Meer ligplaatsen zou wel kunnen, privatiseren is een stap te ver Met onze worden 'Altijd vers water in de haven, we hoeven nooit droog te vallen' Minder aanvoer van aardappelen Leo Merks uit Kalmthout blijft al 42 jaar plakken in Stavenisse Donderdag 19 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Een kwart eeuw geleden lagen er nog volop binnenvaart schepen in de haven van Stavenisse. Nu is de haven voornamelijk in gebruik bij de leden van de sportvissers- en watersportvereniging Stavenisse. Met 175 ligplaatsen vullen ze met hun motorboten het grootste deel van de getijdehaven. De haven zou voor passanten nog verder uitgebreid kunnen worden, maar privatisering is een stap te ver. Ondiep Vooral recreatievaart in haven van Stavenisse kwart eeuw na opening Flinke smak Lasten Dors- en stoppeldag in Wilhelminapolder :BR0EKHIJIS KvK positief over nieuw plan WCT Nu is hij bijna zestig jaar, maar toen hij voor het eerst in Stavenisse kwam was hij nog maar achttien. Inmid dels is Leo Merks uit Kalmthout niet meer weg te den ken uit de haven van Stavenisse. De Blue Sea is zijn vierde boot. Die ligt aan de steiger bij de molen. Hij is blijven plakken en wil niet weg, maar maakt zich wel zorgen over de hoge liggelden en de toeristenbelas ting. Minder gevaren Op 7 juli 1979 werd de vernieuw de gemeentehaven officieel geo pend door de toenmalige commis saris van de koningin in Zeeland, drs. Boertien. De ms Tardus, de Wilmar en de Keeten lagen er met vlag in top bij. Ook de kleine mo torbootjes waren gepavoiseerd. Er was muziek van Euterpe, leden van het gemeentebestuur en het bestuur van de toenmalige afde ling Schuttevaer waren er bij aan wezig. De tijden zijn veranderd. Sinds I april is de haven van Stavenisse recreatiehaven geworden. De bin nenvaart moet tijdens hoogtijda gen afmeren in Sint-Annaland, als de schepen door hun grootte nog in de haven passen tenminste. De sportvissers- en watersport vereniging Stavenisse (sws) be stond in 1979 nog niet officieel. Die werd pas in 1987 opgericht, acht jaar na de opening. De eerste voorzitter was Harry van Over veld uit Roosendaal die nog steeds in de haven ligt met zijn motor boot De Biezen. Samen met Rien Hoek uit Stavenisse richtte hij de vereniging op. ,,Ik lag bij Rien aan de steiger. Hij vond het nodig dat er een vereniging kwam als ge sprekspartner met de gemeente. Er was al eerder een poging gedaan om een vereniging op te richten. We hebben de naam sportvissers- en watersportvereniging Stavenis se gewoon overgenomen. We moesten een schakel vormen tus sen de ligplaatshouders en de ge meente." Van Overveld was ook bij de offi ciële opening. Hij herinnert zich dat er een lijn met vlaggen werd doorgevaren en dat er parachutis ten uit een vliegtuig sprongen die voor café-restaurant 't Packhyus op de kade moesten landen. En dat er eentje miste en in het water te rechtkwam. En ook dat het jacht waarmee de commissaris was ko men aanvaren bij het afgaan van het water bijna droog kwam te lig gen en omviel. „Er waren geen mensen aan boord, maar de koffie kan en het serviesgoed lagen aan de andere kant van de boot." Van Overveld kwam in mei 1979 de haven binnenvaren en bleef er. Havenmeester Kees Smits, gebo ren en getogen in Stavenisse, weet dat er begin jaren zestig nog nau welijks visbootjes lagen. „Er la gen er twee met laag water voor de sluis. Anders hadden ze geen water. Ze lagen met touw vast aan de perkoenpaaltjes aan de dijk. Het waren hoofdzakelijk Belgen die hier naar toe kwamen." Leo Merks is een van de eerste Belgen die Stavenisse aandoet en blijft (lees zijn relaas hieronder). De havengeul naar het Keeten is bij laag water ondiep. Voor motor- Eerste voorzitter van .vvc.? Stavenisse Harry van Overveld rechtsmet v.r.n.l. vice-voorzitter Marco van Meel, lid Eeo Merks, secrtaris Marianne Kox, bestuurslid Hans Verhagen en havenmeester Kees Smits die tevens voorzitter is van de schippersvereniging Schuttevaer. als sportvissershaven en dat moet het ook blijven. Van mensen die hun bootjes hebben opgebouwd." Wat hij wel constateert is dat er meer toervaarders zijn die in Sta venisse overnachten. „Dat is dankzij de passantensteiger." Denkend aan de toekomst van de haven zegt Smits dat er nog wel meer ruimte is voor passanten en meer ligplaatsen voor de vaste gasten. „Als er steigers komen voor grotere schepen dan zal dat aanbod toenemen. In Sint-Anna- land zie je hetzelfde beeld. Er ko men minder kleinere boten. En als er meer passanten komen, moet je daar ook je douchegelegenheid voor aanpassen. Hier kan nog een hoop water en slik benut worden. En met meer mensen die hun schouders eronder zetten kun je de lasten beter verdelen." Penning meester Sarina van den Berge is het daar mee eens: „Nog een stuk je erbij ja. Dan worden de voor zieningen voor douches vanzelf ook beter. Maar in ieder geval moeten we behouden wat we heb ben. Het is nu een levende haven. De passanten doen hier hun bood schappen bij de supermarkt en zijn daar heel tevreden over." Volgens Van Meel zou een herin deling aan de steigers het gebruik van de haven efficiënter maken. Zodanig dat toervaarders bij el kaar komen te liggen en sportvis sers bij elkaar. „Dan zou je ook een andere indeling voor de stroom krijgen: mensen die geen stroom gebruiken en mensen die wel elektriciteit gebruiken." Maar secretaris Marianne Kox uit Tho- len (van de Lunatic) denkt daar anders over. „Ik vind het juist leuk dat alles hier door elkaar ligt. Het is prettig dat toervaarders en sportvissers naast elkaar liggen. Dat is juist de charme van deze haven. Sportvissers kijken op te gen de luxe boten. Er wordt dan gauw verschil gemaakt. Nu voor kom je een tweedeling." Bestuurslid Hans Verhagen uit Stavenisse (van de Maria Cathari- na) is bok voor meer ligplaatsen. Maar hij stelt ook dat de prijzen voor de ligplaatshouders binnnen de perken moeten blijven. En dat de inspraak van de vereniging bij de gemeente verder moet gaan dan alleen het geven van advies. Smits gooit een balletje op over het privatiseren van de haven. Maar Van Overveld geeft dat wei nig kans. „Daar is al eerder over gedacht. Er zijn veel sportvissers die weinig emotionele binding hebben met de haven zelf. Ze par keren hun auto op de haven en stappen op hun boot met hun hen gel en gaan vissen. Het maakt hen niet uit. Dat krijg je hier niet voor elkaar." Smits brengt daartegenin dat bij privatisering iedereen mee móet doen om de exploitatie rond te krijgen. Degenen die dat niet wil len, vallen dan automatisch af. „Dan moeten ze kiezen." Volgens Van Overveld is er echter een 'flinke smak' vrijwilligers nodig om de haven te onderhouden. „Als die niet komen als er wat gedaan moet worden, dan sta je hier met een te klein clubje mensen op de kade." Ook Kox denkt dat er onder de le den geen draagvlak voor privatise ring is. Zij stelt dat het van belang is om samen met de gemeente be leid te maken voor de langere ter mijn. „Wat willen we over tien jaar? Daarbij moeten de belangen van alle ligplaatshouders betrok ken worden. Het beleid is nu te veel ad hoc. We moeten open communiceren met elkaar. Het beleid samen maken en de rust in deze sfeervolle haven koes- De binnenvaartschepen Tardus, Wilmar en Keeten hebben de vlag in top bij de opening van de haven. boten met een diepgang van 60 centimeter nog bevaarbaar, maar voor zeilschepen die 1,50 meter diep het water insteken niet meer te doen. Er zijn nu 175 ligplaatsen aan zes steigers. Voor passanten is zo'n twaalf jaar geleden een stei ger van veertig meter aangelegd. Vice-voorzitter Marco van Meel uit Sint-Maartensdijk (van de Voy ager): „Voordat deze steiger er kwam, waren er twee plaatsen voor passanten aan de kop van de laatste steiger. De nieuwe steiger is de steiger die eerst op de kant aan de Schelphoek in Schouwen- Duiveland lag en die de de ge meente kon overnemen." Uitkijkend over de haven stellen de betrokkenen vast dat er in de afgelopen 25 jaar wel het nodige veranderd en verbeterd is. De pas santensteiger is er bij gekomen, het toiletgebouw naast de molen is vergroot. Er zijn nu vijf toiletten en twee douches, plus een uitstort cel voor de chemische toiletten. In het begin was er alleen water op de steigers, sinds zo'n dertien jaar kan er ook stroom getapt worden. Van Overveld herinnert zich nog dat er eerst 'brandslangen' lagen. „Daar zat zoveel druk op dat je er je boot mee kaal spoot." Leden betalen 20 euro contributie per jaar aan sws Stavenisse. Daar voor worden ze ook lid van de ko ninklijk Nederlands watersport bond. (Ter vergelijking: in Sint-Annaland bedraagt de contri butie 80 euro). De leden betalen aan de gemeente 26,77 euro (in clusief btw) per vierkante meter boxoppervlakte. De kosten zijn gestegen. Dit jaar met tien pro cent, volgend jaar worden de lig gelden nog eens met tien procent verhoogd. Het is een poging van de gemeente om de exploitatie kosten van> de Thoolse havens in de hand te houden. Maar de lig plaatshouders zijn er niet blij mee. Van Meel: „Als dit beleid zo door zet, dan wordt het een luxe om hier te liggen. Onder de leden gaan al stemmen op om de haven te verlaten. Deze haven is geboren Het bestuur van Schuttevaer tijdens de opening in 1979, v.l.n.r. Kees Scherpenisse, Kees Hout en Jan Sturris. De beste ploegers uit de verschillen de Zeeuwse regio's nemen het zater dag 4 september tegen elkaar op in de Wilhelminapolder (Kooiweg), ten oosten van Wilhelminadorp. Zo'n twintig ploegers zullen in de categorieën 2-scharige wentelploeg en 3- en meerscharige wentelploeg uitmaken wie in Zeeland het beste ploegwerk levert. De winnaars mo gen volgend jaar naar het Neder lands kampioenschap. De ploeg- wedstrijden beginnen om tien uur. Er is ook een categorie antieke trac toren met ploegen, waaronder een aantal rupstrekkers. Tegelijkertijd organiseert de oldti mer trekker- en motorenclub op het terrein een dors- en stoppeldag. Ou de tractoren, maaiers, binders, ge trokken en zelfrijdende maaidorsers, stropersen, ploegen en cultivatoren zijn te daar te zien. Blikvanger is een 25 meter lange werkende opstel ling van dorskas, pers en aandrijf- trekker. Om tien uur 's morgens gaat de eerste schoof de dorsmachine in. De dag duurt tot vijf uur. De aanvoeren schommelen, maar in de aardappelprijzen op de Sint-An- nalandse veiling zit weinig bewe ging. Alleen de Doré gaat wat onl- laag. Steeg de aanvoer donderdag naar 197 ton, na het weekeinde en dagen met regen werd alleen dins dag meer dan honderd ton piepers aangeboden. Woensdag 18 augustus: Doré 10- 18, Frieslander 10-12, Nieola 14, Eigenheimer 13, Bildtstar 11-14, drielingen 6, kriel 11-33. Aanvoer 70 ton. Dinsdag 17 augustus: Doré 19, Frieslander 11-12, Eigenheimer 13, Bintje 11, Bildtstar 12-14, bonken 18-19, drielingen 6, kriel 11-37. Aanvoer 112 ton. Maandag 16 augustus: Doré 18- 21, Frieslander 12, Nicola 12-13, Eigenheimer 12-13, Bintje 12, Bildtstar 11-14, bonken 19-21, drie lingen 5-6, kriel 27. Aanvoer 76 ton. Vrijdag 13 augustus: Doré 18-19, Frieslander 10, Nicola 13-14, Ei genheimer 13, Bildtstar 13-14, bon ken 18, drielingen 6, kriel 26-30. Aanvoer 85 ton. Donderdag 12 augustus: Doré 19, Frieslander 10-11, Nicola 13, Ei genheimer 12-13, Bildtstar 12-14, bonken 18-20, drielingen 6, kriel 5- 24. Aanvoer 197 ton. Snelheid Tholenseweg. Op het ge deelte van de Tholenseweg in Hal steren waar een maximum snelheid van 50 km/u geldt, heeft de politie maandagmidden en dinsdagmorgen 105 hardrijders bekeurd. Eén bstuurder reed maarliefst 101 km/u. Waarom zou u met minder genoegen nemen OPTIEK OOOMmKUatHS CENTRUM tia »6ait-nr-ri> hj j Sjsaiiiataaii j Advertentie I.M. Een belangrijke impuls voor de ver dere ontwikkeling van de Zeeuwse havens en economie. Zo karakteri seert de Kamer van Koophandel voor Zeeland het besluit van gedepu teerde staten voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal in Vlissingen-Oost. Vanwege milieube zwaren aan het Kalootstrand is het plan ingekort tot een kadelengte van 2000 meter, zodat de KvK zich af vraagt of het zo wel voldoende aan trekkelijk is voor marktpartijen om te investeren. Maar de werkgelegen heid voor duizenden mensen is voor de KvK doorslaggevend om tot een positief oordeel te komen. De havens zijn en blijven een interessante vesti gingsplaats voor zeegebonden be drijvigheid. Het plan omvat diverse maatregelen om de gevreesde over last en geluidhinder langs de spoor lijn bij o.a. Goes tot een minimum te beperken. De KvK verwacht van de WCT nieuwe, afgeleide activiteiten in de regio die 'broodnodige werk gelegenheid' opleveren. In 42 jaar is er heel wat veranderd dat je hier blijft. Het zoute water in de haven. Toen Merks in 1962 met zijn sloep in de haven lag, was hij een van de weinigen. Van kindsaf aan kwam hij al in Zee land. Hij kwam met zijn vader Leo mee die een jachtterrein had aan de overkant, bij Oosterland op Schouwen-Duiveland. „Kort na de Tweede Wereldoorlog ging mijn vader daar al jagen. Er mocht toen ook nog op de schorren op eenden gejaagd worden. Die schorren lig gen hier net aan de overkant. Van- daaruit was het maar een eindje varen naar de haven hier in Stave nisse." De familie woonde toen in Essen, maar zijn vader was een Amster dammer van geboorte. De jonge Merks werd in België geboren en woont nu in Kalmthout. Op 18-ja- rige leeftijd nam hij het bootje, een sloep van ongeveer vijf meter, van zijn vader over. „Er waren toen drie sportvisboten en er lagen twee bootjes in de haven aan de sluis bij de Stoofdijk. In het water lagen twee ijzeren pontons van het leger. Zo is dat hier begonnen." Nu kan Merks op de steiger water en stroom aftappen. „Stroom had den we toen niet nodig. We had den een koelkast aan boord op gas. Water gingen we bij Smitje halen in het café Handel en Scheepvaart." De sloep werd een vlet van negen meter en lag afge meerd aan de ponton. Merks kwam hoofdzakelijk naar Stavenisse om te vissen op de Oosterschelde. Dat was voor de aanleg van de Oester- en de Phi- lipsdam en de stormvloedkering. „Er was getij van hier tot Rotter dam. Vis zat er toen nog zat: schol, paling, kabeljauw, wijting, schar. Je hoefde meer effen naar buiten te varen om goed vis te vangen. Nu moetje uren varen om nog één vis te kunnen zien." Hij kwam vooral in de weekein den, na zijn trouwen vaker in de vakanties. Nu is de 59-jarige sinds een jaar met pensioen en kan hij varen wanneer hij maar wil. Merks werkte al vanaf zijn veer tiende, de laatste 33 jaar op de chemische fabriek Degussa in Antwerpen. Het aantrekkelijke van Stavenisse is de nabijheid van de Ooster schelde. Dat was toen zo en is nog zo, zegt Merks. „Dat is de reden waar je fantastisch in kunt zwem men. Er is hier ook veel zon en het is makkelijk bereikbaar. Binnen drie kwartier zijn we hier." Als de kosten ter sprake komen, betrekt zijn gezicht. „Heel lang was het hier goedkoop. Dat is voorbij. De meeste mensen kopen een wat grotere boot, net zoals wij dat gedaan hebben. We hebben daar allemaal hard voor moeten werken. Na de vlet werd het een motorsailer. Die krijgen we niet zo maar cadeau. Met de laatste prijs verhogingen gaan er al mensen naar andere ligplaatsen uitkijken. De prijzen van de havens groeien naar elkaar toe. Ze zeggen dat dit een sportvissershaven is, maar het zijn geen prijzen meer voor een sportvissershaven. De liggelden zijn met tien procent omhoog ge gaan, de toeristenbelasting is ver dubbeld. Enkel aan liggeld betaal ik 1600 euro. Daar komt nog btw bij. Daarnaast heb je vaste onkos ten als verzekering en het onder houd aan de boot." Over verkassen denkt Merks ech ter niet. „Op een ander is het mis schien nog duurder en als ik hier wegga, is mijn plaats zo weer be zet." De ligplaatshouder is ook lid van de sportvis- en watersportvereni ging Stavenisse, maar heeft nooit in het bestuur gezeten. „Wel heb ik eens de kas gecontroleerd. Ik doe wel mee met hun activiteiten,- maar niet met alle. We zijn liever op onszelf. Genieten van de rust." Het echtpaar bewaart goede herin neringen aan de jaren dat ze bijna elke zaterdagavond bij Merien en Koos Smits in het café kwam. „Zo'n 25 jaar geleden alweer, denk ik. Daar werd dan elke zater dagavond gedanst. De polonaise. We gingen door de ene deur naar buiten en door de andere weer naar binnen. Er was echt ambian ce. Het zat er altijd stampvol. Er kwamen ook altijd speciale figu ren, maar al die plezante personen zijn overleden." Het waren vooral Belgen die met hun bootje in de haven lagen en die veelal op de campings in de buurt verbleven, zegt Merks. Hij schat dat zelfs tachtig procent Belg was. Het overlijden van kroegbaas Smits noemt Merks 'een groot verlies voor Stavenisse.' „Dat was een uiterst goede man. Maar we bewaren ook goede herinneringen aan Leen Neele die hier ook met zijn boot lag aan de eerste steiger. We hadden toen allebei nog een Het echtpaar Merks ligt met de Blue Sea aan de steiger bij de molen. sloep. Hij woonde toen in Sint- Maartensdijk. We gingen hem al tijd ophalen als we naar hier kwa men. Hij was heel lief voor kinderen. Hij is op een nacht ver dronken toen hij naar zijn boot ging en in het water stapte. Heel triestig." Doordat het leven duurder is ge worden en de economie kwakkelt, wordt het volgens Merks voor ve le bootbezitters moeilijk de eind jes aan elkaar te knopen. „Er wordt over het algemeen minder gevaren. De dieselolie is duur. Wij zien hier dit jaar minder passanten dan andere jaren. Dat is droevig. Mensen gaan hoe langer hoe meer 's nachts bij de sluizen liggen om maar geen havengeld te hoeven betalen. Dat zien we meer en meer gebeuren. Een soort wild kampe ren." Merks is een bekende naam ge worden in de haven van Stavenis se. Vader Leo ging indertijd samen op jacht met Joop Capelle (nu werkzaam in de eendenkooi in Oosterland) die toen ook een sportvisboot had. „Samen hebben ze het pakhuis afgebroken en om gebouwd tot restaurant. Mijn oom Willem Merks heeft de eerste sportvissersclub opgericht. Die was geen lang leven beschoren. Er was toen te weinig volk hier. Hij was er wel druk mee bezig. Ik weet niet waarom het teniet is ge gaan." Met de Blue Sea gaat het echtpaar vaak de Oosterschelde op. Ze ma ken tochten in de buurt, maar gaan ook wel eens naar Antwerpen. Ze genieten nog altijd van de getijde haven. Ook al kunnen ze pas uit varen als er genoeg water in het havenkanaal staat, dat is ongeveer 2,5 uur na laag water. „In de win ter kan dat wel eens een probleem geven als het slecht weer is en je wilt naar binnen maar het water is te laag. Dan moet je buiten wach ten. Verdiepen van het kanaal kan niet zomaar. Dan zakken de dijken in. Dan zouden er nieuwe dam- wanden gemaakt moeten worden. We vinden het hier perfect. Er is altijd vers water in de haven en we hoeven nooit droog te vallen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5