Dreunende kanonnen bij de Vest luiden geslaagde monumentendag in Sint-Annalanders het spijt me Leerlingen trakteren vertrekkende leerkrachten op circusvoorstelling Grote bijdrage archief aan Thoolse cultuur Y° u n g Voor mode en wonen PLEUNE stTTe Discussie sluiten over kerkscheuring Wat jammer. Donderdag 16 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Meerpaal Trots Expositie in Thoolse Gasthuiskapel trekt ruim tweehonderd bezoekers Skatebaan Bij De Casembrootschool in Sint-Annaland verdwijnt 74 jaar ervaring Kanjer Feyenoord Veertig jaar Markiezenhof Alleen Zoek(weg) blijft Een geweldige knal en een enorme rookpluim. Dat hoorden en zagen de honderden inwoners van Tholen die vrijdagavond op het afvuren van de twee kanonnen aan de Vest waren afgekomen. De kanonniers Frans Boogaart en Gijs Craushaupt hadden voor de gelegenheid een solda tenuniform van rond 1800 aangetrokken. Even herleefde zo weer het vestingverleden van Tholen. Ook kreeg de open monumentendag een bijzondere opening. Burgemeester Nuis vindt dat de gemeente aan de monumentendag ook wat moet doen, gezien het grote aantal aanwezige monumenten. Hij zei dat bij de expositie in de Gasthuiskapel, die zater dag ruim 200 belangstellenden trok. In hun blauw-witte pakken en met de sjako op het hoofd trokken Boogaart en Craushaupt veel bekijks. Natuur lijk was er veel jeugd naar de Vest ge komen, maar niet minder volwasse nen wilden het afvuren van de kanonnen meemaken en op foto of film vastleggen. De nieuwe brug over de voormalige stadsgracht bij de Parksingel, de Molenvlietsestraat en het pad langs de Ten Ankerweg aan de overkant van de Vest stonden vol belangstellenden toen burgemeester Nuis het startsein gaf voor de saluut schoten. De jeugd werd op afstand gezet, de lont aangestoken, de vin gers gingen in de oren en na een aan tal seconden klonk een geweldige dreun. Door de rook dwarrelde het stro waarmee de kanonniers de loop hadden gevuld. Het tweede kanon werd op dezelfde manier afgevuurd, waarna Boogaart en Craushaupt een slokje namen op de goede afloop én om de kanonnen te dopen. Ze hadden een pond zwart kruit over de beide vuurmonden verdeeld. Het tweetal wil in de toekomst meer doen met de kanonnen en gaat daarover met de gemeente praten. „In Hoorn wordt el ke zaterdagmiddag om twaalf uur een kanon afgevuurd", vertelde Craus haupt. Hij en Boogaart zijn lid van de Nederlandse Kanonniersvereniging, ze doen regelmatig mee aan schiet wedstrijden met antieke wapens. De burgemeester noemde de plek waar de kanonnen geplaatst zijn - een gereconstrueerd bolwerk bij de voormalige vesten - historisch. „De vesting heeft in Tholen altijd een belangrijke rol gespeeld, zelfs toen er alleen maar sprake meer was van de wallen." Halverwege de negen tiende eeuw zijn de werken, die ooit van belang waren voor de bescher ming en verdediging van de stad, geslecht. De aandacht ervoor ver dween en ooit was er zelfs het plan om op de vest de spoorlijn Stavenis- se-Bergen op Zoom aan te leggen. In de jaren dertig van de vorige eeuw is een gedeelte gedempt en dit werd naderhand een speelterrein. Met het opnieuw verbinden van de midden- en de noordvest is dat nu verdwenen. Nuis vertelde dat de vesten en wallen in 1982 op de lijst van rijksmonumenten zijn geplaatst. En dat de historische stadsstructuur sinds 1991 is aangewezen als be schermd stadsgezicht. „We zien het belang ervan in om de cultuurhisto rie te bewaren." Dat de verbinding tussen beide delen van de Vest weer is hersteld, heeft te maken met wa terbeheer en het creëren van water berging, legde de burgemeester uit. „Het hemelwater van de Verbrande- straat en de Parksingel wordt al op de Noordvest geloosd en daar komt dit jaar de Molenvlietsestraat bij." De open Vest, nieuwe brug en voet brug geven volgens Nuis een goed beeld van hoe het vroeger is ge weest. „En ook het kunstwerk de Verloren Poort komt nu beter tot zijn recht." Kritiek is er van de be woners van de Parksingel die uitkij ken op de opnieuw uitgegraven Vest. Het water wordt namelijk aan hun gezicht onttrokken door de plaatsing van enkele glasbakken. „De twee kanonnen aan de Vest bij de Molenvlietsestraat in Tholen vormen een mooi beeldbepalend element. Samen met de herstelde stadsgracht is het een prachtige toe voeging aan het historische stads beeld. Een compliment aan de stad waard en de heemkundekring is bij zonder ingenomen met de manier waarop dit werk is uitgevoerd", zei voorzitter W.A. Blaas van de heem kundekring Stad en Lande van Tho len vrijdagavond. Over de kanonnen vertelde de bur gemeester dat het dertigponders zijn, gemaakt in Luik, en dat ze elk meer dan 2000 kilo wegen. De vuursnel- heid is twaalf schoten per uur. De gemeente kreeg ze cadeau van HBG Civiel uit Goes (tegenwoordig BAM Wegen regio Zuid). Dat bedrijf ver wijderde de vuurmonden - in totaal dertien stuks - bij het Kanaal door Walcheren in Middelburg (in ver band met de bouw van het nieuwe stadhuis), waar ze als meerpaal dienst deden. Ze zijn gerestaureerd en er zijn hardhouten affuiten voor gemaakt. Bij de kanonnen is een zit bank geplaatst. Nuis noemde de sa luutschoten die werden gelost, te vens het startschot voor de open monumentendag. „Daar doet Tholen met recht aan mee, want er zijn meer dan honderd rijksmonumenten in onze gemeente." De genodigden - college- en raads leden, omwonenden en vrijwilligers van de monumentendag - wandel den na het lossen van de schoten naar de Gasthuiskapel. Daar was een expositie ingericht in verband met monumentendag. Nuis zei er, blij te zijn met de zeer actieve heemkundekring, die dit samen met gemeentearchivaris Zuurdeeg orga niseerde. „Er is werk van gemaakt Gijs Craushaupt heeft de lont aangestoken. Met de vingers in de oren wachten de omstanders op de klap. om te laten zien waar we trots op mogen zijn." De burgemeester zei er bij zijn komst in 2000 verbaasd van te hebben gestaan dat er geen monumentendag werd georgani seerd in Tholen. De aanwezige Meestoof-secretaris W. Heijbroek keek verwonderd bij die opmerking. Want hij en H. Elenbaas namen in de jaren negentig de organisatie op zich toen de gemeente er om finan ciële reden mee stopte. In 2000 was de monumentendag wél beperkt, want slechts de Grote Kerk en de molen in Tholen, alsmede de mo lens in Sint-Maartensdijk en Stave- nisse waren toen open. Als het aan Nuis ligt, gaat de gemeente finan cieel weer wél wat aan de monu mentendag doen, zei hij. Nuis vond dat er iets moois was ge maakt van de expositie. Er werden oude kaarten en foto's getoond van de Thoolse vestingwerken en die in Sint-Maartensdijk. Ook stond er de door Zuurdeeg vervaardigde ma quette van het kasteel bij de smal- stad. En verder waren inundatie foto's te zien van de verschillende Thoolse woonkernen, de opgeblazen Thoolse brug en bunkers bij Stave- nisse. „Erg leuk, een compliment waard dat de heer Zuurdeeg dit heeft samengesteld", aldus Nuis. Die prees de archivaris ook met betrek king tot het door hem samengestelde boekje 'De vesting Tholen'. Zuur deeg kreeg het eerste exemplaar van hem aangeboden, waarna alle aan wezigen het boekje kregen. Tijdens de monumentendag zijn er ruim vijf tig exemplaren verkocht. Ook Blaas prees de gemeentearchi varis voor zijn inspanningen. „His torie en cultuur staan centraal tijdens de open monumentendag. Het thema voor dit jaar is 'verdediging', met als titel 'Merck toch hoe sterck'. Voor het bestuur van de heemkunde kring aanleiding om voor de vesting Tholen extra aandacht te vragen. En daar was alle reden toe: het is 400 jaar geleden dat de vest en de verde digingswerken zijn aangelegd; het is 190 jaar geleden dat de vesting Tho len is opgeheven; en het is dit jaar zestig jaar geleden dat het eiland Tholen werd geïnundeerd en be vrijd." Blaas overhandigde zowel de burgemeester als de archivaris een exemplaar van het boekje dat de lan delijke organisatie ter gelegenheid van de open monumentendag uitgaf. De Gasthuiskapel trok zaterdag over de 200 bezoekers, die overal vandaan kwamen, 's-Morgens was het bij alle vijftien opengestelde monumenten erg rustig. „Maar 's middags was de belangstelling pri ma. Het was ook een mooie dag. Er zijn zeker net zoveel bezoekers ge weest als vorig jaar", meldt Ron Wielinga van de organisatie. „Het valt op dat er steeds meer ouders zijn die met hun kinderen een mo nument bezoeken. Die hen willen meegeven dat er oude dingen be staan die waardevol zijn. Een goede zaak." Onder leiding van Henk Elenbaas was er 's middags een stadswandeling. In Stavenisse kreeg de familie De Bruin zo'n 40 tot 50 belangstellen den voor de restanten van het slot. „Het was heel gezellig", zegt me vrouw De Bruin. „Een groep van 10 tot 20 kinderen uit het dorp maakte er een soort feestdag van. Daarom was het ook leuk dat er ballonnen van de organisatie waren. Op de Re- hobothschool was er in de les aan dacht aan de monumenten besteed." Molenaar Gatze de Moed telde 85 bezoekers. Hij exposeerde foto's van het vroegere veer, afkomstig van dorpsgenoot Rien Boomsluiter. Draaien deed de molen niet. „Dat mocht niet, omdat er net aan de mo len gewerkt wordt. Er is al een nieuw hekwerk geplaatst, maar de remkleppen van de windvang moes ten bijvoorbeeld nog gesteld wor den", aldus De Moed. Het ambachtsherenhuis in Oud-Vos- semeer werd door 70 mensen be zocht. Inwoners van het dorp die er voor het eerst - of voor het eerst sinds lange tijd - een kijkje namen. Maar ook publiek van elders, soms speciaal gekomen. Zoals een nako melinge van de familie Schorer waarvan het wapen op de schouw in het gebouw prijkt. De hervormde kerk kreeg zo'n 35 bezoekers. „Erg geïnteresseerd publiek", aldus Jo- han Krijger. In het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk kwamen 73 mensen een kijkje nemen. Ze kregen er een rondleiding van de aanwezige vrij willigers. De jeugd in de smalstad greep de openstelling van het ge meentehuis aan voor iets anders. „Er was een groep van meer dan twintig jongelui, skaters, die in de raadzaal ging zitten en zei: wij wil len nu een skatebaan", vertelt Cor Wielinga. „En drie meisjes wilden een breakdancefestival. De jongelui hebben hun wensen op papier gezet, met hun namen eronder, en legden de brief onder de voorzittersha mer." Stemmen van lezers Hiermee wil ik reageren op wat de heren Kwaak en Van Winkelen schreven in de EB van 9 september naar aanleiding van mijn brief van 2 september. Dhr. Van Winkelen vraagt zich o.a. af, hoe ik aan de wijsheid kom. Ondanks mijn 75 jaar kan ik niet zeggen dat ik over enige wijsheid beschik. Was ik wijs geweest, dan had ik dat stukje wel geschreven omdat ik mijn ge dachten soms graag aan het papier toevertrouw, maar daarna had ik het in de la opgeborgen. Omdat ik mijn overpeinzingen zo voorzich tig mogelijk had geformuleerd om vooral niemand tegen me in het harnas te jagen, besloot ik het ten slotte toch naar de EB te sturen. Desondanks toch nog een vrij vin nige reactie van dhr. Van Winke len. Jammer. Uit de reactie van dhr. Kwaak blijkt, dat mijn bedoeling niet goed overgekomen is. Zeker niet wat betreft de uitzending van Ma ria van 't Hof. Ik schreef 'dat dit (gelukkig) kon in Sint-Annaland'. Laat ik het dan nu nog anders for muleren: ik vond het prachtig dat dit kon, dat een vrouw zodanig meetelde in de kerk. Vervolgens begreep ik dus niet, waarom het ongewenst werd geacht dat een vrouw zelfs maar ging stemmen, enz. Het leek mij meten met twee maten. Anders niets. Dat wij mensen elkaar beïnvloe den, is niets nieuws en daarom is het logisch te denken dat niet ie dereen uit persoonlijke overtui ging is 'meegegaan'. Evenzo zal niet iedereen uit persoonlijke over tuiging zijn gebleven. Gewoon lo gisch dhr. Van Winkelen, geen wijsheid. Een vergelijking met Indonesië is niet verstandig, geef ik toe, maar als je daar jarenlang als enige Ne derlander tussen de bevolking hebt overwinterd, ga je anders tegen be paalde dingen aankijken. Ook beïnvloeding dus. De suggestie van dhr. Van Winke len 'verkoop alles en geef geld aan de armen', daar kan ik niet veel mee. Mijn 'auto' zou misschien 1500 euro opbrengen, maar dan kunnen wij oudjes nooit meer de deur uit. Zelf ben ik na 100 meter al buiten adem en mijn vrouw kan geen 3 stappen alleen lopen. Huis verkopen? En dan? Dhr. Van Winkelen lijkt nogal ge pikeerd door mijn gedachten over de scheuring en over de financiële gevolgen. En wat je met het extra kapitaal dat straks nodig is, ook had kunnen doen door bij elkaar te blijven. Wat dhr. Kwaak betreft, ik had het over dat kapitaal en niet over de Betuwelijn, enz. Uit uw verhaal begrijp ik één ding: het was, is en blijft onmogelijk samen verder te gaan. Dus heren, mijn fantasie over kinderen in Afrika was, is en blijft fantasie. Jammer. Mocht iemand door mijn eerder schrijven gegriefd zijn, dan bied ik hierbij mijn verontschuldigingen aan. Wat mij betreft, is hiermee de discussie gesloten. Ik wens ieder een het allerbeste toe. Leen Wessels, Halsteren. Het is niet mijn gewoonte mijn mening via deze rubriek ergens over te geven. Ik hoop dat het de eerste en tevens de laatste keer zal zijn. Dat ik dit nu wel doe, heeft de volgende reden. De kerkscheu ring binnen ons dorp heeft al veel stof doen opwaaien en dat heb ik me ook persoonlijk erg aangetrok ken. De kloof die hierdoor is ont staan, is blijkbaar te groot om te overbruggen, maar zowel bij de kerkgangers van de PKN als die van de Hersteld Hervormde Kerk heeft men er een bittere nasmaak aan overgehouden. Iedereen mag over deze situatie uiteraard zijn ei gen mening hebben, maar ik heb er moeite mee dat 'buitenstaan ders' hun mening uitgebreid via deze rubriek laten horen. Onge wild strooien ze hiermee nog meer zout in de nog verse wonde. Bij deze wil ik dan ook een oproep doen aan deze mensen om hun mening binnen hun eigen familie- en vriendenkring te houden. In het verleden zijn er meer kerk scheuringen geweest in het dorp en met deze situatie hebben we le ren leven. Ik ben ervan overtuigd dat de Sint-Annalandse gemeen schap met naastenliefde en respect voor eikaars standpunt ook nu weer met deze nieuwe situatie op een goede manier zal omgaan. Ik hoop dan ook dat hiermee de dis cussie over dit onderwerp via deze rubriek is afgesloten. Alvast be dankt. Piet van Dijke, Sint-Annaland. Vandaag moeten hardrijders op Tholen op hun tellen passen. De po litie heeft namelijk radarcontroles aangekondigd. Juf Van Diepingen rechts), meester Van den Broek en zijn vrouw kijken mét de kinderen gespannen naar de circusact. Ouders leggen ondertussen de verrichtingen vast. De leerlingen van de De Casembrootschool in Sint-Annaland gaven don derdagmiddag een circusvoorstelling. De reden daarvoor was een spe ciale: het afscheid van juf Margöt van Diepeningen en meester Gerard van de Broek. Zij gaven respectievelijk 36 en 38 jaar les aan de openba re basisschool in het dorp. „We zijn er ons als team heel goed van be wust dat we veel ervaring en vakmanschap gaan verliezen. Het zal nooit meer zijn zoals het was", zei directeur G.T. Bril vrijdagmiddag op de of ficiële afscheidsbijeenkomst, 's Avonds bezochten zo'n zeventig oud leerlingen, oud-leerkrachten en ouders een reünie in de school. Op een zonovergoten sportveld zet ten de kinderen uit alle groepen don derdag hun beste beentje voor. Om beurten voerden groepjes de act op die ze 's morgens hadden ingestu deerd. „Het was prachtig, als je ziet dat er alleen 's ochtends voor geoe fend was", zegt meester Van de Broek. Voor hem en juf Van Diepe ningen stonden versierde stoelen ge reed, de rest van het publiek kon op het gras gaan zitten. Daar zaten ook de artiesten op hun beurt te wachten en ze moesten ook steeds opschui ven. De voorstelling begon met een koorddansact, daarna kwamen de clowns, de leeuwen en een paarden dans. Ook balanceerde een leerling op een piepklein fietsje en vervol gens was een nummer te zien dat kinderen liepen op heel grote ballen. Het zag er allemaal erg leuk uit. Ook de commentaren van spreekstalmees- ter Martin van het circus Rotjeknor waren leuk. Veel ouders kwamen een kijkje nemen en er werd druk gefoto grafeerd en gefilmd. Aan het einde van de voorstelling werden de ca deaus van de kinderen aangeboden: een frituurpan voor de juf en een staafmixer voor de meester. Voor het officiële afscheid was vrij dagmiddag naast de familie het team van de school, de medezeggen schapsraad en oud-collega's verza meld. Onderwijswethouder W.C. van Kempen sprak de beide vertrek kende zestigers toe namens het ge meentebestuur. Hij wist te vertellen dat beide leerkrachten nauwelijks ziek zijn geweest tijdens hun loop baan. En dat ze zo lang op dezelfde school hebben gewerkt, bewijst vol gens de wethouder dat ze het er goed naar hun zin hadden. Hij bedankte beiden voor hun inzet en overhan digde een envelop met inhoud. Bo venschools directeur L.A. Helle- mons van de federatie openbare basisscholen ging in zijn toespraak in op het interview dat beide leer krachten eerder met deze krant had den. Directeur Bril ging terug in de tijd. Als onderwijzer aan de Vossemeerse Die Heenetrechtschool kende hij beide latere collega's (Bril werd in 1985 in Sint-Annaland als directeur benoemd) al. Juf Van Diepeningen van cursussen muziek en lezen: „Ik zie haar nog voor me in spijkerbroek en met een lange paardenstaart." Van den Broek ontmoette hij onder meer bij het schoolvoetbal. „Op het veld in Sint-Maartensdijk vertelde je me datje per 1 augustus 1985 op ei gen verzoek ging stoppen als hoofd. De hele papierwinkel en alle regel tjes zag je niet zitten. Mij leek het wel wat, ik solliciteerde en per 1 au gustus waren we collega's." Bril omschreef de juf als iemand die erg taakbewust en collegiaal was, en ge maakte afspraken altijd nakwam. „Ook niet flauw, voor zover ik mij herinner nooit ziek. En iemand die een hekel had aan kou." Ze leerde de kinderen veel, was een behulpza me, rustige juf en in haar groep 3 heerste altijd orde. De laatste vijf jaar werkte ze al korter, en was op haar vrije dag haar moeder behulp zaam. „Margöt, voor mij was je een kanjer. En ik zeg het met respect: je kon werken als een vent", zei Bril. Met Van den Broek werkte de direc teur goed samen, zei hij. „Buiten schooltijd zagen we elkaar ook re gelmatig als we gingen wielrennen. En schoolkampen hebben we ook al- Heemkundevoorzitter bij opening monumentendag: „Merk toch hoe sterk je bent met een eigen archiefdienst in de gemeen te." Voorzitter W.A. Blaas van de Thoolse heemkundekring greep vrij dagavond de opening van monumentendag aan om het belang te bena drukken van het eigen gemeentearchief. Met een variatie op het thema van de monumentendag, ontleend aan een lied uit Valerius' Gedenk- klank, liet hij een duidelijke boodschap horen richting de politici en in woners. Rond het thema 'verdediging' was een eendaagse expositie in gericht in de Gasthuiskapel. Het leeuwendeel daarvan nam archivaris J.P.B. Zuurdeeg voor zijn rekening. Hij stelde tevens een boekje samen over de vesting Tholen. Op de expositie waren tekeningen te zien van de verdedigingswerken van Tholen en Sint-Maartensdijk, en fo to's van de inundatie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Beeldmateri aal dat in de loop van de jaren is ver zameld door de archivaris. Maar ook het boekje over de oorlogsvoering en verdediging in en rond Tholen il lustreert, dat er veel feitenmateriaal in het gemeentearchief voorhanden is. Beschikbaar voor iedereen om er onderzoek in te doen. Blaas bedank te Zuurdeeg voor zijn bijdrage. „Je levert met het archief dat onder je beheer staat een grote bijdrage aan de cultuur en de historie van Tholen. Het archief is een belangrijk, zo niet hét belangrijkste, cultureel erfgoed van Tholen. Vaak wordt dat niet be seft en gezien." Anders dan archief stukken springen monumenten die voor het publiek opengesteld kun nen worden, méér in het oog. En de belevingswaarde is directer, aldus Blaas. Waar gebouwen nog wel ver vangbaar zijn, gaat dat voor archief materiaal niet op. „Bewaring ver dient extra zorg; het kan niet open en bloot in de zon of de regen gelegd worden. Er zou niets van overblij ven", zei de voorzitter van Stad en Lande van Tholen. Sinds er plannen zijn voor een nieuw gemeentehuis in Tholen, is de toe komst van het gemeentearchief on derwerp van discussie. Eerst wilde de gemeenteraad het archief met in het nieuwe gemeentehuis onderbren gen. Het zou elders - buiten de ge meente, het liefst in het Zeeuws Ar chief te Middelburg - bewaard moeten worden, terwijl ergens in Tholen een 'historisch steunpunt' ge rund door vrijwilligers zou moeten komen. Van een paar honderd hand tekeningen van stamboomonderzoe kers - gebruikers van het archief - in gezameld door de genealogische werkgroep Tholen die tégen was, was de politiek niet onder de indruk. In een later stadium keerde een groot aantal Thoolse en West-Brabantse cultuurhistorische clubs zich tegen het raadsbesluit. Daarop steunden eind 2002 vier van de zes fracties in de gemeenteraad een motie om het archief binnen de gemeente te hou den. In januari besloot de gemeente raad om het nieuw te bouwen ge meentehuis aan te wijzen als toekomstige archiefbewaarplaats. Drie maanden later trok de gemeen te Bergen op Zoom aan de bel. Die bood Tholen ruimte in een nieuw te bouwen archiefbewaarplaats. Tegen een vaste meterprijs (wél inflatiecor rectie) voor een periode van 40 jaar. Verschillende Thoolse partijen lij ken dat wel te zien zitten. De VVD noemde het in haar nieuwsbrief uniek dat een gemeente zijn archief naar een andere provincie over brengt. Maar zo bijzonder is dat niet, want het streekarchief in de Utrecht se gemeente Woerden herbergt al langer ook de archieven van twee Zuid-Hollandse gemeenten: Bode graven en Reeuwijk. In Bergen op Zoom kampt het Mar kiezenhof met een tekort van meer dan een miljoen euro op de jaarlijkse exploitatie. De directeur W.F.L. Reijnders - tevens gemeentearchiva ris - moet daar wat aan doen. Hij wil de collecties van het museum aan passen (meer nadruk op de historie van stad en streek) en het gebruik door derden van delen van het ge bouw stimuleren. Daarnaast zou het Bergse gemeentearchief (dat de naam regionaal historisch centrum draagt sinds ook de gemeenten Steenbergen en Woensdrecht er hun archieven hebben ondergebracht) vanuit de Blokstallen naar het Mar kiezenhof moeten verhuizen. De de pots in de Blokstallen voldoen in feite niet aan de eisen en in de tuin van het Markiezenhof zou daarom een archiefkelder van twee of drie verdiepingen moeten komen. De no ta 'Vanuit een boeiend verleden naar een wervelende toekomst' is giste ren besproken in de raadscommissie maatschappelijke dienstverlening en cultuur. Reijnders hield de Thoolse fractievoorzitters tijdens een bezoek in juli voor, dat ze in september of uiterlijk in oktober zouden moeten besluiten om al dan niet mee te doen. Maar burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom stellen hun gemeenteraad op dit moment niet meer voor dan het onderzoeken van de bouwmogelijkheden van een archiefkelder (door de tuin loopt de Middeleeuwse Grebbe) en daar twee ton voor uittrekken. Voor restauratie en herinrichting van het gebouw zou 315.000 euro op tafel moeten ko men. Het geld moet volledig uit het bestaande budget én de verkoop van de Blokstallen komen. In Tholen gaat de gemeenteraad zich - onder druk van de financiële situ atie en maatschappelijke onvrede - opnieuw beraden over de nieuw- bouwplannen voor het gemeente huis. Daarbij kan zelfs het in januari genomen besluit over het archief op de helling gaan. Inmiddels hebben de cultuurhistorische verenigingen de Thoolse politiek in een brief laten weten, dat zij aan hun ingenomen standpunt vasthouden. tijd samen gedaan. De eendenkooi bezochten we samen, alsmede de schoolsportdagen. En altijd met de fiets." Bril en Van den Broek deelden ook nog een grote liefde op voetbal- gebied: Feyenoord. Ondanks zijn pensioen blijft meester Van den Broek nog wat zaken doen op school. „Je hebt toegezegd in het ko mende schoolkamp te komen knutse len met de leerlingen. Tot mijn grote vreugde, want jij kunt dit veel beter dan ik." Het ophalen van oud papier en het afval houdt hij ook aan. Hij deed dat de laatste jaren toch al, op zijn vrije dagen sinds hij korter werkte. „Mochten we echt in nood zitten, dan zou je ook nog wel in wil len vallen." Bril haalde verder aan, dat Van den Broek trots is op zijn kinderen en kleinkinderen, vooral de carrière van zijn zoon vindt hij prachtig. De directeur wees erop, dat hij met het vertrek van Van den Broek een mannelijke collega ver liest binnen het schoolteam. Hij wenste beide vertrekkende leer krachten toe dat ze met hun dierba ren in goede gezondheid van hun pensioen mogen genieten. „Het was me een genoegen met jullie te heb ben samengewerkt en het zal nooit meer zijn zoals het was." Had juf Margöt haar collega's voor de va kantie allemaal een plantje cadeau gedaan, meester Gerard verraste hen vrijdag met een gastendoekje waarop een figuurtje was geborduurd dat een aspect van de ontvanger verbeeldde. De reünie 's avonds was druk en erg gezellig. „Hoewel ik wist wie er kwamen, was er best een stel men sen dat ik écht niet thuis kon bren gen", zegt Van den Broek. Beide leerkrachten kregen van het school team, de activiteitencommissie, me dezeggenschapsraad en reünisten een dvd-speler aangeboden. De vacatures op de De Casembroot school zijn inmiddels vervuld. Jetty Suijkerbuijk is voor een hele week in groep 4 benoemd, terwijl Wieteke Boulogne voor 2,5 dag in groep 6 aan de slag is gegaan. Stemmen van lezers Allemaal de schuld van de PKN. Wat jammer dat christenen zich zo uitlaten over hun broeders en zus ters. Wat jammer dat een gebouw van stenen en cement wordt gezien als een eigendom waar men recht' op heeft. Wat jammer dat iedere kerk denkt de enige ware te zijn. Wat jammer dat zoveel mensen niet meer met elkaar praten. Wat jammer dat zelfs families over hoop gegooid zijn door mensen die ,de waarheid' nastreven en verkon digen. Wat jammer dat de macht van het geld ook in de kerk sterker is dan Het Woord. Jezus verkondigde lief de en vergeving... Ellen Brasz, Tholen. Naar aanleiding van het beëindigen van de volkstuinen aan de Zoek- weg/Molenvlietsedijk in Tholen vraag ik me af: waar is vandaag de dag, het einde van de (weg). Weg de gulden. Weg je huisarts. Weg je bank. Weg je postkantoor. Weg bibliotheek. Weg politiebu reau. Weg het zicht op Tholen. Weg het getij. Weg Van der Harst. Weg Timpa. Weg familie Roggeband (kassen Mosselhoekseweg). Weg 12 ganzen uit de Vest. Weg je hobby van 30 jaar tuinieren. Weg je hanen en je kippen. Weg je duiven. Weg de paarden bij Weijler. Weg de bo men uit de straat. Alleen de Zoek(weg) blijft. J. Aalbrechtse Czn„ Burg. van Vrijberghestraat 7, Tholen. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3