Bijl: jeugd krijgt alles, ouderen niets Met onze brillen mag u Postbussen weg en geen geld storten Capaciteit riool Vossemeer vergroot Scholieren kunnen aankloppen op 27 adressen voor hulp Casembrootschool wordt doolhof De Man moet Hage nieuwe uitrit geven bij groter terras Tonhuis Cursus over cantates Bach Startsein in Sint-Maartensdijk voor Veilig Honk op Tholen Donderdag 9 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Sloth en Lenigheid Bejaardensozen Peuterspeelzalen Postkantoor Sint-Philipsland servicepunt Nu het nieuwe schooljaar is begonnen, zijn er op Tholen 27 adressen waar middelbare scholieren terecht kunnen als ze - onderweg van of naar school - stukken hebben aan hun fiets, of anderszins problemen ondervinden. Vei lig Honk heet het project, dat in West-Brabant al enkele jaren loopt. Burgemeester Nuis en wethouder Velthuis gaven vrijdagmiddag het startsein. „Dit is een prima zaak, maar zorg dat je ook zelf een veilig gebruik maakt van de routes", riep de burgemeester de schooljeugd op. Simpel gebaar Voldoende VERVOLG VAN VOORPAGINA De Centrale Judovereniging Eiland Tholen, die volgens de gemeente 99 euro minder krijgt, komt volgens voorzitter N.J. Poot ook in zwaar weer terecht. „Het zou jammer zijn dat de vereniging door de verminde ring van 10% subsidie opgeheven moet worden. De gemeente heeft dan geen inkomsten meer van de gymzaal en het is niet uitgesloten, dat de jeugd dan meer schade gaat aanbrengen." Tennisvereniging Jacoba van Beieren uit Sint-Maartensdijk protesteert ook, maar volgens de gemeente krijgt die club in 2005 juist 696 euro subsidie meer. Secretaris W.M. Pipping wijst erop, dat de gemeente het ook onrede lijk zou vinden wanneer de tennisclub 10% minder gemeentelijke belastin gen zou betalen. Pipping pleit er in elk geval voor om de subsidie voor de .jeugdleden te ontzien. B. en w. ontzien wel de lokale om roep, zo blijkt uit een brief van b. en w. aan Sloth. De gemeenteraad heeft in september 2003 wel besloten dat de subsidie per 1 januari 2005 wordt beëindigd, maar het college wil de af lossingsverplichtingen nu weer met een jaar uitstellen. Dit ondanks de la ge luisterdichtheid en het kleine aan tal donateurs. „Er is onvoldoende draagkracht onder de Thoolse bevol king om subsidiëring te rechtvaardi gen.' Het college strijkt echter met de hand over het hart nu de omroep op nieuw aan de bel heeft getrokken. „Onder bepaalde condities en vante- voren vast te leggen prestatievelden zou, voor een nog nader vast te stellen periode, alsnog financiële ondersteu ning door de gemeente kunnen plaats hebben. Het is aan de raad om daar over een besluit te nemen.' De volksdansgroep voor ouderen, Le nigheid maakt jong, heeft begrip voor de moeilijke keuzes van het gemeen tebestuur aan het bezuinigingsfront. Voorzitter mevr. Van de Kooij en se cretaris mevr. Moeliker stellen b. en w. voor om de nieuwe instroom aan te pakken. „Waarschijnlijk hoofdzake lijk jonge, frisse en enthousiaste men sen die creatief nog op een hoog niveau zitten en daardoor andere bronnen kunnen aanboren." De volksdansgroep vindt dat de ouderen ontzien moeten worden, want bewe gen is gezond. De huidige contributie voor verantwoorde begeleiding staat de leden nu al aan de lippen. De mededeling van de gemeente, dat de subsidie van 454 euro aan de be- jaardensoos Scherpenisse per 2005 wordt beëindigd, is volgens secretaris L.J. Mayer ,als een bom ingeslagen.' „Het jaarlijkse reisje is al afgeschaft omdat de bus niet meer te betalen is. De euro heeft de plaats van de gulden ingenomen en dat is zeker voor oude ren een maandelijks terugkerend ge vecht om redelijk rond te komen. Het einde van de soosmiddagen zal zeker in het verschiet liggen", aldus Mayer, die op een 'menslievende beslissing' van de gemeenteraad hoopt. Ook de bejaardensoos Sint-Maartensdijk ziet de subsidie van 1361 euro helemaal verdwijnen en dat betekent volgens voorzitter A. den Haan het einde. „De soos draait immers enkel op de subsi die. Vele ouderen zullen in hun isole ment terugvallen en geen of weinig contact meer hebben met leeftijdge noten' vreest Den Haan. Zijn collega A.F. Verhees van de Oud- Vossemeerse "bejaardensoos denkt nog aan vermindering van het aantal activiteiten of het verhogen van de ei gen bijdrage. W.L. Bijl van de bejaar densoos Tholen schrijft dat er op deze manier niets van het bejaardenbeleid in de gemeente Tholen overblijft.' „Eén van de zwakste groepen uit onze samenleving wordt gepakt, veelal al leenstaande personen. Als ik vergelijk wat er voor de jongeren gedaan wordt - veelal kinderen die nog op school gaan en die ouders en familie hebben - dan zouden het college en de raad zich moeten schamen. De gemeente heeft geen cent over voor de oude ren' aldus Bijl, die zelf oud-raadslid is evenals Den Haan. De acht peuterspeelzalen zouden zonder de subsidiekorting van 10% al in financiële problemen gekomen zijn, schrijven voorzitter F.J.W. Oos trum en penningmeester mr. M. Overbeeke. Er is al overleg geweest met wethouder Velthuis, waarna b. en w. lieten weten, bereid te zijn tot na der overleg over eventuele oplossin gen. De peuterspeelzalen zijn eerder gefuseerd en een fusie moet schaal voordelen opleveren, maar een ader lating van 30.000 euro is zorgwek kend. ,Er komen grote problemen' bij de acht peuterspeelzalen. Hoewel volgens de gemeente het ver schil tussen aanvraag en toewijzing maar 38 euro is, trekt de chr. gemeng de zangvereniging Crescendo Tholen toch aan de bel. Volgens penning meester S. van de Woestijne betalen de leden al een hogere contributie dan bij andere zangverenigingen om dat Paul Heijboer een geschoolde di rigent is die volgens de landelijke richtlijnen betaald moet worden. „Dankzij de subsidie van de gemeen te kunnen we ieder jaar net weer rondkomen.' De 60 leden tellende Bond van Plat telands vrouwenWrouwen van Nu te Sint-Philipsland protesteert tegen beëindiging van de subsidie in 2005. Secretaris Wilma Gorissen wijst op het belang van de leefbaarheid voor Sint-Philipsland. De gemeentelijke subsidie bedroeg 125 euro. De stichting Gemeenschap Sint- Maartensdijk maakt bezwaar tegen de korting van 8948 euro, wat leidt tot een toename van het exploitatiete kort van Haestinge. De raadscommissie samenleving moet dinsdagavond als eerste een keuze maken. Een heleboel plaatse lijke verenigingen/sozen tevreden stellen met een kleine bijdrage of kiezen voor het belang van maat schappelijk werk voor Tholenaren met problemen, maar dan gaat het om maar liefst 25.354 euro. En als die subsidie echt gekort wordt, dan ontstaan er wachtlijsten bij het maatschappelijk werk en er wach ten nu al 14 kinderen/jongeren tot dat ze aan de beurt zijn. De gemeente Tholen werkt onderne mers tegen, zo was de boodschap vrijdagavond van een televisie-uit zending van omroep Zeeland, waarin Han van 't Hof van Algemeen Belang Tholen aan het woord kwam. Dit commissielid, door de omroep al ge promoveerd tot raadslid, noemde Tebbens aan de Molendijk en De Man (café Havenzicht) aan de Ton- huisstraat, allebei in Sint-Annaland, als voorbeelden. De eerste wil in zijn boerderij een metaalbedrijf vestigen, waarvoor de gemeente en ook de pro vincie hem in een bezwarenprocedu re geen toestemming gaf. De Man wil zijn terras uitbreiden en daarover kan hij geen overstemming bereiken met de gemeente. Die heeft namelijk geëeist dat hij buurman D. Hage aan de Tonhuisstraat dan van een nieuwe uitrit voorziet, anders kan hij niet meer met zijn auto weg. En die uitrit naar de Ooststraat/Domineeshof zou 7500 euro vergen, werd in de uitzen ding gemeld, waar overigens alleen over een herbestrating werd gespro ken en niet over een nieuwe uitrit voor Hage. Bij het overleg van wet houder F.J. Goossen met De Man bleek echter, dat hij zijn terras wil uit- In de put. Voor mensen van 55 jaar en ouder, die last hebben van gevoelens van somberheid of lus teloosheid, begint Emergis in ok tober met een cursus 'In de put, uit de put'. Daarin leren de deelne- breiden tot en met de parkeerplaatsen naast het praathuisje op het Haven plein. En dat was niet bespreekbaar voor de gemeente. De Tonhuisstraat is een openbare weg waar ook fiet sers en voetgangers van de Oost- straat/Domineeshof/Hoenderweg naar de winkels in de Voorstraat over komen. In de uitzending kwam ook wethou der K.A. Heijboer aan het woord, die duidelijk maakte, dat procedures nu eenmaal tijd vergen. Ondernemers zouden daarmee rekening moeten houden bij het maken van plannen en anderhalf jaar dienen uit te trekken voor gemeentelijke procedures. Horeca-ondememers in de gemeente Tholen die op de openbare weg (trot toirs of straten) een terras inrichten, betalen daarvoor een jaarlijkse ver goeding die uiteenloopt van 22,69 tot 90,76 euro. De hoogte is afhankelijk van de grootte van het terras. Winke liers die reclameborden of artikelen buiten zetten op de openbare weg (veelal trottoirs) betalen daarvoor nu helemaal niets. De gemeenteraad sprak al eens over het invoeren van een precarioverordening, maar die werd nooit ingevoerd. mers hun sombere gevoelens te overwinnen. Belangstellenden kunnen contact opnemen (op maandag of dinsdag) met mevrouw A. Meulenbroeks, tel. 0113-267239. Waarom zou u tnét mfim OPTIEK OOGMEETKUNOIG IIL genoegen nemen 7?? Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen telefoon (0167) 56 33 85 Advertentie I.M. Sint-Philipsland raakt zijn postkantoor vandaag kwijt. TPG Post maakt er een servicepunt van en daar kun je geen geld meer storten en bovendien zijn er geen postbussen meer waar bedrijven 's morgens vroeg hun post kunnen afhalen. Volgens Floris Sterk was het niet meer mogelijk om het Sint-Philipslandse postkantoor op een rendabele ma nier te exploiteren. „Voor ongeveer 95% van datgene wat zij gewend waren op het postkantoor, kunnen ze echter ook in de nieuwe situatie bij het servicepunt terecht." Eerder werden de postkantoren op het eiland Tholen al omgezet in service punt, behalve Sint-Annaland, waar het contract volgend jaar pas afloopt. Winkels die contant geld storten, kun nen dat niet meer bij een servicepunt. Geld opnemen bij de Postbank kan nog wel, maar tot een maximum van 250 euro per dag. Volgens Floris Sterk maken steeds meer mensen ge bruik vqn geldautomaten, elektro nisch bankieren en de girofoon. „Het aantal handelingen op het postkantoor in Sint-Philipsland is daardoor sterk teruggelopen, waardoor het niet meer mogelijk is om dit open te houden.' Het servicepunt in de Schoolstraat la, dat is ondergebracht bij drogiste rij Jansen, verkoopt nog postzegels, strippen- en telefoonkaarten en men kan er aangetekende stukken en post pakketten aanbieden. Wie nog een postbus wil handhaven, is aangewe zen op Nieuw-Vossemeer. Ook in Sint-Annaland kan dat nog. Het dichtsbijzijnde grote postkantoor is Steenbergen, waar het volledige as sortiment van TPG Post en de Post bank aanwezig is. Daar kunnen ook grotere geldopnames dan 250 euro De geestelijke cantates van J.S. Bach zijn het onderwerp van de cur sus 'Geloven in muziek' die Anne- miek Vogels in oktober verzorgt in Tholen. Op drie avonden komen de theologische, muzikale en pastorale aspecten van Bachs werk aan bod. gedaan worden, zoals dat ook in Sint- Annaland het geval is. De bedrijven in Sint-Philipsland die nu een postbus hebben, moeten al hun klanten aanschrijven dat de post voortaan naar het straatadres moet. „Wij betreuren dit ten zeerste'zegt een woordvoerder van Delta Tech niek. „Wij ontvangen nog heel veel post en de postbus was voor ons een prima service. Naar Nieuw-VosSe- meer gaan we niet. Zelf woon ik in Sint-Maartensdijk en een collega in Sint-Annaland, waar nog wel post bussen zijn, maar dat is toch ook geen oplossing.' Volgens Monique Poesse van TPG Post gaat het om 9 postbussen in Sint- Philipsland die in principe naar Nieuw-Vossemeer verplaatst worden. Zij spreekt over ,een strategische keu ze.' „Nieuw-Vossemeer is een blijven de postbusvestiging, dus er is geen ri sico dat men daar volgend jaar weg moet. Er wordt gekeken naar het aan tal bedrijven, waarbij we 250 als norm hanteren. In heel Nederland brengen we het aantal vestigingen met postbussen terug van 1300 naar 900," Per avond wordt een complete can tate behandeld en beluisterd. De werken zijn: BWV 106 'Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit', BWV 82 'Ich habe genug' en BWV 21 'Ich hatte viel Bekümmernis'. De cursus wordt gegeven in de Gasthuiskapel op 7, 14 en 21 oktober, steeds van half acht tot tien uur. Opgeven kan bij Annemiek Vogels, tel. 0166- 603642. In Oud-Vossemeer wordt in opdracht van de gemeente de bergings capaciteit van de riolering vergroot aan de zuidoostkant van het dorp. In de Marinus Lindhoutstraat zijn de nieuwe buizen inmiddels gelegd en nu wordt gewerkt in het aansluitende stuk van de Prins Mauritsstraat. Ook de Weelhoekstraat komt nog aan bod. De dertig jaar oude leiding wordt vervangen door buizen met een grotere dia meter. Om grondwateroverlast in de wijk tegen te gaan wordt tegelij kertijd een drainageriool aangelegd. Voordeel daarvan is ook, dat re genwater afzonderlijk op een watergang wordt geloosd en niet meer naar de zuiveringsinstallatie wordt afgevoerd. Bij het begin van het karwei was de Molenstraat een aantal dagen afgesloten voor het ver keer. Aannemer Van der Straaten uit Hansweert voert het werk uit voor 227.722 euro exclusief btw. Met het karwei zijn maximaal twaalf weken gemoeid. In de Marinus Lindhoutstraat ligt heel de straat eruit om nieuwe rioolbuizen te kunnen leggen. Het traject tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk is voor (brom-) fietsers vanaf deze week veiliger nu er een fietspad ligt langs de Provin- cialeweg. Maar tevens zijn er langs deze schoolroute zes Veilig Honken. Eén daarvan is de boerderij van de familie Vermaas, zo'n twee kilome ter buiten Stavenisse en vijf kilome ter van de smalstad. Deze plek was uitgekozen om de aftrap te geven voor het project. Een groepje scholieren komt aange fietst over het splinternieuwe asfalt. Enkele tientallen meters vóór de boerderij van Vermaas is er plots een valpartij. De jongelui - kinderen van ouderraadsleden van de Thoolse middelbare scholen - lopen naar de boerderij, waar aan de weg een bordje staat met het kleurige logo van Veilig Honk (het wordt even la ter nog een keer officieel onthuld door de burgemeester). De deur van Vermaas' woning gaat voor de gele genheid volledig schuil achter dat zelfde logo. Als de jongelui aanbel len, wordt er een luikje in het papier geopend en verschijnen de gezich ten van de burgemeester en de wet houder. Die stappen vervolgens door het papier naar buiten. Een jongen meldt zich met een kapotte knie. Uit de verbandtrommel - bij ieder honk aanwezig - haalt Nuis een pleister (voor de gelegenheid eveneens met het logo) en plakt die op de knie. Een tweede jongen krijgt een gaasje op zijn been. Me vrouw Velthuis gaat daarna aan de slag. Eerst is er een meisje dat een platte band meldt. De wethouder begint te pompen, maar er komt geen lucht in de band. De slang van de fietspomp blijkt verstopt te zit ten, wat overigens niet gepland was. Vermaas krijgt meteen een andere. Een tweede meisje meldt dat haar fiets het 'niet meer doet'. Zij kan haar weg vervolgen op een leenfiets, die eveneens op meerdere honken aanwezig is. Het toneelstukje illus treert in ieder geval de mogelijkhe den van het Veilig Honk. Cora Reitsma, Mark Koopman, Jelle Ot- tema, Daan van Dijke, Marret en Mieke Baaij, Roderick Schrijver en Bertram Rijnberg zijn de 'acteurs' die het opvoeren. De familie Vermaas kreeg een brief van de gemeente waarin haar werd gevraagd als Veilig Honk te willen fungeren. „En we hebben daar ja op gezegd", meldt Dick Vermaas. Langs de meestgebruikte schoolrou- tes zijn, in overleg met de ouderra den, de honkadressen gezocht. „Het is de zoveelste keer dat er in deze gemeente een beroep wordt gedaan op vrijwilligerswerk", zei burge meester Nuis die de vrijwilligers bij voorbaat bedankte voor hun bereid willigheid. „We hopen natuurlijk dat we de Veilig Honken niet vaak nodig hebben." In feite wordt, door het in stellen van deze plekken, volgens de burgemeester een 'simpel gebaar' gemaakt in de richting van de schooljeugd. Van de vrijwilligers op de honkadressen wordt verwacht dat ze een luisterend oor of kalmerende woorden bieden als een kind onder weg is lastig gevallen of ruzie heeft gehad, dat ze een pleister plakken na een valpartij óf indien nodig een arts of ambulance te hulp roepen (en eventueel de ouders of de school bellen), dat ze een fietspomp of een leenfiets (tegen inlevering van de schoolpas) aanbieden en dat ze een kapotte fiets stallen. Omdat het pro ject beoogt veiligheid te bieden - het is onderdeel van het Thoolse inte graal veiligheidsbeleid - zijn de deelnemende vrijwilligers vooraf gescreend omdat ze van onbespro ken gedrag dienen te zijn. Het project Veilig Honk is een sa menwerking tussen gemeente, mid delbare scholen, ouderraden, politie en vrijwilligers. In Tholen fungeert Jacolien Deurloo van het servicebu reau Voor Elkaar als contactpersoon. Het project begon drie jaar geleden in de gemeente Halderberge en is daamaa uitgebreid naar Steenber gen, Bergen op Zoom en Woens- drecht. Gemeenteraadslid mevrouw M.K. van Gorsel-de Oude kaartte het in Tholen aan en de gemeente raad heeft dat goed opgepakt, zei Nuis. „Maar ere wie ere toekomt, raadslid de heer Van Belzen heeft er als eerste enkele jaren geleden al eens op gewezen." De gemeente heeft 'verzorgd dat de vrijwilligers op de 27 adressen verzekerd zijn en hen van de nodige materialen voor zien. Bij dat laatste is Novadic-Kent- ron, een West-Brabantse instelling voor verslavingszorg, betrokken. „Via een werkstraffenproject zetten wij de bordjes uit, knappen de leen- fietsen op en onderhouden die", meldt projectleider Ronald Verduin. De 27 Veilig-Honkadressen zijn vooralsnog vodoende, daarmee zijn alle routes bezet, aldus Jacolien Deurlóo. Mocht in de toekomst blij ken dat schoolroutes tóch anders lo pen, dan kan er naar nieuwe adres sen gekeken worden. Een Veilig Honk is momenteel te vinden aan de Eeweg, Deltaweg, Oud-Vossemeer- sedijk, Nieuwlandsekruisweg en Turkseweg in Tholen; Postweg, Paasdijkweg, Engelaarsdijk en Bram Groenewegeweg (2) in Poort vliet; Poortvlietsedijk in Scherpe nisse; Onder de Linden, Provincia- leweg (4), Vierde Dijk (2) en Meliasweg in Sint-Maartensdijk; Stavenisseweg in Stavenisse; Lan- geweg in Sint-Annaland; Leguitse- dijk, Nieuwlandsedijk, Patrijzen- weg, Molendijk, Hikseweg en Zeedijk in Oud-Vossemeer. Ook op de route tussen Tholen en Bergen op Zoom zijn er een aantal van deze adressen. Burgemeester Nuis kijkt toe hoe wethouder Velthuis een band oppompt van de fiets van Cora Reitsma. Voor honderden Thoolse kinderen zat maan dag de zomervakantie erop. De scholen begon nen weer. Dat betekende een weerzien met klasgenootjes, meester of juf. Of juist een over stap naar een andere leerkracht, een ander lo kaal of zelfs een andere school. Op de De Ca sembrootschool in Sint-Analand nam groep 4 een nieuw tijdelijk lokaal in gebruik, dat in de laatste vakantieweek was geplaatst door Wico Units uit Tholen. Het onderkomen is haaks ge zet op de aanbouw die ruim een jaar geleden ook al nodig was. De school groeit onstuimig en kampt daardoor al jaren met ruimtegebrek. De aanbouw was nodig om de twaalfde groep te kunnen herbergen, zegt directeur G.T. Bril. „Het is de derde aanbouw en dan hebben we ook nog een ouder noodlokaal. Zachtjesaan is het een onoverzichtelijk geheel geworden. En je blijft achter de feiten aanhollen." De Casem brootschool telt inmiddels 265 leerlingen. Alle ruimte voor uitbreiding is nu benut, nóg meer zou ten koste gaan van de aangrenzende speel tuin. De huisvesting van de basisscholen in Sint-An naland is al geruime tijd onderwerp van studie bij de gemeente. De aan de De Casembroot school grenzende School met de Bijbel heeft ook alle ruimte benut én is nog de enige Thoolse basisschool waar de onderbouw in een afzon derlijk gebouw is ondergebracht. Het adviesbu reau DHV heeft een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd, waarbij vier mogelijkheden zijn be keken; renovatie/uitbreiding óf nieuwbouw van beide scholen op dezelfde plaats, al dan niet met gebruikmaking van de speeltuin; renovatie/uit breiding van één school op dezelfde plaats en nieuwbouw van de andere school elders; nieuw bouw van twee scholen op twee plaatsen. Vol gende week donderdag worden de resultaten gepresenteerd tijdens een informatieve bijeen komst van de raadscommissie samenleving, om half negen in De Wellevaete. Groep 4 van de De Casembrootschool zit dit schooljaar in een splinternieuw, maar tijdelijk, onderkomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7