Het is allemaal de schuld van de PKN Dion Dam behartigt belangen van de investeerders in Costaricaanse vanille Reünie neven en nichten Hout, maar het groepje wordt kleiner PLEUNE Style Voor mode en wonen Chauvinist Verkoop alles en geef geld aan de armen Donderdag 9 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Een reisje naar het Mid den-Amerikaanse Costa Rica zit er wel een keer in voor Dion Dam, zo lijkt het. De 50-jarige Vosse- meerder is secretaris van de onlangs opgerichte stichting Belangenbeharti ging investeerders Ecolo- gica. Deze stichting behar tigt de belangen van mensen die geld belegd hebben in een vanilleplan- tage in Costa Rica. Dam is één van de duizend inves teerders. Hij werkt boven dien parttime als adviseur voor De Groene Spaarad- viseurs dat gespecialiseerd is in duurzame investe ringsprojecten. Krachten bundelen Vossemeerder voorstander van duurzame producten met een mooi rendement Vruchtgebruik Werkgelegenheid Van heinde en verre voor krukels en mossels in Elenahof Stavenisse Ze waren zaterdag met 35 familieleden bij elkaar geko men. Neven en nichten van de familie Hout. Voor de zes de maal spraken ze af in de Elenahof in Stavenisse. Want Stavenisse is voor de familie de bakermat. De bijeen komst is er vooral om weer wat bij te praten. De reünisten komen namelijk overal vandaan. De familie Hout bracht veel schippers voort die met hun binnenvaartschepen uit zwierven over Nederland en elders domicilie vonden. Onthoofd Stemmen van lezers Evenals dhr. L. Wessels volg ik als oud-inwoner van Sint-Maartens dijk de gebeurtenissen op het ei land, dus ook de verwikkelingen op het kerkelijk vlak zoals in Sint- Annaland. Het is allemaal de schuld van de Protestantse Kerk in Nederland (PKNTot aan de fusie datum van 1 mei waren veel her vormden fel tegen het samengaan van hervormden, gereformeerden en lutheranen. Men wilde her vormd blijven op de aloude gere formeerde grondslag, de drie for mulieren van enigheid en de kerkorde van 1951. Men wilde de Nederlandse Hervormde Kerk niet prijsgeven, maar hervormd blijven binnen het kerkgebouw waar al vanaf de reformatie (1570 tot 1580) mensen zijn samengekomen. Voluit hervormd en absoluut geen PKN. Maar de N.H. kerk is opge heven en de PKN voelt zich daar van de wettige voortzetting en te vens eigenaar van de gebouwen en andere bezittingen. De PKN is een pluriforme kerk waar van alles kan en die dus absoluut niet meer gere formeerd te noemen is. Velen die dat wel willen belijden, zijn door hun kerkenraad per 1 mei meege nomen in de PKN, ondanks vele bezwaren en tegenzin. Plaatselijk kon men alles blijven doen, maar in classicaal en synodaal verband komt het pluriforme karakter tot uiting met - naast de aloude belij denisgeschriften - twijfelachtige belijdenisgeschriften zoals de Augstburger Confessie en de con cordantie van Leuenberger. De her vormden op gereformeerde grond slag worden alleen maar gedoogd. In financieel opzicht zal men steeds meer moeten bijdragen om dat er veel papieren leden zijn en daarvan zullen er steeds meer afha ken. Het zal niet veel jaren meer duren of de Remonstrantse Broe derschap en de Rooms-Katholieke Kerk komen er ook bij of slokken de PKN zelfs op. In feite is dan ie dereen min of meer rooms en dan zijn we terug bij Luther in 1517. Meegaan in de PKN is een onbe gaanbare weg. De Hersteld her vormde kerk willen de N.H. kerk als planting Gods vanaf de refor matie voortzetten, op de aloude grondslag in het plaatselijke kerk gebouw. Hersteld hervormd wil ab soluut geen kerkscheuring, maar de PKN verkwanselt de N.H. kerk en daarom zie je op veel plaatsen al lerlei problemen, zoals in Sint-An naland, waar de commissie voor bijzondere zorg is opgetreden naar aanleiding van het gezamenlijk ge bruik van het kerkgebouw. Her steld hervormd wees het laatste voorstel van de PKN af omdat dit niet haalbaar was voor de morgen dienst. Denk aan ouderen en de kerktelefoonluisteraars in zorgcen trum de Schutse. Men heeft nu on derdak gekregen in de kerk van de Gereformeerde Gemeente en ik verwonder me erover, dat daar de diensten van Hersteld hervormd wel ingepast kunnen worden, want de Ger. Gem. heeft zelf 3 diensten. Hersteld hervormd wordt er met al le goede zorgen tegemoet gekomen en het is zeer te prijzen dat men daartoe bereid is. De Heere God gebiede er Zijn zegen over. Bij de broeders en zusters van tot voor kort hetzelfde huis (PKN) waren de diensten niet op behoorlijke wijze in te passen, terwijl die op zondag maar 2 eigen diensten hebben. De PKN moet daar eens goed over na denken, want daar zal men in de toekomst geen voordeel van heb ben. Het is waar wat dhr. Wessel zegt, dat hulp aan Afrika ook hard nodig is en met 50 euro kun je daar al een kinderleven redden, maar als er dan toch genoeg geld is, waarom zou het dan niet bijbels zijn als her steld hervormd in de nabije toe komst een eigen kerkgebouw krijgt. Hh heeft wel een predikant, de PKN moet er één beroepen en met alle andere kosten (onderhoud gebouwen) zal dat niet gemakke lijk zijn. Een PKN-ouderling uit Sint-Annaland zei onlangs: het zal bij ons in de collectezak niet moe ten rinkelen, maar ritselen. Dat zegt wel wat. Ik lees ook: beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Maar naar de PKN is ten halve gekeerd inderdaad ten hele gedwaald, want niemand die voluit hervormd wil blijven, kan met de PKN mee. Dat is een heilloze weg. Dat er soms veel geld verkeerd wordt uitgegeven, is niet alleen van de laatste tijd. Dat zie je ook bij de rijksoverheid met de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn en de ge meente Tholen met het nieuwe ge meentehuis. Dat men in Indonesië andere culturen en wetten heeft, is hun goed recht, maar daar hoeven wij ons niet op te richten. Als Wes sels zegt dat het gezonde verstand moet prevaleren boven standpun ten, dan is dat geen koppig door gaan op een uitzichtloze wég tot verwijdering. Bij hh is er al veel tot stand gekomen en de Heere God zal wel zorgen en in de weg van het gebed nog wonderen doen. Dat Maria van 't Hof als zendelinge is uitgezonden, is toch goed. Zij zal op dat terrein veel nuttig werk kun nen doen en wie is daar op tegen? Dat er over het vrouwenkiesrecht in de kerkelijke gemeenten verschil lend wordt gedacht, is bekend. De laatste 50 jaar zijn er steeds meer vrouwelijke ouderlingen en diake nen gekomen. Als dit in het verle den onbijbels was, hoe kan dit dan nu wel bijbels zijn. In de PKN kan er veel mee door, waarvan het maar de vraag is of het bijbels is. De op richting van HHK is een forse steen in de PKN-vijver. De PKN heeft de problemen over zichzelf afgeroe pen. Er is veel verdriet over het feit hoe veel leden van HHK zijn be handeld. Bij alle ellende en moei lijkheden is er de hoop en verwach ting dat de Heere God zijn zegen over ons mag gebieden. C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. Ik weet het nu zeker. Er huist een chauvinist in mij. De afgelopen weken was ik niet te houwen. Als er ook maar één sporter met een oranje outfit in beeld kwam, veerde ik meteen op. Natuurlijk zorgde het miezerige vakantieweer ook bij ons in huis voor verveling en balorigheid. Maar hiermee kan toch niet de hevige olympische koorts worden verklaard. Zeg nu eerlijk, wat moet er binnenin een mens niet allemaal misgaan als je op een achternamiddag naar een kleiduivenschutter, schermer of trampolinespringer gaat zitten kij ken Je moet toch enigszins getroebleerd zijn om een roeiboot met acht vol wassen mannen aan boord naar de finish te schreeuwen Ja, zelfs het ping pongen, badmintonnen, de dressuur en het judoën, volgde ik met spanning op m'n gezicht. We hebben zelfs een aantal keren met het bord op onze knieën voor de buis gezeten om de verrichtingen in Athene te volgen. Die zwemmers waren goed hè? Wat 'n kanjers, die Inge en Pieter. En wat vond je van het laatste kunstje van Leontien Zijlaard-van Moorsel? Hockey inte resseert me normaliter geen snars. Het is in mijn ogen een soort voetbal met hulpmiddelen. Je hebt een stok in je hand, maar je mag daar vervolgens ei genlijk niets mee doen van de scheidsrechter. Heel frustrerend lijkt me dat. Het Nederlandse damesteam zie ik echter heel graag bezig. Maar dat heeft eerlijk gezegd niet zozeer met de sportieve verrichtingen van deze spannend geklede dames te maken. Van de krachtsporters heb ik ook zo enorm genoten. Bij het gewichtheffen, kogelstoten en discuswerpen was het, zoals altijd, weer ongemeen span nend. Je hoort vaak pas dagen later wie er nu eigenlijk een medaille heeft gewonnen. Er wordt in deze disciplines namelijk steevast een aantal deelne mers op doping betrapt. Zo kan de nummer 8 uit het oorspronkelijke eind klassement dus later toch nog doodleuk een podiumplaats bemachtigen. Heel fascinerend. In mijn terugblik op het grootse sportevenement wil ik natuurlijk ook niet voorbijgaan aan al die elastische mannetjes en vrouwtjes die, onder een wolk van talkpoeder, hun fenomenale kunsten in de turnhal vertoonden. De pijnscheuten schieten toch door je lijf als je al die flikflakken, reuzenzwaai en en salto's ziet? Mijn zoontje vroeg of Ik ook kan kopjeduikelen op zo'n evenwichtsbalk. Ik kan niet eens recht overeind over die smalle richel lopen, laat staan dat ik er kunstjes bij maak. Het enige wat me bij deze tak van sport tegenstaat, zijn de coaches. Ze hebben hun pupillen jarenlang gedrild en alleen als er een topprestatie geleverd wordt, kan er een schamper lachje af. Nee, dan trek ik liever een avondje op met onze nationale sportmascotte Erica Terpstra. De preses van sportkoepel NOC*NSE had onze sporters zo fanatiek aangemoedigd, dat ze de dag na de openingsceremonie al geen stem meer had. Maar de corpulente coryfee bleef ondanks het feit dat ze zichzelf monddood gemaakt had, dé perfecte ambassadrice van de Neder landse sport. Wat zal zij zich geërgerd hebben aan die prietprater die onze nationale sporthelden iedere avond mocht onderwerpen aan een dieptein terview in het Holland Heineken huis. De goeie man kwam doorgaans niet verder dan: „Wat ging er door je heen?" En als die prangende vraag was beantwoord, volgde meteen:Wat voelde je toen je daar stond? Aan de nu al legendarische Leontien van Moorsel vroeg de onnozele clichékoning of 'dit haar mooiste overwinning wasMet ingehouden adem wachtte ik op het moment waarop de populaire sportvrouw zou zeggen: „Nee, dat was toch wel mijn winst dit voorjaar op het selectieve parcours in Oud-Vosse- meer." De goedlachse Boekelse koos er maar snel voor om met de oranje massa mee te lallen. Met zo'n spreekstalmeester wil je je als toeschouwer wel aan de drankjes van 'het huisvergrijpen. Al met al hebben "we' het met 22 medailles erg goed gedaan. We mochten daarnaast zelfs iemand afvaardigen die de plaatjes in het stadion mocht draaien. DJ Tiësto zette voor onze sporters de toon, en zo werd de kletsnatte augustusmaand toch nog een beetje leuk. Voor degenen die geld steken in der gelijke projecten, spelen het milieu en duurzaamheid een grote rol, blijkt uit wat Dion Dam vertelt. „Dat menselijk ingrijpen van in vloed is op het klimaat, is al heel lang bekend. Er alleen over praten en debatteren, zet weinig zoden aan de dijk. Hier moet sprake zijn van: geen woorden, maar daden. Heb je er geld voor beschikbaar, gebruik dat dan om in te leggen in groene projecten in plaats van het - indirect via de banken - uit te lenen aan mi lieubelastende industrieën." Een an der voorbeeld dat Dam geeft, is dat mensen zouden kunnen weigeren om in bouwmarkten ongecertifi- ceerd hout te kopen, waardoor deze vanzelf zullen overschakelen op FSC-gecertificeerd hout (Forest Ste wardship Council). „Deelnemen in aan te planten teakplantages die duurzaam worden beheerd, ontlast de oerbossen omdat die minder ge kapt hoeven worden." Dam vindt verder dat hij niet alleen mensen een goed en betrouwbaar advies moet geven hoe ze hun steentje kun nen bijdragen, maar dan ook zélf moet investeren in duurzame groene projecten. „Dat het alleen ellende en onzekerheid zou opleveren, is al lang achterhaald. Kijk bijvoorbeeld naar de explosieve groei van de Triodosbank in het afgelopen jaar. En wat is er mooier dan investeren in duurzame producten en nog een mooi rendement behalen ook, voor bijvoorbeeld een goed (pre-)pen- sioen later." De stichting Belangenbehartiging investeerders Ecologia is er geko men om investeerders op de hoogte te houden, legt Dion Dam uit. „Ei genlijk moet de aanbieder dat doen en die had het ook toegezegd. Maar omdat het uitbleef, hebben wij zelf als beleggers de stichting opgericht. Door de krachten te bundelen sta je Dion Dam toont een stuk duurzaam geproduceerd robiniahout dat hij ooit meebracht uit Polen. immers sterker." De drie bestuursle den die naast Dam zitting hebben, komen uit Utrecht, Voorburg en Deventer. Twee keer per jaar krijgen alle deelnemers in het project (dat inmiddels is volgeboekt) een nieuwsbrief van de stichting, om op de hoogte te blijven van wat er 11.000 kilometer verderop met hun geld wordt gedaan. „We hebben volledige inzage in de financiële en operationele gegevens van het bedrijf, dus kunnen we con troleren. En elk jaar zal er iemand in Costa Rica gaan kijken om op de hoogte te blijven." Als er bij meer dere investeerders dezelfde vragen leven, kan de stichting die bundelen en voorleggen aan de Midden-Ame rikaanse onderneming. „De ant woorden komen vervolgens in de nieuwsbrief." De stichting zal zich voorts inspannen om correcte infor matie (d.w.z. controleerbaar) tijdig aan de investeerders te verstrekken. Ook spant ze zich in om afschriften te verkrijgen van de inschrijvingen in de Costaricaanse openbare regis ters van de rechten van beleggers. En ze zal bemiddelen bij eventuele naamswijziging ten aanzien van de ze rechten. Het vanilleproject is voor 80% aan de man gebracht door De Groene Spaaradviseurs. Omdat de stichting deze organisatie werk uit handen neemt, heeft ze een do natie gekregen om de komende drie k vier jaar alle kosten te dekken. Bij andere 'groen' beleggingsprojecten opereren eveneens stichtingen en die verzorgen veelal ook de uitke ringen aan de deelnemers. In dit ge val is dat echter in handen van een administratiekantoor in Costa Rica. De vanilleplantage waar het om gaat, is 63 hectare groot en ligt in de kustprovincie Guanacaste, in het noordwesten van Costa Rica aan de Grote Oceaan. Een uit Oudenbosch afkomstige boomkweker heeft het bedrijf opgezet. Hij is algemeen di recteur en grootaandeelhouder van Ecologica S.A., zoals het heet. Voor de verwerking, verpakking en het op de markt brengen van de produc ten is een afzonderlijke onderne ming gesticht, Procesadora Ecologi ca. „Dit is in feite de tweede fase", ver telt Dam. De eerste fase is een va nilleplantage in de oostelijker gele gen provincie Alajuela. Daar wordt de vanille (vanilla planifolia) - ei genlijk een orchideeënsoort - ge kweekt op de traditionele manier: ze groeit tegen klimbomen aan. De tweede fase fnaakt gebruik van mo dernere technieken. Over de vanille- planten worden schaduwnetten ge spannen zodat je het effect van een kas krijgt. „Glas is niet nodig, want het is daar warm genoeg." Bevloei ing is mogelijk en in het droge ge bied heeft schimmel minder kans. Daardoor is de structuur van de tweede fase beter en veiliger voor de investeerder, geeft de Vossemeer der aan. „Maar het blijft een natuur product, met de risico's vandien." Er wordt een biologische teeltwijze toegepast: de planten staan in bak ken met organische mest die kort gecomposteerd is. Daardoor is ze minder aantrekkelijk voor schadelij ke organismen en neemt de voe dingswaarde toe zodat de planten gezond blijven. Om vanillepeulen te krijgen, moeten de bloemen van de plant handmatig bevrucht worden. Vervolgens duurt het zes maanden van vruchtzetting tot peul en nog eens twee tot drie maanden voor het rijpen en drogen. Dam: „Met 45 eu rocent per gram is vanille na saffr aan het duurste kruid." Een vanilleplant gaat veertien jaar mee en het duurt vier jaar eer hij voor het eerst vrucht draagt. Dat be tekent dat de investeerders na vier of vijf jaar het eerste rendement zien. Zij hebben allemaal, voor een periode van 99 jaar, het vruchtge bruik gekocht van een bepaald stuk grond. Minimaal moest 200 vier kante meter gekocht worden, waar voor de investering 6250 Ameri kaanse dollars (6562,50 euro) bedroeg. De investeerder heeft het exclusieve recht om het betreffende kavel (via notariële akte geregi streerd in de openbare registers van Costa Rica) te exploiteren en daar van alle vruchten en opbrengsten te genieten. „In de overeenkomst is vastgelegd dat 20% van de netto-op brengst door Ecologica gereser veerd wordt voor de bedrijfskosten. Daar staat dan weer tegenover dat herplant de beleggers niet in reke ning wordt gebracht", aldus Dam, die ook nog een baan heeft als ener gie- en milieuadviseur. De vraag naar natuurlijke vanille neemt toe, met name in de nabij Costa Rica gelegen Verenigde Sta ten. Topkoks verkiezen het natuur lijke product boven de synthetische variant. Zij en anderen die iets heb ben met voedsel en voedselveilig heid, met kruiden of producten uit de natuur, waren genegen om in dit project te investeren. Zij betalen over hun winst belasting in Costa Rica, waar een laag tarief gehan teerd wordt als het stimuleren van werkgelegenheid aan de orde is. „Wat de beleggers straks ontvan gen, is dus een netto-bedrag. En ze krijgen zélf het rendement, er zit geen bank tussen." De laatste maanden ging er enkele keren wat mis met soortgelijke in vesteringsprojecten. Dam wordt daar niet zenuwachtig van. „De Groene Spaaradviseurs screent zor- vuldig." De betrouwbaarheid van de onderneming, of het project controleerbaar is, zijn zaken die onderzocht worden. En natuurlijk of er duurzaam beheerd en gepro duceerd wordt. Bij hout is daarvoor het al genoemde FSC-keurmerk een belangrijk instrument. Dat de belangstelling voor investeren in groene projecten nog steeds toe neemt, illustreert Dam met cijfers. Zijn werkgever had vier jaar gele den 3000 beleggers als klant en in middels is dat het tienvoudige. Naast de vanille zijn er andere pro jecten: teakhout in Brazilië, robi niahout in Polen en wijn in Zuid- Afrika. Het hout trekt de meeste beleggers, weet de Vossemeerder. Hij vindt dat fondsen aan minimum eisen zouden moeten voldoen. „Want als er omvallen, blijkt de na zorg lang niet altijd in orde te zijn." De stroppen van de laatste tijd maken wél, dat beleggers in toenemende mate vragen naar pro ducten met een terugkoopgarantie en garantieopbrengsten na een be paalde looptijd. „Daar is door aan bieders van teakhout inmiddels in voorzien, mede op aandringen van onder andere De Groene Spaarad viseurs." Dam geeft toe dat het va nilleproject géén verzekering heeft, maar daar staat tegenover dat bij schade geen extra kosten voor de investeerders ontstaan. Al naar gelang de deelname wor den voor het vanilleproject rende menten genoemd van 18 tot 50%. Gezien de prijs die afnemers voor vanille willen betalen, zou dat re alistisch zijn. Dam vertelt over de investeerders van het. eerste uur in teakhout, tien jaar geleden. Zij krijgen dit jaar de eerste opbrengsten uitbetaald en halen 14 tot 17% rendement op hun inleg. Een vanilleplant geeft peulen die gedroogd worden. Voor de 'Houten' uit Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Tholen is het niet ver, maar een flink aantal moet er een stuk voor reizen. Uit Yerseke, Zierikzee, Som- melsdijk en Middelharnis, Krimpen aan de Lek, Hendrik Ido Ambacht, Strijen, Den Haag, Elburg, Wezep en Krommenie. Het middagmaal met krukels, verse worst, spek en varkenspoten wordt met smaak verorberd. De krukels zijn bijna op. „De meesten hebben al dat spul van het varken al in jaren niet meer gegeten. De nichten en ne ven van de Veluwe kennen het alleen uit hun jeugd toen ze nog in Stave nisse op bezoek kwamen," vertelt de 66-jarige Leny Bal-Hout uit Yerse ke. Zij is een van de initiatiefnemers. Nou ja, ze is gevraagd de reünie te organiseren voor de familie Hout na dat ze het eerst voor de familie van moederskant had gedaan, zo licht ze toe. „De eerste keer dat we het de den was in 1988 en toen waren er 74 familieleden. Het was toen erg moeilijk om iedereen te vinden. Er zaten er in California en Singapore. Toen waren de vaders en moeders er nog bij. Nu zijn er 35, maar het zou den er veertig geweest kunnen zijn als er niet een aantal afgebeld had den. Het groepje wordt kleiner." Ze doet het nu samen met haar nicht Maatje Riedijk-Hout (61), ook uit Yerseke. Hun grootvader was Cornelis Frede- rik Hout die op de Achterweg (nu Wilhelminastraat) een drogisterij had en 43 jaar lang koster van de hervormde kerk in Stavenisse is ge weest. „Opa had dertien kinderen. De meesten zijn gaan varen. De oud ste in het gezelschap is Jacoba (Koos) Dorst-Hout die deze week 90 jaar is geworden." Ze woont in de Elenahof en wordt voor de groepsfo to in de binnentuin thuis opgehaald. Ze krijgt een bos bloemen en vele nichten en neven schudden haar de hand en maken op de terugweg naar de zaal een praatje bij de deur van haar woning. Ze is slecht ter been, maar kent nog vele bezoekers van naam. De jongste is Bep Schrik- Hout uit Kruiningen. Ze is 52 jaar, maar was verhinderd. De eerste reünies van de familie werden om de vijf jaar gehouden. „Maar de oudsten onder ons vonden dat te lang duren. Toen zijn we het om de twee jaar gaan doen. Nu ieder jaar. De eerste zaterdag in septem ber. Iedereen weet het." Leden van Ons Boeregoed zetten de bijeenkomst luister bij met een de monstratie van Zeeuwse kleder dracht. De hele dag stond in het te ken van Zeeland want 's avonds kwamen er mosselen op tafel. Die werden op tafel gezet door achter nichtje Frieda Klippel-Vos die be heerster is van Elenahof. Leny: „Het is heel gezellig geweest. Het was smullen van de krukels en de mos sels. En we krijgen een steeds hech tere band met elkaar." Neven en nichten Hout bijeen in de binnentuin van Elenahof in Stavenisse. De oudste is 90-jarige Koos Dorst-Hout, in het midden met bloemen. Stemmen van lezers Voordat dhr. Wessels in de E.B. van 2 september wat schrijft, moet men van de juiste feiten op de hoogte zijn. Wat hij misschien niet weet is: wanneer we (hersteld hervormden) akkoord waren gegaan met de dienst om 8.15 uur in de N.H. kerk, dan zou dat maar voor een half jaar zijn. Daarna werd de zaak door de PKN-kerkenraad op nieuw bekeken, dus wie weet, wat er dan weer uit de bus zou rollen. Negen uur was onbespreekbaar, want de PKN moest om 10.00 uur over het kerkgebouw kunnen beschikken. Ik vind het dus een éénzijdig schrijven van dhr. Wessels, want even zo goed zou men kunnen voorstellen: Kom op Sint-Annalanders en laat de tijden zo als ze waren van mei tot en met au gustus. Maar daar was geen sprake van. Vervolgens haalt dhr. Wessels alles uit de kast, van rekensommen tot en met Indonesië toe. Toevallig wonen we in Nederland en niet in Indonesië. Hoe we eventueel het geld beter kunnen uitgeven: misschien hebt u wel een huis en een auto en gaat u op vakan tie. Dan zou ik voorstellen: verkoop alles en geef dat geld aan de arme lan den! Wat ik me ook afvraag is, hoe dhr. Wessels aan de wijsheid komt als zou men dit voor de dominee of voor fa milie doen. Die vraag kun je ook stel len bij de PKN. Vind u het zelf ook niet beschamend, dat het samenge- bruik van het kerkgebouw bij de Ge reformeerde Gemeente wel kan en bij de PKN niet? Tenslotte, als u voor de vrouw in het ambt bent, dan sluit u zich toch aan bij een kerk waar dat wel het geval is? M.L. van Winkelen, Tüinstraat 26, Sint-Annaland. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op zaterdag doen Jeffrey Hoek, An ne van Houdt, Nathalie Constantino en Suzan Lindhout en Maatje Istha dienst. Het gebouw staat sinds kort te koop. Het werd in 1911 in gebruik geno men en was eigendom van de rijks gebouwendienst. Die verkocht het pand zo'n tien jaar geleden aan M.J. van Houte uit Scherpenisse. Die verhuurde het nog vijf a zes jaar aan de rijksgebouwendienst, maar ver kocht het pand drieëneenhalf jaar geleden aan de huidige bewoner P.J. Pekaar. De gleuf van de brievenbus op de hoek van het pand is al jaren gele den dichtgemetseld. Nog een paar weken en dan gaat de deur van de sorteerafdeling ook voorgoed dicht. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hij moet vanuit zijn cabine als kraanmachinist zorgen dat de bak op de juiste plaats komt en blijft. Als De Moed en Amzil aan het kruis bezig zijn, zweven ze op 46 meter boven de grond, zo laat de hoogtemeter in de cabine bij Weg- gemans zien. De mast van de kraan heeft een totale lengte van 58 meter, zegt hij. En daarmee torent hij bo ven de haan op de toren uit. Om het bakje met de vaklieden weer zachtjes op de straatstenen neer te zetten, zijn er onder de bak twee matrassen gebonden. Eenper soons matrassen die op grote hoogte niet meer zijn dan twee strookjes stof. Het schilderen en repareren maakt deel uit van het onderhoudsplan van de gemeente Tholen die eigenaar is van de toren. Om de vier jaar wordt het werk uitgevoerd. Twaalf jaar geleden, in 1992, vond de grote restauratie van de toren van de Maartenskerk plaats. Toen werd met behulp van een kraan van 130 ton de toren 'onthoofd'. Spits en lantaarn werden - vanaf de balu strade - in een keer van de toren ge licht en naast de kerk op het gras veld gezet. De hijs woog 6000 kilo. Het haantje en het kruis waren er toen afgehaald. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7,4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3