In 2008 komt er 1 Zeeuws waterschap In kwart eeuw van onderwijzer naar directeur van vier scholen Voetballers rijden de sloot in Klanten niet blij met verdwijnen bibliobus Uil verliefd Snelbinders Smaardijk Fabriek Bijbelboeken in Zeeuws vertaald Donderdag 23 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Voor de burger gewenst en zinvol Landeigenaren en de huishoudens die verontreinigings heffing betalen, gaan erop vooruit als er één Zeeuws wa terschap komt, maar Thoolse huiseigenaren en de huis houdens die een ingezetenenomslag betalen, gaan erop achteruit. Dat blijkt uit berekeningen van de waterschap pen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen, die sa men een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van 1 Zeeuws waterschap in 2008. Kees van Dis (48) dirigent binnen en buiten het Thoolse onderwijs Waterschap 151 mille duurder uit door minder sproeien Vossemeers gemaal wordt bij voorrang hersteld Provinciebreed Denominatie Adviseren Soort campus Waterbeheersing ruilverkaveling Oud-Vossemeer Verschil ONTEVREDEN MET UW KUNSTGEBIT? 'KUNSTGEBIT' Kees van Dis zit elke werkdag op een andere school, op maandag op de Jenaplan in Poortvliet. Op vrijdag 8 oktober krijgt Kees van Dis in Meulvliet een receptie aan geboden. Bij de organisatie van die dag is hij niet betrokken. Hij moet maar zien wat er dan gebeurt. Dat zint Van Dis niet. Hij heeft graag de touwtjes in handen. Wat hij in het Thoolse onderwijs doet, doet hij daarbuiten ook: dirigeren. Het onderwijs is voor hem een partituur, een muziekstuk dat bestudeerd en bewerkt moet worden om er vervol gens met anderen een optimaal resultaat mee te bereiken. De ingezetenomslag bedraagt dan 52 euro terwijl bij Zeeuwse Eilan den zelfstandig dan 51 euro betaald zou worden en bij het Zeeuws- Vlaanderen 81 euro. Voor de om slag gebouwd is het Zeeuwse tarief 2,2 (1,9 en 2,1), de omslag onge bouwd is 62 (71 en 92) en de ver ontreinigingsheffing 63 euro (67 en 65). Bij het Zeeuwse tarief is reke ning gehouden met een doelmatig heidswinst van 5% die het samen gaan van de twee waterschappen boven en onder de Westerschelde moet opleveren. De besturen van beide waterschap pen vinden een fusie voor de burger gewenst en zinvol. Daarom wordt na goedkeuring van de algemene vergaderingen een verdere verken ning van de integratiekansen uitge voerd. Zo'n onderzoek zou maxi maal drie maanden mogen duren. Zeeuwse Eilanden heeft pas een nieuw hoofdkantoor in Middelburg, waar ruimte over is. Die wordt nu verhuurd aan derden, zoals o.a. wa terbedrijf Evides. Bij een fusie zou er dus ruimte zijn voor de medewer kers uit Zeeuws-Vlaanderen. Nu de Westerscheldetunnel er ligt, is de verbinding versneld. Landelijk is de waterschapswereld sterk in beweging. De schaalvergro ting zet fors door en van de huidige 37 waterschappen zijn er volgend jaar maar 27 meer over. „Het gaat hierbij niet om het slaafs volgen van een maatschappelijke trend, maar om het brede inzicht dat de omvang van de waterschappen veelal te ge ring is om tot een doelmatige taak uitoefening te blijven komen. Zeker gezien in het licht van de toenemen de Europese regelgeving", zegt Zeeuwse Eilanden. Uiteindelijk wordt uitgegaan van 17 waterschap pen voor evenzovele deelstroomge- Ten opzichte van 1999 heeft water schap Zeeuwse Eilanden vorig jaar 91% minder bestrijdingsmiddelen gebruikt. Het milieu is dus ontzien, maar de meerkosten van beheer en onderhoud bedroegen vorig jaar 151.500 euro. Deze worden hoofd zakelijk veroorzaakt door het onder houd in jonge beplantingen. Daar om worden er proeven gedaan met het preventief bestrijden van de on- kruiddruk door het inzaaien van plantvakken met klaver en het toe passen van cocosvezeldoek. Naar verwachting kunnen de meerkosten op deze manier aanzienlijk worden verminderd. Eind dit jaar worden de experimenten beoordeeld. De inzet Gemaal Drie Grote Polders te Oud- Vossemeer wordt al voor het regen seizoen van 2005 omgebouwd in plaats van in 2006, zoals eerst de be doeling was. De technische staat van het gemaal is inmiddels zodanig, dat de bedrijfszekerheid in gevaar komt. Daarom heeft waterschap Zeeuwse Eilanden de planning bijgesteld. In de begroting 2005 is het gehele kre diet voor de ombouw van het ge maal opgenomen. De voorbereidin gen zijn inmiddels begonnen. Een bijkomend financieel voordeel is, Onder de titel 'k Za je dat vertelle... is de Zeeuwse vertaling verschenen van de bijbelboeken Ruth, Jona en Mar cus. De presentatie was zondagmid dag in het kerkje van Ellesdiek (Elle- woutsdijk), tijdens de maandelijkse oecumenische bijeenkomst in dialect (elke derde zondag). Gedeputeerde Poppelaars nam het eerste exemplaar van de bijbelvertaling in ontvangst. Drie werkgroepen hebben een jaar of drie aan de teksten gewerkt. Marcus is in het Zuid-Bevelands vertaald, Jo na in het Walchers en Ruth in het Noord-Zeeuws. In deze laatste groep was er ook een Thoolse inbreng: Lea Rijstenbil uit Scherpenisse, Nel Sla ger en Cees de Leeuw uit Oud-Vosse- bieden. De Zeeuwse waterschappen beho ren tot de kleinste van Nederland. Het financiële draagvlak is beperkt, waardoor de tarieven onder druk komen te staan. Eén Zeeuws water schap is logisch en toekomstgericht. Iedere keer laait in de provinciale staten van Zeeland de discussie op of de twee waterschappen hun taken wel aan kunnen. Ook bij de schaal van het wegenbeheer worden vraag tekens gezet. „Herziening van het waterschapsbestel naar een gelijke omvang als dat van de provincie zelf, laat voor die kritiek geen ruim te meer", zo merkt het dagelijks be stuur van Zeeuwse Eilanden fijntjes op. Momenteel is er echter geen poli tiek- bestuur 1 ijke druk van buitenaf die schaalvergroting van de twee Zeeuwse waterschappen op korte termijn eist. De besturen van Zeeuwse Eilanden en Zeeuws- Vlaanderen willen echter zelf doel matiger werken, zodat het water schap wordt versterkt. En de burger profiteert daarvan bj een gelijkblij vende of hogere mate van dienstver lening tegen lagere tarieven. Zeeuwse Eilanden concludeert, dat er een grotere bestuurlijke en amb telijke spankracht ontstaat en een breder financieel draagvlak. In 2008 zal de Waterschapswet zo danig aangepast zijn, dat zowel de kostentoedeling als de bestuurssa menstelling van waterschappen in grijpend zal wijzigen. Dat zou vol gens Zeeuwse Eilanden ook het moment zijn om de fusie daadwer kelijk gestalte te geven. De huidige besturen kunnen dan met de voorbe reiding tot 2008 worden belast. van alternatieven heeft geleid tot een andere beeldkwaliteit van ver hardingen en groen. De acceptatie van het veranderde beeld is ver schillend. Er zijn klachten van me dewerkers, burgers en bestuurders. Voor een deel vindt het dagelijks bestuur dat terecht. Dit zal worden opgelost door omvorming van ter reinen van rioolwaterzuiveringsin stallaties en pers- en poldergemalen te intensiveren. Zeeuwse Eilanden zal meer aandacht schenken aan de communicatie over de manier waar op aandacht geschonken wordt aan het convenant duurzaam beheer, zo als door het intensiveren van de me chanische kleefkruid- en distelbe- strijding. Tijdens het bestuurlijk overleg met gemeenten - bij wie het convenant duurzaam beheer ter dis cussie staat - zal het waterschap de ervaringen uitwisselen. dat voor dit project subsidie is ont vangen. Ook dit is een reden om het karwei al in 2005 uit te voeren, zo dat meer zekerheid ontstaat dat de declaraties voor de subsidie tijdig ingediend kunnen worden. Drie Grote Polders krijgt meer capaciteit. Bij de Hiksekreek wordt een grotere berging gemaakt. De 1,9 miljoen euro subsidie die het waterschap ontvangt, is verder o.a. bedoeld voor waterwerken bij Sint- Philipsland, waar waterschap, ge meente en provincie een gebieds- plan hebben opgesteld. Hier worden drie stuwen aangelegd en wordt een waterberging gemaakt in de omge ving van de Luysterkreek. Verder wordt de capaciteit van gemaal de Luyster vergroot. meer werkten eraan mee. In het evangelie naar de beschrijving van Marcus komt een aantal keren de uitspraak voor 'Voorwaar, voorwaar, ik zeg u'. In de nieuwe bijbelver taling wordt dat: 'Luister naar wat ik zeg'. En de Zuid-Bevelandse verta lers hebben ervan gemaakt: 'k Za je dat vertelle. Dat was ook het thema van de bijeenkomst afgelopen zon dag. De Zeeuwse bijbelvertaling is voor 9,95 euro te koop in de boek handel. Waterlanders. De provincie geeft 17.500 euro subsidie aan Mrs. Moon Productions te Ankeveen voor de tv-serie Waterlanders. Advertentie I.M. In een kwart eeuw werkte Van Dis zich op van onderwijzer op de chris telijk nationale basisschool de Re genboog in Tholen tot clusterdirec teur van vier protestants christelijke scholen met zo'n 450 kinderen en ongeveer 60 personeelsleden. Van onderwijzers tot conciërges, voltijd maar ook veel deeltijdbanen. Onder de paraplu van de vereniging voor protestants-christelijk onder wijs (VPCO). Van Dis is ambitieus. De 48-jarige jubilaris is pas begonnen aan een mastersopleiding op universitair ni veau. Blijft hij voor Tholen behou den? Van Dis zit elke dag van de werk week ergens anders. Op maandag op de Jenaplanschool in Poortvliet, op dinsdag op de Ark in Oud-Vosse- meer, op woensdag werkt hij thuis, op donderdag zit hij op Het Kompas in Anna Jacobapolder en op vrijdag op de Regenboog in Tholen. Aan het eind van de week op de school waar hij in augustus 1978 begon aan zijn loopbaan in het onderwijs. „Ik heb geen eigen kantoortje. Ik werk op alle scholen. De contacten met de teamleiding is daardoor weke lijks gegarandeerd. Het heeft vele Tijdens de muziekles in groep zeven liet Van Dis ooit een liedje over een verliefde uil door een aantal kinderen zin gend uitbeelden. De overige leerlingen uit de klas droegen ook hun steentje bij door het refrein uit volle borst mee te zingen. „Een jongetje van elf jaar zei tegen me: dit is geen onderwijs meer, dit is puur theater. Dat is het grootste compliment dat ik heb gekre gen. Het onderwijs over schreed zichzelf op dat mo ment. Fantastisch." voordelen. Je zit in de gemeente Tholen midden in de hectiek van de vier scholen. Fantastisch om te doen." Gevolg is dat Van Dis al jaren geen les meer geeft aan de kinderen. In het schooljaar 1989-1990 werd Van Dis adjunct directeur van de Regen boog, onder directeur Jan Fondse. „Dan heb je kleine directietaken, maar dan geef je nog wel les. Toen Fondse met ziekteverlof ging, werd ik al snel waarnemend-directeur. In 1996 toen de fusie tussen de Regen boog, de Ark en het Kompas offi cieel werd, was ik directeur. Dat was niet langer met het lesgeven te combineren." Van Dis solliciteerde in een periode toen het moeilijk was om werk te vinden. Er was een overschot aan onderwijzers. Op Tholen was het echter meteen raak. Zelfs zo dat hij in mei al was aangenomen toen hij in Dordrecht nog in het laatste jaar van de pedagogische academie zat. „Ik was ook de eerste in mijn groep die een baan had. Echt heel uitzon derlijk. Ik had drie sollicitaties lo pen. De Regenboog werd het. Ik werd hartelijk ontvangen, voelde me er direct thuis. En de school zat toen in een prachtig nieuw gebouw. Het was liefde op het eerste ge zicht." Van Dis volgde Hans Nonnekes op die naar Aagtekerke verhuisde. De jonge onderwijzer kwam uit Klun- dert en kende Tholen eigenlijk niet. Hij trok in het huis van Nonnekes. Er werd in het West-Brabantse wel wat vreemd opgekeken toen hij zei dat hij op het Zeeuwse eiland aan de slag ging, vertelt hij. Lachend: „Maar het noordwestelijk deel van West-Brabant, de kleikant, sluit veel meer aan bij Tholen dan het zuid westelijk deel, de zandkant." Het was niettemin toch een hele stap, zegt van Dis. „Je vertrekt uit Klundert en gaat hier een bestaan opbouwen. Je trouwt en krijgt kin deren. Het zijn ingrijpende zaken. De kerkelijke samenstelling van de bevolking was hier anders dan ik gewend was. Hier heb je een grotere groep van de reformatorische ge loofsrichting. Ik was in Klundert lid van de hervormde kerk van de gere formeerde bond. Maar die is niet te vergelijken met de gereformeerde bondsgemeenten op Tholen. Hier zijn die veel zwaarder. Ik heb een jaar jang geprobeerd te kerken in de Grote Kerk in Tholen, maar daarna heb ik voor de Hervormde Gemeen te Immanuël gekozen. Dat heeft toen wel voor enige onrust gezorgd. Ik moest bij het schoolbestuur ver antwoording afleggen. Nu zou dat niet meer hoeven. Mensen maken een ontwikkeling door. Ook in het geloof. En dan maak je een bepaal de keuze. Men heeft het me niet kwalijk genomen, maar men heeft het wel jammer gevonden." Er werd toen veel sterker gelet op de denominatie van de onderwijzer. Als er een leerkracht van hervormde huize vertrok, werd geprobeerd een opvolger te zoeken uit dezelfde hoek. „Dat wordt niet helemaal los gelaten. We proberen het nog steeds na te streven. Maar als we nu een advertentie zetten voor een nieuwe leerkracht dan vragen we een kandi daat die lid is van een van de prote stantse kerken of geloofsgemeen schappen. Dat geeft al aan hoe breed we werven. Dat betekent dus Tijdens dierendag op 4 oktober liet Van Dis de leerlingen hun huisdier mee naar school ne men. Op deze dag krijgen de dieren nu eenmaal extra aan dacht. Tegenwoordig ligt het meebrengen van dieren een stuk moeilijker vanwege aller lei allergieën die de kop op kunnen steken. „Een van de leerlingen had thuis konijnen. Hij had er een tje meegenomen naar school. Het konijn eerst in een plastic tas gedaan en toen achter op zijn bagagedrager ónder de snelbinders gestoken." ook dat de evangelische gemeen schap wij het spel betrokken wordt." Een voorbeeld uit de hedendaagse praktijk is het vertrek van Jan van Luik van de Jenaplanschool in Poort vliet, lid van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Tholen. „Het was dan ook wenselijk om weer iemand aan te trekken uit die richting. Maar dat is niet gelukt. In plaats daarvan is Gea Riemens van de Hervormde ge meente in Oud-Vossemeer aange steld." De fusie was noodzakelijk om de kleine scholen zoals de Ark en het Kompas in stand te kunnen houden. „De opheffingsnorm lag op 55 leer lingen. Het was de enige manier voor die scholen om te overleven. Door samen te gaan, werd de ge middelde schoolgrootte hoger." De Jenaplan sloot zich later aan. De Regenboog telt momenteel 270 leerlingen, de Jenaplan 107, het Kompas 45 en de Ark 30 die daar mee de kleinste van de vier is. Maar wel meer leerlingen had. „Ander half jaar geleden toen er 40 tot 45 leerlingen op de Ark zaten, is een aantal leerlingen van onze school naar de reformatorische school in Tholen gegaan. Die komen uit grote gezinnen. Dat was een aderlating van jewelste. Kort daarp zijn we een wervingscampagne begonnen. Vooral dankzij de ouders zijn er nu alweer tien kinderen die zich de ko mende twee jaar zullen aanmel den." Van Dis benadrukt dat de Ark geen grote school hoeft te worden. Maar wel dat een leerlingental van 40-45 onderwijskundig en financieel een 'mooi aantal is.' De fusie was ook noodzakelijk om mee te kunnen gaan in de landelijke tendens naar schaalvergroting. En er voor te zorgen dat directeurstaken bij een persoon terecht kwamen: schooljaarplannen maken, functio neringsgesprekken met leerkrachten houden, kwaliteitszorg (controle op de onderwijskundige afspraken) op stellen en bewaken, opstellen van nascholingsprogramma's voor per soneel én personeelszaken. Er zijn 60 medewerkers waarvan 37 onderwijzend personeel en de overi gen ondersteunend: onderwijsassis tenten, klasse-assistenten, conciër ges, schoonmaaksters. Van Dis is daarnaast voorzitter van de coördi natiegroep gemeentelijke onder wijsachterstand (met vertegenwoor digers van gemeente, GGD, opvoedbureau, voortgezet onder wijs en de basisscholen. Die heeft tot taak een stuurgroep te adviseren over het te voeren gemeentelijk be leid (overigens los van het project tussen peuterspeelzalen en basis scholen). Van Dis is lid van een stuurgroep opleiding in de school (van ROC en Hogeschool Zeeland met basisscholen) om stageplekken op de scholen te scheppen. En func ties te omschrijven voor leerkrach ten en onderwijsassistenten. Van Dis zit graag dicht bij het vuur. Aan de ene kant bij de dagelijkse praktijk op de vier scholen, aan de andere kant bij de ontwikkelingen die richting geven aan het onder wijs. Van Dis loopt liever vooruit dan dat hij later moet vaststellen dat hij voor een voldongen feit komt te staan. In zijn woorden: „Ik antici peer liever dan dat ik reageer." De vergelijking met zijn dirigent schap bij het Smalstads Mannen koor en het cantorijkoor van Imma nuël ligt voor de hand. „Ja, die vergelijking is zeker te maken. Dan is het werk een partituur. Je wilt we ten hoe die in elkaar steekt, om het vervolgens in te studeren en het daarna zo optimaal mogelijk uit te voeren. Dat is dan de kwaliteit van het onderwijs. Zo ben ook voorzit ter van de werkgroep die de liturgie ondersteunt: richting geven. De pa rallellen zijn duidelijk." In zijn periode voor de klas, stond Van Dis altijd in groep 6, 7 of 8. Dat was na de invoering van het basis onderwijs in 1985. Van Dis begon in klas vijf (groep 6). „Naar kinderen in de leeftijd van 10, 11 en 12 jaar gaat mijn hart uit. Om welk vak het ook gaat, aardrijkskunde of gods dienst, het mooiste vind ik dat kin deren met elkaar praten over de za ken waarmee ze bezig zijn. Kinderen daarbij in te leiden. Als ik terug naar de klas zou gaan, zou ik weer voor de oudere kinderen kie zen." De Regenboog is een grote school. Van Dis kan zich niet herinneren dat er op enig monent minder dan 220 kinderen op school zaten. Nu het aantal rond de 270 schommelt en er nog meer groei verwacht wordt met de uitbreiding van Tholen, wordt de huisvesting nijpend. Vorig jaar is er een noodlokaal bijgezet, in novem ber komt er weer eentje bij. „Maar dan is er geen plaats meer." In het overleg met de gemeente die verantwoordelijk is voor de huis vesting, wordt er volgens Van Dis gezocht naar een oplossing op de lange termijn. „Op korte termijn is die er niet. Wij verwachten door de uitbreiding in Stadszicht veel nieu we leerlingen voor onze school. Volgens de gemeente kun je daar niet zomaar vanuit gaan omdat er nogal wat nieuwkomers bij zijn waarvan de belangstelling niet be kend is. Daar zit wel wat in. Maar Stadszicht zal voor alle scholen gë- volgen hebben. Voor de een wat meer dan voor de ander." Natuurlijk is er wel gedacht aan een ideale oplossing in het gebied ten zuidwesten van de Molenvlietse- dijk. „Een soort campus waar de scholen op uitkomen, met de peu terspeelzaal en het zwembad. Het hele gebied herschikken, met de sportvelden op een andere plaats. Maar dat is nu niet reeël gezien de financiële positie van de gemeen te." Aan de Jenaplanschool wordt in het najaar aan de zuidzijde een stuk bij gebouwd Het gaat om een speello kaal dat ook bij de recreatieruimte getrokken kan worden. Er wordt een stukje tuin voor opgeofferd, maar het speelhof blijft onaangetast. De Jenaplan is een vernieuwende vorm van onderwijs. Er wordt niet uitgegaan van lesmethoden over bij voorbeeld aardrijkskunde of ge schiedenis, maar in projecten ge- Zowel mondeling als schriftelijk ko men er van klanten uit Stavenisse en Scherpenisse negatieve reacties over het afschaffen van de bibliobus per 1 januari. Dat meldt de Zeeuwse Bi bliotheek, die de gebruikers enkele weken geleden al op de hoogte bracht van het mogelijk verdwijnen van de bus. „Er is ook een brief op gesteld door gebruikers. Die hebben wij verzameld - het waren er een twintigtal - en aan het bibliotheekbe- stuur gegeven", vertelt mevrouw A. van Zanten. De Zeeuwse Biblio theek levert de diensten via de bi bliobus aan de bibliotheken en ge meenten. Vanaf vorig jaar liep een proef in Stavenisse en Scherpenisse, waar de uitleenposten werden geslo ten. In eerstgenoemde plaats ver dubbelde het aantal gebruikers bij na, maar in Scherpenisse daalde het sterk. De bibliobus is vooral voor scholieren en ouderen die weinig mobiel zijn, zegt mevrouw Van Zan- Waterschap Zeeuwse Eilanden wil 70.000 euro meebetalen aan diver se verbeteringswerken voor de wa terbeheersing in het ruilverkave lingsplan Oud-Vossemeer. Dat plan is in 1994 nog opgesteld door het toenmalige waterschap Tholen. Het In groep drie werd door een aantal kinderen fluks Zeeuws gesproken. In een van de kring gesprekjes bleek dat een van de kinderen het weekeinde in Sint-Maartensdijk had doorge bracht. Om dat feit goed voor het voetlicht te brengen wilde de leerling zich bedienen van dé Nederlandse taal en zei: „Ik ben in Smaardijk geweest." werkt. Vandaaruit worden kinderen wegwijs gemaakt in de samenle ving. Ander opvallend verschil met de gangbare scholen, is dat er in groepen met verschillende leeftij den wordt gewerkt (vijf stamgroe pen) waarbij veel plaats is inge ruimd voor samenwerking. Het onderwijs sluit zoveel mogelijk aan bij de individuele mogelijkheden van het kind. Het bestuur heeft de samenwerking gezocht om de krachten te bundelen. Sinds 2001 gebeurt dat. Binnen de VCPO verschillen de scholen nogal van elkaar. Tussen de Ark en het Kompas zit volgens Van Dis 'een wereld van verschil.' In Anna Jacobapolder heeft het Kom pas een vrij stabiel leerlingenaantal. „Daar moeten we het vooral hebben van mensen uit de Polder. Bij de Ark zijn de ouders heel kerkelijk betrokken. Bij het Kompas is dat bij het merendeel niet het geval. In An na Jacobapolder wonen ook veel mensen uit de randstad. Maar ze sturen hun kinderen wel naar onze school. We zijn protestant christe lijk maar staan open voor alle men sen die zich in onze manier van werken kunnen vinden. Het vraagt van ouders dat ze zich conformeren aan ons dagelijks programma. Ook als hun kinderen om een andere re den naar de school zijn gekomen. Er wordt een dagopening gehouden, gebeden, er worden psalmen en lie deren gezongen, Bijbelverhalen verteld. Maar elke school mag zijn eigen ontwikkeling doormaken, een onderwijskundige identiteit ontwik kelen. We willen geen eenheids worst zijn." Aan die verscheidenheid binnen de VCPO geeft Van Dis leiding. Hij wil betrokken zijn bij het ontwikkelen van beleid. Mede richting geven. Gezien zijn mogelijkheden en ambi ties zit hij op de goede plek, zegt hij. Maar daarmee is de kous nog niet af. Van Dis mikt hoger. Sinds enkele weken is hij gestart met een 2-jarige opleiding om zijn ambities waar te maken. Een studie voor het behalen van een 'masterdegree' voor boven schools management (een samen werking tussen hogescholen en de universiteit Nijmegen). „In deze tur bulente tijd geen overbodige luxe." Raakt Tholen hem dan kwijt? „Dat was ook de eerste reactie van het bestuur. Maar ik volg de studie niet om hier weg te raken. De kennis en ervaring wil ik inzetten voor de scholen en het schoolbestuur. Maar ik sluit niet uit om nog eens van baan te veranderen. Dat is nu niet de bedoeling. Ik heb het hier buitenge woon naar mijn zin.. Vind enorm veel voldoening in mijn werk, maar ook daarbuiten. Het is op zich al bij zonder dat je je 25 jaar lang verbon den mag weten met het onderwijs op Tholen. Er is al die jaren al spra ke geweest van een speciale band met bestuur, ouders, het team van leerkrachten en kinderen." De school heeft altijd al een opvoedende taak gehad. „Het is geen onderwijsfabriek waar alleen maar lesjes worden ge draaid. Een school heeft ook een pedagogische opdracht. De betrokkenheid van ouders is bijzonder groot en is dat altijd geweest want het christelijk onderwijs is uit het initiatief van de ouders ontstaan." ten. „Het verdwijnen ervan betekent een grote achteruitgang van hel voorzieningenniveau in de dorpen." De uren die volgend jaar vrijkomen - de bus rijdt op woensdag op Tho len - kunnen op Schouwen benut worden waar het schema krap is en de medewerkers dagen maken van wel tien uren. Het Thoolse bibliotheekbestuur moet maatregelen nemen omdat de gemeente volgend jaar ruim 90 mil le minder subsidie geeft dan was gevraagd. Het schrappen van de bi bliobus levert een besparing op van 22 mille. Ook de uitleenpost in Oud-Vossemeer verdwijnt - de ge meente heeft de huur van het ge bouw opgezegd. Eerder was becij ferd dat het sluiten van de posten in zowel Vossemeer als Poortvliet 15.000 euro zou opleveren. Maar over de toekomst van de uitleenpost in Poortvliet wordt momenteel ge zwegen. gaat om de aanleg van een nieuwe waterloop met een stuw, kavelaan- vaardingswerken en saneringen van dammen. De werken worden door de Dienst Landelijk Gebied uitgevoerd. Vorig jaar was hiervoor al 75.000 euro beschikbaar gesteld door het waterschap. Nu gaat het om een afronding van de werken. In de perspectievennota is rekening gehouden met een investering van 90.000 euro voor de verrekening van gronden in 2007. en gaat u niet naar de tandarts, bekijk dan www.kunstgebit.org tel. 0164-231776 Boerhaaveplein 9 Bergen op Zoom (naast het ziekenhuis) Gratis eerste consultatie Luxe kunstgebit, met niet goed, geld terug garantie en 2 jaar gratis nazorg Reparaties klaar terwijl u wacht Ziekenfonds en particulier Openingstijden: ma t/m do 8.00-17.00 uur vrijdag 8.00-13.00 uur De auto uit Fijnaart reed door een heg langs de Postweg tussen Tholen en Poortvliet de sloot in. Doordat de 38-jarige bestuurder vermoede lijk onwel is geworden, belandde een auto met vier inzittenden zaterdagmorgen rond negen uur op de Postweg in de sloot. Het waren jeugdvoetballers van FSV uit Fijnaart, voor een wedstrijd op weg naar Poortvliet. In een bocht van de weg reed de auto rechtdoor. Net voorbij de dreef naar de boerderij Klein Ferhé van familie Van Dalen raakte de auto een waarschuwingsbord, reed door een heg en kwam in de sloot aan de noordkant van de weg tot stilstand. De twee zoons van de be stuurder en een teamgenoot konden op eigen kracht uit de auto komen. Zij werden op de aangrenzende akker opgevangen door passe rende automobilisten, die stopten en te hulp schoten nog vóór de hulpdiensten ter plekke waren. De burgemeester, die poolshoogte kwam nemen, bedankte enkele van hen per soonlijk voor hun bijstand. De bestuurder van de auto zat ondertussen bekneld en moest door de brandweer uit zijn positie bevrijd worden. De brandweer legde planken over de sloot, zodat de gewonden op de akker gebracht konden worden voor ver zorging. Inmiddels was de traumahelikopter gearriveerd om bijstand te verlenen. Deze had in de bietenopslag van de boerderij een prima landingsplek. De brandweer van zowel Tholen als Sint-Maartensdijk assisteerde. De politie leidde het verkeer om via de Geerweg, de Paasdijkweg en de Snabbeweg. Er stonden vier ambulances gereed. De jongens zijn met snijwonden en kneuzingen naar het zieken huis gebracht, de bestuurder werd met onbe kende verwondingen afgevoerd. De voetbalwedstrijd tussen de C-junioren van FSV en SPS is als gevolg van het ongeluk niet doorgegaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5