Tholen wil meer vrijheid bij bouwen Thoolse ondernemers ontevreden over communicatie met gemeente Echtpaar knipt de linten door CU zoekt heil in high tech, CDA in handwerk Gewoon boeken lenen of 1 Thoolse superbieb füLKiWG 0V5 ABT en D66 wijten bezuinigingen aan miskleunen en raadhuis Verkoop bieb Sint-Annaland Woonvisie provincie te knellend Vooral in Sint-Annalandzo blijkt uit presentatie SGP-enquête Donderdag 16 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Stimuleren van Thoolse economie Moet de gemeente 'high tech' bedrijven werven met weinig maar hoogopgeleid personeel, of juist bedrijven voor veel laagopgeleide werknemers? In de commissie ruimte waren de meningen op dit punt verdeeld als het gaat om het stimuleren van de Thoolse economische be drijvigheid en werkgelegenheid. Pendel Het gemeentebestuur van Tholen vindt de ontwerp- woonvisie van de provincie Zeeland 'te knellend' en 'zeer blokkerend.' B. en w. willen veel meer vrijheid om huizen te bouwen. Dit blijkt uit een brief van de gemeen te aan gedeputeerde staten. Poststraat Stavenisse Meer zonnepanelen en minder -boilers De gemeente is een bestuurlijk eiland met daaromheen de Thoolse ondernemers. Er zouden bruggen en dammen geslagen kunnen worden om beiden dichter bij elkaar te brengen. Dat zei secretaris A. Deij van de SGP studie vereniging Calvijn maandagavond bij de presentatie van het rapport 'Ondernemen? Dan doen we samen' in de commissie ruimte. Poortvliet Te licht Unieke gelegenheid Worsteling Wereldwinkel Het CDA en de CU stonden lijn recht tegenover elkaar. Uit de ont- werp-nota blijkt dat er in de ge meente weinig zogeheten kennis intensieve bedrijven zijn gevestigd. Nog geen twee procent van de in dustriële werkgelegenheid. En juist in deze sector bevinden zich veel 'innovatieve trekkers', bedrijven die voor vernieuwing zorgen waar omheen ook andere soortgelijke be drijven kunnen ontstaan. Volgens A.L. Piet (CU) ligt in die sector dan ook de toekomst. „De beste en meest inventieve bedrijven zullen overleven. Belangrijk is om te investeren in high tech. Het een voudige handwerk kunnen ze in China beter." Maar J.P. Bout (CDA) zit helemaal niet op dergelijke bedrijven te wachten, zo zei hij. „Wat we nodig hebben op Tholen zijn bedrijven waar onze mensen kunnen werken. Als je kijkt naar het opleidingsni veau van onze beroepsbevolking, dan is dat vooral vmbo tot mbo. Daaronder zit ook het grootste deel dat geen werk heeft of werkt zoekt. Die moeten we aan het werk zien te krijgen." Bout pleitte dus voor be drijven met juist veel handwerk. J. van den Donker (D66) vindt dat alle sectoren van de beroepsbevol king aan bod zouden moeten ko men. In zijn ogen betekent dit dat er ook meer kantoorruimte beschik baar moet komen om de diensten sector meer kans te geven. J.M. Aarnoudse (SGP) vroeg zich af of het aantrekken van hoogopgeleid personeel wel past in de ontwerp- woonvisie die het college heeft op gesteld. Met andere woorden of er voor deze groep ook huizen ('in het hogere segment') beschikbaar zijn. De SGP legde de nadruk op het be lang van de landbouw in onze ge meente. En dan vooral het belang van de zoetwatervoorziening voor de boeren en tuinders. Aarnoudse wilde in de ontwerp-nota opgeno men zien dat die niet in gevaar komt. En kreeg daar ook steun voor van een meerderheid uit de commis sie. Verder vond Piet dat de pendel naar West-Brabant niet als negatieve fac tor beoordeeld zou moeten worden. „De werkgelegenheid zal zich op de regio richten, zoals West-Brabant zich richt op de Moerdijk." De uit gaande pendel is op Tholen groter dan de inkomende. Maar het saldo van 1500 werknemers dat het eiland verlaat, viel Piet wel mee, zei hij. Ook over de ontwikkelingen in de landbouw toonde hij zich minder pessimistisch. Het aantal landbouw bedrijven daalt, maar het aantal ar beidsplaatsen in de landbouw stijgt, had hij uit het ontwerp kunnen op maken. De commissie sprak af dat elke fractie actiepunten opstelt uit de no ta en die voor 1 oktober bij het col lege aanlevert. Daarna zullen er keuzen gemaakt moeten worden waar voorrang aan wordt gegeven. Aarnoudse temperde bij voorbaat de hoge verwachtingen: „Iedere actie vraagt extra personeel. En dat is er niet." De bezwaren van Tholen zitten vooral in de eis van de provincie dat minimaal 50% van de woningpro ductie binnen bestaand gebouwd ge bied verwezenlijkt moet worden. Dat betekent dat sanerings- en in- breidingsplannen zoals bijvoorbeeld aan de Molenstraat in Poortvliet, de School- en Raadhuisstraat in Oud- Vossemeer en de Hoenderweg in Sint-Annaland voorrang krijgen. De provincie stelt die eis in verband met het zuinige ruimtegebruik en de be scherming van het landelijk gebied. Er is immers niets gemakkelijker dan weer maar een stuk landbouw grond aankopen en daar nieuwe hui zen bouwen, terwijl er in de dorps kommen verschillende stukken ver pauperen. Knap eerst de rotzooi daar maar eens op in plaats van naar een nieuwe woonwijk te kijken, is de boodschap van de provincie. Volgens b. en w. van Tholen leidt dat tot problemen. „Op het eerste gezicht kunnen wij slechts een on dergeschikt deel van onze woning- bouwambities verwezenlijken bin nen het bestaande gebied. Wij verzoeken daarom de te knellende vorm van 50% te versoepelen. Als wij aantonen dat wij serieus werk maken van zorgvuldig ruimtege bruik maar de 50% norm niet kun nen halen vanwege de specifieke Thoolse omstandigheden, moet het mogelijk zijn om meer dan 50% in uitbreidingsgebieden te bouwen." Het gemeentebestuur van Tholen zet ook een vraagteken bij de gehanteer de grens voor bebouwd gebied. De provincie verwijst naar de door het rijk opgestelde nota 2000, maar b. en w. willen die grens alleen als uit gangspunt voor een nadere discussie met de gemeente hanteren en niet als norm. Volgens de provincie mogen de dor pen maximaal 2% van de bestaande woningvoorraad in 10 jaar bijbou wen. De gemeente noemt dat 'een zeer blokkerend toetsingskader' ge zien de beperkte gaten in de be bouwde kommen. „Het zal er zeer waarschijnlijk toe leiden dat wij in de toekomst onvoldoende kunnen bouwen voor de natuurlijke groei. En dat zal ook weer negatieve ge volgen hebben voor de totale wo ningproductie in de gemeente Tho len. Wij pleiten er daarom sterk voor, een alternatief te bedenken voor dit toetsingskader of het per centage van 2% fors in bovenwaart se richting bij te stellen." B. en w. gaan ervan uit dat de plan nen die in de pijplijn zitten (Stads- zicht II Tholen en Poststraat Zuid Stavenisse) getoetst worden aan het huidige beleid en dus gewoon door gang vinden. Overigens is in Stave nisse nog geen ontwerp-bestem- mingsplan klaar, maar de gemeente wil niet dat de provincie het nieuwe beleid al direct toepast en bijvoor beeld zegt: pak eerst de Julianastraat maar eens aan in plaats van achter de Poststraat op landbouw- en tuin grond te gaan bouwen. Overigens hebben b. en w. van Tho len waardering voor de heldere be schrijving/analyse van de Zeeuwse woningmarkt en de keus voor speer punten, maar het college moet niets hebben van 'de te knellende kaders.' De SGP wil het niveau van de bibli otheek in Sint-Annaland verlagen tot uitleenpost en het gebouw verko pen. „Dat levert een bezuiniging op van 30 mille", zei raadslid M.J. Klippel dinsdagavond in de com missie samenleving. „De biblio theek staat het grootste deel van de week toch ongebruikt en de uitleen- post zou in een kleinere ruimte als het wijkgebouw of het streekmuse um ondergebracht kunnen worden. Er valt veel te halen in Sint-Anna land", aldus het SGP-raadslid. Wet houder Velthuis noemde dat .koffie dik kijken.' Volgens de stukken die de commissieleden kregen, voldoet het voormalige dorpshuis aan de Kloosterstraat niet als bibliotheekfi liaal. De ruimte is te groot en tech nisch onvoldoende voor een goed gebruik. Er wordt gedacht aan de bouw van een nieuwe bibliotheek op de plaats van de brandweerkazer- ne/Sakofahal aan de Bierensstraat, aansluitend op het streekmuseum. De gemeente spreekt in dit verband over een .cultuurplein.' De huidige bibliotheek aan de Kloosterstaat is wel genoemd als toekomstig kerkge bouw van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland, die nu gastgebruik heeft in de Gerefor meerde Gemeente. Klippel laat we ten de bibliotheek in Sint-Maartens dijk te handhaven om aan de Markt nog activiteiten te houden als het ge meentehuis daar verdwijnt. De provincie betaalt Delta in Goes nog 10.819 euro subsidie voor de actie zon in Zeeland, nadat eerder al 43.352 euro voorschot was be taald. Uit de opgaven bleek, dat er voor 10.806 euro minder zonneboi lers zijn aangeschaft dan begroot was. In overleg met de provincie is dat bedrag ingezet voor extra zon- ne- panelen. Er was rekening ge houden met 500 individuele en 200 collectieve zonneboilers, waarvan er maar respectievelijk 199 en 68 zijn gerealiseerd. Het aantal zon nepanelen kon toen drastisch ver hoogd worden van 180.000 naar 476.190 Wp. De provincie subsi dieerde ook de voorbereidings- en begeleidingskosten. In alle gevallen ging het om 25%. Treinruilbeurs. Op zaterdag 25 september wordt in De Stenge te Heinkenszand een treinmodel ruil beurs gehouden. Naast treinen op schaal zijn er G-spoor, blikken trei nen en auto's te vinden. De beurs is geopend van tien uur tot half vier. Ondernemers in Sint-Annaland zijn het minst tevreden over de gemeente. Uit de studie blijkt dat Thoolse on dernemers ontevreden zijn over de informatievoorziening van de ge meente. De gemeente zet zich on voldoende in voor het behoud van voorzieningen in kleine woonker nen. Tholen-stad daarentegen wordt bevoorrecht. Het schort vooral aan de communi catie, zo blijkt uit de enquête onder 400 ondernemers, ongeveer een derde van het Thoolse onderne mersbestand. Bijna veertig procent (39,6) vulde de vragenlijst in. Het onderzoek richtte zich op industrie, detailhandel en de agrarische sector. Bij het verwerken van de gegevens worden de drie grootste plaatsen Tholen, Sint-Analand en Sint-Maar tensdijk apart vernoemd, de andere woonkernen als overig gepresen teerd. Over het algemeen zijn de onderne mers ontevreden over de informa tievoorziening van de gemeente. Maar het is ook opvallend dat een groot deel van de ondervraagden daar geen mening over heeft. Vooral de ondernemers in Sint-Annaland zijn erg ontevreden over de commu nicatie met de gemeente of het ge brek daaraan. Iq tegenstelling tot de ondernemers in Sint-Maartensdijk. Ook de agrarische sector beoordeelt dat negatief, slechts 27 procent is daar tevreden over. Als het om de begeleiding en mede werking gaat bij bedrijfsinitiatieven dan blijkt slechts 19,4 procent van de ondernemers tevreden. De on dernemers in Tholen-stad zijn daar milder over. Ook hier vult een groot deel van de ondernemers in dat ze er geen mening over heeft. De onder zoekers vragen zich af hoe dit komt. Het kan zijn dat de ondernemers dit soort zaken niet bij de hand hebben gehad. Of zijn de mogelijkheden om samen te werken ontoereikend of onbekend? Extra aandacht en meer openheid van het beleid is vol gens de SGP-onderzoekers ge wenst. Volgens de ondernemers doet de ge meente te weing om de voorzienin gen in de kleine dorpen te behou den. Ze ervaren het verdwijnen van deze voorzieningen (bank en post kantoor) als een verarming van het leefklimaat. In alle woonkernen was de onvrede hierover groot. In Tho len-stad was dat wat minder. De on dernemers daar verkeren in een be voorrechte positie. Dit punt kwam ook vaak voor als opmerking op de vragenlijst. In de kleine woonker nen vindt bijna 90 procent van de ondernemers dat de gemeente te weinig aandacht heeft voor de leeg loop van de middenstand. Opval lend is dat ook 94 procent van de middenstanders in de drie grote woonkernen dat vindt. Vooral onder detaillisten in Poort vliet is de algemene onvrede over het gemeentelijk beleid groot. De detailhandel blijkt redelijk tevreden over de bereikbaarheid van hun be drijven. Over de parkeergelegen heid is men echter erg ontevreden. Vooral in de grotere plaatsen, met Tholen als koploper. De onderne mers zijn bereid om mee te werken aan oplossingen van de parkeer druk, bijvoorbeeld met een bezorg dienst. Ondernemers in de industrie blijken tevreden over de beschikbare grond en de grondprijzen. De (kleinere) ondernemers in Sint-Annaland vin den de prijzen te hoog. Voldoende ruimte is er volgens de ondernemers alleen nog in Tholen en Sint-Anna land. De regelgeving door de gemeente wordt als een probleem ervaren, zoals bij het verlenen van bouwver gunningen. Dat zou te lang duren. Verder valt op dat ondernemers het beleid van de gemeente voor grond aankoop erg onduidelijk vinden. Boeren voelen weinig voor het om zetten van akkerland in natuurge bied. Ook als daar een vergoeding tegenover staat. Wel voor het opzet ten van mini-campings. Ook zouden niet-industriële bedrijven zich moe ten kunnen vestigen in leegstaande boerenschuren. De belangrijkste aanbeveling uit het onderzoek is dat de gemeente de in formatievoorziening aan de onder nemers moet verbeteren. En dat de communicatie tussen de onderne mer en de gemeente moet verbete ren. Het houden van een inloop avond voor ondernemers lijkt daar geen handig middel voor: slechts 39,5 van de ondernemers gaf aan hier gebruik van te willen maken. De respons op de enquête was bijna 40 procent. Volgens de onderzoe kers een hoge score omdat de ge middelde respons op dergelijke stu dies ongeveer 25 procent bedraagt. Het rapport is volgens Deij een stukje gereedschap om 'te bouwen aan een goed ondernemersklimaat.' Volgens voorzitter Erik Roeland van de studievereniging moet het rapport niet negatief opgevat wor den, maar opbouwend. De leden van de commissie waardeerden het initiatief van de SGP-fractie. J.J. van 't Hof (ABT) wilde weten wat er nu verder mee gebeurt. Deij antwoordde dat de uitslagen zullen worden gebruikt voor het beleid van de SGR Volgens SGP-raadslid J.M. Aarnoudse kan het rapport dienen als gereedschap voor de commissie ruimte en de raad en hoeft er geen SGP boven te staan: „Het gaat er om een goed ondernemersklimaat te scheppen." Er waren ook kanttekeningen. Vol gens J.P. Bout (CDA) zijn er ook za ken in het rapport genoemd waar de gemeente of de gemeenteraad niets aan kan doen. Zoals het verdwijnen van instellingen als postkantoren. „Ondernemers willen dan wel iets wat niet kan. Zo'n conclusie komt dan zeer negatief over. Alsof de ge meente ze daarin tegenwerkt, ter wijl zij dat niet kan voorkomen." J. Oudesluijs (PvdA) vroeg zich af waarom het rapport in de commissie werd gepresenteerd. „Het hoort bij de SGP thuis, niet in deze vergade ring. De concept-nota economische bedrijvigheid en werkgelegenheid geeft ook al veel duidelijkheid." Hij noemde het opvallend dat veel on dernemers vaak geen mening had den. „Dat wordt te licht meegewo gen." Volgens Deij wijst het feit dat ondernemers 'geen mening' invul den erop dat er onduidelijkheid be staat en dat dit terug te voeren is op het gebrek aan informatie. Dat de agrarische sector zo ontevre den was, verbaasde Oudesluijs. „We zijn in het voorjaar nog op be zoek geweest bij de ZLTO. De voorzitter zei toen dat we op de goe de weg waren." Uit de enquête blijkt ook dat agrariërs 'geen duide lijk standpunt innemen als het gaat over gemeentelijke samenwerking met instellingen als de ZLTO en het waterschap'. Volgens Deij ligt daar een probleem tussen het bestuur en de leden. Voorzitter E. Hage van de Thoolse af deling van de ZLTO zit hoofdschud dend op de publieke tribune. Hij zou graag reageren, maar daar is in het half uur dat voor de presentatie is ge reserveerd, geen gelegenheid voor. Makkelijk ging het niet vrijdagmiddag voor het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Met een roestige heggenschaar moesten Ria van Duijn (25) uit Scherpenisse en Leendert Geluk (26) uit Middelburg ballonnen losknippen en linten doorknippen vooraleer ze binnen in de echt kon den worden verbonden. Aan de ballonnen hing een hartje waarop staat geschreven dat Leendert en Ria trouwen. Degene die het kaartje vindt, wordt gevraagd het op te sturen naar de familie Geluk in de Wilhelmi- nastraat in Scherpeniss. De linten werden strakgehouden door achttien kinderen van het schip- persinternaat in Werkendam waar Ria groepsopvoeder is. Zij vangt de kinderen van 6 tot en met 16 jaar op als ze uit school komen. Ze is een van de twee groepsleidsters van het internaat. De meeste kinderen van de varende ouders komen uit Werkendam, maar er zijn ook jongens en meisjes uit Krimpen aan den IJssel. Matthijs Versluijs (16) komt zelfs uit Delfzijl. De bruidegom werkt bij P.C.O. cementoverslag in Raams- donksveer. Het echtpaar gaat in Scherpenisse wonen. Ria van Duijn en Leendert Geluk knippen linten door om in het gemeentehuis te kunnen komen. Wat de toekomst van de Thoolse bibliotheek betreft, staan de neuzen niet allemaal in dezelfde richting. Dat bleek dinsdagavond in de raads commissie samenleving, waar de ene groep hamerde op kwaliteit en de andere groep op zoveel mogelijk voorzieningen in de dorpen. De VVD heeft liever 1 goede bibliotheek dan meerdere kleinere, maar het CDA denkt dat de inwoners het liefst in de eigen woonplaats boeken willen lenen, ook al is de keuze dan wat minder. Directeur W. Otterman vindt de de provincie goed op de rails te zet- kwaliteit belangrijk. Als dat maar in drie vestigingen kan, maakt hem dat niet uit, want het huidige niveau van de Thoolse bibliotheek vindt hij mi nimaal. PvdA-commissielid mevr. E. Bastianen spitste dat nog toe op de uitleenposten, waarvan ze de kwaliteit onvoldoende noemde, maar ze vond wel dat er servicepun ten voor terug moeten komen. „Als je niet naar de kwaliteit kijkt, dan kom je over vijf jaar weer met een heel laag niveau te zitten", zei VVD-commissielid K.B.M. Saris. „Kwaliteit staat bovenaan, maar we moeten binnen het budget van 550.000 euro blijven." CDA-raadslid mevr. M. Ligtendag- Quist zette bij het eerste vraagte kens. „Kwaliteit is allemaal mooi, maar als onze bevolking moet kie zen tussen hoge kwaliteit en voor zieningen in het eigen dorp, dan wil len de meesten het laatste. Daarom kunnen we over de hoofden van de inwoners wel van alles zitten te be denken, maar de plaatselijke biblio theek telt." SGP-raadslid M.J. Klippel was het daarmee eens. „De Thoolse bevol king kan het goed doen met een uit leenpost en vrijwilligers. Het hoeft niet het hoogste niveau te zijn. De Thoolse bevolking is met minder te vreden. We hoeven geen gecertifi ceerde bibliotheek te hebben, als het maar betaalbaar en acceptabel is." Wethouder mevr. drs. M.A.E. Velt huis was een totaal andere mening toegedaan. „Als de bibliotheek niet gecertificeerd is, mag die voorzie ning de naam bibliotheek niet meer dragen." Ook CU-raadslid P. van Belzen wees erop, dat je nu eenmaal hebt te maken met de eisen die aan een openbare bibliotheek gesteld worden. En die eisen komen van el ders. Maar ook andere gemeenten hebben daar mee te maken en daar om wilde hij vergelijkbaar materiaal hebben. „We hebben nu een unieke gelegenheid om dat met behulp van ten. ABT-woordvoerder J.J. van 't Hof wees op de broekzak-vestzak pro blematiek bij de bibliotheek, want een deel van de kosten zit in de huur van gemeentelijke gebouwen. „En de huur hier liegt er niet om", zei Van Belzen. De wethouder gaf toe, dat er gaten in de begroting gescho ten worden als er minder huur van de bibliotheek binnenkomt. Bij het wegvallen van voorzieningen in de kleinere kernen twijfelde Van Belzen aan handhaving van de lees bevordering voor ouderen en de jeugd. Wethouder Velthuis zag daar voor echter nog meerdere andere mogelijkheden, o.a. via de scholen. De commissie ging tenslotte ak koord met een nieuwe bestuursop- dracht waarin minimaal ondersteu ning van scholen, leesbevorderings projecten en speciale aandacht voor de dienstverlening aan ouderen en jongeren is opgenomen. En dat alle maal voor 550.000 euro per jaar, maar er kwam nog een toevoeging bij: 'of een onderbouwde beperkte verhoging gedurende de jaren 2005 en 2006 waarvoor in de gemeente begroting 2005 dekking aangegeven zal moeten worden.' De SGP was als enige tegen die toevoeging, want dan worden de kosten weer hoger en er wordt nu al 22 jaar over bezuini gingen bij de bibliotheek gesproken, zei Klippel. Hij wilde over de bibli otheek ook eerder knopen doorhak ken dan pas bij de behandeling van de kadernota 2007 omstreeks juni 2006. Wethouder Velthuis wilde zich daarop niet vastzetten, want het is al een worsteling geweest om dit voor elkaar te krijgen. Het opzeg gen van de huur van de bibliobus voor 1 oktober vond ze een juiste beslissing. „De Zeeuwse Biblio theek is al soepel geweest door ons voor 2 jaar een experiment toe te staan met de bibliobus. Daarom kunnen we nu niet meer onduidelijk zijn." Bestuursleden van de bejaardensoos Sint-Maartensdijk konden lachen na de commissievergadering over de verenigingssubsidies. De bestuurders van de lokale omroep achter hen een stuk minder. ABT en D66 grepen de bezuinigingen op de subsidies dinsdagavond aan voor een frontale aanval op de collegepartijen. „Laten we stoppen met het uitkleden en uitmergelen van verenigingen. We moeten fatsoen lijk omgaan met ouderen en jongeren; wij willen geen leed veroorza ken", zo fulmineerde J.J. van 't Hof, die voortaan ook in de commissie samenleving het ABT-geluid zal laten horen. Het ontbreekt b. en w. volgens hem aan lef om juiste maatregelen te ne men. „Nu wordt de ellende naar de achterban verplaatst. Het hanteren van de kaasschaafmethode met 10% korting is een domme actie die veel onrust veroorzaakt en geen hout snijdt. De peuterspeelzalen bijvoor beeld moesten op initiatief van de ge meente geprofessionaliseerd worden en nu alles tip top in orde is, doet de gemeente de portemonnee dicht. Schrap de bezuinigingen en haal het geld uit de reserves", zei ABT-com- missielid J.J. Van 't Hof. Later herriep hij dat weer. ABT zette subsidie voor ouderen op de eerste plaats en een ge meentelijke bijdrage voor ouderen op het tweede plan. D66 schreef de problemen toe aan in terne fouten en het nieuwe gemeente huis. „Er is begrotingstechnisch misgekleund en nu moeten de vereni gingen het gelag betalen. Die clubs zitten echter niet te wachten op een ivoren toren als het nieuwe gemeen tehuis, evenmin als op een karrewiel- museum in het oude gemeentehuis', zei D.P. Suijkerbuijk. Commis- sie- voorzitter M.A.J. van der Linde re ageerde fel omdat D66 het nieuwe gemeentehuis erbij haalde, dat vol gens hem niets met de bezuinigingen op de verenigingssubsidies te maken had. „Er zijn fundamenteel verkeerde beslissingen genomen", zo viel Van 't Hof zijn mede-opposant Suijker buijk bij. De andere partijen hielden de twee voor, dat je de reserves niet kunt blij ven uitputten. En het verband met het nieuwe gemeentehuis ontging hen ook. „Aan bezuinigingen valt met sterk stijgende uitgaven en dalende' inkomsten niet te ontkomen, dus moeten we de broekriem wel aanha len", aldus SGP-raadslid H. Geluk. Hoewel hij evenals alle andere frac ties pleitte voor de Thoolse vereni gingen, wilde Geluk de subsidie aan de Wereldwinkel Tholen stopzetten omdat die nu 'aanzienlijke winst' be haalt. Andere fracties wezen hem er op, dat al afgesproken is om die bij drage in 6 jaar af te bouwen. De commissie was ten aanzien van handhaving van de subsidies voor het ouderenwerk eensgezind. Er was ook een duidelijke meerderheid om Thoolse verenigingen voorrang te ge ven boven instellingen van buiten het eiland. Voor verzachting van de pijn voor sportverenigingen en het peuter speelwerk was er echter geen meer derheid. „We moeten alles ook niet tot de laatste cent dichtspijkeren", waarschuwde wethouder Velthuis. Zij noemde het 'een gevaarlijke rede natie' om het hele bedrag voor knel punten (eerst 11.950 euro, maar uit eindelijk na wat schrapwerk van subsidies over de brug 20 mille) di rect op te souperen. Voorzitter A. den Haan van de bejaar densoos Sint-Maartensdijk had aan het begin van de commissievergade ring een geranium overhandigd aan voorzitter M.A.J. van der Linde. Dit als symbool van de gevolgen wan neer de subsidies afgeschaft zouden worden. Dan zouden ouderen, die vaak alleen en eenzaam zijn, achter de geraniums moeten blijven zitten. Donderdagavond 23 september neemt de gemeenteraad van Tholen een definitief besluit, maar de com missie samenleving maakte al duide lijk dat de Thoolse ouderen kunnen blijven rekenen op gemeentesubsidie om te kunnen gymmen, volksdansen of gewoon gezellig te kletsen in de soos, waarvan de zaalhuur de belang rijkste kostenpost is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11