Bibliobussen en uitieenpost Oud-Vossemeer verdwijnen Ouderen blijven hun subsidie houden Bewoners Ten Ankerflat in noodgebouw Schutse Hoefsmid en tandarts nemen Liza onder handen mm mm mm mm mm ///fa HEIJNEN Nieuw fietspad is gevaarlijk Fietsen kijken op politiebureau Voorziening Scherpenisse en Stavenisse per 1 januari weg Donderdag 16 september 2004 60e jaargang no. 44 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? Zwaardere gasbuis naar Scherpenisse Geen meerderheid voor geld Sloth De bibliobussen in Scherpenisse en Stavenisse verdwijnen per 1 januari en ook de uitieenpost Oud-Vossemeer wordt dan gesloten. De inwoners van Scherpenisse kunnen boeken lenen in het vlakbij gelegen Sint-Maartensdijk. In Stavenis se wordt gekeken of er een vervangende voorziening in woonzorgcentrum Elenahof of een school mogelijk is. En in Oud-Vossemeer kan er misschien een servicepunt terugko men in het nieuwe dorpshuis. Die beide nieuwe mogelijkhe den kunnen echter niet per 1 januari geregeld worden, zodat er in Stavenisse en Oud-Vossemeer toch een gat valt. Ambities bijstellen Loden last Unaniem voor volksdansengym en sozen Deze week Keuring trekpaarden in Sint-Philipsland Exact op dezelfde plaats waar tot het begin van de jaren vijftig de Fluplandse dorpssmid Flip Verlinde zijn werk deed, stond af gelopen zaterdag weer een travalje. Terwijl de trekpaardenkeu ring op het keuringsterrein aan de Voorstraat in volle gang was, bekommeren hoefsmid Wilbert Jansen uit Zonnemaire en paar dentandarts Jeroen Boots uit Oud-Gastel zich even verderop om het Belgisch trekpaard Liza van de Slaekhoeve. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOG I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbod»r€le TheolseCourant Postbu8-5T4ga7 |K0jSint-Annaland TejefogrxÖleö-657007 b.g.g. 653474 TöléP(J>e6^57008 E-rn^ Teda0fe@eendrachtbode.nl ^dvertffieendrach t bod enl ndrachtbode:nl Homepa9&?su4Mt^Él(!l£aeW6ode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het nieuwe fietspad tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk is gevaarlijk. Dat zei J.J. van 't Hof (ABT) maan dagavond in de commissie ruimte tij dens de rondvraag. Hij wees op de af slag van de Provincialeweg naar de Jan Karelsweg in de bocht over de Derde Dijk. Verkeer komend vanuit Sint-Maar tensdijk dat rechtsaf wil slaan, kan verrast worden door fietsers of brom fietsers die vanuit het lager gelegen fietspad in de Uiterst Nieuwlandpol- der de kruising oprijden. „Als je daar niet oppast, heb je zo een fiets in je grille. Ik hoop dat het nooit voorkomt, maar het is daar dezelfde situatie als bij de Langeweg in Scherpenisse." De Thoolse politie houdt donderdag morgen 23 september een fietsenkijk- uur. Er zijn zo'n dertig fietsen die vanaf 2002 zijn gevonden. Mensen van wie de fiets is gestolen, kunnen tussen tien en elf uur komen kijken op de binnenplaats van het politiebureau aan de Simon Lindhoutstraat in Tho len. Misschien treffen ze hun rijwiel aan. De politie vraagt wél, om de aan gifte van diefstal mee te brengen. Is er nooit aangifte gedaan, dan moet men dat eerst doen alvorens een eventueel teruggevonden fiets te kunnen meene men. De fietsen die na donderdag blij ven staan, zullen worden verkocht aan een opkoper elders in het land. De Nederlandse Gasunie gaat de gasleiding tussen Poortvliet en Scherpenisse verzwaren. Dat ge beurt vanaf het bestaande punt aan de Paasdijkweg in Poortvliet, via de Engelaarsdijk naar het gasstation aan de Langeweg in Scherpenisse (bij de afrit van de provinciale weg). Er gaan gelaste stalen buizen met een doorsnede van 150 mm en een werkdruk van 40 Bar de grond in over een lengte van 2603 meter. De maatregel is volgens de Gasunie nodig 'om in de komende winterpe rioden de levering van aardgas in het gebied Tholen te kunnen blijven waarborgen.' Het werk wordt in twee delen uitgevoerd. De eerste fa se met een lengte van 1517 meter, van begin september tot eind okto ber dit jaar, de tweede van 1086 meter tussen 1 september en 31 ok tober 2005. De aanvraag van de Gasunie ligt tot en met dinsdag 21 september ter in zage in het gemeentehuis. Alleen PvdA, ABT en CDA willen de lokale omroep weer geld geven, ondanks het raadsbesluit van sep tember vorig jaar om de subsidie per 1 januari 2005 te beëindigen. Die beslissing was gebaseerd op een luisteronderzoek, waaruit bleek dat er onvoldoende draagvlak was onder de Thoolse bevolking. SGP en VVD voelen niets voor hervatting van de subsidie. De CU wil eerst cijfers zien, want die kon voorzitter E. Ti- chem dinsdagavond in de raadscom missie samenleving nog niet over leggen. En dat het financieel beter gaat met de lokale omroep is vol gens de SGP duidelijk. „De moge lijkheden bij Sloth zelf om de om roep op te krikken blijken vele malen groter te zijn", zei H. Geluk. „De adverteerders, sponsors en do nateurs nemen toe, dus u kunt uw broek zelf ophouden", vulde H.W. van Eenennaam aan. Voorzitter Ti- chem erkende dat er inmiddels 375 donateurs zijn, terwijl andere activi teiten bijna 7000 euro hebben opge leverd. Maar zonder 1 minuut radio maken zijn de vaste lasten al 9000 euro en de totale begroting omvat bijna 19 mille. De omroep kan dus niet zonder gemeentesteun en bo vendien zijn er plannen voor nieuwe activiteiten als tekst tv. De 6400 eu ro van de vroegere opcenten op de omroepbijdrage die het rijk jaarlijks aan de gemeente Tholen betaalt, zou volgens Sloth doorgegeven moeten worden aan de lokale omroep. „De gemeente dreigt ons dat geld af te pakken en dat kan beslist niet door de beugel", zei Tichem. PvdA, ABT en CDA wilden die 6400 euro wel geven en de laatste twee fracties wil den aan de hand van de cijfers van Sloth nog over verdere subsidiëring denken, maar dat vond ook de PvdA te ver gaan gezien het grote aantal verenigingen dat getroffen wordt door de bezuinigingen. De CU kan de doorslag geven en Tichem paaide die fractie al met de mededeling dat er ges nieuwe medewerkers zijn aan getrokken voor kerkelijke program ma's. De heer en mevrouw Vroege, en andere vrijwilligers, zullen hun werk in de bibliotheek aan het einde van dit jaar noodgedwongen moeten staken. Dat bleek dinsdagavond in de raads commissie samenleving waar de bi bliotheeksituatie werd besproken. De 550.000 euro die de gemeenteraad voor 2005 wil geven, blijft het biblio- theekbestuur volstrekt onvoldoende vinden, zo bleek nog eens uit brieven die in juli en september aan de ge meenteraad gestuurd waren. „Die wa ren hier en daar scherp", erkende di recteur W. Otterman dinsdagavond in de commissie. Maar hij voegde er di rect aan toe 'dat de verhouding met wethouder Velthuis en de ambtenaren uitermate goed is.' Zijn boodschap was, dat de Thoolse bibliotheek met te weinig geld niet aan de kwaliteits eisen kan voldoen en dan ook niet aan de bibliotheekfusie in de Oosterschel- deregio kan meedoen. CU-raadslid P. van Belzen vond dat vreemd, want de gemeente Reimers- waal - van gelijke grootte als Tholen - komt met 392.000 euro toe voor de bibliotheek, terwijl het Thoolse bibli- otheekbestuur 650.000 euro wil. Daarom diende hij een voorstel in om vergelijkende cijfers van Reimers- waal en Borsele op te vragen over openingstijden, personeelskosten, or- ganisatieopbouw en huur gebouwen. „Laten we eerst vergelijken en dan een keuze maken", zei Van Belzen en daarvoor kreeg hij de gehele commis sie mee, behalve de PvdA, die alle vertrouwen in het bibliotheekbestuur had. Voor de bibliobus kan de keuze ech ter niet opgeschort worden, want die moet drie maanden tevoren opge zegd worden, dus voor 1 oktober. Dat gebeurt daarom ook, want als de huur van de bus niet tijdig opgezegd wordt, komt er gedurende drie jaar een financiële staart en dat vond wet houder Velthuis ook zonde van het geld. Zij wist ook al het antwoord dat uit het vergelijkende onderzoek met de bibliotheken in Reimerswaal en Bor sele komt: „Zij hebben niet zoveel vestigingen als de Thoolse biblio theek. Voor 550.000 euro kun je niet zoveel mogelijk overeind houden zo als de raad wil. Dat is een onuitvoer bare opdracht", zei Velthuis. Mevr. E. Bastianen (PvdA) trok zich dat aan. „We hadden een hele stelli ge keuze moeten maken en het colle ge niet laten zwemmen. Voor een fatsoenlijke bibliotheek heb je nu eenmaal met kwaliteitseisen te ma ken." Gezien het beperkte budget en de druk op het voortbestaan van de uit- leenposten vroeg Van Belzen zich af, waarom de openingstijden in de gro te vestigingen dan buiten beschou wing gelaten worden. Personeels kosten zijn toch de belangrijkste kostenpost. Wethouder Velthuis leg de uit dat de openingstijden .opge schaald zijn ten gunste van de kwali teit.' Van Belzen wilde echter in de dor pen niet alles wegpoetsen. „In het nieuwe dorpshuis van Oud-Vosse meer kan er daarom best een biblio theek terugkomen, want wat blijft er anders over van die multifunctionele voorziening nu de huisarts en ande ren daar ook niet in komen." Ook CDA-raadslid mevr. M. Ligten- dag-Quist vond de sluiting van de Vossemeerse uitieenpost 'erg rigou reus.' Volgens haar zijn de ambities van de Thoolse bibliotheek 'erg hoog.' „Die moeten we gewoon bij stellen, zoals dat ook in een bedrijf gebeurt. We moeten roeien met de riemen die we hebben. Daarvoor is een nieuwe visie met een realistisch budget nodig." Het CDA-raadslid wilde de kleinere kernen niet laten vallen en 'zeker Sint- Philipsland niet sluiten.' Ze suggereerde om als gemeente zelf een tweedehands bi bliobus aan te schaffen, maar direc teur Otterman hielp haar uit de droom en zei dat zoiets onbetaalbaar is. „De bibliotheek is met 25 euro per in woner per jaar - per lezer is dat een veelvoud - een loden last", stelde M.J. Klippel. „We zitten nu opnieuw met een discussie van pappen en nat houden, zoals heen en weer gepraat over Stavenisse. De schaalvoordelen van de komende bibliotheekfusie in de Oosterschelderegio heb ik nog niet gehoord. Voor ons is 550.000 euro het maximum. Met de bibliobus in Scher penisse en Stavenisse moeten we stoppen, evenals met de uitieenpost Oud-Vossemeer. Voor ons hoeft er geen gecertificeerde bibliotheek te zijn, als die maar betaalbaar en accep tabel is", zei de SGP-woordvoerder. D.P. Suijkerbuijk wilde af van het idee dat de bibliotheek als een kosten- verslindend apparaat wordt weggezet. „De bibliotheek is een groot goed." De D66-vertegenwoordiger steunde Van Belzen dat na vergelijking met Reimerswaal en Borsele bekeken moet worden wat er nodig is voor de gemeente Tholen. Wat Oud-Vossemeer betreft, zei wet houder Velthuis heel nadrukkelijk te denken aan een digitale uitleen zoals in Hulst, maar directeur Otterman vond dat niet realistisch. „Een digitaal servicepunt zonder bibliobus heeft geen toekomst." Hij wilde wel den ken over andere oplossingen in de Vossenkuil en Elenahof, maar dat is niet per 1 januari te verwezenlijken. Pagina 11 Gewoon boeken lenen of superbieb. „Wat je afbreekt, bouw je nooit meer op!" Het pleidooi van voorzitter mevr. P.B.J, v.d. Kooij-Guelen van de 13 leden tellende volksdansgroep Lenigheid maakt jong uit Tholen bleek dinsdagavond niet aan dove mansoren gericht. Een bezuiniging van 10% of zelfs het volledig schrappen van de subsidies voor ouderenwerk ging de raadscommissie samenleving ook te ver. Daarom maken b. en w. nu een lijst, waarop de bejaardensozen, de volksdansvereniging voor ouderen en de groepen voor meer bewegen voor ouderen in 2005 toch weer op een gemeentelij ke bijdrage kunnen rekenen. De pijn bij voetbalvereniging SPS, Oud-Vossemeer's Muziekvereniging, de Centrale Judovereniging Eiland Tholen, zangvereniging Crescendo, de stichting Anthonie Keldermans concerten, de eilandelijke peuter speelzalen eri de Sint-Philipslandse plattelandsvrouwen kan waarschijn lijk niet verzacht worden. „Hoe spij tig ook, het geld is er niet. Er wordt teveel genoemd voor de 20 mille die we voor knelpunten hebben", zei wethouder Velthuis. „Er liggen nog claims van o.a. de kinderopvang en daar moet ruimte voor zijn. Doel groepen die echter van alle kanten ge pakt worden, zoals de ouderen, moe ten worden ontzien." CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag- Quist had haar voorgerekend dat de jeugd van de gemeente Tholen in 2005 nog 22.000 euro krijgt, maar de ouderen slechts 1073 euro. „Die verdeling is niet acceptabel, want hier is sprake van een schrille tegen stelling. Voor de ouderen is er bijna niets overgebleven." Die 1073 euro bleek zelfs nog niet te kloppen, want in de stukken hadden b. en w. dat be drag per abuis voor ouderenactivitei- ten in Sint-Philipsland laten staan, terwijl dat ook geschrapt had moeten worden. Mevr. Ligtendag had een berekening gemaakt waarbij alleen Thoolse verenigingen nog subsidie zouden krijgen en instellingen van buiten het eiland niet meer. Ook de subsidie voor adoptiekinderen - 'dat is geen gemeentelijke taak' - kon volgens het CDA gesel rapt worden en dan kwam mevr. Ligtendag aan 3805 euro die zij bij de knelpunten- pot van b. en w. ten bedrage van 11.950 euro voegde. Al het ouderen werk, de concerten van Anthonie Keldermans, de plattelandsvrouwen en de sportverenigingen zouden dan toch volledig gesubsidieerd kunnen worden. Ook de PvdA wilde eerst aan de eigen bevolking denken, maar alleen subsidie geven aan openbaar toegankelijke activiteiten. Behalve de ouderen pleitte M.A.H. den Haan ervoor om ook de peuter speelzalen te ontzien. De VVD noemde nog de judoclub (voor weer baarheid en zelfvertrouwen) en het opvoedbureau, de SGP gehandicap ten en de CU vroeg aandacht voor onbillijkheden en aangegane ver plichtingen. Dat laatste was bij ten nisvereniging Jacoba van Beieren in Sint-Maartensdijk het geval, zei se cretaris W.M. Pipping. „De inkt is nog niet droog van de afspraken met de gemeente over de privatisering en nu wordt dat met een korting van 10% ongedaan gemaakt. Wij hebben een lening bij de bank afgesloten voor onze drie kunststofbanen, dus wij moeten aan onze aflossingsver plichtingen voldoen. De gemeente is toch geen onbetrouwbare partner? Wat beloofd is, dat is beloofd!" al dus Pipping. Hij kreeg van wethou der Goossen de toezegging, dat dit uitgezocht zal worden. Pagina 11 ABT en D66: miskleunen en ivoren toren. De ongeveer 60 bewoners van de Ten Ankerflat in Tholen gaan in 2005 mogelijk tijdelijk naar de noodgebouwen van de Schutse in Sint-Anna- land. Dit om de nieuwbouw van de Ten Ankerflat op dezelfde plaats mo gelijk te maken. „Een goedkopere constructie is niet denkbaar", zegt directeur M. Heijboer van Ten Anker. „Alle nutsvoorzieningen zijn aan wezig en wanneer we de tijdelijke huisvesting van de Schutse kunnen overnemen, is dat in het belang van de Thoolse ouderen." Heijboer maakte zijn interesse vrij dagmiddag bekend na het plaatsen van een gedenksteen bij de nieuw bouw van de Schutse. De Ten An kerflat is van woningstichting Cas- tria, die in overleg met Heijboer de besprekingen met de Schutse voert. De noodgebouwen aan de F.M. Boogaardweg komen volgend jaar zomer vrij als het nieuwe zorgcen trum in Sint-Annaland klaar is. Er zijn nog meer gegadigden voor, maar die zitten met de extra kosten van het afbreken, transporteren en weer opbouwen van de houten ge bouwen met daarbij de aansluiting op de diverse nutsvoorzieningen. Voorzitter M.J. Klippel van de Schutse wijst er bovendien op, dat er van wederzijdse belangen sprake is. Het zorgcentrum wil namelijk in de toekomst uitbreiding richting de bejaardenwoningen aan de Van den Bosstraat en die zijn weer eigen dom van de woningstichting. Het in 1999 gebouwde aanleun- complex Vroonhof naast de Schut se voorziet maar voor een deel in een toenemende behoefte. „De 30 woningen zijn voor Sint-Annaland volstrekt onvoldoende", zei direc teur P.W. Kok. Hij noemde het van groot belang om binnen enkele ja ren Vroonhof uit te breiden. Het enige nadeel van de tijdelijke verhuizing voor de bewoners van de Ten Ankerflat is, dat ze voor 1,5 a 2 jaar moeten verhuizen naar Sint-Annaland. De nieuwe Ten An kerflat bestaat uit 63 appartemen ten, alsmede 12 woningen en een groepsruimte voor psychogeriatri sche patiënten, kamers voor tijde lijke opvang, dagverzorging, een recreatiezaal, een logeerruimte en een kantoor. Architectenbureau Ar- chicon uit Goes werkt de plannen uit. Nico Tijssen één van zestien nieuwe Thoolse roofvogelkenners Mevrouw Rijnberg-Geluk metstelt gedenksteen voor nieuwe Schutse Martin de Jager kweekt reuzenpompoen EN VERDER... Dreunende kanonnen bij de Vest luiden geslaagde monumentendag in Student Gerard v.d. Heuvel onderzoekt vervuilde rivier in Macedonië EEN WILDE HENGST MOET GEEN VURIG VEULEN GROOT BRENGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het dier van eigenaar Harrie Adriaanse uit De Heen laat zich gewillig door de twee experts behandelen en ook van de grote publieke belangstelling trekt ze zich niet veel aan. De tandarts maakt met een grote vijl de hoeken van de kiezen weer mooi vlak. En ondertussen houdt de hoefsmid zich met het bekappen (bijwerken) van de hoeven van het dier bezig. Daarna worden er met vaardige hand vier nieuwe hoefijzers aange bracht. De ijzers gaan volgens Jansen gemiddeld tien twaalf weken mee. „Dat is af hankelijk van het werk dat er met een paard wordt gedaan. En als een paard veel over de weg loopt, slijten de ijzers uiteraard ook sneller dan op het land." Vroeger ging een boer zelf met zijn paard(en) naar de smid, maar tegenwoordig rijdt de hoefsmid uit Schouwen-Duivenland met zijn uitrusting langs zijn klanten. Paarden tandarts Jeroen Boots doet dat eveneens. Hij kijkt de paarden van zijn klanten gemid deld één keer per jaar in de bek. „Mond!", corrigeert de jonge Brabander direct. „De meest voorkomende klacht bij een paardengebit is dat de tanden wel groeien, maar niet mooi vlak afslijten. Er ontstaan scherpe (hakende) randen aan de tanden en die vijl ik eraf." Deze behandelingen zijn voor de tandarts routine. En het dier - waarvan de 'mond' met een speciaal bit wordt opengehouden - protesteert niet of nauwelijks. „En als er een tand getrokken moet worden?", vraagt een nieuwsgierig jochie. „Dan gaat een paard onder volledige narcose", antwoordt de paardentandarts. Paardentandarts Jeroen Boots laat tijdens de trekpaardenkeuring in Flupland zien hoe hij te werk gaat bij het onderhouden van een paar dengebit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1