Bezuinigingen bij het rijk raken cultuur Tholen nog niet Verwachte groei 4000 inwoners Huisartsenpost krijgt dikke acht, maar de inspectie is ontevreden Terras Twee rattenvangers komen erbij Donderdag 12 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Lesgelden Ledenstop Muziekverenigingen dupe eigen succes: groei ledental houdt ongelijke tred met kosten Herkenbare muziek Zwaar weer Zang en dans Artiesten duurder Tholen gunstig in bevolkingsprognose Geboorteoverschot Reistijd voor velen meer dan kwartier De helft tot ruim driekwart van de patiënten geeft de huisartsenposten in West-Brabant een rapportcijfer van 8 of meer. De inspectie voor de gezondheidszorg daar entegen concludeert uit een landelijk onderzoek dat er nog veel kinderziekten zijn. Tegelijkertijd noemt ze de huisartsenpost 'een goede en belangrijke ontwikke ling'. Scholing Jopie Meerman, Tholen Het kabinet bezuinigt 35 miljoen euro op cultuur. Daarnaast hebben ook andere maatregelen gevolgen voor de culturele sector. Zoals het af schaffen van de film CV, de bezuiniging op de publieke omroep, kosten stijgingen door wet- en regelgeving, het verdwijnen van gesubsidieerde arbeid en de gemeentelijke bezuinigingen op cultuur. Het is de eerste keer dat er op cultuurgebied in Nederland zo'n enorme bezuiniging werd gepresenteerd. 35 miljoen euro is meer dan het bedrag dat staats secretaris Nuis destijds met grote inspanning van zowel de Tweede Ka mer als het kunstenveld aan de begroting heeft kunnen toevoegen. Het is voldoende om bijna de hele vaderlandse toneelsector op te heffen. De Thoolse wethouder van cultuur mevrouw M.A.E. Velthuis (PvdA) ver wacht niet dat de rijksbezuinigingen enige invloed zullen hebben op het gemeentelijke subsidiebeleid. „Bij het rijk gaan de bezuinigingen over het opheffen van complete gezelschappen. Tholen heeft als gemeente voorlopig geen last van de kabinetsmaatregelen." „Maar," waarschuwt Jan Hut, regio directeur van de muziekschool in Goes, „Rijksbezuinigingen worden vrijwel altijd naar de gemeenten vertaald. Dat betekent dat wanneer de gemeente Tholen bijvoorbeeld vijf procent zou gaan bezuinigen op de subsidie aan de Zeeuwse Mu ziekschool, dat ten koste gaat van het aantal leerlingen dat je kunt aan nemen. Want de vaste lasten, zoals lerarensalarissen en de kosten van de gebouwen, gaan gewoon door." Tot dusverre heeft de gemeente Tholen zich volgens Hut wat het verstrekken van subsidie betreft niet onbetuigd gelaten. Het aantal leer lingen uit Tholen is sedert 1999 ge stegen van 210 naar 250 en blijft momenteel stabiel. Hut: „Er was destijds een wachtlijst met 50 aan meldingen. Tholen verhoogde de subsidie met 25.000 gulden naar 250.000 gulden per jaar, waardoor de wachtlijst vrijwel kon worden weggewerkt." Hut toont zich dik te vreden met de Thoolse subsidieaan- pak. „De wethouder is lid van het schoolbestuur. Ze is naar mijn in druk cultuurminded en er is de afge lopen jaren ook met andere wethou ders sprake geweest van een goed pverleg." Hut verwacht niet dat er de komen de drie jaar veel op subsidiegebied verandert en gaat er vooralsnog van uit dat in die periode de rijksbezui nigingen het cultuurbeleid van de gemeente Tholen niet treffen. „Wij hebben intussen onze begroting voor het komende jaar ingediend. Daarop staat een bedrag van 131.850 euro." Algemeen directeur M. Meijs van de muziekschool (hij gaat dit jaar met pensioen) verwacht op korte termijn een verregaande en kosten besparende samenwerking met de muziekschool in Terneuzen. „Dan ontstaat een muziekschool van 5600 leerlingen." Meijs schat dat onge veer 5000 leerlingen bij de Zeeuwse muziekschool muziekonderwijs volgen. De school in Terneuzen telt 600 leerlingen. Ook Meijs verwacht voorlopig weinig last te hebben van de rijksmaatregelen op cultureel ge bied. Daarbij zal de stijging van het lesgeld de komende jaren meeval len. „Hooguit een stijging die even De gemeente Tholen telt vol gens de gemeentegids 29 zangkoren, twee toneelveren gingen, vijf muziekverenigin gen, twee dweilbands en vier volksdansverengingen (het overzicht is niet compleet - red.). Daarvan huizen er in Oud-Vossemeer twee toneel verenigingen, twee dweil bands, drie koren, een muziek vereniging en een volksdans groep. Scherpenisse heeft twee koren, Sint-Annaland vier ko ren, een muziekvereniging en een volksdansgroep, Sint- Maartensdijk vier koren, een muziekvereniging en een volksdansgroep, Sint-Philips- land vijf koren en een muziek vereniging, Stavenisse heeft een koor en in Tholen opere ren tien koren, een muziekver eniging, een volksdansgroep en een concertorganisatie. hoog is als de inflatiecorrectie." Zijn collega Hut verwacht evenmin veel beweging in de lesgelden. „Dat komt vooral omdat de lerarensala rissen zijn bevroren." Hij kan zich wel voorstellen dat in deze tijd van economische recessie en toenemen de werkloosheid steeds meer ouders moeite hebben de lesgelden bij el kaar te schrapen. „Een jaar muziek onderwijs kost 352 euro. Daarvoor krijgen de kinderen elke week veer tig minuten les. Individueel of in een heel kleine groep. Als ouders of verzorgers het lesgeld niet meer kunnen opbrengen, hebben we rege lingen die, afhankelijk van het inko men van de ouders, oplopen tot kor tingen van vijftig procent. Nee, daarvoor hoeven ze echt niet hun hele privé-hebben en -houden op ta fel te leggen. Wel vragen we om een rechtsgeldige inkomensverklaring." Wat Hut wel opvalt, is dat sommige ouders zeggen het lesgeld niet meer te kunnen opbrengen, maar dat ze wel een tweede autootje van 1700 euro 'voor moeder de vrouw' heb ben gekocht. „Dat is een kwestie van keuzes maken. Voor dat geld kun je je 'kind vijf jaar muziekon derwijs laten volgen. Dan heeft zoon of dochter voor de meeste in strumenten een afgeronde muzie kopleiding waar het zijn of haar he le leven iets aan heeft." Niettemin maken steeds meer inwo ners van Tholen een keus voor mu ziekonderwijs. „Er is grote belang stelling voor het leren spelen op alle mogelijke instrumenten. Muziek- maken mag weer. Wat je ziet, is de toenemende interesse voor het be spelen van de panfluit. Er worden thuis concertjes gegeven op het or gel in combinatie met de panfluit", constateert Hut. Zo signaleert hij steeds meer vraag naar lessen op hobo en cello. „Met de muziek school in Bergen op Zoom zijn af spraken gemaakt voor het geven van lessen, wantje kunt niet onmid dellijk voor een relatief beperkt aan tal leerlingen gelijk een leraar aanstellen. Maar groeit de belang stelling verder, dan doen we dat wel." Zo is in Goes een cursus harpspelen begonnen. Meijs: „De belangstel ling voor dat instrument is uitzon derlijk als je dat vergelijkt met de landelijke cijfers. We hebben vijftig harpleerlingen waarvan drie uit Tholen. Ze krijgen les op de Ierse harp. Dat is een kleiner instrument dan de concertharp en het kan thuis worden gebruikt in combinatie met bijvoorbeeld een orgel, met een dwarsfluit en met zang." Daarnaast melden zich steeds meer 'eilandbe woners' voor de slagwerkstudie en de altviool. „We proberen binnen het bestaande budget aan de toene mende vraag naar muzieklessen te voldoen", zegt Hut. Want dat de cultuur bloeit op Tho len, weten ze ook in Oud-Vosse meer maar al te goed. Het dorp telt volgens de gemeentegids twee to neelverenigingen (Rederijkerska mer Eendracht en Sint Joseph), in terkerkelijk jeugdkoor Polyhymnia en de Oud-Vossemeer's Muziekver eniging. Sint Joseph krijgt dorps huis De Vossenkuil menig jaar drie maal vol en Hans Vroegop noemt zijn muziekvereniging 'superbloei- end'. Dat blijkt volgens hem uit de sterke stijging van het aantal dorps genoten dat zich aanmeldt bij het Een redelijk aantal Thoolse dames vermaakt zich met volksdansen in clubverband. fanfareorkest, de majorettenkorp- sen en het tamboerkorps. Voor de laatste twee geldt zelfs een leden stop. „Als we zo doorgaan, geldt die straks ook voor de fanfare. We zaten een jaar of vijf geleden nog beneden de honderd leden. Nu zijn het er 130. Waarvan 50 tot 60 pro cent jeugd." Over de lesprijzen van de Zeeuwse Muziekschool is hij het met de he ren Meijs en Hut bepaald niet eens. „De muziekschool is hartstikke duur. We stoppen zelfs met de op leidingen daar. Die gaan we nu zelf verzorgen. Enkele leden achten zichzelf in staat om tegen een ge ringe vergoeding de leerlingen les te geven." Wie van zijn fanfare lid wordt, krijgt een instrument van de vereniging in bruikleen. Dat hoort bij het lidmaatschap en wordt voor een deel betaald door de contribu tie. Volgens Vroegop heeft de ver eniging een constructie bedacht die het mogelijk maakt de contributie te laten dalen, de instrumenten toch ter beschikking te stellen en ook een opleiding te verzorgen. Dan komt eveneens het clubge bouw ter sprake. De fanfare oefent nu in gebouw Odéon aan de Veer- straat. Een eigen pand. Dat moet echter wegens allerlei milieuregels worden verbouwd. „Dat kost vijf tot zes ton. Zoveel geld hebben we niet. We denken ook aan het afbre ken van het pand en aan nieuw bouw", zegt Vroegop. „We zouden aanvankelijk meegaan naar de nieu we Vossenkuil. Maar daarbij bleek dat we teveel beslag zouden leggen op de beschikbare ruimte." Vroegop spreekt van een luxe-pro bleem en de daarbij behorende frustraties. „We kunnen de aanloop van leden amper aan, maar hebben onvoldoende middelen om ze on derdak te bieden. Straks moeten we veel geld stoppen in een gebouw in plaats van in instrumenten. Als er geen hulp komt, bijvoorbeeld van de gemeente, mag je je terecht af vragen of onze vereniging over een jaar of twee nog wel bestaat." Jack Westdorp, woordvoerder van de Thoolse Bond van Muziekgezel schappen, is dat met Vroegop eens. Alle Thoolse muziekkorpsen zijn bij de federatie aangesloten. „Die vertegenwoordigt nu zo'n 500 mu zikanten op het eiland en is over legpartner met de gemeente", geeft hij omvang en belang van de fede ratie aan. Westdorp telde de laatste vijf jaar een groei van 25 procent van het aantal inwoners van Tholen dat in een fanfare- of harmonieor kest in de gemeente muziek maakt. De oorzaak zoekt hij in de aanpas sing van repertoire van de vereni gingen en de betere kwaliteit van de opleidingen. „Door in te spelen op muziek die de jeugd wil maken, hebben, de Thoolse verenigingen een andere uitstraling gekregen. Er wordt herkenbare muziek gespeeld. Vooral meer lichte muziek. Zoals onderdelen uit musicals en derge lijke theaterproducties. Muziekuit gevers zijn wat dat betreft ook met hun tijd meegegaan." Daarnaast constateert hij een verbetering van de presentatie van concerten, de in voering van themaconcerten, een toenemend aantal gastoptredens en een hoog niveau van de Thoolse orkestdirigenten. Westdorp verwacht dat de leden groei de komende jaren doorgaat en geeft daarmee gelijk een enorm probleem aan. „Groei betekent een steeds grotere investering in instru menten en uniformen. Groei die ei genlijk niet meer is te financieren. Een fanfare als Accelerando in Sint-Annaland heeft 50 leerlingen. Dat betekent 50 nieuwe instrumen ten van twee- tot drieduizend euro per stuk. Dat is niet op te brengen." Westdorp realiseert zich dat daar voor met enige spoed een oplos sing moet worden gezocht. Hij denkt aan de oprichting van een fonds dat wordt gevuld met ge leend geld. Geld dat vervolgens in termijnen wordt afgelost. Het liefst ziet hij zo'n fonds nog dit jaar van de grond komen. Ook Westdorp is, evenals Vroegop, minder optimistisch over de hoogte van de lesgelden bij de Zeeuwse Muziekschool dan de schooldirec tie zelf. „In onze gesprekken met de gemeente geven we aan dat we het door het toenemend aantal leer lingen bij onze verenginigen finan cieel moeilijk hebben. In die dis cussies geven we aan dat we de jeugd van de straat houden en in feite meewerken aan een deel van het Thoolse jeugdbeleid." Westdorp spreekt van 'financieel zwaar weer'. „Als het gaat om het zoeken naar oplossingen, zitten we in Tholen niet slecht. Het gemeen tebestuur draagt de amateurmuziek een warm hart toe. Maar naast het toenemend aantal leerlingen is ook de kwaliteit van de accommodaties een groot probleem voor bijna elke vereniging op Tholen. Alleen in Sint-Philipsland (Concordia - red.) De animo om muziek te maken in een harmonie- of fanfareorkest neemt de laatste jaren toe. zitten ze wat dat betreft goed." Vooral het bestrijden van de ge luidsoverlast drijft verenigingen naar de rand van een faillissement. Westdorp: „De meeste gebouwen zijn oud en het blijkt onrendabel om ze op te knappen. De federatie is daarover met diverse instanties in gesprek, maar de discussies verlo pen moeizaam." Westdorp ziet het liefste nieuw bouw verrijzen bij een bestaand complex. Hij verwijst naar Sint- Annaland, waar nog dit jaar de schop de grond in gaat voor uitbrei ding van De Wellevaete. En naar Sint-Maartensdijk voor nieuwbouw in combinatie met een nieuwe Haestinge. „Er zijn heel wat instan ties bij dergelijke discussies betrok ken en dat vertraagt de voortgang van het proces", formuleert hij di plomatiek. De gemeente gaat binnenkort de subsidieverordening onder de loep nemen. Velthuis: „Mogelijk dat daarin aanpassingen moeten ko men. In welke orde van grootte en op welke manier? Het lijkt me niet verstandig om daarover nu al uit spraken te doen." Ben te Kulve, van de fanfare Euter pe (70 leden waarvan 30 jeugdle den) uit Sint-Maartensdijk, heeft daarmee geen probleem. Hij zou wel wat extra geld kunnen gebrui ken. Zeker nu de vereniging dit jaar 40 jaar bestaat. Te Kulve vindt het jammer dat de gemeente de subsi die aan Euterpe (een kleine 10.000 gulden per jaar) niet 'indexeert'. „Uit mijn hoofd gezegd hebben we al een jaar of tien, twaalf geen en kele compensatie voor kostenstij gingen gehad." Het gebouw van Euterpe voldoet evenmin aan alle milieuvoorwaar den. Vooral de akoestiek speelt een rol. Te Kulve: „Een aantal muzi kanten, vooral die dicht bij het slag werk zitten, speelt met oordoppen in. Soms komen leden met koppijn thuis." Te Kulve overlegt met de directie van het Markiezaatcollege over het gebruik van de gymnas tiekzaal. „Daar hebben we geluids metingen laten verrichten. Die ga ven aan dat er 90 decibel lawaai naar buiten drong. Dat is misschien niet veel, maar het apparaat waar mee werd gemeten kon geen hoger getal aangeven. Dus moet de me ting worden overgedaan." Heel wat minder geluid produceert in Scherpenisse zangverengiging De Lofstem van de Gereformeerde Gemeente. Het koor is een voor beeld van een hardwerkende ver eniging die volgens de Thoolse subsidieverordening niet voor fi nanciële ondersteuning van de ge meente in aanmerking komt. „We hebben er ook nooit om gevraagd", zegt woordvoerder mevr. M.J. van der Slikke-van Gorsel. Het koor, dat dit jaar 40 jaar bestaat, telt 55 volwassen leden en heeft een jeugdkoor van 43 leden. Het reper toire bestaat vooral uit christelijke liederen en opgetreden wordt er tij dens de diensten. Ook worden er zangavonden georganiseerd. Vol gens de woordvoerster kan het koor zich dankzij de medewerking van vrijwilligers financieel bedruipen. "Mijn man is van beroep dirigent en staat voor diverse koren. Van ons koor krijgt hij tijdens de jaar vergadering een kleinigheid." Het koor doet het goed, is de indruk van mevrouw Van der Slikke. Er is re gelmatig aanwas van nieuwe leden. Een van de hoogtepunten was in het jaar 2000 de opname van een cd met zowel wereldlijke als geestelij ke liederen. „Daarvan zijn er in middels 940 verkocht." Op Tholen wordt niet alleen mu ziek gemaakt, er wordt ook met veel overgave gedanst. En dansen is eveneens een vorm van cultuur, vindt mevrouw J. Westdorp. Zij is secretaresse van de eilandelijke volksdansvereniging Dodi-Dodi. Ook hier is dit jaar een jubileum. „We bestaan in september 25 jaar. Daar gaan we zeker iets aan doen." Haar vereniging heeft 22 leden. „Veel", vindt ze. „We hebben wel eens twaalf leden gehad, maar sinds 2000 is het ledenaantal toegeno men. Er is ook een manspersoon lid. Nee, die voelt zich niet onge lukkig. We zouden wel graag wat meer mannen zien." Dodi-Dodi beoefent, onder leiding van Priscilla van den Berg uit Scherpenisse, vooral Zweedse dan sen en dansen uit het Balkangebied. „De kleding maken we zelf. In groepsverband. Dat is buitenge woon gezellig." De gemeente waar deert de inspanningen met een sub sidie van zo'n 400 euro per jaar. „Daarvan houden we niets over. We kopen en betalen onze kleding zelf. We kopen op de markt." De vereni ging heeft niet alleen leden uit Tho len. Ook uit Halsteren en Bergen op Zoom komen belangstellenden. Die wisselwerking tussen West- Brabanders en Tholenaren signa leert ook Perry Bakx. Bakx is woordvoerder van de stichting Uit op Tholen. De stichting probeert jaarlijks in elke woonkern van Tho len een cultureel evenement te pre senteren. En dan gaat het om eve nementen door beroepskunstenaars. In de optiek van wethouder Velt huis kan de keus in evenementen door de rijksbezuingingen wel eens onder druk komen te staan. „Die bezuingingen treffen landelijk mo gelijk hele orkesten en theaterpro ducties." Bakx verwacht dat er voor Tholen nog genoeg overblijft. Hij heeft echter te maken met een beperkt budget. „We krijgen van de ge meente een subsidie van 13.500 eu ro. Dat betekent dat we zoeken naar goede artiesten die echter nog niet zodanig bekend zijn dat ze voor ons niet meer te betalen zijn. Of die hun programma in de provincie willen uitproberen voordat ze in de grote theaters in de randstad gaan staan." Op die basis bezochten Urbanus, Jules Deelder, Vincent Bijloo, Her man Finkers en Youp van 't Hek de gemeente Tholen. Een belangrijk aandeel in het uitzoeken van de ge zelschappen heeft mevr. I. van der Zwan uit Poortvliet. Bakx: „Zij houdt bij het vastleggen van de ar tiesten rekening met de aard van de bevolking. Dat betekent in de prak tijk dat je probeert gevloek te voor komen, dat je niet provoceert en er vooral op uit bent om de bevolking een fijne avond te bezorgen." En dat wordt gewaardeerd, consta teert mevrouw A. Slager van het stichtingsbestuur. In 1994 kwamen er 1072 bezoekers op de voorstellin gen van de stichting af, tegen 1120 in 2002. Ze merkt wel dat het uitno digen van artiesten steeds duurder wordt. Een stijging van de subsidie zou meer dan welkom zijn, maar vooralsnog wordt voor de opvang van de kostenstijging gekeken naar samenwerking met de gemeente Reimerswaal. Slager: „Daar is een soortgelijke stichting als de onze ac tief. Door gezamenlijk artiesten te boeken, kun je de kosten drukken." Die kosten worden niet alleen be taald van de gemeentelijke subsi die. Bezoekers betalen entree en er worden abonnementen verkocht. Volgens Bakx is de bevolking van Tholen echter nog niet zo 'cultuur minded'. „Een belangrijk deel van onze bezoekers komt dan ook uit West-Brabant", stelt hij vast. Slager heeft daarvan de cijfertjes. „De laatste cijfers zijn uit het jaar 2002. Toen kwam 27 procent van het be zoek uit Brabant, 37 procent uit Tholen-stad, 5 procent uit Poort vliet, 4 procent uit Scherpenisse, 8 procent uit Sint-Maartensdijk, 3 procent uit Stavenisse, 2 procent uit Sint-Annaland, 7 procent uit Oud- Vossemeer en 5 procent uit Sint- Philipsland." Slager vindt dat die aantallen omhoog moeten. „We be zinnen ons op actie." De recentste bevolkingsprognose voor Zeeland kan, als het aan D66 Tholen ligt, meteen de prullenbak in. Want de democraten willen Tho len laten groeien met 15.000 inwoners, terwijl de genoemde prognose tot 2024 voor heel de provincie een groei veronderstelt van iets meer dan de helft van dat aantal (bijna 8000). En in 2030 zal het inwonertal van Zeeland krap 6400 hoger liggen dan op dit moment. Overigens is Tholen in de prognose de enige regio die een min of meer gelijkblijvend groeicijfer laat zien. Na Goes is Tholen in de prognose wél de grootste groeier. De ver wachting is dat het aantal inwoners tussen nu en 2030 met iets minder dan 4000 zal zijn toegenomen (tot 27.855). Geen enkele andere Zeeuwse gemeente komt boven de 3000 uit. Veere en de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten zullen zelfs het inwonertal zien teruglopen, waarbij Terneuzen de kroon spant met een afname van zo'n 7800 inwoners. Vanaf 2007 zal Zeeland de provin cie zijn met het kleinste inwoner aantal, een positie die nu nog door Flevoland wordt ingenomen. De bevolkingsgroei is in Zeeland nooit spectaculair geweest en dat zal de komende jaren niet anders zijn. Basis was altijd het geboorteo verschot. Echter, vanaf 2007 wordt een sterfteoverschot verwacht wat op termijn tot een afname van de bevolking zal leiden. Zeeland is nu jal de sterkst vergrijsde provincie van ons land (rond 2038 zal 28% ouder zijn dan 64 jaar). Het hoge binnenlandse vertrekoverschot dat Zeeland de afgelopen decennia ken de, verdwijnt naar verwachting. Het migratiesaldo zal rond de nullijn gaan uitkomen. Verwacht wordt dat het buitenlandse migratiesaldo gaat aantrekken. De opstellers van de prognose komen tot de conclusie dat de doelstelling die in het streek plan van 1997 staat - 'de groeiten- dens van de bevolkingsontwikke ling vast te houden en te versterken' - niet realistisch is. Er zouden onge bruikelijke maatregelen voor nodig zijn, bijvoorbeeld geboortepremies of werving van buitenlandse immi granten. Meer dan een kwart van de buitenlanders die nu in Zeeland wo nen, is Belg. Met Duitsers en Indo nesiërs (Indiërs) nemen ze bijna de helft van het buitenlandse bevol kingsaandeel voor hun rekening. Van de Zeeuwse bevolking is 16% (1 op de 6) allochtoon. De bevolkingsontwikkeling in Tho len wijkt op belangrijke punten af van de gemiddelde Zeeuwse ver wachting. Zo zal Tholen, ondanks een daling, het hoogste aandeel jon geren onder zijn inwoners houden (groei 10%). Oorzaak is een sterke re groei in de leeftijdsgroep ouder dan 20 jaar. Maar het absolute aan tal jonge inwoners stijgt in Tholen nog (net als in Kapelle). Ondanks een toename zal in Tholen het aan deel van de 65-plussers in 2030 het laagste zijn van alle Zeeuwse ge meenten. Maar met de relatieve groei van deze groep zit onze ge meente in de topvier (van 14 naar 20% van het inwonertal). De groep 20- tot 64-jarigen vertoont in heel het land sinds 1996 een dalende lijn en dat verandert tot 2030 niet. Tho len is één van de vier gemeenten die een geboorteoverschot houdt. De groep tot 20 jaar zal in de periode 2004-2030 in Tholen naar verwach ting groeien van 6926 naar 7250 in woners, de groep 20-64 jaar van 14.101 naar 15.016 (de categorie 30-54 jaar vertoont een daling) en de groep 65-plussers van 3330 naar 5587. Inwoners die uit Zeeland naar elders vertrekken, zijn over het algemeen jong: tussen 14 en 23 jaar. Dat duidt erop dat velen vanwege studie de provincie verlaten. De topvier van gemeenten waarheen Zeeuwen ver trekken: Rotterdam, Breda, Tilburg en Bergen op Zoom. Deze laatstge noemde gemeente is, samen met Steenbergen, de belangrijkste ver- trekgemeente voor Tholenaren. Ook voor vestiging van nieuwe inwoners in Tholen zijn deze beide gemeen ten belangrijk, evenals Rotterdam. Opvallend is verder dat er nauwe lijks verhuizingen plaatsvinden tus sen Tholen en andere Zeeuwse ge meenten. De cijfers geven het verschil in ontwikkeling tussen Tholen en Zeeland weer. De totale bevolkingsgroei ten opzichte van 2004 zal in 2030 in Tholen 14,2% zijn (Zeeland 1,6%), het geboorteo verschot 9,9% (-3,7%), het binnen lands migratiesaldo 3,5% (-0,2%) en het buitenlands migratiesaldo 1,7% (5,4%). Uit een eind vorig jaar onder 600 gebruikers van elk van de vijf huisartsenposten in West-Brabant (waaronder die in Bergen op Zoom, die ook Tholen en Sint- Philipsland bedient) gehouden on derzoek, blijkt dat de hoogste waardering werd gegeven voor de huisarts, gevolgd door de hulpver lener aan de telefoon. Patiënten die thuis bezocht zijn door een huisarts, waren het meest tevre den. Van degenen die aan het on derzoek meewerkten, oordeelt het overgrote deel positief. Gemid deld 83,5% van de patiënten kreeg het contact dat ze verwachtten. Patiënten die alleen een medisch consult ontvingen, oordeelden minder positief vergeleken met hen die een consult of visite ont vingen. De telefonische hulpverle ner wordt onder meer iets minder gewaardeerd op de aspecten des kundigheid, vertrouwen en gerust stelling. Uit de gemaakte opmer kingen blijkt dat veel mensen niet weten dat een doktersassistente de telefoon aanneemt op de huisart senpost. Over de zorg die de huis arts leverde, waren patiënten zeer tevreden. Ook hier gaf bijna drie kwart een acht of hoger. Voorlichting over een aantal zaken blijkt nodig. Het ontbreken van een dienstapotheek (bijvoorbeeld in Bergen op Zoom) werd als min punt genoemd. Van de onder vraagden bleek slechts 8% de af stand tot de huisartsenpost een belemmering te vinden om te ko men. Somatische problemen (de mate van ziek zijn), handicaps en beperking en problemen met ver voer werden vaker genoemd. De resultaten uit West-Brabant wijken niet af van het landelijk gemiddel de. De inspectie bekeek vorig jaar zo mer het proces van zorgverlening bij alle 105 huisartsenposten. Ze stelt hoge eisen aan deze instellin gen, omdat hulpvragen spoedei send kunnen zijn. In het algemeen zijn er tekortkomingen geconsta teerd bij de selectie en prioritering van de zorgvraag, bij de beschik baarheid van medische gegevens en bij de telefonische bereikbaar heid. De inspectie vindt dat huis artsen structureel moeten worden bij- en nageschoold voor het wer ken op huisartsenposten, dat dok tersassistenten, waarnemers en huisartsen in opleiding aan bijzon dere opleidingseisen moeten vol doen en dat een landelijke norm opgesteld moet worden voor de procedure bij spoedgevallen. Ver der dienen huisartsenposten het medisch dossier van een patiënt - van diens eigen huisarts - te kun nen inzien. Ook is de spreiding van de huis artsenposten niet optimaal en de bereikbaarheid kan beter. Een he leboel mensen - in ieder geval alle inwoners van Tholen en Sint-Phi lipsland - zijn langer dan een kwartier onderweg om de huisart senpost te bereiken (en dat geldt ook voor de spoedeisende hulp van het ziekenhuis). Omgekeerd lukt het slechts tien procent van de posten om bij een spoedgeval bin nen dat kwartier bij de patiënt te zijn. Omdat in veel gevallen niet wordt voldaan aan de voorwaar den voor verantwoorde zorg, wil de inspectie dat de overkoepelen de organisatie normen en richtlij nen opstelt voor kwaliteitsbeleid en organisatie, en afspraken maakt over bevoegdheden en verant woordelijkheden. Geen erkenning Zeeuwse taal. Gedeputeerde staten leggen zich neer bij de afwijzing door minister Remkes van het verzoek tot erken ning van de Zeeuwse taal. Er wordt geen bezwaar aangetekend. Een man speelt dromerig gitaar, op het terras, waar vriendschap wordt gesloten. Een jongen, op de linker arm een tatoeage, (een andere naam dan nu) streelt zacht een meisje door het blonde haar. Ze neuriet mee met de muziek, 'dit wordt een nacht, die je alleen nog maar in films ziet'. De man stopt met zijn spel, applaus. Zijn vrouw haalt snel wat geld op bij het publiek, dat guldens geeft, soms Marken. Een enkeling geeft commentaar. Volgens de normen zou water schap Zeeuwse Eilanden twee rat tenvangers extra moeten aantrek ken. Gelet op de gunstige ontwikkeling in de besmettings graad gedurende het eerste kwar taal kan echter worden volstaan met 1 man. Het effect zal nauwlet tend worden gevolgd. Mogelijk dat de verbetering zo kan worden versterkt of tot een blijvende situ atie worden omgebogen. Water schap Zeeuws-Vlaanderen betaalt er 35% aan mee. Een en ander neemt niet weg, dat de bestrijding van muskusratten landelijk nog veel fundamentele vragen oproept. Zowel de Unie van waterschappen als het interprovinciaal overleg dienen zich volgens Zeeuwse Ei landen daarmee bezig te houden. Het waterschap betaalt 30.000 eu ro voor de beverratbestrijding. Mits er voldaan wordt aan mini maal 300 bestede velduren, kan een kwart van 1 vanger gesubsi dieerd worden met een maximum van 11.344,50 euro. Fiets naar je werk. Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling te Goes krijgt 25.000 euro subsidie van de provincie voor de campagne fiets naar je werk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11