Twaalf mille voor knelpunten clubs Sorteercentrum Sint-Maartensdijk dicht, bestellers gaan naar Tholen Koi Joeniek Kassen alleen aan Lange-/Oudelandseweg Zo vader, zo zoon op toren van Maartenskerk 350 OCCASIONS Geen nieuwe polder aansnijden Post stapt over op deeltijd postbezorgers, eerste in Stavenisse Donderdag 9 september 2004 60e jaargang no. 43 K Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Zestien verenigingen tekenen protest aan Anthonie Keldermans Op 27 september valt het doek voor het sorteercentrum of bestelkantoor van TPG Post in Sint-Maartensdijk. Dan verlaten de zeven vaste bestellers het oude postkantoor aan de Noordpoort. Het pand staat te koop. Het perso neel wordt overgeplaatst naar Tholen waar ze het voor werk gaan doen voor de 'postbodes nieuwe stijl die TPG momenteel aan het werven is: de postbezorger. Landelijk loopt het bestelwerk terug, maar in Sint-Maartensdijk merken de postbestellers daar nog weinig van. Met de hand Zondag 12 september geopend! In verwachting? zie pagina 12. Zijn vader Gatze de Moed uit Stavenisse klom nog met een ladder tegen het topje van de Maartenstoren in Sint-Maartensdijk, zijn zoon André laat zich in een hoogwerkersbakje naar boven hijsen. „Zo vader, zo zoon," grapt De Moed. Zijn vader was gemeentetim merman, hij is schilder bij Noom in Scherpenisse. Tij den veranderen, ook de techniek. Werkstraf 240 uur, smartegeld 1500 euro Twintig mille voor boot om duikers te redden Christengemeente niet in drukkerij Deze week André de Moed in voetsporen Gatze i Eendrachtbode, de Thoolse Courant PoSföus 5, 469/' ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657OO7b:g,g. 653474 T§lef®r0T66-e570Q8' É-matj:,. rpdactie@eendrachtbode.nl sadvert@eendrachtbode.nl 'ii- a£fmin@eeiidraptitbode.nl Homepage: wvjnw.seftelrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zestien verenigingen, clubs en instellingen hebben bij de Thoolse ge meenteraad geklaagd over de gevolgen van de 10% korting op hun sub sidie, terwijl de huur van hun accommodatie omhoog gaat. Voetbalver eniging SPS schrijft het 45-jarig bestaan niet meer te kunnen vieren omdat er volgend jaar een gat van 2377 euro ontstaat door de beslissing van de gemeente. Oud-Vossemeer's Muziekvereniging heeft 2003 al met een tekort afgesloten en is ongerust, dat de lagere subsidie tot verdere verslechtering van de financiële positie leidt. De raadscommissie samenleving be- 718 euro verschil tussen aanvraag spreekt de klachten dinsdagavond en toewijzing, OVM 451 euro, Eu- en de verenigingen kunnen dan van terpe Sint-Maartensdijk 427 euro, het spreekrecht gebruik maken. B. Concordia Sint-Philipsland 137 en en w. hebben een pot van 11.950 eu ro achter de hand voor het oplossen van eventuelè knelpunten, maar wat ter discussie wordt gesteld, is maar liefst 151.499 euro. Het college houdt echter rekening met het feit, dat een aantal bezuinigingen niet doorgevoerd kan worden. „Sommi ge instellingen zijn namelijk al ver plichtingen aangegaan. Ook kan het voorkomen, dat de voorgenomen bezuinigingen leiden tot onaan vaardbare gevolgen." Als de ge meenteraad gehoor geeft aan de klachten, zou de twaalf mille wel eens te weinig kunnen zijn en dan moet naar een alternatieve dekking worden gezocht. Het gaat om sterk uiteenlopende be dragen. De bibliotheek krijgt 41134 euro subsidie minder, zangvereni ging VZOS Sint-Philipsland maar 23 euro. Daarnaast zit er nog een verschil in de berekeningen van de gemeente en de verenigingen. Zo komt SPS in 2005 aan een tekort van 2377 euro, de gemeente bere kent het verschil tussen de aanvraag en de toewijzing op 635 euro. Noad krijg 853 euro minder, Tholense Boys 458, Smerdiek 575, Stavenisse 509, WHS 417 en voetbalvereniging Vosmeer moet het met 379 euro minder doen. Bij de muziekverenigingen is het beeld als volgt. Concordia Tholen Accelerando Sint-Annaland 136 eu ro minder. Dat is een peuleschil in vergelijking met de 16.623 euro die de thuiszorg en het maatschappelijk werk minder ontvangt. De Anthonie Keldermans concerten moeten het met 200 euro minder doen en dat is relatief gezien veel meer. Daarom protesteert de stich ting ook. „Onze vier concerten zijn van een artistiek zeer hoog niveau en de uitstraling is bovenlokaal. Ook staat onze stichting een ruimer cultureel gebruik van het stadhuis voor." De stichting vindt het niet correct, dat Uit op Tholen verhou dingsgewijs ruimhartiger gesubsi dieerd wordt, terwijl het niveau van onze concerten op zijn minst gelijk waardig is.' Anthonie Keldermans betreurt het, dat er geen ruimte is voor nieuwe initiatieven als het grootschalige lustramconcert met een internationaal vermaard gezel schap. „Dat legt juist de door de ge meente zo gewenste ontwikkeling op cultureel vlak volledig stil.'Vol gens de stukken krijgt Uit op Tholen 1439 euro minder en het Zeeland Nazomer Festival krijgt volgend jaar helemaal niets meer, dus 2300 euro minder. ZIE VERDER PAGINA 7 Gedeputeerde H. van Waveren zegt nee tegen grootschalige glastuin bouw in de Bredenvlietpolder bij Sint-Annaland, maar hij wil wel praten over nieuwe kassen aan de Langeweg en de Oudelandseweg. „Een nieu we polder aansnijden is een veel te gemakkelijke redering. Je moet kas sen neerzetten bij de bestaande glastuinbouwbedrijven." Van Waveren geeft daarmee een signaal af voor de raadscommissie ruimte, die maan dagavond praat over het verzoek van tomatenteler P.N. Hoogerbrugge uit Lepelstraat om 40 ha kassen aan de Bredenvlietsedijk te beginnen. De gedeputeerde is niet gevoelig telijke ordening snij je geen nieuwe voor het door de gemeente aange voerde doorslaggevende aspect van passende werkgelegenheid voor 240 mensen. Hij vindt dat ook overtrok ken. „Het gaat om 4 arbeidsplaatsen per ha, maar sommige glastuin bouwbedrijven die sterk geautoma tiseerd zijn, kunnen met 1 a 2 men sen volstaan. En werkgelegenheid is niet alleen zaligmakend. Dat heeft mij verrast in het standpunt van de gemeente, dat het ruimtelijk beleid niet zwaar heeft meegewogen. Zo'n plan moet veel beter passen bij de publieke doelen." Van Waveren zegt het afgelopen jaar al vijf keer nee gezegd te hebben te gen aanvragen van glastuinders die in een nieuwe polder met kassen wilden beginnen. „Bij goede ruim- polders aan. Toen wethouder He ijboer een paar maanden terug op bezoek kwam, heb ik hem ook ge zegd, dat dit verzoek in strijd is met het streekplan. Wij kiezen voor con centratie in Terneuzen, dus er is geen ruimte bij Sint-Annaland. De provincie is wel bezig met een nieuw omgevingsplan en dat kan in 2006 ruimte bieden, maar het beleid is nu vrij helder. Ik gooi de deur echter niet helemaal op slot, maar niet overal kan alles.' De gedeputeerde wijst dan op de mogelijke aansluiting bij de oudere glastuinbouwbedrijven in Sint-An naland, aan de Langeweg en omge ving en aan de Oudelandseweg. ZIE VERDER PAGINA 5 De postbestellers verlaten het sorteercentrum aan de Noodpoort/Oostvest, v.l.n.r. Jeffrey Hoek, Anja Tröster, Nemi Potappel, Digna van Poortvliet, Jo Ridderhof en Joost van Houdt. De postbezorgers gaan straks overal de post naar de bus brengen. Ze hoeven het niet zelf te sorteren. Eerst in Stavenisse dan in Scherpe- nisse en daarna Sint-Maartensdijk. TPG werft op dit moment kandida ten. Het is een landelijke maatregel. De nieuwste verandering die TPG Post doorvoert, is in het bestelkan toor in Sint-Maartensdijk al te mer ken. De post voor de wijk Stavenis se wordt eerst gesorteerd (op straat) en gezet (op huisnummer). De stuk ken moeten om kwart over tien af geleverd zijn bij Marian de Vos zo dat zij met haar bestelronde in Stavenisse kan beginnen. Postbe- steller Anja Tröster-Riedijk uit Sint- Maartensdijk brengt de post in een van de bekende rode bestelauto's naar Stavenisse. De Vos wordt post bezorger genoemd en is deeltijd in dienst van TPG. Voor de huidige postbestellers is het een grote verandering. Jo Ridderhof uit Sint-Annaland: „We zullen meer binnen zitten dan buiten. We gaan het sorteren doen voor de nieuwe postbezorgers. Die brengen straks alles weg naar de bus, behalve de aangetekende stukken. Ook andere aanvullende diensten blijven we nog doen. Ook het begeleiden van de postbezorgers. Maar we zullen het buiten zijn, in de vrije natuur, en het contact met de mensen, gaan mis sen. We zijn toch echte buitenmen sen. Dat merk je bij het sorteren al. Dat wil je snel klaar hebben om naar buiten te kunnen gaan." Zijn plaatsgenoot Nemi Potappel: „Het leuke is de afwisseling. Een paar uurtjes binnen, een paar uurtjes buiten. Het wordt straks eentoni ger." TPG stelt dat het binnenwerk van de postbodes toeneemt, zoals de voorbereiding van de eigen postbe stelling en die van de postbezorger. Het binnenwerk mag voor een post bode volgens de CAO 75 procent zijn van het totale werkpakket. De verhuizing heeft te maken met de verandering die TPG doorvoert in de distributie. Op het postkantoor in Bergen op Zoom zijn drie sor- teermachines geplaatst die de post op huisnummer leggen. Er wordt op dit moment proefgedraaid. Ridder hof: „Een stukje voorbereiding dat wij doen, wordt overgenomen door machines. Alleen de poststukken op A-4 formaat moeten er nog met de hand tussen gezet worden." De machines die 30.000 brieven per uur kunnen verwerken, zijn bedoeld voor bezorging in Sint-Maartens dijk, Steenbergen, Halsteren, Hoo- gerheide en Bergen op Zoom. Offi cieel worden de machines op 27 september in gebruik genomen. Dan sluit het sorteercentrum in de smal- stad. Er blijft daar te weinig werk over voor de bestellers en dus ver kassen de postbodes naar het kan toor in de Dalemsestraat in Tholen waar ze in principe wel hetzelfde werk blijven doen. De twee bestel- kantoren worden dus in Tholen sa mengebracht. Tot 2006 verwacht TPG daar geen veranderingen. Bovendien voldoet de ruimte in de smalstad al lang niet meer aan de arbo-eisen. Het is er krap als er - zoals vrijdagochtend - zes mensen bezig zijn. De rekken met de post en de tafels vullen twee muren. Er staan bakken op de grond en dat kan eigenlijk niet, zegt Ridderhof. „Maar ja, wij kunnen daar wel mee leven." Jaarlijks bezorgt TPG Post bij 7 miljoen adressen post. TPG wil dat blijven doen tegen een 'aantrekke lijke prijs'. Het bedrijf heeft te ma ken met het vrijer worden van de markt. Meer partijen dienen zich aan. De concurrentie neemt toe. Ridderhof: „Vroeger hadden we het alleenrecht. Dat is niet meer. Dat geldt nu nog alleen voor brieven. Nu zijn er ook andere bedrijven die landelijk opereren." TPG ziet ook dat er minder post wordt verstuurd. Vooral de zakelij ke. Bankoverschrijvingen worden vaker via de digitale snelweg ge daan. Kortom, het volume vermin dert. Ook onder invloed van sms en mobiele telefoon wijzigt het gedrag van de consument zich. Maar Rid derhof merkt daar nog weinig van. „Er zijn hier ook bedrijven die op het eiland folders via ons laten be zorgen." In totaal moeten er over tien jaar 5000 van de 25.000 voltijds banen verdwijnen bij de postdivisie. Via natuurlijk verloop. Joost van Houdt uit Scherpenisse is al meer dan veertig jaar in dienst. Hij zal gaan afbouwen: van postbode naar deeltijd postbezorger op dinsdag, woensdag en donderdag in zijn woonplaats Scherpenisse. De postbezorgers krijgen alleen een parttime contract aangeboden. Vol gens TPG kunnen er voor 1 fulltime postbode meerdere parttimers aan de slag. De werving is reeds begon nen. Het zijn voornamelijk vrouwen die reageren. Volgens TPG merkt de klant niets van de veranderingen. Hooguit kan het tijdstip van bezor ging veranderen. TPG gaat er van uit dat de post tussen negen uur 's morgens en vijf uur 's middags wordt bezorgd. Ridderhof: „We hoorden al jaren over de verandering. Nu komt het dichterbij. We leven er naar toe. We weten het gewoon. Het gebeurt niet op stel en sprong. Maar op Smur- diek verdwijnt er weer een stukje geschiedenis." Behalve Ridderhof, Tröster, Potap pel en Van Houdt, werken ook Maarten van Houdt, Frans Istha, Ina Klippel en Digna van Poortvliet voor TPG in de smalstad. ZIE VERDER PAGINA 3 Drukkerij 14 - 4651 SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Tel. 0167 - 56 09 05 Bij ons binnen vindt u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, gebeel j Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 - 17.00 uur Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 - 17| Maandag en woensdag gesli Een werkstraf van 240 uren, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar plus nog 1500 euro smar tegeld. Dat was gisteren het vonnis van de Middelburgse rechtbank voor een 21-jarige Tholenaar die met een minderjarig meisje on tucht had gepleegd. Sexuele ge meenschap met jongeren onder de 16 jaar is volgens de wet strafbaar. De rechtbank achtte ook bewezen dat de man het 14-jarig meisje had mishandeld en bedreigd. De officier van justitie had 22 maanden cel geëeist waarvan 7 voorwaardelijk en 3200 euro smartegeld voor het meisje. De rechtbank oordeelde veel milder, want het meisje was stapelverliefd op de man. De Tho lenaar hoeft nu helemaal niet de cel in als hij zijn werkstraf ondergaat en zich twee jaar goed gedraagt. Wanneer het meisje de resterende 1700 euro nog wil hebben, moet zij dat via de civiele rechter op de man proberen te verhalen. Voor het redden van duikers en an dere watersporters die in moeilijk heden zijn gekomen, willen b. en w. 20.000 euro uittrekken om een snel le boot aan te schaffen. De raads commissie bestuurszaken praat er woensdagavond over. Het onder werp is op de agenda gekomen door een brief van E.C. van Voorst, ex ploitant van de Zeester uit Scherpe nisse, na een ongeval bij Gorishoek, toen duikers door plotseling veran derde weersomstandigheden in de problemen raakten. De drie vletten die de brandweer in Tholen, Stave nisse en Sint-Annaland nu heeft, voldoen niet voor open, onstuimig water, 15 meter uit de kant. Met een snelle motorboot kan de brandweer binnen een kwartier hulp verlenen. Deze investering betekent geduren de vijftien jaar wel een jaarlijkse last van 2500 euro, die uit de pot voor onvoorziene uitgaven moet ko men. B. en w. willen verder ge dragsregels opstellen ten behoeve van de veiligheid van duikers bij Anna Jacobapolder (noordelijke strekdam bij haventje), Stavenisse vissteiger Veerweg, Keetenweg (Smits en bij camping 't Ouwe Dorp), Gorishoek, Poortvliet Strij- enham en Tuttelhoek en de Bergse- diepsluis (Oesterdam). De Christengemeente uit de Simon Lindhoutstraat mag niet in het pand van de voormalige drukkerij NPN aan de Slabbecoornweg in Tholen. B. en w. stellen de gemeenteraad voor om het bezwaarschrift tegen de weigering van het college onge grond te verklaren. De Christenge meente klopte al bij de commissie voor de bezwaarschriften aan om een ander standpunt te bepleiten, maar alleen de fracties van de CU, ABT en D66 wilden vestiging van een kerk op een industrieterrein toe staan. De SGP nam geen standpunt in. De andere fracties waren tegen omdat er bedrijven met risicovolle stoffen rond NPN liggen. Twee na burige ondernemingen hebben bij b. en w. telefonisch en schriftelijk be zwaar gemaakt tegen de komst van de kerk vanwege mogelijke beper kingen en overlast van grote aantal len auto's. Voor de Slabbecoornpol- der en Welgelegen is onlangs een nieuw bestemmingsplan vastgesteld en dat wil het college weer niet gaan veranderen. Advertentie I.M. Samen met Brahim Amzil uit Bergen op Zoom geeft De Moed het kruis en de lantaarn van de toren een verfbeurt. Het is prachtig weer. De zon schijnt volop en er is geen zuchtje wind. „Het is wel even wennen, erkent André die voor de eerste keer op grote hoogte bijna oog in oog komt te hangen met het haantje. „Als je zo bij dat krijs hangt, dan heb je niet veel meer voor je." Voor de veiligheid zitten de mannen in een tuig. Verbonden aan een touw en een klem klikken ze zichzelf vast aan de bak. Brahim heeft het al vaker ge daan. Onder meer in Stavenisse, maar dat was niet zo hoog. „Ik heb geen hoogtevrees. Mij maakt het niet uit." Als het hout van de lantaarn of de klossen onder de balustrade rotte plekken vertoont, dan wordt timmerman Jan Walhout uit Sint-Annaland naar boven gebracht. Hij werkt bij aannemingsbedrijf Van Prooijen uit Stavenisse. Ook hij heeft het vaker gedaan. Bij de marine heeft hij een paar keer in een heli kopter meegevlogen. „Dan ben je helemaal vrij. In zo'n bakje ben je ook he lemaal vrij. Het is prachtig als je daar boven zit. Je kan heel het dorp zien. Ie dereen in het dorp kun je zien lopen. Je ziet alles." De slechte stukken haalt Walhout weg. De plekken worden opgevuld met kunsthars. Een van de schilders houdt het bakje op zijn plaats als Walhout bezig is. Is die klaar dan gaat de verfkwast erover. Vanaf de begane grond in de Hazenstraat kijkt Jordi Weggemans van kraanbedrijf Tholen toe. Zie verder pagina 3. Schilder André de Moed (links) en timmerman Jan Walhout gaan in het hoogwerkersbakje'naar boven om onderhoud te plegen aan de torenspits. Advertentie LM. Koos Dorst-Hout is oudste aanwezige op reünie Hout in Stavenisse Dion Dam behartigt belangen van investeerders in Costaricaanse vanille Bewoners Gladiolenstraat Sint-Maartensdijk heten Kiki uit China welkom EN VERDER... Scholieren kunnen op 27 adressen aankloppen voor hulp Skaten en zweten in Oud-Vossemeer HET LEVEN SCHONK DE MENS NIETS ZONDER GROTE INSPANNING Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1