F usiebesprekingen Tholen met Steenbergen gaan stroef Hond blaft bewoner wakker bij brand Studiedag over kwaliteit onderwijs Lagere personeelslasten leveren bank winst op ZLM AUTOVERZEKERING? Van Gurp kijkt al naar Schouwen, Goeree, Beveland Bankbezoek is drastisch gedaald Proef gemeente met spreekuur HM Donderdag 30 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 ,De meest voor de hand liggende manier om tot de gewens te formule te komen' werd de samenwerking van de Rabo- banken Tholen en Steenbergen in januari nog genoemd door voorzitter A.P.M.M. van Gurp. Tijdens de ledenverga dering donderdagavond in Meulvliet klonk het een stuk zui niger: ,De Steenbergse deur staat nog op een kier.' Volgens Van Gurp is de juiste wind nog niet gaan waaien. Hij meld de zelfs datSteenbergen niet de enige optie is.' „Wij heb ben niet op één paard gewed, maar houden ook contact met de collega's west, zuid en noord van ons, naar de andere Zeeuwse eilanden en zelfs naar Zuid-Holland." 360 graden Gulle giften Multifunctionele kantoren De Jong voorzitter Wasmachines De minister van onderwijs wil scholen steeds meer ruim te geven voor eigen beslissingen. „Naarmate je dat doet, wordt de kwaliteitszorg belangrijker", zei onderwijsin- specteur C. v.d. Valk gisteren op een studiedag van het Thoolse openbaar basisonderwijs. In de samenleving groeit de laatste jaren de behoefte aan een goede kwali teit onderwijs. De inspectie richt zich daar dus op. Maar die kan zich terughoudend opstellen als scholen er zélf veel aan doen, aldus Van der Valk. Rentemarge en provisies onder druk Verzekeringen 1 miljoen winst Droogmaken van Walcheren na oorlog in beeld In januari schoot West-Brabant al leen over omdat Schouwen-Duive- land, Zuid-Beveland en Goeree- Overflakkee zelf afgeronde werk gebieden hadden. Nu blijkt Tholen ook met andere Rabobanken dan Steenbergen te praten, hoe ideaal de wederzijdse belangen in de agrari sche sector, het midden- en kleinbe drijf en de particuliere sector in ja nuari ook werden genoemd. „Een aantal gesprekken met bestuur en directie hebben het afgelopen half jaar nog niet geleid tot de overtui ging, dat een formule kan worden overeengekomen waarmee wij vre de kunnen hebben", zei Van Gurp. Hij zei met .een goed verhaal' voor de dag te moeten komen om toe stemming voor samenwerking van de leden te krijgen. „We doen er al les aan om uw belangen goed te ver dedigen", aldus de voorzitter, die niet verheelde, dat deze situatie on zekerheid met zich meebrengt. Niet alleen over de toekomstige vorm en afmeting van het bankgebied, maar ook over het bijbehorende tijdspad. Tholen is met een balanstotaal van 360 miljoen euro en 78 voltijdsba- nen twee keer zo groot als Steenber gen met 190 miljoen en 38 mede werkers. Tholen heeft 7 vestigingen en daarnaast 1 geldautomaat, Steen bergen maar 1 nieuw kantoor en nog 1 geldautomaat. Tholen lijkt nu naar de zin van Steenbergen teveel te eisen ten aanzien van vestiging hoofdkantoor, bezetting bestuursze tels, e.d. Voorzitter P. Vermeulen van de Ra bobank Steenbergen blijft optimis tisch. „Dat de aeur op een kier staat, betekent in elk geval dat die nog niet dicht is. We blijven met Tholen in gesprek, maar we zijn nog niet tot elkaar gekomen. We hoeven ook niet hals over kop samen te gaan. We willen een kwalitatief goede op lossing en een volwaardige toe komst voor onze bank. Daarom blij ven we hard zoeken naar een constructieve partner in ons markt gebied. Alle mogelijkheden zullen we daarvoor benutten. Ook Tholen is vrij om 360 graden in de rondte te kijken", aldus Vermeulen. Van Gurp schetste, dat de mogelijk heden voor Steenbergen heel be perkt zijn. De nieuwe bank Moer dijk is een samenvoeging van vier banken. Ook de vier banken Bergen op Zoom, Halsteren, Roosendaal en Zuidwesthoek (Hoogerheide) zijn van plan één bank te vormen. „Dat zijn concentraties waarvan wij van mening zijn, dat aansluiting van ons daarbij niet in het belang van de Thoolse klanten en leden zal zijn. Te ver van mijn bed, niet zozeer qua af stand, maar vooral gevoelsmatig. Wat rest is Steenbergen, aangevuld met een deel van het werkgebied van Rabobank Mark en Dintel, na melijk Dinteloord. Dan ontstaat er een bank die dichtbij de door Rabo bank Nederland gevraagde C-vereis- ten uitkomt." Tholen is nu een vette B-bank maar ,voor een minimum aan gekwalifi ceerde medewerkers in ieder seg ment' is een C-bank nodig. Volgens de nieuwe, strengere normen zou een kleine bank voor een aantal ta ken niet volledig zijn toegerust. „Dan moet je om de haverklap voor bepaalde diensten leentjebuur spelen bij zusterbanken en dat is niet in het belang van klanten en leden. Die moeten bij hun eigen bank terecht kunnen voor alle relevante bankza ken." Met het landelijk gebied in zowel Tholen als Steenbergen als overeen komsten, alsmede de wisselwerking bij het werken, winkelen en onder wijs volgen staan de richtingwijzers overduidelijk richting West-Brabant. Maar ook opties naar de Zeeuwse ei landen en zelfs Zuid-Holland zou den kunnen worden verdedigd", zei Van Gurp donderdagavond in Meul vliet. De leden namen het allemaal voor kennisgeving aan en niemand reageerde erop. Alleen Rinus de Korte vroeg in het algemeen nog een applausje voor het bestuur, maar daar daverde Meulvliet ook niet van. Rabobank Tholen is een bank met principes, waar het niet alleen draait om winst, maar waar leden meebe slissen over wat de bank doet en J.A. Roggeband (links) uit Oud-Vossemeer is het nieuwe lid van de raad van toezicht. Naast hem de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht, S. de Jóng uit Scherpenisse. Mevr. A. Deurloo-v.d. Velde uit Tholen en J. van der Zande (rechts) uit Oud-Vossemeer maakten voor het eerst op de ledenvergadering melding van de vorderingen van de klankbordgroepen particulieren en bedrijven van Rabobank Tholen. Bankieren kun je tegenwoordig thuis. Voorzitter Van Gurp van Rabo bank Tholen schetste hoe het bezoek aan de bank drastisch afneemt. De afgelopen 25 jaar is dat met 95% afgenomen. De afgelopen zeven jaar daalde het aantal kasposten van 120.000 naar 30.000. Daarentegen is het opnemen van geld uit de automaten in diezelfde periode gestegen van 200.000 naar 375.000. Het betalen door middel van pinnen bij winkelier, restaurant en tankstation nam in die zeven jaar toe van 200.000 naar 800.000. „De klant van Rabobank Tholen doet dus steeds meer zelf. U kiest voor gemak en moderne systemen stellen u in staat om heel veel van uw bankzaken thuis en zonder tussenkomst van staf of medewerkers te verrichten. De inrichting van onze bankhallen moet worden aangepast aan de veranderde eisenpakketten." laat, benadrukte de voorzitter in zijn openingswoord. Er waren 54 leden met 4 volmachten en 33 personeels leden in Meulvliet. De heren Hop mans en Den Boer werden benoemd om de notulen voorlopig vast te stellen. Er zijn nu 2700 leden en het streven is om op 2900 te komen, 16% van het aantal klanten. Van alle bedrijven op Tholen doet meer dan de helft zaken met de Rabobank en van alle 10 particulieren hebben er 6 een Rabo-relatie. „Wederzijdse be trokkenheid verplicht ook", zei Van Gurp op de tweede jaarvergadering van de gefuseerde Rabobank Tho len die de gehele gemeente als werkgebied heeft. Daarvan getuigde bestuurslid mevr. M. Poot-Moerland bij de melding van ,drie gulle giften' uit het fonds lokale betrokkenheid. Van de 8 aan vragen werden er 3 gehonoreerd: muziekvereniging Euterpe uit Sint- Maartensdijk kreeg 5000 euro voor nieuwe uniformen, cns de Regen boog in Tholen ontving 800 euro voor een speeltoestel en openbare basisschool Ter Tolne kreeg 1000 euro voor rubber tegels onder een speeltoestel. „Geven is altijd een leuke bezigheid, want dat levert blije gezichten op", zei mevr. Poot. Rabobank Tholen gaat investeren in de vernieuwing van kantoren. Sint- Maartensdijk is al in een nieuw jasje gestoken en Stavenisse nadert zijn voltooiing. „Voor alle andere ker nen liggen de plannen op de teken tafel. De interieuraanpassingen gaan tevens gepaard met nieuwe concepten. Daar waar mogelijk gaan we voor multifunctioneel me degebruik, zoals in Stavenisse, waar het gebouw nu wordt ingericht voor gebruik door de bank en door huis arts Veldman. Ook in andere kernen streven we naar dergelijke samen werkingsverbanden. Dat stelt ons in staat om de term. .Dichtbijbank' om te zetten in daden." Van Gurp noemde de op stapel staande vernieuwingen niet .het fi nale distributieplaatje.' De wensen van de klant en de technische moge lijkheden gaan in sneltreinvaart door en vergen een voortdurende aanpassing van de inrichting van de bankhal. „Maatregelen die we ook door de ogen van onze klanten en leden zullen bekijken en - zoals in het verleden - in samenspraak met u zullen uitvoeren." In Oud-Vossemeer heeft de Rabo bank een ruimte op het oog in het nieuwe dorpshuis de Vossenkuil, waardoor het eigen kantoor op het plein bij de N.H. kerk binnen enkele jaren verdwijnt. In Poortvliet komt er mogelijk een soortgelijke kans bij de uitbreiding van woonzorgcen trum Poorthove aan de Molenstraat. Het kantoor aan de Schoolstraat kan dan worden verkocht. J.A. Roggeband uit Oud-Vossemeer werd met algemene stemmen geko zen tot nieuw lid van de raad van toe zicht. Dit in verband met het vertrek drs. Th.G.A. Westerveld uit Sint-Phi- lipsland naar Friesland. Hij was don derdagavond verhinderd, waardoor er geen officieel afscheid kon worden genomen. De periodiek aftredende raad van toezicht-leden C.P. Bijl uit Poortvliet en mevr. E.J. Lindhout- Theunisse uit Sint-Annaland werden bij acclamatie herkozen. Dat gold ook voor de bestuursleden A.P.M.M. van Gurp uit Sint-Maartensdijk en mevr. M.H. Poot-Moerland uit Rot terdam. Bij de laatste zei de voorzit ter, dat ze veel ervaring heeft opge bouwd en nog regelmatig op het eiland komt. Mede gezien de onze kerheid over de fusiebesprekingen mocht ze nog aanblijven. „Mocht het er op enig moment naar uitzien, dat Rabobank Tholen in haar huidige vorm nog langere tijd zal blijven be staan. dan is het uiteraard zaak een nieuwe kandidaat in haar plaats aan u voor te stellen", aldus Van Gurp. Opvolger van Westerveld werd S. de Jong uit Scherpenisse, die al vice- voorzitter was en nu de raad van toe zicht gaat leiden. Het bestuursmodel van de Raboban ken staat landelijk ter discussie. Het huidige partnership model met geko zen bestuursleden en leden van de raad van toezicht zou vervangen kunnen worden door het directiemo del met uitsluitend benoemde direc tieleden (medewerkers dus) met daarboven een raad van commissa rissen die gekozen wordt door de le den. De invloed van de leden neemt dan af en om dat gedeeltelijk te on dervangen wordt een ledenraad ge vormd die belangrijke bevoegdheden van de ledenvergadering kan overne men. Vooralsnog kiest Rabobank Tholen voor behoud van het bestaan de. „Ook bij een eventueel samen gaan met een andere partij op korte termijn, lijkt het ons beter eerst er voor te zorgen, dat die fusie goed op zijn pootjes terecht komt alvorens voor een nieuwe inrichting het be be stuursmodel te gaan kiezen", zei Van Gurp. Rabobank Tholen heeft sinds een jaar twee klankbordgroepen: voor particulieren en voor bedrijven. Me vr. A. Deurloo-van de Velde uit Tho len en J. v.d. Zande uit Oud-Vosse meer informeerden de leden over hun werkzaamheden. „De bank heeft via de klankbordgroep een kijk op haar leden", zei mevr. Deurloo. „We kunnen geluiden van klanten doorge ven. We zijn echter niet alleen kri tisch, maar ook betrokken." De klankbordgroep heeft voorstellen ge daan over het stimuleren van het in ternetgebruik, het opstarten van een jongerenraad,. een andere invulling van de spaarweek, acties in samen werking met de middenstand gericht op nieuwe inwoners en het open houden van loketten in de dorpen. Van der Zande zei de betrokkenheid van de leden te willen vergroten. „Het opwaarderen van de ledenver gadering is daarvoor één van de mid delen. Ook willen we het bankieren via internet stimuleren en promotie van netwerkbijeenkomsten is ook gunstig voor bedrijven. Verder wil onze klankbordgroep dat er punten uit het klanttevredenheidsonderzoek verbeterd worden", aldus Van der Zande. Het bankbestuur had bedrijfseco noom Jos Burgers uitgenodigd om de leden te amuseren met een praatje over het thema: wacht niet op de wind, ga roeien. Met de nodige kwinkslagen bracht hij naar voren, dat voor het bereiken van goede ver koopresultaten aandacht voor de klant nodig is. „Als je maar genoeg geeft, krijg je heel veel terug." Voor zitter Van Gurp bedankte Burgers voor ,zijn smeuïg verhaal met een hoop wijsheden.' De oorzaak van de brand in de woning van de Duitse familie Weber op het bungalowpark Aan de Oever bij Stavenisse is niet bekend, maar brandstichting wordt uitgesloten. Bij de brand in de nacht van woens dag op donderdag ontstond een gat in het dak. De brandweer van Sta venisse was snel te plaatse. De schade is groot en wordt geschat tussen de 50.000 en 100.000 euro. Het vuur is begonnen tussen de ste nen buitenmuur en het houten binnen- skelet van de één-onder-een kapwo- ning. Weber werd rond kwart over vier gewekt door zijn hond. De Duitse herder had onraad geroken en was gaan blaffen. Ook de Duitse buren waren wakker geworden, vertelt Weber. „Ik was maar alleen. Mijn vrouw werkt nog en zou in het week end komen." Hij probeerde zelf nog het vuur te blussen. Toen dat niet luk te sloeg hij alarm. Bij aankomst van de brandweer Sta venisse bleek dat de bewoner ook al rook uit de stopcontacten in de keu ken had zien komen. Brandweercom mandant J. de Feijter: „Dat zou een aanwijzing kunnen zijn. De leidingen lopen in het houtskelet. Hij had ook al een paar weken eerder last gehad van brandlucht. Overal gezocht, maar niets kunnen vinden. Het kan zijn dat het nu doorgezet heeft, maar de oor zaak weet ik niet." Boven de erker was door de brand al een steen uit de muur geslagen en kon de brandweer zien waar het vuur zat. Enkele brandweerlieden gingen ook naar binnen naar de verdieping. Door de dikke rook konden ze niet zien waar de vuurhaard was. Door de hitte sprongen de gipsen platen in het hout- skeletconstructie kapot. Zaak was om te zoeken of het vuur ook in de vloer of in de zolder zat. Buiten sloegen de vlammen via de gevel naar de over stek langs het boeiboord. Volgens De Feijter leek het heel ernstig. „Het kon zomaar naar de zolder overslaan. We hebben toen de noklijst eraf gehaald om een waterscheiding aan te bren gen met de andere woning ernaast. Het lukte om de grootste vlammen te doven. Toen de brand geblust was, hebben we nog wel een tijd gekeken of het toch nog niet ergens tussen zat. Dat viel mee. We hebben de eerste meter onder de pannen in het dak puntje eruitgehakt. Van het dak was anderhalve meter weg." Weber is zeer te spreken over de hulp verlening. „Ze hebben erg snel en goed gehandeld en zijn niet zomaar gaan spuiten. Daar moet ik mijn com plimenten voor maken. Ook voor de stichting Salvage die daarna is geko men om alles te regelen. Ik moet Hol land bedanken. We hebben steun ge had en ons niet alleen gelaten gevoeld." Hoe de brand is kunnen ontstaan, is ook voor Weber een raadsel. „Er is niets gevonden. Misschien zit er een fout in het electriciteitsnet? Er is ook niets gevonden dat op brandstichting lijkt. We hebben hier ook geen vijan den. Helemaal niet." Behalve de schade aan de constructie in de voor gevel was er veel schade van rook, roet en bluswater. Het echtpaar Weber komt uit Düs- seldorf en kocht de woning via een makelaar bijna vijf jaar geleden. In 2000 was de bouw (door houtskelet- bouw Van Houte uit Sint-Maartens dijk) klaar. Er staan zestien wonin gen, steeds twee-onder-een kap. Het huis van Weber is de laatste van de rij aan de zuidkant. Villa kapt'n Blaubard staat er op de deur. De baard van de eigenaar is grijzend, maar het varen heeft Weber naar Sta venisse gebracht. „We zitten tijdens de vakanties altijd op onze boot op het water. In Düsseldorf kennen ze Ameland en Texel maar het eiland Tholen zegt ze niets." De woning van zijn buren liep roet- schade op in de bergzolder. Daar werd later ook de elektrische installa tie doorgemeten. Het echtpaar krijgt veel hulp van de andere gasten op het terrein, vertelt Weber zaterdagmid dag. „Er zijn vier wasmachines bezig om onze kleren en gordijnen te was sen. Dat zegt wel iets over het na buurschap hier." Op het dak met de rode pannen is over het gat een blauw zeil gespannen om inregenen tegen te gajn. In groepen volgden de Thoolse openbaar-onderwijsmedewerkers verschillende presentaties over kwaliteitsaspecten. In Meulvliet waren gisteren zo'n 110 personeelsleden van de acht openbare basisscholen in de ge meente bij elkaar om zich te ver diepen in kwaliteit en onderwijs. „Het doel van deze studiedag is om goed en zo mogelijk nog beter onderwijs te geven aan onze jeugd", zei onderwijswethouder W.C. van Kempen in zijn ope ningswoord. Anno 2004 betekent dat, de kinderen voorbereiden op een plaats in de maatschappij. „Het gaat in alle gevallen om zorg, en goede zorg heeft kwaliteit." Van Kempen stelde dat scholen een stuk vrijheid hebben, maar wél verantwoording moeten afleggen. De gemeente houdt zich steeds minder met onderwijsinhoudelijke zaken bezig en dat is ook goed. „Maar het gemeentebestuur heeft zéker belangstelling voor de resul taten van onze scholen. We nemen ook kennis van de inspectierappor ten. Ten aanzien van de opmerkin gen daarin is onze insteek hoe we zaken kunnen verbeteren. De kwa liteit dus", aldus Van Kempen. Hij vond het een prima idee van bo venschools directeur Hellemons van de federatie openbare basis scholen Tholen om een dergelijke studiedag te organiseren. Van der Valk zette uiteen hoe de onderwijsinspectie te werk gaat. Dat schooltoezicht het voornaam ste wapen is dat de dienst heeft. En dat aan de hand van de gegevens van schoolbezoeken in de afgelo pen jaren de kenmerken van goed onderwijs op een rij zijn gezet. Er is een toenemende behoefte aan in formatie over overwijs, schoolrap porten worden dan ook openbaar gemaakt. „Ouders willen weten of hun kind goed onderwijs krijgt." Van der Valk ging in op de wet op het onderwijstoezicht, op grond waarvan schoolbesturen verplicht zijn te werken aan de kwaliteit van het onderwijs. „Ze kunnen instru menten ontwikkelen. Als een school véél doet, kan de inspectie met een kort bezoek volstaan." De onderwijsinspectie zal als gevolg van bezuinigingen waarschijnlijk moeten inkrimpen. Nu al gebeurt het dat een zogeheten jaarlijks on derzoek telefonisch gebeurt, dat kan toenemen. Op een vraag van O. Huiskamp van Ter Tolne zei de inspecteur dat zijn dienst zich enigszins ziet als een trekker bin nen het onderwijs: „We dagen scholen uit om iets meer te doen dan ze kunnen." Van der Valk gaf aan dat, nadat het rijk de huisvesting heeft doorge schoven naar de gemeenten, er meer veranderingen aankomen. Schoolbesturen gaan het geld voor nascholing zelf in handen krijgen en dat geldt op termijn ook voor het budget voor schoolbegelei ding. „In 2006 of 2007 wordt het helemaal lumpsum. Dan krijgen de scholen één geldbedrag en moeten zelf uitzoeken hoe ze dat beste den." Opgesplitst in drie groepen kregen de deelnemers vervolgens ver schillende presentaties: over de kwaliteit van de leerkracht, de kwaliteit van het kind en de kwali teit van de omgeving. Na de geza menlijke lunch werden die pre sentaties vervolgd, waarna een .komisch intermezzo de dag af sloot. Ook voor Rabobank Tholen was 2003 een mager jaar. De rentewinst steeg nog, maar de provisies daalden. Uiteindelijk kwam er nog wel een hogere nettowinst uit de bus, maar dat kwam met name omdat de per soneelskosten met 4 ton daalden. „We hadden het liever anders gezien: winst door commercieel resultaat in plaats van door dalende kosten", zei Rini Matthijssen. Het hoofd bedrijven lichtte donder dagavond de cijfers op de ledenver gadering in Meulvliet toe bij afwe zigheid van directeur C.H. Otto, die sinds half maart met ziekteverlof is. Voorzitter Van Gurp vertelde, dat er om meerdere redenen sprake was van overbelasting. Sinds augustus is Otto met begeleiding van een arbo- arts weer gedeeltelijk begonnen, maar de jaarvergadering paste nog niet in zijn schema. Matthijssen en zijn twee mede-stafleden leverden de afgelopen maanden nogal wat extra inspanningen. In 2003 was er sprake van een gema tigde balansgroei met 6% tot 344.830.000 euro. Er werd meer ge leend: 302 ten opzichte van 284 mil joen euro, maar de groei bleef onder het landelijk gemiddelde. De eerste acht maanden van 2004 tonen aan, dat de hypothekenmarkt groeit, maar de bedrijfsfinancieringen stagneren. De slechte economische situatie heeft invloed op het investeringsge drag van ondernemers. Er werd vorig jaar meer gespaard: 161 in plaats van 151 miljoen euro in 2002. Omdat er meer geleend werd dan gespaard, moest Tholen een be roep doen op Rabobank Nederland, waar inmiddels 82 miljoen wordt ge leend. De solvabiliteit is gedaald van 1,52 naar 1,50 en dat is precies de norm die Rabobank Nederland voor schrijft. In 2004 is de solvabiliteit echter verder gezakt naar 1,47 zodat de situatie moet verbeteren. Mat thijssen verwachtte echter dat dit cij fer zich ook zal herstellen. Zorgen maakte hij zich over de da lende rentewinst. In absolute cijfers was er vorig jaar sprake van een toe name van 8,8 naar 9,1 miljoen euro, maar dat kwam door toename van de leningen en spaargelden. Uitgedrukt in een percentage van het volume is er sprake van een neergaande lijn, dus een verkrappende rentemarge. „Dat is geen gezonde ontwikke ling." Matthijssen gaf twee oorza ken voor de dalende rentewinst: ten eerste de toenemende prijsconcur rentie en ten tweede het lage renteni veau. „Deze dalende tendens, die zich ook in 2004 voortzet, zal ge compenseerd moeten worden door toenemende provisiebaten, willen we de solvabiliteit handhaven.' De provisies daalden met 34 mille tot 2 miljoen euro. In 2004 tekent zich een verbetering af waarmee de verkrappende rentemarge gecom penseerd kan worden, maar ook hier is sprake van een groter volume. De beleggingen en vooral de verzekerin gen zorgen voor een aanmerkelijke provisiestijging. Matthijssen noemde dit één van de voordelen van de fu sie, zoals die ook blijken uit de lage re kosten. Toch was 2003 nog een hectisch jaar, maar het personeelsbe stand daalde van 83,5 naar 76,5 vol- tijdsbanen. Er moesten na de fusie nogal wat inleenkrachten worden in gezet. Voor de tweede helft van 2004 wordt een verdere verlaging van de personeelskosten verwacht, terwijl de opbrengsten zullen stijgen. „Als maatbank kunnen we nu meer com merciële activiteiten ontwikkelen", zei Matthijssen. Voorzitter Van Gurp zei van een her stel van de economie uit de gaan, maar wel een herstel zonder glans en beslist geen voorbode van hoog conjunctuur.' Hij bekritiseerde de lokale overheid die een duit in het zakje doet met verhogingen van ge meentelijke belastingen ,met vele procenten.' Dit bij een verder slin kende werkgelegenheid en afname van de koopkracht door overheidsbe sluiten. De personeelskosten daalden van 5 naar 4,6 miljoen euro. De brutowinst steeg met 8 ton naar 2,8 miljoen eu ro, maar de bijdrage aan de stroppen- pot werd verhoogd van 932 mille naar 1,1 miljoen euro. Minister Zalm wilde ook een forser aandeel: 568 in plaats van in 2002 een bedrag van 373.000 euro. De nettowinst kwam daarmee in 2003 uit op 1.093.000 miljoen euro tegenover 716.000 euro in 2002. Een aanmerkelijk beter re sultaat dus. Voor 2004 wordt een verdere verbetering verwacht. Voorzitter S. de Jong van de raad van toezicht uitte zijn waardering voor het vorig jaar bereikte resultaat met een dankwoord richting alle mede werkers. Ondanks het magere jaar' zullen er nog niet zoveel Thoolse bedrijven zijn die 1 miljoen euro winst in hun boeken konden bijschrijven. De Ra bobank blijft dan ook doorgaan met het reserveren van 25.000 euro voor het fonds lokale betrokkenheid. Wethouder mevrouw M.A.E. Vel thuis bijt maandagmorgen het spits af in De Rozeboom in Sint-Philips- land. Tussen 11 en 12 uur is ze daar, samen met een ambtenaar van de af deling publiekszaken, voor een spreekuur voor de inwoners. Deze kunnen er terecht met allerlei vra gen, zowel over bestuurlijke zaken als over diensten die de gemeente levert. Het spreekuur vervangt niet de loketfunctie van het gemeente huis, maar wél is de bedoeling dat alle vragen beantwoord worden. Mocht dat niet meteen lukken, dan wordt later contact opgenomen. Het spreekuur is een proef van de gemeente, die gehouden zal worden in alle vijf de woonkernen met een (woon)zorgcentrum. Een bewuste keuze omdat in die centra mensen wonen die minder mobiel zijn. De proef moet duidelijk maken of er in de woonkernen behoefte is aan een spreekuur of een andere vorm van dienstverlening. En of de vragen van inwoners op bestuurlijk terrein liggen of juist op de diensten be trekking hebben. Na de proef kan bekeken worden of het zinvol is om een spreekuur in te voeren, waarbij ook de kosten (tijd en geld) in beeld worden gebracht. Op 18 oktober is er spreekuur met burgemeester Nuis in De Poorthove in Poortvliet, op 8 november zit wethouder Goossen in de Vroonhof in Sint-Annaland, op 22 november wethouder Heijboer in de Elenahof in Stavenisse en op 6 december sluit wethouder Van Kempen de rij in Ten Anker in Tholen. De foto's die de bekende schrijver A. den Doolaard na de Tweede We reldoorlog maakte van het dichten van de dijken op Walcheren, zijn te zien in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De dochters van de auteur schonken de negatieven eni ge tijd geleden aan het Zeeuws Do cumentatiecentrum. Er zijn 65 beelden geselecteerd die tot en met 20 november geëxposeerd worden. Den Doolaard werkte in 1944 als verslaggever bij Radio Oranje in Londen. Toen na de bombarde menten op Walcheren, in oktober, de dienst Droogmaking Walcheren werd opgericht, werd Den Dool aard daarbij gedetacheerd als ver bindingsofficier van het Militair Gezag. Hij schreef er het boekje 'Walcheren komt boven water' over, geïllustreerd met door hem zelf gemaakte foto's. Ook via de radio deed hij regelmatig verslag van het dichten van de dijken en die geluidsfragmenten zijn op de expositie in de Zeeuwse Biblio theek te horen. Over de strijd tegen het water schreef Den Doolaard uitvoeriger in de in 1947 verschenen roman 'Het verjaagde water'. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Assurantie kant »«r Jan P.M. Overboekt' I Ten Ankeïweg 72 Thoten Tel: (0166) 602 868 j Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13