Hff Thoolse paarden doen het goed bij keuring in Sint-Philipsland Kassen zijn welkom, liever op andere plek Meer zilte natuur in Schakerloopolder Olleke Bolleke viert zilveren jubileum met een feestweek Organiserende heemkundekring denkt over vervolg ZLM GEZINSONGEVALLEN VERZEKERING? Judith v.d. Vlies vindt ontspanning in werken met peuters Donderdag 16 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 CU tegen, nog geen standpunt van SGP Kritische blik Janplezier Tevreden gezichten Uitslagen Graadmeter Inkrimpen Van den Donker 'volkomen perplex' Banentrekker Distels Paleisje Het was ruim vijftig jaar geleden dat mannen in witte kostuums zich met hun paarden in de Fluplandse Voorstraat meldden voor de jaar lijkse trekpaardenkeuring. Paardenliefhebber Leo van Nieuwenhuij- zen praatte vorig jaar met plaatsgenoot en voorzitter van heemkunde kring Philippuslandt, Jan Kempeneers, over zijn wens om zo'n paardenevenement weer eens in het dorp te houden. Het idee werd bin nen de heemkundekring enthousiast begroet en er werd een werkgroep geformeerd die zich met de organisatie van de trekpaardenkeuring be lastte. Zaterdag was het zover. En initiator Van Nieuwenhuijzen kon, net als talloze andere paardenliefhebbers, genieten van een prachtige dag waarbij het trekpaard in al zijn glorie centraal stond. tt Fluplander Leo van Nieuwenhuijzen was zaterdag met maar liefst tien paarden van zijn stal Broedershof op de paardenkeuring in zijn woonplaats aanwezigZijn zoon Teun hielp een handje om de soms wat onstuimige paarden in toom te houden. Meer glastuinbouw op Tholen is welkom. Maar 40 ha kassen in de Breedenvlietpolder voor de firma P.N. Hoogerbrugge Steenbergen b.v. bij Sint-Annaland is voor een deel van de raad een brug te ver. VVD en D66 hebben er geen bezwaar tegen. Ook het CDA is niet mordicus te gen. PvdA en ABT willen het bedrijf liever bij bestaande kassen of op een industrieterrein. Voor de CU is 40 ha te veel. De SGP, de grootste fractie in de raad, had maandagavond in de adviescommissie ruimte - opvallend - nog geen standpunt ingenomen. Al in de ochtenduren is het een druk te van belang in het centrum van Sint-Philipsland. Er zijn zo'n 75 paarden aangemeld voor de keuring en de dieren moeten er 's middags natuurlijk piekfijn uitzien als ze voor de kritische keurmeesters moeten verschijnen. De vachten worden ge borsteld, de staarten gekamd en de manen worden met kleurige woldra den sierlijk ingebreid. 'Toijetteren' noemen de kenners dit werk. Het pu bliek vergaapt zich aan de kolossale trekpaarden en de frêle veulentjes. Onder de aandachtige toeschouwers bevinden zich ook burgemeester W. Nuis en zijn echtgenote. Zij zijn do nateur van de stichting Het werkend trekpaard Zeeland en ze laten zich door paardenkenners en vakspecia listen als een zadelmaker, hoefsmid en paardentandarts, uitvoerig infor meren over de dieren en hun verzor ging. In zijn openingswoord kijkt de burgemeester even terug naar de tijd - de jaren dertig - waarin Fluplander Jacobus Anthonie Stols als initiatief nemer de jaarlijkse paardenkeuring in het dorp organiseerde. In die jaren was het trekpaard wat tegenwoordig de tractor is. Iedere boer had trek paarden op stal staan en de jaarlijkse keuring was in die vooroorlogse ja ren nog een puur Fluplandse aange legenheid. „Het gaat om de aandacht voor de toekomst van ons verleden", aldus de heer Nuis. Hij had deze poë tische zin op internet gelezen en de zinsnede vormde in zijn ogen een mooie link naar de terugkeer van het evenement. De paarden staan ondertussen letter lijk te trappelen van ongeduld. Voor sommige paarden en hun baasjes is het de eerste keer dat ze aan een keu ring meedoen. Een van die debutan ten is de Oud-Vossemeerse landbou wer André Duine. Hij staat samen met zijn echtgenote Dien te wachten op het moment dat de speaker het nummer van hun paarden afroept. Zelf begeleidt Duine de merrie Anna van de Dreef. Zijn vrouw heeft Lena van 't Akkerhof onder haar hoede. De gereedstaande paarden worden aan de ingang van het keuringster rein 'op maat' gezet door twee keur meesters. En als hun nummer wordt afgeroepen, kunnen ze voor twee an dere keurmeester aantreden voor de beoordeling. De keurmeesters kijken onder meer naar de bouw van het dier, naar het ras en type en naar hoe het paard zich beweegt. Om dit goed te kunnen beoordelen, moeten de paarden over een zandbaan heen en wordt omzoomd door een kade van 75 cm +NAP en er wordt een afras tering geplaatst. In het terrein ligt nog een deel van de Veerweg, dat al jaren geleden aan het verkeer is ont trokken. Een deel wordt verwijderd, de rest van-het asfalt met een laagje grond afgedekt. Omdat in dit deel van de Schakerloopolder veertien archeologische vindplaatsen liggen - waarvan drie binnen de ontgravin gen - zullen bepaalde onderdelen van het werk onder archeologische begeleiding plaatsvinden. „Er heeft een oude Romeinse weg door het gebied gelopen", aldus mevrouw Van Gils. Op een terrein aan de na bijgelegen Ceresweg zijn in de jaren tachtig een huisplattegrond en aar dewerk uit de Ijzertijd aangetroffen. Feijter Groep uit Biervliet is de aan nemer die het werk, dat eind no vember gereed moet zijn, uitvoert. J.W. Beijersbergen van de provincie legde uit dat de natuurontwikkeling past in het rijksbeleid dat er in 2018 in ons land 150.000 hectare nieuwe natuur gerealiseerd moet zijn, waar van 6000 hectare in Zeeland. Hij vertelde dat het terrein pal achter de Oosterscheldedijk zout zal blijven, met een begroeiing van zilte plan ten. Landinwaarts zal de bodem zoeter zijn, zodat daar kamgraswei- den ontstaan. De heer Meeuwse van de DLG ging in op de effecten van de verhoogde waterpeilen. Volgens hem zal de grondwaterpeilverho ging in de omringende akkers tot enkele centimeters beperkt blijven, wat met een goede drainage geen enkel probleem moet zijn. Het na- weer lopen. Eerst stapvoets en ver volgens in draf. Merrieveulen Anna van de Dreef behaalt direct bij haar eerste optreden op een keuring een eerste prijs in haar klasse. Voor eige naar Duine is er een beker en het paard krijgt door 'Miss Knol' - de 12-jarige Danielle Neele uit Sint Phi- lipsland - een rood-wit-blauwe strik omgehangen. Het is niet het enige Thoolse succes, want ook de paarden van stal Broe dershof van Leo van Nieuwenhuij zen uit Flupland doen het prima. Bij de merrieveulens behaalt Fleur van Broedershof de eerste prijs in haar categorie en ook in diverse andere klassen doen de paarden van Van Nieuwenhuijzen van zich spreken. De paardenliefhebber geniet met volle teugen van het evenement dat, mede door zijn idee, weer nieuw le ven is ingeblazen. Samen met zijn vrouw Catherine en zijn zoons Teun en Coen heeft hij de handen vol aan het op- en aflopen met zijn paarden. Zijn stal is dan ook met maar liefst tien paarden vertegenwoordigd. „Fantastisch wat de mensen van de heemkundekring, en dan met name de leden van de werkgroep, hier heb ben gepresteerd. Je ziet hoeveel volk zo'n spektakel trekt. Ik hoop dat dit een vervolg krijgt", aldus Van Nieu wenhuijzen. De overige deelnemers zijn al even zeer te spreken over de vlekkeloze organisatie op en rond het keurings terrein. „Dit is een mooi stukje recla me voor het trekpaard", merkt de uit Meerle (België) afkomstige paarden fokker Jansen op. Hij doelt hierbij niet alleen op hetgeen zich op het keuringsterrein afspeelt, maar ook op de demonstraties van een hoefsmid, zadelmaker en paardentandarts. De jeugd kan zich bovendien rond laten rijden op een janplezier die door de merrie Vera van Kerkzicht wordt voortgetrokken. Op de bok zitten Kees van Gorsel uit Halsteren en de Fluplandse Lineke Reijngoudt. Mede door het goede weer zijn ook de terrassen in de Voorstraat tot de laatste plaats bezet en het softijs is haast niet aan te slepen. Jong en oud vermaakt zich kostelijk. Bram Neele, lid van de werkgroep paardenkeu ring, ziet het allemaal goedkeurend aan. „We hebben er met z'n allen keihard aan gewerkt om van de te rugkeer van de paardenkeuring in Sint-Philipsland iets moois te maken. zoekt men het liefst iemand uit de streek, maar die moet wel flexibel zijn. Want er is maar een beperkte weidegang mogelijk, tussen 15 juni en 1 november. Enerzijds doordat er alle ruimte moet zijn voor broeden de vogels, anderzijds door de func tie als ganzenopvang. De Lange ging verder in op de bestrijding van distels. Staatsbosbeheer staat géén chemische bestrijding toe en zal dus alleen maaien of klepelen. Op grond van de Zeeuwse distelverordening gebeurt dat op een strook van dertig meter. Overigens zal er veel in over leg moeten gebeuren, want er zijn wettelijke beperkingen (maar ook kan ontheffing gevraagd worden). „De flora- en faunawet laat maaien niet toe als er gebroed wordt", zei De Lange. Mevrouw M. Bierens concludeerde dat de distelverorde ning en de flora- en faunawet op dat punt strijdig zijn met elkaar. Ten aanzien van de ganzenopvang is de opzet om een grasmat te creëren van 7 cm hoog. „We gaan zeker niet be mesten, eventueel wordt er aanvul lend gemaaid." M. Potappel zei te hopen dat de begroeiing zodanig kort zal worden gehouden dat de ganzen ook werkelijk komen, wat volgens hem in de Van Haaftenpol- der bij Oud-Vossemeer een pro bleem is. Hoewel het gebied niet toegankelijk is voor publiek, houdt Staatsbosbe heer oog voor de recreatieve func tie. Zo komen er verschillende in formatieborden aan de randen, en wordt er gedacht over een vogel- kijkscherm en excursies. Uit de enthousiaste reacties van de deelnemers en de massale belang stelling van het publiek blijkt wel dat we in onze opzet meer dan geslaagd zijn." Dat er een vervolg komt op het evenement zit er volgens voorzitter Monique Gunst van de werkgroep wel in. „We gaan de zaken de ko mende weken eens rustig op een rij tje zetten, maar er zijn zeker plannen om hier een terugkerend evenement van te maken. Of dat jaarlijks zal zijn, en in welke opzet we zoiets gaan doen, moeten we onderling nog bespreken. Misschien kunnen we de paardenkeuring volgende keer com bineren met ringsteken, ploegen of boomstamsiepen. Als je ziet hoeveel publiek er uit heel de gemeente Tho len (en ver daar buiten) naar hier is gekomen om dit schouwspel bij te wonen, dan weetje als organisatie in ieder geval dat er volop belangstel ling is voor dergelijke folkloristische evenementen." Hoewel het dus puur toevallig zo uitkwam, vindt heem kundekringvoorzitter Jan Kempe neers het wel erg leuk dat de paar denkeuring samenviel met de open monumentendag. Dit is immers ook een stukje historie dat na ruim vijftig jaar weer nieuw leven is inge blazen." Het gaat dus, zoals de bur gemeester in zijn toespraak memo reerde, 'om de aandacht voor de toekomst van ons verleden'. Die aan dacht was er zaterdag in ieder geval zeer zeker in Sint-Philipsland. Op 2 oktober komen de liefhebbers opnieuw aan hun trekken. Dan is er van twaalf tot vijf uur een ploeg- en trekwedstrijd aan de Broekseweg. Gertie van Bussereind van J.A.M. van Olmen uit Netersel wordt za terdag in Sint-Philipsland gekozen tot algemeen kampioen. En Gerrie van den Hoek, van dezelfde eige naar, wordt reserve-kampioen. Tweede reserve wordt Rani van de Reiten, van J. Jansen en Zn. uit Meerle. Als het schoonste geheel kiezen de keurmeesters Loes van de Scheepstal van A. Ploeg uit Heijningen. De Thoolse resultaten in de ver schillende rubrieken zijn als volgt: Merrieveulens van na 15 mei. Grote maat: 1. Fleur van Broe dershof van L. van Nieuwenhuij zen, Sint-Philipsland; 3. Alies van Broedershof van L. van Nieuwen huijzen. Kleine maat: 1. Anna van de Dreef van A. Duine, Oud-Vos semeer. Merrieveulens van voor 15 mei. Grote maat: 2. Mina van Broe dershof van L. van Nieuwenhuij zen; 3. Roza van Broedershof van L. van Nieuwenhuijzen. Jaarlingen merries. Kleine maat: 3. Saskia van de Slaakhoeve van G. van Vossen, Sint-Philips- bouwtje aan de Bierensstraat, achter de brandweerkazerne. Dit deed dienst tot het vooijaar van 2000, maar was toen al geruime tijd tot op de draad toe versleten. „Je zat er natuurlijk wel lekker rustig", zegt Judith van der Vlies die al sinds 1980 op de peuter speelzaal werkt. Het nieuwe, moder ne onderkomen bij de Wellevaete be titelt ze als 'ons paleisje'. Van der Vlies - die tevoren als kleu terjuf had gewerkt - maakte het nog mee dat de leidsters van thuis hun eigen koffie meebrachten, dat peu ters op de grond verschoond werden en dat om te bellen gebruik gemaakt kon worden van de telefoon van de familie Weijler. Ze volgde cursus sen, organiseerde mede de fancyfair en verkocht ook ooit tweedehands kleding vanuit haar schuur om van de opbrengst spullen voor de peu terspeelzaal te kunnen aanschaffen. 'Geld was en is er altijd nog tekort', zegt ze in de peuterkrant. Dat laatste is maar al te waar, in een brief laat land. Tweejarige merries. Kleine maat: 3. Irma van de Dreef van A. Duine, Oud-Vossemeer. Driejarige merries. Grote maat: 2. Bieke van Broedershof van L. van Nieuwenhuijzen. Kleine maat: 2. Sanne van Broedershof van L. van Nieuwenhuijzen. Vier- en vijfjarige merries. Gro te maat: 4. Fanny van Broeders hof van L. van Nieuwenhuijzen. Kleine maat: 4. Lena van 't Ak kerhof van A. Duine. Zes- en zevenjarige merries. Grote maat: 2. Mirka van de Ker- keneiken van L. van Nieuwenhuij zen. Merries van 8 jaar en ouder. Grote maat: 3. Lies van de Steen oven van L. van Nieuwenhuijzen. Kleine maat: 2. Rika La Garem- me van L. van Nieuwenhuijzen; 4. Sarah van de Houtzijde van L. van Nieuwenhuijzen. voorzitter Van Oostrum van de stichting peuterspeelzalen Tholen (waaronder Olleke Bolleke sinds 2002 valt) de gemeente weten dat zijn organisatie zelfs zónder de voor 2005 aangekondigde 10% korting op de subsidie al financieel in de problemen komt. De zelfstandige peuterspeelzaal had als voordeel dat de afstand tot het bestuur klein was, vindt Judith van der Vlies. Nu er een bestuur op af stand is, hebben de leidsters veel meer papierwerk te doen .en dat geeft soms best een druk. Daarnaast heeft ze met een coördinator te ma ken en met de ouderraad. „Het is een kwestie van wennen. Je zult in zo'n nieuwe organisatie allemaal een stukje moeten geven en dat is soms best moeilijk." Er stopten leidsters, zoals in Sint-Annaland Lia Bruyns. „Jammer, want we Het is nog niet duidelijk welke kant het opgaat, nu de SGP er nog niet uit is. P.W.J. Hoek zei namens zijn fractie dat de SPG 'nog niet zo ver was.' Pas volgende week donderdag komt de SGP tijdens de raadsverga dering met een standpunt. De overige leden van de commissie reageerden verdeeld. Er wordt ge wikt en gewogen tussen het behoud van het open polderlandschap en de werkgelegenheid. P. Suurland (Pv dA) noemde de Breedenvlietpolder uniek op het eiland. Hij wees er ook op dat het bestemmingsplan buiten gebied daar geen ruimte biedt voor de vestiging van kassen. Ook de ge deputeerde had de plek al afgewe zen. Maar de PvdA was wel erg ingenomen met het aantal arbeids plaatsen dat geboden wordt, '120 vaste en 120 losse.' De fractie vindt dat er gezocht moet worden naar aansluiting met bestaande kassen rond het dorp, zodat de Breeden vlietpolder buiten schot blijft, zei Suurland. Hij wilde ook dat de on dernemer de garantie geeft dat er 'zoveel mogelijk Thoolse arbeiders' aangetrokken worden. J.J. van 't Hof (ABT) reageerde in dezelfde bewoordingen. In het be stemmingsplan loopt het vast, zei hij. En over de openheid van de Breedenvlietpolder stelde hij dat daar juist over gewaakt moet wor den. Hij stelde voor te bouwen op het industrieterrein in Sint-Anna land of Tholen. Maar hij wilde dat de ruimte die nu nog voor de huidi ge ondernemers voor uitbreiding van hun kassen openstaat, niet door de komst van Hoogerbrugge opge soupeerd wordt. G.J. Hoek (VVD) had geen moeite met de kassen in de Breedenvliet polder. „We moeten ook weer niet overdrijven met het landschap rond Sint-Annaland. De polder sluit mooi aan op het bestaande kassen- gebied. Het ligt tussen dijken waar bomen op staan. Landschappelijk is het goed in te passen. Maar er is wel een probleem met de lichtvervuiling voor de omgeving." Voor de liberalen weegt de werkge legenheid ook zwaar: „We hebben 614 werklozen op Tholen. Dat is veel. Als er 240 banen bijkomen is dat belangrijk voor de werkgelegen heid." J. van den Donker (D66) was ook voor. Opvallend voor een partij die zich graag als groen voordoet. Van de Donker plaatste wel kantteke ningen bij het energiegebruik. En vroeg zich af of andere onderne mers er in de buurt voordeel van Het doorspoelen van het Volke rak/Zoommeer om de algen te be strijden kan niet omdat er niet ge noeg water zou zijn, maar omdat de Europese vogel- en Habitatrichtlijn dat niet toestaat. Raadslid J. van den Donker (D66) stond 'volkomen per plex' toen hij dit te horen kreeg op een bijeenkomst over de problema tiek, vertelde hij maandagavond tij- werkten al vele jaren samen, vulden elkaar prima aan en leerden ook van elkaar." De fusie was volgens Van der Vlies echter voor bepaalde peu terspeelzalen het enige alternatief. En er blijft ruimte voor eigen din gen, zo kon de ouderraad - natuur lijk na overleg met het bestuur - de jubileumviering uitwerken. „Het werken met kleine kinderen vind ik nog steeds het leukste dat er is. Het geeft je ook ontspanning", vindt Van der Vlies. Zij heeft Desiree Son- dermeijer als collega, daarnaast Sija Polderman als vaste invaller en Caro- lien den Haan voor de woensdagmor gen. „Dat is de opstapgroep, de aller jongsten die één keer per week komen." Die 'beginners' worden stap zouden kunnen hebben. A.L. Piet (CU) noemde het plan mooi, maar niet voor Tholen. Als Hoogerbrugge zou inkrimpen tot tien ha dan kan de CU daar wel mee leven, zei hij. Maar dan alleen binnen het in het bestemmingsplan aangewezen gebied voor glastuin bouw. „Veertig hectare is te veel, dat is groter dan het dorp Sint-An naland. Het is ook strijdig met de rust en ruimte. Nu niet meteen, maar wel over 25 jaar als we steeds meer toelaten in het buitengebied." Volgens J.P. Bout (CDA) was het kiezen tussen rust en ruimte óf werkgelegenheid. Op die rust en ruimte kan volgens het CDA wel wat ingeleverd worden. „Het draait om het creëren van banen. Het zijn vooral vrouwen die voor dat werk kiezen, daarvan staan er 341 inge schreven bij het arbeidsbureau." Volgens Bout zal dat ook een im puls geven aan het dorp. Maar over de plek moet nog wel worden ge sproken. „De Breedenvlietpolder is een discussie waard. Die ligt wel tussen twee dijken. Ik wil ook wel naar andere locaties kijken, al vind ik de Breedenvliet geen verkeerde keus." Ook hij vond dat er vooral naar Thoolse werkkrachten ge zocht moet worden. En dat de be staande tuinbouwers moeten kun nen uitbreiden. Het college ziet de kassen ook vooral als banentrekker. Wethouder K.A. Heijboer „Dat is ook onze in steek. Maar om de kassen op een industrieterrein te plaatsen is wel een hele zwier. Duidelijk is wel dat de 14,6 ha voor de bestaande be drijven voor uitbreiding gehand haafd moet blijven." Aan de licht vervuiling kan volgens Heijboer wat gedaan worden. „Dat is al af gegrendeld in het bestemmings plan." Hoogerbrugge noemde de werkge legenheid 'een groeiproces.' Er is volgens hem werk voor herintre dende vrouwen. „Ik hoop het met mensen uit de omgeving op te kun nen lossen." Piet is het eens met de provincie om kassen te concentreren bij an dere warmtekrachtcentrales zoals in Terneuzen. Met de restwarmte van de industrie kunnen de kassen verwarmd worden. Zeker als de energie nog duurder wordt is dat de beste oplossing, zei hij. Volgens Hoogerbrugge is het 'energieren dement' in zijn bedrijf 90 procent. Hoger dan bij andere bedrijven, maar daarmee kon hij Piet niet over de streep halen. dens de rondvraag in de commissie ruimte. „Vogels gaan dood van die groene soep en er mag niet doorgespoeld worden vanwege die Habitatricht lijn, om vogels te beschermen. Ik begrijp daar niets meer van. Kenne lijk is er een dubbele agenda. Wat doen we hiermee," vroeg hij aan zijn collega-raadsleden. Hij kreeg het advies de zaak zelf maar eens aan te kaarten bij de betreffende in stanties. „Ja, ik ga hier maar eens actie op ondernemen." voor stap de regeltjes aangeleerd: een appeltje eten, jas weghangen, leren in een kring te zitten. „De andere groe pen komen twee keer per week. Daar zie je al vriendschappen ontstaan." Het omgaan met de kinderen is vol gens haar in al die jaren niet veran derd. Wat er de laatste jaren nadruk kelijk is bijgekomen, is het volgen van de ontwikkeling van de peuters (voor- en vroegschoolse educatie). „De ouders kunnen daar kennis van nemen en de gegevens gaan, met een uitleg van ons erbij, naar de basis school. En voor jezelf is het ook een graadmeter: je bent je er bewuster van wat een peuter wél en niet kan", zegt Judith van der Vlies van de zilveren peuterspeelzaal Olleke Bolleke. Deze week wordt een begin gemaakt met de inrichting van het natuur ontwikkelingsgebied in de Schakerloopolder bij Tholen, ten westen van de Reimerswaalseweg en zuidelijk van de Gortzakweg. De 21 ha karre- velden wordt ongeveer verdubbeld. In een gedeelte van het terrein kun nen straks 10 tot 15 runderen grazen. Verder is het gebied bedoeld voor ganzenopvang. En omdat er veel vogels verblijven, geeft beheerder Staatsbosbeheer ook aandacht aan de recreatieve functie. De inrichting van het natuurgebied gebeurt in het kader van het landin richtingsplan Oud-Vossemeer. In Meulvliet zijn de plannen woensdag toegelicht, drie weken eerder ge beurde dat al voor de omwonenden. Mevrouw B. van Gils van de Dienst landelijk gebied (DLG) vertelde dat er een waterpartij, een slenk en een laagte worden gecreëerd. Er komen greppels, een kavelsloot (enkele an dere sloten worden gedempt), ver bindingsstroken, een veekraal en twee drinkputten. Het grondwater peil in het gebied wordt 1,50 m - NAP en door middel van een stuw wordt dat in de karrevelden op 1,80 m -NAP gebracht. Via twee kwel- buizen moet zout water in het ge bied door kunnen dringen, want de bedoeling is dat een zilt milieu ont staat. Daarom ook wordt de aanwe zige drainage verstoord. Het terrein tuurgebied zal bij calamiteiten als waterberging kunnen dienen. Voor deel is, dat daardoor minder open water voor berging gerealiseerd hoeft te worden in het landbouwge bied. Voorzitter L.J. van Gorsel van de landinrichtingscommissie zei dat grondgebruikers in een straal van 200 meter rond het natuurgebied in dividueel benaderd worden om de situatie te bekijken. Mocht er extra drainage nodig zijn, dan wordt mo gelijk de helft van de kosten gesub sidieerd. Het natuurterrein in de Schaker loopolder wordt eigendom van Staatsbosbeheer. De heer De Lange van deze organisatie vertelde, dat er voor het beheer aan begrazing met runderen wordt gedacht. Daarvoor De peuterspeelzaal in Sint-Annaland is toe aan het zilveren jubileum, maar vorige week al vierden de peuters van Olleke Bolleke de derde verjaardag van Sam Bevelander. „Dat kinderen zich prettig voelen. Dat ze leren spelen, hun fantastie ge bruiken, oplossingen zoeken, leren te delen en voor zichzelf te zorgen. Dat zijn zaken die we bij Olleke Bolleke hoog in het vaandel hebben staan." Dat zegt Judith van der Vlies, leidster bij de Sint-Annalandse peuterspeelzaal die dinsdag 25 jaar bestaat. Vanwege dat zilveren jubi leum is het de hele week feest bij Olleke Bolleke. In een speciale feestkrant, samenge steld door de redactie-van de peuter krant, valt vanalles te lezen over het wel en wee van de peuterspeelzaal in de afgelopen jaren. En over de festiviteiten. Die beginnen zater dagavond met een rondgang achter fanfare Accelerando, waarbij de on geveer zestig peuters hun zelfge maakte muziekinstrumenten bij zich hebben. Maandag tot en met don derdag gaan de kinderen 's morgens naar de speeltuin aan de School straat. Bij slecht weer is een spelle tjesochtend in de Wellevaete het alternatief. Woensdag staat een feestmiddag met tal van activiteiten gepland op het plein en de aangren zende parkeerplaats. En vrijdagoch tend is er een poppenkastvoorstel ling in het Trefpunt, waarna als af sluiting ballonnen worden opgela ten. Vrijdagavond is er door ouder raad en leidsters een receptie belegd in het Trefpunt. Sint-Annaland was de vijfde plaats op Tholen en Sint-Philipsland waar het initiatief voor een peuterspeel zaal werd genomen. Het eerste bestuur werd gevormd door Fran- cien Burgers (voorzitter), Lucie Thomasse (secretaris), Cobie den Engelsman (penningmeester), Cor- ry Coomans en Els Hage. Als leid sters fungeerden de dames Gleym, Maasland, Hage en De Groen. Het onderkomen werd een houten ge- Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9