Speeltuin ter discussie bij plan scholenbouw Sint-Annaland Marian van Gorsel afgeknapt op politiek Wim Mol wordt nieuw CU-raadslid r MifS BEKENDMAKING Christelijke kleuterschool alternatief voor Vrij en Blij Even rusten op bankje bij de Schelphoek m W tl m A 3 jt?; Niet meer roken in dorpshuizen Karei Saris opvolger bij WD 2 paar halen, 1 paar betalen Donderdag 5 augustus 2004 60e jaargang no. 38 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? ///t HEIJNEN In zes maanden plus 130 inwoners Braderie vroeger klaar in smalstad In twee van de vier plannen die adviesbureau DHV heeft uitgewerkt voor betere huisvesting van de twee basis scholen in Sint-Annaland, is de speeltuin nodig. Voorzit ter Bert van 't Hof laat weten, zeker protest te zullen aan tekenen. „We zitten aan de Schoolstraat namelijk op de prachtigste plaats die je maar kunt denken." Ook de twee basisscholen willen daar echter blijven en om te kunnen uitbreiden, is de speeltuin nodig. „Midden in het dorp is een mooie plek voor de scholen", zegt directeur Gerrit Bril van De Casembrootschool. Op plaats kleuterschool Achter de Wellevaete VVD-raadslid mevr. M. van Gorsel-de Oude stopt er mee. „Het politieke werk is gewoon niks voor me", be kent ze ruiterlijk. Haar raadslidmaatschap duurde maar een halfjaar. „Ik voelde me er niet gelukkig bij en als het persoonlijk aan je gaat knagen, dan moetje stoppen." De Oud-Vossemeerse wordt hoogstwaarschijnlijk opge volgd door K.B.M. Saris uit Poortvliet. Specialist Zes kandidaten lieten beurt voorbijgaan De 50-jarige ir. W. Mol uit Tholen wordt de opvolger van drs. A.L. Piet in de gemeenteraad. Het viel voor de Christen- Unie niet mee om iemand te strikken voor deze invalbeurt. Maar liefst zes kandidaten lieten hun beurt voorbijgaan. Deze week Tijdens de braderie, zaterdag 7 augustus, start bij Quist schoenen de actie: Alle kinderschoenen halve prijzen Ds. de Bresstraat 10 Sint-Maartensdijk ,-fO ff -m v. «k.;A 1/ HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING 9WW E-TECHNOLOGIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eeridrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vanaf 1 september mag er niet meer gerookt worden in de dorps huizen. Ook niet op besloten ver jaardagen en bruiloften die in ge meentelijke gebouwen gevierd worden. Die regels golden al lan ger, maar werden niet nageleefd. Bij controle van de keuringsdienst van waren in het Vossemeerse dorpshuis de Vossenkuil werd ont dekt, dat er daar nog werd gerookt. Daarop werd het gemeentebestuur aangesproken, dat dit niet toege staan is. B. en w. hebben de be heerders toen bijeengeroepen, dat er vanaf 1 september op gelet dient te worden, dat er niet meer in de gebouwen gerookt wordt. „Het mag gewoon niet meer, want het is in strijd met de regels", zegt wet houder W.C. van Kempen, die zelf al vijftien jaar niet meer rookt. Bij de linedanceclub in Oud-Vosse- meer wordt het rookverbod als een probleem ervaren. In de pauze wordt er niet meer gezamenlijk koffie gedronken en gepraat, want de helft van de leden gaat buiten een sigaret roken en dat komt de sfeer niet ten goede, vinden de dansers. De voetbalvereniging Vosmeer zet wat het roken betreft de puntjes op de i. Trainer Sjaak Istha wil niet meer dat er in de rust van de wedstrijden gerookt wordt, zoals sommige spelers tot nu toe deden. Tholen heeft er in de eerste helft van dit jaar 130 inwoners bijgekre- gen: 52 mannen en 78 vrouwen. De bevolkingsgroei blijft dus doorzetten, wat geen wonder is ge zien de woningbouwactiviteit in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint- Philipsland. De toename is prak tisch gelijk verdeeld over de na tuurlijke groei (geboorteoverschot 66) en de aanwas door verhuizing (vestigingsoverschot 64). In de eerste zes maanden van dit jaar werden in Tholen 163 kinderen ge boren en er overleden 97 inwoners. Er kwamen 402 mensen van elders hier wonen en er vertrokken 338 inwoners naar buiten de gemeente. Op 30 juni telde Tholen, volgens voorlopige cijfers van het bureau burgerzaken van de gemeente, 24.516 inwoners (12.257 mannen en 12.259 vrouwen). De grootste toename was in juni (+43), de kleinste in april (+6). Augustus is de maand van de Thoolse braderieën. Elk weekein de is er een dergelijke jaarmarkt, te beginnen komende zaterdag in Sint-Maartensdijk. Daar kunnen koop- en kijklustigen terecht tus sen tien uur en half acht. „Het is vroeger afgelopen dan voorgaande jaren. Maar de animo voor 's avonds neemt af en daar spelen we op in", aldus Kees van Koeverin- ge van de organiserende midden standsvereniging Smalstad. Hij geeft aan dat er zo'n honderd kra men zullen staan op de Markt, de Haven en in de Kaaistraat, waarin een grote diversiteit wordt gebo den aan waren en attracties. Voor de kinderen staat er een luchtkus sen op de Markt en in de Oude straat kan pony worden gereden. Tussen tien en twaalf uur 's mor gens kan de jeugd zelf een centje bijverdienen door spulletjes te ver kopen op de kinderbraderie, die op de Haven een plekje krijgt. Daar zijn ook de leden te vinden van een modelbouwclub uit Hoeven, met modelboten die ze in een groot bassin laten varen. Vereni gingen proberen met attracties de clubkas te spekken, zoals Euterpe met een schiettent. De organisatie verwacht ook enkele standwerkers op de braderie en is bezig een blaasorkest te contracteren om De speeltuin van Vrij en Blij in Sint-Annaland met op de achtergrond een deel van het gebouw van de School met de Bijbel. Links daarvan staan - hier niet zichtbaar - noodlokalen van De Casembrootschool. Wethouder van onderwijs W.C. van Kempen haast zich echter om te la ten weten, dat b. en w. nog geen keuze hebben gemaakt. „Het con cept-plan van adviesbureau DHV voor de basisscholen in Sint-Anna land is klaar, maar na de vakantie willen we dat eerst met de betrokke nen bespreken. Er kan nog van alles aan veranderen." De wethouder wil nog niet zeggen, welke conclusies DHV trekt. „Eind augustus is ons college weer com pleet en dan maken we een keuze. De kosten vormen een hele belang rijke factor naast de onderwijskundi ge zaken." DHV uit Amersfoort heeft zich bij het haalbaarheidsonderzoek op ver zoek van b. en w. op vier mogelijk heden gericht: a. Aanpassing bestaande twee basis scholen aan de Sehoolstraat/Raiffei- senstraat, al dan niet met gebruik making van de speeltuin b. Volledige nieuwbouw beide scho len op dezelfde plaats, al dan niet met gebruikmaking van de speeltuin c. Aanpassing bestaande situatie voor 1 school en nieuwbouw van de andere school elders d. Nieuwbouw voor 1 school aan de Schoolstraat en de andere school el ders De voor- en nadelen van die vier op ties, eventuele gevolgen voor de speeltuin en de financiële conse quenties komen in het onderzoek aan de orde. Donderdag 16 septem ber worden de resultaten van het haalbaarheidsonderzoek tijdens een openbare bijeenkomst om half ne gen in de Wellevaete gepresenteerd. Vooraf bezichtigt de raadscommis sie samenleving (de vroegere com missie welzijn en onderwijs) de be staande situatie: de School met de Bijbel aan de Schoolstraat met het noodgebouw voor het personeel en De Casembrootschool aan de Raiffeisenstraat met de noodgebou wen aan zowel de Raiffeisenstraat als Crooswijck. Ook het bestuur van speeltuinvereniging Vrij en Blij is hiervoor uitgenodigd. Aansluitend presenteert ir. H. Zijp van DHV in de Wellevaete de onderzoeksresulta ten. De raadscommissie neemt in een later stadium pas een standpunt in. De informatieve bijeenkomst wordt geleid door commissievoor zitter M.A.J. van der Linde. Volgens wethouder Van Kempen is het ,veel te ver gedacht' om het over verplaatsing van de speeltuin te heb ben, hoewel die in twee van de vier opties wordt genoemd. De kans is dus vijftig procent dat de speeltuin moet verdwijnen. „De speeltuin is naaste buurman van de basisscho len, dus wellicht dat Vrij en Blij er bij betrokken wordt. Maar verplaat sing van de speeltuin kost ook geld en dan moeten we ook voor die voorziening weer een goede plaats vinden", zegt Van Kempen. De speeltuin werd in 1998 grondig vernieuwd na het afkeuren van de toestellen door de strengere regelge ving op het gebied van veiligheid. De gemeente betaalde eraan mee, terwijl Vrij en Blij ook verschillende sponsors benaderde voor de om vangrijke operatie. Daarnaast kwam er veel zelfwerkzaamheid aan te pas. Het zou overigens niet voor het eerst zijn wanneer de speeltuin moet ver kassen, want eerder gebeurde dat aan de Tonhuisstraat en de Hoender- weg. „Tegenhouden zal nu ook wel niet lukken, maar onze leden zullen toch wel in het geweer komen", zegt voorzitter Van 't Hof. „Wan neer je met zo'n voorziening naar de rand van het dorp moet, betekent dat het einde van de speeltuin, want je sociale controle is dan weg." Van 't Hof heeft nog wel een alternatief in gedachten: de plaats van de huidige christelijke kleuterschool op de hoek Schoolstraat/Kloosterstraat. „Maar die ruimte is op zich te klein. Dan zou de naastgelegen grond van Chris Heijboer erbij moeten kunnen ko men." - - Zowel het bestuur als de leerkrach ten van de School met de Bijbel zijn verdeeld over hun voorkeur voor de ideale situatie voor hun school. Overigens kent directeur Theo Baaij uit het overleg met DHV maar drie van de vier opties. Nieuwbouw voor 1 school op de bestaande plaats en 1 school elders is voor hem nieuw. Bij de opties a en b blijven beide scholen aan de School- en Raiffeisenstraat. Baaij heeft daar geen enkele moeite mee. „Wij hebben er nooit een probleem van gemaakt dat we bij elkaar zit ten en daar heb ik ook in een nieu we situatie geen enkele moeite mee. Omdat wij de kleinste school zijn, zal De Casembrootschool met 3 tot 4 lokalen opschuiven, zodat er voor ons dan in de speeltuin nieuw bouw bij komt. En het voordeel daarvan is, dat je de meeste ruim ten dan zelf kunt invullen", zegt Baaij. Hij zegt ,heel blij' te zijn, dat kleu ters en bovenbouw in de nieuwe si tuatie onder één dak komen te zit ten. „Het nadeel is, dat we dan 1 lokaal te weinig hebben ten opzich te van de huidige situatie. ZIE VERDER PAGINA 3 Volgens Marian van Gorsel hebben de interne strubbelingen in de par tij en met name haar aanvaringen met voorzitter Gré Boelhouwers .beslist geen rol gespeeld.' „Dat was uitgepraat, over en uit. Mijn besluit om te stoppen, staat daar los van. Het raadswerk legt een dusdanige druk op me, dat ik na een half jaar de balans opgemaakt heb en per 1 oktober mijn ontslag heb ingediend. Het was een leuke, enerverende tijd, maar poltiek is niets voor mij." In het najaar van 2001 kwam ze op de ledenvergadering plotseling in het vizier. Op de ontwerplijst stond ze zevende, maar de liberalen wil den een vrouw in de top drie. Zo kwam de Oud-Vossemeerse op de derde plaats. „Ik kreeg de kans om iets te doen voor mensen en voor de maatschappij. Bestuurlijke er varing had ik in het onderwijs, zo wel regionaal als landelijk en in de raad van toezicht van ziekenhuis Lievensberg. Ik was wel gesteld op mijn vrijheid, maar vol goede moed ben ik aan het raadswerk be gonnen. Gevraagd had ik er niet om, ik heb gewoon de kans gekre gen." In een brief aan de gemeenteraad zegt de Oud-Vossemeerse, dat het politiek bestuurlijk bezig zijn, toch anders is dan ze had verwacht. „Hoewel ik graag met mensen om ga, is het eindeloos debatteren, dis cussiëren en onderhandelen iets wat mij niet ligt. En als ik iets op me neem, dan wil ik het graag goed doen. Ik voel me dan erg ver antwoordelijk en betrokken en heb moeite er afstand van te nemen. Zodoende legt het een dusdanige druk op me, dat het verstandiger is ermee te stoppen. Ik ben een spe cialist, geen generalist. Dit laatste is - zeker in een kleine fractie - van belang. U allen wens ik het aller beste toe en een plezierige samen werking met mijn opvolger", al dus Marian van Gorsel in een brief aan de gemeenteraad. Gabri Hoek fungeert sinds 1 au gustus als fractievoorzitter. Hij nam tijdens de bezuinigingsdebat ten ook al het roer over toen zijn collega tijdens een schorsing de vergadering verliet. Van Gorsel raakte toen, in het nauw gedreven door burgemeester Nuis, van streek en deed uitlatingen pro nieuwbouw gemeentehuis, die bij het bestuur van de VVD tegen het zere been waren. Voorzitter Boel houwers uitte openlijk kritiek en dat kreeg weer een staartje op de uitgestelde ledenvergadering van de Thoolse liberalen. ZIE VERDER PAGINA 9 „Maar we zijn er nu uit en we krijgen iemand met ervaring", zegt fractie voorzitter P. van Belzen opgelucht. Wim Mol is namelijk van 1997 tot 2000 lid van provinciale staten ge weest en al sinds 1982 maakt hij deel uit van de schaduwfractie van de CU in de Thoolse gemeenteraad. Onlangs werd hij ook plaatsvervangend com missielid van de nieuwe raadscom missie ruimte. Mol is inmiddels twaalf jaar ouderling van de Christe lijk Gereformeerde Kerk in Tholen en verder lid van de participantenraad van zorgcentrum de Schutse in Sint- Annaland. De Tholenaar studeerde in de civiele techniek af aan de tech nische universiteit in Delft. Na jaren lang bij adviesbureau DHV gewerkt te hebben, begon hij 1 mei zelfstandig met adviesbureau Omgeving. Hij voorziet zowel overheden als bedrij ven van adviezen op het gebied van milieu, planologie, bouwkunde, af valwaterbehandeling en betoncon structies. „Ik was net van plan de ge meente Tholen te gaan adviseren, maar dat kan nu niet meer als bedrijf, maar als raadslid", lacht Mol. CU-voorzitter O. ter Beek moest lang zoeken voordat hij een opvolger had gevonden, die ook bereid was zich in 2006 op een verkiesbare plaats te zet ten. Wegens ander werk of de gezins situatie vielen er zes kandidaten af. J.P. Mostert uit Oud-Vossemeer als eerste en vervolgens P.G. Quist uit Sint-Philipsland. Op de vijfde en zes de plaats stonden er twee vrouwen uit Tholen, maar ook dat feest ging niet door. Voor mevr. A. van de Sande- Sinke kwam het verzoek te vroeg, want haar man is nu raadsgriffier en die combinatie werd toch een beetje moeilijk gevonden, al is er formeel geen enkele belemmering. ZIE VERDER PAGINA 9 Verhaal over Reijgersburg vloeide zó uit de pen van bewoner Toon Hage Ivo Hage uit woestijn Irak terug in stil Anna Jaeobapolder Lauran de Winter profiteert van ervaring wielerschool EN VERDER... Fietsers Stavenisse kunnen 6 september over nieuw fietspad Eerste graan bij nieuwe vestiging CZAV in Sint-Annaland WEINIGEN ZIJN ALS VADER, GEEN IS ALS MOEDER Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Politiecontroles 31 augustus. De politie heeft 31 augustus een gor delcontrole op Tholen gepland tus sen acht uur en half zes. Op dezelf de dag wordt van zes uur tot half vier de snelheid gecontroleerd. voor de muzikale noot te zorgen. „De plaatselijke band Dak d'r af kon door de vakanties onvoldoen de mensen op de been brengen", legt Van Koeveringe uit. Partycen trum Haestinge speelt op de bra derie in met een discoavond vanaf acht uur, met voornamelijk mu ziek uit de jaren tachtig. De weersvooruitzichten zijn goed, zo dat het een gezellige drukte kan worden in de smalstad. Advertentie I.M. Het zomert volop. De eerste week van de vakantie kan wat dat betreft niet meer stuk. Aan de waterkant is het druk. De campings zitten vol. Toeristen en Tholenaren zoeken de zee dijk op. Om te zwemmen, te zonnebaden, te vissen of zomaar te kijken naar duikers of zeilschepen op het water. Of om een zuchtje wind op te vangen voor de verkoeling. Bij de toevoerwegen en op de parkeerplaatsen bij de zeedijk staan rijen auto's. Met Nederlandse, Belgische en Duitse nummerborden. Hele families trekken met parasols, luchtbedden, stoelen en koel box, en soms ook de hond, de dijken over. Ver lopen ze niet. De meesten strijken neer vlak bij het punt waar ze de dijk zijn overge gaan. Zo is het bij de Oesterdam, bij Strijenham, de Schelphoek. Gorishoek, Anna Jaeobapolder en bij de strandjes van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, Stavenisse, Sint-Philipsland en Sint-Anna land. Om wat wind op te vangen gaan sommigen op de kruin van de dijk zitten. Anderen verkiezen het talud, de grote gezelschappen zijn vaak op de brede buitenberm te vinden. Andere passeren de kreukel- zone maar dan om het water in de duiken. Er wordt ook veel gefietst op het buitendijks fietspad tussen de Oesterdam en Sint-Maartens dijk. Soms in groepen, maar over het algemeen zijn het tweetallen. Sommige gasten van de camping op vouwfietsen die nu niet meer in de handel zijn. Enkelen lopen en hebben er flink de pas in ook al kruipt het kwik naar de 25 graden. Een dame komt uit de richting van Strijenham gelopen en laat zich op de punt bij Gorishoek weer oppikken door een zeilboot. Bij het lichtopstand zakken heel wat duikers van de glooiing het opkomende water in. Twee aan twee. Met zware flessen op de mg en met een koordje aan elkaar verbon den. Het zijn vaak mannen. De vrouwen wachten bij de auto, of op het terras van De Zeester. In het haventje van Strijenham wordt vol op door Vietnamezen op krabben gevist. Met stukken kip als aas aan een touwtje hurken meisjes en jongens op en tussen de steigers en langs de trailerhelling om de krabben tussen het wier op te halen. .y+ Ir «fe» - -v1*w r, *7TT Jt ËtÊÜÊ I <4Nrf1 - «r «owtaA *1 4t tfjj, k i» '7'lta A- -:M\ t Vt u niiürfc. s Ouderen zoeken tijdens hun fietstochtje verkoeling op kruin van de dijk aan de Schelphoek, rechts het echtpaar Hage uit Scherpenisse, daarnaast het echtpaar Goudzwaard uit Poort\jiet. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1