n Opzeggen huur valt tuinders aan Zoekweg koud op het dak VVD bekritiseert vragen van ABT Vier generaties met een zwemdiploma Groenteboer Scherpenisse stopt na ruim zeventig jaar 350 OCCASIONS Vier jaar cel voor incest Gemeenteraad op kernbezoek Niets geregeld bij ongeluk Zijpe Oudste inwoner is overleden Proverko wil weilandschuur en erf én de volkstuinen in Tholen Donderdag 23 september 2004 60e jaargang no. 45 Altijd meer dan kijk op www.a utotea mn I In verwachting? zie pagina 8. De 23 huurders van de volkstuinen aan de Zoekweg in Tholen moeten stoppen met het verbouwen van gewas sen. Het huurcontract is per 31 oktober opgezegd. Ze krijgen wel de kans om tot eind maart volgend jaar hun gewassen te oogsten. Een aantal liefhebbers wil die da tum niet afwachten en is al bezig naar een ander tuintje uit zien of te verhuizen. De grond van de volkstuinen en het ernaast gelegen weiland, met schuur en erf wordt ge kocht door projectontwikkelaar Proverko Bouwgroep uit Goes, (die ook plan Noord onder zijn hoede heeft). Pro verko heeft de grond aangekocht om het later mogelijk aan te bieden voor woningbouw. De gemeente heeft er echter nu nog geen plannen voor. Haast Geen opvolging in Sint-Maartensdijk Versierd Ambtenaren worden onheus bejegend' Deze week Corrie van Dijk ziet achterkleindochter afzwemmen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-PbUtpslSn'd waaïIrr-opQenomen de ThoolstfCouraniert hét Advertentieblad Verse ;44 07 28,50 per ral incasso. Opgave aHsilQW^&WBfJJipsaag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 43-jarige M.J.M. uit Sint-Anna land moet vier jaar de cel in wegens incest. De Middelburgse rechtbank achtte bewezen dat hij elf jaar zijn dochter seksueel had misbruikt. In 1987 toen het meisje nog een kleuter was, waren de ontuchtige handelin gen al begonnen, twee keer per week. In maart van dit jaar deed ze pas aan gifte na het lezen van een boek over een incestzaak in Epe. Toen haar moeder het verhaal hoorde, leidde dat tot echtscheiding. De raadsman van M. noemde de verklaringen van het meisje ongeloofwaardig. Er zou uit rancune gehandeld zijn, maar de rechtbank vond alle ten laste gelegde feiten bewezen. De man zat van 2 juni tot 4 augustus in voorarrest en die pe riode wordt van de 4 jaar cel afgetrok ken. Dat was ook de eis van de offi cier van justitie. Er komen weer kernbezoeken van de gemeente. Niet van burgemees ter en wethouders deze keer, maar van de gemeenteraad. Burgerdag is de naam die dit bezoek mee krijgt. De ingrediënten zijn ge sprekken met inwoners op straat, bezoeken van instellingen, praten met bijvoorbeld verenigingen en een afsluitende bijeenkomst waar conclusies worden getrokken en daarover met de aanwezigen wordt gesproken. Er wordt minimaal een middag en avond, maar mogelijk een hele dag, voor de burgerdag uitgetrokken. Als voorbereiding vinden een oriëntatiebezoek aan en een oriënterend gesprek met sleutelfiguren uit het betreffende dorp plaats. Via de burgerdag wil de raad met de burger in contact komen en inventariseren welke problematiek er in een bepaalde woonkern speelt. Maar het mag geen klachtenuurtje worden. De bedoeling is om twee burger- dagen per jaar te houden. Er wordt een begin gemaakt in Poortvliet en dat zou al in oktober kunnen zijn, staat er in de planning van de pro jectgroep die dit thema uitwerkt. Voor de vaarweg Keeten-Mastgat- Zijpe, langs Anna Jacobapolder en Stavenisse, is niets geregeld in ge val van calamiteiten. Wat ABT be treft zou de gemeente Tholen het initiatief moeten nemen om daar verandering in te brengen. „Er is daar veel beroepsvaart, tankers va ren door een erkend nationaal park met alle risico's vandien", zei J.J.P.A. Boulogne in de commissie bestuurszaken. Die besprak de be strijding van ongevallen in de wate ren rondom Tholen en Sint-Philips- land. Volgens de burgemeester is de genoemde vaarweg, en de aanslui tende Krammer, al decennialang 'een open eind'. Maar er is meer dan alleen de grote zeescheepvaart op de Westerschelde. Overal in Zee land neemt de recreatievaart toe. De gemeente Goes zou de situatie rond de Krammer inmiddels aangekaart hebhen bij de regionale brandweer, zei Nuis. Anders dan in West- Brabant, beschouwt de Zeeuwse brandweer waterongevallenbestrij- ding niet als een regionale, maar als een gemeentelijke taak. In Sint-Annaland is dinsdag Mari- nus Theunisse overleden, met zijn 104 jaar en zeven maanden de oudste inwoner van de gemeente Tholen. De oud-schipper woonde bijna 29 jaar in zorgcentrum De Schutse, hij verhuisde er uit Rot terdam heen na het overlijden van zijn vrouw. Marien Theunisse is in de Maasstad geboren aan boord van het schip van zijn ouders. Hij kreeg later zijn eigen schip, maar stopte op 56-jarige leeftijd als schipper wegens een versleten rug. De enige zoon van Theunisse overleed al jaren geleden. Hij heeft een kleinzoon (ook schipper) en -dochter en twee achterkleind ochters. Marinus Theunisse wordt zaterdag in Sint-Annaland begra ven. De oudste inwoner van Tholen is nu J.L. Deurloo die eerder deze maand 102 is geworden. Hij woont in zorgcentrum Ten Anker. Advertentie I.M. Jo Aalbrechtse bij zijn kroppen andijvie op het volkstuinencomplex aan de Zoekweg in Tholen. De 57-jarige Jo Aalbrechtse Czn. is al bezig voorbereidingen te treffen om te verhuizen naar het volkstui nencomplex aan de Koningin Julia- nastraat in de Dalempolder. Hij ver laat tegen zijn zin het 550 m2 lapje grond waar hij groente verbouwt en kippen houdt. De andijvie staat er in twee rijen zeer groot en groen te wezen. In zijn kasje bloeien nog sperzieboontjes. De laatste. Met aardappelen, uien, prei, peetjes, kool, kroten en andijvie komt hij de winter wel door. Hij oogst er appels en peren. Geniet van de Friese paar den in de wei aan de overkant van het pad. Is verknocht aan het plekje. „Na meer dan dertig jaar ga ik met pijn in het hart weg. Er zijn tuinders bij die er slapeloze nachten van heb ben." Ze vragen zich af waarom ze er nu al af moeten terwijl er nog geen concrete plannen zijn voor de reep grond dat samen met het paarden weide ingeklemd ligt tussen het zwembad en de smalle strook langs de Molenvlietsedijk. Ze vrezen dat het land nog lang en onnodig braak zal liggen als ze hun tuintjes hebben ontruimd. Op het tafeltje voor het kotje op zijn perceel ligt de aangetekende brief van verhuurder L.M. Jebbink uit Eindhoven: ...'In verband met de op handen zijnde verkoop wordt de huur niet verlengd. De huurover eenkomst eindigt per 31 oktober 2004. Wij bieden u, kosteloos, de mogelijkheid om uw gewassen te oogsten tot en met 31 maart 2005...' Tussen haakjes staat dat de periode van 31 oktober 2004 tot en met 31 maart 2005 geen verlenging is van de huurovereenkomst. Daar was eerder wel sprake van ge weest. Aalbrechtse laat een brief van twee jaar geleden laat zien. Toen, op 20 september 2003, werd er echter al gewag gemaakt van het feit dat de verhuurder de grond 'te zijner tijd' zou verkopen. Maar de huurders kregen de zekerheid om van hun volkstuin te 'blijven genie ten'. Hen werd een huurovereen komst aangeboden tot 'ten minste 31 oktober 2005.' De laatste brief van 7 december gooit echter roet in het eten en viel bij de huurders koud op het dak. „Bij iedereen. Maar we hebben geen poot om op te staan, hoor. In het huurcontract staat dat de huur- periode van 1 november 2003 tot en met 31 oktober 2004 loopt en dat die niet automatisch jaarlijks wordt verlengd. Ik heb het door een des kundige na laten zien." De volkstuinders vragen zich af waarom er nu zoveel haast gezet wordt achter de opzegging eind okto ber. „Wat willen ze dan met deze grond? We weten het niet. Zou er dan snel iets gebouwd moeten worden?" Bij de gemeente bestaan er geen plannen voor de grond, zo laat mr. G. Vos weten. „Het was voor ons ook een verrassing dat de gronden te koop werden aangeboden. We wisten ook niet dat de grond ernaast al verkocht was. We zijn er niet ac tief mee bezig." De opzegging kwam dan wel onver wacht, Aalbrechtse beseft dat de grondhonger voor de stadsuitbrei ding van Tholen groot is. „We zitten hier met deze smalle strook op een eilandje." Hij wijst naar de overkant van de Zoekweg waar de scholen aardig klem komen te zitten door de groei van het aantal leerlingen. Naar de strook met bomen en struiken waar het zwembad achter schuilt en Meulvliet. Met daar achter Stads- zicht dat steeds verder oprukt rich ting Luchtenburg. Naar het weitje van buurman A. Weijler uit Sint- Annaland die zijn grond al aan Pro verko verkocht. Het kavel van 57180 m2 wisselde op 10 mei dit jaar voor 131.090 euro van eige naar. Het perceel met volkstuintjes beslaat 69160 m2 en is inmiddels ook door Proverko aangekocht. Die willen het later aan kunnen bieden aan de gemeente. Mocht die plan nen hebben voor woningbouw, zo bevestigt een woordvoerder van de bouwgroep. De grond is gekocht van eigenaar Geluk-van Vossen. „Wij hoeven er nog niets te doen. Pas als de gemeente daar wat wil, moeten de tuintjes vrij zijn." Pro verko heeft ook de strook langs de Molenvlietsedijk achter de kavels van Van Dijke en Geluk in eigen dom. De verhuurder van de volks tuintjes is niet voor commentaar be reikbaar. Aalbrechtse: „Dit is mijn hobby. Ik werk zelf aan de plantsoenendienst bij de gemeente. De werkplaats staat hier aan de Molenvlietsedijk. Als ik daar om vier uur klaar ben. ben ik om vijf over vier hier. Het is mijn tweede baan." Zijn ronde hoofd is bruin van de zon. Zijn schoffel blinkt. Aalbrechtse is een buitenmens. Het tuintje een lusthof. Hij heeft een ren met kippen, maar de duiven heeft hij al opgeruimd. ZIE VERDER PAGINA 13 De winkel voor groente en fruit van Marien Scherpenisse in Sint-Maar tensdijk gaat op 1 oktober dicht. De 82-jarige groenteboer stopt na ruim 70 jaar als groenteboer. Er is geen opvolger voor de zaak in de Ds. de Bresstraat waar Scherpenisse sinds 1937 zijn producten verkoopt. Hij ging als kind al met zijn vader mee, 'leuren met radijs, peetjes en sla in een kruiwagen'. Met een klei ne onderbreking tijdens de evacu atie in 1944 is de winkel tot op de dag van vandaag een bekend adres in de smalstad gebleven. Door de groente en het fruit dat nog altijd in veilingkisten in de winkel wordt aangeboden, lijkt het of de tijd er stil staat. Er rinkelt een kope ren bel. De schaal waarmee de kilo's worden afgewogen, zit vol kleine butsjes van het jarenlange gebruik. Een kassa is er niet. Het rekenen ge beurt er nog altijd met een pen op een kladblok. Sinds Scherpenisse niet meer in de winkel staat, gebruiken de 'meisjes' soms wel een telmachientje. Nu een van hen opgenomen moet worden in het ziekenhuis, is er geen vervan ging. En is het voor Scherpenisse en zijn dochter Jozien Koopman- Scherpenisse de tijd om de knoop door te hakken. „Ik heb altijd veel aanloop gehad. En het met lust gedaan. Maar het gaat over. Het is voor mij gewoon een slag dat de winkel sluit. Maar het moet. Het is de leeftijd. Daar komt sleet in. Maar wie heeft er nog een zaakje als je bijna 83 bent?" Scherpenisse heeft goede maar ook slechte tijden gehad, vertelt hij. En de armoede onder de mensen ge kend: „Er kwam eens een meisje om vier citroenen voor haar zieke groot moeder. Na twee dagen kwam ze twee citroenen terugbrengen. Opoe is beter, zei ze. Toen waren de men sen arm. Velen, hoor." Scherpenisse kreeg in de jaren zes tig concurrentie van de eerste super markt in het dorp. Die liet de dorps omroeper reclame maken voor zijn groente. Scherpenisse huurde de zelfde omroeper in om dezelfde pro ducten 'uit te bellen,' maar dan te gen lagere prijzen. „Ik wilde het niet opgeven." Die instelling is gebleven, maar de laatste jaren is Scherpenisse slecht ter been. Vanuit zijn stoel in de huis kamer achter de winkel ziet hij ech ter wie zijn winkel in- en uitgaat. Ve len lopen even door naar achteren om een praatje te maken. Voor som mige liefhebbers schenkt hij een borrel in. „Hoe dikwijls heb ik die deur niet open zien gaan op een dag? Het is een oud rotzaakje, maar waar om ze allemaal klant bij me wilden blijven, dat weet ik niet. Maar het is wel gebeurd. Ik deed het graag. En ik kon goed met de mensen opschie ten." Toen hij tachtig werd, was zijn pand versierd en stond er voor iedereen een bolus klaar. Zoals Scherpenisse zijn klanten zal missen, zullen de klanten de gang naar een van de oudste winkels in het dorp missen. Ook de vier deeltijd verkoopsters, Conny Hengstmengel, Els Guequièr- re, Lizette Vermeulen, Chrétienne de Keijzer en Dineke Geuze (zij viel in tijdens de vakanties van de anderen) vinden het jammer dat de winkel dicht gaat. Ook zij zullen het contact met de klanten missen, zeggen ze. De VVD twijfelt aan het nut en de noodzaak van schriftelijke vragen die de raadsfractie van Algemeen Belang Tholen (ABT) heeft gesteld over de scheefgroei tussen kosten en prestatie van de gemeentelijke organisatie. De liberalen zien dit als een 'rechtstreekse aanval op de ambtelijke orga nisatie die in een eerder stadium ook al door ABT onheus is benaderd.' De VVD wil vanavond een debat in de gemeenteraad. „ABT wilde bij de bezuinigingsvoorstellen recent wel veel personeel buiten de deur zetten, maar met het grootste gemak de ken nelijk toch nodige ambtenaren node loos werk opdragen." B. en w. zijn een andere mening toe gedaan en dankzij de ambtenaren en de automatisering hebben ze al een uitgebreid antwoord klaar over de jaren 2001 tot en met 2004. Daaruit blijkt, dat de algemene uitkering van het rijk dit jaar drastisch daalt van 17,6 miljoen euro in 2003 naar 10,7 miljoen dit jaar. Ook de andere ver goedingen en subsidies dalen van 6,9 naar 4,4 miljoen euro. Doet het rijk minder, de inwoners zorgen voor hogere opbrengsten van belas tingen en heffingen: 7,3 miljoen eu ro dit jaar tegenover in 2003 een bedrag van 6,4 miljoen. De toevoe gingen en ontrekkingen aan reserves geven ook een duidelijk beeld met dit jaar lagere bedragen dan in 2003. Bij de voorzieningen is dat omge keerd. Er wordt nu ruim 1 miljoen euro toegevoegd (in 2003 was dat 140 mille) en 266 mille onttrokken (41 mille). Bij de huisvestingskosten is het overzicht minder helder omdat vanaf dit jaar de oude gemeente huizen in Tholen en Scherpenisse niet apart zijn vermeld. Vorig jaar waren de lasten daarvan nog re spectievelijk 14.216 en 2376 euro. Voor het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk bedroegen de huis vestingskosten toen 467 mille en dit jaar maar 111 mille. Voor de ge meentewerkplaats respectievelijk 86 en bijna 10 mille. Deze bedra gen zijn exclusief kapitaallasten. Zowel het gemeentehuis (inclusief de noodgebouwen) als de gemeen tewerkplaats zijn of gefinancierd uit reserves of vervroegd afge schreven ten laste van reserves. ZIE VERDER PAGINA 13 Kees van Dis in kwart eeuw van onderwijzer tot directeur van vier scholen Met Thools kamerlid Luuk Blom naar Prinsjesdag Kees Visser is blij met voortzetting veertig jarig Poortvliets bedrijf door zoon André EN VERDER... Gedragsregels voor sportduikers moeten in breder verband dan alleen Tholen Dubbelslag voor Regenboog bij schoolvoetbal ZOALS DE WIND WAAIT, WAAIT HET JASJE Dit nummer bestaat uit 20 pagina's In de laatste dagen van het Thoolse zwemseizoen hebben honderden kinderen afgezwommen voor hun diploma. Zaterdag haalde ook de zesjarige Angela Geuze uit Sint-Annaland haar A-di ploma. Niets bijzonders. Maar ze is in haar familie wél de vierde generatie met een zwemdiplo ma en dat komt zeker niet zo vaak voor. De 82-jarige Corrie van Dijk zag haar achterkleindoch ter zaterdagmorgen in Sint-Maartensdijk afzwemmen. „Erg leuk om erbij te zijn", zegt ze. Toen Corrie van Dijk als vijftiger aan zwemlessen begon, had ze nog nooit een zwembad van binnen ge zien. „Als de kleinkinderen bij me waren en ze gingen zwemmen, dan kon ik ze niet helpen als er iets zou gebeuren", vertelt ze over haar reden om met zwemmen te beginnen. Op haar 55e haalde ze haar A-diplo ma in het Sportfondsenbad in Wageningen. Een jaar later zwom ze af voor het B-diploma. Beide docu menten heeft ze nog altijd bewaard. Mevrouw Van Dijk, uit de Betuwe afkomstig en negen jaar geleden in Sint-Annaland komen wonen, zwom daarna tot op hoge leeftijd. „Zowel in Zetten als in Tholen heb ik aan de zwemvierdaagse meegedaan." Omdat ze inmiddels behoorlijk last heeft van reuma, komt er van zwemmen weinig meer. In een buitenbad is het water dan al gauw te koud. Dochter Liesbeth Reinerman (56>zwom als kind al veel en graag. „We werden aangespoord door mijn vader, die hield ook van zwem men." Dus haalde ze haar diploma's. Dat later haar kinderen het leerden, was voor Liesbeth vanzelfspre kend. „Mijn man was parlevinker, dus dan voeren we. En nu is hij havenmeester in Ouddorp." Water speelt dus een belangrijke rol in het leven van de familie Reinerman. „Als we op vakantie gaan, moet er water in de buurt zijn. Wc moeten kunnen zwemmen", zegt de Sint-Annalandse. De liefde voor het water droeg ze over op haar kinderen. In ieder geval op dochter Colinda Geuze. „Toen ik zes was, wilde ik al badjuf worden", vertelt deze. Ze volgde er de benodigde opleidingen voor, begon met het geven van les jes bij badmeester Jap Jansen in Tholen en draaide een seizoen bij Huib Bocxe in Sint-Maartensdijk. Co linda deed ook aan schoonspringen en beoefende dat op wedstrijdniveau. Ze werkte in verschillende West-Brabantse baden, onder meer een jaar of negen in Etten-Leur. Toen ze moeder werd, hield ze ermee op. Tot badmeester Ko Stoutjesdijk van Haestinge haar driejaar geleden belde. „Die zocht gediplomeerd personeel." Colinda zei ja - vond haar moeder bereid om als oppas voor de kinderen te fungeren - en heeft alweer haar derde seizoen achter de rug. „Gedurende 4,5 maand werk ik 30 tot 36 uren per week. Ik geef 15 tot 18 zwemlessen, vanaf de beginners tot de eindgroep. Ook heb ik twee seizoenen kunstzwem- men gegeven", vertelt ze. Zie verder pagina 13. Vier generaties in één familie met een zwemdiploma. Het exemplaar van Angela Geuze is een stuk groter en veel kleuriger dan dat van haar overoma Corrie van Dijk. Tussen hen in moeder en badjuf Colinda Geuze en oma Liesbeth Reinerman. w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1