9 Geen tijd meer voor praatje bij zelfbediening door klanten Vuurwerk in Tholen mag aan Zwarteweg Ook op Tholen voor scholieren veilig honk Schouw even op het slik bij de haven van Sint-Philipsland mm m mm mm 350 OCCASIONS Serie-inbreker sloeg slag ook in Vossemeer Volop vertier in Sint-Annaland Bibliobus is plus voor Stavenisse Donderdag 12 augustus 2004 60e jaargang no. 39 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Spectaculaire nieuwe klasse trekkertrek Tholen In verwachting? zie pagina 6. WOONBOULEVARD POORTVLIET Pompstation van CZAV aan Paasdijkweg in Poortvliet wordt onbemand De 68-jarige Arend Aarnoudse uit Oud-Vossemeer raakt op 1 december zijn baan kwijt bij het OK-brandstofstation van de CZAV aan de Paasdijkweg in Poortvliet. Om economi sche redenen wordt het bemande station gewijzigd in een onbemand station. De modernisering is in heel Zeeland aan de gang. Goes, Zierikzee en Vlissingen zijn al voorgegaan. Zijn collega Izak Dorst uit Stavenisse stopt al eerder. Hij kan op 1 september als schoonmaker aan de slag op de Re- hobothschool in Stavenisse. Aarnoudse gaat met pensioen. Mayfair Alleen moet vlas en tarwe geoogst zijn Er komt toch nog vuurwerk aan het eind van de braderie Tholen, zaterdagavond 28 augustus. „De provincie geeft een ontbrandingstoestemming aan de Zwarteweg", zegt mevr. C. Buurman. Er zit nog één maar aan: zowel het vlas als de tarwe die rond de ontstekingsplaats staat, moet geoogst zijn. „Anders geeft de brandweer geen toe stemming. Maar uit het overleg van de ondernemersver eniging met de boeren bleek, dat het graan dan net ge oogst kan zijn." Minder harde knallen Op zes routes 26 adressen voor hulp Vanaf september zijn er op Tholen 26 adressen waar schoolgaande jongeren aan kunnen kloppen als ze onder weg van of naar school te kampen hebben met pech, een ongeval of andere problemen. Het project Veilig Honk, drie jaar geleden begonnen in de West-Brabantse ge meente Halderberge, gaat nu ook in onze gemeente van start. Afgelopen schooljaar waren er al zes Thoolse Vei- lig-Honkadressen als onderdeel van het project van Ber gen op Zoom. Daar werden vier gevallen van hulpverle ning geregistreerd, en op de Noorderkreekweg net over de Thoolse brug een achttal. Ook is al een Veilig-Honk- bordje gestolen en vernield. Deze week Het is een plaatje. De platbodem Camelot uit Schokkerhaven ligt op het slik bij de haven van Sint-Philipsland. De schouw past wonderwel bij de molen en het praet'uusje op de dijk. Met een paar vegen vaseline op de lens zou het op een oud-Hollands schilderij kunnen gaan lijken. „Er zouden alleen wat meer rode da ken te zien moeten zijn," zegt schipper G. Spilt die ook geniet van het zicht op de haven bij laag water. Hoge kadewand met begroeide beschoeiing. Lange meerpa len. Geschoren dijk. Okerkleurige molen. Rust en ruimte alom. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tractoren die 5000 toeren draaien en meer dan 500 pk geven (standaard 2200 toeren en 170 pk) gaan voor spektakel zorgen op de evenementen dag van de stichting Thoolse Dagen, zaterdag 4 september. Ze komen uit in een extra sportklasse, die normaal bij wedstrijden in Zuid-Holland wordt verreden. De Thoolse teams Child's Play en Black Bitch zijn al in deze klasse actief en zullen in actie te zien zijn op het terrein aan de Veerweg bij Tholen. Wat techniek betreft gaat deze klasse weer een stapje verder; mon teurs en coureurs gaan tot het uiterste. Een rolkooi, 4-punts gordel, brandwe rende overall en helm zijn verplicht bij de uitrusting. Het totale aantal klassen komt 4 sep tember op tien: zes gewichts- en vier sportklassen. Omdat veel deelnemers - rond de honderd - worden verwacht, worden twee sleepwagens ingezet: de Stille Kracht en de Big Benz. Zij zul len het de deelnemers zo moeilijk mo gelijk maken om een full pull te trek ken. Het proeftrekken begint 's morgens om 9 uur, de wedstrijd is 's middags. Inschrijven gebeurt donder dagavond 19 augustus vanaf acht uur in café Havenzicht aan de Voorstraat in Sint-Annaland. Rond 12 uur wordt er voor kinderen tot 12 jaar een traptrekkerrace en een trap'skelterrace op touw gezet over de originele trekkerbaan. Deelnemers met zo'n voertuig hebben gratis toe gang. Inschrijven kan een half uur te voren bij de tent op het terrein. Het trekkertrekevenement duurt de hele dag. In de toegangsprijs is een consumptie begrepen. De 24-jarige man die eind juni in het West-Brabantse Putte is aangehouden op verdenking van meer dan honderd inbraken in woningen, is mogelijk ook op Tholen en elders in Zeeland actief geweest. De recherche in Goes heeft de man verhoord over een der tiental inbraken in Oud-Vossemeer, Yerseke, Kloetinge en Arnemuiden, gepleegd tussen 23 mei en 15 juni. Daarbij zijn onder meer bankpassen buitgemaakt, waarmee vervolgens nog in dezelfde nacht geld werd opge nomen. De verdachte, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, ging volgens de politie alleen te werk en pleegde in één nacht meerdere inbraken in de zelfde buurt. Hij paste de zogenaamde hengelmethode toe: met bijvoorbeeld een ijzerdraad werd van buitenaf via de brievenbus de niet afgesloten voor deur open gemaakt. Doordat er geen braaksporen waren, ontdekten de ge dupeerden vaak pas later dat er iets was weggenomen. Bij een huiszoe king in Putte zijn door de politie ver schillende laptops en een gsm in be slag genomen, die vermoedelijk van inbraak afkomstig waren. Volop vertier voor jong en oud be looft middenstandsvereniging Activa tijdens de braderie, komende zater dag in Sint-Annaland. Tussen tien en acht uur kan het publiek terecht bij een negentigtal deelnemende mid denstanders, handelaren, verenigin gen en instellingen, die zich presen teren op het Havenplein, in de Voorstraat, de Ring en de Brugstraat. Dat belooft een aantrekkelijk en ge varieerd aanbod met diverse leuke acties. Voor de jeugd is er, naast de kermis, de mogelijkheid om pony te rijden. Er is een waterkanon en voor de kleinsten een piratenschip met glijbaan. De kinderbraderie krijgt een plaatsje in de Voorstraat. De ter rassen zullen bij goed weer gezellige ontmoetingsplekken zijn, waar iets gedronken of gegeten kan worden. Bij het streekmuseum aan de Bie- rensstraat zijn, zoals gebruikelijk, di verse activiteiten. De introductie van de bibliobus heeft in Stavenisse geleid tot aan zienlijk meer gebruikers van de bi bliotheek, maar in Scherpenisse juist tot minder. Vorig jaar waren er in Stavenisse 282 leners en in Scherpe nisse 91. In 2002, toen de uitleen- posten nog bestonden, waren die aantallen respectievelijk 150 en 151, meldt het jaarverslag van de bieb. Advertentie I.M. Arend Aarnoudse met de slang) en Izak Dorst bij het pompstation aan de Paasdijkweg in Poortvliet. Aerend van de pompe', is een begrip. Sinds 15 juli 1996 bedient Aarnoudse de klanten aan de Paasdijkweg, maar daarvoor was hij het gezicht van het pompstation van Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen. „Er zijn uit die tijd nog steeds klanten die hier komen tanken. Een stuk of twintig zijn er meegegaan. In de loop der jaren is het wel wat afgezwakt, maar toch." Een van die trouwe klanten is Barend van Iwaarden. Hij heeft de pas bij de hand en toetst zijn nummer in om zijn tank door Aarnoudse vol te laten gooien. Van Iwaarden vraagt ook nog een paar pakjes shag. Lopend naar het winkeltje zegt hij: „Goed zal het ko men, geld zal het kosten." De sfeer is gemoedelijk bij het pomp station. Er is bijna altijd wel tijd voor een praatje. Nog even en dan is dat voorbij. De CZAV (coöperatieve zui delijke aan- en verkoopvereniging) uit Wemeldinge is eigenaar van de OK-pomp en gaat er eind dit jaar een onbemand station van maken. J.J. Nijsse van de brandstofdivisie: „We hebben te maken met de opkomst van pompen met lage prijzen. Om te kun nen overleven in de concurrentie strijd, kunnen we dat alleen met pom pen die onbemand zijn. De klant kiest eerst voor de prijs, dan voor de locatie en dan pas voor het merk. De conclu sie is dat het zonder bediening moet. Maar dat gaat ongetwijfeld ten koste van de service. Dat geef ik toe." De pomp in Poortvliet is een van de 23 brandstofstations van de CZAV in Zuidwest-Nederland. Na de omzet ting van het station in Goes van be mand naar onbemand, loopt de ver koop daar volgens Nijsse geweldig. Hij verwacht dat dit ook op andere plaatsen het geval zal zijn. „De afwe ging om ze om te zetten heeft te ma ken met wat de markt doet en wat de consument doet." De prijzen zijn volgens Nijsse nu zo 'verschrikkelijk hoog' dat de consu ment die nog meer gaat vergelijken. Om de brandstofpoot van de CZAV gezond te houden, is de verandering noodzakelijk, aldus Nijsse. Besparing op de loonkosten dus. Aarnoudse werkte eerst op het pompstation Van Eskes aan de Ten Ankerweg in Tho len. Dat moest in 1996 wijken voor de aanleg van een rotonde. „Dat was toen een heel gevecht. Dat ben ik nog niet vergeten. Ik kon toen nog niet in de vut. Dan moest je minstens tien jaar in de metaal hebben gewerkt. Ik moest in de WW, met uitzicht op de bijstand. Op 1 juli ben ik daar toen gestopt. Maar toen werd ik benaderd door Nijsse omdat ze het pompsta tion in Poortvliet nieuw leven in wil den blazen. Jaap Breure was toen al de beheerder. Er is toen ook een sa menwerking gekomen tussen Bou- man-Potter en de CZAV. Het was on bemand en ze wilden het met bediening uitproberen. De omzet moest in één jaar verdubbeld worden. Het was een proef. Maar na negen maanden was het al méér dan ver dubbeld. Dat is leuk. Voor ons en voor de CZAV." Klanten van Bouman-Potter kregen er 10 cent (gulden) korting. Dat lag 5 cent hoger dan de korting die de CZAV-leden kregen. Daar kwam pro test tegen. De zaak werd aangepast. Toen Aarnoudse 65 jaar werd, had hij kunnen stoppen. „Ja, ik had kunnen stoppen. Maar het is net als met een hobby die uit de hand is gelopen. Toen is Izak Dorst er bij gekomen en kon ik het werk parttime gaan doen. Ik ben niet zo'n huisman. Ik zit maar graag onder de mensen." Sinds 1 januari 2001 werken Aar noudse en Dorst om de week. Ieder negentien uren. Ze wisselen van dienst op vrijdag. Werken dan aan eensluitend op zaterdag, dinsdag, woensdag en donderdag. Maandag is de pomp dicht want dan is ook Woonboulevard Poortvliet gesloten. Volgens Aarnoudse is het een goedlo pend station. Met een goede omzet. „Een heleboel mensen willen gehol pen worden. Vooral ouderen vinden dat prettig. Er is ook een groep inva liden die bediend wil worden. Of vrouwen die moeite hebben met de aansluiting op de lpg-gastank of hun kleren schoon willen houden. Je bent echt een dienstverlenend bedrijf. Jammer dat het onbemand wordt. We hebben veel klanten van Tholen en ook nogal wat mensen met kortings bonnen van Bouman-Potter die een bezoek aan de woonboulevard heb ben gebracht." Dorst kende al verschillende werkge vers voordat hij aan de pomp begon. Hij werkte op de snijkamer van de Mayfair in Sint-Maartendijk en bij de Timpa in Tholen. Bij een reorganisa tie werd hij daar ontslagen omdat hij te weinig dienstjaren had. Door privé-omstandigheden kon hij geen volle baan zoeken. Maar door zijn zoon Danny Dorst, die bij Bouman- Potter werkte, hoorde hij dat er een parttimer werd gezocht. Ook hij zal de contacten missen. „Je hebt toch de hele dag wel een praatje. Alle vaste klanten ga je kennen. Als er een boer komt, dan vraag je of hij zijn aardap pelen al uit heeft gereden. Bij een vis ser vraag je hoe de vangst was. Die afleiding had ik echt nodig in het be gin. Ik vond het dan ook heel beroerd toen ik te horen kreeg dat ik de baan kwijt zou raken." Maar de 58-jarige Stavenissenaar heeft ondertussen al ander werk ge vonden. „Via mijn dochters, die alle bei als leerkracht op de Rehoboth- school werken, hoorde ik dat er een functie vrij kwam voor schoonmaker op de school. Ook parttime. Op 1 september kan ik er al beginnen. Ik heb nu zelf ontslag genomen." ZIE VERDER PAGINA 3 Vorig jaar ging het traditionele vuurwerk op de Thoolse braderieza terdag niet door gezien de ver scherpte regelgeving. Aan de haven, langs het Schelde-Rijnkanaal, kon niet aan de voorwaarden voldaan worden. Vuurwerkbedrijf Wagen voort uit Wapenveld probeerde het dit jaar toch weer aan het Schelde- Rijnkanaal, maar in verband met de belemmering van het scheepvaart verkeer wilde rijkswaterstaat geen positief advies geven. Daardoor kwam er ook van de gemeente en de brandweer geen groen licht, zodat de provincie de vergunning wel moest weigeren. De ondernemersvereniging Tholen en Wagenvoort wilden echter toch graag dat het vuurwerk door zou kunnen gaan. Daarom werd in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk een unieke bijeenkomst belegd met de verzoekers en vertegenwoordi gers van alle betrokken instanties. „Dat is niet gebruikelijk", vertelt mevr. Buurman. „Maar op verzoek hebben we dit toch gedaan." De Zwarteweg (de verbinding tus sen de Gemaalweg en de Oudeland- sedijk) ligt midden in het agrarisch gebied. Het is een waterschapsweg, dus waterschap Zeeuwse Eilanden moest toestemming geven om die weg op 28 augustus af te zetten. On der voorwaarden is dat gebeurd. De zwaarte van het vuurwerk werd ook aangepast, want voor 8 inch vuur werk zou de veiligheidsafstand 325 meter bedragen en dan zou toch het water en de voorkant van woningen bereikt worden. Daarom is nu geko zen voor 6 inch vuurwerk met min der harde knallen, waarvoor de vei ligheidsafstand maar 265 meter bedraagt. In de wijde omtrek staan er dan geen huizen. „Alles leek rond, totdat we na de vergadering in het gemeentehuis aan de Zwarteweg gingen kijken", vertelt mevr. Buurman. „Toen zagen we vlas en tarwe staan en dat stuitte op problemen bij de brandweer. Als dat tijdig is geoogst, kan het vuur werk afgestoken worden." Voorzitter A. Molenaar van de on dernemersvereniging Tholen is blij dat het alsnog gaat lukken. „We wa ren als alternatief ook bezig met ar tiesten, maar het vuurwerk kreeg bij ons bestuur toch voorrang. Gezien de beperkte tijd voor de procedure zullen we de vergunning pas een week voor de braderie in huis heb ben. Ik schat de kansen nu heel be hoorlijk in: meer dan tachtig pro cent." Een tijdige graanoogst is de enige hobbel nog die genomen moet worden en dan kunnen de bewoners van de Meanderlaan en omgeving in de Thoolse wijk Buitenzorg op de eerste rang zitten voor het vuurwerk aan de Zwarteweg. Mevrouw Rietkerk aan de Eeweg bij Tholen is één van de veilige honken. Zij heeft het afgelopen schooljaar één keer een scholier aan de deur gehad met flinke pech en daarvan de ouders gebeld. Verder was er twee keer een aanrijding in de buurt, maar dan werd een dokter gebeld en die gevallen re gistreerde de Thoolse verder niet. „En dat doe ik evenmin als een vol wassene met pech zich meldt." Ook dat is al voorgekomen, hoewel het Veilig-Honkproject voor scholieren bedoeld is. „Maar je probeert toch ie dereen te helpen", aldus mevrouw Rietkerk. De gemeente Bergen op Zoom meldt dat het veilige honk aan de Deltaweg bij Tholen één keer hulp verleende bij een kapotte scooter, aan de Oud-Vos- semeersedijk werd een kapotte, fiets weggezet en een andere meegegeven. ZIE VERDER PAGINA 3 Zoë Braai uit Tholen kan het zwemmen geen week missen René van Oudenaarde probeert zijn grenzen bij het zwemmen te verleggen Spelletjesochtend trekt record aantal kinderen in zwembad Haestinge EN VERDER... Horeca voorziet zorg op afroep van navigatiesysteem Verwachte groei Tholen 4000 inwoners OOK STERKE BEENDEREN KUNNEN BREKEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Spilt heeft zijn anker bij Sint-Philipsland uitgegooid. Zijn dochter moet de bus pakken naar het station in Bergen op Zoom. „Dit leek me dichter bij het station dan Sint-Annaland," zegt hij. De Camelot is een Hoornse schouw. Er werd als platbodem mee gevist in Noord-Holland. „Dit type is eigenlijk gebouwd tij dens de neergang in de visserij en bestaat uit zeven platen." Hij wijst ze aan. Aan beide zijden twee, eentje aan de voorkant, eentje aan de achterkant en een bodemplaat. „De boot is uit armoede geboren. Later bleek dat er ook goed mee gezeild kon worden. Toen werden er ook kajuiten op gemaakt." Nu worden ze in op dracht gebouwd voor zeilliefhebbers. Camelot is dan ook geen oude schuit. Het is een nagebouwd exemplaar met een lengte van 8,5 meter waarmee Spilt met zijn vrouw en hun vier kinderen vaak het IJsselmeer en de Waddenzee opvaart. Vanuit Schokkerhaven, de jachthaven ten zuiden van Schokland in de Noord-Oostpol- der aan het Ketelmeer. Zie verder pagina 9. De Hoornse schouw Camelot als eenling op het slik bij de haven van Sint-Philipsland. Mk w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1