Bibliotheek kan niet wachten met aanpakken achterstallig onderhoud Wieg judoka stond in Sint-Maartensdijk 0é Gordijnst*^ r1 ABT verkoopt gemeente een 'dreun' op braderie Karei Saris nieuwe man voor VVD in gemeenteraad ///éi HEIJNEN Tholenaar met slok op haalt gevaarlijk in Helft minder muskusratten in de klemmen Container in brand Gratis Donderdag 19 augustus 2004 60e jaargang no. 40 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? Poortvliet bruist met rommelmarkt, braderie en paling Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland voldoen niet aan wettelijke eisen Met de huisvesting van de openbare bibliotheek in Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland is het al geruime tijd slecht gesteld. Uit een onderzoek in alle Zeeuwse bibli otheken bleek voor de organisatie op Tholen achterstal lig onderhoud het centrale aandachtspunt te zijn. Herin- richten van de bibliotheken is volgens het jaarverslag 'dringend noodzakelijk'. Met de gemeente is daarover veelvuldig gesproken, evenals over verbouw of nieuw bouw. Maar tot nog toe zonder resultaat. „Plotsklaps kwam namelijk het verhaal van de bezuinigingen om de hoek kijken", zegt voorzitter G. Boelhouwers-Stigter van de stichting Gemeenschappelijke openbare biblio theek Tholen. De bieb zag vorig jaar het aantal leden met vier procent groeien. Op de schop Proef bibliobus Deborah Gravenstijn pakt brons in Athene De bronzen olympische medaille die Deborah Graven stijn maandag in de wacht sleepte, straalt nog een heel klein beetje af op Tholen. De judoka is namelijk dertig jaar geleden geboren in Sint-Maartensdijk (morgen is ze jarig). Maar al een half jaar later verruilde het gezin Gra venstijn de smalstad voor het Brabantse Gilze-Rijen. Daar werkt eerste luitenant Deborah Gravenstijn momen teel als fysiotherapeut bij het gezondheidscentrum op de vliegbasis van de koninklijke luchtmacht. De naam Gra venstijn doet alleen nog bij een enkele voetballer van Smerdiek een belletje rinkelen, bleek onze redactie. 'Ik heb wel een omslag moeten maken Horeca Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen mev er» Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 /t -43 HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl ^t-enige ni^uwgblacLvoor de streek Tholen 'pn .^i^PPhilipTSIand waarin opgenomen de Courant én'hetjAdv^rtentieblad. yzwgüttf. Giro 12 44 07 halfjaar, 28,50 per jaaCper poot €-4775 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 27-jarige Tholenaar is maan dagmiddag tegen half zes door de politie staande gehouden bij Ou- werkerk op Schouwen-Duiveland. De man reed vanaf de Grevelingen- dam met een bestelauto met aan hangwagen over de provinciale weg en voerde de nodige gevaarlijke in haalmanoeuvres uit. De politie spreekt van 'zeer onverantwoord en gevaarlijk rijgedrag'. Ze liet de man een blaastest ondergaan en daaruit bleek dat hij teveel alcohol had ge dronken. De politie zou graag in contact komen met getuigen van het rijgedrag, of benadeelden - wegge bruikers die moesten remmen en mogelijk de berm in moesten stu ren. Zij kunnen zich melden via het telefoonnummer 0900-8844. In de eerste maanden van dit jaar zijn op Tholen en Sint-Philipsland 450 muskusratten gevangen. Dat is ruim de helft minder dan in de eer ste helft van 2003. Toen troffen de rattenvangers van het waterschap 920 van deze dieren in hun klem men aan. In heel Zeeland zijn bedui dend minder muskusratten gevan gen. Uitgezonderd het oostelijke deel van Zuid-Beveland, maar daar gaat het over maar 49 exemplaren. De vangstomstandigheden waren het afgelopen anderhalf jaar opti maal. De droge zomer van vorig jaar en het gunstige weer in de eerste heflt van dit jaar zorgden, dat de vangers veel effectieve uren in het veld konden maken. Door het rusti ge weer bleven de vangfuiken goed in de stroming liggen, waardoor er optimaal gevangen kon worden en de populatie uitdunde. De rattenvan gers hadden zodoende de tijd en de mogelijkheid om in dieper water hun slag te slaan. Het zogenaamde besmettingsgevaar - uitgedrukt in het aantal vangsten per uur - daalde voor Tholen naar 0,39 (een jaar ge leden was het 0,51). Boven de Wes- terschelde ligt dit op 0,60 en in Zeeuws-Vlaanderen op 0,68. Lande lijk wordt aangegeven dat de norm onder de 0,25 moet liggen. Behalve muskusratten maken de rat tenvangers ook jacht op de beverrat. De meeste exemplaren worden op de Krammersluizen gevangen. De afgelopen zes maanden waren dat er 22, tegen vier over dezelfde periode vorig jaar. Beide rattensoorten kun nen schade veroorzaken aan water gangen en oevers. Zomermarkt, palingrookwedstrijd en rommelmarkt van de Gerefor meerde kerk. Zaterdag is er vanalles te beleven in Poortvliet. En het feest begint vrijdagavond al in de feest tent van café 't Centrum aan het Kerkplein, met een optreden van 'skihut on tour'. Zaterdagmiddag vanaf twee uur treedt daar 'De An dere Hazes' op en om vier uur geeft de country linedance groep een uit voering. De zomermarkt van het Activiteiten comité Poortvliet kent een geva rieerd aanbod van standhouders en activiteiten. Ze begint een uur eerder dan voorheen en is ook een uur eer der afgelopen: van 12 tot 8 uur. De kleinere kinderen kunnen zich ver maken in een ballenbad en ook lo pen er ballonnenclowns over het parcours. Voor de oudere jeugd is er tobbedansen. Bovendien is er vanaf 12 uur voor de jeugd gelegenheid om eigen spulletjes te koop aan te bieden. De Thoolse palingrookwedstrijd wordt langzamerhand een traditie in Poortvliet. De lekkernij zal natuur lijk te koop zijn. En bij garage Nie- mantsverdriet aan de Paasdijkweg zijn van één tot vijf uur zogenaamde 'kitcars' te bezichtigen: auto's ge bouwd op het onderstel van een 'le lijke eend'. Verder zijn oldtimers te zien en rond vijf uur maakt een aan tal kitcars een rondje over de zomer- De inventaris van de bieb in Sint-Maartensdijk is aan vervanging toe, maar op de jeugdafdeling geniet Willemijn Pot in een oude leunstoel van de Tina. Rekken die te laag zijn, bureaustoe len en karretjes die niet voldoen. Maar ook tot op de draad versleten vloerbedekking en hout dat aan een verfje toe is. Het zijn zaken waar het bibliotheekbestuur tegenaan loopt in de van de gemeertte gehuur de onderkomens. Onderkomens die, aldus mevrouw Boelhouwers, 'oud en niet echt praktisch' zijn. En waarvan de inrichting nijet voldoet aan wettelijke eisen en arbo-nor- men. Sommige zaken heeft de bibli otheek maar zelf opgepakt, omdat er niet langer gewacht kon worden. Inmiddels werkt het bestuur ook aan herinrichtingsplannen. „De opname van wat er allemaal mis is, hebben we maar zelf laten doen omdat de gemeente niet op ons verzoek re ageerde." Probleem is het uitvoeren van de zo noodzakelijke vérbeterin gen, want de bibliotheek krijgt eer der minder dan meer geld van de gemeente. Drie jaar geleden stelde de gemeen teraad het bibliotheekbeleidsplan vast. „De gemeenteraad heeft bij de kadernota uitgesproken dat de bibli otheek volgend jaar 550.000 euro krijgt in plaats van de gevraagde 643.000 euro. Maar dan zijn wij niet in staat om het beleidsplan uit te voeren en dat heeft de raad zich, ge loof ik, niet gerealiseerd", aldus mevrouw Boelhouwers. In gesprek ken die er met ambtenaren en de wethouder zijn geweest, is dat vol gens haar wél duidelijk geworden. „De raad zal een nieuwe opdracht moeten formuleren." Want de be staande situatie handhaven met 92.000 euro minder, wat een meer derheid van de gemeenteraad wil, kan volgens het bibliotheekbestuur niet. Boelhouwers: „Neem bijvoor beeld de uitleenpost in Oud-Vosse- meer. De huur is ons door de ge meente al opgezegd omdat het gebouw volgend jaar wordt afge broken in verband met het dorps- huis-nieuwe-stijl. Maar de bibliobus uitbreiden, daar durven we gezien de zorgelijke financiële situatie niet aan." Uitgerekend in Oud-Vosse- meer groeide vorig jaar het aantal klanten van de bibliotheek sterk: ruim 14%, meldt het jaarverslag. Ook directeur W. Otterman vindt dat de gemeenteraad moet aangeven wat er nu moet gebeuren. „De ge meente is werkgever en opdrachtge ver. Nu is de opdracht nog steeds: handhaven van de huidige situatie. Maar dat moet met 92.000 euro minder en dat kan dus niet. Daarom geven wij de opdracht terug aan de gemeente. Daar zijn al gesprekken over geweest." Het stopzetten van de bibliobussen in Scherpenisse en Stavenisse zou 22.000 euro besparen. De opheffing van de uitleenposten in Oud-Vosse- meer en Poortvliet zo'n 15.000 eu ro. Het inzetten van bibliobussen is het gevolg van het beleidsplan dat enkele jaren geleden is vastgesteld om de kwaliteit van de voorziening te verhogen. Daarin wordt ook be paald dat in Tholen de hoofdvesti ging komt en dat de vestigingen in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland filialen worden. Met minder boeken en minder openingsuren in de filia len en meer in de hoofdvestiging. Maar dat beleidsplan zal nu op de schop moeten, zegt afdelingshoofd J.H. de Kok van algemene zaken en welzijn bij de gemeente „Dat kan niet uitgevoerd worden met de 550.000 euro die nu door de raad is toegekend. Daarom is door het bi bliotheekbestuur aan de gemeente gevraagd: wat willen jullie nu? Het komt er op neer dat het beleidsplan ingetrokken moet worden. Plus dat er een opdracht geformuleerd moet worden om te zien wat er wél kan voor dat bedrag. Er zal een aantal minimumvarianten worden gepre senteerd, maar daar moeten burge meester en wethouders zich eerst nog over buigen. Die zijn nu nog niet concreet." Volgens De Kok zal daarbij zeker ook gekeken worden naar het sluiten van de uitleenposten en het afschaffen van de bibliobus sen. Het voorstel gaat na behande ling in het college naar de raadsle den voor de eerste openbare behandeling in een adviescommis sie, half september. De bibliobus is vorig jaar geïntrodu ceerd, als proef, in Stavenisse en Scherpenisse. Daar zijn de uitleen posten gesloten, zoals in het beleids plan was voorzien. Om hetzelfde in Poortvliet en Oud-Vossemeer te doen, dat is uitgesteld in verband met de onzekere - financiële - toekomst. In Stavenisse en Scherpenisse is de proef met een jaar verlengd, maar dit jaar zal een definitief besluit geno men moeten worden. De beoordeling over 2003 was positief. Vooraf wa ren als criteria gesteld: 100 leners en 6400 uitleningen. Dat betekent dat het bestuur met en terugval van 33% van het aantal leners genoegen nam (beide dorpen telden er 150 in 2002). ZIE VERDER PAGINA 3 De in Suriname geboren Wim Gra- ken. Verschillende jongens Harkhoe venstijn woonde begin jaren zeventig in Sint-Maartensdijk. Mogelijk in de Pres. Kennedy straat, maar dat weten zelfs mensen die daar vanaf het begin wonen, zich niet te herinneren. Een enkeling heeft het over 'een zwarte man alleen' die in de straat gewoond heeft. Gravehstijn voetbalde kort bij Smerdiek, in het tweede en derde elf tal. „Hij was erg op zichzelf. Ging na de wedstrijd altijd meteen naar huis", diept voorzitter Rien Vroegop op uit zijn herinnering. Wim Graven stijn zou bij Goedhart gewerkt heb ben, maar is in het personeelsarchief van het bedrijf niet terug te vinden. Hij trouwde met Carmen Harkhoe, die in januari 1973 als zestienjarige in de smalstad was komen wonen. De naam Harkhoe klinkt veel méér inwoners van Sint-Maartensdijk be kend in de oren. Er hebben verschil lende gezinnen van deze Surinaamse familie in de smalstad gewoond, maar ze zijn allemaal weer vertrok- waren goede voetballers, zeggen ou dere Smerdiek-leden. De familierela tie met Carmen wordt niet duidelijk. Maar op 20 augustus 1974 wordt in Sint-Maartensdijk de dochter van Wim en Carmen geboren: Dibora Monick Olga. Het lijkt erop dat het gezin in februari 1975 uit de smal stad is vertrokken. Geen wonder dus, dat niemand die de redactie sprak zich hen nog herinnerde. Het paar kreeg nog twee kinderen, maar is in middels gescheiden. Deborah Gravenstijn ging later naar de havo en sloot in 1997 in Breda de hbo-opleiding fysiotherapie af. Vier jaar later ging ze bij de luchtmacht aan de slag. Ze werkt nu drie dagen in de week als fysiotherapeut op de vliegbasis Gilze-Rijen, terwijl de an dere dagen gevuld zijn met judo (sportschool in Goirle, krachttraining in Rotterdam). ZIE VERDER PAGINA 11 De 61-jarige Karei Saris uit Poortvliet wordt het nieuwe gezicht van de VVD in de gemeenteraad. Hij gaat met Gabri Hoek uit Sint-Maartens dijk een liberaal duo vormen. Hij volgt Marian van Gorsel-de Oude op die zich na een halfjaar raadslidmaatschap terugtrekt. Saris moet wel een omslag maken nu hij vanuit de achtergrond in de schijnwerpers komt te staan. Marian van Gorsel blijft tot 1 okto ber aan en neemt op de raadsverga dering in september afscheid. De beëdiging van Saris zal dan in de oktoberraad zijn. Hij kan dan al meteen ervaring opdoen tijdens de belangrijke begrotingsbehandeling waar gewoontegetrouw de fracties de degens kruisen of eikaars steun zoeken bij het indienen van moties. Saris was volgens de kandidaten lijst de eerste opvolger voor de Oud-Vossemeerse Van Gorsel. Van af donderdag is er in het bestuur met Saris over zijn opvolging ge sproken. „Er was nog enige nazorg nodig tijdens het weekend, maar maandagavond was het definitief." De vice-voorzitter van de Thoolse VVD en plaatsvervangend lid van de raadscommissie samenleving zal straks op de voorgrond treden. „Ik héb wel een omslag moeten maken. Ik ben eigenlijk altijd ondersteu nend bezig geweest. In het bestuur, maar ook in de p.r.-commissie van de Thoolse afdeling. Ik was niet in de veronderstelling dat ik in deze raadsperiode als raadslid aan de slag zou moeten. Maar als het op je pad komt, dan ga je er voor. Het is een uitdaging." Voor Saris is het een voordeel dat hij in de vut zit, zegt hij. „Ik heb tijd over en ik ben fit. Ik mag straks mijn trainingspak uitdoen, maar kan nog even warm lopen." Hoek voert vooral het woord als het om ruimtelijke ordening gaat. Saris heeft zo zijn voorkeuren, zegt hij, maar gaat met Hoek bespreken wie welk dossier onder zijn hoede neemt. „Daar wil ik nu nog niet op vooruitlopen." Met Saris bestaat de VVD-fractie weer uit mannen. „Er is gekeken naar de volgorde op de kandidatenlijst. Als ik het niet ge wild had. dan was Gré Boelhou wers (voorzitter van de Thoolse VVD - red.) het geworden. Het is een kwestie van prioriteiten stel len." Saris is sinds begin van de jaren tachtig lid van de VVD. Hij werkte jarenlang in de toeristenbranche (camping Irenehoeve in Stavenisse, Speelmansplaten bij de Oesterdam) en was tot november 2002 werk zaam bij Philip Morris in Bergen op Zoom. Hij is voorzitter van de Thoolse afdeling Koninklijke Hore ca Nederland. In juni organiseerde hij nog een Thoolse horecadag. Pauw is toppunt op schuur hoeve Dijkzicht van familie Van Dijke .v V, V v .'V 1 V A vA Tv «W Privatiseren recreatiehaven in Stavenisse is een stap te ver Kokkelvisser Jan Kwist ervaart altijd de lokroep van de zee EN VERDER... Hulp aan de naaste is er in Tholen met de paplepel ingegoten Creatie Huib Luns is R.K. kerk Tholen grondig gerestaureerd DE KUNST VAN HET VEINZEN IS DE KUNST DES KONINGS Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dinsdagavond rond half twaalf is de blusgroep van Sint-Philipsjand uit gerukt om een brandje in èen con tainer in de Krammerstraat bij het woonzorgcentrum de Rozeboom te blussen. Over de oorzaak is niets bekend. markt. Als de braderie is afgelopen, kan het publiek terecht in de tent waar een band voor live muziek zorgt. Op het erf van de familie Cobpoolse is deze middag van één tot vier uur de rommelmarkt van de gerefor meerde kerk. Er is een groot panbod van spullen. Van de opbrengst gaat de helft naar de kerk en dp helft naar een onderwijsproject iri Zuid- Amerika van Kinderen in de knel. Advertentie I.M. I)e kop van Jut trok zaterdag op de braderie in Sint-Annaland veel belangstel ling. Bezoekers konden met een slag op de pin hun krachten meten, maar ook de gemeente Tholen een 'dreun' verkopen. Algemeen Belang Tholen (ABT) stond met deze stunt op de Ring. De begeleidende tekst luidde: ABT vindt dat de Thoolse gemeente een 'dreun' nodig heeft. U ook? Sla dan uw slag. Niet iedereen zal de tekst gelezen hebben om toch te proberen het gewicht met een klap op de pin langs de paal omhoog te bewegen. De krachtmachine trok veel aan dacht. En dat was ook precies de bedoeling van de partij die als lid van de raad trou wens ook deel uitmaakt van de gemeente die ze nu als kop van Jut aan het volk pre senteerde. Het is niet erg gebruikelijk dat politieke partijen een kraam op een braderie beman nen. Volgens fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne (met pet en geel poloshirt) is het een goede manier om in contact te komen met de kiezers. „Er wordt altijd campag ne gevoerd voor de verkiezingen. Als de kandidaten zijn gekozen en ze zitten in de raad, dan zie je ze niet meer. Dat willen wij doorbreken. Daarom wilden we hier staan. Om met de mensen te praten. Om vragen te stellen: wat mankeert er aan de politiek? Wat missen jullie in de gemeente? Maar ook om leden te winnen natuur lijk. Maar we praten ook met mensen die zich niet in ons kunnen vinden. Die pas sen niet in onze partij. Dat is dan ook duidelijk." Volgens Boulogne zijn de reacties positief. „Het is voor het eerst dat we het zien, zeggen ze. Jullie doen het. Er is veel kritiek op de houw van het nieuwe gemeentehuis en ook hier over de uitbreiding van de jachthaven. Er zijn problemen met de bestaande spotvissersbootjes, schijnt het. Dat willen we nog eens nagaan." Het ontbreekt bij de gemeente volgens Bou logne aan 'daadkracht'. „Er wordt wel over veel dingen gesproken, maar er is wei nig tot uitvoering gekomen. Hoe dat op te lossen is, weten we ook niet precies. Maar de Thoolse burger verdient beter. Daar worden we hier in gesterkt door de ge sprekken met de mensen." Onder de terrastent worden gele ballonnen opgeblazen, voorzien van het e-mail adres. Ruim vierhonderd exemplaren worden er meegege ven aan passanten. Er staat ook een emmer waar bezoekers zich aan kunnen melden als nieuw lid. Dat levert zo'n vijftien namen op. De kop van Jut trok de aandacht op de Ring tijdens de braderie. v 1 V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1