Tholenaren over tolweg A4 Dinteloord Bewoners Gladiolenstraat heten Kiki uit verre China welkom thuis Roemenië komt langzaam uit dal Archief hoort op Tholen, niet in BoZ Bruynzeel-Sakura stoot productie af om onderneming te redden J.L. Deurloo wordt 102 jaar Poppelaars positief over plan Stadswandeling monumentendag Buurt versiert woning Geldhof en waakt 's nachts over de spullen Raad in de leer bij Jorritsma Mobieltjes inzamelen voor Dorcas Donderdag 9 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het betalen van tol voor een tunnel of weg zal steeds meer gemeengoed worden. Betalen voor het gebruik van een bepaald stuk infrastructuur wordt de toekomst. Dat voorspelde de Zeeuwse gedeputeerde Toine Poppelaars dinsdagavond in de Gouden Leeuw te Scherpenisse, waar hij de leden van het Ondernemers Overleg Tholen toesprak. Meer dynamiek BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK ONTEVREDEN MET UW KUNSTGEBIT? B*™7, KUNSTGEBIT Ontroering Vrij rustig Groothandel Witte uniformen Potlodenfahriek met zes Tholenaren Werk en inkomen Geen inlevingsvermogen in onze cultuur Betalen doet niemand graag, maar als daarmee een voorziening als bij voorbeeld de autoweg A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord sneller verwezenlijkt kan worden, wordt er toch weer anders tegenaan gekeken. En de tolheffing daar komt steeds meer in zicht, voorspelde Poppelaars aan de hand van een brief van minister Peijs van verkeer en waterstaat. Zij zoekt naar ruimte om deze door zowel Brabant als Zeeland gewenste verbinding tot stand te brengen. „We zijn nog nooit zover gekomen als nu. De geesten rijpen en het belang staat op het netvlies van verschillende mi nisteries", aldus een enthousiaste gedeputeerde die sprak over 'een positieve brief' van de minister. Voor het zuidelijk deel van het pro ject, de omleiding bij Halsteren, heeft het rijk al geld gereserveerd. Dit bedrag mag de provincie Noord- Brabant ook gebruiken om via een zogenaamde PPS-constructie het gehele project te realiseren. PPS staat voor publiek-private samen werking, en de aanleg van de Wes- terscheldetunnel heeft aangetoond dat zoiets goed werkt. „Als het rijk er zich niet mee bemoeit, blijf je binnen de ramingen. Want de recen te parlementaire enquête toont nog maar eens aan dat infrastructuur duur is. Bijna alle projecten lopen uit de hand omdat iedereen inspraak wil en dan zijn belangen veilig stelt." De gedeputeerde gaf een voorbeeld uit Zuid-Holland waar 8 km snelweg 300 miljoen euro kost. Maar waarom zou een Zeeuwse ge deputeerde zich eigenlijk druk maken om een weg in Brabant, vroeg Poppelaars zich af. Er is wel degelijk een belang voor Zeeland, namelijk de ontlasting van de Zee- landbrug en de weg over de storm vloedkering, waar het vrachtverkeer van Antwerpen naar Rotterdam an ders overheen gaat. Als het ontbre kende stuk A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord er is, rijdt men vanaf Antwerpen via de Zoomweg direct naar Rotterdam. Ook voor de gemeente Tholen, die zich zorgen maakt over de economische ontwik keling en het gebrek aan banen, is de nieuwe weg goed. Want goede ver bindingen zijn een stimulans voor de economie. Poppelaars toonde dat aan met de Westerscheldetunnel, die heeft geleid tot een veel groter aan tal Belgen in Schouwse horecagele genheden. Bovendien is het voor Zeeuws-Vlamingen veel gemakke lijker om op de Bevelanden te wer ken en andersom geldt dat ook. De tol blijkt geen beletsel. Integendeel, de inkomsten zitten al boven de prognoses, zodat de Westerschelde tunnel evenals destijds de Benelux- tunnel veel sneller tolvrij kan wor den. Voor de verkenning van een PPS- project op de route Rotterdam-Ant- werpen heeft de minister Europese subsidie aangevraagd. Ze wil het be drijfsleven daarin vroegtijdig betrek ken. Minister Peijs denkt niet alleen aan tol tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, maar op de hele corridor A15/A4 Rotterdam-Antwerpen. De verkenning zou medio 2005 klaar moeten zijn. De omleiding bij Hal steren kan in 2005/2006 uitgevoerd worden. De dinsdagavond ook aanwezig wethouder Heijboer complimenteer de gedeputeerde Poppelaars met de veranderde opstelling van de provin cie ten aanzien van het ontbrekende stuk A4. „Het standpunt van Zee land is in positieve zin gewijzigd." Poppelaars zei goede contacten te hebben met zijn Brabantse collega en dat gezamenlijk optrekken blijkt in Den Haag succes te hebben. „Zo'n samenwerking is uniek, want meestal zijn provincies concurrenten van elkaar bij het binnenhalen van projecten. Maar wij steunen Brabant in het pleidooi voor de A4", zei de Zeeuwse gedeputeerde dinsdag avond in Scherpenisse. Liefhebbers van monumenten kun nen zaterdag - de jaarlijkse open monumentendag - in de gemeente Tholen op 15 plaatsen terecht. Nieuw is een stadswandeling langs de vestingrestanten in Tholen, onder leiding van Henk Elenbaas. Deze vertrekt om elf en twee uur en half vier vanuit de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. In dit gebouw is op deze dag ook een door de gemeentearchi varis ingerichte expositie te zien over de vesting Tholen, de verdedi gingswerken en het kasteel van Sint-Maartensdijk alsmede de inun datie van Tholen in de Tweede We reldoorlog. Behalve de Gasthuiskapel zijn in Tholen de Grote Kerk, R.K. kerk, molen De Hoop en het stadhuis te bezichtigen. In de Grote Kerk be spelen zes organisten beurtelings het Van Damorgel. In Oud-Vosse- meer openen de hervormde en de R.K. kerken hun deuren, alsmede het ambachtsherenhuis. In Sint- Analand kan de houten standerdmo len bekeken worden, in Poortvliet de hervormde kerk en in Sint-Maar tensdijk het gemeentehuis. In Stave- nisse zijn de molen en de hervorm de kerk open voor het publiek, terwijl aan het Bos de restanten van het slot bekeken kunnen worden. In Sint-Philipsland tenslotte doen de molen en de hervormde kerk mee aan de open monumentendag, die duurt van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Gedurende die zelfde uren is in Sint-Annaland ook het streekmuseum De Meestoof open. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Daar gebeurt nu verder niets, ter wijl men in een nieuwe polder wil beginnen. Niet her en der versnippe ren, maar beter aansluiten bij de be staande bedrijven. Die moeten erbij betrokken worden", aldus Van Wa- veren. Bij een eerdere informatie-avond over het plan reageerden staten- en raadsleden zeer verschillend. Toen al werd duidelijk dat sommigen met het dilemma worstelen van de keuze tussen 240 arbeidsplaatsen en het opofferen van een mooie polder. B. en w. willen een principebesluit van de gemeenteraad horen en over de plaats valt nog te praten. Hooger- brugge is namelijk bereid om een onderzoek te doen naar andere ves tigingsmogelijkheden, maar wel in de gemeente Tholen. Tijdens de informatie-avond zijn kritische vragen gesteld over de in zet van (illegale) buitenlandse werk nemers omdat Tholenaren tot dit werk niet bereid zouden zijn. Vol gens b. en w. is deze kritiek door Hoogerbrugge duidelijk weerlegd. En het college voegt eraan toe dat dergelijke vragen ook niet direct ge steld worden bij de werkgelegen heid die op een bedrijventerrein wordt aangeboden. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen Middelharnis - Industrieweg 35 Advertentie I.M. en gaat u niet naar de tandarts, bekijk dan www.kunstgebit.org Gratis eerste consultatie Luxe kunstgebit, met niet goed, geld terug garantie en 2 jaar gratis nazorg Reparaties klaar terwijl u wacht Ziekenfonds en particulier Openingstijden: ma t/m do 8.00-17.00 uur vrijdag 8.00-13.00 uur tel. 0164-231776 Boerhaaveplein 9 Bergen op Zoom (naast het ziekenhuis) Advertentie I.M. Kiki Geldhof kijkt haar ogen uit als de buurt haar met haar nieuwe ouders in de Gladiolenstraat opwacht. De Chinese vlag hangt naast de Nederlandse. Aan het raam staat in Chinese lettertekens Welkom Kiki. Aan de gevel vlaggetjes met lam pionnen en ruim dertig hempjes ('rompertjes') door de bewoners uit de Gladiolenstraat in Sint-Maartensdijk beschreven. Plus een groot span doek aan de zijmuur bedrukt met kinderhandjes, van peuterspeelzaal 't Hummeltje waar Paricia Geldhof-Groffen leidster is. Na een lange en vermoeiende reis uit China werd ze met haar man Mark en hun negen maanden jonge adoptiebaby Kiki donderdagavond opgewacht. Ook bij de buren in de straat hangt de nationale vlag uit. Rond half acht staat bijna de hele straat klaar om Kiki en haar ouders te begroeten. Het meisje is wakker als ze door haar adoptiemoeder uit de auto wordt gedragen. Met grote wakkere ogen kijkt ze om zich heen. Zoveel mensen, zoveel kleuren. De beteke nis is haar nog vreemd. Later zal ze beseffen hoe de buurt mee heeft ge leefd. Hoe ze haar komst hebben af gewacht. De Gladiolenstraat is geen doorsnee straat in de smalstad, zo lijkt het. Alle bewoners van de der tig huizen in de straat kennen el kaar. En bijna allemaal deden ze mee om er een bijzondere ontvangst van te maken. Die saamhorigheid stamt uit 1996 toen koningin Beatrix een bezoek bracht aan Sint-Maartensdijk. Er was een prijsvraag uitgeschreven: welke straat was het mooist ver sierd? De Gladiolenstraat lag niet in de route die Hare Majesteit en haar gevolg liepen. Maar de bewoners wonnen wel de eerste prijs: een straatbarbecue. Het eerste eetpartij- tje beviel zo goed dat de straat nu elk jaar een barbecue houdt. Maar ook op andere momenten weten de straatbewoners, of althans een deel daarvan, elkaar te vinden. Bij het Europese voetbalkampioenschap in Portugal konden de oranjefans te recht in de garage bij de familie Klippel. Voor de Olympische spelen werd de garage ingericht als Hol- landhouse, maar omgedoopt tot Gladiolenhouse. Ook werd de straat vertegenwoor digd op de zeskamp van sv Smer- diek. Nu was de aanleiding de komst van een nieuwe buurtbewo ner, de kleine Kiki. De buurt stak veel tijd in de voorbe reiding. Er werd voor hempjes ge zorgd, watervaste stiften, een bedel- kettinkje met een vliegtuigje. De Chinese familie die het restaurant in Scherpenisse runt, werd gevraagd de Chinese tekst te maken. En er werd zelfs een buurtcontrole gehou den. Nadat alles woensdagavond was opgehangen, werd er 's nachts zelfs gewaakt over de spullen. Dat gebeurde vanuit de tuin bij de fami lie Vermaas. Om de twee uur wer den de nachtwakers afgelost. Warm gehouden door Chinese tomaten soep, spontaan aangeboden door de restauranthouder. „Het was prachtig. Gewoon gewel dig. Zoiets hadden we echt niet ver wacht. Als je zo aankomt in de straat, dan doet dat je heel wat," vertelt Patricia Geldhof. Het was voor sommige buren ook een emo tioneel weerzien. Er werd hier en daar een traantje van ontroering én ontlading gelaten. Patricia heeft de hempjes nog maar laten hangen en is er nog niet aan toe gekomen om alle teksten te le zen. Het echtpaar Geldhof kent de buurt. „We komen niet alleen bij el kaar om de gezelligheid. Ook als je elkaar nodig hebt, zoeken we elkaar op. Zeker met zoiets als het adopte ren van een kindje." Het echtpaar verbleef twee weken in de provincie Kwandong in het zuidoosten van de volksrepubliek waar Kiki vandaan komt. „We wa ren met zeventien echtparen naar Beijing gevlogen, met zeven echt paren zijn we naar Guangdong ge gaan. Er moeten allerlei formulieren worden ingevuld voordat je het kind mee het land uit mag nemen. Daar werden we heel goed bij geholpen door iemand van Wereldkinderen uit Den Haag dat de reis voor ons heeft geregeld. Dat is heel prettig, want dan kun je jezelf op andere dingen richten. In die twee weken dat je met z'n drietjes bent, leer je mekaar ook al een beetje beter ken nen. Eerst zag ik er tegenop, wilde het liefst thuis zijn. Maar achteraf ben ik er heel blij mee dat we daar zo lang geweest zijn. Kiki is ook al erg aan ons gewend." De kinderen uit het tehuis zijn te vondeling gelegd of worden er opge vangen omdat de ouders niet in staat zijn hen te verzorgen. Het kostte het echtpaar bijna vier jaar voordat ze een kindje kregen toegewezen. Van meet af aan wilden ze een Chinees kindje. „Mooie mensen, een leuke cultuur en vrij rustig. Dat zijn wij ook. Je weet niet of het een jongen of een meisje wordt. Je mag ook de leeftijd opgeven, van 0 tot 12 maan den, van 12 tot 24. We wilden een zo jong mogelijk kindje." Toen ze wisten dat het kind uit Chi na zou komen, kocht het paar een Chinese vlag. „Die wilde ik graag opgehangen hebben. Dat is voor haar belangrijk. Nu beseft ze dat niet, maar later wel." De peuterleidster gaat nu minder wer ken. Ze laat de groep die op dinsdag en vrijdag komt, vallen, maar blijft de groep van maandag en donderdag draaien. Tot november heeft ze 'adop tieverlof.' Ook haar man, die bij Stein- weg werkt in de Rotterdamse havens, heeft vier weken verlof gekregen. Na de ontvangst van Kiki worden er onder de straatbewoners echte gladio len uitgereikt. In een stoet gaan ze naar een buurvrouw die pas ontslagen is uit het ziekenhuis. Lief en leed, ge luk en pijn liggen dicht bij elkaar. De Gladiolenstraat is een bijzondere straat. Een wagen met aardappelen op de wekelijkse markt in Salard. Door de bouw van houten woningen voor twee gezinnen is de huisvesting voor de zigeuners verbeterd. Er is verbetering merkbaar in de situatie in Roemenië, zo concludeert de familie Noom uit Scherpenisse na een maand in dat land te zijn ge weest. De vruchten op het land stonden er goed voor, de huisvesting is verbeterd en Salard kreeg een nieuwe burgemeester. De slechte huis vesting van de zigeuners is veel verbeterd, maar herstel van de baptis tenkerkjes gaat zeer langzaam door geldgebrek. „Na een jaar van afwe zigheid was het wederzijds weerzien hartverwarmend." „Het was voor het eerst in de veer- Voor druppelbevloeiïng hadden wij tien jaar dat wij in Roemenië komen, dat de land- en tuinbouwproducten er zo goed voor stonden", aldus de familie Noom. Anders was alles ver schroeid door de droogte en hitte, nu was er op tijd regen. De eerste aard appelen werden in juni gerooid, maar de afzet is nog een probleem. De ver koop verliep traag, want de nieuwe aardappelen op de weekmarkt, van de Nederlandse boer, waren nog te duur. Beter ging het met de verkoop van tomaten en witte kool. In korte tijd waren de grote kolen van Neder lands zaad (veel groter dan de andere kolen op de markt) verkocht. „Wij gingen met de auto nog tien kolen in de tuin van de kennis halen en toen wij ze op de markt losten, werden er direct al 6 verkocht. Dit was voor de verkoopster een teken dat zij te goed koop was, zodat zij de prijs direct verhoogde van 10.000 naar 15.000 lei (1 euro is 40.000 lei). We gingen er nog tien halen, die werden die morgen ook nog verkocht. In de tuin van bejaardentehuis Fila- delfia in Salard staat een grote plastic kas van 80 meter die vol stond met tomaten, paprika's en komkommers. al eerder gezorgd. Met de opbrengst van die kas en nog twee andere kas sen probeert Filadelfia voor een deel zelfverzorgend te worden." Veel mensen gaan een winkeltje be ginnen om wat extra's te verdienen, maar een probleem is dat de groot handel zoals wij die in Nederland kennen, grotendeels nog ontbreekt, vooral in de landbouw. Gelukkig zal daar in de toekomst verandering in kunnen komen. Een Nederlandse handelaar heeft zijn bedrijf in Neder land verkocht en kocht met dat geld een grote staatsboerderij in Roe menië, enkele dorpen verder van Sa lard. De schuren worden verbouwd tot koelhuis voor een groothandel in levensmiddelen. Er is al een grote graanopslag en er komen nog een timmerfabriek en spuiterij bij. Dit project kan over enkele jaren voor de omgeving een grote economische vooruitgang betekenen." De slechte huisvesting van de zigeu ners is ook veel verbeterd. Er zijn nu een aantal houten woningen ge bouwd die plaats bieden aan elk twee gezinnen. Men bouwt nu twee hui zen met een aantal douches. Weke lijks vindt er controle plaats of alles goed wordt onderhouden, anders moeten de zigeuners er weer uit. „Het baptistenkerkje is van binnen geschilderd en wij hebben nog enke le nieuwe ruiten geplaatst. Er is een lambrizering van laminaat aange bracht en de houten banken zonder leuningen werden vervangen door stoelen. Alleen de gescheurde, be tonnen vloer wacht nog op herstel, zodra er geld is. Bij de andere baptis- tenkerk waren de binnenmuren ge- stucadoord. Er zou begonnen worden aan het plafond, maar alles gaat zeer langzaam vanwege geldgebrek." Half juli ging er vanuit Scherpenisse een tweede vrachtauto met hulpgoe deren naar Roemenië, bestaande uit drie pallets met conserven, twee plastic containers voor opslag van 1000 liter water, een fiets, bedden, kinderwagens, veel kleding waaron der drie grote dozen met nieuwe wit te uniformen van een bedrijf uit Ber gen op Zoom voor het personeel van Filadelfia. De inspectie in Roemenië is zeer streng op particuliere instel lingen en de eerdere uniformen met een grijs streepje en een blauwe kraag en manchetten mochten alleen door het ondersteunende personeel gedragen worden. Het verplegend personeel is verplicht om witte uni formen te dragen. „Wij bezochten eerder een kindertehuis onder Neder landse leiding, waar grote kosten ge maakt moesten worden om aan die strenge eisen te voldoen. Zo bleken er drie aanrechten nodig te zijn: 1 voor het schoonmaken van groenten, 1 voor de afwas en een derde voor andere doeleinden. Dit alles heeft te maken met de toetreding van Roe menië tot de Europese Unie in de toekomst. In juni werden overal nieuwe burge meesters gekozen. In Salard waren drie kandidaten: twee Roemeense en 1 Hongaarse nieuweling, want de zit tende burgemeester stopte ermee. Hoewel in Salard overwegend men sen van Hongaarse afkomst wonen, gaf deze burgemeestersverkiezing toch weer etnische spanningen. Maar gelukkig werd de Hongaarse kandi daat gekozen. De mensen in Salard waren dankbaar voor de voedselpakketten die ze in december vanuit Tholen hebben ge kregen. Een ouder echtpaar vertelde dat dit precies op tijd kwam, want zij hadden van hun kleine pensioen voor de winter hout en kolen moeten ko pen. Een vrouw wier man net was overleden, was ook zeer blij met het pakket omdat ze geen geld meer had om nog eten te kopen. Ook de oude ren van Filadelfia betuigden hun dank voor de extra hulp." Met het voor driekwart afstoten van de productie en het daarvoor schrappen van 22 arbeidsplaatsen hoopt Bruynzeel-Sakura (vroeger Bruynzeel Potloden) uit Bergen op Zoom een betere toekomst tegemoet te kunnen gaan. Bij het tot voor kort 95 medewerkers tellende bedrijf werken 6 Tholenaren, vanwie er 1 ontslag heeft gekregen. Bruynzeel Potloden, dat in 1997 werd overgenomen door het Japanse Saku- ra, kampt al meerdere jaren met da lende omzetten waardoor het bedrijf in de rode cijfers terecht kwam. De in december aangetreden nieuwe direc teur J. Walthuis, voorheen organisa tie-adviseur en vroeger in Halsteren actief als doelman van WC en plaat selijk raadslid, moest drastisch ingrij pen. „Dit had al eerder moeten gebeu ren. Want je kunt wel hopen tegen beter weten in, maar je moet met de realiteit leren leven en daarnaar han delen." Die werkelijkheid is volgens Walthuis dat de loonkosten in Neder land dertig keer zo hoog liggen als in China, waar Bruynzeel zijn potloden voortaan laat maken. Hij hoopt op die manier de in afgelopen jaren aan con currenten verloren omzet terug te kunnen winnen. De directeur zegt in een open overleg met zijn staf en de ondernemingsraad de reorganisatie te hebben besproken. Chris van 't Hof uit Sint-Annaland, verkoper binnen dienst promotie-artikelen en al 29 jaar werkzaam bij het bedrijf, heeft als voorzitter van de ondernemingsraad het proces volledig meegemaakt. „We hadden teveel mensen gezien onze omzet en dan moet er wat gebeuren. De o.r. bestaat uit 5 leden en één man werkte zelf in de productie, die nu af gebouwd wordt. Hoe vervelend het voor de betrokkenen ook is - de mees ten werken al heel lang bij ons - als o.r. zijn we heel gelukkig met de af wikkeling van de reorganisatie.' De eerste fase is in juni en juli uitge voerd, waarbij tien medewerkers zijn vertrokken. Ze hebben allemaal, via een bureau dat Bruynzeel inschakel de, een arbeidscontract voor twaalf maanden gekregen met behoud van inkomen. De tweedefase, die van september tot december wordt uitgevoerd, omvat het vertrek van twaalf productiemedewerkers. Vol gens hoofd personeelszaken C. van Nijnatten zijn er echter al vijf mensen tussentijds weggegaan, zodat er maar zeven medewerkers meer via het bu reau aan ander werk geholpen hoeven te worden. De afbouw van de produc tie gaat geleidelijk in verband met de voorraden grondstoffen en halffabri katen. „Gezien de financiële situatie van Bruynzeel Potloden was er geen ruimte voor een nog betere regeling dan er nu voor de productiemedewer kers geboden is. Men krijgt wel conti nuïteit in werk en inkomen", bena drukt directeur Walthuis, die voor de 10 mensen van de eerste reorganisa tiefase van het CWI een ontslagver gunning kreeg in verband met econo mische redenen. „Als de gedeeltelijke afbouw van de productie niet doorgevoerd was, had den we met zijn allen aan het loket van het CWI gestaan", zo maakt de directeur de ernst van de situatie dui delijk. „We ontlenen ons bestaans recht aan het produceren van onze producten waar dat het meest verstan dig is, en dat is in China. Onze pro ductiekosten verlagen, dat lukte niet en vechten tegen de bierkaai helpt evenmin." Volgens de huidige prog noses kan Bruynzeel ook in 2005 nog niet uit de rode cijfers komen. Alleen het verven, stempelen en pun- tenslijpen van de (kleur)potloden blijft in Bergen op Zoom gebeuren. „We willen namelijk een eigen ge zicht aan onze producten blijven ge ven.", zegt Walthuis. Bruynzeel verkoopt naast (kleurpot loden en balpennen ook het Sakura- pakket (viltstiften, markers, gelpen- nen, promotie-artikelen, e.d.) van het Japanse moederbedrijf in geheel Eu ropa. Bruynzeel wordt na de reorgani satie voor het overgrote deel een pure handelsonderneming. Directeur Walthuis wil de marktposi tie verstevigen door te investeren in de opleiding van de medewerkers. „Ik wil meer kwaliteit en daarvoor is trai ning nodig, wat de laatste jaren te weinig is gebeurd. Tevens blijven we kritisch naar de kosten kijken, waar onder de vervulling van vacatures. Alles is gericht op een gezonde toe komst voor zoveel mogelijk men sen", aldus directeur Walthuis van Bruynzeel-Sakura. Een delegatie van de gemeenteraad, het college en enkele burgerleden van de adviescommissies gaan van daag op bezoek bij de gemeente Al- mere. De Thoolse delegatie van zo'n 30 personen gaat daar bekijken hoe de gemeente de burgers betrekt bij de politieke besluitvorming. On der burgemeester Jorritsma wordt sinds januari minder vergaderd en zijn alle commissies afgeschaft. Daarvoor in de plaats wordt weke lijks op donderdagavond voor de raad een 'politieke markt' gehou den. Dat kan gaan over actuele za ken die in de gemeente spelen. Maar ook over het voorlichten van de raad over een bepaalde kwestie. De bij- eeenkomst is openbaar, burgers kunnen er ook hun zegje doen. Door de raad worden dan nog geen be sluiten genomen. Dat kan later en dan is het een kwestie van 'aftikken' zoals dat ook in de Tweede Kamer vaak gebeurt. De excursie vloeit voort uit het raadsbesluit om werk te maken van burgerparticipatie. De heemkundekringen van Tholen, Sint-Philipsland en Halsteren en de geneaologische werkgroep Tholen willen dat het archief op het eiland blijft en niet naar Bergen op Zoom gaat. Het archief lijkt wel een speel bal te worden nu dat opnieuw in de discussie over het nieuwe gemeente huis wordt betrokken, schrijven de vier aan de Thoolse gemeenteraad. De heemkundekringen en de werk- De vier organisaties vinden dat te veel en te eenzijdig de nadruk op de kosten wordt gelegd. „Het gaat om de waarde van het cultuur-historisch bezit van de gemeente Tholen. Daar in ligt het wezen en de oorsprong van het gemeentelijk bestaan. Het beheer daarvan draagt men toch niet over aan een andere gemeente! Ber gen op Zoom heeft ook een geheel andere cultuur en identiteit dan Tho len. Men kan vraagtekens zetten bij het inlevingsvermogen in de speci fieke Thoolse en Zeeuwse cultuur. In het verleden zijn de contacten daar door niet innig geweest." De heemkundekringen en de werk groep hebben hun bedenkingen te gen uitplaatsing van het archief naar Bergen op Zoom. Ze hopen dat de gemeenteraad aan het archief een zelfde plaats en status toekent als aan cultuur-historisch erfgoed als het museum de Meestoof, stadhui zen, molens en monumenten. groep zijn ,ten zeerste verontrust dat het gemeentebestuur zo omgaat met het gemeentelijk historisch en cultureel erfgoed. Ze zijn voor het behouden van het oud-archief bin nen de grenzen van de gemeente Tholen, waarbij de combinatie met het nieuwe gemeentehuis de voor keur verdient. De vier organisaties hebben 9 juli de situatie in Bergen op Zoom bekeken en concluderen dat de Brabantse gemeente allereerst naar haar eigen belang kijkt. Dat voor het realiseren van een nieuwe archiefbewaarplaats naar verbreding van het financiële draagvlak wordt gezocht, noemen de heemkunde kringen helder. „Maar de plannen en mogelijkheden worden wat al te mooi voorgesteld. Bovendien moet de Bergse raad nog een besluit ne men. Zaken als onderzoek en publi caties door een archivaris blijven buiten beeld." In Ten Anker in Tholen viert J.L. Deurloo vandaag zijn 102e verjaar dag. Hij viert dat vanmorgen met zijn beide dochters (die in Halsteren en in Vlaardingen wonen) en verdere familie in het zorgcentrum, waar ook de burgemeester hem komt felicite ren. De eeuweling is redelijk gezond, doet nog regelmatig met zijn rollator een rondje door het gebouw en be zoekt op woensdag de bijbellezing. Wannes Deurloo is geboren en geto gen in de buurtschap Oudeland, en woonde er vlakbij op d'n Driehoek tot enkele jaren na het overlijden van zijn vrouw. Daarna verhuisde Deur loo naar een bejaardenwoning, hij vierde zijn honderdste verjaardag in een aanleunwoning bij Ten Anker en woont momenteel in het zorgcen trum. De Tholenaar werkte heel zijn leven bij de boer. Ook was hij een tijd bestuurslid van het ziekenfonds MZB. Hulporganisatie Dorcas gaat afge dankte mobiele telefoon inzamelen voor het goede doel. Het team van de afdeling Tholen haakt in op de lande lijke actie 'Mobiel voor mens en dier' die georganiseerd wordt door Dorcas en zeehondencentrum EcqMare op Texel. De mobieltjes die ingezameld worden, zullen indien nodig gerepa reerd worden en vervolgens weer ver kocht worden in landen als Polen, Rusland. Tanzania en India. Bij de ac tie wordt ook het milieu een handje geholpen via deze vorm van recy cling. De mobieltjes kunnen worden ingeleverd bij: Sint-Annaland: Pleu- ne Young Style: Scherpenisse: Duine Tweewielers; Sint-Maartensdijk: v.d. Maarl-Walhout; Stavenisse: Meermarkt; Oud-Vossemeer: Plus markt; Tholen: Priegelmee; Poort vliet: Slagerij Bevelander; Sint-Phi lipsland: De Kleine Winst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5