Gemeente wil rijden met squads verbieden 205 boetes met 1 dag controleren Gemeente en waterschap pakken samen bestrijden wateroverlast op Jeffrey vangt dikke paling in watergang Maatregelen voor alle Thoolse dorpen op een rij gezet ///fc HEIJNEN Info natuur in Schakerloo Wegpiraat is zijn rijbewijs kwijt Zeven procent meer werklozen Rake klappen automobilisten Roggeband volgt Westerveld op bij Rabobank Donderdag 2 september 2004 60e jaargang no. 42 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? Op Speelmansplaten na bezwaar natuur Het squad rijden op de Speelmansplaten is een lawaai- sport en hoort volgens het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied niet thuis op het recreatieterrein aan de Oester- dam. Dat schrijven b. en. w. aan de natuurvereniging Tholen. Ze komen daarmee deels tegemoet aan de be zwaren van de vereniging. Die maakte behalve tegen het squad rijden ook bezwaar tegen het schieten met verfbal- letjes (paintball) en het aanbieden van overnachtingen op het terrein. Onvoldoende Rijbewijs kwijt met 169 kilometer per uur Deze week De gemeente en het waterschap hebben afspraken ge maakt over de samenwerking in perioden dat er extreem veel neerslag valt. Maandagmiddag ondertekenden loco burgemeester K.A. Heijboer (de burgemeester was verhin derd) en dijkgraaf W.A. Gosselaar daartoe het integraal waterbestrijdingsplan Tholen. Het plan vloeit voort uit de wateroverlast die zich zes jaar geleden voordeed. Met na me in Sint-Philipsland en Sint-Annaland, waar toen in be paalde straten water de woningen binnen stroomde. Maatregelen 1 1> Eenctrqcbtbode. de Thoolse Courant Postbiis 5, 4697 ZG Sint-Annaland "oon 0166-657007 b.g.g. 653474 -Iele®tÖ466-657008 :tie@eendraghtbode.nl vert@eendradfitbode.nl rachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het gemeentebestuur vindt echter niet dat paintball tot de lawaaisport gerekend kan worden. Ook op het punt van het overnachten op het ter rein verklaart het college het be zwaar van de vereniging onge grond. Beiden hebben volgens het college geen nadelige gevolgen voor de natuurwaarden. Exploitant M. Verweij van de Speelmansplaten heeft van het college te horen ge kregen dat de gemeente handha vend gaat optreden tegen het squad rijden. Hij heeft inmiddels op zijn beurt tegen deze aankondiging be zwaar aangetekend. Het juridische gevecht lijkt nog niet ten einde. Het bestuur van de natuurvereniging be raadt zich op de beslissing van het college. De uitspraak van het college komt nadat begin juni een hoorzitting heeft plaatsgevonden tussen betrok kenen (gemeente, natuurvereniging en exploitant). Aanleiding was een bezwaarschrift van de natuurvereni ging (via bureau voor rechtshulp Dordrecht) tegen het besluit van b. en w. om niet op de treden tegen de activiteiten die op de Speelmans platen in strijd met het bestem mingsplan worden uitgevoerd. De natuurvereniging wijst de gemeente op haar plicht handhavend op te tre den tegen de vernoemde activiteiten nu zij (als derde partij) daarom vraagt. De gemeente zou de activiteiten ge dogen in afwachting van een onder zoek door bureau Waardenburg naar de invloed op de vogelstand in het gebied. De uitkomst daarvan zou gebruikt worden om de activi teiten planologisch in te passen. Maar dat kan volgens de natuurver eniging niet zomaar, omdat er al twijfels bestaan of deze zaken wel passen in de natuurwaarden van het terrein en het gebied daar omheen. Ze verwijst naar het bestemmings plan buitengebied dat de gemeente raad heeft vastgesteld en waarin dat niet is geregeld. Vanwege de Vogel- en Habitatricht lijn betwist de natuurvereniging ook de studie van het bureau Waarden burg. Het rapport is in opdracht van de natuurvereniging beoordeeld door adviesbureau Henk Baptist. Dit stelt dat de activiteiten een nadelige invloed hebben op de vogelstand. De natuurvereniging vindt dat al ledrie de onderdelen - paintball, squad rijden en overnachten - de rust van vogels verstoren. In het nieuwe bestemmingsplan zijn al leen de bestaande gebouwen be stemd. Andere (niet zijnde be drijfsgebouwen en bouwwerken geen gebouwen zijnde) zijn toege laten binnen het gehele vlak van de bestemming dagrecreatieve doeleinden. Voorschriften voor het aantal toegestane gebouwen ont breken echter. Bovendien is een deel aangewezen als speciale be schermingszone (Vogelrichtlijn). ZIE VERDER PAGINA 3 Eén dag controleren en de kassa rinkelt bij justitie. Ondanks dat de ver keerscontroles voor dinsdag 31 augustus aangekondigd waren, vielen er maar liefst 205 bekeuringen. Het merendeel wegens snelheidsovertre dingen, maar ook wegens het niet dragen van veiligheidsgordels en mo biel bellen tijdens het autorijden. Op de Nieuwe Postweg in Tholen, de drukke route van het Stenen Kruis naar de Thoolse brug, zijn tussen 8.45 en 10.30 uur 267 perso nenauto's gecontroleerd: dertien in zittenden hadden geen gordel om. Er was echter 's morgens om 6.50 uur ook een radarcontrole weggezet langs de Nieuwe Postweg. Die werd tot 10.35 uur door 134 van de 1320 gecontroleerde voertuigen niet tij dig opgemerkt, want zij reden har der dan de toegestane 80 km. In Sint-Annaland is tussen elf èn 12.45 uur het laserapparaat ingezet en van de vijf gecontroleerde voer tuigen reed er één 169 km waar slechts 80 km toegestaan is. De be trokkene raakte dan ook direct zijn rijbewijs kwijt. Tussen 11.15 en 14.30 uur stond op de Oude Zeedijk in Sint-Annaland ook nog een ra darcontrole. Van de 380 voertuigen die toen passeerden, reden er 32 te hard. Ook in de bebouwde kom is gecon troleerd. Op de Ten Ankerweg in Tholen zijn dinsdagmorgen tussen 9.00 en 10.45 uur 132 automobilis ten aangehouden en 15 droegen er geen gordel. In Sint-Maartensdijk is tussen 10.45 en 12.30 uur gecontro leerd en van de 67 bestuurders lie pen 9 mensen tegen de lamp omdat ze geen gordel aan hadden. Hier is ook nog een proces-verbaal uitge schreven wegens het niet handsfree bellen in de auto. Nieuwe voorzitter Ben Schoonen van Wereldwinkel werkt liefst achter de schermen Lerares Kitty Provoost helpt leerlingen over barrière Engels De vakantiebaan van Angela Lindhout sluit deze serie af EN VERDER... Dick Vermaas wil bron weer plaats geven op boerderij Bouwmanslust Thoolse kanonniers leggen laatste hand aan wapentuig Extra sportklasse zorgt voor meer glamour bij trekkertrek Thoolse clubs buigen diep in bekercompetitie ER ZIJN EEUWEN NODIG OM EEN POPULAIRE MISVATTING TE VERANDEREN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Dijkgraaf Gosselaar (links) en loco-burgemeester Heijboer draaien de afsluiter dicht aan de Stoofweg in Sint-Annaland. In de maand augustus zijn op tal van plaatsen neerslagrecords gebroken. Op Schouwen-Duiveland bracht één grote regenbui fikse schade toe aan met name de aardappeloogst. En in het Westland stonden tuinderijen blank door de vele regen. Daar viel 325 mm in de hele maand augustus, op Schouwen 225 mm. Onze streek steekt daar schril bij af, hoewel de hoeveelheden ook hier groter zijn dan normaal, aldus hoofd waterbe heer J.A. Dees van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het schap mat over de totale augustusmaand 126 mm neerslag aan de oostkant van Tholen, 139 aan de westkant en 122 op Sint-Philipsland. Normaal is 81 mm. Een situatie zoals in september 1998 zou zich zomaar opnieuw kunnen voordoen, lijken de neerslagcijfers te illustreren. Daarom zijn maatrege len nodig. En die zijn ook al volop getroffen, zeiden zowel Heijboer als Gosselaar op de bijeenkomst in De Wellevaete te Sint-Annaland. Op meerdere plekken zijn afsluitbare duikers in binnendijken geplaatst. Daardoor wordt het mogelijk om overvloedig water in deelgebieden tijdelijk vast te houden, dan wel te voorkomen dat lager gelegen gebie den onder water lopen. Om inzicht te krijgen in die gebieden, wordt ge werkt aan een waterkansenkaart. De inspanningen waren in eerste instan tie met name gericht op Sint-Anna land en Sint-Philipsland, omdat daar de problemen het grootst waren. In middels is ook voor de andere woonkernen op een rij gezet wat er moet gebeuren. Wanneer zich een calamiteit voordoet, zorgt het water schap voor het afsluiten van duikers, terwijl de brandweer het installeren van pompen voor zijn rekening neemt. Hoe en waar, dat staat in het waterbestrijdingsplan beschreven. In Sint-Annaland kan door het dicht draaien van duikers aan de Stoofweg en de Veilingweg worden voorko men dat water uit de polder het riool instroomt. Wél moeten dan pompen ingezet worden om het overtollige water af te voeren (naar de Winkel- zeesche watergang en de haven). Voor het uitbreidingsplan Vroonste de is aan de Stoofweg ter hoogte van de Huygensstraat ook een afsluitba re duiker gerealiseerd. En de over stort in de Burg. Smithstraat is voor zien van een terugslagklep. Buiten de bebouwde kom kunnen eventueel duikers worden afgesloten in de Ou de Zeedijk, Vierde Dijk, Molendijk en Breedenvlietsedijk. Ook de waterhuishouding in Sint- Philipsland kan geïsoleerd worden. In de kavelsloot aan de westkant van het dorp zijn de overstorten voorzien van terugslagkleppen. Verder moet de wegsloot naast het tennisveld af gesloten worden om de begraaf plaats droog te houden. Pompen zouden aan de Zijpestraat en bij het Boserf geplaatst moeten worden, terwijl het water gespuid kan wor den op de Krabbenkreek. In het bui tengebied kunnen compartimenten gemaakt worden door duikers in binnendijken (Noorddijk en Nieu- wedijk) af te sluiten. Ook kan er met de schuiven gewerkt worden in dui kers in de Noorddijk, Oostdijk, Hen- riëttedijk en Nieuwedijk. Concrete maatregel is het verbreden van de waterlopen tussen de stuw aan de Mosselweg en de Zijpse Kreek, waardoor de bergingscapaciteit in de Anna Jacobapolder toeneemt. Isoleren van Oud-Vossemeer is moeilijk, omdat de afsluitbare dui ker op de hoek van de Zoetendijk en de Molendijk tevens de belangrijk ste verbinding is met het afvoerge- bied van gemaal De Eendracht. Voor het oostelijke deel van het dorp biedt de afsluiter in de Zwaandijk (Zou tendijk) uitkomst. Daar moet dan wel gepompt worden. Tholen kan via afsluiting van dui kers in Mosterddijk, Watervlietse- dijk, Vrouwendijk en Boomdijk af gezonderd worden, maar dat is een erg groot gebied. In verband met de wijk Stadszicht wordt de waterwa terhuishouding hier herzien, terwijl in de nieuwe wijk wadi's het regen water moeten opvangen en afvoe ren. Poortvliet is door de grootte van het gebied niet te isoleren. Inlopend wa ter kan voorkomen worden door overstorten af te sluiten en afsluiters dicht te zetten bij de Paasdijkweg, Deestraat, Stoofstraat en Molen straat. Aparte bemaling blijft nodig. Ook het gebied Scherpenisse is te groot om dat te isoleren, zodat ook daar de riooloverstorten die in ver binding staan met het oppervlakte water in de gaten gehouden moeten worden. Afsluitpunten zijn waterlo pen bij de Sluiswegeling en de Mo lenstraat, overstort bij de Scarpe- Eelaan en duiker bij de Platteweg/ Molenweg. In Sint-Maartensdijk zou in de overstort bij de Bloemenlaan/W. Boothstraat een terugslagklep ge plaatst moeten worden, terwijl dat op enkele andere plaatsen minder urgent is. Stavenisse kan tegen instromend water beschermd worden door de binnenduikers af te sluiten. Via de duiker in de Derde Dijk moet de af voer richting gemaal De Noord zo lang mogelijk in stand blijven, noodbemaling aangebracht worden aan de Stoofdijk óf de Derde Dijk en moeten overstorten tijdig wor den afgesloten. ZIE VERDER PAGINA 9 Hij had de laatste dagen al vaker paling in de watergang gevangen. Een stuk of zeven, acht. Het waren geen grote exemplaren. Maar toen hij woensdagmiddag weer aan de Kamer bij Stavenisse stond, sloeg Jeffrey Moerland een dikke paling van 76 centimeter aan de haak. Samen met zijn vriendje Partrick van Haaften haalde hij de aal naar de kant. „Ik dacht eerst dat het een karper was. Die zitten er ook en overdag vang je niet zomaar een paling", vertelt de 14-jarige visser die met een 'zoetwatermeulentje' en een simpele stok samen met zijn broer Quincy en zijn vrienden aan de oever van de watergang zijn ge luk beproeft. Eenmaal aan de haak probeerde Jeffrey de vis binnen te halen. Maar dat lukte niet door al leen maar aan de molen te draaien. Zijn vriend Patrick van Haaften moest er aan te pas ko men om de kanjer naar de kant te halen. Patrick trok de paling aan de draad naar zich toe, terwijl Jeffrey de molen bediende. Samen slaagden ze er in om de vis uit het water te halen. De paling spartelde flink tegen. „Met zijn staart sloeg hij door de modder, het water was helemaal troebel geworden. We hebben hem op de kant gegooid en gauw in een plastic tas gedaan." Het vishaakje kwam vanzelf uit de bek van de paling naar buiten, zegt Jeffrey. Als aas gebruiken de jonge hengelaars regenwormen die ze in de grasberm naast de wa tergang uit de grond halen. „De riek in de grond steken, heen en weer bewegen en de wor men komen vanzelf naar boven." De jongens waren behoorlijk onder de indruk van de vangst. Thuisgekomen werd de paling gemeten en gewogen. De kanjer is 76 centimeter lang en weegt 968 gram. De paling gaat de pan in. Volgens Jeffrey's oma Moerland kan de paling het beste gebak ken worden in zijn eigen vet. Die tip neemt Jeffrey's moeder over: „Eerst een klein beetje water in de pan doen en dan zachtjes opzetten. Dan komt het vet vanzelf vrij en bakt de vis zich in zijn eigen vet. We gaan het proberen." Jeffrey zit op het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk en gaat naar de derde klas, metaaltechniek. Hij is buiten schooltijd re gelmatig aan de waterkant te vinden. In de vakantie werpt hij elke dag zijn hengel uit. Be halve in de watergang vlakbij huis aan de Boswei vist hij ook graag aan de zeedijk, 'bij Smitje'. Jeffrey Moerland uit Stavenisse met de paling van 76 centimeter lang en een gewicht van 968 gram. Voor het inrichten van het natuuront wikkelingsgebied in de Schaker- loopolder bij Tholen stelt de provincie 247.000 euro beschikbaar. Er wordt ruim 40 ha landbouwgrond afgegra ven om plaats te maken voor natuur gebied. Er komen twee kwelbuizen zodat de invloed van zout water er zal toenemen. Het is de bedoeling dat dit najaar het werk wordt uitgevoerd. De landinrichtingscommissie Oud- Vossemeer houdt woensdag een voorlichtingsavond in Meulvliet in Tholen. Die duurt van half acht tot half tien. Van een 42-jarige automobilist is dinsdagmorgen door de politie het rij bewijs ingenomen. De man reed met een snelheid van maar liefst 175 kilo meter per uur over de Langeweg, waar 80 km/u is toegestaan. Een 56-jarig Thoolse is met nek- en rugklachten naar het ziekenhuis ge bracht nadat haar auto gisterenmid dag op de Oude Rijksweg in Rilland was aangereden door een 78-jarige Oost-Souburgse automobilist. In de maand juli stonden bij het Centrum voor werk en inkomen (CWI) in Sint-Maartensdijk 642 in woners zonder baan ingeschreven. Dat zijn er 42 meer dan een jaar eer der, een stijging van 7%. Het Thool se werkloosheidspercentage steeg daarmee naar 7,4% van de beroeps bevolking, iets meer dan het Zeeuw se gemiddelde (7,1%). Alleen in Vlissingen, Terneuzen, Middelburg en Goes ligt het werkloosheidsper centage hoger dan in Tholen. Een jaar geleden zat 6,9% van de Thole- naren zonder werk. Ten opzichte van juni van dit jaar kwamen er in juli 18 werkzoekenden bij. In heel Zeeland waren er in juli 11.116 mensen zonder een baan: 5702 mannen en 5414 vrouwen. Meer dan de helft (6047) was 40 jaar of ouder, 977 waren er jonger dan 23 jaar. Van de Zeeuwse werk zoekenden behoorde 15% (1706 personen) tot een minderheid Tegen een 51-jarige Tholenaar is door een 21-jarige man uit Steenber gen aangifte gedaan van mishande ling. De Thoolse automobilist heeft bekend, maar zei erbij dat hij zich bedreigd had gevoeld en zichzelf wilde verdedigen. Hij zal zich tegen over de politierechter moeten ver antwoorden. Aanleiding was onenigheid, zondag middag, over eikaars rijgedrag. De mannen reden hinderlijk en zaten el kaar bij het inhalen steeds dwars. Uiteindelijk reed de Tholenaar de man uit Steenbergen klem op de Rijksweg bij Heense Molen. De Brabander en zijn passagier stapten uit en daarop zou de Tholenaar me teen zijn gaan slaan. De 21-jarige liep een gezwollen en gescheurde lip op die door een dokter gehecht moest worden. De passagier hield er een pijnlijk rechteroor en een kapot te bril aan over. De Tholenaar reed na de schermutseling snel weg, maar de politie wist hem aan de hand van het kenteken op te sporen. J.A. Roggeband (49) uit Oud-Vosse- meer vervult de vacature in de raad van toezicht van Rabobank Tholen die ontstaat door het vertrek van voorzitter drs. T.G.A. Westerveld uit Sint-Philipsland naar Friesland. Roggeband exploiteert al 25 jaar een supermarkt in Oud-Vossemeer en verder is hij lid van de beleg gingsstudieclub het Gouden Boom pje. De leden moeten de benoeming 23 september nog bekrachtigen tij dens de algemene vergadering in Meulvliet. C.P. Bijl uit Poortvliet en mevr. E.J. Lindhout-Theunisse uit Sint-Annaland zijn ook aftredend in de raad van toezicht, maar beiden herkiesbaar. In het bestuur zijn voorzitter A.P.M.M. van Gurp uit Sint-Maartensdijk en de uit Sint- Annaland naar Rotterdam verhuisde secretaris mevr. M.H. Poot-Moer land aftredend en allebei herkies baar. Bedrijfseconoom Jos Burgers luistert de jaarvergadering op met het onderwerp 'Wacht niet op de wind, ga roeien!' Ten aanzien van de samenwerking met Steenbergen wordt er nog gewacht op wind, want daarover staat niets op de agenda.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1