Raadsmeerderheid wil kerk op industrieterrein toestaan Open landschap geofferd voor banen bij grootschalig kassencomplex Met onze brill mag u 4*m gezien wordefff 4i Tholen kan zo niet verder met beleid Marian van Gorsel uitgezwaaid in raad Bezwaren Christengemeente tegen afwijzing gegrond verklaard Raadsmeerderheid steunt glastuinbouw in Breedenvlietpolder w m bi \HUlo ii; Dichtbundel Donderdag 30 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Gelegenheidspolitiek. Zo kwalificeeerde PvdA-fractie- voorzitter M.A.J. van der Linde de houding van de partijen in de gemeenteraad die de Christengemeente een onderko men willen toestaan op het industrieterrein Slabbecoorn- polder bij Tholen. PvdA, CDA en VVD zijn tegen, maar een ruime meerderheid steunde donderdag een amende ment van CU en SGP om planologische medewerking te verlenen. Het CDA sprak van een onverstandig besluit. Discotheek Ongeloofwaardig Ten Anker DDAC 1/UI SIC H ft J fl Geen Polen Acht maanden was ze ge meenteraadslid van Tho len. Vandaag komt voor Marian van Gorsel-de Ou de uit Oud-Vossemeer offi cieel een einde aan die pe riode. Een week geleden al is er afscheid genomen tij dens de openbare raads vergadering. Burgemeester W. Nuis bedankte het ver trekkende raadslid voor haar inzet en noemde het 'heel eerlijk' dat ze zich zelf de vraag had gesteld of ze al dan niet door moest gaan. Nuis: Raadslidmaatschap lastige klus De Christengemeente, die kerkt in de voormalige huishoudschool in Tholen, wil zich vestigen in het pand van de voormalige drukkerij NPN aan de Slabbecoornweg. Bur gemeester en wethouders weigerden echter om vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan. Dat is nog geen jaar geleden vastgesteld en sluit bebouwing voor maatschap pelijke doeleinden uit. Bovendien willen b. en w. de beschikbare op pervlakte met een bedrijfsbestem- ming niet verkleinen gezien de regionale functie van het industrie terrein. De Christengemeente maakte be zwaar tegen de beslissing van het gemeentebestuur. Daar boog de commissie voor de bezwaarschrif ten (waarin alle raadsfracties zijn vertegenwoordigd) zich over en die adviseerde het bezwaar van de Christengemeente niet te honoreren. Een rol daarbij speelde, dat een aan tal aangrenzende bedrijven werkt met risicovolle stoffen. In de be- zwarencommissie nam de SGP geen standpunt in, die wilde eerst meer duidelijkheid over de ruimtelijke onderbouwing. De vertegenwoordi gers van ABT en CU in de commis sie vonden dat b. en w. mét de Christengemeente actief naar een oplossing moet zoeken, bijvoor beeld in plan Noord in Tholen. In de raadsvergadering bleken CU, SGP, ABT en D66 (elf leden) de be zwaren van de Christengemeente te willen honoreren. „Sommige ge meenten laten dit wél toe en de kern van de zaak is dat een gemeente be leidsvrijheid heeft", zei P.W.J. Hoek namens de SGP-fractie. Hij gaf toe dat de vestiging van een kerk op een industrieterrein in strijd is met het werkgelegenheidsbeleid. Anderzijds kan het snelgroeiende kerkgenootschap op de huidige plek voor overlast gaan zorgen. „Er is nu al te weinig parkeerruimte", zei Hoek, die ook geluidsoverlast De SGP steunt de vestiging van 40 hectare tuinbouwkassen in de Breedenvlietpolder bij Sint-Anna- land. Daarmee was er donderdag in de gemeenteraad een ruime meerderheid voor het plan van to- matenkweker P.N. Hoogerbrugge Steenbergen b.v. uit Lepelstraat, want ook CDA, VVD en D66 stemden ermee in. De voorstan ders lieten het werkgelegenheids aspect - 120 vaste banen en een zelfde aantal seizoenkrachten - het zwaarst wegen. De tegenstan ders - ABT, CU en PvdA - hadden grote moeite met de aantasting van het landschap. Voor de vesti ging van het bedrijf is niet alleen aanpassing nodig van het bestem mingsplan buitengebied, maar ook van het streekplan Zeeland. Hoogerbrugge Steenbergen wil bij de top van de Nederlandse tomatentelers horen en vanwege efficiency is uit breiding van zijn bedrijf dan noodza kelijk. De opzet is om - in stappen van tien hectare - binnen vier jaar totaal 40 ha kassen te realiseren. De onder nemer wil dat doen in het deel van de Breedenvlietpolder ten noorden van de Zoetwaterweg, wat verder be grensd wordt door de Breedenvlietse- dijk, Molendijk, Vlietweg en Anna- vosdijk. Het kassencomplex (ca. 700 bij 700 meter) gaat naar verwachting werk bieden aan een vaste kem van 120 mensen, terwijl er gedurende ne gen maanden van het jaar werk is voor veertig extra arbeidskrachten en gedurende zes maanden voor nog eens tachtig. ABT kreeg van de burgemeester toe stemming om lichtbeelden te tonen. Fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne liet - zonder commentaar - plaatjes zien van de lege polder, en vervolgens bewerkte beelden van hetzelfde ge bied vol met tuinbouwkassen. „In de Breedenvlietsepolder staat nu slechts een transformatorhuisje van Delta en er loopt één weg doorheen", aldus Boulogne. Hij verwees naar de toe komstvisie Bestemming Tholen waarin de kwaliteit van het landschap rondom de kernen als de kracht van Tholen wordt bestempeld. „Het is prachtig, open gebied. Je kijkt er tot aan Stavenisse toe." De ABT"er advi seerde om samen met de ondernemer elders op Tholen een plek te zoeken waar een dergelijk bedrijf ingepast kan worden. „Gaat dit door, dan is straks heel de polder weg." Ook de CU hamerde op de rust en ruimte die Tholen etaleert als sterke punten. „Dit is een precedent. Als er een volgende aanvraag komt voor bij voorbeeld 100 hectare, wat doen we dan? Als we iedere keer het open landschap aantasten, zitten we straks in een stedelijk gebied. Ik maak me noemde. Door de Christengemeente elders onderdak te bieden, komt het huidige pand - op een stadsvernieu wingslocatie - beschikbaar en is er volgens de SGP de kans om een ruimtelijk knelpunt in Tholen op te lossen. Hoek vond wel dat b. en w. moeten bekijken of precedentwer king uitgesloten kan worden. In principe moet een kerk op een bedrijventerrein kunnen, vond A.L. Piet (CU). Bij de vaststelling van het bestemmingsplan Bedrijvenge bied Slabbecoornpolder-Welgele- gen heeft zijn fractie daar nadrukke lijk over gesproken, hoewel er toen geen aanvraag lag, riep hij in herin nering. „Als een kerk wordt toege staan, dan ook andere bestemmin gen. Daar moeten we over discussiëren", zei M.A.J. van der Linde en Piet was het daarmee eens. De PvdA'er verwees naar de aan vraag, enkele jaren geleden, voor vestiging van een discotheek op Welgelegen. „Toen kreeg ik het lid op de neus." „Die disco wilden wij ook laten komen. En daarom steun ik nu de kerk", reageerde D66'er J. van den Donker. Piet vond dat nage gaan moet worden of er milieutech nische problemen zijn die vestiging van de kerk in de weg staan. Als b. en w. er samen met de Christenge meente in slagen om elders een ge schikt onderkomen te vinden, vindt de CU dat ook prima. „De Christengemeente verdient een betere plek dan een industrieter rein". zei mevrouw M. Ligtendag- Quist (CDA). Ze wees op de bedrij ven in de omgeving die met risicovolle stoffen werken én op de verkeerssituatie. „Deze kerk heeft veel activiteiten met jeugd." Het CDA vindt dat de gemeente én het kerkgenootschap samen naar een andere plek moeten zoeken en de PvdA sloot zich daar donderdag bij aan. De Slabbecoornpolder kan in de ogen van deze fractie niet: „Op een bedrijventerrein moet gewerkt worden." Van der Linde noemde het toestaan van een kerk 'gelegen heidspolitiek', hij maakte daar ern- Met de vestiging van een kerk in de voormalige drukkerij NPN heeft een groot deel van de gemeenteraad geen moeite. stig bezwaar tegen en nam ook de woorden 'zeer onzorgvuldig' in de mond. De voorstanders nemen hun besluit niet op planologische gron den en dat kan in de ogen van de PvdA niet door de beugel. VVD'er G.J. Hoek wilde een kerk niet toe staan in de buurt van bedrijven die in de hoogste milieucategorie val len. Wethouder K.A. Heijboer zei dat er een risicoanalyse is gedaan voor het zwaarste bedrijf met de zwaarste categorie. „En dan is het duidelijk dat het risico niet tóeneemt." P.W.J. Hoek had gesteld dat bedrij ven die uit plan Noord verplaatst worden, niet naar de Slabbecoorn polder, maar naar Welgelegen II gaan. In hoeverre van verplaatsing sprake zal zijn, wordt momenteel nog geïnventariseerd, zei de wet houder. Ten aanzien van de stads vernieuwing merkte Heijboer op, dat het zeer de vraag is of de prijs die de Christengemeente voor haar huidige onderkomen vraagt, zal lei den tot betaalbare woningbouw. De SGP noemde in dit verband ook de uitbreiding van Ten Anker. „Daar zijn meer gebouwen voor nodig dan alleen dat van de Christengemeen te", reageerde J.P. Bout (CDA). De gemeente is op dit moment geen partij bij Ten Anker, aldus de wet houder. „Dat zou kunnen verande ren als Castria geld van ons nodig heeft. Wil de gemeenteraad dat?" Piet merkte nog op dat er continu bedrijfspanden te koop staan en dat dat méér het probleem is dan een tekort aan bouwgrond voor bedrij ven. Van der Linde wees erop, dat in middels twee bedrijven bij de ge meente bezwaar hebben gemaakt tegen de komst van de kerk. Ze vre zen mogelijke beperkingen voor de Een meerderheid van de gemeenteraad vindt 40 hectare kassen in de Breedenvlietpolder een impuls voor de werkgelegenheid. daar ernstig bezorgd over", zei A.L. Piet. Hij deelde aan de raadsleden een door de gemeente gemaakte folder uit waarin de rust en de ruimte worden aangeprezen. Verder wees ook hij op Bestemming Tholen. „Daarin staat dat intensieve veehouderij en glas tuinbouw in principe worden ge weerd. Anderhalf jaar is er met de in woners over deze toekomstvisie gepraat. Met wat we nu doen, maken we onszelf volslagen ongeloofwaar dig. Daar wil ik niet verantwoordelijk voor zijn", aldus het CU-raadslid. Hij zei zich gesteund te weten door de Zeeuwse CDA-gedeputeerde Van Waveren. Die liet zich onlangs in de ze krant negatief uit over het plan om dat een nieuwe polder wordt aange sneden in plaats van te bouwen bij bestaande glastuinbouwbedrijven. Piet wilde Hoogerbrugge best op Tholen hebben, maar dan met een be drijf van maximaal tien hectare bin nen het gebied dat nü voor glastuin bouw is aangewezen. PvdA'er J. Oudesluijs vond dat Hoogerbrugge de gemeente een ge weldig aanbod deed, gezien de vele OPT:[K-ooGv,Em,WOiCaN1^W"',r,,m mjfp genoegen nemen TTt Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen telefoon (0167) 56 33 85 Advertentie I.M. banen die zijn bedrijf oplevert. „Als er allemaal Tholenaren aan het werk gaan, zal dat de map bij het CWI be hoorlijk dunner maken." Hij compli menteerde wethouder Heijboer van economsiche zaken ermee. „Wij hechten veel waarde aan werk. Maar daarnaast is er ook het landschap en de cultuurhistorische waarden." In de commissie ruimte werd al duidelijk dat er heel moeilijk een andere plaats te vinden zal zijn voor dit plan. De PvdA ziet vooralsnog dan ook proble men, net als de provincie. „Niet alles kan overal. De kassen zullen hoger worden dan de dijk en dat zal het beeld schaden." Fractievoorzitter M.A.J. van der Linde vulde aan dat landschappelijk inpassen van een der gelijk bedrijf een illusie is. In de commissie ruimte maakte de SGP nog een voorbehoud, maar in de raad meldde P.W.J. Hoek dat zijn fractie de plannen steunt. „Het is pri ma voor de werkgelegenheid. Zo'n kans heb ik niet eerder meegemaakt." Een bedrijf van een dergelijke om vang kan volgens hem onmogelijk er gens anders komen. De Breedenvliet polder ligt voor de hand omdat deze aansluit op het concentratiegebied van kassen. Waar CU en ABT wezen op de waardevolle bloemdijken, merkte Hoek op dat de polder in het bestemmingsplan buitengebied niet als beschermingswaardig wordt aan gemerkt. Zijn fractie verbindt aan de instemming een aantal voorwaarden: het complex moet ingepast worden in het landschap, met het CWI moeten afspraken gemaakt worden over het inzetten van Thoolse arbeidskrachten en de garantie moet worden gegeven dat de komst van Hoogerbrugge niet ten koste gaat van de nog aanwezige uibreidingsmogelijkheden (bijna 15 ha) voor de bestaande bedrijven. „Het college staat volledig achter die ei sen", reageerde de wethouder, die ook zei dat het gemeentebestuur werkgelegenheid in de eigen gemeen te dient na te streven. „In Bestem ming Tholen staat anders dat Thole naren best iets verder weg willen werken", haakte Boulogne in. Het CDA vond de keuze voor de Breedenvlietpolder niet verkeerd. „Ze is helemaal omzoomd. Dat geeft min der last dan wanneer het gewoon langs de weg staat", zei J.P. Bout. Hij vond dat Piet voorbijging aan de ba nen die de komst van het bedrijf ople vert „Werkgelegenheid is het énige argument om voor te zijn", reageerde deze. „Maar wij kiezen voor bedrij ven die méér banen bieden op een kleiner oppervlak." Bout: „Geeft u daar eens een voorbeeld van?" Piet: „Budelpack." De CU'er zei ook dat glastuinders rond Steenbergen grote moeite hebben om personeel te vin den. „We rekken de 15 hectare in het bestemmingsplan bewust op naar 65 hectare. En we bouwen Sint-Anna- land volledig in met glas. Denkt u dat dit goed is voor de recreatie?" J. van den Donker (D66): „Ik begrijp dat het een modern, geavanceerd complex wordt. Misschien is de ondernemer wel zo slim om excursies te organise ren." Voor D66 woog de werkgelegenheid het zwaarst. Ook G.J. Hoek (VVD) was die mening toegedaan. „En land schappelijk worden de kassen hele maal verstopt tussen de dijken met bomen erop. Plekken waar dit kan, zijn er weinig op Tholen." Daarop re ageerde zijn naamgenoot van de SGP dat zijn fractie geen kassen in nog an dere polders wil, maar kiest voor con centratie. „Voor ons speelt sterk mee dat er werkgelegenheid wordt gescha pen die passend is op Tholen, voor een doelgroep die wat zwakker is." De VVD wil evenmin méér grote kas sencomplexen toelaten, zo bleek. Want dat zou de werkgelegenheid juist kunnen schaden. „Anders moet je mensen uit Polen gaan halen en dat is niet de bedoeling", aldus G.J. Hoek. Ten aanzien van de bomen merkte Boulogne nog op dat die over twintig jaar allemaal weg zijn en dat de kassen dominant aanwezig zijn. „Het wordt 20 keer zo groot als het grootste huidige bedrijf", vulde Piet aan. Ten aanzien van de bloemdijken merkte de wethouder nog op, dat de kassenbouw ervoor zorgt dat de che mische bestrijding afneemt. Dat ging Piet te ver: „Ik waag te betwijfelen of kassen goed zijn voor bloemdijken. We kunnen daarover beter de specia listen bevragen." Net als de CU vond ABT dat het plan in strijd is met wat in Bestemming Tholen - de toekomstvisie tot 2025 - is opgenomen. „Dat heeft veel geld gekost en eigenlijk zegt u: daar heb ben we lak aan", aldus Boulogne. Maar SGP'er Hoek stelde dat ruimte lijk beleid niet statisch is. De discus sie bracht Van den Donker tot de op merking dat dit voor hem de reden was om de toekomstvisie niet te wil len steunen. Met een ruime meerder heid van elf stemmen sprak de ge meenteraad zich uit vóór de vestiging van het grootschalige glastuinbouw bedrijf bij Sint-Annaland. „De vol gende stappen zijn dat we een goede ruimtelijke onderbouwing moeten maken voor de provincie en dat de ondernemer een bedrijfsplan opstelt", sloot wethouder Heijboer de discussie af. bedrijfsvoering, parkeerproblemen en problemen door een te grote concentratie van mensen. Ook Bout stelde dat omliggende bedrijven door waardermindering schade zouden kunnen lijden. De wethou der vroeg of de gemeente voor mo gelijke planschade moet opdraaien, maar dat bracht de voorstanders van de kerkbouw niet op andere ge dachten. Met elf tegen zeven stem men (bij de PvdA ontbrak mevrouw Van der Wal) werd het door CU en SGP geformuleerde amendement aangenomen om de bezwaren van de Christengemeente gegrond te verklaren. Bij de verkiezingen in 2002 liep Ma rian van Gorsel een raadszetel mis. Ze stond nieuw op de lijst als num mer drie, maar haar partij, de VVD, ging terug van drie naar twee zetels. Na het opstappen van ABT-wethou- der Van Doorn in het najaar van 2003 zag diens fractie af van deelna me aan het college. De VVD mocht in plaats daarvan een wethouder le veren. Raadslid Goossen maakte de overstap en zo kwam mevrouw van Gorsel op 29 januari van dit jaar als nog in de gemeenteraad. De VVD- fractie was compleet vernieuwd, want door de verhuizing van raads lid Ravensteijn trad ook voor hém een vervanger aan in de persoon van Gabri Hoek. „Toen u begon, wist u eigenlijk niet goed wat u boven het hoofd hing. Het was een lastige situ atie. Gelijktijdig twee nieuwe leden en u werd meteen fractievoorzitter. Maar u deed dat met meer dan hon derd procent inzet", aldus burge meester Nuis. „Het raadslidmaat schap is me overkomen. Ik was nooit gevraagd. Maar ik ben maat schappelijk betrokken en de kans deed zich voor", zei Van Gorsel zelf. De burgemeester stelde dat het raadslidmaatschap een lastige klus blijkt te zijn. Anno 2004 vraagt dat heel wat van mensen, zeker als ze daarnaast nog een baan hebben. „U bent met groot enthousiasme en voortvarendheid begonnen. Maar dat is aan de andere kant misschien wel een valkuil.." Aan het besluit om te stoppen ging een lang en goed gesprek tussen de burgemeester en Van Gorsel vooraf, vertelde Nuis. „Ik weet daarom als geen ander dat dit een lastig moment voor u is. Maar ook dat het het juiste moment is." De burgemeester wist dat het vertrekkende raadslid de cijfers een lastige materie vond. „U bent in de wieg gelegd voor zaken als welzijn en zorg." Dat ze zichzelf de vraag had gesteld 'zou ik er niet beter mee stoppen' noemde Nuis heel eerlijk. „Het siert u." Als voorzitter van de gemeenteraad zei hij het besluit te betreuren, maar tegelijk te respecte ren. „Bedankt voor uw inzet en uw gedegen aanpak van dingen. Voor uw bijdrage aan de besluitvorming en het bestuur. De burgers van Tho len zijn u dank verschuldigd." Als aandenken overhandigde Nuis aan mevrouw Van Gorsel een karaf en glazen, voorzien van haar naam, de data van het raadslidmaatschap en het gemeentewapen. Ook kreeg ze bloemen. En haar man, op de publie ke tribune aanwezig evenals opvol ger Saris, werd bedankt met een fles wijn. Marian van Gorsel hield haar dank- De Thoolse gemeentebegroting voor 2005 is sluitend maar weinig rooskleu rig, schrijven burgemeester en wethouders in hun aanbiedingsbrief. Subsi dies zijn verlaagd, er wordt bezuinigd op personeel, plannen worden uitge steld en voor onderhoud aan wegen en gebouwen wordt tijdelijk minder geld beschikbaar gesteld. Desondanks baart de situatie ook voor de ko mendejaren zorgen. De begroting 2005 beloopt ruim 45,6 miljoen euro. Het kleine tekort wat er aanvankelijk voor volgend jaar nog was, is inmid dels door een aantal ontwikkelingen weggewerkt. Daarbij is nog geen re kening gehouden met het hoger uit vallende dividend van nutsbedrijf Delta, een eenmalige meevaller van zo'n 160.000 euro. In de kadernota staat ook voor 2006 een tekort, terwijl voor beide volgende jaren forse over schotten geboekt staan. Dat duidt, al dus b. en w„ op een herstel van de economie. Maar om de magere jaren door te komen zijn er bezuinigingen nodig die op allerlei gebied voelbaar zullen zijn. Daarbij is bestaand beleid zoveel mogelijk intact gehouden. Want het gemeentebestuur wil voor komen dat beleid wordt geschrapt zonder dat de consequenties daarvan goed in beeld zijn. Wat de toekomst betreft, is er nauwe lijks ruimte voor nieuwe investerin gen. Terwijl er de komende jaren wél veel geld nodig is voor bijvoorbeeld scholenbouw, is dat nog niet in de meeijarenbegroting opgenomen. In diezelfde meeijarenbegroting zijn ook nauwelijks zaken opgenomen om de toekomstvisie Bestemming Tholen te realiseren. Verder heeft de gemeente raad een aantal beleidsnota's vastge steld zonder dat er voldoende geld is om dat beleid uit te voeren. Tenslotte is er op personeel bezuinigd, maar zijn de wensen en ambities van de ge meenteraad niet bijgesteld. Behalve onvoldoende geld is er dus ook te weinig personeel om alles te realise ren. Het is onmogelijk om op deze voet verder te gaan, concluderen b. en w. Als in 2006 een nieuwe gemeenteraad aantreedt, zal die in zijn programma iets moeten doen aan het hiervoor ge schetste probleem. B. en w. dragen drie mogelijkheden aan. De eerste is om principiële keuzes te maken ten aanzien van het voorzieningenniveau. Dit vooijaar is er bijvoorbeeld gedis cussieerd over de zwembaden en de bibliotheek, waarbij de raad besloot de bestaande situatie min of meer te handhaven. Inmiddels is duidelijk dat vanaf januari Scherpenisse, Stavenis se en Oud-Vossemeer zonder boeken- uitleen komen te zitten doordat de bi bliobus en, in het laatste geval, de uit- leenpost verdwijnen. De nieuwe ge meenteraad kan ook kritisch kijken naar bestaand beleid. En tenslotte kan ze proberen de inkomsten van de ge meente te verhogen. Maar de moge lijkheid om dat via een verhoging van de onroerende-zaakbelasting (ozb) te doen, is volgens b. en w. 'vrijwel ni hil'. Bij de behandeling van de kadernota, eerder dit jaar, heeft de gemeenteraad besloten om een aantal belastingen minder te verhogen dan twee jaar ge leden in het raadsprogramma is afge sproken. De ozb gaat 5% omhoog (was 16%). Aanvankelijk zou het ge bruikersdeel van de ozb in 2005 afge schaft worden, maar dat is door het kabinet een jaar uitgesteld. Het riool recht gaat zelfs omlaag, het gemiddel de tarief zakt van 213 naar 199 euro. De stijging van de afvalstoffenheffing zou eerst ruim 10% zijn, maar blijft tot 6,9% beperkt. Hoewel het kabinet de Zalmsnip vanaf volgend jaar af schaft, kiest Tholen ervoor om deze uitkering (via een korting op de afval stoffenheffing) gefaseerd af te bou wen. Volgend jaar wordt nog 30 euro uitgekeerd en in 2006 nog 15 euro. Op deze manier wil de gemeenteraad enigszins tegemoet komen aan het ge voel van inwoners die de woonlasten als hoog ervaren. Een doorsnee gezin dat een gemiddelde eigen woning heeft, ziet die lasten volgend jaar met 4,58% stijgen (aanvankelijk zou dat 5,84% zijn). Huurt dat gezin een wo ning, dan is de stijging 7,52%. Van andere belastingen is de verho ging van de hondenbelasting bijge steld: deze gaat geen 10, maar 5 pro cent omhoog. De toeristenbelasting wordt niet verhoogd, evenals de scheepvaartrechten. De forensenbe- lasting stijgt met 10% en dat geldt ook voor het toegangskaartje van het zwembad en de huren van dorpshui zen, gemeenschapscentra, peuter speelzalen, sporthallen en -terreinen. Voor de bibliotheek blijft de huurver hoging beperkt tot 3%. Ten aanzien van een groot aantal welzijnssubsi- dies ging de commissie samenleving onlangs akkoord met een verlaging van de tarieven met 10%. Na acht maanden stopt Marian van Gorsel als gemeenteraadslid. 'Eenvoudig schedellichten'. Dat is de titel van de gedichtenbundel die burgemeester Nuis kreeg van het terugtredende gemeenteraadslid Ma rian van Gorsel. Het is geschreven door Erik Solvanger. „Pseudoniem voor Erik van Gorsel", zei het raadslid. Dat is haar zoon, die in Am sterdam als arts werkzaam is en die al van jongsaf gedichten schrijft. 'Eenvoudig schedellichten' verscheen onlangs als nummer zeven in de Sandwich-reeks (bij Uitgeverij 521), waarvoor de dichter Gerrit Kom- rij elk haftjaar een vergeten dichter en een talentvol debutant kiest. Over Solvanger zegt de uitgever: 'Op een geheel eigen, bijzonder beel dende en lichamelijke manier bijt Erik Solvanger zich vast in de grote thema's liefde, geboorte en verval. De poëzie speelt zich af in het men selijk lichaam, dat de dichter met scherpgeslepen messen ontleedt, op zoek naar de oorsprong van zijn verbeelding'. woord kort. „Ik ben niet lang raads lid geweest, dus is een lang verhaal niet gepast", zei ze. Ze vertelde veel te hebben geleerd in de afgelo pen acht maanden. „Want afgezien van het politieke werk, houd ik van het omgaan met mensen. Ik zal de goede onderlinge contacten, met welke fractie ook, dan ook missen." Ook bedankte ze de ambtenaren voor hun steun. Van Gorsel had zich bij haar benoeming voorgenomen, na zes maanden te bezien of ze door wilde gaan, zei ze. De druk die het raadswerk op haar legde, doordat ze zich zo betrokken voelde, deed haar uiteindelijk besluiten om te stoppen, meldde Van Gorsel de gemeente raad begin augustus in een brief. Toch kijkt ze met een goed gevoel terug: „Het heeft mijn leven ver rijkt." De Vossemeerse, af en toe geëmotioneerd, wenste haar opvol ger Karei Saris uit Poortvliet succes toe. Ze trakteerde de raadsleden tij dens de vergadering op cake bij de koffie, maar voor de raadsvoorzitter - 'én de persoon Willem Nuis' - had het vertrekkende raadslid een boek je met gedichten meegebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5