Zonneschijn verdrijft wolken op drukke braderie Sint-Maartensdijk Snel ter plekke dankzij horeca Uitbreiding zuiveringsinstallatie Tholen Breimachine en oude foto's bij streekmuseum Afschot van 190 ganzen Geen nieuwe lokale terreinen voor bedrijven Tien banen verdwijnen bij Imtech Tholen Raadscommissie wordt mening gevraagd over glastuinbouw Fujicolor helpt personeel bij zoeken werk Donderdag 12 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De regen hield op toen de braderie om tien uur begon en tegen de middag brak de zon door. Het publiek wist Sint-Maartensdijk zaterdag goed te vinden en het was dan ook druk op de Haven en de Markt, en in de Kaai straat. De terrassen zaten vol, de sfeer was goed en over de verkopen waren de deelnemers redelijk tevre den. Enquête Klein miljoen óf niets voor stadsvernieuwing ONTEVREDEN MET UW KUNSTGEBIT? wrm U-HU.iiio 'KUNSTGEBIT' De hulpverleners van thuiszorg Allévo die de zorg op af roep verzorgen, kunnen nu nog sneller ter plaatse zijn met behulp van een navigatiesysteem in de auto. Het kastje met antenne werd gisteren officieel in gebruik ge nomen in aanwezigheid van voorzitter Karei Saris van de Thoolse afdeling van Koninklijk Horeca Nederland en zorgteamleidster Betsy Gaakeer van Allévo. De aan schaf was namelijk mogelijk dankzij de opbrengst van de lokale Thoolse horecadag die op donderdag 10 juni voor het eerst werd gehouden. „We mogen, ook als organisatie, niet klagen", drukt woordvoerder Kees van Koeveringe van midden standsvereniging Smalstad zich voorzichtig uit. Zaterdagmorgen was hij ongerust dat het een re genachtige dag - en daardoor een slechte braderie - zou worden. Maar rond tienen klaarde het op en rond het middaguur kwam de zon voor de dag. „We hehben al tijd goed weer en dat was ook dit keer het geval", kijkt Van Koeve ringe terug. Slechts één'standhou- der meldde zich af. „We hebben .nooit veel afmeldingen. De stand houders komen overal vandaan, tot uit Zaandam. Velen komen ook al meer dan tien jaar, daar drijft je markt op. En ze hebben gewoon een vaste klantenkring opge bouwd. Ze moeten het dus niet al leen van gelegenheidskopers heb ben." Over de verkopen waren de deelnemers redelijk tevreden, zegt Van Koeveringe. „Het was bij de meesten wel minder dan vorig jaar, maar dat was dan ook onze topper. Bovendien is het overal Op Tholen en Sint-Philipsland zijn er totaal 190 ganzen en smienten afge schoten in het seizoen 2003/2004. Dat blijkt uit de rapportage overwinteren de ganzen en smienten van de provin cie. Op het eiland Tholen ging het om 76 grauwe ganzen, 24 kolganzen en 19 smienten. Op Sint-Philipsland wa ren die aantallen respectievelijk 48, 12 en 11De provincie had voor het Voor nieuwe lokale bedrijventerrei nen biedt de provincie geen ruimte meer. zo blijkt uit de hoofdlijnen van het Omgevingsplan Zeeland. De provincie kiest voor een verder gaande concentratie per regio, I waarbij de keuzes gemaakt zullen worden in overleg met de gemeen ten. Tholen had de keuze al ge maakt om alleen op bedrijventerrein Welgelegen bedrijven van elders toe te staan. Om de economische vitali teit van het landelijk gebied te on dersteunen, blijven er voor lokale terreinen (Sint-Maartensdijk, Sint- Annaland, Oud-Vossemeer, Sint- minder op braderieën." Op de Sportlaan is 's middags met moeite een plekje voor de auto te vinden. Maar heel veel mensen pakken met dit mooie weer de fiets. Dat blijkt ter hoogte van het kantoor van Castria Wonen, waar tientallen rijwielen op de terug keer van hun eigenaren wachten. Op de Haven zitten enkele mensen op een rijtje bij de draaimolen, terwijl hun kroost zich vermaakt in de carroussel. Andere kinderen hebben voor zich op de grond wat spulletjes liggen die ze proberen te verkopen. Even verderop ver heft de 'heartbreaker' zich hoog boven de kramen, met enkele gie chelende tieners erin. Vlakbij la ten leden van een modelbouwclub in een groot bassin hun zelfge bouwde schepen varen. Er is flink belangstelling voor. Bovenaan de Kaaistraat staat een dame met een enorme tros veelkleurige ballon nen te pronken. Naast haar zorgt blaaskapel Expreszo uit Bergen op Zoom voor een vrolijke muzikale noot. De muzikanten lopen de afschieten ontheffing verleend op grond van artikel 68 van de Flora- en faunawet. In de hele provincie Zee land werden voor de grauwe ganzen en kolganzen 260 ontheffingen ver leend, waarvan er 206 daadwerkelijk benut werden. Een aantal ontheffin gen werd niet geactiveerd omdat na een eerste melding er geen ganzen meer kwamen of omdat men de smienten binen de voorschriften toch niet kon bejagen. Voor de smienten werden 98 ontheffingen verleend, waarvan er 70 benut werden. Philipsland) beperkte uitbreidings mogelijkheden. Poortvliet neemt daarbij gezien de aanwezigheid van twee hele grote bedrijven (Budel- pack en Bouman-Potter) een aparte plaats in. De gemeente werkt aan plannen om de vestiging van pro ductie-afdelingen bij Budelpack mogelijk te maken. Herstructure ring en vernieuwing van bestaande lokale terreinen (plan Noord in Tho len en de Sportlaan/Nijverheidsweg met de voormalige zilveruienfa- briek in Sint-Maartensdijk) moet zorgen dat de kwaliteit van de ter reinen toeneemt en dat de ruimte zo efficiënt mogelijk wordt gebruikt. De zeehavens zijn de dragende eco nomische gebieden. Zorg voor een veilige en aantrekkelijke woonom geving is bij de ontwikkeling van die gebieden een opvallend aan dachtspunt. Advertentie I.M. warme Kaaistraat in, blijven hal verwege staan en blazen zich op nieuw de longen uit het lijf. Ook hier zitten wat jongens in de scha duw op de stoep en bieden spulle tjes te koop aan. Een van hen heeft een opvallende verzameling grote platte schelpen voor zich liggen. Op de Markt staan de kramen niet alleen aan weerskanten van de straat, maar ook op het middenter rein. Ze zijn zodanig opgesteld dat de bezoekers een blokje rond kun nen lopen. Wie een protemonnee zoekt, of een mobielfrontje, heeft volop keus. Ook zonnebrillen, cd's, huidver zorgingsartikelen, rotan en zelfs siersmeedwerk is te koop. Terwijl in één kraam een mevrouw het ge bruik van de sodaclub demon streert, zijn in een andere de plat telandsvrouwen druk doende met het maken van bloemstukjes. Het aanbod aan kleding is groot op de braderie, maar tegelijk gevarieerd. Er is een kraam met leren jassen, maar ook met fleecekleding, je ans, korte broeken, T-shirts, top jes, sokken en schoenen. In de stand van de diabetesvereni ging is niet alleen foldermateriaal te vinden. Om de verenigingskas te spekken kan geraden worden naar het aantal pinda's (in de schil) in een laarsglas óf naar de prijs van een mand levensmidde len. Vlakbij bieden dames van de welfare van het Rode Kruis hand werken aan. Muziekvereniging Euterpe bakt oliebollen en trekt de aandacht van de opgeschoten jeugd met de schiettent. Daar vlakbij laten leden van de linedan- ceclub zich niets aan de hitte gele gen liggen en voeren - synchroon - hun passen uit. De caravan van 3VO ontbeekt niet en de bestuurs leden weten 110 mensen over te halen om mee te doen met de ver- keerstest. Uit de 38 goede inzen dingen wordt C. Dorst uit de Kon. Julianastraat als winnaar getrok ken. Aan de ogentest doen 17 mensen mee. Stands met fruit, schapenkaas, bo lussen en ander gebak, pocorn, gebraden haantjes, saté van de barbecue ontbreken niet in de smalstad. Overal lopen en staan mensen met elkaar te kletsen. Want een braderie is ook ontmoe ting. Op de terrassen bij de café's laat menigeen zich een koud pilsje goed smaken. Ook 's avonds is het gezellig bij de horeca. De braderie is om half acht afgelopen. Over dat vroege tijdstip zijn de meningen verdeeld, zegt Van Koeveringe. „Maar de reacties waren overwegend niet negatief. Het is toch een heel lan ge dag vanaf tien uur, terwijl er 's avonds weinig kopers meer lo pen." De organisatie wil over het sluitingstijdstip nog een enquête onder de standhouders uitvoeren. Gaakeer is blij met de aanwinst. „We hebben nergens om gevraagd, maar kregen dit aanbod. Het is een mooi initiatief. Het geeft aan dat.de thuiszorg leeft. Men beseft dat het voor ons in de thuiszorg geen ge makkelijke tijden zijn. Daarom waarderen we het des te meer. Dat mensen aan je denken, geeft een Bij Imtech Systems in Tholen ver dwijnen 10 van de 45 banen als ge volg van een afslanking door de scherpe internationale concurrentie en de lage dollarkoers. Het bedrijf in de Slabbecoornpolder produceert systemen (analyser systems) voor de olie-, gas- en petrochemische in dustrie, o.a. voor Akzo en voor Sa- oedi Arabië. De onderneming, die eerder in Sint-Maartensdijk geves tigd was, maakt o.a. mini-fabriekjes met hoogwaardige technische in stallaties. „Door de druk van de concurrentie en dalende prijzen was er een afslanking noodzakelijk", zegt algemeen directeur F. v.d. Woude van Imtech Industries, waar goed gevoel. Zeker de medewerkers van zorg op afroep." De zorg op afroep ging op 1 april van start. Mensen die zelfstandig wonen en die aangesloten zijn bij het alarmeringssysteem Zeeland kunnen ook in geval van nood ver bonden worden met thuiszorg Allé- vo. De vijf hulpverleners rukken totaal 650 mensen werken. „Door de lage dollar is het lastig om te concurreren op de internationale markt. We hebben wel een belang rijke naam in de wereld, maar toch zijn we genoodzaakt om goedkoper te produceren. Daarvoor moeten we meer kennis en kunde concentreren om betere synergievoordelen te kunnen behalen." De Thoolse vesti ging vormde eerst samen met een fabriek in Den Bosch een onder deel, nu valt Tholen onder Imtech Projects West in Capelle a/d IJssel. De tien arbeidsplaatsen vervallen voornamelijk bij de stafdiensten. „Helaas kunnen we niet aan ge dwongen ontslagen ontkomen", zegt Van de Woude, die in Tholen met 35 medewerkers verder gaat. Imtech is een beursgenoteerde Eu ropese technische dienstverlener met 13.000 medewerkers en een omzet van ruim 2 miljard euro. dag en nacht uit om hulp te bieden. Bijvoorbeeld bij iemand die uit bed is gevallen en niet meer overeind kan komen. Ze staan binnen een half uur op de stoep. Om iedereen snel op de plek van be stemming te krijgen, is het naviga- tiesyteem een uitkomst. Niet ieder een kent namelijk elk dijkje en dreefje op Tholen en Sint-Philips land. „Ze hebben wel een platte grond. maar het is toch lastig om onderweg steeds te moeten kijken. Zeker 's als het donker is. Ze gaan bij nacht en ontij op pad, door weer en wind. Nu zegt een stem welke kantje op moet." Het verzoek voor een navigatiesys teem kwam van de hulpverleners zelf, zegt Gaakeer. „We zouden het zelf nooit hebben kunnen aanschaf fen. Het is gewoon heel nuttig." Be halve dat is het ook heel makkelijk. De raadscommissie ruimte krijgt 13 september de vraag voorgelegd van b. en w. om een principe-uit spraak te doen over het wel of niet toestaan van grootschalige glastuinbouw bij Sint-Annaland. „Wil de raad een dergelijk pro ject, juicht ze het initiatief toe, ondersteunt ze zo'n plan, dat wil len we graag weten voordat we verder gaan", zegt wethouder K.A. Heijboer van ruimtelijke or dening en economische zaken. Het gaat om bruto 50 ha en netto 40 ha kassen in de Bredenvliet- polder, het gebied tussen de twee dijken achter de bestaande glas tuinbouwbedrijven aan de Oude- landseweg. Tijdens een voorlich tingsavond in juli presenteerde L.H. Looye agrotechniek uit Oos terhout de plannen aan raads- en Het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland stemt de activiteiten tijdens de braderie af op de wisselten toonstellingen die dit seizoen lopen. Daarom is zaterdag het bewerken van speksteen te zien en is er keramiekver- koop naar aanleiding van de kera- miekexpositie. Op de ondergoedexpo sitie wordt ingehaakt met een kraampje met breien en haken, en een breimachine uit 1920. Een wagenma ker demonstreert het maken van een wagenwiel, verder kunnen bezoekers Fujicolor Benelux te Steenbergen gaat medewerkers die hun baan verliezen, begeleiden bij het vin den van ander werk. Die inspan ningsverplichting staat in het soci aal plan dat door de vakbonden en hun leden akkoord is bevonden. Ook de ondernemingsraad van de ontwikkel- en afdrukcentrale heeft Het budget dat Tholen via de pro vincie krijgt voor stads- en dorps vernieuwing, zal 977.827 euro be dragen voor de periode 2005-2010. Van dat bedrag is 310.871 euro be stemd voor bodemsanering. Voor heel Zeeland is bijna 23,4 miljoen euro beschikbaar, waarvan bijna 15 miljoen naar de vier grote steden gaat. Overigens is dit een voorlopi ge verdeling, want pas begin vol gend jaar gaat het kabinet daad werkelijk de financiële verplich- De aansluiting kan in de sigaretten aansteker van de auto. Op een klein schermpje (iets groter dan een pakje sigaretten) kan de bestemming wor den aangestipt. Even later klinkt een stem die de richting aangeeft. Ook bij een afzetting wijst de stem de weg. Het apparaatje kan in elke auto gebruikt worden. De dienstdoende hulpverlener neemt het mee. Zorg op afroep begon officieel be gin april. Eind april hadden zich 35 mensen aangesloten. Het aantal steeg de laatste maanden naar vijf tig. In deze periode zijn er twaalf oproepen om hulp geweest. Saris kijkt tevreden terug op de ho- recadag en verwacht dat het vol gend jaar een vervolg zal krijgen. „Het heeft een leuk bedrag opge bracht. Het is mooi dat het voor dit onderdeel van de thuiszorg gebruikt kan worden." statenleden. „Gedeputeerde Van Waveren is ook op de hoogte en die gaf aan dat grootschalige glas tuinbouw bij Sint-Annaland niet in het streekplan past. Maar als de gemeente het initiatief onder steunde, adviseerde hij om de po litiek te benaderen. Dat hebben we gedaan en dat gaat 13 septem ber ook in een formele commis sievergadering gebeuren", zegt wethouder Heijboer. Na de eerste informatiebijeen komst bleek al, dat de politici voor het dilemma staan om te kie zen tussen opoffering van het open landschap en werkgelegen heid voor 120 vaste en 120 tijde lijke krachten. De SGP noemde bij monde van raadslid P.W.J. Hoek ruimtelijke ordening een dynamisch iets. „Er moet ruimte zijn voor nieuwe ontwikkelin gen", zo stelde hij zich positief op ten aanzien van de kassen bouw. De PvdA was veel kritischer en raadslid mevr. E.M. van der Wal- Vermeulen wees erop, dat er niet teveel schade aan het landschap berokkend mag worden. het melken van een koe oefenen. Met de verkoop van kaarten, sieraden, bloemstukjes, oude schoolboeken, an der schoolmateriaal, curiosa en snoep uit grootmoeders tijd is er voor elk wat wils. In de koffiekamer is een tiental foto's - van recent ontdekte glasnega tieven - te zien van Sint-Annaland omstreeks 1906. Ook de heemkunde kring is present op het terrein van het museum aan de Bierensstraat. De Meestoof is zaterdag geopend van half elf 's morgens tot zes uur 's avonds. inmiddels ingestemd met zowel de reorganisatieplannen als het soci aal plan. Bij het Steenbergse fotolaboratori um worden in het najaar 41 banen geschrapt. Dat betekent dat zo'n 50 van de 400 personeelsleden (waaronder 30 van Tholen en Sint-Philipsland) hun baan verlie zen en daarbij zijn gedwongen ontslagen niet uit te sluiten. De re organisatie is het gevolg van de opkomst van de digitale fotogra fie. Dit gaat namelijk ten koste van het meest arbeidsintensieve deel van het werk bij het bedrijf. tingen aan. Daar komt bij dat de Tweede Kamer in september de voorstellen voor de investerings budgetten stedelijke vernieuwing behandelt. Er zijn signalen dat de Kamer er belangrijke wijzigingen in wil aanbrengen. Zo wordt er bij voorbeeld over gedacht om het to tale budget onder de dertig grootste gemeenten te verdelen. Zeeland zou in dat geval geen euro krijgen. Via het interprovinciaal overleg wordt geprobeerd de Kamerleden op andere gedachten te brengen. Om geen tijd verloren te laten gaan, heeft Middelburg de gemeen ten gevraagd de voorbereidingen voor projectaanvragen tóch te ver volgen. en gaat u niet naar de tandarts, bekijk dan www.kunstgebit.org Gratis eerste consultatie Luxe kunstgebit, met niet goed, geld terug garantie en 2 jaar gratis nazorg Reparaties klaar terwijl u wacht Ziekenfonds en particulier tel. 0164-231776 Boerhaaveplein 9 Bergen op Zoom (naast het ziekenhuis) Openingstijden: ma t/m do 8.00-17.00 uur vrijdag 8.00-13.00 uur Een portie poffertjes gaat er altijd in, al is het nog zo warm op de braderie. Zorgteamleidster Betsy Gaakeer (rechts) neemt het navigatiesysteem officieel in gebruik, naast haar voorzitter Karei Saris van de Thoolse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland. In december moet de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie in Tholen klaar zijn. Er is meer capaciteit nodig omdat de zuivering per 1 januari 2005 meer afvalwater gaat verwerken. De installatie ligt op het industrieterrein Slabbecoornpolder en krijgt behalve het afval water van Tholen, ook Oud-Vossemeer en later Sint-Philipsland te zui veren. Er komt één grote nabezinktank en een retourslibgemaal. Ver der wordt de elektrotechnische installatie vernieuwd. Om de kwaliteit van het oppervlaktewater te verbeteren, is het belang rijk om de vuilbelasting terug te dringen. Eén van de speerpunten is het verminderen van de lozingen uit riooloverstorten van gemeentelij ke rioolstelsels. Deze riooloverstorten werken een aantal keren per jaar als een soort overloop wanneer het heel hard regent. De gemeente Tholen en waterschap Zeeuwse Eilanden hebben in een optimalisatie studie onderzocht, hoe de lozing van de riooloverstorten tot de helft kan worden teruggedrongen tegen zo laag mogelijke kosten. Dat heeft geresulteerd in een uitgekiend pakket maatregelen dat gemeente en waterschap zullen treffen. De uitbreiding van de Thoolse zuiveringsin stallatie door het waterschap is één van die maatregelen. Het karwei valt samen met de uitbreiding van de zuivering Camperlandpolder op Noord-Beveland, waar het afvalwater van recreatiepark de Roompot verwerkt gaat worden. Beide projecten vergen samen een investering van vijf miljoen euro. M.J. Oomen uit Sprundel is de aannemer voor de civieltechnische werken op beide plaatsen. Istemewa Elektro voert de elektrotechnische werken uit. Voor het mechanische gedeelte zijn er twee bedrijven aangetrokken: Decks voor Tholen en Abucon voor Noord-Beveland. De uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Slabbecoornpolder in Tholen is nodig omdat er per 1 januari 2005 meer afvalwater gezuiverd moet worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5