'Altijd alert zijn op wat klanten wensen' 'Winkel vervult ook een sociale functie' 'Mensen moeten zich lekker thuis voelen' 'Druk bij de pomp, dat moet zo blijven' "Luxe gordijnstoffen.... Kunstwerken voor het raam." Kijk voor onze acties op www.interstyle.nl Schildersbedrijf Pipping Fina Schot TlXliïi Van Houte Wonen Han Schot iter Wie hier koopt, geeft kracht aan Tholen St. Maartensdijk Donderdag 9 september 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bijna een jaar is Drogist Smerdiek open. De zaak aan de Markt waar ook huishoudartikelen, fournituren en verf middelen te koop zijn, is al niet meer weg te denken uit Sint-Maartensdijk. Vele klanten hebben de weg gevon den naar de royale winkel met het ruime assortiment aan artikelen. Ook mensen van buiten het dorp. Philip en Hetty Wouterse van Philett Twee jaar geleden begonnen ze voorzichtig met wijnko- perij Philett aan de Haven, vorig jaar kwam de slijterij er bij. Inmiddels zijn ze aan de derde verbouwing van hun pand toe, maar Hettie en Philip Wouterse genieten er nog steeds van. Ze zien hun klantenkring toenemen en ook hun omzet stijgen. Wouterse rekent de beide dorpen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse als één geheel. „Er ligt een dijk tussen, maar ze liggen dicht bij elkaar. Dan praatje wel over zo'n 5000 inwoners." Bets Sturris maakt graag een praatje Het is een voorrecht om in een dorp te wonen op het platteland, zegt Bets Sturris uit Sint-Maartensdijk. Ze is er geboren en getogen en vindt dat ze er een gelukkige jeugd heeft doorgebracht. „Alle voorzieningen zijn er, maar je moet wel je best doen om de zaak leefbaar te houden." Arie en Ria Duine uit Scherpenisse De bouw van het nieuwe benzinetankstation is in volle gang. Aan de pomp voor de gevel van hun woonhuis en winkelpand rijden auto's af en aan om te tanken. Er ko men klanten om een fiets te brengen die gerepareerd moeten worden en de telefoon staat er niet stil. Bij Arie en Ria Duine in Scherpenisse is het druk. En dat moet vooral zo blijven, vinden ze. Van Houte Wonen En een ruime keuze uit comfortabel tapijt en praktische zonwering. Auto Work Shop Go-ck. EeJyi, ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Autobedrijf Westvest 52 t/m 58 Sint-Maartensdijk 0166-662159 TE KOOP: Pieren voedingsspeciaalzaak Westvest 54 Sint-Maartensdijk 0766-662159 Fixet Sint-Maartensdijk De gemeente Tholen is veel meer winkelvoorzieningen rijk dan u soms denkt. Vlakbij huis zijn er tal van mogelijkheden om uw inko pen te doen. Heel gemakkelijk ook, die winkels om de hoek. U hebt bovendien geen reiskosten. En wie hier koopt, geeft kracht aan de plaatselijke gemeenschap. U ondersteunt de leefbaarheid van uw ei gen woonplaats. Dit is een publicatie van de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF) in samenwerking met de middenstandsvereniging Smalstad, de gemeente Tholen, de Kamer van Koophandel en het Ondernemers Klankbord Zeeland ter stimulering van de koop krachtbinding in de gemeente Tholen. (Advertentie) Erica Koopman en Johnny Pals van Drogist Smerdiek Erica: „Dat merken we als er hier mensen komen die pasfoto's moeten laten maken voor het aanvragen van een paspoort in het gemeentehuis bij voorbeeld. Die staan echt versteld van de grote zaak. Ze verwachtten dat niet in Sint-Maartensdijk. Ook toeristen kijken hun ogen uit." Drogist Smerdiek voorziet in een be hoefte. „Toen we openden, waren de reacties heel positief. Vooral bij de wat oudere inwoners die zelf niet zo makkelijk van het dorp afkunnen." Er is gekozen voor een breed assorti ment. Erica die samen met haar part ner Johnny Pals en haar moeder Betsy Pipping de winkel runt, wil zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wensen van de klanten. Naast de dro gisterij is er de afdeling huishoudelij ke artikelen, de tabakswaren, de four nituren, de foto-service, en een schap met de verfmiddelen achter in de zaak. Het eerste jaar hebben ze hun handen vol gehad aan het draaien van de win kel. Johnny: „We krijgen nu wat meer routine. Er is wat meer rust in de win kel, maar je moet voortdurend alert zijn op wat de klanten wensen." Erica gaat zich in haar drogisterij-af deling nog meer richten op gezond heid. Naast de gangbare artikelen wil ze zich meer exclusievere producten gaan verkopen. Zoals voedingssup plementen en vitamines. „Niet meer van hetzelfde, maar streven naar extra kwaliteit en je daarmee onderschei den," zegt ze. Ze zijn lid van de ondernemersvereni ging Smalstad. Erica: „Heel belang rijk. We moeten er voor zorgen dat we op één lijn zitten. Dat maakt je ster ker. Het gaat bijvoorbeeld om het af stemmen van openingstijden bij feest dagen. Daar kan meer eenheid in komen zodat klanten hun neus niet stoten." Ook zouden ze wat meer le ven in de brouwerij willen. Ze staan positief tegenover het initiatief van muziekvereniging Euterpe die in juli het smalstadfeest organiseerde. Zoiets kan ook weer campinggasten naar het dorp trekken en voor extra klandizie zorgen. Pais: „Met zoveel toeristen jaarlijks wordt het inwonertal verdub beld. Campinggasten vormen een be langrijke groep voor de middenstand. Toerisme is goed voor Tholen. Het zijn de krenten in de pap." TT-Ü Bij Drogisterij Smerdiek staan Johnny Pals, Erica Koopman en Wendy Ridderhof (v.l.n.r) voor de klanten klaar. Hetty en Philip Wouterse begon twee jaar geleden aan de Haven. Samenwerken tussen de onderne mers in beide dorpen is volgens Wouterse dan ook het sleutelwoord om als middenstand succesvol te kunnen zijn in kleine dorpsgemeen schappen. „Als je als twee dorpen zoveel mogelijk verschillende bran ches in huis hebt, dan hoeven de mensen niet het eiland af." Maar om klanten te werven en vast te houden is er wel meer nodig dan alleen een winkel runnen. Er zijn nieuwe initiatieven nodig om klanten te binden aan het dorp. „Er is nu hier elk jaar een braderie in de zomer, maar in de winter willen we ook graag wat doen. We hebben hier een prachtige Markt. Daar zouden we gebruik van moeten maken. Een mooiere plek is er niet." En daar zullen dan ook ondernemers uit Scherpenisse aan moeten deelne men. Want samen optrekken is hard nodig, vindt Wouterse. „We streven naar wat meer gezelligheid. Toen we hier twee jaar geleden kwamen, heerste er een negatieve stemming. We hoorden niets anders dan dat het gemeentehuis weg ging. Daar moet je je niet door laten leiden. We kun nen beter zelf iets positiefs organise ren. En die bereidheid is wel aanwe zig." Aan initiatieven ontbreekt het Hettie en Philip niet. Ze introduceerden een wijnproeverij bijvoorbeeld. Vaste klanten kregen een uitnodiging. Het loopt goed. Ook al zijn ze pas begon nen, er worden nu jaarlijks drie proe- verijen gehouden. De laatste keer kwamen er ruim 70 belangstellenden op af. Het bleek een schot in de roos. Philip: „Veel mensen zeggen: we drinken wel wijn, maar we weten er zo weinig van. Er gaat een wereld voor hen open. Dat is het leuke er van. Je kan mensen door er veel over te praten, meer laten genieten van de wijn, maar ook van andere dranken." Wouterse wil ook een proeverij voor whisky en voor cognac houden. Hij kent inmiddels de klanten die naar deze dranken vragen en verwacht dat ook deze proeverijen een succes zul len worden. Philett is sinds een jaar de enige slij ter in het dorp. Dat heeft tot een toe loop geleid van mensen die weke lijks om hun fles genever komen. Hettie: „Ze waren ontzettend blij dat er weer sterke drank te krijgen was. Die dankbaarheid heeft me erg ge troffen." Maar ook het feit dat klan ten even blijven staan praten in de winkel, spreekt haar aan. „Mensen moeten vaak hun verhaal kwijt. Ik neem er de tijd voor. De winkel ver vult ook een sociale functie." Bovendien zijn ze niet van de zaak afhankelijk omdat Philip een baan buitenshuis heeft. „Het blijft nog steeds een hobby, maar ik lees wel de vakbladen stuk. Je moet er bovenop zitten." Dat geldt voor alle onderne mers, zegt hij. „Kijk, als we iets niet in huis hebben, dan kunnen klanten dat bestellen. En dat doen alle win keliers hier. We hebben hier niet al les, maar we kunnen er wel voor zor gen dat het er komt." In de smalstad is het winkelaanbod nog groot. Met onder meer een grote en een kleine supermarkt, twee groen tewinkels, twee slagers, een warme en een verse bakker, drie schilderswin kels, een woninginrichting, een speel goedwinkel, kapperszaken, horecabe drijven, een boekwinkel annex juwelier, een slijterij, een garage, een schoenenwinkel een electrozaak en een kledingwinkeltje dicht in de buurt en een grote doe-het-zelfzaak op het industrieterrein. En sinds kort weer een drogist met een uitgebreide afde ling huishoudelijke artikelen op de Markt. Elke vrijdagmiddag is er een weekmarkt en twee keer per week staat er een vaste viswagen op de Ha ven. Het is bijna te veel om op te noe men, beseft ze. Ze wil ook niemand vergeten. „Noem het maar rijkgescha keerd. Er zijn nu al veel fijne winkels. Als er dan ook nog een discount bij komt, dan is het aanbod helemaal groot voor het dorp. Maar we moeten niet vergeten dat er ook nogal wat klanten uit Scherpenisse en Stavenis- se hier boodschappen komen doen." Ze is ook realistisch. En beseft dat niet alles is te krijgen in de smalstad. Voor kleding trekken veel inwoners de brug over bijvoorbeeld. Een tex tielwinkel zou volgens haar een wel kome aanwinst zijn in Sint-Maartens dijk. „Een mamawinkel: de vrouw runt de winkel terwijl de man buitens huis werkt. Op die manier. Anders is het denk ik niet zo makkelijk rendabel te maken." Ze wijst ook op het belang van een goede service voor de klan ten. „Neem de electronica. Vele nieu we toestellen zijn ingewikkeld om in te stellen. Monteurs komen hier nog bij je langs om dat te doen. Dat kun je tegenwoordig bijna niet meer zelf, ze ker oudere mensen niet." Bets ziet ook dat er een veijonging plaatsvindt onder de ondernemers en dat ze er samen de schouders onder willen zetten om te zorgen dat het prettig winkelen is in Sint-Maartens dijk. „Ik heb zeker het gevoel dat er iets verandert. Dat het gezelliger wordt. Als de winkeliers zelf enthou siast bezig zijn, dan straalt dat ook af op de klanten. Dan komen de mensen ook graag terug." Bets maakt graag een praatje als ze haar boodschappen doet. Dat contact vindt ze belangrijk. Ze neemt er de tijd voor. „Voor veel mensen is win kelen ook een sociaal gebeuren. Je wisselt nieuws uit. Je groet elkaar nog. Dat geeft sjeu aan het dorpsle ven. Je moet je er thuis kunnen voe len." Maar er kan nog wel het een en ander verbeterd worden. Zodanig dat het centrum wat uitnodigender wordt, zegt ze. „De gemeente zou daar wat aan kunnen doen. Op de Markt bij voorbeeld. Daar durf je met de fiets bijna niet meer te komen. Het staat al tijd vol met auto's van langparkeer- ders en de bestrating is slecht." Ook zou het plein voor het gemeente beter schoon gehouden moeten wor den. „Dat is een punt van aandacht. Zeker bij trouwpartijen. Dat is toch ook het visitekaartje van de gemeen te." Voor het overige voelt Bets Stur ris zich bevoorrecht. „Het aanbod van sportverenigingen is hier groot. En er rijdt nog elk half uur een bus." Het aanbod is groot in Sint-Maartensdijk vindt Bets Sturris. Arie en Ria Duine kunnen straks hun klanten bij het pompstation ontvangen op een toplokatie. Duine maakt zich wel zorgen over de voorzieningen in zijn dorp. Het aantal winkels is er de laatste jaren drastisch verminderd, maar er zijn wel twee restaurants met een streek- functie. De middenstandsvereniging Samen Sterk is er opgeheven. Nu kunnen de ondernemers van het dorp zich aansluiten bij de onderne mersvereniging Smalstad in Sint- Maartensdijk. Maar Duine doet dat als Scherpenissenaar toch met pijn in het hart. „Vroeger zag je veel meer mensen hier op straat om boodschappen te doen. Er was veel meer bedrijvigheid. Het is nu af en toe zo stil..." Samenwerken moet wel, zegt hij. „Het is noodzakelijk. Ook in Smur- diek moeten ze alle zeilen bijzetten. Zeker als daar het gemeentehuis weggaat en de middelbare school." Duine (1957) nam in 1995 het be drijf over van zijn vader. Het bestond uit drie poten: een installatiebedrijf, fietsverkoop en reparatie en het tank station. Het eerste liet Duine los. Hij concentreert zich nu volledig op het pompstation en de fietsenzaak. De klandizie aan de pomp nam toe toen het tankstation in Stavenisse en later de twee benzineverkooppunten in Sint-Maartensdijk sloten. In 2009 loopt de erfpacht voor de grond van de gemeente af waar nu de pompen staan en de tanks in de grond liggen. Duine wilde dat niet afwachten en maakte al vroeg een plan voor een nieuw pompstation aan de Spuidam- straat tegenover het Chinese restau rant. Het wordt een modern station, goed bereikbaar en goed zichtbaar vanaf de hoofdweg. Het duurde wel zes jaar voordat met de bouw kon wor den begonnen. Een kwestie van lan ge adem. Maar met de nieuwe pomp zet hij een traditie voort die in 1927 begon toen zijn grootvader Arie Duine in 1927 de eerste pomp plaatste op de hoek bij de winkel. Een A.P.C.-pomp van de Ameri kaanse petroleum compagnie. Na Avia en Total is vanaf februari dit jaar Q8 de leverancier. Omdat het station goed vanaf de provincialeweg is te zien, hoopt Duine op meer passanten. Nu zijn die er ook al. Bijvoorbeeld bezoe kers aan het gemeentehuis of het in dustrieterrein in Sint-Maartensdijk. Duine heeft twee parttime perso neelsleden in dienst. Een voor de ad ministratie en een voor het bedienen van de pomp. Op het nieuwe pomp station zal hij zelf twee halve dagen aanwezig zijn. „Ik wil op de hoogte zijn van het reilen en zeilen en ik wil ook de klanten blijven zien. Dat vind ik erg belangrijk. Ik wil weten wat er omgaat." Overdag wordt de klant dus bediend, 's avonds kan er met een pas worden getankt. „Ik heb bewust gekozen voor een servicesta tion. Die zijn dat straks mooi ver deeld over het eiland, hier, in Sint- Annaland en Tholen. Op die manier kun je je profileren." M V rric fj. éls Markt 23 Telefoon (0166) 66 23 82 info@vanhoute.nl www.vanhoute.nl Pluimpotweg 44-46, 4695 RS St. Maartensdijk 0166 - 6644 67 Inkoop - verkoop - autobemiddeling Voor alle reparaties, laswerk en APK VASTE PRIJSOPGAAF EN 6 MAANDEN GARANTIE! WaAme. BaJMceA Haven 16 St.-Maartensdijk Tel. 0166-662477 Weststraat 7 Scherpenisse Tel. 0166-661060 Markt 55, 4695 CH Sint-Maartensdijk Tel.: 0166-663470, fax 0166-664761 mobiel: 06-53696979 in- en verkoop BENZINE BMW 535i 88 Nissan Micra 95 Fiat Brava 1.4 98 Nissan Primera 2.016V 96 Fiat Cinquecento 96+00 Opel Astra 1.816V 95 Ford Fiësta 1.1 95 Opel Astra station 94+99 Ford Ka 1.3 00 Opel Corsa 1.216V 96 Ford Focus station 1.616V 99 Opel Kadett 91 Ford Mondeo station automaat 00 Opel Vectra 1.816V 5-drs. 95+97+99 Ford Mondeo station 1.8 G3 Ipg 98 Peugeot 106 3-drs. 99 Mazda 121 96 Peugeot 2061.6 XS 99 Mitsubishi Carisma 01 Peugeot 206 GTI 2.016V 02 Peugeot 3061.4 3-drs. 97 Renault Clio Williams 2.016V 94 Renault Twingo 97 Toyota Starlet 1,3i 95 Toyota Corolla 1.6 95 Volvo V401.8 97+00 VW Golf 1.61 98+01 VW Passat 1.6 88 VW Polo 1.4 96+00 DIESEL Alfa Romeo 155 ID 95 AudiA3i.9t<S+arco 01 Ford Focus 1.8 OTDi 00 Goti19TDi 99+00 Opel Astra Station 2.0 01 Opel Astra G2.0 stationwagon 99 Opel Conto 1.7 D 95 Opel Corsa 1.7 D 94+98 Opel Vectra 1) 96+98 Opel Zaflra OTH Sport 01 Peugeot 2061.9D 00 Seat Toledo 1.9 idi 01 Toyota Ht-ace 2.3 dubb.cab. 97 VWGotfcabrio+extra's 99 VW Golf Tt» station 90 pk 01 VWLupo 01 VW Vento 1.9 TDi 95 JE MAAKT HET MET FIXET 13 Muller's Doe-Het-Zelfmarkt b.v. Nijverheidsweg 4 4695 RC St.-Maartensdijk Tel. (0166) 66 71 81 Fax (0166) 66 71 85

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11