Fietspad naar Stavenisse klaar voordat scholen weer beginnen Kanonnen versterken vestingidee Tholen 1000 euro boete voor bedreiging Koi Joeniek Leonard van Voorst wint horloge naar eigen ontwerp mm mm mm mm <JzCi/yU 350 OCCASIONS Werkstraf voor hennepteelt in Poortvliet Later officiële opening door provinciegemeente en bewoners mm mm Donderdag 26 augustus 2004 60e jaargang no. 41 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Braderieseizoen in Tholen afgesloten Teller vernielingen al op 9052 euro Budget Omgeleid Boekje en expositie over vestingwerken Twee kanonnen die meer dan honderd jaar dienst gedaan hebben als meerpaal, worden in Tholen bij de Vest ge plaatst. Mét de eerder gerealiseerde verbinding - compleet met brug - van twee delen van de oude stadsgracht bij de Molenvlietsestraat brengt dat iets terug van de vesting die het stadje tot begin 19e eeuw was. Op 10 september, daags voor monumentendag, zal aan de plaatsing van de kanon nen een feestelijk tintje worden gegeven. Monumenten open Scherpenissenaar in hoger beroep Deze week M In verwachting? zie pagina 17. Wij zijn weer terug van vakantie! Wij zijn weer open Een dagje in de Amsterdamse dierentuin Artis zou wel leuk zijn, had de 9-jarige Leonard van Voorst uit Tholen vlak voor de zomervakantie nog tegen zijn moeder gezegd. Hij was toen echter nog niet op de hoogte van wat zijn ouders al wel wisten. De leerling uit groep 6 van de Eben-Haëzerschool mocht na melijk zaterdag samen met zijn ouders en broer Jacco naar de dierentuin in Amsterdam. Hij was er op uitnodiging van horlo gefabrikant Prisma, die jaarlijks een wedstrijd organiseert: ont werp je eigen horloge. Leonard bleek met zijn ontwerp uit 2600 inzendingen één van de twintig prijswinnaars te zijn geworden. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 04ê6-65ZQ07 b.g.g. 653474 jed^t^ééndir^chtbode.nl ad vert@eeTtdrgctftboden I 0^bTO<idéndracPrtbode.nl HoT^paget.W.WW.eerrtJrachttótie.nl f'de streek Tholen en SinFPhilTpstantrwaarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 22-jarige mevr. S.A. uit Poortvliet heeft een werkstraf van 70 uren ge kregen voor het telen van 127 hen nepplanten en diefstal van stroom. Een nog onbekende jongen had op de zolderverdieping van de woning van 1 tot en met 22 juni hennep geteeld, waardoor de Opiumwet was overtre den. Bovendien had ze de artikelen 310 en 311 van het Wetboek van Strafrecht aan haar laars gelapt met de wederrechtelijke toeëigening van elektrische energie van Delta. Politie rechter mevr. A.M. Janssens-van Kampen constateerde dinsdag tijdens de zitting in Middelburg, dat het nuts bedrijf geen vordering had ingediend. Officier van justitie mr. J. Zondervan eiste gezien het blanco strafblad van mevr. A. 70 uren werkstraf, waarmee de politierechter het eens was. Ongeveer 140 standplaatsen zijn uit gegeven voor de braderie in het cen trum van Tholen, morgen en zaterdag. De Thoolse ondernemers en collega's van elders presenteren zich met een gevarieerd aanbod van artikelen, ver enigingen proberen met attracties de clubkas te spekken. De Markt wordt beide dagen veranderd in een groot terras, waar de lokale omroep voor muziek en optredens van artiesten (zoals Big Deal, De Lamsöören, Fun- rise, Ferry, Marty Mark The Necks) zorgt. Op de binnenplaats van de Gast huiskapel biedt de hervormde ge meente Immanuël koffie, thee of fris en versnaperingen aan. Zaterdagmor gen tussen negen en één uur kan de jeugd spulletjes te koop aanbieden op de kinderbraderie. De organiserende ondernemersvereniging heeft diverse attracties geregeld: kinderen kunnen in de Molenvlietsestraat pony rijden, vanaf de Contr' Escarpe kan een rond vlucht in een helikopter gemaakt wor den, op de braderie vertonen enkele standwerkers hun kunsten en vismeis- jes verrassen de braderiebezoeker met diverse hapjes. Na een jaar onderbre king is er tóch weer vuurwerk als af sluiting van de Thoolse braderie. Dit wordt zaterdagavond vanaf ongeveer half tien afgestoken op de Zwarteweg (die is vanaf zes uur afgesloten voor het verkeer). Wie vanuit het centrum over de dijk richting het gemaal loopt, zal dat prima kunnen zien. Tegelijk met de braderie is er ook weer de ker mis, die gisteren al is begonnen. De attracties staan opgesteld op de Contr' Escarpe. Bezoekers van Tholen die met de auto komen, worden voor een parkeerplaats naar de voormalige oes terputten geleid. De braderie - tradi tioneel de laatste in de gemeente - is vrijdag van 13 tot 21 uur en zaterdag van 9 tot 21 uur. In de eerste zes maanden van dit jaar is er al voor 9052 euro schade ver oorzaakt aan gemeentelijke eigen dommen. Schade als gevolg van het vernielen van bushokjes, gebouwen, bomen en struiken, verkeersborden, - remmers en paaltjes in straten. Na het eerste kwartaal stond de teller op 5183 euro en daar kwam in het twee de kwartaal 3869 euro bij. De ge meente probeert die schade op de da ders te verhalen, maar dat kan alleen als deze bekend zijn. „Dat is vrij las tig en kan een langdurige zaak zijn", aldus een woordvoerder. Zijn de da ders van vernielingen niet aan te wij zen, dan draait de belastingbetaler op voor de kosten. Inwoners zouden zich daar bewust van moeten zijn en de politie moeten bellen als ze getui ge zijn van vernielingen, vindt de ge meente, die ook een meldpunt heeft. Gedeputeerde Toine Poppelaars rechtsmidden) wordt bijgepraat door Theo Moerland (links) en Bram de Ridder van de provincie. Het nieuwe fietspad tussen en Stavenisse en Sint-Maartens dijk nadert zijn voltooiing. Als alles volgens planning ver loopt, kunnen de schoolkinderen er maandag 6 september ge bruik van maken. Eind september of begin oktober komt er een officiële opening van het 3,5 kilometer lange nieuwe gro tendeels geasfalteerde pad. De bebouwde kom van Stavenisse schuift 75 meter op om de veiligheid voor fietsers en het ove rige verkeer te vergroten. Dat werd dinsdagochtend duidelijk tijdens het werkbezoek van gedepu teerde Toine Poppelaars aan het project in Stavenisse. Poppelaars werd bijgepraat over de voortgang. Dat gebeurde in de bouwkeet bij de drogerij aan de Stavenisseweg. Tijdens de aanleg van het fietspad is ook voor een deel de hoofdrijbaan van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Niet alleen een stuk van Sint-Maar tensdijk richting Stavenisse (tot de Weelweg), maar ook tussen de bei de rotondes in Poortvliet. Met het gehele project (zonder de aankoop van gronden) is 1,3 miljoen euro ge moeid, exclusief b.t.w. Aannemer Heijmans begon op 17 mei met het werk en hoopt het volgend week af te kunnen ronden. De oplevering is op 15 oktober voorzien. Fietsers en bromfietsers proberen het nieuwe fietspad al volop uit. Vanaf de Weelweg in de Noordpol der van Sint-Maartensdijk begint het drie meter geasfalteerde fietspad richting de Derde Dijk waar het bij Van Haaften de hoogte in gaat en na de Jan Karelsweg een duik maakt naar de onderberm langs de dijk van het Uiterst Nieuwland. Bij westen wind en noordwestenwind vormt de dijk hier een natuurlijke buffer. Ter hoogte van het watersnoodmonu ment ('de vis') is een trap geplaatst om fietsers de gelegenheid te geven de dijk op te klimmen en even te rusten op een van de bankjes. Het pad gaat verder langs boerderij Boumanslust van de familie Ver maas. Daar komen twee afritten van de dijk naar de hofstede even samen met het fietspad. En voort gaat het naar de Vierde Dijk achter het elek triciteitsgebouw over de dijk waar de contouren van Stavenisse zicht baar worden in de Nieuwe annex Stavenissespolder. Het pad ligt hier ongeveer vier meter van de hoofd rijbaan. Aan de andere zijde een brede berm naar de sloot die vol gens opzichter Theo Moerland van de provincie door de breedte en de flauwe taluds meer op een water gang lijkt. Het ingezaaide gras laat zich inmid dels al zien. Het laatste stuk is het pad lang en recht. Zeker met wind tegen zal het voor schoolkinderen die terugkregen naar Stavenisse hier flink trappen worden, maar veel vei liger zijn dan op de rijbaan. De werkgroep die voor de aanleg ij verde, betreurt het dat het bestaande fietspad, tussen de Weelweg en de rotonde Onder de Linden in Sint- Maartensdijk, niet tegelijkertijd is aangepakt bij het asfalteren van de hoofdrijbaan. Volgens de werkgroep had het tegelpad, dan ook van asfalt kunnen worden voorzien. Maar volgens Poppelaars staat het opknappen van bestaande fietspa den niet bovenaan het lijstje van de provincie. „Er is afgesproken dat we deze zittingsperiode gebruiken om extra veilige fietspaden aan te leggen op plaatsen waar dat hard nodig is. Zoals bij Oud-Vossemeer. Dat heeft voorrang boven het op knappen van betegelde fietspaden. Daar is ook maar een beperkt bud get voor, anderhalf tot twee miljoen euro." Bovendien zal er dan geke ken moeten worden of het fietspad verder van de rijbaan af moet ko men te liggen. En daar is weer grond voor nodig. Vooralsnog zijn daar geen plannen voor. Dinsdagochtend werden bij twee watergangen de betonelementen ge bracht die aan de bestaande duikers onder de weg moeten worden be vestigd. Volgens de planning had den de betonelementen voor de bouwvakvakantie geplaatst moeten worden, maar dat lukte niet. Bij het plaatsen van de eerste twee elemen ten bleek dinsdag dat de boorgaten die de delen moeten verbinden, niet overal op de juiste hoogte zitten. Het was tijdens het bezoek van Pop pelaars niet duidelijk of dat pro bleem ter plekke kon worden opge lost. Bij de twee watergangen is eerst ge keken of er fietsbruggen zouden ko men, maar dat bleek duurder dan het aanbrengen van de betonnen duikers. Het fietspad is nu over de hele lengte (behalve bij de water- gang'en) van de onderste laag asfalt voorzien. Als de duikers gereed zijn kan het daar ook worden aange bracht en kan vervolgens de toplaag worden aangebracht. Dat zal vol gende week gebeuren. Als de fietsers en bromfietsers ge bruik kunnen maken van het fiets pad, wordt op het laatste gedeelte van de hoofdrijbaan, tussen de Weelweg en de bebouwde kom van Stavenisse, een nieuwe deklaag aangebracht. Automobilisten zullen dan worden omgeleid. Projectleider P. Beulens van de provincie: „Het is voor boe ren een lastige periode omdat de aardappeloogst dan begint. Er lig gen nogal veel aardappelpercelen aan dit stuk. We verwachten veel bestemmingsverkeer. De bebouwde kom van Stavenisse schuift 75 meter op. Daar legt de gemeente een versmalling aan met palen (poortconstructie) zoals die bijna overal bij de bebouwde kom- grenzen zijn verrezen. Beulens: Dat stuk wordt overgedragen aan de gemeente. Nu zit de provincialeweg kort op de bebouwde kom. Het is een soort fuik." ZIE VERDER PAGINA 3 De kanonnen, begin 19e eeuw gego- leen zaterdag 11 september, maar ten om dienst te doen in de vesting Amsterdam, zijn in 1874 naar Zee land gekomen. Ze waren bij de ves ting overbodig geworden en gingen in Middelburg dienst doen als meer paal in het Kanaal door Walcheren. Recent moesten ze het veld ruimen in verband met de bouw van het stadskantoor en het waterschaps kantoor. Via relaties kon Tholen twee van de vuurmonden bemachti gen. Ze zullen geplaatst worden op hardhouten affuiten, die in Harder wijk zijn gemaakt. Gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg heeft bij deze gelegenheid een boek je samengesteld over de Thoolse vestingwerken. Het is toegespitst op het verbinden van de beide vesten en het plaatsen van de kanonnen. Ook de inundatie - toch ook een ver dedigingstechniek - krijgt er aan dacht in. De stadskern van Tholen bleef, dankzij een aarden wal, in 1944 vrij van water, maar de polders eromheen niet. In de Gasthuiskapel wordt in samenwerking met de heemkundekring Stad en Lande van Tholen een expositie ingericht over de vestingwerken van Tholen én de inundatie, dit jaar zestig jaar gele den. Die tentoonstelling zal niet al- waarschijnlijk ook al vrijdag te zien zijn. Op Tholen en Sint-Philipsland zijn zaterdag 11 september een flink aan tal monumenten gratis voor het pu bliek toegangelijk, tussen tien en vijf uur. In Tholen zijn dat het voor malige stadhuis, de Gasthuiskapel, de Grote Kerk, de Rooms-Katholie- ke kerk en molen De Hoop. Henk Elenbaas verzorgt een wandeling langs de stadswallen. In Oud-Vosse meer zijn het ambachtsherenhuis, de R.K. kerk en de kerk van de Her vormde Gemeente te bezichtigen. In Sint-Annaland de houten standerd molen, in Stavenisse de korenmo len, de kerk van de Hervormde Ge meente en de slotrestanten aan het Bos. In Sint-Maartensdijk is het mo numentale deel van het gemeente huis geopend, in Poortvliet de kerk van de Hervormde Gemeente in her steld verband en in Sint-Philipsland molen De Hoop en de kerk van de Hervormde Gemeente. In Sint-Phi lipsland wordt door heemkunde kring Philippuslandt bovendien een paardenkeuring georganiseerd. Wegens bedreiging, mishandeling en verzet tegen de politie is de 70-ja- rige A.B. uit Scherpenisse door de Middelburgse politierechter veroor deeld tot een geldboete van 500 euro. Bovendien moet hij de benadeelde partij 500 euro schadevergoeding betalen wegens gederfde levensvreug de. Verder trad er nog een voorwaardelijke straf uit oktober 2003 in werking, waardoor B. nog eens 300 euro moet betalen. Totaal dus 1300 euro. Tegen de nieuwe straf van twee keer 500 euro ging B. direct in ho ger beroep. „Ik wil dat de waarheid boven tafel komt", zei de tierende, in alle toonaarden ontkennende Scherpenissenaar dinsdagmiddag in de Middelburgse rechtbank. Zowel voor de officier van justitie als de politierechter stond het echter vast, dat B. op 22 juni aan de Hogeweg tussen Tholen en Poortvliet de 55-ja- rige G. van 't S. uit Scherpenisse had bedreigd. Die was daar met anderen op een perceel van landbouwer C. van Dalen bezig met het rooien van broccoli. B., die foto's wilde maken van de rooiwerkzaamheden, werd door Van 't S. (die van beroep politie man is) en eigenaar Van Dalen weg gestuurd, hoewel hij zelf beweerde op de openbare weg te hebben ge staan. B. zou vervolgens de 55-jarige man hebben toegevoegd: 'jou moet ik heb ben, ik maak je kapot'. Getuigenver klaringen en processen-verbaal van politiemannen die onder ambtseed staan, sterkten de officier en de rech ter in hun opvatting dat B. wel dege lijk strafbare feiten had gepleegd. „En u zou beter moeten weten, want u bent toch geen onbesuisde jonge ling meer", zei officier van justitie mr. J. Zondervan. De 70-jarige is ech ter al vanaf 1987 diverse keren met de politie in aanraking geweest voor mishandeling en bedreiging. „Dat is een vreemde zaak, die me zorgen baart. Gaat het wel goed met u dat u zich zo opwindt over vermeend on recht?", vroeg de officier zich af. Volgens B. proberen politie en justitie hem monddood te maken en aan de zijlijn te krijgen. „Ik word onrecht aangedaan. Dit is een vieze, gemene zaak en als de waarheid boven tafel komt, rollen er koppen bij de Thoolse politie", brieste de Scherpenissenaar. die door politierechter mevr. mr. A.M. Janssens-van Kampen nauwe lijks tot bedaren te brengen was. Zie ook pagina 7. Tholenaar Rien de Waal heeft flessen bier uit de hele werels Topscorer Anne Hage ziet Smerdiek dames bij bovenste drie eindigen ¥73 Jurre van den Berge bij ontwortelde appelbomen na windhoos Molenvliet EN VERDER... Jan van Riet 40 jaar bij banketfabriek De Waal Bezwaarde hervormden Sint- Annaland naar kergebouw Gereformerde Gemeente Tennisvereniging Eegedima Tholen met nieuwclubgebouw uit de brand Jan-Peter Kooistra beste Thoolse palingroker op zomermarkt in Poortvliet EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's 9 Advertentie I.M. Drukkerij 14 - 4651SL Steenbergen Reinierpolder (industrieterrein) - 0167 - 560905 Bij ons binnen vindt u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, geheel biologisch!) Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari Tevens tuinaanleg en sierbestrating! Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 Vrijdag: 10.00 - 0.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 -17, Maandag en woensdag geslo| 17.00 uur Advertentie I.M. Zijn tante Karma was indirect verantwoordelijk voor de deelname van het teken- en ontwerptalent uit Tholen. Zij werkt bij juwelier Van der Maarl-Walhout in Sint- Maartensdijk en toen ze van de ontwerpwedstrijd hoorde, maakte ze haar neefje er direct op attent. Leonard maakte een tekening van het VOC-schip de Batavia en zond het samen met een deelnameformulier in. Tot verrassing van zijn ouders viel er medio juli een uitnodiging voor de feestelijke prijsuitreiking op zaterdag 21 augustus in de brievenbus. Vader en moeder Van Voorst hielden het nieuws echter nog even stil voor hun zoon, zodat hij totaal verrast zou zijn. „Het dagje dierentuin was op zich al heel erg leuk. Maar toen we als prijswinnaars van de ontwerpwedstrijd ook nog eens apart in het zonnetje werden gezet, kon het uitstapje in de hoofdstad natuurlijk helemaal niet meer stuk", aldus de trotse ontwerper. Uit handen van een clown ont ving iedere winnaar een horloge waarin zijn of haar eigen ontwerp was verwerkt. „Er is dus maar één exemplaar van dit klokje in heel de wereld. Best gaaf natuurlijk. Bovendien kreeg ik een ingelijst exemplaar van mijn ontwerptekening, een pet van de organisatie en een aantal cadeaubonnen die ik bij een speelgoedzaak mag beste den." Leonard blijkt dus duidelijk aanleg te hebben voor grafische vormgeving en dat talent is ook in Tholen niet onopgemerkt gebleven. Een tekening van de jonge te kenaar is momenteel namelijk te bezichtigen in het kunstcentrum in Tholen. Leonard van Voorst uit Tholen ontving zaterdag in dierentuin Artis een horloge waarvoor hijzelf het ontwerp gemaakt had. Van zijn winnende inzending kreeg hij bovendien ook nog eens een ingelijst exemplaar mee naar huis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1