De Schutse moest lang wachten maar krijgt nu ook wat moois Gerard v.d. Heuvel onderzoekt vervuilde rivier Macedonië met dichtgeknepen neus ABT schrijft Weisglas brief over Luuk Blom Participantenraad voor de band met de kerken ZLM INBOEDEL VERZEKERING? Glaskunstenaar maakt bijbelse voorstelling op 10 ramen Bezwaarmakers zijn verdwenen Donderdag 16 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 „Het was een leuke middag", zei de 87-jarige mevr. W. Rijnberg-Geluk, die samen met voorzitter M.J. Klippel vrijdagmiddag een gedenksteen inmetselde ter gelegen heid van het hoogste punt van het nieuwe zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. De vlaggen wapperden fier bij de futuristische constructie van architect Taco Tuin- hof en op de binnenplaats van woonzorgcentrum Vroon hof werd teruggeken en vooruitgeblikt. Het bouwproces begon namelijk al tien jaar geleden, zodat er een enorm dik dossier is gevormd, maar de metselaars en timmer lieden van Fraanje doen die papierwinkel snel vergeten. De nieuwbouw schiet de hoogte in en volgend jaar zo mer beschikken de ouderen over royale appartementen van 45 m2 met een aparte woon- en slaapkamer. Keuken groot goed Warmte en aandacht Durf getoond Goede spreiding Geen geld voor zuiveringsinstallaties bij Dragor, maar volksgezondheid in gevaar Voedselrichtlijn Televisie Meer facetten „Het is een heel bijzonder project ouderen en de leefbaarheid van het geworden", zei een trotse directeur P.W. Kok, die de bewoners in de tij delijke huisvesting aan de F.M. Boogaardweg liet meegenieten van de festiviteiten. Cameraman Ben de Groot filmde namelijk alles en zond die beelden met het geluid via een straalverbinding naar de recreatie zaal van het noodgebouw. Hoe ge makkelijk echter ook die moderne communicatiesnufjes, wanneer je levensreis bijna ten einde is, dan heb je maar één ding nodig en dat is de schuilplaats van de Allerhoogste, zo hield voorzitter Klippel de gasten en bewoners voor aan de hand van Psalm 91. In de nieuwbouw zal de protestants-christelijke identiteit van de Schutse ook tot uiting komen in een glaskunstwerk onder het dak terras. Op de tien ramen van 1,00 m breed en 1,50 m hoog zullen bijbel se taferelen komen te staan, zoals dat ook het geval is in de gebrand schilderde ramen van de nieuwe Re- hobothkerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. Alleen is er nog geen geld voor, bekende Klip pel, maar hij hoopte dat ook daar voor een oplossing komt. Directeur J.P. Bosman van bouwbedrijf Fraan je kwam al wel met een cadeau aan. Hij bood zowel mevr. Rijnberg als voorzitter Klippel een vergulde trof fel met inscriptie aan ter gelegen heid van dit feestelijk moment. Het nieuwe tehuis in Sint-Annaland krijgt 56 verzorgingsbedden en 20 verpleeghuisbedden, waaronder een vleugel voor kleinschalig wonen in twee groepen van 8 demente oude ren, twee plaatsen voor tijdelijke opvang (o.a. palliatieve zorg) en 10 plaatsen voor dagverzorging van bejaarden van buiten de Schutse. „Een groot goed achten wij de ui terst moderne instellingskeuken, waarmee het kookproces naar wens en smaak van onze bewoners op tra ditionele wijze plaatsvindt. Ook de interne wasserij en linnenvoorzie ning krijgt weer een gewaardeerde plaats", zei directeur Kok. Hij noemde het 'bijna onvoorstel baar' wat er in de 37 jaar dat het be jaardentehuis er stond allemaal is gewijzigd. Werd er in 1994 met de provincie Zeeland nog over ver nieuwbouw gesproken, het bestuur mocht zich gelukkig prijzen dat het uiteindelijk volledige nieuwbouw werd. Behalve de kelder, die intact bleef en in de vervangende nieuw bouw benut wordt. Het karwei zou eerst in twee bouw fasen verlopen, zodat er in 2001 be wust naar leegstand werd gestreefd. Dat deed de wachtlijst van Thoolse zorgcentrum zelf geen goed. Menig een was dan ook opgelucht toen de tweefasenbouw werd geschrapt, maar dan was er wel tijdelijke huis vesting elders nodig. En die oplos sing, op het terrein van jachtopzie ner Han van Vossen aan de F.M. Boogaardweg, voldoet tot op de dag van vandaag uitstekend aan de wen sen van bewoners en medewerkers, vertelde de directeur. De noodgebouwen kwamen er, maar het nieuwbouwplan kwam ge durende ruim een jaar in 'zwaar weer' terecht. „U mag het ook windstilte noemen", zei Kok. „De ambtelijke molens op gemeentelijk en provinciaal niveau moesten ma len voor het opstarten van de bouw. Ik voel me zeer bevoorrecht om met een team van betrokken en gemoti veerde partners en medewerkers dit bouwproces te mogen realiseren. Wij kijken uit naar de oplevering in mei 2005. Het zorgcentrum voldoet aan de normen die anno 2004 ge steld worden aan wonen en zorg. De Schutse heeft een brede bedding en functie binnen de Thoolse samenle ving." Voorzitter Klippel noemde de plaat sing van de gedenksteen een hoog tepunt. Hij benadrukte in zijn toe spraak de identiteit van de Schutse aan de hand van Psalm 91, waarin gesproken wordt over de schuil plaats van de Allerhoogste. „In een zaamheid, aan het eind van je le vensreis, heb je beschutting nodig, warmte en aandacht. En dat vind je hier in de Schutse, waar zorg vanuit een bijbelse mensvisie wordt gege ven, al draagt het de sporen van de gebrokenheid van de zonde. De weg wordt hier gewezen naar zonde en genade, zodat je veilig bent voor tijd en voor eeuwigheid. Die bood schap proberen medewerkers en be stuur mee te geven", zei de voorzit ter. Hij wenste de bouwers sterkte en hetzelfde elan bij de verdere uit voering van de nieuwbouw. „Tegen de bewoners zeg ik: hou 't nog even vol in de tijdelijke huisvesting, want volgend jaar krijgt u een modern zorgcentrum." Vanuit de Vroonhof was het maar een paar stappen naar de gedenk steen. En na het verwijderen van een vlag metselden voorzitter Klip pel en mevr. Rijnberg als vertegen woordiger van de bewonerscom missie en de cliëntenraad elk drie stenen. Na dit karwei droeg mevr. Rijnberg de berijmde Psalm 91:1 voor. Architect Taco Tuinhof was blij dat de nieuwbouw al zover gevorderd Mevr. Rijnberg metselt als een ervaren bouwvakker de gedenksteen vast, gadegeslagen door directeur Kok van de Schutse, directeur Bosman van bouwbedrijf Fraanje en bestuursvoorzitter Klippel, die ook 3 stenen voor zijn rekening nam. was. „Het is altijd weer bijzonder om je ontwerp tot gestalte te zien komen. Een ontwerp waarbij de molenbiotoop uitgangspunt is ge weest, want we mochten niet hoger dan de stelling van de molen ko men. Daarom zie je bij de hoofdin gang boven de centrale hal een heel lang dak dat richting de Tienhoven langzaam hoger wordt. In die hal kunnen de bewoners straks ook ver blijven, want mensen zitten graag bij de voordeur om te kijken wie er binnenkomt en wie er weggaat." Burgemeester W. Nuis zwaaide eerst naar de camera om de bewo ners in de tijdelijke huisvesting van de Schutse te groeten. „Er wordt een enorm beroep op uw geduld ge daan, maar het wachten loont, want de nieuwbouw gaat nu heel hard." De burgemeester zei dat de Schutse bekend staat om de goede zorg. „Vandaag zijn er landelijk wel ver ontrustende cijfers over de ver pleeghuiszorg bekend geworden, maar het is een groot compliment waard, dat de Schutse in samenwer king met Ten Anker en de thuiszorg het zo goed doet. In een verharden de wereld worden onze ouderen met liefde en zorg omringd. Dat zien we ook bij de warme maaltijdvoorzie ning en het hospice. Dat de Heere Zijn zegen aan dit nieuwe zorgcen trum mag verbinden", aldus Nuis. Projectleider ir. H.M.D. Bruin van Habion uit De Bilt, de opdrachtge ver voor de bouw en verhuurder aan de Schutse, vertelde hoe vanaf 1998 de bouw steeds moest worden aan gepast omdat de overheid de eisen steeds verruimde. De appartemen ten zouden eerst 35 m worden, maar later werd dat 39 m2 en ten slotte zelfs 45 m2. „We waren al in een vergevorderd stadium, maar je gaat altijd voor het maximale, dus opnieuw werd alles aangepast. Ge lukkig was voor die tijd de provin cie al overtuigd van de noodzaak van nieuwbouw in plaats van een verbouwing van het sterk verouder de pand." Bruin noemde de nieuwbouw com plex. „Het integreren van de kelder van het oude zorgcentrum, de lig ging van de molen en de bezwaren van de bewoners maakten het niet eenvoudig. We hadden ook zwaar ingezet op architectuur en bele vingswaarde. Er is echt niet de ge makkelijkste weg gekozen, maar al le partijen hebben durf getoond, o.a. ten aanzien van het behoud van een grootkeuken. Velen krijgen dat niet voor elkaar, maar hier is het gelukt, evenals de tijdelijke huisvesting. De aanbesteding was erg spannend, maar de drie bouwers/installateurs zijn binnen het budget gebleven. Sint-Annaland kan trots zijn op het nieuwe zorgcentrum", aldus Bruin, die een traditie in ere hield door uit voerder Doorns voor alle bouwvak kers een enveloppe aan te bieden. Felicitaties waren er ook van Ten Anker-directeur M.P. Heijboer, die het plaatsen van de gedenksteen een mijlpaal noemde om de nieuwbouw te markeren. De 20 verpleeghuis bedden in de Schutse vallen onder de toelating van Ten Anker, dus vandaar de samenwerking. Heijboer noemde het een goede keuze om tenslotte toch tot nieuwbouw over te gaan. „Je voldoet daarmee aan de nieuwe regels en de wensen van de toekomstige generatie ouderen. Maar het dossier van de Schutse is wel het dikste van allemaal in mijn kast." Heijboer herinnerde eraan hoe kamers met 6 bedden voor een verpleegafdeling heel gebruikelijk waren, maar in het nieuwe Sint-An- nalandse zorgcentrum krijgt men ei gen kamers met eigen sanitair. Hij toonde zich ingenomen met de goe de spreiding van de verpleeghuis bedden over het eiland, want naast die in Ten Anker komen er 12 in Maartenshof en 20 in de Schutse. „En dit is het einde niet, wantje zult steeds meer verpleegachtige zorg zien in het kader van de 24-uurs zorgverlening." Heijboer was blij met de intensieve samenwerking tussen de verschillende Thoolse in stellingen. Niet erg gelukkig was hij met de 'ongenuanceerde berichtge ving' over het landelijke onderzoek van de inspectie in verpleeghuizen. „Zaken kunnen verbeterd worden, maar dat is iets anders dan 'Zorg be- nedenmaats in meeste verpleeghui zen.' Voor de inzet van onze mede werkers vind ik dergelijke berichten zeer jammer. De Schutse krijgt ech ter volgend jaar een schitterend nieuw gebouw en over de bestem ming van de tijdelijke huisvesting hoeft u zich ook geen zorgen te ma ken. We hebben hier wel geen stu denten zoals in Middelburg, maar Castria en Ten Anker hebben wel een voorstel", aldus Heijboer. Directeur Kok van de Schutse over handigde alle sprekers een beeldje - samen sterk symboliserend - als blijvend aandenken aan deze bij eenkomst. „Laat dit de kracht zijn voor de toekomst: samen zijn we sterk." Kok richtte zich via de camera ook nog tot de bewoners in de tijdelijke huisvesting. „Deze nieuwbouw wordt uw toekomstig huis. U ziet misschien tegen de verhuizing op, maar we hebben al een keer geoe fend in mei 2003, dus volgend jaar mei zal dat ook best lukken", zo sprak Kok de bewoners moed in. De rivier de Dragor in het zuiden van Macedonië is zo sterk vervuild dat er op sommige plaatsen geen leven meer mogelijk is. Als gevolg van de vervuiling loopt de volksgezondheid van bewoners gevaar. Ook zijn er spooksteden ontstaan omdat in sommige plaatsen de stank be woning onmogelijk maakt. Alleen waterzuiveringsinstallaties en sterke beperkingen van de lozingen kunnen de leefomgeving redden, maar daarvoor is geen geld. Dat zegt Gerard van den Heuvel (23) uit Sint- Annaland. Deze derdejaars student aquatische ecotechnologie (water management) aan de Hogeschool Zeeland (HZ) was een van de 27 stu denten en vier begeleiders die onlangs onderzoek deden naar de kwaliteit van het water van de rivier de Dragor in de omgeving van de plaats Bitola. De studenten waren daar onder meer op uitnodiging van de burge meester van Bistrica, waar Bitola onder valt. Eén van de begeleiders van de HZ komt uit Macedonië en legde de contacten. Van den Heuvel: „Wij waren niet de eerste studenten die de kwaliteit van het water onderzochten. We wisten dat het slecht was. De resultaten van ons onderzoek dienen als ondersteu ning voor een verzoek van de bur gemeester aan de Macedonische overheid om iets aan de vervuiling te doen." De ernst van de situatie in Macedo nië heeft op de deelnemers diepe in druk gemaakt, zeggen begeleiders en studenten.Voordat de rivier de Dragor de stad Bitola instroomt, is het een prachtige heldere rivier met een goede waterkwaliteit en de no dige vis. Wanneer de rivier de stad met 90.000 inwoners weer uit stroomt, is ze zó sterk verontreinigd met ongezuiverd rioolwater en wa ter dat vanuit de fabrieken komt, dat er vrijwel geen zuurstof meer in zit. Tijdens de metingen aan dit traject van de rivier moesten de studenten regelmatig hun neus dichthouden omdat de stank van de rivier niet te verdragen was: 'we stonden tussen het drijvende wc-papier en ander af val onze metingen te doen'. Langs het riviertraject zijn zelfs hele dor pen verlaten vanwege deze stank overlast. Volgens Van den Heuvel is de op lossing van het probleem vooral een financiële kwestie. „De over heid zou miljoenen euro's moeten investeren in een zuiveringsinstal latie en tegelijkertijd de lozingen van de fabrieken aan banden moe ten leggen. Een zinkfabriek, een textielfabriek, een bierbrouwerij, een gistfabriek en een warmte krachtcentrale maken gebruik van de rivier. Voor het koelwater en om afvalproducten in te lozen." Uit gesprekken met fabrieksdirec- ties bleek dat die wel willen inves teren. Maar zolang de overheid ge noegen neemt met het afgeven van een lozingsvergunning voor circa 300.000 denar per jaar, omgere kend zo'n 5000 euro, is er geen noodzaak voor zo'n investering. Geld speelt bij deze milieukwesties een belangrijke rol. De levensstan daard is laag in Macedonië, consta teerden de HZ-studenten. Van den Heuvel: „Omgerekend naar euro's verdient een arbeider 130 euro per maand. Daar staat tegenover dat een brood zeven cent kost, een pilsje veertig cent en een pakje merksigaretten een euro." De overheid krijgt, bleek tijdens een bijeenkomst van de studenten met vertegenwoordigers van rijk, gemeente en het bedrijfsleven, te weinig belastinggeld binnen om de Dragor aan te pakken. De vervui ling van dat water is echter één van de oorzaken van het geldgebrek. Landbouwers uit de streek kunnen hun producten niet exporteren. Van den Heuvel: „Boeren gebruiken het water voor de groei van het gewas. Zoals voor suikerbieren en papri ka's. Die voldoen daardoor niet aan de Europese voedselrichtlijnen." Biologisch, zegt Van den Heuvel, viel de vervuiling wel mee. „Er leefden nog aardig wat organis men. Maar chemisch was het ex treem vuil. Op sommige plaatsen was geen zuurstof meer te beken nen en leefden er dus ook geen vis sen." De student geeft voor de extreme vervuiling als voorbeeld de plotse linge verkleuring van de rivier. „We waren bezig met het nemen van watermonsters toen plotseling het water paars kleurde. We ver moedden dat de textielfabriek aan het verven was en het afvalproduct in de rivier loosde." Niet alleen de export van land bouwproducten staat daardoor on der druk. Ook de volksgezondheid loopt gevaar. Uit contacten met de plaatselijke huisartsen kwam naar voren dat het aantal gevallen van kanker bij bewoners die leven in de buurt van de vervuilde rivier, gro ter is dan bij mensen die elders wo nen. Twee weken geleden vertrok het Zeeuwse gezelschap. Compleet met een mobiel laboratorium. Het ont haal, schetst Van den Heuvel, was erg vriendelijk. In klederdracht ge stoken Macedoniërs voerden tradi tionele dansen op. Vervolgens wer den de studenten uitgenodigd voor het dorpsfeest. De dag daarop volgde een oriënte rend bezoek aan het te onderzoeken gebied, samen met vertegenwoordi gers van de plaatselijke Ecologi sche Universiteit van Ohrid. Stu denten daarvan hadden inmiddels ook watermonsters genomen en ge zamenlijk werd een strategie uitge stippeld om tot optimale onder zoekresultaten te komen. Niet alleen de overheid, maar ook de lokale bevolking toonde veel belangstelling voor het werk van de HZ-studenten. Van den Heuvel: „Overal waar we aan het werk wa ren, liep de bevolking uit. Ook plaatselijke en nationale media be steedden aandacht aan het onder zoek. Zo zijn we uitgebreid op de Macedonische televisie geweest." De 27 studenten hadden groepen gevormd en de taken verdeeld. Op die manier kon dermate efficiënt worden gewerkt, dat de school in staat was binnen drie dagen een de- Gerard van den Heuvel (rechts) meet de stroomsnelheid in de Dragor om te weten hoeveel kubieke meter water er per seconde wegstroomt. Dat is van belang bij het bepalen van de vervuilingsgraad. Links achter hem staat medeonderzoeker Charline d'Hoekers van de Hogeschool Zeeland. gelijk onderzoeksresultaat af te le veren, zo bleek tijdens de presenta tie van de gegevensverzameling. Die presentatie werd gehouden ten overstaan van een volle zaal be langstellenden uit diverse maat schappelijke disciplines, zoals lo kale bestuurders, fabrieksdirec teuren, Macedonische studenten en docenten, het waterschap en de Wereldbank. Een filmploeg van de nationale televisie legde het geheel vast. Van den Heuvel: „De presen tatie deden we in het Engels. Een tolk vertaalde elke zin in het Mace- donisch." Na afloop van de presentatie maak ten de studenten en belanghebben den de balans op. Ze kwamen tot de conclusie dat dit 'HZ-veldwerk project' een groot succes was voor alle partijen. De studenten en bege leiders spraken van 'een indruk wekkende en onvergetelijke' erva ring. Bij de studenten van de waterma nagementopleiding zijn ook de ogen geopend dat oplossingen voor waterproblemen meer facetten dan alleen techniek behelzen. Voor een waterzuiveringsinstallatie is, zo be amen betrokkenen, geen geld be schikbaar. Het sluiten van vervui lende fabrieken zou betekenen dat er honderden mensen geen werk meer hebben, dit in een land dat een werkeloosheid van 30% van de beroepsbevolking kent, waar een gemiddeld maandsalaris 125 euro bedraagt en waar men geen werke loosheidsuitkering kent. Kortom, sociale, economische en politieke aspecten zijn minstens even be langrijk als de technische aspecten van het waterbeheer. Afgelopen week zijn de onder zoeksresultaten door de studenten in een rapport verwerkt. Een rapport dat vanzelfsprekend ook naar de verschillende instanties in Macedonië wordt gezonden. Dit rapport zal voor hen als basis die nen voor een aanvraag voor een Europees project, om zo een oplos sing voor de problemen dichterbij te brengen. Met de gewijzigde organisatie bij zorgcentrum de Schutse (de directeur heeft meer bevoegdheden, het bestuur minder) is een participantenraad in het leven geroepen om de band met de kerken te onderhouden. Het be stuur wordt kleiner en daarbij wordt vooral gekeken naar kwaliteiten. In de participantenraad gaat het puur om de vertegenwoordiging van de kerke lijke achterban. Er zijn nu 11 leden, van wie ds. A.A. Brugge van de Gereformeerde Ge meente uit Scherpenisse voorzitter is. Secretaris is ir. W. Mol van de Chris telijke Gereformeerde Kerk uit Tho len. Penningmeester is J.W. Hage van de Hersteld Hervormde Gemeente uit Poortvliet. Leden zijn IJ. van Gorsel namens de Christelijke Gereformeerde Kerk Oud-Vossemeer, J. Potappel namens de Hervormde Gemeente Stavenisse, C. Comet namens de Hervormde Ge meente Scherpenisse, L.H. Zwaai na mens de Hervormde Gemeente Tho len, M. Hengstmengel namens de Hersteld Hervormde Gemeente Sint- Maartensdijk, J.G. Kats namens de Hervormde Gemeente Sint-Anna land, C. L. Hage namens de Gerefor meerde Gemeente Poortvliet en J.F. Kaashoek namens de Gereformeerde Gemeente Sint-Annaland. De Hervormde Gemeenten Oud-Vos- semeer en Sint-Philipsland evenals de Gereformeerde Kerken Oud-Vosse meer, Poortvliet, Tholen en Anna Ja- cobapolder konden nog geen mensen vinden voor de participantenraad. Binnen het bestuur zijn alle deelne mende kerken nog vertegenwoordigd, al bestaat er al langere tijd een vacatu re voor de zetel van de Gereformeer de Kerken Tholen/Poortvliet. De Her vormde Gemeenten Rehoboth Sint-Maartensdijk en Immanuël Tho len, almede de Gereformeerden Ge meenten in Tholen en Sint-Philips- land zijn niet bij de Schutse betrokken. Voorzitter van het bestuur is M.J. Klippel van de Gereformeerde Gemeente Scherpenisse. In verband met de kerkscheuring per 1 mei wordt later nog bekeken of be stuur en participantenraad gewijzigd moeten worden. „De brede basis van de Schutse willen we vasthouden", zegt directeur P.W. Kok „We zullen eerst aanzien hoe de kerkelijke situ atie zich ontwikkelt, want voor een andere samenstelling is mogelijk een wijziging van de statuten noodzake lijk. En in de eerste plaats is de Schut se toch een zorginstelling en geen kerkgenootschap. De participantenraad komt minstens één keer per jaar bijeen, overlegt over het door het bestuur gevoerde beleid en over de samenwerking tussen be stuur en kerken. In die vergadering wordt de jaarrekening en het jaarver slag ook besproken. De beide dage- lijkses besturen overleggen twee keer per jaar over actuele ontwikkelingen en de bevordering van de samenwer king met de kerken. De participanten raad kan ook zelf vergaderingen be leggen, maar het stichtingsbestuur heeft toegang tot die bijeenkomsten. De eigenaren van de molen en naast gelegen woning aan de F.M. Boog aardweg maakten destijds tot bij de provincie toe bezwaar tegen de nieuwbouw van de Schutse. „De procedure was niet eenvoudig en we hebben een redelijk zwaar onder handelingstraject achter de mg", vertelde ir. H.M.D. Bruin van Ha bion, die het zorgcentrum bouwt en aan de Schutse verhuurt. „Het duur de 9 tot 12 maanden voordat we goedkeuring hadden en de bezwaren in samenwerking met de architect hadden weggenomen. Je bent zo een jaar verder als er bezwaren zijn." Habion en de Schutse wilden voor komen dat de bezwaarden naar de Raad van State zouden gaan, zodat opnieuw werd onderhandeld. Men kreeg er een stuk grond bij achter de voormalige directricewoning van de Schutse en de bouw was al zodanig aangepast, dat het zorgcentrum bij de molen zo laag mogelijk bleef. Nu doet zich de wrange situatie voor, dat het echtpaar dat de nieuw bouw ophield, is vertrokken. Het huis bij de molen is onbewoond. Ha bion en de Schutse wilden bij de on derhandelingen destijds een bepa ling opnemen, dat de extra grond die cadeau gegeven werd niet binnen een bepaalde termijn vèrkocht mocht worden, maar dat weigerde het paar. Ter wille van een snelle goedkeuring legden Habion en de Schutse zich daarbij neer. Bruin spreekt over het risico van het vak dat de bezwaarden vertrokken zijn en dat Habion geen aanspraak kan maken op de cadeau gegeven grond. De ABT-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft Tweede-Kamervoor zitter drs. F. W. Weisglas een brief geschreven over PvdA-kamerlid Luuk Blom uit Sint-Annaland en de inmiddels ex-VVD'er Geert Wilders. Vol gens ABT zijn de twee kamerleden 'onzorgvuldig omgegaan met belas tinggeld.' Blom noemt de brief 'heel zielig.' „Nu het ABT inhoudelijk niet lukt om politiek te bedrijven, gaan ze op de man spelen." ABT baseert zich op een krantenbe- negen tot één uur op mijn stoel zitten en ga buiten wel eens een sigaret ro ken. En 's avonds mag ik aan de bar in het hotel ook een biertje drinken. Politici zijn toch geen zombies en dat biertje betaal ik zelf. Zo zijn de re gels." De bijeenkomst in Bratislawa was met Pinksteren, wanneer de meeste mensen vrij zijn. Alleen op zondag was er geen programma en toen hebben Wilders en Blom samen een auto gehuurd om erop uit te trek ken. „Maar die huurauto hebben we uit eigen zak betaald." Blom meent dat de actie onderdeel uitmaakte van de beschadiging van Wilders, die inmiddels ook uit de VVD-fractie is getreden en als zelf standig Kamerlid verder gaat. „Je ziet hier ook steeds meer Amerikaanse toestanden in de politiek ontstaan, waarbij men op de man gaat spelen. ABT, een club met weinig allooi, doet dat nu ook. Inhoudelijk lukt het niet om in de gemeente Tholen politiek te bedrijven, dan gaan ze maar op de man spelen", aldus het Sint-Anna- landse PvdA-Kamerlid. Tegenover omroep Zeeland zei Blom eerder zich beschadigd te voelen door de be schuldigingen, die hij 'volstrekt on juist' noemde. Blom reageerde destijds heel kritisch op het aftreden van wethouder L.J. van Doom en daar lijkt de ABT-frac tie het Kamerlid nu voor te willen 'te rugpakken.' Behalve aan Weisglas is de brief ook gestuurd aan de fractie voorzitters van de PvdA, VVD en de SP. richt uit BN De Stem van 28 augustus onder de kop 'Kamerleden zaten steeds aan de bar.' Een afvaardiging van de Eerste en Tweede Kamer was in de Slowaakse hoofdstad Bratislawa voor een vergadering van de Navo- assemblee. ABT schrijft de Kamer voorzitter: 'Volgens het krantenartikel waren de twee Kamerleden meer aan wezig in de kroeg of trokken er in een huurauto op uit, dan dat zij bij verga deringen aanwezig waren.' „Dit doet de geloofwaardigheid in onze volks vertegenwoordigers en de politiek geen goed. Hier is een vorm van dis functioneren in het spel, waarvoor je normaal op staande voet ontslagen wordt. Is het vrijheid blijheid? In een tijd waarin alle verworven rechten en sociale zekerheden door de regering worden ontnomen omdat er bezui nigd moet worden, vinden snoepreis jes gewoon doorgang." De Thoolse raadsleden J.J.P.A. Boulogne en C. van der Horst willen opheldering van Kamervoorzitter Weisglas over deze zaak. „We hebben aantoonbaar aan onze verplichtingen voldaan", zegt Kamerlid Blom in een reactie. „De kritiek van andere Kamerleden is op gehelderd, dus de beschuldigingen zijn gewoon niet waar. Zowel de ma ker van het krantenartikel als nu ABT weer neem ik hoogst kwalijk, dat geen hoor en wederhoor is toegepast. Daar word ik moe van." Volgens Blom ging het bij de Navo- assemblee om niet-besluitvormende vergaderingen. „Ik blijf dan niet van Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Overboekt' Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7