VVD-statenleden hechten belang aan werkgelegenheid in kassen VVD weert de pers Gemeente wil meer groei in de dorpen Eerste fase Vroonstede met 50 huizen en scheepsnamen Koek voor adoptiekind Particulieren en Castria in nieuwe woonwijk Sint-Annaland Donderdag 7 oktober 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Het stond niet op het programma, maar de VVD-fractie uit provinciale staten vulde het werkbezoek aan Tholen aan met een kijkje in de Breedenvlietpolder bij Sint-An- naland. Een tomatenkweker wil daar een kassencomplex van 40 hectare realiseren. De gemeente ziet dat wel zit ten vanwege de werkgelegenheid. En dat aspect weegt ook voor de liberalen zwaar, zei fractievoorzitter I. Vo gelaar aan het einde van het bezoek. De VVD is, als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, bereid mee te werken aan het aanpassen van het streekplan om de kas senbouw mogelijk te maken. w T i M 4 1 I| 'W' 'ff' :v Gedeputeerde complimenteert Tholen met beleid duurzame energie Niet meer welkom op ledenvergaderingen De ledenvergaderingen van de VVD zijn niet meer toe gankelijk voor de pers. Daartoe heeft het bestuur beslo ten. Het opmerkelijke besluit wekt ook in liberale kring verbazing. Wethouder F.J. Goossen denkt dat het iets eenmaligs is en fractievoorzitter G.J. Hoek zou er zelf niet toe overgegaan zijn. „Maar ik ga er niet over, want het is een zaak van het bestuur en ieder heeft zijn eigen verantwoordelij kheden. Oud-Vossemeer Woon- en werkklimaat onder druk Groei voor de bedrijventerreinen bij de dorpen, ruim baan voor de landbouw en in het bijzonder ook voor de glastuinbouw, alsmede uitbreiding van campings om daar kwaliteitsverbetering mogelijk te maken. Dat plei dooi houden b. en w. van Tholen naar aanleiding van de discussienota omgevingsplan Zeeland. Het Thoolse col lege is bezorgd. „Het woon- en werkklimaat van Tholen komt steeds sterker onder druk te staan." Speelmansplaten Dorpsweg/B ierensstraat ve veis aan particulieren vo< Worden ze ,een lust voor he als de klipper van weleer? krijgen scheepsnamen: 1 Kromsteven en Zeilkast. Ht energie en gescheiden watei Zelfbouw Theunisse oopt de gemeente tien ka- vrijstaande woningbouw. Dog' en ongekend ruim' zo- e straten in de nieuwe wijk ipper, Tjalk, Smalschip, wordt een wijk met zonne tromen. Tjalk Middenstand Smalschip De Voogd van der Straaten Te starre beperking Windenergie Voor 175 euro per m2, exclusief btw, kan men grond ko pen in het nieuwe bestemmingsplan Vroonstede Sint- Annaland. Voor Castria Wonen wordt een uitzondering gemaakt, die kan al voor 136 euro een vierkante meter grond bemachtigen. Dat is om in de sociale sector huur- en lage koopwoningen te kunnen bouwen. Langs de Vil if F4* M Ssm mwmwdmm r jM*' kï WÊÈÈJbÊÊÊfiê i. Jfe"- -- mm-- De WD-statenfractie bekeek op Tholen onder meer de jachthaven in Sint-Annaland en de ontwikkelingen (wonen, bedrijven, recreatie) eromheen. Uiterst rechts fractievoorzitter I. Vogelaar met naast hem het Thoolse statenlid mevrouw Polderman. Voorzitter mevr. G. Boelhouwers- Stigter bleek de afgelopen dagen niet voor commentaar bereikbaar. Volgens een mededeling aan de le den ,is het bestuur van mening dat een ledenvergadering bestemd is voor de leden. Daarom zal de pers niet uitgenodigd worden, al was dit de laatste jaren wel gebruikelijk." Overigens was dit niet alleen ,de laatste jaren', maar al zolang de VVD op Tholen een afdeling heeft. Fractievoorzitter Hoek kan zich dan ook geen partij vergadering herinne ren waar de redactie van de Een- drachtbode niet vertegenwoordigd was. Achtergrond van het bestuursbesluit is mogelijk het recente conflict tus sen het inmiddels vertrokken raads lid mevr. M. van Gorsel-de Oude en het bestuur. Tijdens de laatste leden vergadering bleken Marian van Gorsel en voorzitter Gré Boelhou wers nog lijnrecht tegenover elkaar te staan. Dit naar aanleiding van eerdere kritiek van het bestuur op de inbreng van raadslid Van Gorsel tijdens een pittig debat over de ka dernota 2005 en noodzakelijke be zuinigingen, waarbij Van Gorsel zich tegen afspraken met het be stuur in, vierkant achter de nieuw bouw van het gemeentehuis in Tho len schaarde. De VVD organiseert dinsdag 19 ok tober een informeel politiek café in Hof van Holland te Oud-Vossemeer, waarvoor ook de andere politieke partijen zijn uitgenodigd. Het CDA heeft al toegezegd om te komen. Gespreksonderwerpen zijn de bouw van het nieuwe dorpshuis de Vos- senkuil, het verdwijnen van de bi bliotheek, het Rooseveltthema en het verenigingsleven. Ook het ge meentehuis, de bezuinigingen en zwembad de Spetter, die ook tijdens de braderie in Tholen werden aan gevoerd, zullen aan bod komen. De Thoolse braderie leverde de VVD 5 nieuwe leden op, waarmee het aantal steeg tot 55. Het eerder vertrokken raadslid me vr. E. Frigge-Hoogesteger komt weer terug in het gemeentehuis. Zij wordt namelijk plaatsvervangend lid van de raadscommissie samenle ving. Els Frigge volgt Karei Saris op, die 21 oktober wordt geïnstal leerd als raadslid. De liberalen meldden zich donder dagmiddag eerst op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk voor een overleg met burgemeester en wethouders. Bij het omgevingsbeleid kwam de aan vraag van kweker Hoogerbrugge voor een bedrijf van 50 ha in de ongeveer 62 ha grote polder ter sprake. De frac tie besloot er, onderweg naar de Sint- Annalandse jachthaven, even langs te rijden. Planologisch is er het pro bleem dat de provincie in het streek plan drie concentratiegebieden voor glastuinbouw heeft aangewezen en daar is Sint-Annaland niet bij. Wél is daar nog zo'n 14 hectare uitbreidings mogelijkheid voor bestaande kassen. „Een bedrijf van een dergelijke om vang past niet in elk plan, daar moet je apart naar kijken", aldus Vogelaar. Zijn Thoolse fractiegenoot H.A. Pol derman-Martin noemde een planolo gisch goede inpasbaarheid als rand voorwaarde. Dat de kassen vlakbij de Suzannapolder komen waar recreatie wordt ontwikkeld, moet de aandacht hebben. „Op zijn minst zal er een be paalde buffer gerealiseerd moeten worden, afhankelijk van de soort teelt. En ook zullen eisen gesteld moeten worden ten aanzien van het kunstlicht in de kassen", zei Vogelaar. Het ge meentebestuur heeft aangegeven dat er nergens anders op Tholen een ge schikte plaats is, zodat volgende aan vragen geen kans maken. De 120 vas te en eenzelfde aantal deeltijdbanen die de vestiging van Hoogerbrugge oplevert, zijn volgens Vogelaar be langrijk voor een gebied als Tholen. „En we begrijpen dat er afspraken worden gemaakt om personeel zo veel mogelijk op Tholen te zoeken." „We moeten wél kritisch zijn, maar ook letten op de kansen die voorbij komen", vulde mevrouw Polderman aan. Dat gedeputeerde Van Waveren de Thoolse plannen afwijst, is volgens haar logisch omdat het bestaande pro vinciale beleid het niet toestaat. Recreatie kreeg nadrukkelijk de aandacht van de Zeeuwse Na tien jaar praten over Vroonstede kan er binnenkort gebouwd gaan worden. Straatmakersbedrijf C.A. Scherpenisse en zoon heeft de afge lopen maand zelfs hele zaterdagen gewerkt om de straten aan te leg gen. De eerste fase omvat de bouw van 50 huizen, waaronder 10 vrij staande woningen voor particulie ren langs de Dorpsweg/Bierens- straat, tegenover de sportvelden. B. en w. stellen een protocol op voor de wijze waarop de gronden in de markt worden gezet: bij loting of een andere methode. Rekening is gehouden met de wens van wo ningstichting Castria om binnen het totale plan 30 huur- en koopwonin gen te bouwen. De totale capaciteit in Vroonstede is 129 huizen. Daar voor zijn zes jaar uitgetrokken: van af heden tot eind 2010. Voor het stuk tussen de schuur van PA. Snoep, de begraafplaats en de wo ningen aan de F.M. Boogaardweg is echter nog geen uitgewerkt bestem mingsplan klaar. Dat zal dus als laatste aan bod komen. Rondom de bushalte kan er wel gebouwd wor den, maar er wordt begonnen op de hoek Zoetwaterweg/Stoofweg bij de waterpartij. De grondprijzen zijn volgens b. en w. marktconform. Vroonstede is in tegenstelling tot Stadszicht Tholen, Welhoek Oud- Vossemeer en Graefnisse Sint-Phi- lipsland het eerste bestemmingsplan sinds lange tijd waar het gemeente bestuur volledig de touwtjes in han den heeft. Projectontwikkelaars ko men er niet aan te pas. Wel is er ruimte voor aannemers die bijvoor beeld een blokje van vier of een aantal twee-onder-één-kap wonin gen willen bouwen. Voor zelfbouw is er echter ook volop ruimte. Cas tria zal de rijenbouw uitvoeren. De raadscommissie ruimte be spreekt de exploitatie-opzet en de grondprijzen maandagavond, waar bij belangstellenden spreekrecht hebben. Direct na de vaststelling in de raadsvergadering van 21 oktober kunnen gegadigden zich melden. Links en rechts is er al naar bouw grond in Vroonstede geïnformeerd. De gemeente zal belangstellenden een informatiesetje toesturen om 1 een keuze te maken uit de diverse mogelijkheden. In de nieuwe woonwijk Vroonstede komen vijf straten die de namen van scheepstypen uit de vrachtvaart hebben gekregen. „Sint-Annaland VVD'ers. Met het gemeentebe stuur werd bijvoorbeeld gespro ken over de problematiek van de Speelmansplaten. De exploitant van het terrein voor dagrecreatie wordt daar, aan de rand van het nationaal park Oosterschelde, ge confronteerd met de beperkingen van de vogel- en habitatrichtlijn. Volgens Vogelaar ligt het vooral moeilijk omdat het ministerie de 'instandhoudingsdoelen' nog niet heeft omschreven. Daardoor be staat er juridisch onvoldoende dui delijkheid wat wel en niet kan, of wat Europees door de beugel kan. Hij noemt die situatie frustrerend. Op dit moment wijst de provincie een groepsaccommodatie op het terrein, een verandering op het ge bied van de ruimtelijke ordening, van de hand. Het probleem doet zich volgens Vogelaar voor, dat er aan de zoute kant recreatie plaats vindt terwijl die ontwikkeling na de aanleg van de Oesterdam niet wenselijk werd geacht. „Maar op treden doen we niet." Aan de zoe te kant, het Zoommeer, gaat het moeizaam. „Daar had recreatie moeten komen, maar we zien in toenemende mate een natuurfunc tie." Voor de lange termijn heeft Vogelaar hoop. „In toenemende mate vat de mening post dat Zee land een watersport- en vakantie provincie bij uitstek is. Je zou dus ontwikkelingen moeten bevorde ren die daarbij passen." De blauwalg, die het water in de zoete randmeren verpest, bleef niet onbesproken. Maar dat is geen eenvoudige zaak, aldus Vo gelaar. Bij de voorgestelde oplos singen om door te spoelen of zout water in te laten, dient zich een beperking aan. Destijds is name lijk met de landbouw een conve nant gesloten over de toevoer van zoet water. Met name bij intensie ve teelten is de behoefte daaraan groot. Een oplossing zou het leg gen van een pijpleiding kunnen zijn, zei Vogelaar. „Maar dat is peperduur. En de vraag is of je telde in het verleden nogal wat beurtschippers", vertelt gemeente archivaris J.RB. Zuurdeeg, die de namen Smalschip, Tjalk, Kromste ven, Klipper en Zeilkast heeft voor gesteld, die door b. en w. zijn over genomen. De nieuwe straat tegenover de ten nisbanen heet Tjalk en daarachter loopt richting de begraafplaats de Klipper. De Klipper gaat vervolgens richting de Dorpsweg weer over in Smalschip. In het stuk tussen de schuur van P.A. Snoep, het herten kampje en de begraafplaats komt de Kromsteven in een carrévorm met daarin dan nog de Zeilkast als klein ste straatje van de nieuwe woon wijk. De gemeentearchivaris heeft zich grondig verdiept in de beurt- en vrachtvaart van Sint-Annaland op de binnenwateren in de loop der eeuwen. Daarbij kwam hij tot de ontdekking, dat verschillende leden van het Sint-Annalandse geslacht Theunisse in de jaren twintig van de vorige eeuw met tweemastklippers naar Duitsland voeren. De klipper was het laatste, snelste en meest moderne binnenschip onder zeil. Zijn naam is ongetwijfeld ontleend aan het in de tweede helft van de ne gentiende eeuw zo populaire, snel zeilende, zeegaande klipperschip, waarmee de rivierklipper door de vorm van voor- en achterschip eni ge gelijkenis vertoonde. De naam dateert misschien van rond 1890. Een mooi belijnde, goed on derhouden klipper was een lust voor het oog. De roef was ongekend ruim, ze bevatte een afzonderlijke slaapkamer. Ook de knecht in het vooronder zat ruim. Het stuurrad stond echter in de open lucht. Om van de Dorpsweg naar de Klip per te komen, moet men via de Tjalk. De naam van de straat tegen over de tennisbanen is afgeleid van een zeilvaartuig voor zee- en rivier vaart. Het is een product van een eeuwenlange evolu.tie in de scheepsbouw. Reeds in de zeven tiende eeuw voeren er schepen waarin trekken van de huidige tjal ken zijn te herkennen. Tot ver in de negentiende eeuw werden de sche pen in hout gebouwd. Omstreeks 1880 kwam de ijzerbouw op gang die rond de eeuwwisseling bijna ge heel door de staalbouw was ver drongen. In België zijn na 1900 nog houten tjalken gebouwd. De tjalk is herkenbaar aan de rechthoekige vorm, de gekromde voorsteven, in vallende boeisels bij voor- en ach- -< zo'n miljoeneninvestering kunt te rugverdienen." Op de landschapscamping Kruijten- burg bij Poortvliet kregen de pro vinciale politici (de fractie was compleet op mevr. v.d. Ouden na, ook gedeputeerde Suurmond was erbij) van de familie Van Nieuwen- huijzen uitleg over de ontwikkeling van het project en de problematiek die daarbij om de hoek kwam kij ken. Vogelaar was duidelijk gewor den dat allerlei regelgeving het de ondernemers knap lastig maakt om terschip en het aangehangen roer. De bodem is vlak, breed en vierkant met een kiel en rond in de kim. Dit biedt een groot laadoppervlak en bevordert de vlotte gang. De naam tjalk wordt genoemd aan het eind van de zeventiende eeuw. Het woord is waarschijnlijk van Friese oorsprong. Rond de bushalte ligt het Smal schip, de straat die de Dorpsweg met de Bierensstraat verbindt. Op de prent van Sint-Annaland van cir ca 1690 in de Cronijk van M. Smal- legange zijn twee smalschepen te zien die de havengeul uitvaren en nog twee smalschepen die naast el kaar voor anker liggen. Wijd- en smalschepen zijn de grootste en kostbaarste binnenschepen uit de 17de eeuw. Beide schepen waren van hetzelfde type. Er was alleen verschil in afmeting. Het verschil een dergelijke camping van de grond te krijgen. Hij noemde dat vervelend. „Er zit immers een in vesteringskapitaal in dat moet gaan renderen." Kruijtenburg liep door alle bureaucratie zeker een jaar ver traging op. „Gelukkig dat mensen tóch volhouden om hun plan te doen slagen", aldus mevrouw Polder man. De VVD'ers waren ingeno men met de toegevoegde waarde die een dergelijke voorziening voor een dorp blijkt te hebben. „We hebben vanmiddag gehoord dat de plaatse lijke middenstand er profijt van heeft. Dat kan dan net het verschil zijn dat een winkel in stand blijft en tussen een smalschip en een wijd- schip bestond volgens de eind 17de eeuwse auteur Van Yk slechts daar in, dat het eerste zo nauw was ge bouwd dat het ,door de stad Gouda kon worden gelaten' en het laatste zo wijd, dat het ,daar buitenom ge voerd moest worden.' De desbe treffende sluis in Gouda had een doorvaartwijdte van ruim 16 voet Amsterdamse maat: 4,68 m. De lengte over de stevens was 58-65 voet (ca. 18 m). Wat de bouw aan gaat, stemden beide typen geheel overeen. Ze waren karveel (gladde huid) gebouwd, hadden een sterk gezeegd (opwaartse ronding) dek met hoog opgetrokken voor- en ach terschip met statie. De mast stond op een derde van de lengte van het schip van voren. In de regel voerden ze sprietzeil met stagfok. Het roer was, als op alle binnenschepen, breed en zwaar. Ook de zwaarden waren zeer breed. Het smalschip diende om goederen te laden, grote daarmee is de leefbaarheid in een kleine kern gediend." Voorzitter Van Gurp van de water sportvereniging Sint-Annaland ont ving het gezelschap (inclusief wet houder Goossen, raadslid Hoek en kandidaat-raadslid Saris) in het clubhuis Buutengaets. Hij vertelde over de totstandkoming van de jachthaven, de uitbreidingen en dan met name de laatste met bijdragen van gemeente, provincie, ministerie en EU. Van Gurp noemde ook de grote toeloop, mede doordat het lig geld maar de helft is van dat in an dere Zeeuwse jachthavens zoals Wemeldinge en de Roompot. Een schepen te lossen en koopwaren aan boord te brengen. Het laatst te bebouwen stuk van Vroonstede (tussen de schuur van Snoep, de begraafplaats en het her tenkampje) krijgt twee straten: Kromsteven en Zeilkast. Van het Smalschip bij de bushalte komt men in de Kromsteven, die een carré- vorm krijgt. De kromsteven of krommela werd in de 17de eeuw ge bruikt. Het is een breed, plomp schip met een gekromde voorste ven. De Zeilkast begint en eindigt bij de Kromsteven. Tot de zeldzame scheepstypen van de binnenvaart behoort de zeilkast Ambulant, die de familie De Voogd van der Straat- en te Sint-Annaland in 1928 ver wierf. Het schip werd gebouwd in 1910 op de werf Van Zuijlekom te wens van de vereniging is nu nog uitbreiding van de toiletgebouwen. De watersportvereniging staat posi tief tegenover de plannen voor het havengebied, het tot stand brengen vart een verbinding met het dorp, woningbouw en bedrijvigheid die met de watersport gelieerd is. Gedeputeerde J. Suurmond maakte het gemeentebestuur tijdens dit be zoek een compliment voor het be leid ten aanzien van windenergie. „Tholen pakt haar verantwoorde lijkheid op het gebied van duurzame energie heel goed op. Ik zie goede vorderingen", aldus de provinciebe stuurder. Raamsdonksveer als sleepschip zonder tuig. Het mat 352 ton bij een lengte van 40,17 m en een grootste breedte van 6,59 m. Naar het voor beeld van andere grote Rijnschepen van rond 1900 zoals de samoureus, de keen en de verschillende soorten aken, werd de Ambulant in 1911 voorzien van een tweemasttuig. In 1930 kreeg het schip een hulpmotor met zijschroef. In 1954 werd in de Ambulant een 172 pk dieselmotor geplaatst, nadat enige jaren daar voor het zeilzuig was weggenomen. In 1971 werd het schip verlengd tot 49,50 m en daarmee vergroot tot 415 ton. Het scheepvaartmuseum in Rotterdam bezit een natuurgetrouw model van dit vrachtschip dat in 1969 gereedkwam. (Rustende) schippers zullen zich met die straatnamen zeker thuisvoe- len in Vroonstede en wie weet, ver zorgt het Schorrekoor nog wel eens een openluchtoptreden in het Smal schip of de Zeilkast. Er mogen dan nu wel huizen bij de vleet gebouwd worden in Stads zicht en Waterfront Tholen, Wel hoek Oud-Vossemeer en Graefnisse Sint-Philipsland, over de toekomst is wethouder K.A. Heijboer toch niet gerust. „De woningcontingen ten vervallen en dan is het zeer de vraag of de bouwmogelijkheden in de gemeente Tholen wel verruimd zullen worden. Zeker niet met de beperkingen dat eerst de gaten in de bebouwde kommen gevuld moeten worden. We worden eerder be knot." Ook qua werkgelegenheid willen b. en w. meer vrijheid. De Thoolse werkloosheidscijfers behoren in Zeeland wel niet tot de hoogste, het college trekt toch aan de bel bij de provincie. „Tholen is een agrari sche gemeente en als je ziet dat de extensieve landbouw steeds minder werk oplevert, moet je naar inten sieve agrarische activiteiten als glastuinbouw kijken. We moeten vooruit zien", aldus Heijboer. Inspelend op de vraag uit West- Brabant naar bedrijventerreinen willen b. en w. van Tholen gedeel telijk in die vraag kunnen voorzien omdat dit voor de inwoners werk gelegenheid oplevert. „Maar wij achten de leefbaarheid en werkge legenheid van een kleine kern net zo belangrijk als die van de groei kern Tholen. Dit houdt in, dat er ook in kleine kernen mogelijkheden moeten zijn voor bedrijfsvesti ging." B. en w. stemmen dan ook in met het voorstel van gedeputeerde staten om geen maximale opper vlakte aan lokale bedrijfsterreinen te stellen, zodat natuurlijke groei mogelijk blijft. „Helaas wordt dit wel ten aanzien van bedrijfskavels voorgesteld. Met name bij het op knappen van oudere bedrijfsterrei nen - waarbij er sprake is van be- drijfsverplaatsing - kan een te starre beperking van een totale bedrijven terrein-oppervlakte zowel als die van bedrijfskavels ongewenste situ aties opleveren. Wij wensen dan ook dat maatwerk mogelijk blijft", aldus b. en w„ die .duidelijke be denkingen' hebben ten aanzien van het door de provincie voorgestane beleid ten aanzien van de groei van bedrijventerreinen. Het college noemt de landbouw op Tholen 'een zeer belangrijke sec tor.' „Als beheerder van de openba re ruimte dienen deze belangen ze ker gewaarborgd te worden." Gezien de toename van de plaatse lijke werkgelegenheid zijn b. en w. voor uitbreiding van de glastuin bouw bij Sint-Annaland. Ook het investeren in de ontwikkeling van de aquacultuur vindt het gemeente bestuur van Tholen belangrijk. Op recreatief gebied stemmen b. en w. in met extra ruimtebeslag van re creatie en toerisme gezien de nood zakelijke kwaliteitsverbetering, want dat kan niet zonder uitbrei dingsmogelijkheden. Ontwikkeling van luxe hotels op unieke plekjes heeft ook de instemming van het Thoolse gemeentebestuur, want het toerisme hier is vooral gericht op cultuur- en natuurzoekers in relatie tot het water. Voor de Speelmans platen wil het college ,een brede re creatieve ontwikkeling', maar ge zien de keuze voor rust en ruimte in de gemeente Tholen willen b. en w. geen .entertainment-recreatie.' De watersport in Sint-Annaland vinden ze een belangrijke bijdrage voor de lokale economie. De han delsactiviteiten in de gemeentelijke havens worden afgebouwd en de vrijkomende ruimte wordt ingevuld door de recreatie. Het gemeentebe stuur van Tholen is voor nieuwe ontwikkelingen van watersport-ge relateerde activiteiten. Wat de veiligheid betreft, is de ge meente het oneens met de provin cie, dat bedrijven die met gevaarlij ke stoffen werken, gesaneerd moeten worden. „Dat kan genuan ceerder liggen", aldus b. en w. Voor wat de windenergie aangaat, is het Thoolse college voorstander van uitvoering van de vier projec ten die al in de pijplijn zitten, waar van die bij de Grote Nol te Sint-An naland al ver is gevorderd. Ook de drie andere plannen moeten echter, gelet op het overleg met gedepu teerde staten en de zeer lange voor bereidingstijd, doorgaan. Wat betreft de ontkoppeling van milieu en economie kan de ge meente niet altijd het hogere schaalniveau volgen. Zo kiest de gemeente Tholen enigszins nood gedwongen ervoor om het kli maatbeleid niet helemaal te vol gen, hoewel zij op zich wel achter een vooruitstrevende opstelling staat. Gezien de huidige economi sche situatie zal het voor veel be drijven bijzonder lastig zijn de ontkoppeling van milieu en eco nomie te ondersteunen, herkoppe ling tegen te gaan en het transitie beleid - zoals opgestart in het nationaal milieu beleidsplan 4 - te ondersteunen. Gezien ook de amb telijke capaciteit bij de gemeente Tholen nemen b. en w. een af wachtende houding aan. Voor de aanpak van waterverontreiniging door diffuse bronnen kiezen b. en w. wel voor een hoog ambitie niveau. Met een geleidelijke over gang naar de nieuwe Europese normen zal de noodzakelijke cul tuuromslag eerder kunnen plaats vinden. Zestig jaar bevrijding. De werk groep historie en archeologie van het KZGW te Middelburg ontvangt 2000 euro van de provincie voor het organiseren van de studiedag 60 jaar bevrijd Zeeland. De Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis organi seert donderdag 14 oktober de jaar lijkse koekverkoop voor adoptie kinderen. Diverse scholieren uit Sint-Philipsland, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Tholen werken aan deze actie mee en komen met boterkoek en speculaas langs de deur. Met de opbrengst van deze actie adopteert de school 28 adop tiekinderen in diverse ontwikke lingslanden. In totaal is hiervoor 7000 euro nodig. Vanaf 12.30 uur starten de leerlingen met de ver koop. Straatmakers van aannemingsbedrijf Scherpenisse werkten zelfs vele zaterdagen om de vijf straten in de nieuwe woonwijk Vroonstede te Sint-Annaland klaar te krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13