Provincie Zeeland Bediening bruggen "Terug van weggeweest", milieureeks nummer 27 Fietsers uit Stavenisse kunnen 6 september over nieuw fietspad Oud tegelpad Sint-Maartensdijk wordt later verbreed Delta InZicht ■Officiële Mededelingen Donderdag 5 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 32/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl De nieuwste uitgave in de milieureeks is een brochure over natuurbeleid in Zeeland en ontwikkeling van natuurgebieden. Provinciale Staten Zeeuwse Milieuprijs 2003-2004 Diversen Ontheffingen Flora- en faunawet Wanneer alles volgens plan verloopt, kunnen bij het begin van het nieuwe schoolseizoen op maandag 6 september scholieren vanuit Stavenisse gebruik maken van het nieuwe fietspad. In verband met de bouwvakvakantie liggen de werkzaamheden nu stil, maar hat karwei is al een flink eind gevorderd. Er moeten nog een aantal dui kers verlegd worden, maar de nieuwe betonelementen zijn pas na de vakantie be schikbaar. Abdij Nieuws In verband met de aanpassingen in het openbaar vervoer is de bedieningsregeling van de brug gen over het Kanaal door Walche ren aangepast. Met name de Keersluisbrug in Vlissingen de draaibrug in Souburg en de Stationsbrug in Middelburg krij gen te maken met andere blok- tijden. Tijdens de bloktijden is de brug alleen beschikbaar voor wegver keer, zodat een trein gehaald kan worden, bussen kunnen passeren en het spitsverkeer verwerkt kan worden. In Vlissingen wordt elk uur de Keersluisbrug toegankelijk gehou den voor het wegverkeer van .14 tot .22 en van .44 tot .52. Voor de draaibrug in Souburg geldt dit van 6.24 tot 6.29, van 6.45 tot 6.50 en van 7.24 tot 7.29 en daarna elk uur van .49 tot .56 en van .24 tot .30. Over de stations- brug in Middelburg kan verkeer passeren van 6.28 tot 6.37, van 6.49 tot 6.59, van 7.27 tot 7.35, van 7.53 tot 8.05 en van 8.05 tot 8.28 (met uitzondering van de zomervakantie voor scho len) en van 8.28 tot 8.36 uur. Vervolgens elk uur van .53 tot .05 en van .28 tot .36. De Sloebrug in Vlissingen kent geen bloktijden, maar de brug wordt alleen geopend vooruitlo pend of aansluitend op de ope- ongeveer .22 uur. De Schroebrug in Middelburg kent maar één bloktijd van 7.51 tot 8.22 uur, eveneens met uit zondering van de zomervakantie periode voor scholen. Op de Schroebrug en de stations- brug gelden alleen voor de recre atievaart bloktijden tijdens spits uren in de ochtend, tussen de middag en 's avonds. De bedieningstijden voor de scheepvaart zijn van maandag tot en met zaterdag van 6.00 tot 22.00 uur. Op zondagen. Ie en 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag van 10.00 tot 19.00 uur. In de periode van 15 juni tot en met 15 september, 2e Paasdag, de zondag na Hemelvaart en 2e Pinksterdag van 9.00 tot 21.00 uur. De recreatievaart kan om ca. .22 uur de Keersluisbrug passeren als er aanbod is van vijf of meer jachten, bij de Schroebrug is dat om .56 uur het geval en de sta tionsbrug opent voor de recre atievaart vooruitlopend en aan sluitend op de opening van de Schroebrug. Voor de beroepsvaart bestaat de mogelijkheid om buiten deze tij den per marifoon te vragen om extra bediening van de bruggen. Als hieraan medewerking wordt verleend kan de recreatievaart De provincie Zeeland heeft samen met de provincies Noord- Brabant en Zuid-Holland de inte grale visie Deltawateren opge steld. Met de nieuwsbrief Delta inZicht wordt informatie gegeven over de voortgang van het pro ject. In de negende nieuwsbrief een interview met de heer Zandbrink van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij over het nut van het gezamenlijk zoeken naar nieuwe slimme oplossingen. De heer Adriaanse van Rijkswater staat, directie Zeeland geeft een toelichting op het "Leven met water project Delta". De heer Zonderland van de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland doet verslag van de ingebruikname van het doorlaatmiddel in de Zandkreek- dam en duurzame zoetwatervoor ziening voor de landbouw in het Deltagebied. In de nieuwsbrief verder aandacht voor lopende zaken, zoals over de start van het Interregproject COMCOAST dat, met financiële steun van Europa, inspeelt op kli matologische en maatschappelij ke ontwikkelingen in de kustzone. Het blad eindigt met een nieuws flits, waar onder andere de aan dacht wordt gevestigd op het Deltaspel. Via www.zeeland.nl/omgevings- plan kan door middel van een spel de Delta ingericht worden, waarbij de consequenties van keuzes zichtbaar worden ge maakt. De nieuwsbrief Delta InZicht, de brochure "Terug van wegge weest" en de brochure "Zeeuwse Milieuprijs" kunnen aangevraagd worden bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl. Het Zeeuwse landschap is na de Tweede Wereldoorlog ingrijpend veranderd. Het afsluiten van zee armen, de ontwikkeling van indus triegebieden, ruilverkavelingen en uitbreiding van dorpen en steden zijn er mede oorzaak van dat een groot deel van de oorspronkelijke Zeeuwse natuurwaarden verloren zijn gegaan. Natuur was alleen nog te vinden in natuurgebieden (duinen, bosge bieden, graslanden) die ook nog eens kampen met problemen als verdroging, verzuring, vermes ting, verontreiniging en versnippe ring. Met de achteruitgang van de natuur groeide ook het besef dat de verworven welvaart een keerzijde heeft en dat er ingegre pen moest worden om te voorko men dat er nog meer verloren zou gaan. Dit heeft geleid tot een ambitieus natuurbeleid, zowel landelijk als provinciaal. Aan de ene kant is staande natuur te behouden, aan de andere kant om nieuwe natuurwaarden te ontwikkelen. De brochure "Terug van wegge weest" gaat over natuurontwikke ling en bestaat uit twee delen. Het eerste deel gaat over het beleid, waar de natuurontwikke ling plaatsvindt en wie erbij betrokken zijn. Het tweede deel behandelt voorbeelden uit de praktijk: van natuurontwikkeling in Schouwen-Duiveland tot de plan nen in Zeeuwsch-Vlaanderen, van brak kleimoeras, bloemrijke gras landen tot hoger gelegen bosge bieden. Beleidskader In Zeeland is het beleidskader voor natuurontwikkeling vanaf 1990 vastgelegd in een aantal beleidsstukken, met als laatste het Natuurgebiedsplan Zeeland van 2001. Het landelijk natuurbeleid is vast- van 1990. De kern wordt ge vormd door de realisatie van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Een groen/blauw netwerk van natuurgebieden en verbin dingszones van oost naar west en van noord naar zuid, waardoor de Nederlandse natuur versterkt en versnippering tegengegaan wordt. Hiervoor stelt het rijk tot 2018 zo'n vijf miljard Euro beschikbaar. De aanleg van de EHS houdt in dat er landelijk 150.000 hectare aan nieuwe natuur bijkomt. De precieze invul ling van het aantal hectares nieu we natuur per provincie wordt overgelaten aan de provinciale overheden. Voor Zeeland komt dit neer op 5500 hectare, waar bij natuurcompensatie niet is meegerekend. Hoe de natuurontwikkeling, de verwerving van gronden en de inrichting en beheer van de ge bieden gestalte krijgt is in de bro chure te lezen, evenals de huidi ge stand van zaken. Natuurgebieden In het tweede deel aandacht voor gebieden waar natuurontwikkeling heeft plaatsgevonden, plaatsvindt of plaats gaat vinden, zoals de zuidkust van Schouwen (Plan Tureluur) en de Scherpenisse- polder in Tholen. Op Walcheren de Beekhoeksepolder, Oranje bosch en de Zandvoortseweg. In Zeeuwsch-Vlaanderen de Willem- Leopold- en de Sophiapolder, de inlaag Hoofdplaat en de Braak- manpolder-Noord; evenals West- dorpe-Noord, het Eiland van De ■■■■■■■■■Zeeland Een maal per twee jaar wordt door de provincie Zeeland de Milieuprijs uitgereikt. Deze Milieuprijs is in 1997 ingesteld op initiatief van de statencommissie Ecologie en Water (voorheen Milieu). Doel Het doel is het stimuleren van: - initiatieven en activiteiten met als doel het milieubewustzijn te vergroten of het maatschappe lijk draagvlak voor de uitvoering van het milieubeleid te verbre den; vernieuwende ontwikkelingen of werkwijzen die bedoeld zijn om de kwaliteit van het milieu duur zaam te verbeteren; - activiteiten op het gebied van natuur- en milieu educatie; - duurzame landbouw. Criteria De jury beoordeelt de inzendin gen en baseert zich op vier crite ria: - het innovatieve karakter; - de mate van milieubesparing; - het uitstralingseffect; en - de samenwerkingsvorm. Daarnaast moet het project in zijn geheel of grotendeels zijn af gerond in de periode 2003/ 2004. Een andere voorwaarde is dat deelnemers aan een project of anderen die betrokken worden bij een project zich bewust worden van de gevolgen voor het milieu van hun gedrag. Om voor een prijs in aanmerking te komen moet een project aan meer dan één van de genoemde criteria voldoen. Prijs De eerste prijs is een kunstwerk, speciaal ontworpen door een Zeeuws kunstenaar en een geld bedrag van 4.000 euro. De tweede prijs is een geld bedrag van 2.500 euro en de derde prijs van 1.000 euro. Voordragen van genomineerden Voordrachten voor een project dat voor de Zeeuwse Milieuprijs 2003-2004 in aanmerking komt, kunnen vóór 15 november 2004 gericht worden aan: Statengriffie t.a.v. de voorzitter van de commissie Ecologie en Water Postbus 6001 4330 LA Middelburg Het aanmeldingsformulier en een brochure zijn aan te vragen bij de commissiegriffier mevrouw M. Trimpe, tel. 0118-631437 of e-mail: statencommissie@zeeland.nl. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provin ciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. ning van de Keersluisbrug om gelegd in het Natuurbeleidsplan Meijer en de Dries Arendskreek. statengriffie Balans Zb Postbus buui 4Sdü la Middelburg Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn in het kader van arti kel 68 van de Flora- en fauna wet de volgende ontheffingen verleend. Ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bos sen, bedrijfsmatige visserij en wateren is ontheffing verleend aan 1. J. Boudeling te Anna Jacoba- polder voor het doden van grauwe gans met gebruik van het geweer van heden tot 15- 09-2004. De ontheffing heeft betrekking op een drietal per celen tarwe en gerst gelegen aan de Rijksweg, Lageweg en Noordweg te Anna Jacoba- polder, gemeente Tholen, zoals op de bij het besluit behorende kaart aangegeven. 2. M.J. Kooijman te St. Annaland voor het doden van grauwe gans met gebruik van het geweer van heden tot 15-09- 2004. De ontheffing heeft be trekking op een tweetal per celen graszaad gelegen in de Joanna Mariapolder, gemeen te Tholen, zoals op de bij het besluit behorende kaart aan gegeven. 3. L. Visser te Sint Philipsland voor het doden van grauwe gans met gebruik van het geweer van heden t/m 15-08- 2004. De ontheffing heeft be trekking op een perceel winter tarwe gelegen aan de Lange Kruisweg te Sint Philipsland, gemeente Tholen, zoals op de bij het besluit behorende kaart aangegeven. 4. P.H.C.C.M. van den Eijnden te Steenbergen voor het doden van grauwe gans met gebruik van het geweer van heden t/m 15-08-2004. De onthef fing heeft betrekking op een perceel wintertarwe en gras zaad gelegen aan de Hollaere- weg te Oud-Vossemeer, ge meente Tholen, zoals op de bij het besluit behorende kaart aangegeven. Bezwaar De ontheffingen liggen van 6 au gustus 2004 tot en met 16 sep tember 2004 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mevrouw L. Wijgman (tel. 0118-631984) of de heer R. Steijn (tel. 0118- 631196). Belanghebbenden kunnen tot en met 16 september 2004 be zwaar tegen de ontheffingen indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD te Middelburg. Tevens bestaat op grond van arti kel 8.81, lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht de mogelijk heid om, indien -gelet op de be trokken belangen- onverwijlde spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen van een be zwaar een voorlopige voorzie ning te vragen bij de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 5015, 4330 KA Middel burg. Wie de werkzaamheden volgt, ziet dat de aanleg van de ontbrekende schakel tussen het fietspad van Sint-Maartensdijk naar Stavenisse nog een forse klus is. Niet voor niets is het een investering van 1.536.000 euro, waarvan tot en met vorig jaar 208.537 euro was be steed. Dit jaar wordt het overgrote deel van het krediet gebruikt. Het al jaren bestaande tegelfietspad vanaf Sint-Maartensdijk stopt op de Provincialeweg ter hoogte van de Weelweg. Dat wordt nu verlengd tot aan de bebouwde komgrens van Stavenisse langs de rest van de Pro vincialeweg en de Stavenisseweg. Aan de noordoostelijke kant van de hoofdrijbaan is een royale strook grond gekocht van verschillende ei genaren. Met een breed fietspad en een berm naar de rijbaan toe, krij- gen de tweewielers een veilige rou te, gescheiden van het autoverkeer. De hoofdrijbaan is van een nieuwe asfaltlaag voorzien, waarvoor er tij delijke omrijroutes waren, maar dat is inmiddels al weer verleden tijd. De werkgroep aanleg fietspad Sta- venisse-Sint-Maartensdijk reageert verheugd dat de opening van het fietspad nu heel dichtbij is. De bor den waarmee de werkgroep aan dacht vroeg voor de noodzaak van Het fietspad langs de Provincialeweg (rechts met de auto's) hij de boerderij van D. Vermaas. het fietspad, zijn inmiddels wegge haald. ,,We zijn enorm blij dat nu eindelijk het ontbrekende stuk gere aliseerd wordt", zegt woordvoerder L. den Braber van de werkgroep. „De grondeigenaren die percelen hebben moeten afstaan om dit alle maal mogelijk te maken, willen we daarvoor hartelijk bedanken. Ook de bevolking van Stavenisse zijn we dankbaar voor alle medewer king aan onze werkgroep." Nu het prachtige nieuwe fietspad in beeld komt, steekt het oude, smallere tegelfietspad schril af. Daarom vindt de werkgroep het jammer, dat het oude fietspad van af Sint-Maartensdijk niet tegelijk verbeterd is. „De asfaltmachines waren nu toch aanwezig voor zo wel verbetering van de hoofdrij baan als het nieuwe fietspad, dan had het tegelfietspad ook geasfal teerd kunnen worden. We betreu ren het, dat dit niet is gebeurd", zegt Den Braber. Bij de projectleider heeft hij daar voor nog wel een warm pleidooi gehouden, maar bij navraag bleek dat dit weer een volledig nieuw project wordt. De nieuwe regels voor fietspaden worden hiervoor gehanteerd en het fietspad moet dan minimaal een aantal meters Aan de Stavenisseweg wordt bij een watergang gewerkt aan een nieuwe duiker in verband met de aanleg van het fietspad. dus nog steeds vanuit Tholen voor de provincie, maar vanaf 6 sep tember wordt er een grote stap voorwaarts gezet in de verkeers veiligheid voor fietsers. van de hoofdrijbaan komen te lig gen. De huidige regels voor ver keersveiligheid schrijven dat voor. Dat betekent dat er dan weer grondaankopen van diverse eige naren langs de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk zullen moeten plaatsvinden. „Daar wordt de ko mende decennia aan gewerkt", al dus Den Braber. Wensen blijven er Een aantal scholieren fietsen richting Stavenisse nog ov'er de hoofdrijbaan ter hoogte van de afslag naar de Jan Karelsweg. Op de voorgrond het fietspad in aanleg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13