Zicht op Zeeland Provincie Zeeland Concept Cultuurnota 2005-2008 Amerikaanse zangeres Dionne Warwick krijgt Thoolse klompen EU probleemgebieden Zwemwater lOfficiële Mededelingen Campagne voor bewustwording van vergrijzing/ontgroening 531 vrouwen met borstkanker Donderdag 12 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 33/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl In de Cultuurnota geeft het college van Gedeputeerde Staten (GS) aan hoe ze de komende jaren het cultuurbeleid uit willen voeren. Diversen Uitbreiding EU probleemgebieden Ontheffing Flora- en faunawet Verkeer en Vervoer Verkeersmaatregelen op ged. van de provin ciale weg Grens Noord- Brabant-Stavenisse (N286) „Ze was er helemaal van ondersteboven", vertelt de heer Krieg uit Tholen over het aanbieden van klompen uit Tholen aan de beroemde 63-jarige zangeres Dionne War wick. Hij ontmoette haar in Amsterdam, waar ze in de American Bookstore het boek 'My point of view' signeerde. In de 200 pagina's tellende uitgave van Sven Johann Kobli- schek wordt het rijke mu zikale leven van Dionne Warwick in woord en beeld uitvoerig weergege ven. Op de talrijke foto's is ze met allerlei be roemdheden uit de wereld van de muziek (Frank Si natra, Stevie Wonder) en politiek (Hillary Clinton, Ted Kennedy) en kerk (de paus) te zien. Het Thoolse echtpaar Krieg is be vriend met de schrijver en werd in Amsterdam uitge nodigd voor een etentje met de zangeres na het signeren van 'My point of view.' „Ik wilde toen graag een origineel Thools cadeau geven. Daarvoor ben ik naar de boerderijwinkel van Deurloo in Poortvliet ge gaan om een paar klom pen. En dat sloeg prima aan. De klompen uit Tho len staan voortaan in een vitrine in het huis van Dionne Warwick in Rio de Janeiro", vertelt Krieg. Dionne Warwick treedt 5 september in de Doelen te Rotterdam op. In het ka der van de Soul Divas 2004 Tour volgt er moge lijk nog een optreden met Whitney Houston en Na talie Cole. De zangeres, die ambas sadrice is van Unicef (het kinderfonds van de Ver enigde Naties), werd be kend met nummers als Walk on by, I say a little prayer for you, Heartbre- aker en - samen met Ste vie Wonder - That's what friends are for. Abdij Hoe is de geschiedenis van de mens in Zeeland? Wat doet de provincie en hoe zit het provinci aal bestuur in elkaar? Hoeveel inwoners heeft Zeeland en over welke gemeenten zijn ze ver deeld? De antwoorden op deze vragen en vele andere wetenswaardighe den zijn te vinden in de nieuwe losbladige uitgave van de provin cie met de titel "Zicht op Zee land". Beleidsterreinen De provincie ontwikkelt tal van ini tiatieven om de economie op peil te houden, recreatie en toerisme verder te ontwikkelen en boeren gelegenheid te geven het platte land mooi en leefbaar te houden. Op het gebied van visserij is een innovatieplatform aquacultuur opgericht om technische vernieu wingen te stimuleren. Samen met andere wegbeheerders werkt de provincie aan een duurzaam vei lig wegennet. Fietsgebruik wordt gestimuleerd en het beleid voor openbaar vervoer is erop gericht om iedereen in Zeeland er ge bruik van te kunnen laten maken. De Deltawerken hebben Zeeland veiliger gemaakt en ze hebben voor ontsluiting gezorgd, maar ze hebben ook schaduwkanten. Ook de gevolgen van de klimaats verandering gaan niet voorbij aan de Deltawateren. Om de proble men het hoofd te kunnen bieden heeft de provincie samen met andere overheden en organisa ties de visie "De Delta in Zicht" opgesteld. Voor wat betreft wonen is het beleid van de provincie erop gericht de groei plaats te laten vinden in de steden en middel grote kernen. Voor een aantal gebieden heeft de provincie zogeheten gebieds- visies opgesteld, om meerdere problemen in een bepaald gebied in één keer aan te kunnen pak ken. Voorbeelden zijn het Veerse Meer, West Zeeuwsch-Vlaa'nde- ren, de zuidkust van Schouwen en Walcheren. Met het provinciale milieubeleid streeft het bestuur naar een Zee land waar het gezond, veilig en prettig leven en werken is, met een vitale natuur. Qua onderwijs heeft Zeeland op alle niveaus wat te bieden en vanaf september 2004 krijgt Zee land met de Roosevelt Academy een driejarige bacheloropleiding. De provincie Zeeland heeft een eigen wetenschappelijke biblio theek in Middelburg. Daarnaast zijn er 35 bibliotheken en vijf bibliobussen voor dorpen en bui tenwijken waar geen bibliotheek in de buurt is. Zeeland telt ongeveer 35 musea, waarvan het expositiecentrum Waterland Neeltje Jans het grootst is. Behalve diverse jazz- en popfesti vals kent Zeeland tal van terug kerende evenementen. Het cultuurbeleid van de provin cie is vooral gericht op interactie met alle betrokken partijen. Op het terrein van zorg speelt de provincie vooral een regisseren de rol, omdat de verantwoorde lijkheid ligt bij gemeenten, zor gaanbieders en maatschappelijke organisaties. Er wordt gestreefd naar een goed, gespreid en toe gankelijk aanbod van voorzienin gen zoals ziekenhuizen en cultu rele centra. Zicht op Zeeland is te bestellen bij het informatiecentrum van de provincie, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl. Nieuws De concept-Cultuurnota is inter actief tot stand gekomen. Er heb ben rondetafelgesprekken plaats gevonden; er zijn debatten ge voerd en via internet hebben bur gers, gemeenten, culturele orga nisaties en maatschappelijke in stellingen bouwstenen aangedra gen en ambities kenbaar ge maakt voor het nieuwe cultuur beleid. In eerste instantie heeft dit geresulteerd in de startnotitie Cultuur Continu. Op basis daarvan hebben Provin ciale Staten begin 2004 de kaders voor nieuw cultuurbeleid vastgesteld en een aantal kern keuzen gemaakt. In de conceptnota worden deze keuzen in de diverse hoofdstuk ken geconcretiseerd. Allereerst heeft een evaluatie plaatsgevonden van het cultuur beleid in de periode 2001-2004. Deze vormt de basis voor de bouwstenen voor het nieuwe cul tuurbeleid. Vervolgens wordt aan gegeven waarom cultuurbeleid van belang is, welke waarden cul tuur heeft en welke impact duur zaamheid, dynamiek en diversi teit hebben op dit beleid. In de hoofdstukken daarna wordt vooral aangegeven hoe het pro vinciale cultuurbeleid voor de periode 2005-2008 gestalte gaat krijgen. Door samenwerking met partners en spelers in het cultu rele veld wordt getracht een sub stantiële bijdrage te leveren aan een zo gevarieerd en zo ge spreid mogelijk cultureel aanbod in Zeeland; een zo groot moge lijke cultuurparticipatie te reali seren en de culturele factor in de Zeeuwse samenleving te reali seren. Instrumentarium Om beleid te kunnen realiseren willen GS het volgende instrumen tarium inzetten: - Raad voor de Cultuur Zeeland; - Cultuurprijzen; - Publicatiefonds; - Uitwerkingsnotities; - Uitwerkingsprogramma's. De Raad voor de Cultuur Zeeland krijgt, als belangrijkste advies orgaan, jaarlijks een bijdrage van €13.000. De provincie Zeeland kent twee belangrijke culturele prijzen: de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen en de Aanmoedi gingsprijs Jong Zeeuws Talent op het gebeid van kunsten en weten schappen. Deze gaan in aangepaste vorm door, waarbij de Zeeuwse Prijs omgevormd wordt tot een alge mene Zeeuwse Cultuurprijs. Beide prijzen worden tweejaarlijks om en om uitgereikt. Hiervoor is jaarlijks €8.000 beschikbaar. Het cultuuraanbod op het gebied van cultureel.erfgoed en letteren zal versterkt worden door een publicatiefonds op te richten. Hiervoor zal een uitwerkingsnota opgesteld worden inclusief be kostigingsvoorwaarden. De jaar lijkse bijdrage is 20.000. Ook voor archeologie, museum- bestel, monumentenzorg en cul tuurhistorie en archiefbeleid zul len in de komende twee jaar uit werkingsnota's worden opge steld. Voor verschillende uitvoeringspro gramma's binnen het kader van de cultuurnota wordt in het kort aangegeven wat de doelstellin gen zijn, de beleidsambities en speerpunten, de beleidsinstru menten en de subsidiemogelijk heden. In het laatste hoofdstuk wordt een totaaloverzicht gegeven van het beschikbare budget voor 2005 tot en met 2008 en de ver deling ervan. Provinciale Staten nemen eind 2004 een definitief besluit over de cultuurnota. Probleemgebieden zijn landbouwgebieden waar de productiviteit wordt beperkt door natuurlijke handicaps. Dat kunnen hoge waterstanden zijn, reliëf of zilte bodem. De landbouwbedrijven in dergelijke gebieden ondervinden een concur rentienadeel ten opzichte van andere landbouwbedrijven. De Europese Commissie wil dit nadeel compenseren met subsidie. Probleem gebieden, die als zodanig zijn begrensd en aangemeld in Brussel, komen voor subsidie in aanmerking van ca. €95 per ha per jaar. Op 20 juli heeft het college van Gedeputeerde Staten besloten om de EU probleemgebieden in Zeeland uit te breiden van 2733 naar 5037 ha. Het gaat in Zeeland om gebieden met reliëfrijke graslanden langs kreken en op dijken, om binnendijkse zilte graslanden langs de Delta wateren en om vochtige graslanden in oudlandgebieden. Deze ge bieden zijn in het Natuurgebiedsplan 2001 al eerder aangewezen als agrarisch beheersgebied en worden nu tevens als EU probleemgebied begrensd. Op deze manier kan ook een zinvolle bijdrage geleverd worden aan het behoud van waardevolle natuur en landschapselementen. Inspraak Het ontwerp begrenzingenplan ligt ter inzage van 9 augustus tot 13 september 2004 bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Nieuwe Burg 42 en bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 in Middelburg. Schriftelijke inspraakreacties kunnen ingediend worden bij de provincie Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor vragen en mondelinge reacties kan contact opgenomen worden met de heer P.J. Van der Reest, telefoon 0118-631730, e-mailadres pvr@zeeland.nl De actuele stand van de zwemwaterkwaliteit wordt gemeld op de web site van de provincie: www.zeeland.nl. Meteen op de startpagina is aan de rechterkant een knop die toegang geeft tot de informatie. Zo is een zwemwaterkaart beschikbaar met alle locaties waar de kwaliteit wordt gemeten. Per zwemplek kan worden aangegeven of het water van vol doende kwaliteit is of dat een negatief zwemadvies of een verbod geldt. Op de kaart wordt ook vermeld welke stranden de blauwe vlag mogen voeren en welke temperatuur het zwemwater heeft. Op de site staat verder onder meer informatie over de controles die naar de kwaliteit van het water worden uitgevoerd en over de gevolgen op de gezondheid die zwemmen in door blauwalg verontreinigd water kan hebben. Het geheel wordt gecompleteerd met zwem- en reddings- tips. Er is deze weken geen nieuws van Provinciale Staten in verband met hun vakantieperiode, het zogeheten zomerreces. De minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft de Provincie Zeeland verzocht extra EU probleemgebieden te begrenzen. Het betreft een aan vulling op de reeds eerder be grensde probleemgebieden van de zogenaamde EU-bergboeren- regeling. EU probleemgebieden zijn landbouwgebieden met natuurlijke handicaps zoals reliëf, hoge waterstand of slechte ver kaveling. De Europese Commis sie wil het concurrentienadeel in deze gebieden met subsidie com penseren. Op 20 juli 2004 heb ben Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten de bestaande probleemgebieden uit te breiden met de reeds eerder 1:1 be grensde agrarische beheersge bieden uit het Natuurgebiedsplan Zeeland. Hierdoor nemen de EU probleemgebieden in Zeeland toe van 2733 naar 5037 ha. Het ontwerp begrenzingenplan staat open voor mondelinge en schriftelijke inspraak van 9 augus tus tot 13 september. Gedurende deze periode ligt het ontwerp plan ter inzage bij het informatie centrum van de provincie Zee land, Nieuwe Burg 42 Middel burg, en bij de directie RMW, Het Groene Woud 1 Middelburg. Voor vragen kan men contact opne men met dhr. P.J. van der Reest (tel. 0118-631730; e-mail: pvr@zeeland.nl). Schriftelijke reacties kunnen tot 13 septem ber worden ingediend bij de pro vincie Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is in het kader van artikel 68 van de Flora- en faunawet de volgende ontheffing verleend. Ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bos sen, bedrijfsmatige visserij en wateren is ontheffing verleend aan M. Suurland te Stavenisse voor het doden van grauwe gans met gebruik van het geweer van heden t/m 15-08-2004. De ont heffing heeft betrekking op een perceel wintertarwe in de Nieuwe Polder in de gemeente Tholen, zoals op de bij het besluit beho rende kaart aangegeven. Bezwaar De ontheffing ligt van 13 augus tus 2004 tot en met 23 septem ber 2004 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mevrouw L. Wijgman (tel. 0118-631984) of de-heer R. Steijn (tel. 0118- 631196). Belanghebbenden kunnen tot en met 23 september 2004 be zwaar tegen de ontheffing indie nen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD te Middelburg. Tevens bestaat op grond van arti kel 8.81, lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht de mogelijk heid om, indien -gelet op de betrokken belangen- onverwijlde spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen van een be zwaar een voorlopige voorzie ning te vragen bij de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 5015, 4330 KA Middel burg. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten om enkele verkeersmaatregelen te treffen op een gedeelte van de provin ciale weg Grens Noord-Brabant- Stavenisse (N286), nabij Stave nisse. In verband met de aanleg van een (brom-)fietspad langs een ge deelte van Stavenisseweg wor den de volgende verkeersmaat regelen getroffen: - aanduiding verplicht (brom-)fiets- pad in twee richtingen met op enkele plaats medegebruik door bestemmingsverkeer; - invoeren maximumsnelheid van 60km/h tussen km. 25.100 tot km. 26.000. Het betreffende verkeersbesluit ligt vanaf 13 augustus.tot 24 september 2004 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer B3.06, en in het regio kantoor te Zierikzee, Havenpark 8, op werkdagen van 9-16 uur en desgevraagd buiten de kantooru ren. Voor het inzien buiten de kantoor- ■■EHHHBi uren, een mondelinge toelichting of kopiëren van de ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer J. Luitwieler, telefoon 0118-631028 Belanghebbenden kunnen zich tot en met 24 september 2004 tegen dit verkeersbesluit een gemotiveerd bezwaarschrift indie nen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Infrastructuur en vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen bij de voorzieningenrechter bij de Rechtbank in Middelburg om een voorlopige voorziening vragen. Zangeres Dionne Warwick heeft voortaan een paar Thoolse klompen in huis. Het regionaal platform arbeids marktbeleid Zeeland is een cam pagne begonnen om werkgevers en werknemers bewust te maken van de vergrijzing en ontgroening van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Jo hanna Boogerd-Quaak uit Zaam- slag, voorzitter van de stuurgroep ouderen en arbeid Zeeland, had zich eerder voorgenomen op haar zestigste te stoppen, maar nu peinst ze er niet over om het arbeidzame leven vaarwel te zeggen. Ze staat pal achter de Grijsgroene motor, de campagne die Zeeuwen moet door dringen van de gevolgen van de vergrijzing van de arbeidsmarkt en de ontgroening van de provincie. De aanpak van deze problematiek begint volgens mevr. Boogerd met bewustwording. Het lijkt volgens haar vreemd omdat er nu nogal wat werklozen zijn, maar over zes jaar kunnen de werkgevers wel in de rij staan om die man of vrouw te pak ken te krijgen. Daarom pleit het re gionaal platform om vandaag te be ginnen met de maatregelen om de tekorten in de toekomst te voorko men. „De vergrijzing slaat hard toe", aldus Boogerd. In de industrie stopt over enkele jaren dertig tot veertig procent met werken. In de zorgsector zijn de komende jaren zo'n 500 mensen extra nodig. De vergrijzing houdt hier nog sterker huis dan in andere sectoren. Men sen worden ouder en hebben meer zorg nodig. Personeel treedt uit en dat vergt nog eens 150 mannen en vrouwen erbij. De vraag of er vol doende gekwalificeerde vervangers zijn, is meer dan actueel. De huidi ge werkloosheid doet daar niks aan af. Oudere werknemers moeten lan ger voor het bedrijfsleven behou den blijven, jongeren en herintre ders dienen mogelijkheden te krijgen. De komende jaren zullen veel werknemers behorend tot de na-oorlogse geboortegolf uittreden. En aangezien in Zeeland de gemid delde leeftijd hoger ligt dan in de rest van Nederland, speelt de pro blematiek in onze provincie des te sterker. In Zuidwest-Nederland zijn vorig jaar bij het bevolkingsonderzoek 531 vrouwen met borstkanker ont dekt. Er namen 111.694 vrouwen aan het onderzoek deel in 2003 en 1689 daarvan (1,5%) werden voor verder onderzoek naar het zieken huis verwezen. Alle vrouwen van 50 tot en met 75 jaar worden eens in de twee jaar uitgenodigd voor het bevolkings onderzoek. Het gemiddelde deelna mepercentage is ten opzichte van 2002 gestegen naar 78,2%. Het landelijk streefcijfer van 75% is hiermee ruim gehaald. Kapelle had met 86,3% de hoogste opkomst. Vijf (deel)gemeenten hebben het streefcijfer niet gehaald. In twee Rotterdamse deelgemeenten was de opkomst lager dan 70%. De re gionale GGD's en de gemeentebe sturen proberen de opkomst te ver hogen. Ieder jaar wordt bij ongeveer 11.000 vrouwen in Nederland borstkanker ontdekt. Een kwart hiervan via het bevolkingsonder zoek. Aangetoond is, dat de borst- kankersterfte met 20% is gedaald ten opzichte van de periode vóór de invoering van het landelijk bevol kingsonderzoek. In de gemeente Tholen was vorig jaar het deelnamepercentage 79,63%. Dat is dus iets hoger dan het gemiddelde van 78,2% en bij na vijf procent meer dan het lan delijke streefcijfer van 75%. Er werden 2685 Thoolse vrouwen uitgenodigd om aan het onder zoek mee te doen, waarvan er 2138 daadwerkelijk verschenen. 176 vrouwen lieten weten, niet mee te willen doen. Daarnaast lieten er maar liefst 360 Thoolse vrouwen helemaal niets van zich horen. In 1995 was het deelname percentage op Tholen 71,8 zodat er sprake is van een groei. Duurzame ontwikkeling. Het Zeeuws Platform Duurzame Ont wikkeling te Goes krijgt van de pro vincie 23.780 euro subsidie, waar van 80% of 19.024 euro als voorschot wordt betaald.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13