a cue» Nieuw gemeentehuis met archief en CWI in Tholen De laatste pluk bij Wim Nieuwenhuize Stavenisse -- Raadsmeerderheid SGP, CDA en CU akkoord Bezwaren buitengebied bij de Raad van State Varkensstal met etage en filters tegen stank AL 59 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Voorlezen op dag ouderen Vrouw gewond in Poortvliet Auto's botsen Donderdag 30 september 2004 60e jaargang no. 46 Banenmarkt in Sint-Maartensdij k Vogels tellen in Scherpenissepolder Het nieuwe gemeentehuis komt toch in Tholen. Aan de Luchtenburgseweg vlakbij de nieuwbouwwijk Stauszicht kan in januari 2007 het drie verdiepingen tellende pand met een bruto oppervlakte van 8530 rrr in gebruik wor den genomen. Inclusief een ruimte voor het oud-archief en het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). De bruto investeringen zijn 15.754.000 euro. Jaarlijks kost het nieuwe complex 1.074.000 euro aan exploitatiekosten. Sint-Maartensdijk raakt het gemeentehuis en het CWI kwijt, maar 21 oktober valt de definitieve beslissing pas. Afslanking Inloopavonden Acht bezwaren, vier voorlopige voorzieningen Acht bezwaren en vier verzoeken voor voorlopige voor zieningen liggen er bij de Raad van State in verband met bestemmingsplan buitengebied Tholen. Dat ligt in de lijn van de eerdere procedures met 200 inspraakreacties, 80 bezwaren bij de gemeente en 20 bij de provincie. Aarnoudse/Tebbens Van Welvaarts aan Bitterhoekseweg Details Deze week Het is de laatste pluk voor Wim en Nellie Nieuwenhuize aan de Kerk weg in Stavenisse. De 62-jarige fruitteler zet er na 34 jaar een punt ach ter. Het bedrijf van twaalf hectare is verkocht aan zijn buurman en ak kerbouwer Van 't Hof die de fruitbomen overneemt. 1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47r75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag wordt in het Centrum voor werk en inkomen (CWI) aan de Ha ven in Sint-Maartensdijk van tien tot drie uur een banenmarkt gehou den. Mirjam Jasperse zegt nog meer belangstelling te verwachten dan vorig jaar, toen er 300 bezoekers waren. „Er zijn nu namelijk meer werklozen." De minder gunstige economische situatie is hierop van invloed en ook bedrijven op Tholen en in West-Brabant hebben met re organisaties en inkrimping van per soneel te maken, zoals Imtech Tho len, Fuji Color Steenbergen en Bruynzeel-Sakura in Bergen op Zoom. Het CWI heeft weer tal van bedrijven aangeschreven om de vacatures in kaart te brengen en vol gens Mirjam Jasperse heeft dat toch nog heel wat banen opgeleverd. Het is voor de tweede keer dat er een landelijke banenmarkt wordt geor ganiseerd. Nieuw dit jaar is de in tensieve samenwerking met uitke ringsinstantie UWV (het vroegere GAK) en de gemeente. UWV geeft voorlichting over reïntegratie, het weer terugkomen op de arbeids markt na ziekte of wao. Ook wordt voorlichting gegeven over het op zetten van een eigen bedrijf. Boven dien presenteert UWV het proeftijd aanbod: werkgevers kunnen iemand die langer dan zes maanden werk loos is, vier maanden in dienst ne men zonder kosten. Op de banen markt in Sint-Maartensdijk zijn er presentaties van werkgevers en een aantal uitzendbureaus. Volgens de laatst bekende cijfers zijn er 642 Thoolse werklozen bij het CWI in Sint-Maartensdijk ingeschreven, 42 of 7% meer dan een jaar geleden. Morgen, vrijdag, is het de Dag van de ouderen. In drie Thoolse zorgcen tra wordt er dan voorgelezen, wat wordt georganiseerd door de biblio theek in samenwerking met de acti viteitenbegeleiding. In Ten Anker in Tholen wordt er tus sen kwart over tien en kwart over elf voorgelezen door bibliotheekdirec teur W. Otterman, bewoonster M. Tichem en activiteitenbegeleidster M. van Kempen. In Maartenshof te Sint-Maartensdijk lezen tussen tien en elf uur wethouder Velthuis, bibli otheekvrijwilligster M. Dusink en bibliothecaresse P. Das voor. In Sint- Annaland is het programma in De Schutse 's middags tussen twee uur en half vier. Het voorlezen wordt hier gecombineerd met zingen. De voorlezers zijn de bestuursleden W. Goedegebuure en mevr. M. Boog aard van de bibliotheek, alsmede be woonster H. Hendrikse. Een 58-jarige Thoolse vrouw is dinsdagmiddag met verwondingen aan handen en arm per ambulance naar ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom gebracht. Ze werd om streeks vier uur op de Paasdijkweg in Poortvliet aangereden door een 76-jarige automobilist uit Slie- drecht. Beiden kwamen uit de rich ting Sint-Annaland. De bromfietser reed over het fietspad aan de linker kant van de weg, toen de automobi list linksaf sloeg om het terrein van autobedrijf Niemantsverdriet op te draaien. Daarbij gaf hij geen voor rang aan de vrouw. Over heel de wereld wordt komend weekeinde naar vogels gekeken. Op alle belangrijke plaatsen waar vogels naar voedsel zoeken, slapen of rusten, tellen de vogelaars de verschillende soorten en de aantal len in het kader van de zogenaamde World Birdwatch. De vogelwerk groep van de natuurvereniging Tholen telt in het natuurgebied Scherpenissepolder. In heel ons land komen meer dan 75 vogel werkgroepen in actie om te tellen. Vogelbescherming Nederland ver zamelt alle gegevens en speelt ze door aan BirdLife International. Deze organisatie is wereldwijd ac tief voor de bescherming van vo gels en hun leefgebieden. Een 25-jarige en een 65-jarige au tomobilist raakten dinsdagavond omstreeks kwart over negen el kaar op de Nieuwlandseweg in Tholen. Eén van hen hield niet voldoende rechts, waardoor een aanrijding ontstond. Beide auto's werden beschadigd, de bestuur ders bleven ongedeerd. Het eerste schaap is over de dam. Het nieuwe gemeentehuis komt aan de Luchtenburgseweg in Tholen voor de woonwijk Stadszicht. Dat werd dinsdagmiddag duidelijk bij de presentatie van vier alterna tieven voor de gemeentelijke huis vesting: twee in Tholen en twee in Sint-Maartensdijk. In Tholen ging het om volledige nieuwbouw met optie 1 (met oud archief) en optie 2 (zonder oud archief). In Sint- Maartensdijk waren twee scena rio's uitgewerkt, waarbij zowel de historische panden als de later in de Ds. de Bresstraat en de Blauw- straat bijgebouwde kantoren blij vend gebruikt zouden kunnen worden. Voor de uitbreiding rich ting Haven zouden 17 huizen moeten worden aangekocht en met een parkeerkelder erbij zouden de kosten dan het dubbele van nieuw bouw in Tholen worden. Een meerderheid van de gemeen teraad koos daarom voor optie 1, dus nieuwbouw in Tholen met het oud archief en het CWI. De frac ties van de SGP, het CDA en de CU, samen goed voor 10 van de 19 zetels, hadden een duidelijke voorkeur voor verplaatsing van het gemeentehuis. Ook de PvdA en de VVD waren voor nieuw bouw in Tholen, maar dan zonder oud archief en dat maakte de bruto investering weer een 1 miljoen eu ro lager en de jaarlijkse exploita tiekosten 108 mille. De meerder heid hechtte echter aan behoud van het oud archief in plaats van eventuele verhuizing naar Bergen op Zoom. Afwijkende standpunten waren er van ABT en D66. J.J.P.A. Boulog ne zei evenals andere fracties ook voor 'de goedkoopste oplossing voor de burger' te gaan, maar hij wilde de scenario's 1 (Tholen) en 3 (Sint-Maartensdijk) toch nader onderzoeken. Gezien de verdere daling van de bedragen die het -rijk jaarlijks aan de gemeente be taalt, wil ABT de afslanking van het gemeentelijk apparaat bekij ken, al zei Boulogne ook v<~>or goede, flexibele werkplekken voor de ambtenaren te zijn. Ook J. van den Donker was voor een zeer sterk afgeslankt gemeen telijk apparaat en dat ideaal kan volgens hem bereikt worden door veel meer werk uit te besteden. De onzekerheden over de toekom stige bestemming van het huidige gemeentehuis in Sint-Maartens dijk speelden bij het D66-raadslid ook mee, evenals de onzekerheid over verplaatsing van het oud ar chief naar Bergen op Zoom. „Als dat geen serieuze optie is en er blijkt voor mijn andere voorstel len geen meerderheid te zijn, dan gaat mijn persoonlijke voorkeur naar nieuwbouw in Tholen met oud archief uit", aldus Van den Donker. Daarmee zouden dan 6 van de 7 partijen (goed voor 17 van de 19 zetels) voor nieuwbouw in Tholen zijn, zij het dat er over het archief verdeeldheid bestaat. Maar een meerderheid is er voor om dat ook in het nieuwe gemeentehuis onder te brengen. De raad besloot in juni het aanvul lende onderzoek naar alternatie ven voor het nieuwe gemeentehuis in te stellen omdat de inwoners de nodige vraagtekens plaatsten bij het grote project, dat nogal wat fi nanciële offers vergt. Het draag vlak ontbrak. „Er is geluisterd en gerekend", zei P. van Belzen, die destijds het initiatief nam voor het 40.000 euro vergende aanvullende onderzoek. „Aan onze wensen is voldaan en er is echt niet toegere kend naar een bepaalde oplossing. In Tholen is al een heleboel geïn vesteerd (grondaankoop, nieuw- bouwplan) en bovendien zijn hier de laagste exploitatiekosten. Het nieuwe gemeentehuis kan in janu ari 2007 klaar zijn en in Sint- Maartensdijk pas in juli 2008 of zelfs augustus 2009. Bovendien moeten we daar veel dieper in de beurs tasten." PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde was het daar mee eens. „Het resultaat van dit aanvullende onderzoek komt niet helemaal als een verrassing, maar we hebben het nu allemaal op papier en de in woners mogen vragen wat ze wil len." De gemeenteraad organiseert vier inloopavonden om met de inwo ners van gedachten te wisselen over de vier alternatieven. Maan dag bijt Tholen de spits af, van 19.00-21.00 uur in Meulvliet. Ie dere belangstellende is daar wel kom. Dinsdagavond is er eenzelf de bijeenkomst in de Wellevaete te Sint-Annaland, woensdag in de Wimpel te Sint-Philipsland en donderdag 7 oktober in Haestinge te Sint-Maartensdijk, steeds van 19.00 tot 21.00 uur. Pagina 3: verbouwing Sint- Maartensdijk veel duurder Vier indieners willen op korte ter mijn al een uitspraak, zodat ze om een voorlopige voorziening hebben gevraagd. Vermoedelijk zal de Raad van State die in oktober al behande len. Mevr. C.D. Groenewege uit Sint-Maartensdijk gaat in hoger be roep tegen het feit, dat een huisje aan de Lageweg geen woonbestem ming heeft gekregen, terwijl ze dat wel wil. Hetzelfde geldt voor dhr. G.H. de Ruijter uit Scherpenisse, die aan de Kerkweg in Stavenisse een vervallen pand wil opknappen. Landbouworganisatie ZLTO heeft namens acht boeren een voorlopige voorziening gevraagd in verband met het aanwijzen van hoogwater- vluchtplaatsen in de Joanna Maria- polder en Sluispolder bij Sint-An naland, de Hollairepolder bij Oud- Vóssemeer en de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. Een vierde voorlopige voorziening is door de gemeente Tholen zelf aangevraagd en wel tegen het ont houden van goedkeuring aan het huidig gebruik van dagrecreatieter rein de Speelmansplaten bij de Oes- terdam. De vier hebben naast de voorlopige voorziening ook een bezwaar inge diend, maar de verwachting is dat die volgend jaar pas in behandeling wordt genomen. Verder heeft A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer een bezwaar ingediend omdat hij meer dan alleen zelf geteelde landbouw producten wil verkopen en dat is nu niet toegestaan volgens plan bui tengebied. Een bezwaar is er ook van varkens houderij F.H.J.M. Roefs voor een perceel in Sint-Philipsland en de familie Tebbens uit Sint-Annaland, die op hun pand op de hoek van de Molendijk/Oudelandseweg een be- drijfsbestemming willen hebben. Tebbens wil een loods bouwen voor assemblage en opslag, alsme de een kunstatelier starten, terwijl de gemeente het perceel als burger woning wil bestemmen. De maatschap Stelberg uit Anna Jacobapolder heeft ook beroep aangetekend tegen plan buitenge bied. De gemeente Tholen heeft dat ook gedaan omdat goedkeuring is onthouden aan een deel van het perceel van de Stelberg. De ge meente gaat ook naar de Raad van State voor de hoogwatervlucht- plaatsen en voor het feit, dat op het perceel Tweede Dijk 5 van de fa milie Kloet in Sint-Maartensdijk geen agrarische bouwblok is toe gestaan. M. Welvaarts uit Boxtel wil aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet 5600 mestvarkens gaan huisvesten in een stal met een verdieping. Een ge bouw in twee bouwlagen is nieuw voor Tholen. Om stankoverlast tegen te gaan krijgt de stal een luchtwasser boven het brijvoer dat binnen wordt opgeslagen. Het laden en lossen van de dieren gebeurt ook bin nen. Welvaarts diende eerst een gewaagd vormgegeven plan in voor de stal met een gebogen dak. Niet eerder vertoond in Nederland, maar de welstandscommissie keurde dat af. werd om dat te laten vallen en er een 'simpele loods' van te maken die past 'in de karakteristiek van het landschap.' Om het gebouw minder op te laten vallen, werd de opdrachtgever en de architect gevraagd om ook wat met de kleuren van het gebouw te doen. Door donkere kleuren te gebruiken valt het gebouw minder op. Om het gebouw minder massaal over te laten komen, werd voorgesteld om onder het dak een baan in een andere kleur (zwart of donkergroen) aan te bren gen zodat het dak gaat 'zweven.' Volgens architect F. Martens van M2M Architectuur uit Middelbeers was dit nooit eerder in ons land toe gepast. „We zijn hier gewend aan zadeldaken. Daar wilden we veran dering in brengen met een gedurfde vormgeving. Welstand vond dat het er niet thuishoorde. Het kon wel op een industrieterrein," Ook de tweede schets die donderdag door de grote welstandscommissie werd bekeken, had nog te veel trek ken van een.industrieel complex. Het gebouw met een nokhoogte van 9.30 meter en een goothoogte van 7 meter, komt op de hoek van de Bit terhoekseweg en de Bram Groene- wegeweg te staan. In de buurt van de rotonde met vrij weinig bebou wing in de directe omgeving. In het nieuwe ontwerp was ook nog een deel van het eerste ontwerp ver werkt. Maar daardoor hinkte het plan volgens voorzitter J. de Weerd van de commissie op twee gedach ten. Er was sprake van een loods met een zadeldak gecombineerd met een element dat aan een industrie gebouw deed denken. Voorgesteld Volgens secretaris J.H.A. Roelofs was dat geen wet van Meden en Per zen, maar bracht dat er wel meer kwaliteit in. „Van het eerste ontwerp straalde het plezier af. Hier is dat een stuk minder." Welvaarts be treurde het dat de welstandscom missie 'niet mee wilde gaan in het oorspronkelijke ontwerp'. ZIE VERDER PAGINA Natuurvereniging koopt werktafels en banken van geldprijs Staatsbosbeheer Marian van Gorsel zwaait af in Thoolse gemeenteraad Achtste nationale ploegtitel voor Freek Boudeling uit Anna Jacobapolder EN VERDER... Fusiebesprekingen Rabobank Tholen met Steenbergen gaan stroef Hond blaft bewoner wakker bij brand in Stavenisse GELD IS EEN GOEDE DIENAAR, MAAR EEN SLECHTE MEESTER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het stoppen gaat Nieuwenhuize niet gemakkelijk af. Hij is een vechter, zegt hij. Maar zijn ge zondheid noopt hem er toe dat hij de pijp aan Maarten geeft. Behalve hij en zijn vrouw, houden ook de trouwe pluksters Dini van Haaften (60) en Nelly Potappel (58) het voor gezien. Elk jaar werkten er bij Nieuwenhuize zes of zeven inwoners uit het dorp in de boomgaard. „Bijna de helft van de bevolking van Stavenisse heeft bij mij appels en peren geplukt." Driejaar geleden kreeg Nieuwenhuize een hartaanval. Het was de eerste maar niet de laatste. Hij wilde nog wel, maar kon geen 'gas meer geven', vertelt hij. Het zit in de familie, want ook zijn broer werd er door getroffen. „Vreemd genoeg in een bedrijfstak die veel van een mens vraagt. Zeker de laatste jaren waarin de eisen strenger worden. Wel of niet spuiten bijvoorbeeld. En daar zag ik ook nog de uitdaging van in." Hij zou echter twintig jaar jonger moeten zijn om de 'scherpte te hebben' om nog mee te kunnen in de moderne fruitteelt. Nieuwenhuize moest fysiek inleveren. Overwoog zelfs om de helft van de boomgaard van de hand te doen en bij een ander bedrijf te gaan werken. Maar zag dat niet zitten. „Ik ben nogal een vechter. Als ik het niet goed kan doen, dan maar helemaal niet meer." Maar voor Nieuwenhuize is er ook nog een ander aspect. „Ik heb al die jaren geboerd op een ma nier zoals weinigen dat doen. Als ik een kwartje had, vond ik het goed. Ik ben behoorlijk gods dienstig. Alles wat ik niet nodig heb, geef ik terug aan God. Ik heb op een manier geleefd dat ik nooit wat over hield. Ik gaf de 'tienden' aan de kerk. Ongeacht wat ik verdiende. Mijn boekhou der heeft me er op gewezen. Hij zei dat ik iets over moest zien te houden. Op het moment dat ik dat door krijg, gaat het niet meer." De appels én peren worden bij Nieuwenhuize 'op het hout gekocht'. Dat wil zeggen dat hij het fruit niet zelf bewaart, maar meteen verkoopt. „Je zet ze op de auto en ze zijn weg. Dat is een keuze. Anderen halen de meerwaarde uit het sorteren en bewaren. Ik heb altijd meteen aan de koopman verkocht. Dan kun je je beter richten op de teelt." Zie verder pagina 3. Ze stoppen er alle vier mee, v. r. n. I. fruitteler Wim Nieuwenhuize, plukster Nellie Potappel, Nellie Nieuwenhuize en Dini van Haaften.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1