van Dijke bijna niet te herinne ren. Slechts één, die tragische zon dagmiddag van 20 september 1992. Een sportvliegtuigje stortte neer in de Krabbenkreek, met aan boord vier leden van Noad. Naast oud-voorzit ter Dim Hage kwamen ook Aschwin Quist, Jan Quist en Wim van Noort om het leven. „Ik had de dag tevoren nog met Dim gewerkt op het veld. Ik weet nog hoe hij zich verheugde op het vliegtochtje. In het besef van de dood is alles relatief." Van Dijke heeft nog geen idee hoe hij nu zijn vrije zaterdagen gaat vul len. De kinderen zijn voorgoed het huis uit, meteen de reden om het voorzitterschap er aan te geven. Zo af en toe een uitstapje, dat is er in al die jaren bijna nooit van gekomen. Doordeweeks is het met de praktijk ook moeilijk om er eens uit te gaan. De voorbereiding van de plaatselijke braderie blijft hij wel doen, samen met Jaap Neele. Eigenlijk weet Van Dijke nu al zeker dat hij zijn gezicht nog regelmatig op het veld laat zien. „Mijn fiets rijdt automatisch die kant op. Dus ik zal nog wel geregeld die kant uitgaan. Er is alleen geen moe ten meer bij." De vertrekkende voorzitter van Noad, Adrie van Dijke (rechts), en zijn opvolger Jos van Splunter. Jan Potappel en Joke de Neejf met hun vrijwilligersmedaille openbare orde en veiligheid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 15