Eerste graan bij nieuwe vestiging van CZAV in Sint-Annaland Karei Saris wil geen geduvel meer in VVD Mol vindt raad nu veel te detaillistisch Baan 30 Tholenaren ter discussie door de digitale fotografie Met onze brillen magu gezien worden FINANCIERING? www.rabobanktholen.ni Glanzend dak past wel of niet in nieuwbouw Stadszicht Nieuwe bedrijven Nieuwe biggenstal voor Nell in AJP Fietsen langs r.k. kerken BROEKHUIS Donderdag 5 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Bij de nieuwe vestiging van CZAV aan de Langeweg in Sint-Annaland is vorige week het eerste graan aange voerd: wintertarwe en gerst. Dhr. van den Eijnden uit Steenbergen, die de grond van Wim van Engelen in de Hollaerepolder bij Oud-Vossemeer beboert, was de eer ste aanvoerder. Op het grote, pas geasfalteerde terrein werd in de ene hoek de wintertarwe gestort en in de an dere hoek de gerst. Het ligt er allemaal in de openlucht, maar met vrachtwagens van Geuze transport uit Sint-An naland wordt het graan weer verder getransporteerd: gerst naar de hoofdvestiging van CZAV in Wemeldinge en tarwe naar Dinteloord. Waterfront Museum krijgt beeldje rijkspolitie bij watersnood Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Horecaman Lucht niet opgeklaard Accentverschillen Discussie in 'welstand' over dakpannen Zoekweg Toekomstig bewoner Kees Laban moet zich gaan bera den over welke dakpan hij op zijn nieuwe woning aan de Zoekweg in Stadszicht wil leggen. De welstandscom missie ging donderdagochtend niet akkoord met de zwart geglazuurde pan die Laban de architect H.J. Groe nenwegen van de commissie voorlegde. Te veel glans. Volgens bouwkundig ontwerper L. Walpot past de pan wel op het huis. Patstelling Het werk van dertig inwoners van Tholen en Sint-Phi- lipsland is onzeker in verband met een reorganisatie bij Fujicolor Benelux in Steenbergen. Vijftig van de 400 medewerkers moeten weg omdat het werk door de op komst van de digitale fotografie is teruggelopen. Ge dwongen ontslagen zijn niet te vermijden. Ad den Haan loopt naar de partij gerst om met een zakje een monster te kunnen nemen. laar Grotenhuis, heeft bij de ge meente inmiddels een sloopvergun ning aangevraagd. Dit najaar nog gaat de graansilo, die van ver het gezicht op Sint-Annaland bepaalde, tegen de vlakte. De bedoeling is dat er appartementen aan het water voor in de plaats komen. Een soort wa terfrontplan zoals in de baai van Duivendijk in Tholen, maar dan op veel kleinere schaal. Ook de Joanna Marialoods zal wor den verkocht. „Er zijn al diverse ge gadigden voor", zegt hoofd techni sche dienst H.C. de Lange. De belangstelling komt uit de water sportsector. Busmariteam heeft aan de Koelhuisweg, schuin achter de Joanna Mariapolder onlangs twee nieuwe loodsen in gebruik geno men. De nieuwbouw van de CZAV aan de Langeweg is het begin van de vorming' van een centrum van agra rische activiteiten. Tussen dit terrein en de veiling Sint-Annaland komt aardappelhandel Bijl uit Poortvliet. Rien Bakker uit Anna Jacobapolder loopt naar het kantoor terwijl de tractor met aanhangwagen op de nieuwe weegbrug staat. WÈmmm Ad den Haan ontvangt de aanvoer ders in zijn nog kale kantoor. De muren zijn nog niet betegeld, ver lichting is er nog niet. De metse laars hebben alles op alles gezet om de zaak voor de bouwvakantie zo ver klaar te krijgen, dat er gewerkt kon worden, want de graanoogst stond voor de deur. De nieuwe weegbrug doet het uitstekend. Den Haan neemt met een zakje een mon ster van de zending en meet het vocht- en hectolitergewicht. De brouw- en maalgerst wordt gezeefd. De resultaten worden ingevoerd in de computer en zijn diezelfde avond nog op het hoofdkantoor in Wemel dinge. De aanvoerder krijgt een af schrift mee. Rien Bakker uit Anna Jacobapolder is tevreden over de nieuwe vesti ging. „Het gaat vlugger dan bij de Mevrouw Hage uit Sint-Annaland lost een wagen met tarwe in de linker hoek van de nieuwe CZAV- vestiging. oude silo aan de haven. Het is nu wegen, uitkappen, weer wegen en je bent weer weg." Ad den Haan is ook wel ingenomen met zijn nieuwe accommodatie. „Aan de haven was het allemaal be krompen. Je moest op drie plekken zijn: twee stortputten aan de haven en dan nog de loods in de Joanna Mariapolder. Alles is nu bij elkaar op één plaats. Alleen het water en de bootjes mis ik. Je kijkt nu de pol der." De oude gebouwen aan de haven zijn inmiddels dichtgespijkerd en de nieuwe eigenaar, projectontwikke- Het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk krijgt een bijzonder beeldje aangereikt. Het is de Rijkspolitie Award, die zestien jaar geleden aan toenmalig Zeeuws commissaris van de koningin Boertien is overhan digd. Ze symboliseert de hulp, bij stand en bescherming die de rijks politie bood in de periode na de watersnoodramp. Men wilde er des tijds alle politiemensen mee eren die zich na de ramp op tal van ma nieren inzetten: bij het bergen en identificeren van slachtoffers, maar ook bij het beschermen en bewaken van alles wat in de verlaten dorpen achterbleef. Het bronzen beeldje, gemaakt door het echtpaar Bremers te Helvoirt, stelt een wachtmeester voor in de kleding zoals die in de rampperiode gebruikelijk was. De Rijkspolitie Award zal door de in specteur-generaal buiten dienst van de (in de jaren negentig opgeheven) rijkspolitie Frackers overhandigd worden aan het bestuur van het Mu seum watersnood 1953. Het museum heeft in het archief meerdere foto's waarop politiemen sen als hulpverleners te zien zijn. Aan individuele politiemensen zijn destijds vaak oorkonden uitgereikt als blijk van waardering voor hun inzet. Dat gebeurde onder meer door de gemeente Stavenisse, waar politiemensen uit het hele land werkzaam zijn geweest. Ruim baan voor Zeeuws talent. De provincie geeft de stichting het Klaverblad Zeeland te Goes 25.000 euro subsidie voor de projectdagen Ruim baan voor Zeeuws talent. Het geld komt uit de pot sociale zorg voor het programma maatschappe lijke toegankelijkheid. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand juli. Bridged Balancing, Molenvliet- sestraat 44, groot- en kleinhandel in voedingssupplementen en huidver zorgingsproducten, eenmanszaak van mevr. B.M.M. Musters-van Vel- zen, gevolmachtigde E.P.J. Musters. Stichting Belangenbehartiging In vesteerders Ecologica te Gouda, voorzitter K.W. Jonker uit Utrecht; secretaris D. Dam, Dorpsweg 9, Oud-Vossemeer; penningmeester D.G. Spork uit Voorburg; bestuurs lid J. Egberink uit Middelburg; ge zamenlijk bevoegd met andere be stuurders. Ratsmodee, Ring 12, kleinhandel in en verhuur van feestkleding, ven nootschap onder firma van P. Abma en IJ. Bras-Rehorst. Klussenbedrijf Rijnberg, Bou Kooijmanstraat 18, eenmanszaak van A.M. Rijnberg. Klussenbedrijf Havermans, Pom poenwei 5, eenmanszaak van L.J. Havermans. KH Design, Doublethstraat 9, ont werpen van mechanische compo nenten op verzoek van de opdracht gevers, eenmanszaak van K.W.Q. Hagenaars. Jessica foto en tekst, Burgemeester Baasstraat 31, het maken van brui loftsreportages, freelance journalist en tekstschrijver, eenmanszaak van mevrouw J. Grievink. D-com, Tuinstraat 24, kleinhandel in computers, randapparatuur en on derdelen, eenmanszaak van J.B. van den Dikkenberg. Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps, vereniging met volledige rechtsbe voegdheid, Boswei 12, voorzitter W.A. Gaakeer uit Oud-Vossemeer, secretaris A.M. Elenbaas uit Stave nisse, penningmeester mevrouw M.J. de Graag-Cok uit Goes, geza menlijk bevoegd met andere be stuurders. Bouwservice Stoutjesdijk, Haven 42, bouwnijverheidswerkzaamhe- den, stucen, tegelen, metselen, tim meren, eenmanszaak van P.D.C. Stoutjesdijk. Interkleur Noom, Kerkstraat 4, kleinhandel in verf, behang en aan verwante artikelen, nevenvestiging van v.o.f. Elenbaas-Noom, Oost straat 11landbouw- en bloembol- lenteeltbedrijf, 3 werkzame perso nen, vennoten E. Elenbaas en mevrouw P.M.J. Elenbaas-Noom, beiden beperkt bevoegd. Stichting Vermogensbeheer Neder landse Hervormde Gemeente Poort vliet in hersteld verband, Noord- straat 5, voorzitter H.J.W. Quist, secretaris/penningmeester G.B. van Dam, bestuurslid M.W. Hage, be stuurslid J.A. den Engelsman, geza menlijk bevoegd met andere be stuurders. Advertentie I.M. VERVOLG VAN VOORPAGINA Mevr. Van Gorsel gaat zich meer met de familie bezighouden en in het bedrijf van haar man helpen. „Binnenkort verwachten we een kleinkind. En verder zing ik graag, zowel in koren als- solo. Bij het taxatiebureau van Hans kan ik ook een handje helpen, zodat er voldoende bezigheden zijn." Eerste opvolger volgens de kandi datenlijst is de 61-jarige K.B.M. Saris uit Poortvliet, vice-voorzit- ter van de Thoolse VVD en plaats vervangend lid van de raadscom missie samenleving. Hij is voor zitter van de afdeling Tholen van Karei Saris wordt de tweede man bij de WD, naast de nieuwe fractievoorzitter Gabri Hoek. Horeca Nederland, tot 1 november 2002 werkzaam bij de sigaretten- fabriek Philip Morris in Bergen op Zoom en daarvoor horeca-onder- nemer op camping Irenehoeve te Stavenisse en paviljoen de Speel mansplaten bij de Oesterdam. Ka- rel Saris heeft als vutter niet zo veel verplichtingen meer. „Wat dat betreft, komt het raadslidmaat schap goed uit, want dat vergt een heleboel tijd en en veel leeswerk. Het komt echter wel een beetje onverwacht. Zeker als je bedenkt dat ik op de vijfde plaats stond. Bij een partij met twee raadszetels reken je er dan niet op om in de raad te komen. Van die kant be zien ben ik dus niet zo blij, want drie mensen zijn al vertrokken, maar ik heb een positief gevoel om het raadslidmaatschap te aan vaarden. Alleen is het nog niet de finitief omdat ik er nog met de voorzitter en de andere bestuursle den over wil spreken en die zijn op vakantie." Voorzitter mevr. Boelhouwers staat op de zesde plaats, dus als Saris het niet zo (mogen) doen, komt zij in beeld. „We moeten overleggen wat er het beste is voor de VVD", zegt Saris. „Een vrouw in de fractie is ook belang rijk in onze partij, maar we moe ten geen geduvel meer hebben. Dat moetje dan weer gaan repare ren en dat is niet zo bevorderlijk voor de gang van zaken." Saris zegt verrast te zijn door het tijdstip dat Marian van Gorsel haar ontslag heeft ingediend. „Ik had het eerder verwacht, toen de problematiek met de bezuini gingsdebatten begon. Heel erg jammer dat het gebeurd is en in tern is er ook veel over gesproken, want voorop moet staan: wat is het beste voor de partij. In de fractie was er iets aan de gang, dat vol gens het bestuur niet zo goed was, maar het gebeurde gewoon. En het verbaasde me dat het op de leden vergadering nog zo naar buiten kwam. Maar ik dacht nu: de va kantie erover heen, de lucht is weer opgeklaard, doch het pakt anders uit." Karei Saris moet samen met Gabri Hoek de rust bij de Thoolse VVD terug proberen te brengen. Eerst vertrok Eric Goossen omdat hij wethouder werd in de vacature Leen van Doorn. Daarna stapte Ronald Ravensteijn op het eiland verliet. Marian van Gorsel en Ga bri Hoek traden aan. maar alleen Hoek blijft nog aan en moet Saris nu de weg gaan wijzen bij het raads- en commissiewerk. Op 29 januari werd Marian van Gorsel beëdigd als raadslid. Per 1 oktober stopt ze ermee. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bij J. Roggeband-Wagemakers speel de de gezinssituatie weer mee. Ook Wim Mol uit Tholen volgt Arie Piet op. de mannen op de zevende en achtste plaats vielen af. D. Quist uit Sint-An naland heeft zijn handen meer dan vol als kerkbestuurder en J. de Feijter zit als brandweercommandant te dicht bij de gemeente om b. en w. te gaan controleren. Toen kwam Mol als negende kandidaat aan de beurt en die zei tot opluchting van het be stuur en de fractie ja. „Op het moment dat je voor zo'n kandidatenlijst wordt gevraagd - in 2001 kunnen de omstandigheden heel anders zijn dan in augustus 2004", verduidelijkt Mol het afhaken van zijn voorgangers. Hij heeft er zelf zin in. „Ik weet hoe de politiek werkt. RPF-voorzitter P. Kuiper maakte me ruim twintig jaar geleden al warm voor de schaduwfractie. Ook mijn vakrichting - civiel, dus burgerlijk ingenieur - wijst erop datje ten dien ste van de burgers moet zijn." Zal Mol net zo impulsief reageren als Arie Piel nu doet in de gemeenteraad van Tholen? „Ik reageer soms ook primair zoals Piet, maar ik zal het misschien eerder opschrijven in plaats van direct uiten. De voor- en nadelen van bepaalde voorstellen moeten echter goed voor het voet licht komen. Ik zal zeker proberen mijn inbreng te leveren." Er zullen mogelijk wel accentver schillen zijn ten opzichte van zijn voorganger Piet. Zo zou Mol ook niet tegen de aanleg van de Westerschelde Container Terminal gestemd hebben, zoals de CU-statenfractie dat wel deed. „Nu doet die mogelijkheid zich voor en nu moet je die gelegenheid grijpen in het belang van de werkge legenheid. We moeten ook proberen onze voorzieningen in stand te hou den", zegt het kandidaat-raadslid. Het grootste knelpunt in de gemeen teraad van Tholen is volgens Mol het feit, dat men veel te detaillistisch be zig is. „Er is wel een visie Tholen 2025, maar men heeft problemen met de toepassing daarvan." Wat de huisvesting van het gemeen telijk apparaat betreft, wacht Mol met belangstelling op de resultaten van de nieuwe onderzoeken. „Nieuwbouw in Tholen is het goed koopste, maar daarbij kijkt men al leen naar de investering en niet naar de exploitatiekosten. Het gemeente huis in Sint-Maartensdijk moet je er qua kosten ook bij betrekken, want daarvoor moet wel een oplossing ge vonden worden." Mol is voorstander van een snelle beslissing. „Nu is bouwen namelijk goedkoop." Het door de CU voorgestelde alternatief van uitbreiding van de gemeente werkplaats kent Mol van de provin cie, waar naast de afdelingen in de Abijgebouwen, infra en vervoer (de vroegere provinciale waterstaat) in een apart kantoor aan het Groene- woud zit. „Je krijgt dan al gauw ver kokering en andere problemen, dus één vestiging is het meest ideaal, maar we wachten eerst de onderzoe ken af met de kosten", aldus het aan komende raadslid Mol van de CU. Vermoedelijk treedt hij in december aan omdat Piet nog de begrotingsbe handeling wil meemaken. Walpot en Laban waren gevraagd om de keuze toe te komen lichten nadat de architect al eerder be zwaar had aangetekend tegen de voorgestelde dakpan. Volgens Groenenwegen gaat het dak door het glimmende dakvlak te veel op vallen in de omgeving. Zeker als de zon er op schijnt. Maar volgens Walpot kan het wel omdat deze pannen passen in het beeld en de 'rijke architectuur' van het totale plan Stadszicht. Hij wees ook naar de monumentale villa Stadszicht waar ook geglazuurde pannen zijn toegepast en naar het Bolwerk waar ook diverse vrij staande woningen bedekt zijn met dergelijke glimmende pannen. „Je moet drie keer kijken wil het je op vallen." Maar Groenenwegen verwees naar het beeldkwaliteitsplan voor Stads zicht (behorend bij het bestem mingsplan) waarin de mogelijkhe den beperkt zijn. „We streven naar eenduidigheid. Dit huis maakt deel uit van een ensemble. Nu komt er een glanzend dak. Daar kan ik niet positief over adviseren. We willen geen extremen in de wijk. De da ken van de andere huizen zijn alle maal rood. Op de hoeken kunnen er gerust andere karakteristieke vormen komen, maar om dan ook nog een compleet glimmend dak toe te staan, gaat me een paar stra ten te ver. De woning maakt zich daarmee los uit de omgeving. Hoe je het wendt of keert, we moeten naar een matte pan toe." Laban zei juist voor een geglazuur de pan te willen kiezen om aan hechting van vuil (en blad dat van bomen valt) te voorkomen. Walpot vond het niet storend, net zo min dat het geval is aan Bolwerk en de Oudelandsepoort, zo zei hij. In de nieuwe wijk zal het volgens de architect juist wel gaan opval len. Hij wees er op dat de vorm van het huis ook al afweek. Op zich was dat geen probleem maar met de geglazuurde pannen zou de wo ning zich 'nog meer gaan onder scheiden'. Walpot vond dat juist geen be zwaar en verwees in dit verband naar het verleden. „Bij de architec tuur uit die tijd past het juist wel. Toen waren er rijke opdrachtgevers die ook kozen voor geglazuurde pannen. Ze pasten bij de woningen die in die tijd zijn gebouwd." Groenenwegen vond dat er al ruim te in de wijk geboden wordt voor vrije bouw, maar zei de 'samen hang in de wijk te willen waarbor gen,' en 'extreme kleurverschillen' te vermijden. „Geglazuurd kan, maar dan mat. Hoe minder glans hoe beter. Deze zit te dicht tegen hoogglans aan." Ambtenaar M. Jongenelen legde nog twee pannen op tafel die min der glommen teneinde de patstel ling te doorbreken. Volgens Groe nenwegen is het aanbod van pannen zo groot dat er een geschik te te vinden moet zijn. De architect wilde de kwestie voorleggen aan de grote commissie die donder dagmiddag 12 augustus bijeenkomt in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Maar Laban wil eerst sa men met Walpot en de leverancier van de pannen bekijken of er een andere variant mogelijk is om ver der te kunnen met de bouw. Fujicolor (het vroegere Bac Color aan de Franseweg) is een foto-ont wikkel- en afdrukcentrale die in de hele Benelux klanten heeft. „Al ge ruime tijd worden we geconfron teerd met een veranderend werk aanbod", vertelt Wim Musters van Fujicolor. „Het arbeidsintensieve ontwikkelen en afdrukken van kleur negatieffilms daalt gestaag, terwijl een steeds groter deel van het aanbod langs verregaand geau tomatiseerde digitale verwerkings methoden wordt vervaardigd. Enerzijds hebben we inmiddels een sterke positie opgebouwd binnen de digitale fotomarkt, anderzijds resulteren de minder arbeidsinten sieve verwerkingsmethoden in boventallige werknemers. We ont komen daarom niet aan het vermin deren van ons personeelsbestand, waarbij gedwongen ontslagen niet te vermijden zijn." Volgens Mus ters gaat het met name om mede werkers van de productie-afdelin gen. Fujicolor is in overleg met de on dernemingsraad en vakbonden over het schrappen van 41 voltijd banen, wat neerkomt op circa 50 mensen. Het personeel is hiervan door de directie op de hoogte ge steld. Om de gevolgen voor de be trokkenen op een verantwoorde wijze te regelen, zal Fujicolor in overleg met de vakbonden een so ciaal plan opstellen. Musters denkt niet, dat met het ver der oprukken van de digitale foto grafie nog meer banen zullen vervallen. „De daling van de tradi tionele fotografie gaat op een gege ven moment ook afvlakken. Ge wone fotorolletjes blijven nog tientallen jaren in gebruik." Het Steenbergse bedrijf is naast de diverse kleine vaklaboratoria in ons land, nog het enige grote foto lab in Nederland. De reorganisatie wordt in het komende najaar en de winter doorgevoerd. Varkens- en rundveehouder J.Nell wil aan de Langeweg 62 in Anna Jacobapolder een nieuwe stal bou wen voor gespeende biggen. Voor enkele bestaande stallen wil de on dernemer een groen labelsysteem invoeren. Dat blijkt uit de aanvraag van de milieuvergunning bij de ge meente. Nell heeft nu een vergunning voor 950 gespeende biggen, maar wil dat aantal uitbreiden naar 1066. Ook voor het aantal zoogkoeien vraagt hij meer ruimte; van 13 nu naar 23. Het aantal kraamzeugen zal afne men van 84 naar 74, het aantal vleesvarkens van 301 naar 300. Het aantal zogeheten guste- en dragen de zeugen blijft met 220 gelijk. De gemeente is voornemens de ver- gunnig te verstrekken. En merkt daarbij op dat de uitstoot van am moniak iets zal afnemen. De aan vraag ligt nog tot en met donderdag 26 augustus ter inzage in het ge meentehuis. De Rooms-Katholieke parochies in de regio organiseren op zaterdag 28 augustus een regionale kerken-fiets- tocht waaraan iedereen kan mee doen. Vertrekpunt is om tien uur 's morgens de Antonius van Padua- kerk in Lepelstraat en een uurtje la ter is er een koffiestop bij de Willi- brorduskerk in Oud-Vossemeer. Om half een staat bij de O.L.V. Hemel- vaartkerk in Tholen (waar dan de braderie aan de gang is) de lunch gereed en om drie uur de thee bij de Quirinuskerk in Halsteren. Twee uur later volgt het souper bij de kerk in Lepelstraat, waar om zeven uur de afsluiting is met een woord-, ge- beds- en communieviering. Men moet zich vóór 25 augustus opgeven bij C. Snepvangers, tel. 0167-564659. Als de weersvooruit zichten slecht zijn, schuift de fiets tocht een week op. Take care Zeeland. Van de tv-serie Take Care Zeeland wil de provincie bij Moved te Tilburg 300 sets op dvd bestellen voor 5438,40 euro, exclusief btw. Waarom zou u met minder genoegen nemen Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7