Wél gedragsregels voor duikers, maar in breder verband dan Tholen WWZ-concerten al vijfjaar zeer in trek Slagwerker Rijnkels: 'Het verlangen naar het podium gaat nooit over' Uw ogen, o Verburgh 'In vrouwen schuilt vernieuwende kracht' Thoolse sessies richten zich meer op aanstormend talent Informatieborden en reddingsboot moeten veiligheid verhogen Donderdag 23 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Eerst overleggen met andere overheden en instanties en niet op eigen houtje gedragsregels opstellen voor sport duikers. Die boodschap gaf de commissie bestuurszaken mee aan het gemeentebestuur. Burgemeester W. Nuis toonde zich woensdag verbaasd: „Vóór de zomervakantie drong u erop aan om zo snel mogelijk met gedragsregels te komen en nu wilt u eerst overleggen." Het plaatsen van informatieborden bij duikstekken vinden de meeste com missieleden een goede zaak. En ze zijn allemaal - op ABT na, die de gevolgde procedure afkeurt - voorstander van de aanschaf van een reddingsboot die de brandweer kan gebruiken bij ongevallen op of onder water. Urker Visserskoor in Grote Kerk Tholen "Tholen heeft wat met zang", concludeert Daan Schot. De voorzitter van de stichting Wereld Wijde Zending verwacht zaterdag 9 oktober massale belangstelling voor het optreden van het Urker Visserskoor Crescendo en het Thools mannenkoor Rehoboth in de Grote Kerk te Tho len. De laatste twee keer dat het Urker Visserskoor in Tholen optrad, waren er ruim 1000 bezoekers. Maar in verband met de veiligheid mogen er nu niet meer dan 800 zangliefhebbers in de monumentale kerk. Opa Reddingsboot Kippenvel Lustrumconcert Dertien projecten Uit de losse pols kent hij zo al enkele tientallen jonge rockmuzikanten op het eiland. Naar alle waarschijnlijk heid zijn het er nog veel meer. Ze spelen op zolderka mers, in boerenschuren of zelfs in een bedrijfsverzamel gebouw. Slechts zelden treden ze naar buiten. Het is juist die bescheidenheid waar Jos Rijnkels uit Tholen een eind aan wil maken. De maandelijkse rock- en bluesses sies in café The Sixties moeten wat Rijnkels betreft een podium gaan bieden aan het aanstormend talent. „Jonge mensen verdienen een kans." iMI #71 RROFKH11R M f 4*- i LOEWE. In het vrouwelijke deel van de plattelandsbevolking schuilt een geweldige vernieuwende kracht. Die overtui ging sprak de Zeeuwse gedeputeerde A.J.G. Poppelaars woensdag uit op een bijeenkomst van de plattelands vrouwen in Scherpenisse. De gedeputeerde vertelde de aanwezigen over het project 'Vitaal platteland Zeeland' gericht op het door vernieuwing leefbaar houden van hei Zeeuwse platteland. Gorishoek is een drukbezochte stek voor sportduikers die de Oosterschelde willen bekijken. Een ongeval met sportduikers in de Oosterschelde bij Gorishoek, waar bij begin mei een Belgische vrouw om het leven kwam, was aanlei ding voor de Thoolse politiek om de veiligheid onder de loep te wil len nemen. Want voor een nog steeds groeiend aantal Nederlan ders en Belgen vormt het eiland een trekpleister waar ze de onder waterwereld van de Oosterschelde kunnen beleven. Het gemeentebestuur zette een aan tal zaken op een rij. Zo zal het ver beteren van duiklocaties, om onge lukken te voorkomen, vooral de kleinere ongelukjes en ongemak ken verminderen. De ambulance dienst hoeft zelden uit te rukken voor ongevallen op de duikplekken zélf, bleek bij navraag. Wél zou de dienst het handig vinden als een duikstek zodanig is ingericht dat de hulpverleners makkelijk bij de slachtoffers kunen komen, maar prioriteit heeft dat niet. Ook het stellen van regels en beperkingen zou kunnen bijdragen aan de vei ligheid. Maar regels zijn in de praktijk volgens b. en w. nauwe lijks te handhaven. Een verbod via de algemene plaatselijke verorde ning vergroot de veiligheid - mede om die reden - evenmin en zou de duikers bovendien in hun sport be perken. B. en w. vinden het juist raadzaam om zo weinig mogelijk regels op te stellen. Goede duiklo caties kunnen het toerisme bevor deren. Het gemeentebestuur vindt het daarom goed om bij die plek ken borden te plaatsen. Enerzijds kunnen daar gedragsregels op staan, die meteen de gevaren laten zien. Anderzijds een aantal criteria waaruit duikers kunnen opmaken of het al dan niet veilig is om te duiken. En daar zou dan bij moeten staan dat de hulpdiensten onder dergelijke omstandigheden wel licht niet kunnen uitrukken. Deze regels zou het gemeentebestuur willen gaan ontwikkelen. De infor matie kan vervolgens ook op de website van de gemeente geplaatst worden. Secretaris J. Verkamman van de Al enkele jaren is het in Tholen aan de gang. Elke tweede zondag van de maand kunnen muzikanten uit de wijde regio er tijdens spontaan gere gelde sessies hun kunsten vertonen. Rijnkels was één van de trekkers van de Sunday Sessions, de organi serende stichting achter de optre dens. Ook in West-Brabant werden door de organisatie op verschillende plaatsen vergelijkbare initiatieven ontplooid. Zowel muzikanten als publiek wisten de weg naar de diver se kroegen goed te vinden. Toch be gon het bij Rijnkels meer en meer te kriebelen. Het muzikale niveau werd steeds hoger en ook beroeps muzikanten meldden zich in toene mende mate aan voor de sessies. Mooi op zich, maar niet het oor spronkelijke doel. Een kans geven aan beginnende muzikanten, daar was het volgens Rijnkels allemaal Thoolse duik- en reddingsbrigade De Snotdolf wees er de commissie op, dat de provincie in april van dit jaar een duikprotocol heeft opge steld, bedoeld om te komen tot een snellere en goede hulpverlening bij duikongevallen. „De gevaren en dergelijke zijn allemaal al in kaart gebracht en al heel veel websites schenken aandacht aan de duik stekken in Zeeland." Verkamman meldde dat de provinciale duikver- ordening eind dit jaar wordt inge trokken en dat een aantal zaken voortaan is geregeld via het bin- nenvaartpolitiereglement. Verder zijn er milieuwetten en tal van an dere regels waarmee sportduikers te maken hebben. Een werkgroep van de Nederlandse Onderwater sportbond (NOB) heeft bovendien een rapport gemaakt 'Voorstellen tot het verbeteren van duiklocaties in de delta' en dat bracht Verkam man onder de aandacht. Hij zei dat er beter eerst overleg kan plaats vinden alvorens met regels en bor den te komen. Die wens voor overleg vooraf werd door de commissie overgenomen (De CU vond het inwinnen van in formatie voldoende). Nuis was daartoe bereid, zei hij. „Dit voor stel is een eerste aanzet en géén voldragen stuk." Hij kon begrijpen dat Verkamman zo min mogelijk regels wil, maar hield de commis sie voor dat de aanleiding was, dat een inwoner een brief schreef over een duikongeval waarbij de hulp verleners noodgedwongen aan de kant moesten blijven. En waar Ver kamman opmerkte dat een ongeluk een incident is en zich afvroeg of 'we geen beren op de weg zien', merkte Nuis op dat er sinds hij in juli 2000 aantrad als burgemeester op Tholen al drie duikers dodelijk zijn verongelukt. CDA, CU, D66, VVD en ABT zijn voorstander van borden met plaat selijke informatie op de duikplek ken. Voor de PvdA hoeft het niet per se. „Nederlanders kijken ner gens naar borden", meende M.A.J. van der Linde, die ook voor Zeeuwse in plaats van Thoolse re- om begonnen. „Maar door het muzi kale niveau werd juist die groep af geschrikt. Ze verdwenen door de achterdeur met hun gitaarkoffertje. Dat soort dingen doet pijn." Onder de noemer Sixties Jam Incor porated gaat Rijnkels daarom op ei gen benen verder. De ervaren muzi kant en muziekleraar Kees Schipper uit Zundert is één van de mensen die het project in goede banen moet lei den. Ook Niko Christiansen, voor malig lid van Livin' Blues, heeft zijn medewerking toegezegd. Beide door de wol geverfde muzikanten gaan de jonge talenten met raad en daad ter zijde staan. Rock en blues blijven het uitgangspunt, maar muzikale zij paden zijn mogelijk. Rijnkels houdt rekening met een gewenningsperio de. „Het zal wel een aantal sessies duren, voordat de formule goed gaat draaien. Toch geloof ik heilig in de gels was. En de SGP wil dat er eerst wordt gekeken wat precies de taken zijn van de gemeente, waar na er voorstellen kunnen komen. Verkamman vertelde dat er bij de enkele jaren geleden ingevoerde duikcorridors al borden staan. De informatie die erop staat, moet vol gens hem aangepast worden. Niet helemaal duidelijk is, wie dat moet regelen. De borden zouden van de NOB zijn. M.J. Klippel vond het merkwaar dig dat het gemeentebestuur tot de conclusie komt dat er, gezien de ongevallen, wat schort aan de kun de van de duikers. Want de provin cie schrapte jaren geleden de vei ligheidseisen uit de duikverordening omdat duikers ze nieuwe aanpak. Het barst van de muzikanten op Tholen en in West- Brabant. Ze moeten alleen uit de kluis durven komen en de stap naar het podium maken. Iedereen die mu ziek maakt, wil op een gegeven mo ment graag iets aan anderen laten horen. Voorwaarde is wel dat er een laagdrempelig podium moet zijn. Wij willen dat bieden." Slagwerker Rijnkels (56) heeft zelf zijn veertigjarig jubileum in de mu ziek al achter de rug. In de jaren zestig speelde hij met diverse Roosendaalse bands reeds op alle grote podia van het land. Eenmaal in Tholen neergestreken bleef hij actief in de muziek. De laatste jaren tim merde hij aan de weg met Stikkie Djoo, de band waar hij eind vorig jaar de stekker uittrok. Stikkie Djoo maakte naam als een lekkere feest band die ook niet bang was van het muzikale avontuur. Bijvoorbeeld met de Thoolse operazangers Wilma Janmaat en muziekvereniging Con cordia werden speciale projecten voldoende op de hoogte waren. „We hebben weieens vaker een an dere mening dan gedeputeerde sta ten", reageerde de burgemeester. Om bij ongevallen op het water snel te kunnen optreden, heeft de Thoolse brandweer een reddings boot nodig. Nu moet ze het doen met drie vletten van een halve eeuw oud, die bij ruwe zee niet uit kunnen varen. Voor maximaal 20.000 euro wordt een boot met trailer en drie overlevingspakken voor de bemanning aangeschaft. De meerderheid van de commissie gaf daarvoor al in de zomervakan tie via e-mail groen licht. De boot ontwikkeld. Toch was volgens Rijn kels het bloed er uit. „Met bands is het net als met relaties. Op een gege ven moment ga je alles aan elkaar merken. Met een schrijnend hart heb ik afscheid van de band genomen. We waren ook een echte vrienden club. Het goede muzikale gevoel was er echter niet meer en dan moet je stoppen." Na een korte flirt met de Far Street Blues Connexion is hij juist weer bezig een nieuwe groep op te starten. De ook in deze streken niet onbekende pianist Frans Eek man en zangeres Wanda Verstegen uit Woensdrecht, iemand die ook ge regeld haar gezicht op de sessies in Tholen liet zien, maken er deel van uit. Een naam voor de groep is er nog niet en ook het repertoire is nog in ontwikkeling. „We zijn elkaar nog volop aan het zoeken. Maar het zullen covers worden in een eigen bewerking." Het podium blijft lokken voor Rijn kels, ook al is hij nog niet zo lang geleden opa geworden. „Iedereen die een keer op een podium heeft ge staan en het publiek heeft horen klappen, kent dat gevoel. Het is een zal in Stavenisse gestald worden, omdat daar ruimte is én al drie brandweerlieden een vaarbewijs hebben. PvdA, VVD, CDA en CU gingen in de commissie zonder meer ak koord. De SGP had de aanschaf lie ver opgenomen gezien in het be leidsplan brandveiligheid, maar zal vanavond in de gemeenteraad niet tegen stemmen. Meer bezwaren kwamen er van D66 en ABT. Laatstgenoemde fractie vond dat er naar een gezamenlijk optreden in de regio gekeken had moeten wor den. Bovendien vond J.J.P.A. Bou logne de investering te groot om zomaar via e-mail over te beslis sen. Om die reden was hij tegen. Zover wilde J. van den Donker niet ongeneeslijke ziekte, iets wat niet overgaat. Ook grote artiesten hebben er last van. Het verlangen naar het podium gaat nooit over. Zeker als drammer werk je je een slag in de rondte, maar de beloning is groot. Het publiek zien swingen, dat is on betaalbaar." Het zijn in alle opzich ten opwindende tijden voor Rijn kels. Na veel wikken en wegen verkocht hij zijn drukkerij op het be drijventerrein in Sint Maartensdijk en is hij aan de slag gegaan als pro ductiemedewerker bij het uienver- werkend bedrijf Denja iets verderop. Rijnkels hikte aan tegen de noodza kelijke investeringen in het digitale tijdperk en besloot zijn leven een an dere wending te geven. „Ik voel me gelukkiger dan ooit. Ik heb altijd al leen gewerkt in de drukkerij, vijftien jaar lang. Het was een eenmanszaak. Pas nu kom ik erachter hoe eenzaam ik altijd ben geweest. Ik heb graag mensen om me heen. Ik ga nu elke dag fluitend naar mijn werk." De grootste verandering is de komst volgende maand van een tweede kind. Rijnkels, voor de vierde keer getrouwd, is in de wolken. „Ik ben gaan, maar ook hij bekritiseerde de procedure. Door de brandweer commandant is bij vijf bedrijven - waaronder enkele Thoolse - offerte gevraagd en de keuze valt op een firma van elders. Maar in de ogen van D66 had het inkoopbureau voor deze aankoop ingeschakeld moeten worden. „Er is aanbesteed conform de nota inkoop- en aanbe stedingsbeleid", reageerde de bur gemeester. Die zei dat er in ver band met de vakantieperiode zo was gehandeld. Het moest snel en de medewerker van het inkoopbu reau was met vakantie. Van den Donker was niet tevreden. „Raar dat het inschakelen van het inkoop bureau afhangt van de beschikbaar heid van één man", reageerde hij. zo trots als een aap dat die kleine ko ter eraan komt." Op zondag 10 oktober vindt de eer ste sessie na de herstart in The Six ties plaats, nog een mijlpaal voor Rijnkels. De voorbereidingen nemen de nodige tijd in beslag. „Bellen, mailen, posters maken, het nodige overleg, er komt nogal wat kijken. Ik doe het graag. Organiseren zit een beetje in mijn bloed." Hij is be nieuwd naar hoe het worden zal. In The Sixties ga ik tijdens de sessies altijd graag op de trap naar de boven verdieping staan. Daar heb je een mooi overzicht op zowel het podium als het publiek. Als je ziet dat het met de chemie goed zit, man, dan krijg je kippenvel op je armen. Blije mensen op het podium en blije mensen in de kroeg, dat is het mooi ste wat er is. En wie weet wat voor moois er uit deze nieuwe sessies komt. Een paar nieuwe bands, jonge muzikanten die naar buiten zijn ge treden. Als we dat kunnen bereiken, ben ik tevreden." Oud-Tholenaar Daan Schot was vijf jaar geleden de initiatiefnemer om de stichting Wereld Wijde Zending op te richten. Die heeft als doel om met de opbrengst van concerten or ganisaties te steunen die zich bezig houden met zendings- en evangeli satiewerk. Voor Daan Schot begon het allemaal met het organiseren van een zangavond voor de stich ting 'In de Rechte Straat'. "In het Belgische Tongeren had evangelist T. Vanhuysse geld nodig voor de bouw van een kerk. Ik dacht: ik ga eens proberen een zangavond te or ganiseren. Bij dit eerste concert was de Hervormde kerk te Dirksland stampvol en werd er 4350 gulden opgehaald voor het doel", aldus Daan Schot, die zelf al 12 jaar in Dirksland woont. Op 1 januari 1999 werd de stichting Wereld Wijde Zending opgericht. Het eerste concert werd op 15 mei van dat jaar gehouden in de Her vormde kerk te Tholen met als gast koor het mannenkoor Door Een dracht Verbonden uit Kampen onder leiding van Klaas Jan Mulder. In middels heeft de stichting al dertig concerten georganiseerd met mede werking van bekende musici als pianist Jan Mulder, organist Pieter Heykoop, panfluitist Matthijs Koe ne en dwarsfluitist Kees Alers. Voor de concerten wordt door de stich ting entreegeld gevraagd en tijdens de uitvoering wordt een collecte ge houden. Via de concerten zijn pro jecten gesteund van de MAF-zen- dingvliegers, stichting In de Rechte Straat, de Inwendige Zendingsbond (IZB), de Gereformeerde Zendings bond (GZB), Zending Gereformeer de Gemeenten (ZGG) en de stich ting Onderlinge Zorg Oekraïne (OZO). De concerten worden hoofdzake lijk in Zeeland en Zuid-Holland gehouden, maar ook zijn er uitvoe ringen geweest in de Bovenkerk te Kampen en de Joriskerk te Amers foort. Twee jaar geleden ging de stichting zelfs over de grenzen voor een concert, waarbij gezon- Van het grondoppervlak in Zee land is 80% in gebruik bij de land bouw en ruim viervijfde daarvan wordt voor akkerbouw gebruikt, vertelde Poppelaars de aanwezige dames. Zijn betoog werd onder steund door videobeelden. Door een veranderende markt- en prijs ontwikkeling en het aangekondig de afbouwen van inkomenssubsi dies staat de akkerbouw onder druk. Dat levert een somber toe komstperspectief op, wat zijn weerslag heeft op het totale lande lijk gebied. De verwachting is dat alleen de grote agrarische bedrij ven zullen kunnen concurreren op de wereldmarkt. De ongeveer 70% kleinere zullen aangewezen zijn op de regionale markt en op andere functies. Verbreding dus, en dat wordt via plattelandsontwikkeling gestimuleerd. De Europese Unie heeft daarvoor, als vervanging van de inkomenssteun, tot 2006 een bedrag beschikbaar gesteld. Samen met maatschappelijke orga nisaties, gemeenten en water schappen begon de provincie zes jaar geleden in dit kader het pro ject Vitaal platteland Zeeland. Om nu en later een leefbaar platteland te hebben zijn doelen gesteld ten aanzien van de kwaliteit van water, milieu, natuur en landschap, be vorderen van duurzame landbouw en van verscheidenheid in econo mische dragers. In de afgelopen drie jaar zijn in Zeeland ruim 250 projecten geselecteerd die voor een Europese of provinciale subsi die in aanmerking kwamen. Pop pelaars vertelde dat ook via de ruimtelijke ordening wordt gepro beerd om plattelandsontwikkeling te bevorderen (landinrichting, streek- en bestemmingsplan). De gedeputeerde verwacht ook na 2006 geld van de EU en hij wil zich sterk maken voor het realise ren van de doelstellingen van Vi taal platteland. „Ik reken daarbij op steun van gemeenten, die plat telandsvernieuwing ook ruimtelijk mogelijk kunnen maken. En die maatschappelijke ondernemers en platforms in hun gebied kunnen ondersteunen." Naast overheden hebben landbouwers, het land bouwbedrijfsleven, natuur- en ter reinbeheerorganisaties, banken en gen werd in de St.-Eustache kathe draal in Parijs. De doelstelling van de stichting WWZ is niet alleen om zanglief hebbers een mooi concert aan te bieden. "God maakt gebruik van nietige mensen om het evangelie te bezingen en zo wil Hij ook wonde ren werken in het hart van mensen. Terugkijkend op de vijf jaren zijn wij als stichting niet alleen finan cieel gezegend, maar hebben we ook gezien dat door de concerten mensen tot geloof zijn gekomen", aldus Daan Schot, die zelf nog ge zongen heeft bij het Thools man nenkoor Rehoboth. Ter gelegenheid van het het vijfja rig bestaan van de stichting WWZ wordt er zaterdag 2 oktober een lustrumconcert gegeven in de Gro te Kerk te Dordrecht, met bekende musici, jongerenkoren en het jong christelijk Urker mannenkoor. Een week later staat het concert in de Grote Kerk te Tholen op het pro gramma. Naast het Urker vissers koor Crescendo en het Thools mannenkoor Rehoboth werk ook bariton P. Baarsen er aan mee. Het Van Dam orgel wordt bespeeld door Bram Bout en achter de piano neemt Harm Hoeve plaats. "De Grote Kerk in Tholen is een prach tig gebouw voor een concert, maai in verband met de aangescherpte veiligheidsregels mogen er niet meer dan 800 mensen in de kerk Helaas is daardoor het aantal toe gangsbewijzen beperkt en zuller wij zangliefhebbers teleur moeter stellen", aldus Daan Schot die a. geprobeerd heeft om gebruik R maken van het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente De kerkenraad heeft dit verzoek af gewezen, omdat er voor de uitvoe ringen entreegeld wordt gevraagd. "Toch hopen wij er met de kerken raad uit te komen, zodat één kee per jaar in dit kerkgebouw met he fraaie orgel een concert kan wor den georganiseerd", aldus Daat Schot. De kaarten voor het concer in de Grote Kerk te Tholen, dat avonds om zeven uur begint, ziji in de voorverkoop verkrijgbaar bi boekhandel Oostdijk. particulieren hier een taak. Op Tholen zijn dertien projecten voor Vitaal platteland gehono reerd. Zo is 90.000 euro bijgedra gen aan de toekomstvisie Tholen 2025, 45.000 euro aan de steiger voor het fietsveer bij Anna Jacoba- polder, tien mille voor een onder zoek naar de ontwikkelingsmoge lijkheden van de veiling iri Sint-Annaland, elf mille voor emissiebeperking in de fruitteelt en 20.000 euro voor het dorpshuis nieuwe stijl met woonzorgcentrum in Oud-Vossemeer. In behandeling is een project om de Thoolse aard appel te promoten. Ook kreeg het platform leefbaar platteland Tho len verschillende bijdragen, onder meer voor het multifunctioneel ge bouw Scaldis Naturalis. Bij het vernieuwingsproces op het platteland spelen, aldus Poppe laars, vrouwen een belangrijke rol. „Die rol wordt nog wel eens on derschat. Ik ben er namelijk van overtuigd dat in het vrouwelijke deel van de plattelandsbevolking een geweldige innoverende kracht schuilt. In veel gevallen blijkt het namelijk de vrouw te zijn die als drijvende kracht achter een veran deringsproces optreedt. Ongetwij feld zijn het de bekende vrou welijke eigenschappen als doorzet tingsvermogen, overtuigingskracht en doortastendheid die daaraan de bet zijn." Bovendien is het, aldus de gedeputeerde, zo dat agrarische vrouwen - veel meer dan mannen - de vensters naar buiten gericht hebben. Ze nemen talrijke rollen op zich: in gezin en bedrijf, maar ook sociale en culturele diensten in een dorp. De kennis en ervaring die vrouwen daarbij opdoen, ne-i men ze mee terug naar het bedrijf. „Ze brengen die ideeën in in het gezin en in de bedrijfsvoering, en zijn op die manier vaak de drijven de kracht achter omschakelings processen op het platteland", zei Poppelaars in Scherpenisse. De gedeputeerde beantwoordde ver schillende vragen uit de zaal. Als dank voor zijn bijdrage kreeg hij een mandje met Zeeuwse produc ten aangeboden. Bel voor een gratis oogmeting door vakbekwame specialiste v pwiumwH roti iïhiet minder OPTIEK - OOCMEETKUSOIC CENTRUM ?7t Grote Kerkstraat 18 Steenbergen telefoon (0167) 56 68 41 Advertentie I.M. Stimulate your senses. b. if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verburgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. Drummer Jos Rijnkels tijdens het wekelijks repeteren in het bedrijfsverzamelgebouw in Sint-Maartensdijk. Gedeputeerde bij plattelandsvrouwen Scherpenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9