Verhaal over Reijgersburg vloeide zó uit de pen van bewoner Toon Hage PKN-kerkenraad voor blijvend samengebruik in Sint-Annaland Ds. Joppe komt naar smalstad PLEUNE stTTi Meghan Weeland (18) uit Sint-Maartensdijk Voor mode en wonen De vakantiebaan van Waar vind je nog zo'n mooie plek in het dorp? Donderdag 5 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Boekje over bewoners en het leven op markante Thoolse boerderij Heron Zomerhuis Sinterklaas H. V. vindt kerkdienst 8.15 uur wel zeer vroeg Twee uur te krap Andere pastorie Speciale schoolbus naar Prins Maurits in Middelharnis Ik ben een samenbindend iemand Hersteld verband De 81-jarige A.L. Hage uit Sint- Maartensdijk heeft een 88 pagi na's tellend boekje geschreven over de bekende boerderij Reij gersburg en haar bewoners. „In een opwelling heb ik het gedaan", vertelt Toon Hage. „Ze geloven nooit wat van me en daarom be sloot ik het allemaal maar eens op te schrijven. Het vloeide zo mijn pen uit, 't liep heel gemakkelijk." Hage is zeven jaar voorzitter ge weest van de Nederlandse Prote stanten Bond (NPB) in Tholen en toen moest hij vaak wat op papier zetten voor in het kerkblad of om uit te spreken. „Dan denk je tevo ren goed na, maar voor dit boekje over Reijgersburg kwam de tekst me ineens voor de geest." Toon Hage heeft voor 'Reijger- burgh en zijn bewoners' geput uit het familiearchief en de eigen herin nering, maar deed ook onderzoek in het gemeentearchief. Hij woont al zijn hele leven op de boerderij met de markante ovale ramen - tegen woordig in de verbouwde zomerwo ning - waar hij tussen 1947 en 1989 als boer de scepter zwaaide. Ge schiedenis heeft Hages belangstel ling. Daarnaast doet hij al een aantal jaren onderzoek naar de stamboom van zijn familie, alsmede naar de .eerste bewoners van de boerderij. In zijn inleiding noemt Hage het een voorrecht om op zo'n mooie plek je leven te mogen slijten. 'Zo een voorrecht verplicht om de geschie denis van dit gebouw en zijn bewo ners voor het nageslacht vast te leg gen'. De naam Reijgerburgh voor de boerderij duikt rond 1745 voor het eerst op in oude documenten. Dan is Anthonie Heron eigenaar van de hoeve, die zijn vader Rochus (1641- 1714) liet bouwen. Rochus erfde de gronden in de Middellandpolder van zijn vader, Cornelis Rochusse. Deze was kleermaker in Stavenisse en nam tussen 1658 en 1676 de ach ternaam Heron (Frans voor: reiger) aan. Rochus Heron trouwde een no tarisdochter, hij klom op tot burge meester, kerkmeester en polderbe stuurder. Zijn grafsteen - met daarop een reiger - is nog altijd te zien in de Maartenskerk. Nakome lingen fungeerden in de dorpsbestu ren van Scherpenisse, Oud-Vosse- meer en Sint-Maartensdijk, blijkt uit het genealogisch overzicht dat de schrijver toevoegde. De vierde Heron die eigenaar was van Reij gerburgh, Frederik Hendrik, ver kocht de boerderij in 1800 aan Ja cob Jacobse Hage. Ruim 200 jaar later boert een nakomeling in rechte lijn, de zesde generatie Hage, op de boerderij aan de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stave- Toon Hage noemt het een voorrecht op zo 'n mooi plekje als Reijgersburg te wonen. nisse. Sinds 1947 hebben de Hages Reijgerburgh weer in eigendom, na dat ze van 1844 pachter waren ge weest van de familie De Jonge van Ellemeet. Toon Hage beschrijft in een stamreeks liefst dertien genera ties Hage, te beginnen met Cornelis Hage die rond 1560 geboren moet zijn. De kleermaker Cornelis Rochusse en zijn vader werden, zo vond Ha ge uit, genoemd in verband met een boerderij Reigersgat die lag in het westen van de polder Oudeland van Sint-Annaland. De doorlaat- sluis bij de Breedenvliet wordt nog altijd Reigersgatheule genoemd. De boerderij heette later de Win kelhoeve en ze is rond 1910 afge broken. Reigersgat, Reijgerburgh, Heron. Het wijst er allemaal op dat de 17e eeuwse familie met reigers te maken gehad moet hebben. In het boekje 'Het Hof te Sint-Maar tensdijk' van gemeentearchivaris Zuurdeeg wordt van een reigerko lonie in 1612 melding gemaakt, die verbleef in het bos bij het kasteel. De kuifveren van deze vogels wer den op helmen en andere hoofd deksels gebruikt als versiering. Misschien verwerkte kleermaker Cornelis Rochusse de reigerveren wel in kleding of hoofddeksels voor de adel, oppert Hage. Een stuk grond met bomen erop, naast de boerderij Reijgerburgh, werd lange tijd het Reigerbos genoemd en tot ongeveer 1900 kwamen er ook reigers voor. Dat alles is moge lijk een verklaring voor de naams keuze van de boerderij, aldus de schrijver. Het verhaal van Toon Hage beperkt zich niet tot de bewoners van de boerderij. Hij beschrijft ook de ver anderingen aan het woonhuis - dat ooit een trapgevel moet hebben ge had - en de bijgebouwen. Het luid- klokje draagt het jaartal 1779, ande re data zijn op de gebouwen niet te vinden. De ovale ramen, de vijvers en de tuin in de stijl zoals de Franse koning Lodewijk XIV die toepaste, zijn door Anthonie Heron (1688- 1763) gerealiseerd. De schuur stond aanvankelijk in de lengterichting vast aan het huis. Ze is in 1891 af gebroken, waarna een nieuwe los van en dwars op het woonhuis is neergezet. Als de Hages de boerderij in de 19e en 20e eeuw pachten, blijven stee vast enkele gemeubileerde vertrek ken beschikbaar voor de eigenaar. In 1933 bijvoorbeeld, verbleef me vrouw De Jonge met een zoon en dochter twee maanden op de boer derij. Voor hen werd het woonhuis ingericht, het gezin van de pachter verkaste tijdelijk naar de bijgebou wen. Hoewel de buitenkant van het woonhuis niet veranderde, is het in terieur in de loop der tijden regel matig gemoderniseerd. Het zomer huis aan de zuidkant van de woning is in 1928 afgebroken en vervangen door een tweede woonhuis. De auteur geeft uitvoerige informa tie over het boerenbedrijf. Over de omvang van de landerijen, de na men die percelen vroeger hadden - zoals Blot, dat verwijst naar de fa milie Buys Ballot. Over de grootte en samenstelling van de veestapel, waaronder de schimmel Emma die in de jaren twintig van de vorige eeuw in de smalstad fungeerde als paard voor Sinterklaas. Halverwege de jaren zestig verdwenen de (werk)paarden van de boerderij, in 1992 volgden de laatste melkkoei en. Verschillende knechten die bij de familie Hage werkten, laat de schrijver eveneens de revue passe ren. Uit eigen herinnering, verhalen van zijn ouders en familieleden te kent hij bijzonderheden op over on der meer de families De Korte en Hengstmengel. Als laatste knecht neemt Adriaan Quaak in 1972 af scheid. Hage vertelt ook hoe hij zelf boer is geworden nadat in de oorlog zijn oudere broer als verzetsman was gefusilleerd. Over de sportieve successen van zijn wielerdochters zwijgt de schrijver in zijn boek. Na tuurlijk heeft dat niets met het boe renbedrijf op Reijgersburg te ma ken, maar het tekent ook de bescheidenheid van Hage. 'Reijgerburgh^en zijn bewoners' is verluchtigd met bijna dertig foto's en kaartjes, deels in kleur. Bij de ver werking van zijn geschreven verhaal kreeg Toon Hage hulp van zijn jong ste dochter Heieen en haar man. Het boekje is uitgegeven bij Calbona Uitgeverij te Rotterdam, en verkrijg baar in de Thoolse boekhandels. De kerkenraad van de Hervormde Gemeente Sint-Annaland blijft voor gezamenlijk gebruik van het kerkgebouw met de hervormden in her steld verband. Daarmee wordt de mening van de meerderheid van de le den genegeerd, die op een gemeente-avond met 100 tegen 77 stemmen het samengebruik wilden beëindigen. Overigens is het de vraag of de be zwaarden het voorstel van de PKN zullen aanvaarden omdat er dan 's morgens al om 8.15 uur een kerkdienst belegd zou moeten worden. „Dat is zeer vroeg en niet reeël", zegt voorzitter H.W. van Eenennaam van de stichting Nederlandse Hervormde Gemeente in hersteld verband. „Daarom willen we de leden 16 au gustus op een gemeente-avond raad plegen of 8.15 uur een acceptabel tijdstip is. Vooral in de winter is dat nogal ingrijpend. Voor mij is dat geen probleem, maar als je een ge zin hebt met drie of vier kinderen, moet je op zondagmorgen al om ze ven uur uit bed. Als de leden het voorstel niet acceptabel vinden, is de deur definitief gesloten, want het is alles of niks. De middag ligt heel wat gemakkelijker, maar het kan niet zo zijn dat we de middagdienst wel in de dorpskerk houden en de morgendienst ergens anders. We hebben alternatieven onderzocht en die zijn zonder meer direct vanaf 1 september beschikbaar als de leden nee zeggen." De PKN-kerkenraad heeft de be zwaarden de mogelijkheid geboden om 's morgens voor tien uur een dienst te houden en 's middags voor half zes. Dan kan de PKN, die eige naar is van de gebouwen, zelf om 10.30 uur en 18.00 uur een dienst houden. De nieuwe regeling zou 1 september moeten ingaan ter ver vanging van de huidige situatie: om 9.00 en 16.30 uur PKN, om 11.00 en 18.30 uur hersteld verband. Er zitten nu twee uren tussen de diensten, maar dat blijkt soms krap te zijn. Na de dienst moeten de collectezakken nog opgeruimd worden en wanneer de ene groep net is vertrokken, ko men de anderen er weer al aan. De commissie van bijzondere zorg had richtlijnen gegeven om de oude tijd stippen van 10.00 en 18.00 uur te handhaven. „Ons voorstel is nage noeg gelijk aan de oude situatie. Het opschuiven van de morgendienst met een half uur tot 10.30 uur is het enige dat we vragen", zegt ouder ling D. Quist van de PKN-kerken raad. Hij verzekert, dat de enquête onder de leden heeft meegewogen bij de beslissing. „Maar 77 leden waren voor blijvend samengebruik en dat is een niet te verwaarlozen minder heid. Onze opdracht was om terug te gaan naar de oorspronkelijke tijd stippen. Ik hoop, dat ons voorstel - slechts een half uur verschil ten op zichte van de oude situatie - door ie dereen gedragen en geaccepteerd kan worden. Laten we de intermen selijke verhoudingen in ons dorp toch niet op scherp zetten. Dit is na genoeg gelijk aan de vroegere situ atie." Daarentegen wil voorzitter Van Een ennaam van hersteld verband het liefst de afspraken van 1 mei handha ven met diensten om 9.00 en 11.00 uur en om 16.30 en 18.30 uur. „Het is voor mij nog steeds onduidelijk, waarom dat niet kan blijven." Aan de richtlijnen van de commissie van bij zondere zorg en de meerderheid van de PKN-leden heeft Van Eenennaam geen boodschap. „Volgens de PKN- kerkorde beslist de kerkenraad zelf over de tijdstippen waarop de ere diensten worden gehouden." Ouderling Quist zegt echter met alle belangen rekening te hebben gehou den. Hij wacht de reactie van hersteld verband af. Intussen zijn er al verschillende uit spraken in rechtzaken over deze kwestie gedaan. De PKN kreeg daarbij steeds gelijk voor wat betreft het eigendomsrecht van de gebou wen. Een laatste uitspraak van een rechter in Arnhem ten aanzien van de situatie in Zuilichem/Aalst dwong de beide partijen echter tot overleg over het samengebruik van het kerkgebouw. In Sint-Annaland had de PKN-kerkenraad de beslis sing al genomen voordat deze uit spraak in Arnhem bekend werd. Vier maanden later dan vorig jaar zijn de acceptgirokaarten voor de vrijwillige bijdrage inmiddels deze week naar de leden gestuurd. Ook de bezwaarden hebben dat verzoek van de PKN-kerkenraad gekregen, want op een paar mensen na, heeft niemand zich laten uitschrijven in Sint-Annaland. Formeel zijn de kerkgangers van hersteld verband lid van de PKN. De kerkenraad ver zoekt hen om zich schriftelijk te la ten uitschrijven en nog tot 1 mei - de datum van de kerkfusie en -scheu ring - een vrijwillige bijdrage te be talen. „Dat wordt billijk geacht", al dus de kerkenraad en het college van kerkrentmeesters van de PKN Sint- Annaland. Is het samengebruik van het kerkge bouw nog onderwerp van discussie, de door ds. P.C. Hoek en zijn gezin bewoonde pastorie aan de Bierens- straat moet per 1 november in elk geval verlaten worden. Het plan van de PKN-kerkenraad om de woning te blijven verhuren, stuitte op be zwaren in verband met de wet op de huurbescherming. Inmiddels heeft ds. Hoek een andere pastorie gevonden, namelijk het huis waarin voorheen mevr. Heijboer-Je- roense in de Huygensstraat woonde. „Ds. Hoek heeft de woning zelf ge kocht", vertelt Van Eenennaam. „Het is- wel een rijtjeswoning, maar een ruim huis met vier slaapkamers en een studeerkamer. Met zeer veel vrijwilligers wordt de nieuwe pasto rie nu bewoonbaar gemaakt." De pastorie in de Bierensstraat komt dan ter beschikking voor de PKN- predikant die de kerkenraad dit na jaar hoopt te kunnen beroepen. Na de zomervakantie zullen echter eerst de vacatures in de kerkenraad opge vuld worden. De BBA laat in het nieuwe school- seizoen vanuit Tholen een speciale schoolbus rijden naar de christelijke scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Het schoolbestuur betaalt daarvoor op jaarbasis 12.000 euro. „Dat is het ons waard, want de verbinding was verre van opti maal", zegt rector J. Boot. Prins Maurits is al twee jaar met de BBA in gesprek om het leerlingenvervoer te verbeteren. „Tot ons groot genoe gen, is de poging nu gelukt." De vertrektijd zal gericht zijn op de aanvangstijd van de eerste les. Om gekeerd is dat het geval aan het eind van de zevende les. De bus, die uit sluitend is bestemd voor leerlingen van Prins Maurits, rijdt vanuit Tho len, via Oud-Vossemeer, Sint-Anna land, Sint-Philipsland en Oude Ton- ge, direct naar Middelharnis. De scholieren kunnen de gewone bus- kaart gebruiken, maar moeten zich met de schoolpas tevens kunnen le gitimeren als leerling van Prins Maurits. „We zijn daar gelukkig mee omdat het wachttijden en lasti ge aansluitingen voorkomt", zegt Boot. „Pluspunt is ook dat leerlin gen van onze school dan allen in de zelfde bus zitten. Mogelijk voor komt dat ook nog andere problemen die er soms in de bussen zijn." De eigen busdienst stelt de rector ook voor moeilijkheden. „Het rooster voor de Thoolse en Sint-Philips- landse leerlingen moet zo worden, dat zij van deze verbinding redelij kerwijs gebruik kunnen maken", al dus Boot. Geslaagd dus gefeliciteerd Aan de afdeling economie van het ROC Zeeland zijn geslaagd voor administrateur en boekhoudkundig medewerker: Ellen Bruijnzeel uit Sint-Annaland en Margreet de Hoogh uit Stavenisse. Voor mede werker vrede en veiligheid slaagde Monique Hartogs uit Sint-Philips land. Aan de afdeling horeca, toerisme en voeding van het ROC te Middel burg slaagden: Martien Klippel uit Stavenisse voor leidinggevende ambachtelijke bakkerij; Rini Quist uit Sint-Annaland voor medewer ker facilitaire dienstverlening; Inge Boxhoorn uit Tholen en Nicole Bruijnzeel uit Sint-Annaland voor middenkaderfunctionaris reizen. Ds. J. Joppe (37) uit Sirjansland komt naar Sint-Maartensdijk. Hij heeft het beroep van de Hervormde Gemeente (Maartenskerk) vrijdag aange nomen. Zondagmorgen kondigde hij dat zelf af van de kansel in de mo numentale kerk aan de Hazenstraat. De kerkenraad heeft het bericht met dankbaarheid ontvangen. De intrede is vermoedelijk in oktober. manieren, tot op de synode toe, heb ik geprobeerd naar oplossingen te zoeken, maar ik betreur het nog steeds, dat het niet gelukt is", zegt ds. Joppe. „Ik ben namelijk een sa menbindend iemand, want we heb ben elkaar hard nodig. De scheu ring vind ik verschrikkelijk en ook de PKN-mensen heb ik hartelijk lief." Uiteindelijk stapte ds. Joppe er toch uit en na goedkeuring van de kerkbestuurders van hersteld ver band was hij beroepbaar in Sir jansland, waar hij 8 maart 2000 intrede deed. In de enige Gerefor meerde Bondsgemeente op Schou- wen-Duiveland waren de gevolgen van de kerkfusie heel duidelijk merkbaar, want ds. Joppe zat met een sterk verdeelde gemeente. De helft - 250 gemeenteleden - kwam in de PKN zonder predikant te zit ten. Ds. Joppe ging met 250 ande ren verder in hersteld verband. Slechts tien procent van de kerk gangers in deze streekgemeente komt uit Sirjansland zelf. De meesten komen uit Nieuwerkerk en Oosterland. Ds. Joppe heeft dan ook heel wat kilometers afgelegd op Schouwen-Duiveland vanaf Bruinisse tot en met Burgh-Haam- stede. In Sint-Maartensdijk heeft de Maartenskerk nauwelijks te lijden gehad van de kerkfusie omdat de gemeenteleden - op een enkeling na, zoals pastoraal medewerker Kleinbloesem - zich vierkant achter de kerkenraad schaarden om verder te gaan in hersteld verband. Het werd zelfs nog drukker dan anders Ds. Joppe uit Sirjansland komt in oktober naar Sint-Maartensdijk Het eerste beroep sinds het vertrek van ds. A. den Hartog naar Reste ren, vijf jaar geleden, is bekroond. Van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk mocht de Maar tenskerk geen beroep uitbrengen omdat de kerkenraad niet aan de re gels voldeed. De eigendommen wa ren afgesplitst in een aparte stich ting en de kerkvoogdij was niet aangepast aan de gewijzigde voor schriften. Na de kerkscheuring op 1 mei vielen die regels weg voor de Maartenskerk, die verder ging als Hervormde Gemeente in hersteld verband. De kerkfusie heeft ook ds. Joppe zware maanden gekost. Hij werd Jieen en weer geslingerd tussen blij ven in de PKN en afsplitsen. Als af gevaardigde van de classis Zierik- !zee (hij viel in voor ds. J. de Goei Luit Sint-Maartensdijk) maakte hij de beslissende synodevergadering jn december zelf mee. „Op allerlei omdat een aantal kerkgangers uit Scherpenisse overkwamen, aange zien de meerderheid van de kerken raad en de gemeente daar voor de PKN kozen. Ds. Joppe krijgt in de Maartenskerk zo met een veel grotere (ruim 300 belijdende leden en zo'n 600 doop leden) en hechtere gemeente als in Sirjansland te maken. Hij heeft al diverse kerken in Sint- Philipsland, Sint-Annaland, Tholen en Sint-Maartensdijk gepreekt. Af gelopen zondag was hij er in ver band met de geboorte van zoon Stephan op 27 juli. Oorspronkelijk had ds. Joppe predikbeurten in het noorden, maar hij wilde nu dichter bij huis zijn. Zowel hij als zijn vrouw (P. Joppe-de Waard) komen van Goeree-Overflakkee, respectie velijk uit Dirksland en Middelhar nis. Joppe was twaalf jaar leraar in het basisonderwijs te Staphorst, voordat hij predikant werd. In okto ber hoopt het paar met de zeven kinderen Hanneke, Gerhard, Mat- thijs, Elsbeth, Jacomijn, Bartjan en baby Stephan de pastorie in de Ha zenstraat te betrekken. Vorig jaar december overleed zoon Christian, zodat er nu bij ds. en mevr. Joppe grote dankbaarheid heerste, dat Stephan werd geboren. Het feit dat de Maartenskerk weer een eigen predikant krijgt, is goed ontvangen in de gemeente, zegt ou derling D. Mol. De pastorie is veer tien dagen geleden al helemaal schoongemaakt. De kerkvoogdij zal het pand verder nog opknappen, zo dat het in oktober klaar is. Ouder ling Mol is blij met de komst van ds. Joppe, maar hij maakt zich nog zorgen over de gebouwen omdat de PKN daar aanspraak op maakt. Ver schillende rechtzaken hierover zijn tot nu toe allemaal in het voordeel van de PKN uitgevallen als wetma tige eigenaar van kerkgebouw en pastorie. „Maar wij hebben nog niets gehoord", aldus ouderling Mol, die de ontwikkelingen op dat terrein verder afwacht. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Onze onderwijskundige doelen kunnen we echter bij alle opties halen, op welke plaats we dan ook komen." Volgens Baaij valt de nieuwbouw van twee scholen op het trapveld achter de Wellevaete af. „Daar kan maar 1 school, an ders heb je geen ruimte meer voor uitbreiding." Wanneer de huidige schoolgebou wen blijven bestaan, is er volgens de directeur van de School met de Bijbel in elk geval vernieuwing van het dak nodig, alsmede de ko zijnen. Zijn collega Bril van De Casembrootschool vindt niet dat het bestaande gebouw nog in leng te van jaren bruikbaar is. „Afbre ken en op dezelfde plaats een nieu we school bouwen, want waar vind je nog zo'n mooie plek, midden in het dorp? De speeltuin is dan wel een probleem. Daarvoor moet een oplossing komen. En de scholen moeten tijdens de nieuwbouw tij delijke huisvesting hebben. Het tij delijke zorgcentrum de Schutse is daarvoor een goede oplossing. Volgend jaar zomer is dat beschik baar", zo draagt Bril al een oplos sing aan. Wat voor opleiding heb je ge volgd? Ik kom van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom. Daar heb ik het afgelopen schooljaar de athe neumopleiding afgerond. Hoe vond je het examen? Voor het eerste examen was ik erg zenuwachtig, maar daarna viel het wel mee met de spanning. Ik had naar mijn idee goed geleerd en an der scholieren zeiden allemaal: jij haalt het wel. Nadat het examen klaar was, moesten we nog enkele weken op de uitslag wachten en dat was toch wel een spannende tijd. Wat zijn je plannen voor na de zomervakantie? Nu ik het atheneumdiploma op zak heb, ga ik naar de universiteit van Tilburg. Ik ga daar na de va kantie beginnen aan een studie In ternationaal Europees Recht. Hoe lang heb je vakantie? Ik was begin juni al klaar met m'n examen en begin september begint het nieuwe studiejaar. In principe ben ik dus drie maanden vrij, maar eind augustus heb ik een introduc tieweek om kennis te maken met mijn medestudenten. Bovendien ben ik op zoek naar een kamer in Tilburg en zodra ik die gevonden heb, zal ik toch ook wat tijd moe ten besteden aan het inrichten van mijn nieuwe woonruimte. Had je na je examen niet liever lekker geluierd in plaats van va kantiewerk te gaan doen? Nee hoor, ik wil graag werken om een centje bij te verdienen. Vakan tieplannen heb ik niet dit jaar. Misschien dat ik wat vrije dagen neem om mijn studentenkamer op orde te brengen, maar voor de rest ben ik gewoon lekker aan het werk. Wat voor vakantiewerk doe je? Ik werk bij Fixet in Sint-Maar tensdijk. Het is heel afwisselend werk. Soms sta ik achter de kassa, dan weer help ik in het magazijn en als de klanten in de doe-het- zelfzaak advies nodig hebben of als ze iets niet kunnen vinden, dan spreken ze mij of een van mijn collega's aan. Is dit je eerste baantje of heb je eerder gewerkt? Voordat ik hier aan de slag ging, werkte ik een tijdje in het restau rant van woonboulevard Poort vliet en ik heb ook nog bessen ge plukt. Nu ben ik sinds twee jaar - in de schoolvakanties en op zater dag - bij Fixet aan het werk. Hoe ben je aan je huidige vakan tiebaan gekomen? Dat is eigenlijk heel simpel ge gaan. Toen ik een keer samen met mijn vader in de doe-het-zelfzaak was, vroeg hij aan directielid Claudia Muller of er soms vakan tiewerk voor mij was. Er bleek toevallig op dat moment net een andere vakantiekracht tijdelijk te zijn afgehaakt met een blessure en ik kon dus vrijwel direct aan de slag. Wat bevalt je beter, werken of school? Die keuze is niet zo eenvoudig vind ik. Aan zowel werk als school kleven voor- en nadelen, maar ik kies toch voor school. Die voorkeur is vooral gebaseerd op de omgang met klasgenoten en medestudenten. Ik kijk nu al weer vol verwachting uit naar de nieu we uitdaging op de universiteit. De combinatie: in de week school en in je vrije tijd werken, vind ik eigenlijk helemaal ideaal. Hoe is je contact met collega's en mensen die je te woord moet staan? We hebben een heel leuk team on der elkaar en vooral met collega en plaatsgenoot Jitske Goedege- buur heb ik veel contact. Zij komt eveneens van het Mollerlyceum en zij studeert ook aan de Tilburg- se universiteit. Jitske heeft er in middels al een jaar van haar uni versitaire opleiding opzitten, dus je begrijpt dat wij - tussen het werk in de bouwmarkt door - nog al eens wat ervaringen uitwisse len. Verder hangt er in de winkel een gemoedelijke sfeer en ik vind het erg leuk om klanten te helpen. Heb je al een bestedingsdoel voor het geld dat ie nu ver dient? Naar mijn mening kun je als stu dent niet op je ouders blijven leu nen. Met mijn studiebeurs erbij wil ik me straks zelf zoveel moge lijk bedruipen. Ik ben nu dus al aan het sparen om straks wat extra geld achter de hand te hebben. En ik ben vast van plan om ook tij dens mijn studie wat bij te gaan verdienen in mijn vrije tijd. Maak je veel geld op of ben je een spaarzaam type? Op dit moment ben ik zeer spaar zaam. Ik ben me er terdege van bewust dat tegenwoordig alles erg duur is. Je kunt je geld bovendien maar een keer uitgeven. Om de uitgaven een beetje binnen de per ken te houden, heb ik zo mijn ei gen aanpak. Als ik ga winkelen, stop ik een bepaald bedrag in mijn portemonnee en daar moet ik het dan ook mee doen. Het vereist enige discipline, maar het werkt wel. Waaraan geef je het meeste geld uit? Vooral aan kleding. Ik maak thuis gebruik van de computer en inter netverbinding van mijn ouders en mijn mobiele telefoon gebruik ik heel weinig. Als ik ga stappen, ben ik ook nooit zo heel duur uit, want ik kan met heel weinig drank op toch heel veel plezier hebben. Muziek is voor mij be langrijker dan alcohol. Wat is voor jou de ideale vakan tie? Zon, zee, strand en uitgaan. Wat dat betreft onderscheid ik me niet echt van veel van mijn leeftijds genoten. Ik ben al in diverse lan den geweest maar Spanje is, mede doordat ik de Spaanse taal rede lijk goed beheers, wel een van mijn favoriete vakantielanden. Hoe zie je je eigen toekomst en ligt die in de gemeente Tholen? Mijn toekomst ligt niet in de ge meente Tholen, ook al is het hier heerlijk rustig in vergelijking met mijn geboortestad Dordrecht. We zijn in 1996 naar Sint-Maartens dijk verhuisd, maar ik verwacht wel dat ik na mijn studie terug keer naar de grote stad. Ik houd wel van drukte om me heen en ik mis hier toch wel allerlei voorzie ningen die je in grotere steden al lemaal wel in de buurt hebt. Na mijn studie ben ik jurist en ik wil doorgaan om advocaat te worden. Voor zo'n carrière liggen er naar mijn mening ook veel meer moge lijkheden in grote steden dan op het platteland. Voorlopig richt ik me volledig op mijn studie en daarna op een loopbaan als advocaat. Ik zie me voorlopig nog niet als huismoe dertje achter de kinderwagen lo pen. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie LM. c

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3