Snoeien deed hij in zijn eentje Raad blijft vóór een streng sanctiebeleid Vragen beantwoorden kost een week werk Verbouwing is veel duurder in smalstad Kantonrechter strijkt niet over zijn hart Peuters Olleke Bolleke laten ballon op Voor mode en wonen PLEUNE styio Eric Goossen: knietje aan knietje in de raadzaal Grondprijzen Kinderboekenweek in teken muziek Donderdag 30 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Gerammel Draagbaar Tholenaren met een bijstandsuitkering Barmhartigheid Oud archief Geen rijbewijs Drie verdiepingen Wim en Nellie Nieuwenhuize zijn in Stavenisse bezig aan de laatste pluk. VERVOLG VAN VOORPAGINA De koopmannen bepalen ook in ze kere mate (of in toenemende mate) wanneer er geplukt moet worden. „Bij goudreinetten bijvoorbeeld zijn de rode appels duurder dan de groe ne. Dat scheelt op de veiling vijftig procent per kilo! Ik ben dit jaar veel te vroeg begonnen met de pluk. Te groen, de koper wil juist rode. Maar het heeft dit jaar al zo machtig veel gewaaid dat er een hoop appels zijn afgevallen. De eisen zijn toegeno men en nemen nog steeds toe." Nieuwenhuize kwam op 31 decem ber 1969 uit Kapelle-Biezelinge naar Stavenisse. „Op oudjaarsavond. Het huis was koud. De petroleum was op. Het vaatje stond buiten. Dat her inner ik me nog goed." Zijn broer was hem voorgegaan. Op Zuid-Be veland waren ze met z'n drieën op het bedrijf met boomgaarden op tien verschillende plekken. Tussen Scho- re en 's Gravenpolder. „We hadden achttien verschillende boomgaardjes. Ik droomde er toen wel eens van dat ik een soort had vergeten te plukken. Dat was dan niet zo, maar het waren er zoveel datje ging twijfelen." Een oom wist een bedrijf in Stave nisse te koop. „Mijn broer vroeg of ik ook wilde komen, de andere broer ging naar de Flevo." De opbrengst van de vruchtbomen zijn enorm gestegen. „Toen ik begon had ik zes hectare. Als je dan dat 150 ton vruchten had was dat absurd veel. Nu zou zo'n bedrijfje geen be staansrecht hebben. Die 150 ton moet je nu van 3 hectare halen. Nu heeft een teler 13 tot 15 hectare no dig, maar dan werk je je nog het schompes." In de pluktijd van zes tot acht weken is het in de herfst druk tussen de rijen boompjes. Als de zon schijnt, is het zelfs heel aangenaam. De winter is er voor de snoei. Dan kan het koud zijn. Nieuwenhuize deed het snoeien maandenlang in zijn eentje. Terugkijkend is hij blij dat hij niet steeds bezoek heeft gehad van con troleurs van de algemene inspectie dienst, zegt hij. „Daar ben ik van be waard gebleven. Ik heb ook altijd veel loon uitbetaald. Het gaat tegen mijn principes in om zwart uit te be talen. Maar je stond toch wel eens onder druk van mensen die er om vroegen." Nieuwenhuize vindt het begrijpelijk dat die vraag er is. Een huisvrouw moet 100 of 140 euro in leveren van het loon dat ze per jaar verdient. „Dat is van de gekke. Ik kan me voorstellen dat je het dan zwart wil doen. Op zo'n moment kijk ik wel eens naar boven." Het heeft dan ook wel eens moeite gekost plukkers te vinden, erkent hij. „Dan zit je hem te knijpen. Mijn broer vond het zwart uitbetalen een verzoeking van de duivel. In dezelf de week kreeg ik er vier mensen bij. Ongelooflijk. Je moet het er maar op aan laten komen en toch eerlijk blij ven." Nieuwenhuize heeft nog geen beroep hoeven doen op plukkers uit Polen. Hij kon ze dichtbij vinden. „De bin ding is groot. Er waren mensen die tot hun zeventigste bleven plukken. Een Pool die hier op de camping stond, een campinggast uit Brabant die elk jaar terugkwam en een man uit Stavenisse." De fruitteler had gehoopt dat een van zijn zonen het bedrijf zou overne men, maar de economische vooruit zichten in de bedrijfstak zijn slecht. „Als het crisis is om te starten, dan moet je wel heel sterk in jezelf gelo ven. En jezelf willen bewijzen, an ders lukt het niet." Crisis heeft Nieu wenhuize regelmatig meegemaakt. Vorig jaar nog. De warme zomer was voor hem een koude douche. „De hele oogst had er binnen een maand af moeten zijn. Ik was niet op tijd klaar. Niets verdiend." Nieuwenhuize had wel tot zijn 65ste door Willen gaan. „Maar het gaat op een gegeven moment toch fout. Van boven is gezegd dat ik ermee op moet houden. Binnen een maand was het bedrijf verkocht. Ik heb er wel vrede mee. Het blijft tenslotte ook nog een fruitteeltbedrijf." Nieuwenhuize blijft in Stavenisse wonen en is bezig een huis te bou wen, niet ver van waar hij nu woont. Ook voor Dini van Haaften en Nelly Potappel is het tijd om te stoppen, zeggen ze. Ze plukken de appels van de bomen en leggen ze in de plukem- mer die voor hun buik hangt. Tien kilo gaat erin. Het is een ouderwetse manier van plukken. Ze zijn er aan gewend, hoewel ze in het begin nog met een plukslee liepen (slee met kist die de plukker van' boom naar boom trekt). Dini doet het al bijna dertig jaar. Ze is in 1974 begonnen. „Het is maar een paar weken op een jaar. Ik zou wel door zijn gegaan als Nieuwen huize was gebleven. Nu stop ik er ook mee." Voor Nelly geldt hetzelfde: „Ik was het ook blijven doen. Ik denk dat ik het wel zal missen. Ik was elk jaar van de partij. Ik heb er zelfs mijn va kantie voor afgezged. Het is lekker dichtbij, je bent buiten en het is heel gezellig, dat gerammel (geklets red.) onder elkaar. En nu mijn man in de vut gaat, stop ik ook." Ze laten hun emmer leeg stromen in de grote kist die Nieuwenhuize tus sen de rijen heeft gezet. Nog even. VERVOLG VAN VOORPAGINA „We wilden dat het van de buiten kant niet te zien is dat het een stal is." Maar De Weerd vond dat het dan een te industrieel karakter zou heb ben gekregen. „U kunt er nu extra kwaliteit aan geven. Dat zou ons plezieren." H.J. Groenenwegen stelde voor de hoek onder het dak 'om te zetten' en meer details te to nen. Onder meer door een deel van de spanten zichtbaar te maken. M.J.J. Onrust stoorde zich aan de noodtrappen tegen de buitengevel. Ook dat maakt volgens hem een in dustriële indruk. „Kunnen die niet naar binnen verplaatst worden?" Welvaarts hoorde de suggesties aan: „We willen er alles aan doen om het goed te bouwen." De nieuwe stal wordt volgens Wel vaarts een high tech-stal. „Een mi- lieuviendelijke stal waar rekening wordt gehouden met dierenwelzijn. Boven het brijvoer - waar de men sen zo over klagen - komt een af zuiginstallatie. Met een hoog rende ment. Een luchtwasser die de stank tot 70 procent reduceert. En om de geluidsoverlast tegen te gaan, gaan we de varkens binnen het gebouw laden en lossen. We proberen alle pijnpunten op te lossen en te inte greren in een draagbaar plan." De jonge ondernemer kiest voor etagebouw vanwege het kostenas pect. „De ruimte die je hebt is be perkt. Het werkt ook economischer en er is voldoende leefoppervlakte, namelijk 1 vierkante meter per dier." Welvaarts heeft in Boxtel een fok- bedrijf, in Poortvliet komt een mest- bedrijf. De varkenshouder wil gaan bouwen zo gauw alle vergunningen binnen zijn. Hij is sinds 1996 in be zit van de grond en de varkensrech ten die daarbij horen. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7,4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Een meerderheid van de gemeenteraad vindt dat Tholenaren met een bijstandsuitkering niet slechts één keer een premie moeten krijgen als ze deeltijdwerk aanvaarden waarvoor het salaris minder bedraagt dan de uitkeringsnorm. CU, CDA, ABT en D66 steunden donderdag een motie van de PvdA om bij nieuwe omstandigheden óf in het belang van de voortgang van reïntegratie een premie te herhalen. Een andere motie van de sociaal-democraten, om het sanctiebeleid enigszins te verlichten, haalde het niet. Slechts CDA en D66 gaven er hun steun aan. De gemeenteraad stelde donderdag een aantal verordeningen vast die voortvloeien uit de op 1 januari in werking getreden wet werk en bij stand. Ten aanzien van de regels voor het stimuleringsbeleid, adviseerde de cliëntenraad de premie voor het aan vaarden van deeltijdwerk vaker dan één keer uit te keren. „Wij willen dat advies volgen", zei PvdA-fractie- voorzitter M.A.J. van der Linde in de gemeenteraad. Hij kwam met een amendement dat volgens hem binnen de wet blijft. „Ze beoogt namelijk geen inkomenspolitiek, maar reïnte gratie. We vertrouwen op de creativi teit van de afdeling sociale zaken om dit in regels te vatten, zodat we in voorkomende gevallen mensen kun nen helpen." Het is niet de bedoeling dat de premie een automatisme wordt, aldus Van der Linde. CU'er P. van Belzen drong aan op helderheid. „Ja, we moeten helderheid scheppen en geen rechtsongelijkheid", zei wet houder mevrouw M.A.E. Velthuis. Aangezien de premie bedoeld is om reïntegratie in het arbeidsproces te be vorderen, vond de SGP het te ver gaan om bij herhaling een premie uit te betalen, zei M.J. Klippel. Ten aanzien van het opleggen van sancties als uitkeringsgerechtigden in gebreke blijven dan wel frauderen, vond de cliëntenraad de voorgestelde sancties erg zwaar in relatie tot het in komen. De raad adviseerde een halve ring van de kortingspercentages en de PvdA kwam met een amendement van die strekking. Van der Linde: „We willen een pleidooi houden voor begrip voor mensen. Ze moeten zich soms suf solliciteren naar onbereikba re banen." Omdat de gemeenteraad uitmaakt hóe er gesanctioneerd wordt, deed hij een beroep op de barmharigheid. „Een oude waarde, voortkomend uit de christelijke tradi tie." Klippel haakte daar op in door te stellen dat een andere waarde de rechtvaardigheid is. Daarom wil zijn fractie een streng sanctioneringsbe- leid. „Het gaat om mensen die willens en wetens frauderen", reageerde de wethouder. Ze zei dat de betreffende verordening voortvloeit uit wat eerder door de gemeenteraad is uitgespro ken. Er is een ontsnappingsclausule voor als mensen het water écht tot de lippen staat, zei Velthuis richting de PvdA. „Mensen die zwaar gedupeerd worden, krijgen we vervolgens ais ge meente dubbel terug", motiveerde mevrouw M. Ligtendag-Quist de steun van het CDA voor het amende ment. Ook D66 gaf er zijn steun aan. ABT deed dat aanvankelijk eveneens, maar trok die weer in na de uitleg van de wethouder te hebben aangehoord. Het beantwoorden van vragen van de ABT-fractie heeft een ambtenaar van de gemeente meer dan een week werk gekost. „Dat hebben we pre cies bijgehouden: 41 uren en we kunnen dat specificeren", zei wethou der K.A. Heijboer desgevraagd in de gemeenteraad. ABT wilde over de periode 2000 t/m 2004 gegevens over ontvangen rijksbijdragen, belas tingopbrengsten, het verloop van de financiële reserves, de kosten van huisvesting en personeel alsmede een overzicht van ingeschakelde ad viesbureaus. De VVD bekritiseerde de handelwij ze van ABT en wilde er tijdens het vragenuurtje in de raadsvergadering over discussiëren. Maar daar is dat vragenuurtje volgens ABT-fractie- voorzitter J.J.P.A. Boulogne niet voor bedoeld. „Wij zijn best genegen te re ageren op de aantijgingen, maar niet nu en op deze plaats, want dat is niet volgens het reglement van orde." Burgemeester Nuis wilde de ruimte best geven. „Het is het vragenuurtje van uw raad. Maar als u er niet op wilt ingaan, is dat uw keus." VVD-fractievoorzitter G.J. Hoek had zich tevoren zeer kritisch geuit. „We vrezen dat ABT het spoor een beetje bijster is geraakt. Ze vindt dat er veel zaken vertraagd worden. En wordt er eens een keer iets snel besloten, dan zijn ze tegen. Zie het voorstel voor een reddingsboot." Hoek vroeg zich af wat het nut was om een dergelijk pak papier bezorgd te krijgen. „Wat beoog je ermee. De ambtenaren krij gen in de vraagstelling een schop te gen de schenen. Maar het zijn ónze werknemers en zo ga je niet om met je personeel." M.A.J. van der Linde (PvdA) stelde dat 'ABT via de krant dreunen uitdeelt en nu mogen wij niet terugslaan'. SGP'er M.J. Klippel stond de formulering van de vragen - met veel superlatieven - niet aan. „En het meest verwonderlijk is dat ABT de jaarverslagen mede heeft vastge steld en nü met vragen komt. Het is gewoon dubbele informatie." A.L. Piet (CU) had geen enkel probleem met de toon van de vragen. Hij com plimenteerde b. en w. met de gemaak te samenvatting. De meeste woordvoerders hadden wél problemen met de tijd die het ver gde om de antwoorden te maken. De burgemeester maakte duidelijk dat een raadslid dat vragen stelt, ook ant woord krijgt. Klippel vroeg zich af of je de ambtenaren zó aan het werk moet zetten. En ook Piet waarschuw de om op te passen dat een vraag niet onevenredig veel werk oplevert. Het CDA deelde de kritiek van de VVD, zei J.P. Bout. Volgens Boulogne heeft zijn fractie recht op informatie. „Het adviesbureau dat ons terzijde staat, wil die gegevens hebben." Van der Linde wilde het reglement van orde er eens op nazien. Het voorstel van de burgemeester om aan de hand van dit voorval in de commissie bestuursza ken te bespreken hoe in de toekomst hiermee wordt omgegaan, vond in stemming. Advertentie I.M. In de EB van 23 september las ik in het artikel over het opzeggen van de huur van de volkstuintjes aan de Zoekweg de volgende passage: 'Proverko koopt de grond van Geense die de tuinen weer koopt van Jebbink de zaakwaarnemer van de werkelijke grondeigenaar.' Als ik dit goed lees, is de grond dus al 3 keer verkocht, wat mis schien nog wel een 4e of 5e keer zal plaatsvinden voordat er werke lijk iets op gebouwd gaat worden. Dat de grondprijzen zo enorm hoog zijn, is dus niet verwonder lijk. Leuk voor de mensen die hier tussen zitten, maar minder voor een toekomstige bewoner die al deze tussenhandelaren moet beta len. D.J. van de Velde, Tholen. P.A.C. Blomme (links) van Complan uit Eindhoven en architect C.A.A.M. Sturm uit Roosendaal hebben de vier alternatieven voor het gemeentehuis doorgerekend. oppervlak van 8530 m2. In de kel der komt o.a. het oud archief. Op de begane grond publieksgerichte functies van de gemeente, het CWI, een leeszaal, raadzaal, fractieka mers, bodekamer, ontvangst goede ren, opslagruimte, e.d. Op de eerste verdieping zetelt het college van b. en w. en zijn er ook werkplekken. De tweede verdieping wordt geheel ingenomen door werkplekken. Wethouder F.J. Goossen benadrukte dinsdagmiddag bij de presentatie van de alternatieven, dat niet alleen de ambtenaren (sommigen zitten nu in noodgebouwen) te weinig ruimte hebben, maar ook de raadsleden. „We zitten nu knietje aan knietje in de raadzaal en dat houdt een keer op, terwijl we er 2 raadsleden bij krijgen wanneer het inwonertal van 25.000 bereikt wordt. De raadzaal is met 90 m2 te klein en moet naar 250 m2. Ook de raadsfracties heb ben nu geen ruimte in het gemeen tehuis." Over de alternatieven in Sint-Maar tensdijk merkte Goossen nog op, dat het kopen en slopen van panden erg duur is. „Aan de hand van deze vier alternatieven kan echter goed overleg plaatsvinden." De fracties bleken dinsdagmiddag verdeeld over het wel of niet hand haven van het oud archief. PvdA en VVD gaven de voorkeur aan het onderbrengen van de Thoolse ar chiefstukken in Bergen op Zoom. „Dat is 144.250 euro goedkoper dan zelf doen", zei PvdA-raadslid Van der Linde. Zijn VVD-collega Hoek vulde aan, dat het grootste deel van het archief gedigitaliseerd is. „Het maakt dus niet uit waar het archief zich bevindt. Als we het oud archief in het nieuwe gemeentehuis onderbrengen is dat 150.000 euro per jaar duurder, zodat elk Thools huishouden jaarlijks 15 euro voor het archief moet betalen." Een heel ander geluid kwam van de SGP. „Het archief hoort bij Tholen. Onze burgers hebben recht op een eigen archief. Die service moeten we blijven bieden", zei M.J. Klip pel. „Wij spelen op safe gezien de onze kerheid met het archief in Bergen op Zoom'zei CDA-raadslid Bout, die ingenomen was met het aanvul lend onderzoek. „Het is een helder rapport." De twee alternatieven in Sint-Maar tensdijk vielen voor het CDA af ge zien de hoge kosten. Ook de SGP wees op het prijsverschil van 12 eu ro per inwoner per jaar tussen de al ternatieven Tholen en Sint-Maar tensdijk en de duurste versie verschilt zelfs 47 euro. Klippel vond wel, dat Sint-Maartensdijk veel aandacht verdient na verplaat sing van het gemeentehuis. Hij pleitte ervoor om woonruimte te maken van de kantoren in de Ds. de Bresstraat. Volgende week zijn er vier inloop avonden waarbij de raadsfracties met de inwoners van gedachten kunnen wisselen over de plannen. Woensdagavond 13 oktober brengt de raadscommissie bestuurszaken advies uit en de inwoners hebben dan spreekrecht. Donderdagavond 21 oktober valt de eindbeslissing van de gemeenteraad en zoals het er nu naar uitziet, wordt scenario 1 ge kozen: nieuwbouw in Tholen met archief. A.F.C.T. (51) uit Steenbergen vroeg de Thoolse kantonrechter vrijdag middag om een keer over zijn hart te strijken. T. veroorzaakte in de cember aan aanrijding op de Mareweg in Oud-Vossemeer, waarbij een echtpaar uit Nieuw-Vossmeer met de auto in de sloot belandde. „Ik rijd al dertig jaar lang 80.000 kilometer per jaar voor mijn werk, heb nog nooit een aanrijding gehad en maar een paar kleine boetes." Op de bewuste dag was de Steenber genaar in zijn auto op weg naar een boer om aardappels te halen. Het was bijzonder slecht weer en hij zocht naar de juiste weg. Bij de Patrijzen- weg trok hem de tekst op een bord langs de weg (over de boerderij win kel van Aarnoudse - red.). „Ik ben zelfs even gestopt, sloeg vervolgens linksaf en tot mijn schrik kwam er van de andere kant een auto aan." De tegenligger belandde in de sloot. „Ik ben er meteen naartoe gerend. De be stuurder en zijn vrouw bleken geluk kig ondedeerd en kwamen zelf uit de auto. In mijn auto hebben we daarna samen op de politie gewacht. Dat wa ren twee vriendelijke heren, het ging erg ontspannen allemaal." T. bracht de gedupeerde Nieuw-Vossemeer- ders naar huis en informeerde nader hand nog een paar keer bij hen hoe het ging. „Een half tot driekwart jaar later viel er opeens een bekeuring van 180 euro op de mat. Dat vond ik zó onsportief, gezien ook de sfeer, dat ik dacht: hier moet de rechter maar eens over zijn hart strijken." De rechter hield T. voor dat hij vol gens de andere partij geen richting had aangegeven. „Dat durf ik na al die tijd echt niet meer te zeggen", zei hij. Officier van justitie mr. J. Zon dervan vond dat het hier niet zomaar een geval van blikschade betrof. Dat de gedupeerden niet gewond raakten, was volgens hem meer geluk dan wijsheid. „De boete is er om u erop te attenderen, dat u de aandacht bij het verkeer dient te houden." Ook kan tonrechter M.J.M. Klarenbeek meen de dat de aanrijding heel anders had kunnen aflopen. Over zijn hart strij ken deed hij niet. „We gaan hier uit van een gelijke behandeling van be stuurders." De eis was 185 euro boe te en dat nam de rechter over. Met zijn straf van 180 euro boete kon de 21-jarige H.S. uit Oud-Vossemeer leven, omdat hij deze van de kanton rechter in twee termijnen mag beta len. De man was in september vorig jaar aangehouden in de Hofstraat in zijn woonplaats, waar hij zonder gel dig rijbewijs in een auto reed op weg naar zijn werk. S. volgde op dat mo ment rijlessen en zei, inmiddels zijn rijbewijs te hebben gehaald. Maar hij had het document vrijdag niet bij zich. De opgelegde bekeuring had hij niet betaald, omdat hij dat bedrag niet ineens kon voldoen en betaling in ter mijnen niet mogelijk was. De auto van S. was in beslag genomen, maar de Vossemeerder wilde die eigenlijk wel terug hebben. Dat bleek een pro bleem, want het voertuig was minder dan 500 euro waard en dan bewaart justitie dat niet. „Het is al vernie tigd", zei de officier. Die achtte de overtreding bewezen en vroeg een geldboete gelijk aan de bekeuring - 180 euro - en tevens verbeurdverkla ring van de auto. De rechter vonniste conform. Zoals ieder jaar speelt de Thoolse bi bliotheek in op de kinderboekenweek. De activiteiten concentreren zich dit keer in de vestiging in Sint-Annaland. Op 6 oktober is daar de feestelijke opening en op 13 oktober een muzi kale avond voor kinderen van 11 en 12 jaar. De kinderboekenweek bestaat 50 jaar en daarom is het thema: mu ziek. Komende woensdagmiddag om twee uur treedt eerst het Casembroot- koor op in de bibliotheek. Aanslui tend lezen leerlingen uit groep 7 en 8 van de openbare basisschool voor aan leerlingen uit de lagere groepen. Op woensdag de dertiende krijgen kinderen van 11 en 12 jaar uit alle woonkernen de gelegenheid om op te treden in de Sint-Annalandse bieb. Zingen, een instrument bespelen, rap pen of dansen, dat mag allemaal. Deelnemers moeten zich uiterlijk dinsdag hebben aangemeld (tel. 652836). De voorstelling begint om zeven uur en duurt tot omgeveer kwart voor negen. In de bieb is plaats voor 70 kinderen om te komen luiste ren of swingen, zij kunnen vanaf 6 oktober voor een euro een toegangs kaartje kopen (of telefonisch reserve ren). Wie wil komen, kan zijn favo riete cd's doorgeven en deze mee brengen. Eén dj zal op deze avond de muziek verzorgen. Verder zijn er tijdens de kinderboe kenweek twee wedstrijden in in de bi bliotheken van Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk en Tholen. Kinderen van 4 t/m 7 jaar kunnen een kleurplaat ophalen en deze uiterlijk 13 oktober weer inleveren. En voor de jeugd van 8 t/m 10 jaar is er een boekenquiz van titels die met het thema te maken heb ben. Ook hier is 13 oktober de slui tingsdatum. Vanaf 18 oktober hangen de uitslagen in de drie bibliotheken. Het is feest bij Olleke Bolleke en daarom krijgt iedere peuter een ballon. De zon schijnt als de kinderen van Olleke Bolleke in Sint-Annaland vrijdagmorgen naar buiten gaan. Ze vieren feest omdat de peuter speelzaal 25 jaar bestaat. Ieder kind krijgt bij Het Trefpunt een mooie groene ballon met een kaartje eraan. De bedoeling is om die allemaal tegelijk los te laten. Natuurlijk gaat er zo nu en dan een exemplaar te vroeg de lucht in. En er zijn kinderen die de bal lon eigenlijk helemaal niet los wil len laten, maar liever mee naar huis nemen. Als het zover is, zijn de kleurige bollen in een mum van tijd verdwenen. De wind voert ze mee in oostelijke rich ting. Voor de jongen en het meisje waarvan de ballon het verst komt, ligt een prijsje in het verschiet. Tevoren genieten de peuters in het verenigingsgebouw van een span nende poppenkastvoorstelling. Het mooiste is, dat ze na afloop de poppen van dichtbij mogen bekij ken. Bij het naar huis gaan krijgt iedere peuter een bloem mee in een fraaie pot. Op de papieren bloem is een pasfoto geplakt en op de bloempot staat de naam van de peuter. Enkele exemplaren sneu velen al vóór de kinderen ermee buiten zijn en dan is het huilen. Met de kleurplaat in de speciale feestkrant waren prijzen te win nen. Donna Blauth, Leonie Stur- ris, Ton de Jonge en Hilde Boogerd zijn de gelukkigen. De oudercommissie kijkt terug op een geslaagde feestweek. Het feest is begonnen met een rondgang van de peuters achter fanfare Ac celerando. Alle groepen zouden 's morgens de speeltuin bezoeken. Ondanks het tegenvallende weer is dat gelukt. „Behalve donder dag, toen was het te slecht. Maar die kinderen zijn afgelopen maan dagmiddag alsnog naar de speel tuin geweest", vertelt voorzitter Inge van 't Hof. Vanwege het weer moet woensdagmiddag ook de fancyfair uitwijken naar De Wellevaete. „We hadden drie kwartier om alles gereed te zetten. Heel veel ouders en grootouders staken een handje toe en dat was fijn." De fancyfair wordt goed be zocht. Alleen de rondrit met paard en wagen komt te verval len. Het raadspel levert Sven van Hemert uit de Veilingweg een fietsje op en Eva Duine uit de Hoenderweg een driewieler. Prijr zen waarvoor de oudercommissie sponsors heeft gevonden. Een goedbezochte receptie sluit vrijdagavond de feestweek af. Oprichters, oud-leidsters en -be stuursleden, vertegenwoordigers van scholen en verenigingen zijn onder meer aanwezig. Zij luiste ren naar een kort historisch over zicht van leidster Judith van der Vlies. Die heeft samen met Lia Bruins ook een fotocollage ge maakt over 25 jaar peuterspeel zaal. Verder wordt een videofilm getoond van onder meer de festi viteiten die eerder in de week plaatsvonden. Het wordt een ge zellige avond, waar oude beken den elkaar treffen. Ondanks dat de bestaande gebou wen allemaal benut kunnen blij ven worden, blijkt uitbreiding van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk duurder te zijn dan nieuwbouw in Tholen. Oorzaken hiervan zijn de aankoop van 17 huizen aan de Haven, Korte Vest en Ds. De Bresstraat, de aanleg van een parkeerkelder en het feit dat de ook de laatste uitbreiding van 1986 nog een opknapbeurt krijgt. „Er is dan tijdelijke huis vesting nodig voor de medewer kers en dat is een hele dure post", zei P.A.C. Blomme van Complan uit Eindhoven. Dit adviesbureau heeft samen met architect C.A.A.M. Sturm uit Roosendaal de vier alternatieven doorgerekend. Beide bedrijven wa ren ook al betrokken bij de nieuw bouw in Tholen. Volgens Blomme is een uitbreiding van een bestaand pand zoals het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk gezien de vereis te aanpassingen een dure zaak. Ver der is bij nieuwbouw in Tholen een opbrengstpost meegenomen van de verkoop van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk en die inkomsten zijn er niet wanneer alles in Sint- Maartensdijk blijft. De exploitatiekosten van de twee alternatieven in de smalstad zijn met 1.371.000 en 2.200.000 euro vele malen hóger dan de 1.074.000 (met oud archief) en 966.000 euro (zonder archief) in Tholen. Op ba sis van een aantal criteria als be reikbaarheid, openbaar vervoer, e.d. krijgt scenario 1 de hoogste kwalitatieve score met 8,8 gevolgd door optie 2 met 8,7. De twee alter natieven in Sint-Maartensdijk sco ren maar 6,5 en 6,9 ondanks dat ze qua bruto vloeroppervlakte beter scoren dan Tholen. Er is in Sint- Maartensdijk niet gekeken naar de bibliotheek (eigendom van de ge meente) en andere belenden panden in de Kaaistraat, maar alleen in de richting van de Haven, waar met pand van Morelli (waar nu de brandweer zit) al in bezit is. Bij scenario 3 met een grote dependan ce van 5200 m2 is ervan uitgegaan dat het oud archief hierin wordt on dergebracht, evenals het CWI (dat zit nu al aan de Haven) en de pu blieksgerichte functies van het ge meentehuis. Een duidelijke raadsmeerderheid kiest echter voor nieuwbouw in Tholen. Het gemeentehuis aan de Luchtenburgseweg krijgt een bruto Zeeuwse Bibliotheek. CDA-sta- tenlid F. Babijn uit Nieuwerkerk wordt voorgedragen als lid van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Bibliotheek. Hij was al plaatsvervanger en dat wordt nu CDA-statenlid drs. A.A.D. Saman uit Sas van Gent, die eerder be stuurslid was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3