Natuurvereniging Tholen is zestien roofvogelkenners rijker Spar met ingang aan de Markt Martin kweekt reuzenpompoen Wisseling beheer 't Ouwe Raed'uus Woning voor Heijboer aan Buurtweg Invoeren blauwe zone Tholen van de baan Schadebedrijf in pand Huijser Tholen ZLM MOTORVERZEKERING? Donderdag 16 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De Natuurvereniging Tho- len is zestien roofvo gelkenners rijker. Dertien mannen en vrouwen ont vingen zaterdagmorgen in Meulvliet het getuigschrift voor alle onderdelen: theo rie, nestonderzoek en kar tering. Drie deelnemers uit Bergen op Zoom hadden het laatste stuk niet meege maakt en dat was één van de voorwaarden die Kees Lu ij sterburg en Sjak de Koek bij het begin van de cursus hadden gesteld om het volledige getuigschrift te krijgen. m rf>s 65 nesten Klein drama Slaaptelling Herziening van bestemmingsplan nodig Om voor A.P. Heijboer ruimte te maken aan de Buurt weg in Stavenisse voor een bedrijfswoning en loods is een herziening van het bestemmingsplan buitengebied nodig. Het plan heeft op die plek een landbouwbestem- ming, maar voorziet niet in een bouwvlak. Heijboer heeft een halve hectare nodig om zijn bedrijf voort te kunnen zetten. Parkeerdruk metenlater beslissen Een half jaar na het vertrek van Cl000 uit de Een- drachtsweg in Tholen zal opnieuw bekeken worden of het instellen van een blauwe zone in het centrum nodig is of dat er andere parkeermaatregelen getroffen moeten worden. Dat is de uitkomst van de discussie maandag avond in de commissie ruimte. Publiekstrekker Aanvraag verbouwen garage van Steenis Sint-Maartensdijk Aan de buitenkant verandert er aan het pand nagenoeg niets, maar binnen komen er schappen met levensmidde len in plaats van auto's. Giesbers vastgoed uit Druten heeft bij de gemeente een bouwaanvraag ingediend voor het verbouwen van garage (Van Steenis) in een super markt aan de Markt 34 in Sint-Maartensdijk. De bouw kosten bedragen ongeveer 119.000 euro. Het plan past echter niet in het bestemmingsplan. Dat moet gewijzigd worden. B. en w. willen er vrijstelling voor aanvragen bij de provincie. Dat geldt ook voor Lidl die Markt 23 wil verbouwen. Lidl Voorzitter Rob van der Laan van de Natuurvereniging was in zijn nopjes. Hij noemde het heel erg positief, dat er zo'n grote groep heeft meegedaan. Daardoor kon het aantal roofvogels op Tholen en Sint-Philipsland veel beter in kaart gebracht worden, want Luij- sterburg en De Koek deden dat voorheen veelal op hun eentje. „Welkom op de maandelijkse tel lingen", zei de voorzitter dan ook na de uitreiking van de getuig schriften. „Ik hoop dat jullie er een goed gevoel aan overgehouden hebben, zodat we iedereen 29 sep tember kunnen verwelkomen bij de evaluatie van de vogelwerk groep." Dat goede gevoel is er in elk geval bij Els Frigge uit Oud-Vossemeer en Dick Gunst uit Tholen. De se cretaresse van Bruynzeel Keukens geniet nog na van de voedselover- dracht die ze voor het eerst van haar leven bij Sint-Philipsland aanschouwde. „Schitterend ge woon. Je moet wel veel geduld hebben, maar de natuur is ongelo felijk uitgebreid." Els Frigge deed eerder al cursussen voor cultuur historische gids en natuurgids. „Telkens kom je zo een stapje ver der en na deze cursus leer je kijken naar het gedrag van de vogels. Als je een buizerd op een paaltje ziet, zoek je daar naar braakballen." Dick Gunst volgt al vijftien jaar de roofvogels, maar bij Oud-Vosse meer ontdekte de fiscalist bij Schipper Accountants voor het eerst een boomvalk met twee jon gen en dat was uniek. „Een boom valk is zo snel, dat hij een zwaluw in de vlucht kan vangen. Ik heb ook gezien dat hij twee jonge bui zerds aanviel." Gunst vond de cur sus ,heel interessant.' „Je bent er op deze manier echt intensief mee bezig en je leert het eiland ook be ter kennen. Zo was ik bijvoorbeeld nog nooit in de Geulse Weel en het Diepe Gat bij Stavenisse ge- De geslaagden van de roofvogelcursus van de Thoolse Natuurvereniging met de twee cursusleiders en voorzitter Van der Laan. weest. „Er is heel veel te zien op Tholen, maar je moet er wel oog voor heb ben", zegt instructeur Kees Luijs- terburg. De cursisten hadden in groepjes van drie een bepaald vak toebedeeld gekregen om de roof vogelstand te inventariseren. Dit aan de hand van de ervaringen van Luijsterburg en De Koek, die vo rige jaren al het een en ander had den vastgelegd. Uitgezonderd de boomvalken waren de resultaten verrassend goed. Maar liefst 24 nesten met torenvalken werden ge registreerd tegenover vorig jaar 13. Dat leverde 51 (18) geringde jonge vogels op en 23 (17) onge- ringde. Een mannetje kreeg een andere ring dan een vrouwtje en daarom moesten de cursisten aan de hand van de vleugellengte, ge wicht en grootte van de klauw vaststellen welk geslacht de roof vogel had. Acht (5) nesten met kiekendieven leverden 16 (5) geringde jongen en 9 (8) ongeringde jonge vogels op. En er werden 8 (3) nesten met bui zerds geregistreerd met 9(2) jon gen. Alleen het bestand boomval ken viel tegen: er werden maar 2 jongen gezien tegenover vorig jaar 9. En bij de sperwers maar 1 (2). Waar blijft al dat grut in de Thool se polders? Of het zoekt een nieu we biotoop of het sterft binnen een jaar, want er sneuvelen ook roof vogels in het verkeer of door land bouwgif. En buizerds en boomval ken bedreigen elkaar ook. De roofvogelkarteringscursus be gon in januari met vijf avonden theorie en twee excursies. De op komst was steeds honderd procent en daar was Sjak de Koek heel blij mee. „Vroeger hebben we ook eens een roofvogelcursussen ge had, maar dat was maar heel op pervlakkig. Nu zijn we veel dieper op de zaken ingegaan en iedereen kreeg ook de opdracht om zelf op pad te gaan. Van de praktijk leer je immers ook veel en ik vond het heel knap hoeveel nesten er gevon den zijn. Als Natuurvereniging Tholen zijn we daar blij mee." Alleen de boomvalken waren ,een klein drama', vertelde Luijster burg. „Biotopen genoeg, maar het was een puzzel om nesten te vin den." Uiteindelijk lukte dat Dick Gunst wel en hij registreerde twee jongen. De boomvalken zijn vol gens Luijsterburg door de haviken uit de bossen verdreven en op Tho len vormen de buizerds weer een probleem voor ze. In sommige nesten zaten soms wel 6 jongen, maar dat waren torenvalken en kiekendieven. Tijdens de excursies werden soms ook andere bijzonde re vogels voor het eiland Tholen gezien, zoals de Noorse sneeuw- gans en de kleine geelpootruiter in de Scherpenissepolder en een rans uil in de Pluimpot. De roofvogelstand op Tholen en Sint-Philipsland ontwikkelt zich dus gunstig, maar volgens voorzit ter Rob van der Laan kun je pas over een groot aantal jaren een goed oordeel vellen. Volgens Dick Gunst neemt het vogelbestand in de Rammegors tussen Oud-Vosse meer en Sint-Philipsland af door verdroging van dat natuurgebied. „Er zit daar minder dan vroeger." Luijsterburg noemt het jammer dat er veel oude bomen gekapt wor den, want die zijn belangrijk voor de vogels. „Op de Mallandsedijk hebben we weten te bereiken, dat ze maar één kant tegelijk kappen en het andere stuk een paar jaar la ter. Dat is al een verbetering." De vogelwerkgroep van de Na tuurvereniging Tholen telt rond de eerste van elke maand de vogels in de Scherpenissepolder en rond de vijftiende bij het Schelde-Rijnka- naal. Zaterdag 2 oktober wordt meegedaan aan de ,word bird- watch': op een bepaalde plaats worden dan alle vogels genoteerd die men die dag ziet. Zaterdag 9 oktober is er een vogelexcursie in de Scherpenissepolder vanaf de keet aan de Gat weg. Er zijn ook slaaptellingen van de blauwe kie kendief, een midwintertelling en op woensdag 29 december is er de zogenaamde PTT-telling. Dan worden op 20 plaatsen op het ei land 5 minuten lang de vogels ge teld die men ziet. De getuigschriften van de roofvo gelcursus gingen naar: Tholen: Coby en Piet van der Slikke, Rien Tazelaar, Dick Gunst. Oud-Vossemeer: Els Frigge. Sint-Annaland: Leonard Ketting. Sint-Maartensdijk: Roland van Til borg. Scherpenisse: Plonie en Adrie Duijnhouwer, Nico Tijssen. Poortvliet: Peter Blokpoel. Steenbergen: Theo Derksen. Bergen op Zoom: Elly van Boxtel. Leo Maas is gestopt als beheerder van 't Ouwe Raed'uus, Jenny Goudzwaard neemt zijn taak over. Jenny Goudzwaard-Schetters heeft met ingang van deze maand het beheer van 't Ouwe Raed'uus overgenomen van Leo Maas, die 3,5 jaar lang de scepter zwaaide in het Poortvlietse dorpshuis. Me vrouw Goudzwaard is door de ge meente gekozen uit drie gegadig den. Hoelang zij beheerster zal zijn, is onzeker. De gemeenteraad heeft namelijk aangegeven, het gebouw vanaf 2007 te willen slui ten en de voorzieningen onder te brengen in een uitbreiding van het woonzorgcentrum De Poort- hove. Een deel van 't Ouwe Raed'uus is in gebruik als peuterspeelzaal. Ook heeft de huisarts er sinds vo rig jaar een praktijkruimte. En de uitleenpost van de bibliotheek is er gevestigd, maar die voorzie ning staat op de tocht. Op de bo venverdieping komen wekelijks een yogagroep en een schilders club bijeen (de schilders soms twee keer per week). Op de bega ne grond is de prikpost van het huisartsenlaboratorium een vaste gebruiker (twee keer per week) en gedurende zes maanden, om de week, de kindersoos. Verder orga niseert de Nationale Reserve een aantal keren per jaar een theorie avond in het gebouw en ook de to neeluitvoering van Plattelands vrouwen en Ons Voordeel is een jaarlijks terugkerend evenement in 't Ouwe Raed'uus. De gemeente verleent medewer king aan de verplaatsing van het akkerbouwbedrijf. Nu staat de be drijfswoning nog aan Poststraat 40. De bedrijfsloodsen staan aan de Julianastraat 10 en 13, op zo'n 300 meter van de woning. Bij de huiskavel ligt ongeveer 2.650 ha dat de gemeente heeft gekocht om er het dorp uit te kunnen breiden voor woningbouw. Om de ver plaatsing van het agrarisch bedrijf uit de woonkern mogelijk te ma ken, is echter een herziening van het geldende bestemmingsplan no dig. Heijboer wil aan de Buurtweg op eigen grond een loods en een wo ning op ongeveer 500 m2. De schuur is bedoeld voor het plaat sen van landbouwwerktuigen, de opslag van aardappelen en stro en voor het kiemen van pootgoed. Ook wil de akkerbouwer er vroege aardappelen klaarmaken voor het afleveren. Bovendien ligt het overgrote deel van zijn bedrijfs- grond al aan de Buurtweg, aldus de toelichting bij de aanvraag. De bestaande gebouwen aan de Julia nastraat wil Heijboer afstoten. Ze zijn volgens de toelichting ook te klein om er landbouwmachines en landbouwproducten op te slaan. Het gevolg hiervan is dat er regel matig machines buiten geplaatst moeten worden. Door de grotere machines is de loods moeilijk be reikbaar en past een dergelijk bedrjf niet meer in het dorp, zo stellen b. en w. Het plan lag tot gisteren ter inza ge. Er waren maandag geen be zwaren ingediend bij de gemeente. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad op 21 oktober het plan vaststelt zodat het daarna aan ge- deputeerder staten kan worden ge stuurd voor goedkeuring. In december kan dan de zaak rond zijn. De meerderheid steunde het voor stel van b. en w. om geen blauwe zone in te voeren. J.P.Bout (CDA) betreurde dat: „Er wordt weer geen knoop doorgehakt." Het col lege had gevraagd of de Thool se ondernemers mee wilden be talen aan het invoeren van de parkeermaatregel. Langparkeer- ders worden ermee uit het centrum geweerd, maar er dient wel hand havend te worden opgetreden. En dat kost geld. Bovendien verkast Cl000 van de Eendrachtsweg naar de hallen van Schot aan de Postweg. Dat zou de druk op het parkeren verminderen. Maar voorzitter A. Molenaar van de ondernemersvereniging Tholen bestreed dat ten stelligste. „Er blij ven nog veertig bedrijven over. Er wordt in Tholen stevig gebouwd. Er komen maandelijks meer inwo ners waarvan ik hoop dat ze ook onze klanten worden. Parkeer ruimte blijft noodzakelijk. Er zal ook een nieuwe huurder in het pand van Cl000 komen." Volgens Molenaar heeft de ge meente gevraagd om voor de proefperiode van een half jaar 100 euro per ondernemer bij te dragen. „Als dit eenmalig is, is er wel mee te leven. Maar als de proef slaagt, zijn ze bang dat ze moeten blijven betalen. Dat is de reden om nee te zeggen," zo antwoordde hij op een vraag van J.M. Aarnoudse (SGP). A.L. Piet (CU) wilde weten hoe groot het probleem zal zijn als Cl000 er weg is. Molenaar kon dat niet aangeven. Maar hij wees erop dat door het 'beter profileren van de beide supermarkten' er weer meer Tholenaren hun boodschap pen in hun woonplaats gaan doen in plaats van 'over de brug'. En dus ook bij andere winkels binnen lopen. En dat daarvoor die par keerruimte noodzakelijk is. Het gaat volgens de voorzitter om het terughalen van klanten die nu 'af vloeien naar Halsteren en Bergen op Zoom.' J. Oudesluys (PvdA) wees er op dat er aan de Contr' Escarpe en de Wal altijd plaats is. Maar volgens Molenaar werkt dat niet omdat de consument zijn auto nu eenmaal graag dichtbij de winkel parkeert. „Het probleem is dat nu veel in woners de plaats innemen van be zoekers." De commissie kwam er niet uit. D66 en CDA waren het niet eens met het college. Dus voorstanders van het invoeren van een blauwe zone. PvdA, SGP, VVD en ABT willen eerst de nieuwe situatie afwachten als Cl000 is vertrokken uit het centrum. CU twijfelde. Piet voelde wel voor een proef van zes maan den en vroeg zich af of de gemeen te geen profijt heeft van de parkeerboetes die foutparkeerders wordt opgelegd. Wethouder F.J. Goossen lichtte toe dat er voor handhaving een bijzon der opsporingsambtenaar nodig is. En dat de revenuen van boetes niet zomaar in de gemeentekas terecht komen. Een parkeermeter zou vol gens de wethouder wel kunnen, maar dan later als het echt nodig is. En dat is wanneer er weer een 'pu bliekstrekker' in het pand van de supermarkt komt. Goossen sloot een blauwe zone niet uit, maar wil de toch met invoeren wachten. Aarnoudse stelde voor de parkeer druk te gaan meten na het vertrek van Cl000. Hij begreep uit de reac tie van Goossen dat er alsnog maat regelen mogelijk zijn. Maar volgens Molenaar gaat dat weer te lang du ren. Bout was het met hem eens. „Het wordt weer vooruitgeschoven. We doen nu weer niks. Als het na twee jaar niet lukt, dan kun je het toch al tijd weer afschaffen? Er komt een andere ondernemer in het pand. Maar er komen geen lege vakken. Nu moeten we de knoop doorhak ken.' Bout kreeg onvoldoende steun. Nieuwe WAO. Het WAO-platform van Klaverblad Zeeland gaat, sa men met FNV, CWI en UWV, in en kele bijeenkomsten informatie ge ven over de nieuwe procedures en richtlijnen die 1 oktober van kracht worden, en de gevolgen daarvan. Er komt een nieuw schattingsbesluit en de uitkeringsinstantie moet met strengere regels gaan werken. Veel wao'ers dreigen hun uitkering, of een deel ervan, kwijt te raken. De bijeenkomsten zijn 28 september in Het Palet te Vlissingen en 11 okto ber in De Vroone te Kapelle, steeds om 13.30 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Het Kla verblad, tel. 0113-249325. De Spar wil verkassen van de Korte Vest naar de Markt. Aan de West- vest is weinig parkeergelegenheid. Op de Markt is de supermarkt in het centrum van het dorp beter bereik baar en komt de winkel - als alle plannen doorgaan - ongeveer tegen over de ingang van discounter Lidl te liggen. Lidl wil in het pand van Van Houte (Markt 23) en heeft daar ook inmiddels een bouwaanvraag voor ingediend. Op de bijgevoegde tekening voor de Spar is aan de bestaande gevel van het pand niets veranderd. De entree komt aan de Markt via automatische deuren. Aan de achterzijde van het pand, aan de Oostvest, blijft de ge vel ongewijzigd. Daar moet de be voorrading gaan plaatsvinden via de grote reeds bestaande deur. De be staande kleine deur wordt een vluchtdeur. Aan de achterzijde komt dan ook het magazijn. Het pand aan de Oostvest uit 1908 waar eerst de autowasplaats van Van Steenis was ondergebracht, wordt onder meer gebruikt als koel cel. Voor de klanten is de ingang dus aan de voorzijde. Daar komen de winkelwagens te staan en twee kas sa's. Van de totale vloeroppervlakte van 665 vierkante meter wordt 418 m2 gebruikt als verkoopruimte. Voor het magazijn is 129 m2 ingete kend, voor de overige ruimten 118 m2. De verdieping van 94 m2 (nu kan toor, magazijn en kantine), krijgt een andere indeling en is bestemd als kantoor, 'dagverblijf' en toilet ten, zo blijkt uit de bouwaanvraag. Spar DC Zuid uit Zevenbergen ver zorgt de bouwkundige inrichting van de winkel en de overige ruim ten. Er komen zes gondolas, schap pen voor het etaleren van artikelen die met elkaar 108 m2 beslaan. Ver der is er een wandstelling van 38 m2, een wandkoeling van 22,8 m2, een diepvries van 12 m2, een brood schap van 4 m2 voorzien. Lidl wil het gebouw van woningin richting Van Houte vernieuwen en veranderen. Om parkeergelegen heid te scheppen aan de Westvest wordt een deel van het pand ge sloopt. De bebouwing gaat daar mee van 1616 m2 naar 1142 m2. Daarmee worden 33 parkeerplaat sen geschapen. Aan de overzijde zouden ook nog eens twaalf par keervakken kunnen komen. Dwars op de rijrichting, nu ligt daar een strook voor 'langsparkeerders'. Op de Markt zijn aan de voorzijde drie parkeerplaatsen voorzien. In overleg met de gemeente zou de Markt opnieuw ingericht kunnen worden waardoor daar het verkeer kan doorstromen langs beide zijden van het plein. De ingang van de Lidl is aan de Markt en aan de Westvest gesitu eerd. Hier wordt een stuk nieuwe gevel gemaakt van rode baksteen omdat het onderdeel uitmaakt van het monumentale pand aan de Markt (naast café Cosy Corner). De rest van het pand zal hier be staan uit gestucte donkergrijze ge velelementen. In een van de bestaande panden aan de Markt wordt een bovenwo ning gedacht. Het kantoor van VGZ verdwijnt uit het complex en zou verhuizen naar het verderop gelegen leegstaande winkelpand Krieltje. In de tussenwoning (naast VGZ-kantoor) zou een presenteer- ruimte komen voor een makelaar dij. Aan een deel van de gevel aan de zuidkant komt een luifel (wit met gele bies). De bestaande bo venwoning blijft ongewijzigd, maar krijgt een andere toegang, via het pand van de zorgverzekeraar. De bouwkosten voor Lidl bedragen 476.000 euro. Beide bouwaanvragen voldoen aan redelijke eisen van welstand. De plannen liggen nog tot en met dins dag 5 oktober ter inzage in het ge meentehuis. De pompoen van Martin de Jager ligt voor de foto even in de voortuin. 'Reuzenpompoen' stond er op het zakje. En tot verrassing van de ne genjarige Martin de Jager uit Oud-Vossemeer groeide er ook in derdaad een flinke vrucht uit de zaadjes die hij in de grond stopte. Een exemplaar van maar liefst 39 kilo en een doorsnede van 56 cen timeter. En het is dat Martin hem wilde oogsten, want volgens zijn moeder had de pompoen nog gro ter kunnen worden. De jeugdige Vossemeerder heeft een tuintje bij zijn opa. „Ik wilde het eens probe ren met pompoenen", vertelt hij. Eind mei of begin juni gingen de zaadjes de grond in. Er groeide een fikse plant uit, die zelfs de boontjes van Martins opa over woekerde. „Er kwam een flinke pompoen aan, maar die was op eens rot. Maar dat er nóg zo'n grote was, dat had ik niet gezien." De jeudige Vossemeerder heeft de pompoenplant niet speciaal ver zorgd. „Ik heb hem niet veel water gegeven. Af en toe deed opa dat." Behalve het grote exemplaar heeft Martin nog een 'gewone' pom poen gekweekt. „Die ga ik, denk ik, uithollen, er gaten in maken en een kaarsje in zetten." Voor de reuzenpompoen heeft hij nog geen bestemming. In zijn tuintje heeft hij ook zonnebloemen gehad en nu staat er nog suikermaïs. „Daar kun je popcorn van maken", weet hij. Martin vindt het wel leuk om een tuintje te hebben waarin hij iets kan laten groeien. „Ik heb al een keer een tomatenplant gehad, daar kwamen twee tomaten aan. En ook sla, selderie en peterselie heb ik gekweekt." Niet alles was een succes, want de peterselie lag plotseling slap en ging dood, ver telt de jeugdige Vossemeerse tuin- Autoschade Service Zeeland (ASV) begint in het pand van Huijser op bedrijventerrein Welgelegen Auto schade Tholen. „We willen de hele Zeeuwse markt bedienen en Tholen kwam op ons pad", zegt bestuurslid W.J. van der Endt van ASV, een coöperatie van 5 schadehersteldbe- drijven in Yerseke, Goes, Zierikzee, Vlissingen en Oostburg. Er werken 80 mensen die voor een gezamenlij ke omzet van 10 miljoen euro per jaar zorgen. De verzekeringsmaat schappijen ZLM en Interpolis beho ren tot de belangrijkste klanten. Voor de nieuwe vestiging in Tholen zoekt Van der Endt 3-5 medewer kers, waarmee hij 12 auto's per week wil herstellen. „We hebben de Thoolse automarkt goed doorgere kend en dan is er zeker plaats voor ons schadebedrijf. Bovendien heb ben we een samenwerkingsverband met dealers in Bergen op Zoom en daarvan gaan de auto's met schade ook naar Tholen. We zullen ook plaatselijk gaan samenwerken, want dat is in ieders belang." Huijser ging vorig jaar augustus door faillissement dicht na ander half jaar gewerkt te hebben. De ei genaar van het pand. B. Bleiji uit Zierikzee, kocht de nieuwe spuitap paratuur en andere inventaris van de bank en heeft die nu weer doorver kocht aan ASV. Naast het autoscha- debedrijf zit ook duikgroothandel Suunto in het pand. Dat is van een zoon van Bleiji. Autoschade Tholen wordt een gezamenlijk bedrijf van de vijf coöperatieleden. „De kracht van ASV is dat we alles kunnen. Niet alleen personenauto's, maar ook vrachtwagens en caravans. Grote schades werken we bijvoor beeld in Goes of in onze grootste vestiging Vlissingen af", aldus Van der Endt, die blij is dat nu ook de laatste Zeeuwse regio bediend kan worden. Advertentie I.M. Wêêê Assurantiekantoor Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Ovcrheckc A T Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 868 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5